Nieuw lesmateriaal moet jongeren leren herdenken uit de weekbladen HM Tabaksindustrie steunt rokers Schizofreen moet uit z'n isolement worden gehaald" Twintig jaar en tbs geëist tegen metromoordenaar Bieden en aftasten ELSEVIER DE TIJD d0ENE BINNENLAND fteidóaQowuvnt DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 PAGINA Haarlemmer steekt zichzelf in brand HAARLEM Een inwoner van Haarlem heeft zichzelf gisteren voor het stadhuis in zijn woonplaats in brand gestoken. Omstan ders wisten het vuur te doven. De man wilde met zijn actie protesteren tegen de ontrui ming van zijn woning eerder op de dag. Het was voor de derde keer dat het huis op last van het gemeentebestuur werd ontruimd. Volgens de gemeente is er vanwege de enor me hoeveelheden kranten en tijdschriften sprake van een voortdurend brandgevaar in de woning. De politie vraagt zich overigens af of de man zich werkelijk van het leven wilde beroven. Een fles met brandbare vloeistof was slechts voor een kwart geleegd en hij droeg extra dikke kleding. Het slachtoffer is met derdegraads brandwonden in een zieken huis opgenomen. 11 11 DEN HAAG „De oprichting van de Rokers Belangen Vereniging (RBV) is een idee van de tabaksindustrie. Die is bang dat beper kingen op het ge bruik haar belang schaadt". Dat zei M. Nelissen, woord voerder van de Stichting Volksge zondheid en Roken, gistermiddag in het Haagse Congresge bouw. In het kader van de ac tie „Europa tegen kan ker" houdt de stichting tot morgen een congres in samenwerking met de Internationale Unie tegen Kanker. Omdat de overheid per 1 januari een rookver bod in alle openbare ge legenheden instelt, wil len rokers onder leiding van initiatiefnemer J. Dietvorst de RBV in het leven roepen. De tabaksindustrie die daar volgens Nelissen achter zit, is bang dat de over heid (nog) meer maatre gelen gaat treffen om het roken te beperken. Hij omschreef de op richting van de belan genvereniging als een tactische zet. Op het congres praten deskundigen uit 23 lan den met elkaar over de gevolgen van tabakge- bruik voor de gezond heid. Een van de spre kers is directeur K. van de Poll van de Neder landse Kankerbestrij ding. „Het gaat nu nog om een rookverbod in openbare gelegenheden. Er moet zo snel moge lijk een beweging op gang komen die ervoor zorgt dat iedereen op de plaats waar hij bijvoor beeld werkt, maar ook elders, een rookvrije ruimte tot zijn beschik king heeft. De Neder landse Kankerbestrij ding wil niet betuttelen. Het enige dat zij belang rijk vindt, is de gezond heid van alle mensen die niet roken. Deze mag niet in gevaar ko men door mensen die dat wel doen", aldus Van de Poll Meer ongesubsidieerde nieuwbouw dan geraamd DEN HAAG Dit jaar wordt naar ver wachting begonnen met de bouw van 100.000 tot 105.000 nieuwe woningen. Het geraamde programma ging nog uit van 94.500 woningen. Het hogere aantal wordt veroorzaakt doordat vermoedelijk meer ongesubsi dieerde nieuwbouw plaatsvindt dan de geraamde 24.000 woningen, aldus een gisteren verzonden brief van staatssecre taris Heerma (volkshuisvesting) aan de Tweede Kamer. In de sociale koopsector (premie) wordt het beoogde aantal van 21.000 niet helemaal gehaald. Vooral de grote steden dienden minder plannen in dan verwacht. Door een herverdeling over de provincies kunnen toch onge veer 21.150 sociale koopwoningen wor den gebouwd. NATIONAAL COMITÉ WIL NIET ALLEEN VIEREN DEN HAAG „In het begin toen we nog maar net in het concentratie kamp zaten, praatten we nog over boeken die we hadden gelezen en films die we hadden gezien. La ter hielden we daarmee op. Ik wilde niet meer denken. Toen ik uit het kamp kwam was was ik m'n hele geheugen kwijt. Ik wist zelfs mijn eigen adres in Amsterdam niet meer". Dit zijn de woorden van een joodse vrouw die de verschrik kingen van de kampen in de Tweede Wereldoorlog heeft overleefd. Even tevoren heeft ze het nummer laten zien dat door de Duitsers in haar arm