Strop voor Friese en Groningse boeren Ruud Lubbers op de snijtafel ontleed Milieukeuring geeft auto „groene kick 2 binnenland QeidóaQomant ,Foutmet veevoer al weken bekend' DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 Politie onderschept 27 kg cocaïne AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft gisteren 27 kilo cocaïne onder schept en zes mensen - vier Colombia- nen en twee Chilenen - gearresteerd. Bij de recherche was informatie binnenge komen dat er op grote schaal cocaïne vanuit Colombia naar de hoofdstad zou komen, bestemd voor de Amsterdamse markt. Bij een transactie in een hotel in Amsterdam-Zuid kon de 37-jarige Co lombiaanse hoofdverdachte met vijf kilo worden gearresteerd. In twee Amster damse woningen vond de politie later nog eens 22 kilogram cocaïne. Volgens een woordvoerder gaat het om „grote jongens" die het afgelopen jaar betrok ken zijn geweest bij het transport van enkele honderden kilo's harddrugs. Luxe zitje van Brokx uit voorstel verdwenen TILBURG De aanschaf van nieuw meubilair voor de kamers van burgemees ter en wethouders van Tilburg gaat ruim 150.000 gulden minder kosten dan B W eerder dit jaar van plan waren te besteden. In het nieuwe voorstel aan de gemeente raad wordt met geen woord meer .gerept over een zitje voor burgemeester Brokx. Medio juni ontstond in de raad groot tu mult toen bleek dat bij een totale post van 625.000 gulden, het nieuwe zitje voor Brokx alleen al 41.000 gulden zou moeten kosten. Van links tot rechts werd dit veel te gortig bevonden. De zaak liep uiteinde lijk zo hoog op dat de voormalige staatse cretaris besloot voorlopig maar niet meer over nieuw meubilair, laat staan over een zitje voor hemzelf, te praten. prins Bernhard kijkt naar de verrichtingen van scheepsbouwer Willem Vos, die met een denkbeeldige beitel in de hand toont hoe een sierbeeld voor de replica van het VOC-schip Batavia is gemaakt. De prins bracht )isteren een jezoek aan de werf n Lelystad waar de jouw van het schip n volle gang is. FOTO: ANP CBR helpt lichamelijk gehandicapten op weg RIJSWIJK Om lichamelijk gehandi capten beter bekend te maken met de mogelijkheden die er zijn om toch auto te rijden, start het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) deze week een voorlichtingscampagne. Het CBR verspreidt onder meer bij artsen, revali datiecentra en rijscholen folders waarin wordt gewezen op de mogelijkheid rij examen te doen in aangepaste auto's. Met die aanpassingen is het mogelijk zelfs mensen die ledematen missen aan het verkeer te laten deelnemen. Zo is er een voetstuur ontwikkeld en goedge keurd, alsmede een joystick en een hori zontaal stuur. Volgens het CBR is geble ken dat gehandicapten met deze aanpas singen zelfs veiliger rijden dan de niet- gehandicapte weggebruikers. Eerste hoogleraar pijnbestrijding MAASTRICHT Dr. M.E. Sluijter is benoemd tot bij zonder hoogleraar pijnbe strijding aan de Rijksuni versiteit Limburg. Hij gaat werken bij de afdeling anesthesiologie van het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Volgens de universiteit is Sluijter (57) de eerste hoog leraar voor dit vakgebied in Nederland. Hij is staflid van het Boven IJ zieken huis in Amsterdam, waar hij zich met pijnbestrijding bezighoudt. Schadeclaim tegen ex-directeur voor seksueel misbruik ARNHEM Zes vrouwen en een man hebben gisteren in een kort geding voor de Arn hemse rechtbank een voorlo- pigfe schadeclaim van 99.000 gulden ingediend tegen de 55- jarige oud-directeur van de Heldringstichting in Zetten. De ex-directeur zou