Gehate commentator weg van DDR-scherm Zware aardbeving voor Japanse kust Ortega zegt bestand in Nicaragua eenzijdig op Hernan Eisen gaan steeds verder BELANGRIJKE LIQUIDATIE VERKOPING VAN MEUBELEN BUITENLAND CetdaeSowumt DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 Federale rechter in Medellin vermoord BOGOTA In Medellin, het bolwerk van de Colombiaanse drugsmaffia, is een federale rechter gisteravond in haar auto doodgescho ten. Onbekenden openden vanuit twee passe rende auto's het vuur op haar. Mevrouw Ma- riela Espinoza is de tweede federale rechter die bij een aanslag om het leven is gekomen sinds de Colombiaanse regering de oorlog aan de drugsbaronnen heeft verklaard. Ongeveer tegelijkertijd werd in de hoofdstad Bogota de 62-jarige parlementariër Madero vermoord. Het parlementslid werd voor de stoep van zijn huis neergeschoten door een jongeman, die zich direct na de aanslag uit de voeten maakte. Madero was bijna 30 jaar lang afge vaardigde voor de regio Rio Negro. Voorkeurbehandeling VS voor Hongarije WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft besloten Hongarije een verdere voorkeursbe handeling op het gebied van de han del met de VS te verlenen. Hongarije prijkt nu op een lijst met landen op wier import in de VS in veel gevallen geen belasting wordt geheven. Eerder verleende Bush Hongarije, na een on derbreking van vijftien jaar, de status van meest-begunstigde natie, hetgeen eveneens een voorkeursbehandeling op het terrein van de wederzijdse handel inhoudt. Het systeem stelt de betreffende landen in staat een breed scala aan produkten belastingvrij naar de VS te exporteren. TOKYO Een gebied in de Stille Oceaan ter hoogte van het Japanse eiland Honshu is giste ren door een aardbeving getroffen met een kracht van 7.1 op de Schaal van Richter. Er is niets bekend over schade of slachtoffers. Het Centraal Meteorologisch Bureau meldde dat het epicentrum van de aardbeving 100 kilometer uit de kust van Honshu, het grootste Japanse eiland, lag. Enkele dorpen werden uit vrees voor vloedgolven ontruimd. Ongeveer twee uur na de aardschok was de zeespiegel ongeveer een meter hoger dan normaal. De beving vond plaats om 26 minuten over drie in de ochtend, plaatselijke tijd (19.26 uur woensdag Nederland- se tijd). Sovjet - Amerikaanse topontmoeting voor de kust van Malta WASHINGTON Het aangekondig de topberaad tussen de presidenten van de Verenigde Staten en de Sovjet unie op 2 en 3 december zal plaatsvin den voor de kust van het eiland Malta in de Middellandse Zee. De plaats van de ontmoeting is in overleg met de Maltese autoriteiten bepaald. Presi dent George Bush en Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov zullen één dag op een Amerikaans schip en de andere dag op een Russisch schip vergaderen. Niet bekend is of de schepen zich in Maltese of internationale wateren zul len bevinden. Meerderheid Duitsers is voor hereniging BONN Zo'n vier op de vijf Westduitsers (79 procent) zijn voor hereniging van de Bondsrepubliek Duitsland en de DDR, al dus een opiniepeiling van het boulevard blad Bild. Van de 1.004 ondervraagde per sonen sprak veertien procent zich tegen hereniging uit. Acht procent had geen me ning. Onder de kiezers van de christelijke partijen CDU en CSU worden de meeste voorstanders (85 procent) van hereniging gevonden. Onder de liberalen (FDP) en de sociaaldemocraten (SPD) is het percentage voorstanders 80 procent. Van de extreem rechtse Republikaner-aanhangers wil 70 procent dat de beide Duitslanden worden herenigd. Bij de Groenen vindt 60 procent hereniging een goede zaak. President Daniel Ortega (door de Amerikaanse president Bush eerder