is getatoeëerd bij aankomst in het kamp. „Dat driehoekje naast het nummer", wijst ze „betekent: moet worden ver gast". De vrouw vertelt haar relaas in één van de interviews die opgenomen zijn op videoban den die deel uitmaken van het nieuwste lesmateriaal over de Tweede Wereldoorlog. Het materiaal werd gisteren onder grote belangstelling in Den Haag gepresenteerd door Ju dith Belinfante, voorzitter van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Vertegenwoordigers van de ministers van onderwijs en WVC namen een koffertje ge vuld met videobanden, les- en leesboeken, een museumfolder en een serie discussieposters in ontvangst. Het lesprogramma, dat het resultaat is van de be leidsnota 'Jeugdvoorlichting over de Tweede Wereldoorlog tot het heden', is samengesteld door een zestal organisaties waaronder de Anne Frank stichting, het Instituut voor Leerplanontwikkeling en het Nationaal Comité 4 en 5 mei. T weeslachtigheid De kern van het verhaal over de oorlog dat volgens het Co mité aan de jeugd moet wor den doorgegeven, is samenge vat in de enig gesproken zin in een postbus-51 spotje: „Wie niet weet wat hij herdenkt, weet ook niet wat hij viert". Deze zin maakt volgens het Comité de tweeslachtigheid duidelijk van de gevoelens die oorlogsgetuigen hebben. „Aan de ene kant het blijvende ver driet van de oorlog, aan de an dere kant de blijdschap over de herwonnen vrijheid", aldus Belinfante. Met deze aanpak hoopt het Comité de naoorlog se generatie (zestig procent van de bevolking) sterker te betrekken bij wat er tussen vijftig en vijfenveertig jaar ge leden met haar grootouders is gebeurd of had kunnen gebeu ren. Een greep uit het lesmate riaal. Een serie van zes posters, geti teld 'Illusie en Werkelijkheid', is vooral bedoeld om vragen op te roepen en discussie los te maken bij kinderen tussen tien en veertien jaar. De pos ters die gedeeltelijk bestaan uit foto's van beelden uit de oor log (werkelijkheid) en gedeel telijk uit stripfiguren (illusie), behandelen zes thema's: ge weld, vervolging, armoede, hulp, verzet en bevrijding. Het laat zich gemakkelijk raden dat hierover menig lesuur met de kinderen van gedachten ge wisseld kan worden. De Stichting Februari 1941 heeft een tweedelig boekje ontwikkeld dat de leerlingen voorhoudt dat vrijheid en de- Rechts: Een illustratie uit het boekje „Zoiets vergeet je nooit". mocratie geen inhoudsloze be grippen zijn, maar zaken die zorgvuldig bewaakt moeten worden. Het eerste deel 'Wij en de vrijheid' is geschreven door drs. A.H. Paape. In een kort maar overzichtelijke ver haal met veel foto's wordt de geschiedenis van de oorlog in ons land uiteengezet. Het tweede deel, 'Democratie, thuis en op school', brengt het begrip vrijheid wel heel dicht bij huis. Het verhaal gaat over kinderen die op hun school in hun vrijheid worden aangetast doordat hen door de rector de schoolkrant wordt ontnomen. Het is een situatie waarbij kin deren zich direct iets voor kunnen stellen en waardoor de problemen in het klein en in het groot zeer duidelijk worden gemaakt. Standpunt Het belangrijkste lesmateriaal omvat drie lessenseries en een lerarenhandleiding uitgegeven door Nijgh en Van Ditmar. Twee series geschiedenis, voor havo/vwo en voor lbo/mavo, plus een serie voor het vak maatschappijleer. De boekjes bevatten soms waargebeurde verhalen over kinderen van dezelfde leeftijd waarop de les sen zijn gericht. Een veelvoud aan vragen en opdrachten sti muleert de leerlingen om ten aanzien van een aantal behan delde problemen een stand punt in te nemen. 