de eisers negen tot zestien jaar geleden ernstig seksueel misbruikt hebben als behandelend psy chiater. De totale schadeclaim van de zeven bedraagt 840.000 gulden. Het kort geding had een bij zonder karakter, omdat de strafzaak tegen de verdachte pas op 6 december van dit jaar voor de rechtbank zal dienen. Volgens de vier raadslieden van de eisers moest deze civie le procedure nu vast dienen, omdat er straks - wanneer er veroordeeld gaat worden - misschien niets meer te halen zal zijn. „En dat terwijl de slachtoffers een immateriële en materiële schade hebben geleden door het optreden van de ex-directeur, die niet in geld is uit te drukken", aldus raadsvrouw mr. G. van Driem. Advocaat mr. B. van Meer, raadsman van de verdachte, legde tijdens het kort geding de nadruk op het feit dat de ex-directeur nog niet veroor deeld is. „Mensen zijn onschul dig, zolang hun schuld niet be wezen is. Bovendien is er een restitutie-risico: de eisers leven van een minimum-inkomen, zodat de kans, wanneer de verdachte vrijgesproken wordt, klein is dat hij zijn geld terugkrijgt", aldus Van Meer. De oud-directeur die gisteren niet ter zitting verscheen, houdt overigens nog steeds vol dat hij niets heeft gedaan dat strafbaar is. Rechtbank-presi dent mr. L. van der Wey doet op zijn vroegst 10 november uitspraak. Massaal ontslag leidde tot golf van protest (Vervolg van de voorpagina) BARCELONA/DEN HAAG Het Leidse offshorebedrijf Heerema, officieel in Panama geregistreerd, ontsloeg vorig jaar zomer 946 Spaanse werk nemers, allen afkomstig uit de noordwestelijke provincie Ga- licië, om ze door goedkopere Koreaanse arbeidskrachten te vervangen. Uit protest bezet ten de Spanjaarden een van de werkplatformen van het be drijf in de Noordzee. Daar werden ze na enkele dagen onder fel verzet door de Ne derlandse politie vanaf ge haald. De Spanjaarden, die niet over Nederlandse papie ren beschikten, werden direct op het vliegtuig naar hun ge boorteland gezet. In de weken daarna brak in Galicië een golf van protesten uit. Sche pen werden bezet en het Ne derlandse consulaat in Vigo werd bezet. Een deel van die werkloos ge worden mensen accepteerde uiteindelijk morrend een scha devergoeding van Heerema, anderen vonden werk elders en zo'n 200 man zouden toch weer aan het werk in Neder land zijn gekomen. Gisteravond kwamen zo'n vijftig bewoners uit de Haagse Archipelbuurt bijeen in buurt huis Het Klokhuis om te pra ten over de gebeurtenissen na de bomaanslagen. Politie en juristen waren aanwezig op de avond, die was georganiseerd door de bewonersorganisatie Archipel/Willemspark, om vragen over schadeclaims en immateriële schade te beant woorden. Hoewel niemand zwaar ge wond is geraakt bij de aansla gen, zeiden veel bewoners van de wijk bang te zijn om hun deur uit te gaan. De verhoogde politiebewaking bij de Spaanse vestigingen in de buurt geeft een meerderheid van de aan wezigen echter een gerust ge voel. De aanwezige agenten vonden dat prima, maar zei den wel dat de bewaking niet eeuwig kan duren. De meeste vragen gingen gis teravond echter niet over de opgelopen immateriële schade, maar over schadeclaims. GELUKKIG WETEN WE NU DE OORZAAK" EEUWARDEN De chrik is de Friese en Ironingse veehouders vel om het hart geslagen. )nlangs werden hun col- ega's uit het Lickebartge- lied getroffen door dioxi- le in de melk als gevolg ran de uitstoot van de Af- alverwerking Rijnmond. Vu is de melk afkomstig uit het noorden des lands vergiftigd met lood. Oor zaak: een produktiefout van het veevoederbedrijf Slump uit Stroobos, waar- loor