smalend het kleine mannetje in het groen genoemd) kon digde gisteren op een persconferentie het einde aan van het staakt-het-vuren met de contra-rebellen. Ook verklaarde de Ni caraguaanse president dat de in februari te houden algemene verkiezingen wel eens niet door kunnen gaan zolang „de Vere nigde Staten het terrorisme in Nicaragua steunt". FOTO: AP (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Ni caraguaanse president Da niel Ortega heeft, alle in ternationale druk ten spijt, het 19 maanden oude staakt-het-vuren tussen zijn regeringstroepen en het rebellenleger van de Contra's opgezegd. Vorige week dreigde Ortega al met een eenzijdige hervatting van de strijd tegen de Contra's. Dat gebeurde tijdens de ont moeting van regeringshoofden van de landen op het Westelij ke Halfrond die in Costa Rica bijeen waren. Onder druk van met name de Middenameri- kaanse landen stelde Ortega zijn beslissing tot gisteren uit. Met de in februari te houden vrije verkiezingen in zijn land in zicht, heeft de Nicaraguaan se president met zijn beslissing niet alleen de Verenigde Sta ten, maar ook de Latijnsameri- kaanse en Europese landen te gen de. haren ingestreken. Or tega beroept zich op het feit dat de Contra's zich niet aan het staakt-het-vuren hebben gehouden. Om die reden bracht hij maandag een aantal journalisten en interilationale functionarissen, die het ver kiezingsproces in Nicaragua observeren, naar het plaatsje Santa Elena in de buurt van de Costaricaanse grens. Daar waren vier burgers gedood, vijf gewond en een gekidnapt door de Contra's. Ortega greep die gebeurtenis aan om het staak-het-vuren alsnog 1 op te zeggen. De Nicaraguaanse leider heeft herhaalde keren verklaard dat gedurende het anderhalf jaar oude bestand honderden bur gers door .de Contra's zijn ge dood „in pogingen de registra tie van kiezers" te verstoren. Leden van de Nicaraguaanse oppositie en Amerikaanse re geringsfunctionarissen zeggen daarentegen dat Ortega op zichzelf staande en kleine inci denten heeft aangegrepen om de strijd van zijn goed getraind en superieur regeringsleger te gen de Contra's te kunnen hervatten. Overigens genieten de Con tra's nog steeds financiële steun van de VS. In februari de maand dat de vrije ver kiezingen zullen worden ge houden verstrijkt het Ame rikaanse hulpprogramma voor de Contra's dat 49 miljoen dol lar omvat. Die hulp mag overi gens alleen maar worden aan gewend voor de aanschaf van kleding, medicamenten en voedsel. Bovendien wordt de hulp gegeven op voorwaarde dat de Contra's zich aan het overeengekomen bestand zul len houden en niet op eigen initiatief de strijd hervatten. Woede In Washington is met teleur stelling, maar ook met nauwe lijks verhulde woede op Orte ga's stap gereageerd. Witte- Huiswoordvoerder Marlin Fit- zwater zei gisteren: „Dé aan kondiging van Ortega laat zien dat het Sandinistisch regiem zich niets gelegen laat liggen aan het vredesproces en de de mocratisering in Nicaragua. Ortega's jammerlijke actie is een affront jegens het gehele halfrond en de democratische tradities dié wij zo belangrijk achten". Hij beschuldigde Or tega ervan dat die „er op uit is zijn politieke macht tegen ie dere prijs vast te hóuden over de ruggen en tegen de wensen van het Nicaraguaanse volk". „Men kan alleen maar aanne men dat deze stappen zijn ge nomen om de democratische oppositie te dwarsbomen op het moment dat de verkiezin gen naderen", zo voegde Fit- zwater, die nadrukkelijk zei namens de Amerikaanse rege ring en de president te spre ken, daaraan toe. Overigens gaf de Witte-Huis- woordvoerder toe dat van bei de kanten is gevochten „maar dat rechtvaardigt het opgeven