'Wat hebben we samen voor de vrijheid over?' is bijvoorbeeld zo'n niet mis te verstane vraag. Behalve het nieuwe lessenpak ket moet ook een aantal maat regelen van het Comité rond de dodenherdenking en vooral bij de viering van de bevrij ding zullen jongeren zich waarschijnlijk meer betrokken voelen. De Nationale Herden king zal volgend jaar - net als in '88 en '89 - op 4 mei op de Dam in Amsterdam worden gehouden en worden uitgezon den op de televisie. De viering van de bevrijding, waarvan het Comité overigens nog steeds een nationale feestdag wil maken, verhuist van de ochtend naar de avond. Vanuit Theater Carré in Amsterdam wordt een anderhalf uur du rend cabaretprogramma uitge voerd met liedjes die herinne ren aan de oorlog, maar die ook de veranderingen sinds 1945 laten zien. Het program ma wordt speciaal met het oog op de kinderen vroeg in de avond uitgezonden op de tv. Verder wil het Comité jonge ren bereiken door het organi seren van regionale bevrij dingspopfestivals. Hoe gevoelig het onderwerp Tweede Wereldoorlog nog steeds is werd gedemonstreerd op de persconferentie zelf. Na afloop van de presentatie wer den de belangrijkste vragen niet gesteld door journalisten, maar door leden van voorma lige verzetsorganisaties en van herdenkingscomités. Er werd niet gediscussieerd over het kersverse lesmateriaal, maar over de veranderingen rond de herdenking en bevrijdings dag. Voor kinderen die nu tien jaar oud zijn, is zoiets erg moeilijk te begrijpen. Reden te meer om het lesmateriaal niet alleen te bewonderen, maar vooral ook te gebruiken. ELSBETH KEGGE V) NIEUWEGEIN „Een schizofreen is als een huis met gesloten blinden. Door een kiertje kun je zien wat zich binnen af speelt, maar wat er pre cies gebeurt, kom je nooit te weten". Met die woorden begroette prof. J. van Londen, di recteur-generaal volksge zondheid van het ministe rie van WVC, gisteren het initiatief voor de oprich ting van de Schizofrenie Stichting Nederland (SSN). Schizofrenie is volgens Van Londen een nauwelijks te om schrijven psychiatrische ziek te, waarover nog veel te wei nig bekend is. „Daarom is het goed dat er nu een belangen groep bestaat die de schizo freen uit zijn sociaal isolement haalt, wetenschappelijk onder zoek bevordert en het publiek voorlicht", aldus de directeur- generaal. De voorzitter van de SSN, drs. G. van Barneveld, voegde bij de oprichtingsvergadering gistermiddag een vierde doel stelling toe: verbetering van de kwaliteit van de zorg voor patiënten en familieleden. Met name de huisvesting van ruim dertienduizend schizofrenen in psychiatrische ziekenhuizen baart Barneveld zorgen. „Nu al leven zevenduizend schizo frenen in Nederland als daklo ze op straat of in malafide pensions", aldus Barneveld. De dertienduizend patiënten die in psychiatrische zieken huizen vertoeven, verdienen volgens hem een betere huis vesting: „Aangepaste huisves ting die hen een gevoel geeft thuis te zijn, zal er in onze ogen wellicht inadequaat uit zien; wellicht ook duurder zijn, maar het verblijf in een eigen kamer zal grotere meer waarde aan het bestaan geven. Wie weet welke effecten gip sen muren of een hoogpolig ta pijt hebben op iemand die stemmen hoort, die hem op dracht geven 's nachts de deur open te doen?" Wanen Volgens psychiater C.J. Slooff, mede-oprichter van de SSN, is schizofrenie in de meeste ge vallen chronisch en gaat de ziekte gepaard met grote socia le problemen voor de patiënt en zijn omgeving. Sloof noem de een schizofreen „iemand die de kwetsbaarheid heeft on der bepaalde omstandigheden psychotisch te reageren". „Een schizofreen voelt zich tijdens zo'n psychotische toestand vaak meestal angstig, bedreigd of opgewonden. De meest op vallende verschijnselen zijn wanen, hallucinaties, verward denken en afwijkend, veelal bizar onbegrijpelijk gedrag", aldus Slooff. Volgens de psy chiater is inmiddels uit onder zoek gebleken dat schizofrenie bestaat uit ontregelingen in de hersenfuncties. De sociale gevolgen zijn vol gens de SSN ongekend groot. „Een schizofreen kan zich in werk en opleiding zelden handhaven. Hij leert slecht en kan zich moeilijk concentre ren. Bij 65 procent van de ge vallen treedt ernstige invalidi teit op in een vroeg stadium. Velen leven aan de zelfkant van de maatschappij onder verwaarloosde omstandighe