er in de veebrokjes ;rote' concentraties lood erecht kwamen na de 'erwerking van met lood 'ergiftigde mais. nmiddels zijn tien koeien aan Ie gevolgen doodgegaan. Tien indere moesten worden ge- lacht, omdat ze toch niet meer DEN HAAG De Consumen tenbond vindt het 'schandalig', dat er drie weken gewacht is met de bekendmaking van de loodvergiftiging in melk bij koeien in het Noorden. Volgens woordvoerder M. Schuttelaar was al op 13 okto ber bekend, dat bij een aantal melkveebedrijven in Gronin gen en Friesland hoge concen traties lood waren gevonden in de melk Volgens de Consu mentenbond was er ook geen sprake van een 'klein foutje'. De bond heeft uitgerekend, dat het om tientallen balen van 40 kilo veevoer moet han delen, waarin 8 gram lood per kilogram zit. Schuttelaar: „Dit is geen kleinigheid. Het gaat niet om een enkel zakje, maar een halve pallet vol lood". De Consumentenbond zegt, dat de gevolgen niet te over zien waren geweest als het niet om lood, maar een ander gif was geweest. Volgens de bond is er iets fout gegaan in de toelevering naar de veevoe- derhandel Slump in het Gro ningse Stroobos. „Ergens is een pallet verwisseld of is er een fout gemaakt met de eti kettering. te redden waren. Een van de grootste slachtoffers van de af faire is veehouder O. Nijboer uit het Friese Boelenslaan. In middels zijn acht stuks melk vee gestorven aan de gevolgen van de loodvergiftiging. „Een geweldige strop. Dat is het zeker", aldus de getroffen boer. „Gelukkig weet men nu de oorzaak. In eerste instantie hadden wij geen idee waar we het moesten zoeken". Botulisme, kippemest en de gasboringen in de omgeving werden als mogelijke oorzaken genoemd. „Tot we erachter kwamen dat het ziektebeeld hetzelfde is als bij loodvergif- ting. De symptomen zijn erg duidelijk. Het vee wordt sloom, het middenrif is uit het ritme, de tong hangt uit de bek en de koeien drinken niet of nauwelijks meer. Vooral dat laatste is fataal want gemid deld drinkt een koe 60 liter per dag. Ze drogen dus lang zaam uit". De zieke dieren kunnen welis waar worden behandeld, maar het betreffende serum is moei lijk te verkrijgen en boven dien is succes niet verzekerd. „Vooral de koeien met de hoogste melkproduktie zijn ge troffen. De vette dieren hou den het langer uit", zegt Nij boer. Hoe groot de strop exact is, is volgens hem op dit mo ment niet te overzien. „Ik ben hier niet tegen verzekerd. In principe moeten de kosten kunnen worden verhaald op de fabrikant. Hoe hoog de schade is? Dat is onmogelijk te zeggen. Je weet namelijk niet wat er nog komt. Komen er kalveren? Haal je de oude melkproduktie weer? Het zijn allemaal vragen die nu zeker nog niet beantwoord kunnen worden". Dat inmiddels alle bedrijven die het verkeerde veevoeder hebben gekregen in kaart zijn gebracht, vindt Nijboer een DEN HAAG Hoe Ruud Lubbers in 1973 in de lande lijke politiek terecht kwam, is al vele malen in grove trekken beschreven. Het was Hans van Mierlo, destijds ook al leider van D66, die tegen over de toenmalige kabinets formateur Jaap Burger de naam van de jonge progress- sief-katholieke Rotterdamse ondernemer liet vallen. Dat zou vast een goeie minister van economische zaken zijn. Burger had nooit van Lub bers gehoord, maar hechtte wel waarde aan de tip van Van Mierlo. Hij vroeg dan ook aan KVP-fractieleider Andriessen om eens contact met die Lubbers op te ne men. Tot zover de bekende lezing. Wat de dag daarna gebeurde is minder wijd verbreid. Lubbers, die met zijn broer Rob het staalconstructiebe drijf Hollandia Kloos