van het vredes- en verkie zingsproces geenszins". Uit Fitzwaters o'mstandige verklaring werd wel duidelijk dat de VS op dit ogenblik niet van plan zijn iets tegen Nica ragua te ondernemen. Was hington wil kost wat kost de verkiezingen van februari la ten doorgaan. Tegelijkertijd heeft Washington signalen ontvangen dat Ortega mogelijk de verkiezingen wil uitstellen. Fitzwater zei gisteren niet te weten wat de gevolgen van een dergelijk uitstel zullen (Van onze correspondent Rink Drost) OOST-BERLIJN Een 'Schni' is in de DDR een bekend begrip: de super- korte tijd, nodig om de te levisie uit te schakelen of op een andere zender te gooien wanneer de com- mentaaruitzending 'Het Zwarte Kanaal' van Karl- Eduard von Schnitzler wordt aangekondigd. Het begrip kan worden bijge zet in de kast met herinnerin gen. Maandagavond bracht de chef-agitator van de DDR-tv voor het laatst zijn 'Zwarte Kanaal' op het scherm. De uit zending duurde nauwelijks langer dan een 'Schni': slechts vijf minuten. Karl-Eduard von Schnitzler is een van de eerste echte slacht offers van de nieuwe geest die in de DDR heerst. Zijn vertrek is een signaal. Het maakt dui delijk dat de communistische eenheidspartij SED de veran derende stemming niet meer kan tegenhouden. Ze moet de bevolking aanzienlijk meer toestaan dan alleen de tot nu toe verboden dialoog. Ophitser Von Schnitzler was voor het SED-partijapparaat wat Max Blokzijl in Nederland was voor de NSB en de nazi-bezetters. Hij was het propagandistische symbool, het prototype van een ophitser. Nog maar enkele weken gele den twijfelde niemand eraan of de inmiddels 71-jarige tv- journalist (van journalistiek was overigens nauwelijks sprake) zou in maart volgend jaar het dertigjarige jubileum van zijn programma vieren. Maar de ontwikkelingen vol gen elkaar dermate snel op, dat Von Schnitzlers ongeloof waardige programma nu zelfs voor de orthodoxe partijgeno ten een inmiddels overleefde tijd weerspiegelde. Maandag huppelde in de 1518- e uitzending voor h.et laatst de met de oude Rijksvlag (zwart- wit-rood) gesierde karikatuur van de Bondsadelaar over het scherm. Voor het laatst klonk de vervreemde uitvoering van het Westduitse volkslied, de ti- telmelodie van het 'Zwarte Kanaal'. Met enige weemoed constateerde Von Schnitzler dat de Grootduitse pretentie 'Van de Maas tot aan de Me mel' voortaan alleen nog maar zal klinken 'bij officiële staats- plechtigheden en in scholen in de Bondsrepubliek en bij de Bundes-Wehrmacht". Muppet-show Von Schnitzler loog in zijn bij na huilende retoriek. De regel 'Van de Maas tot aan de Me mel' wordt in Duitsland bij of ficiële gelegenheden, op scho len en in de Bundeswehr niet gezongen. De regel staat wel in het Deutschlandlied van Au gust Heinrich Hoffmann von Fallersleben dat, op muziek van Joseph Haydn, in 1922 het volkslied van het Duitse Rijk werd. In 1952 werden dezelfde tekst en melodie 'het officiële volkslied van de Bondsrepu bliek, met de bepaling dat al leen het derde couplet wordt gezongen. Terwijl het programma op het eerste tv-net van de DDR werd aangekondigd, eisten de monstranten in het centrum van Berlijn luidkeels het ver trek van de agitator, niet we tend dat de beslissing al was gevallen. Daar hadden vooral de grote demonstraties in Dresden voor gezorgd. De Dresdense burgemeester Heinz Berghofer, trouw lid van de SED nog wel, stelde de de monstranten gerust met de be lofte dat hij hun eis om het vertrek van Vonf Schnitzler zou overbrengen aan de direc teur van de DDR-televisie, Heinz Adameck. Heropgevoed Karl-Eduard von Schnitzler is een geboren Berlijner, zoon van een hoge ambtenaar van het Koninklijke Pruisische