den. In steeds meer steden is de psychotische zwerver her kenbaar". Klassen Slooff wees er op dat de ernst van de ziekte door behande laars nogal eens wordt onder schat. „Ten onrechte, want de kans op suïcide-pogingen ligt bij schizofrenie-patiënten rond de tien procent. Zo'n vijfenze ventig procent van de gevallen geneest niet zonder meer. De helft hiervan blijft na één of meer psychotische fasen vrij wel continu psychotisch en gaat wanend en hallucinerend door het leven". In Nederland leven volgens Sloof momenteel ongeveer 100.000 schizofrenen en komen er jaarlijks 3500 bij. De ziekte manifesteert zich meestal voor het eerst tussen het vijftiende en vijfendertigste levensjaar. De psychiater noemt het een misvatting dat de ziekte eigen zou zijn aan sociaal lagere klassen. „Schizofrenie ontstaat in alle lagen van de bevolking, maar omdat veel patiënten so ciaal afglijden komt het in de zogenaamd lagere sociale klas sen vaker voor". Over de oorzaken van schizo frenie is volgens Slooff even eens nog veel te weinig be kend. „Er zijn aanwijzingen dat de ziekte door erfelijke factoren bepaald is. Maar ook ziekten tijdens de zwanger schap, zuurstoftekort bij de ge boorte en hersentrauma's kun nen tot schizofrenie leiden". Behalve onderzoek doen ver richten op dit terrrein schuilt het grote belang van de SSN volgens psychiater Slooff ook in de opvang van familieleden van schizofrenen: „Niet alleen de patiënt is gestigmatiseerd, maar ook zijn familie. In het verleden werd het ontstaan van schizofrenie nogal eens toegeschreven aan familie-om standigheden en opvoedings stijlen. Deze theorie is op grond van internationaal on derzoek al lang verlaten. Maar van rehabilitatie van patiënt en de familie is nog geen spra ke geweest". JEAN-PIERRE GEELEN SUSKE EN WISKE SAGARM ATHA (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions ROTTERDAM De Rot terdamse officier van jus titie mr. G.J. Bouman heeft gisteren 20 jaar ge1 vangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 29-jarige Rotter dammer. De man wordt verdacht van een drievou dige moord en een poging tot moord. De man heeft op 6 maart op het metrostation Zuidplein in Rotterdam volstrekt willekeu rig met een mes op vier vrou wen ingestoken. Twee vrou wen van 16 en 22 jaar overle den ter plaatse. Een 30-jarige vrouw overleed een dag later in het ziekenhuis. Het leven van een vierde slachtoffer kon door snel operatief ingrijpen worden gered. Mr. Bouman sprak van een „afschuwelijke tragedie". „Weerzinwekkend" vanwege de volstrekte willekeur waar mee de verdachte zijn slacht offers had gemaakt. Het is aan de rechtbank, aldus de officier, om het hem „feitelijk onmoge lijk te maken ooit nog verderf en dood te zaaien". Dat kan in zijn visie alleen door de combi natie van een langdurige ge vangenisstraf en tbs. Daarmee ging de officier voor een belangrijk deel voorbij aan de conclusie van een psycho loog en een psychiater van het Pieter Baan Centrum (PBC) in Utrecht. Volgens het door het centrum uitgebrachte rapport was de man ten tijde van zijn daad sterk verminderd toere keningsvatbaar en derhalve nauwelijks strafbaar. De twee deskundigen werden gisteren als getuigen gehoord, omdat op de zitting van drie weken geleden bij alle partijen vraagtekens waren gerezen over het uitgebrachte rapport. Zij bleven bij hun bevinding dat de verdachte op het mo ment van het misdrijf balan ceerde op de rand van gekte. Dat in combinatie met zijn zeer lage intelligentie had ge leid tot de conclusie van sterk verminderd toerekeningsvat baar. Mr. R. Power, raadsman van de verdachte, pleitte voor „een vrijheidsstraf", gecombineerd met psychiatrische behande ling. Hij vond dat in de eis van de officier sprake was van „een wanverhouding" tussen straf en persoonlijke omstan digheden van zijn cliënt. Tbs zou hem - „geen hopeloos ge val" - in „een uitzichtloze si tuatie" bïengen, aldus mr. Po- De rechtbank doet op 