leidde, had net die week onenigheid gehad met ene mijnheer An driessen van een ingenieurs bureau over de betaling van een door Hollandia uitge voerde klus. Pas na veel heen-en-weer-gepraat werd de zaak uiteindelijk geregeld. De volgende ochtend echter ging in Lubbers' werkkamer de telefoon. „Met Andries sen", zei een stem aan de an dere kant van de lijn. Lub bers, die uiteraard in de ver onderstelling verkeerde dat het dë man v^n het inge nieursbureau was, groette hem vriendelijk en zei: „Wat kan ik nog voor u doen, mijnheer Andriessen?" Waarop de stem aan de ande re kant van de lijn vroeg: „Weet u wel wie ik ben?" „Zeker wel" sprak Lubbers, en om zijn gesprekspartner te overtuigen repeteerde hij nog even diens naam en functie. „Nee", zei de ander. „Dat is toevallig mijn broer. Ik ben Andriessen van de KVP". Deze anekdote is uit de mond van Ruuds broer Rob opgete kend in het boek „Ruud Lub bers. Manager in de politiek", dat vanaf zaterdag in de boekwinkels verkrijgbaar is. De schrijvers van het boek, de journalisten Arendo Jou- stra (Elsevier) en Erik van Venetië (De Volkskrant) hebben de afgelopen maan den eenentwintig bekenden van de premier ondervraagd over de vele facetten van Lubbers' leven en persoon lijkheid. Elke geïnterviewde komt in een apart hoofdstuk aan het woord en beoordeelt de hoofdpersoon vanuit een an dere invalshoek. Zo kijkt oud-klasgenoot Jean Pen- ders, tegenwoordig eerste man van het CDA in het Eu ropees parlement, terug op „Lubbers als gymnasiast", spreekt voornoemde Rob over „Lubbers als broer", haalt Wim Duisenberg herin neringen op aan „Lubbers als minister", diept Ed van Thiin herinneringen op aan „Lud- bers als informateur" en FOTO: MILAN KONVALINKA schildert Neelie Smit-Kroes „Lubbers als premier". Het boek levert dan ook het beeld op van een soort anato mische les, waarbij een team van chirurgen Lubbers op de snijtafel stukje voor stukje ontleedt. Staatsman in wording Voor de liefhebbers van poli tiek en psychologie is het boek smullen geblazen. Hoe wel er in de loop der jaren in woord en geschrift al ontel bare woorden aan het feno meen Lubbers zijn gewijd, biedt deze verzameling ver halen niet alleen een boeiend totaalportret maar ook een aantal nog niet eerder in de publiciteit gekomen gebeur tenissen (vaak triviaal maar zeer vermakelijk) rond de persoon van Ruud Lubbers en andere politici. Zo vertelt Neelie Smit-Kroes dat Lub bers tijdens het spannende beraad van de VVD-minis- ters op het ministerie van Al gemene Zaken, enkele dagen vóór de kabinetscrisis van 2 mei, plotseling olijk de deur van het liberale zweetkamer tje opengooide en riep: „Is hier nog een vierde man om te bridgen?". Het VVD-be- raad duurde namelijk zo lang dat drie CDA-ministers, die zich stierlijk verveelden, hadden besloten maar een potje te gaan kaarten. Het aardige van het boek werk is ook dat de vertellers niet alleen wierook over Lubbers uitsprenkelen maar tevens zijn fouten, tekortko mingen en onaangename ka raktertrekjes aan het daglicht brengen. Van diverse kanten wordt depremier bijvoor beeld verweten dat hij nooit oog heeft gehad voor de alom in de politiek noodzakelijk geachte grote schoonmaak in het ambtenarenapparaat: af slanking, bestrijding van de bureaucratie en verbetering van de efficiency. „Lubbers bemoeit zich altijd overal mee, maar uitgerekend dit punt heeft hij laten lopen. Gewoon omdat het hem geen bal interesseert", zegt Am sterdams burgemeester Ed van Thijn. Het zal overigens geen ver wondering wekken dat uit eindelijk toch de waardering voor Lubbers