Gezantschap. Hij groeide op in Keulen. De Schnitzlers zijn een oude familie van bankiers en industriëlen uit het Rijnge bied. Na de Tweede Wereldoorlog was Karl-Eduard 'heropge voed' in een krijgsgevange nenkamp in Groot-Brittannië. Toen hij in Duitsland terug keerde was hij een van de me- Brunswijk wil gesprek met Bouterse PARAMARIBO Ronnie Brunswijk, de leider van het Jungle Commando, heeft be velhebber Desi Bouterse uitge nodigd voor een gesprek „in het belang van vrede en de mocratie" in Suriname. Plaats en datum moeten door de re gering worden bepaald. Vorige week maandag had Brunswijk parlementsvoorzitter Lachmon al gevraagd een gesprek tussen hem en de legerleider te ar rangeren. Het militair gezag liet toen weten een uitnodi ging van Brunswijk „in ernsti ge overweging" te zullen ne men. Het verzoek van Bruns wijk komt na de recente ge vechten rond Moengo. Minis ter Van den Broek intussen ziet in de ontwikkelingen in Suriname geen aanleiding de hulp aan het land te stoppen. deoprichters van de NWDR, de later in NDR en WDR op gesplitste publiekrechtelijke omroep voor noordelijk en westelijk Duitsland. Anderhalf jaar was hij plaatsvervangend directeur. In 1948 werd hij lid van de SED. De Britten ontsloegen hem bij de NWDR, waarop hij naar de door de Sovjets bezette zone, de latere DDR, ging. Toen hij daar het op adellijke afkomst duidende 'Von' uit zijn naam geschrapt wilde hebben hield SED-leider Wal ter Ulbricht hem daar per soonlijk van af. Bijna dertig jaar geleden start te Von Schnitzler met zijn- 'Zwarte Kanaal', waarin hij consequent op demagogische wijze van leer trok tegen de Bondsrepubliek en West-Ber- FOTO.AP lijn. Af en toe had zijn manier van optreden vervelende ge volgen voor hem zelf. Zo was hij na de bouw van de Berlijn- se Muur in 1961 lange tijd on gewenst persoon in West-Ber- lijn, zodat hij als geprivile- geerd DDR-burger zijn inko pen niet in het Westen kon doen. Toen twee weken geleden de trein van openheid en dialoog in de DDR op gang kwam, deed Von Schnitzler nog een mislukte poging om erop te springen. „Een fossiel van de Koude Oorlog" noemde een deelnemer aan een openbare discussie hem. Von Schnitzler werd uitgejouwd toen hij be weerde dat het hem er juist steeds om begonnen was „der gelijke creaturen te ontmaske ren, om bij te dragen aan de hygiëne in de ether". Een voorstel uit het publiek het 'Zwarte Kanaal' te vervangen door een programma met de titel 'Open Kanaal' getuigde volgens de commentator van intolerantie. De tevredenheid onder de DDR-bevolking over Von Schnitzlers afscheid van maandagavond is nog niet vol komen. Want aan het eind van zijn praatje zei hij niet „vaar wel", maar „tot ziens". Vlak daarvoor heette het pathetisch: „Wanneer het zijn het bewust zijn bepaalt, mogen we niet de omkering toelaten: het zijn ontstemt het bewustzijn. Nodig is daarom de kunst het goede juist en snel en geloofwaardig te doen. In deze zin zal ik mijn werk als communist en jour nalist voortzetten voor het eni ge alternatief tegen het on menselijke kapitalisme, als wapen in de klassenstrijd ter bevordering en verdediging van mijn socialistische vader land". Inderdaad, een fossiel van de Koude Oorlog. door Jo Wijnen JUAREZ Wij moeten een taxi hebben in de Mexicaanse stad Juarez en stuiten daarbij op Hernan. Hij moet ooit de mooiste jongen van de stad zijn geweest. In zijn grijze haarlokken is nog steeds iets van dat schitterende, ravenzwart zichtbaar, waarmee hij destijds de wat propperig ogende dames van zijn leeftijd heeft betoverd. Tegelijkertijd maakt Hernam de indruk een man te zijn die van zijn leven niet heeft kunnen maken wat hij wilde. Bij het