15 no vember uitspraak. In de weekbladen sud dert het allemaal een beetje door. De nieuwig heid van de Oostduitse ontwikkelingen is er een beetje af en de kabi netsformatie blijft ook steken in aftasten en bieden met gesloten kaarten. En geen van de weekbladen is er in ge slaagd inzicht te krijgen in die kaarten. Erelid Gé Nabrink van de NVSH, ook wél de vader van de seksuele hervorming genoemd, is het niet eens met de wijze waarop die or ganisatie zich in de afgelo pen jaren heeft ontwikkeld. „De vereniging kreeg steeds meer belangstelling voor wat wij vroeger aberaties noemden: bijzondere gedra gingen. Er kwamen werk groepen voor bijvoorbeeld sado-masochisme. Kijk, als twintig mensen zeggen: wij willen elkaar slaan, knijpen, ophangen en weet ik veel, gaat dat niemand wat aan. Doe dat dan niet onder de vlag van de NVSH, want zo iets heeft niets met seksuele hervorming te maken". In Oost-Duitsland heeft elke discussie op dit moment wel met hervorming te maken. Ook de Belgische minister van buitenlandse zaken, Eyskens, doet een duit in het zakje via HN-magazine: „De DDR is een staat, geen land en evenmin een natie. Het is een kunstmatige en ideologi sche staat, die steunt op een monocultuur, namelijk op een kunstmatig, overgeplant communisme. Haal dat eruit, en de DDR valt als een kaartenhuis in elkaar". HN-magazine zocht twee mensen op die betrokken waren bij de samenwerking tussen PvdA en CDA in de jaren zeventig. Het voorma lig KVP-kamerlid De Bek- ker relativeert de gevolgen van de grondpolitiek waaro ver het kabinet Den Uyl struikelde: „Ik heb minister Gruijters nog eens laten uit rekenen hoe het prijsver schil tussen gebruikswaarde en verkeerswaarde door werkte in de huren in Rot terdam. Het bleek te gaan om tachtig cent per jaar! Daar praatten we dus over, dat was het hele verschil". Toon Hermans en Freek de Jonge zorgen de komende weken voor volle zalen in het Amsterdamse Carré. In een gezapige ontmoeting met Elsevier betreden beide heren een aantal gemeen plaatsen. Bijvoorbeeld over theaterzalen. Hermans: „Een zaal met een balkon lacht leuker dan een platte zaal. Met een balkon komt de lach van boven. In de schouwburg in Gent heb je drie balkonnen, dan is het net of het regent. Ook tij dens het applaus. Dat valt gaar beneden. En dat is veel lekkerder". De Jonge: „Een klaterend applaus". De Utrechtse historica Anni- ne Mantz-van der Meer schreef onlangs een proef schrift over het ontstaan van de ascese. De tien jaren die ze aan de studi^ over onder meer het celibaat besteedde, zijn grotendeels in de nach telijke uren geïnvesteerd. Een vorm van ascese. Dat lukte haar alleen, omdat dat haar altijd zo geboeid heeft. „Ik beweer dan ook niet dat onthechting vreemd is aan het evangelie. Maar als ie mand in allerlei uiterlijke vormen ascese beoefent, wil dat nog niet zeggen dat hij innerlijk onthecht is. En om die innerlijke onthechting ging het Jezus". Drie redacteuren van Else vier gingen op bezoek bij voetbalwedstrijden in Italië, de Bondsrepubliek en Schot land. Veel rustiger dan in Nederland. Maar in het ver leden hebben ze daar dan ook al de nodige maatrege len genomen. Eén van de suppoosten in het stadion van Glasgow Rangers: „Jon gelui die zich misdroegen werden in hun portemonnee aangesproken. Nog dezelfde dag kwamen ze voor de rechter, die geen misselijke straffen uitdeelde. Vaak het maximum...Wat zegt u? Al ternatieve straffen? Bood schappen doen voor bejaar den? Zijn ze in Holland niet goed bij hun hoofd?!" De kabinetsformatie kan ook deze week niet buiten schot blijven en De Tijd kijkt daarom maar eens mee over de schouders van de so ciale partners. VNO-voorzit ter Van Lede ziet verande ringen bij de PvdA, maar die zijn in zijn ogen nog te gering. „De PvdA blijft een partij die een sturende over heid wenst, iets wat wij nog altijd verwerpen. In die zin is er sinds de oprichting van de SDAP niets veranderd. Daarmee wil ik zeggen dat wij er niet zijn om kabinet ten in stand te houden. En zeker niet een kabinet met de PvdA". In een vraagge sprek analyseert de in 1977 uitgeweken Oostduitse schrijver Hans Joachim Schadlich de aard van zijn landgenoten. „Het is voor buitenstaanders misschien moeilijk te begrijpen, maar men leeft in de DDR nu eenmaal in een bepaald poli tiek systeem dat zijn beper kingen heeft. Op den duur worden die beperkingen een deel van jezelf en dat bete kent dat men zich gaat ge dragen zoals het systeem dat van je verwacht". Ook technische systemen klinken niet altijd als mu ziek in de oren. Steeds meer Nederlanders hebben een cd-speler in huis, maar over de kwaliteit wordt steeds va ker getwist. Vooral de ruim telijke werking is een bron van ellende. „Dan blijkt een cellist op drie plaatsen tege lijk te staan. Heel onnatuur lijk, met als gevolg dat de hersens voortdurend bezig zijn dat beeld te corrigeren. Daar word je moe van", al dus de Leidse geluidspecia list Norbert Veel. Alleen zo'n gedachtegang maakt een cd-bezitter al horen dol. Door De Groene worden twee vooravonden onder de loep genomen. Volgende week moeten de stemmers in New York een opvolger kiezen voor de legendarische burgemeester Ed Koch. Zo wel de Republikeinse als de Democratische kandidaat trekken alle, Amerikaanse registers open om de kie zers te trekken. De zwarte Democraat Dinkins na een beschuldiging van antisemi tisme door Republikein Giu liani: „Ik haat alle blanken, dus waarom zou ik een bij zondere groep als de joden in een uitzonderingspositie plaatsen?" Als de kabinetsformatie doorhobbelt, dan is Rudolf de Korte volgende week weer gewoon kamerlid, De Groene typeert de ontluiste ring van De Korte als eigen tijds drama. „Alle facetten van onthechting, vereenza ming en verwarring over het verschil tussen publieke en persoonlijke zaken ko men in zijn mislukking sa men.... Zelfs De Telegraaf omschreef het uitstapje naar Israel als privé". Uit een on verdachtere hoek kan die conclusie niet komen. De lezer van HP krijgt deze keer naast zijn normale ma gazine ook een Chinese krant, die in zestien velletjes per fax naar een van de honderden nummers in Chi na gestuurd moet worden. Morele steun uit de hele we reld voor een onderdrukt volk. Waarom we dat moeten doen, wordt uitge breid verteld aan de hand van de ontwikkeling van het studentenverzet. Wu'er Kaixi over medeleider Wang Dan: „Hij was echt een jon gen uit Beijing, krankzinnig zelfverzekerd. Hij was ouder dan Shen Tong en ik, veel rijper. Onder vier ogen praatte hij uren en uren met me, in het openbaar hield hij altijd zijn mond. Hij heeft me geweldig veel geleerd. Hij werd meteen een vriend van me". In Nederland houden we ons met belangrijkere zaken bezig, zoals het ontduiken van de nieuwe Oort-maatre- gelen. Belastingdeskundige Hans Kaiser heeft al een op lossing gevonden om de re presentatiekosten toch af te trekken. Bijvoorbeeld de dure sky-boxen van de voet balclubs. „Zet de hele sky- box vol met vlaggetjes. Dan is het aannemelijker dat het om reclame gaat, en dat is weer wel honderd procent aftrekbaar". Jaap van Zweden, concert meester van het Koninklijk Concertgebouworkest, ver trouwt Bibeb toe dat als je iets doet, je het goed moet doen. „Ik geloof niet in een dief die een rolletje drop pikt, als je pikt moet het om een paar miljoen gaan. Aan kruimeldieven heb ik de pest". Vrij Nederland praat ook met Hans Kombrink (PvdA) die vorige week be greep dat hij niet in aanmer king zou komen voor een aantrekkelijke post in het kabinet en het besluit nam wethouder van Rotterdam te worden. Daar kan hij alvast proeven hoe de samenwer king met de VVD verloopt. „Eigenlijk begrijpen de soci alisten en de liberalen el kaar wel. Onze standpunten verschillen. Maar we hebben dezelfde soort gedrevenheid - een vergelijkbare stijl. Je weet wat je aan ell hebt". LUCAS BOLSIUS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4