instappen houden wij het binnenpaneel van de rechterdeur van Hernans wagen in onze handen. Hernan zelf zit trouwens scheef achter het stuur omdat een enorme, met plakband bijeengehouden barst in de voorruit zijn uitzicht ernstig hindert. Hij worstelt met de versnellingspook. In veel gevallen slaagt hij er niet in die pook in de derde versnelling te duwen. Dan moet hij zijn wagen volledig tot stilstand brengen en vervolgens van voren af aan beginnen. Als het hem uiteindelijk lukt de pook in de juiste positie te plaatsen, neemt zijn wagen een amechtig sukkeldrafje. Onder de motorkap is een dreigend geratel hoorbaar. Zo nu en dan raakt de met ijzerdraad op z'n plaats gehouden achterbumper het asfalt, hetgeen een soort klokgelui veroorzaakt dat eigenlijk heel feestelijk is. Aan de vierde versnelling is Hernam al in geen jaren toegekomen. Toch doet hij alles met een zekere zwier, met een trotse overtuiging die hij waarschijnlijk aan een leven van eindeloze mislukkingen te danken heeft. In dat opzicht is Hernan de perfecte belichaming van zijn land dat meer wanhoop dan lol kent, waar het nooit echt wil lukken, waar alles blijft misgaan: een land dat, om de derde versnelling te bereiken, gedoemd is altijd weer opnieuw te beginnen. Een land dat zich niettemin nooit van de wijs laat brengen, al weet het zeker dat het de vierde versnelling nooit zal halen. Buiten dwarrelt het stof van Juarez op. De door het gegeselde wagenpark opgehoeste uitlaatgassen hangen als blauw-grijze vitrages in de straten. Ergens speelt een blinde bedelaar op een accordeon. Een zeer donkerogige vrouw prangt een zuigeling aan een van haar reusachtige borsten. Meisjes met glanzend gepommadeerde kapsels giechelen in de richting van jongens die hun overhemden net iets tè wijd open hebben hangen en die kennelijk met een klein plukje borsthaar al dik tevreden zijn. Terwijl Hernan nieuwe pogingen doet zijn wagen in de derde versnelling te krijgen en daartoe andermaal moet stoppen, vragen we ons af of we hier uiteindelijk niet thuishoren. Er is geen ontkomen aan: dit is de laatste plaats op de wereld waar de menselijke waardigheid zich, tegen de verdrukking in, op de been houdt. De mislukking is hier een levensstijl en misschien wel een hogere roeping geworden. Zeker, het zal nooit goed komen in dit land van vroegoude, maar wel erg vrolijke mensen. Maar waar komt het wel goed? Wat je ook van deze mensen wilt zeggen, ze weten als geen ander hoe ze zich in dit tranendal overeind moeten houden. In Hernans auto kan eenvoudig geen deuk meer gereden worden. En zo is het met zijn leven ook. Zijn ziel is immuun voor plaat- en lakschade. Hernan is ongevoelig geworden voor de vele ongemakken van het leven. Naar het nabije Amerika vluchten om een paar dollars meer te kunnen maken? Ach mijnheer, waar zou ik dat voor doen? Hernan zegt het niet, maar wij begrijpen het: als hij naar Amerika gaat verbreekt hij de ban van zijn geluk. En dan is hij reddeloos verloren. Trouwens, hij is te oud voor dat soort dingen. Wat hij de afgelopen zestig jaar heeft geleerd is dit: als je met de beperkingen van het leven uit de voeten kunt, dan is dit bestaan zo gek nog niet. Waar of niet, mijnheer? Acht Amerikaanse dollars kost de anderhalf uur durende rit die we met Hernan maken. Hij drukt ons de hand en stapt dan weer ongeschokt en ongebroken in zijn taxi, wetende dat hij de derde versnelling nauwelijks en de vierde nooit zal halen. Morgen zal hij wel weer zien. Met zijn zwier en zijn trots komt hij net ver genoeg. Trouwens, wie praat er nu over morgen? Vandaag mijnheer, vandaag! OOST-BERLIJN Nu de Oostduitse leiders overwegen de op positiebeweging Neues Forum te legaliseren, zolang deze de heerschappij van de communistische partij erkent, blijkt dat de eisen van de demonstranten in de DDR steeds verder gaan. Zo wordt openlijk geëist dat er een einde komt aan de dominerende rol van de communistische partij, dat er vrije verkiezingen ko men en dat op zeer korte termijn maatregelen worden genomen tegen de woningnood en de milievervuiling. DDR-leider Krenz, op bezoek in Moskou, zei echter dat aan de macht van de partij niet zal worden getornd. Volgens de demonstranten moet de economie tot een markteconomie worden omgevormd. Zij kre gen daarin steun van polit-burolid Schabowsli. In een interview hekelde hij met name de uitgebreide subsidies op goederen en dus Schabowski. Ondertussen hebben zich in de Westduitse bassade in Praag weer honderden DDR-burgers gemeld die naar het Westen willen. Gisteren werd het in de DDR geldende ver bod op het reizen naar Tsjechoslowakije opgeheven, dat werd in gesteld nadat begin oktober 15.000 Oostduitsers hun toevlucht hadden gezocht tot de Westduitse missie in Praag. Inmiddels zouden al weer achtduizend DDR-burgers naar Tsjechoslowakije zijn gereisd. De bekende Oostduitse advocaat Vogel heeft in een interview gezegd dat de DDR begonnen is met het vrijlaten van politieke gevangenen. Volgens Westduitse gegevens zitten mo menteel rond de 1.800 mensen om politieke redenen in Oostduit se gevangenissen. Slachtoffers DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ADVERTENTIE Grote opheffingsuitverkoop van Nederlands mooiste meubelen. In deze spektakulaire uitverkoop vindt u behalve eiken ook de allernieuwste collectie's zitmeubelen van zeer bekende merken, zowel in leder als stof en in vele variaties! EXTRA LEEGVERKOOP REDUCTIE tot 80% In deze spektakulaire verkoop vindt u alles wat u zoekt o.a. 200 stuks bankstellen 3 2 zits in eiken (gestoffeerd) en geheel gestoffeerd, 3 1+1 zits in stof en leder, zowel in klassiek en modern. 180 stuks wandkasten, toogkasten, stijlkasten, aanbouwwanden (licht, donker of geloogd eiken) 160 stuks geheel gestoffeerd 3 2 zits en 3 1 +1 zits 140 stuks lederen bankstellen modern (diverse kleuren) ,w.o. allernieuwste modellen. 120 eethoeken modern klassiek (eiken) div. modellen. 100 100 salontafels, bijzettafels, halkastjes, telefoontafeltjes, dekenkisten, ladenkastjes, bureau's, enz. enz. teveel om op te noemen. Een exceptionele gelegenheid om een meubel van buitengewoon allure tei Deze verkopen vinden dagelijks plaats in de voormalige panden van een bekende failliete meubelfabriek van 10.00 tot 18.00 u. BERKEL (ZH) Noordeindseweg 114-116 Vrijdagavond koopavond SLIEDRECHT Stationsweg 5 Donderdagavond koopavond AMSTERDAM Middenweg 113 Donderdagavond koopavond ELST (GLD) Industrieweg Oost 1 Donderdagavond koopavond DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN512 Maar de Pteranodon is niet van plan de vreemde in dringer in zijn gebied ongestraft te laten vertrekken; het beest doet een woedende aanval op de vliegmachine juist wanneer Rob het vliegtuig optrekt, en met een hevige klap botst het dier tegen de cabine, waarvan de kap wordt afgerukt. Majoor Ross wordt uit het toestel geslingerd en ook het monster stort, dode lijk getroffen, naar beneden. Rob doet wanhopige pogingen de vliegmachine recht te trekken, maar blijkbaar heeft het monster nog meer schade aangericht, want hij slaagt er niet in weer meester te worden over de machine, die de neus in de wolken steekt en met razende snelheid naar de aarde tuimelt. Nog één seconde en een dichte nevel omgeeft Rob. Gierend fluit de i' koude wind om hem heen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5