overheerst. Die waardering zal, zo beweren enkelen, ongetwijfeld nog toenemen als hij erin slaagt met het op stapel staande ka binet van CDA en PvdA een effectief beleid te voeren. Hans Wiegel: „De allermooi ste kroon op zijn werk zou zijn als hij een even succesvol minister-president kan zijn van een anderkleurig kabi net. Dat is nog nooit ver toond". Oud-CDA-kamerlid Sytze Faber (thans burge meester van Hoogeveen): „Er wordt vaak gezegd dat het CDA twee soorten premiers heeft: voor coalities met de VVD en voor coalities met de PvdA. Het is de beroepstrots van Lubbers te bewijzen dat hij het allebei kan. Ik vind dat hij daar recht op heeft en dat hij het ook kan. Als hij slaagt is hij een staatsman". Piet Steenkamp, voorzitter van de Eerste Kamer: „Hij blijft goed tot minstens het jaar 2000". DICK VAN RIETSCHOTEN „Ruud Lubbers. Manager in de politiek". Uitgeverij Anthos/Bosch en Keuning. Prijs: ƒ27,50 Bert de Vries knokte voor Bukman en Heerma (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG CDA-on- derhandelaar B. De Vries knokte de afgelopen da gen voor Piet Bukman, die nu op Ontwikkelings samenwerking zit maar graag wat 'hogerop' wil (bij voorkeur naar Land bouw), en Ennëus Heer- ma, die in plaats van staatsssecretaris graag mi nister van VROM zou worden. Overigens is Heerma, net als Bukman, op vele posten inzetbaar. Aanvankelijk vond Lubbers het aantal van drie gerefor meerde ministers wel erg groot. Dan schoot er namelijk geen post over voor een voor malig CHU'er. Na vele onder handelingen werd besloten dat de hervormde 'bloedgroep' eventueel maar genoegen moet nemen met twee staats secretarissen. Dieuwke de Graaff-Nauta kan dan op Bin nenlandse Zaken blijven en het kamerlid Marianne Sou- tendijk-Van Appeldoorn kan naar Justitie. Op die manier ontstond er ook ruimte voor vier katholieke ministers: Lubbers, Van den Broek (buitenlandse zaken), de al genoemde Werner en prof. Hirsch Ballin (Justitie). Laatst genoemde is hoogleraar te Til burg en wordt alom geroemd vanwege zijn juridische kwali teiten. Als Hirsch Ballin niet wil, zoals wordt gefluisterd, kan Braks (ook katholiek) op Landbouw blijven. Ziekenhuis behandelt alleen spoedgevallen AMERSFOORT Het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg verricht de laatste weken van dit iaar alleen nog spoedeisende behandelingen. Ingrepen die uitstel dulden, worden verschoven naar vol gend jaar. De directie heeft hiertoe besloten omdat het budget voor dit jaar al met ruim 1,1 miljoen gulden is overschreden. De oorzaak van deze overschrijding is het sterk gestegen aantal opna men, de prijsstijgingen van ge neesmiddelen en prothesen en de toegenomen kosten van af valverwerking. Veehouder O. Nijboer (rechts) en zijn zoon Auke aan het werk in de stal. De veestapel van de familie Nijboer werd ernstig getroffen door de loodvergiftiging. FOTO: PERS UNIE goede zaak. „Er zijn meteen maatregelen getroffen waar door erger wordt voorkomen. Dat is van groot belang voor de Nederlandse zuivel. Of ik daar op dit moment iets mee opschiet? Nee, dat zeker niet". Geen nadeel Het Landbouwschap vindt dat de individuele melkveehou ders geen financiële nadelen mogen ondervinden van de loodvergiftiging. Bij de gewes telijke kantoren van het schap in Friesland en Groningen wordt nog overlegd hoe de schadeclaims moeten worden uitgewerkt. Slump bv is tegen dit soort zaken verzekerd. Het bedrijf produceert jaarlijks on geveer 60.000 ton mengvoeder. De totale produktie van de Nederlandse mengvoederin dustrie bedraagt ongeveer zes tien miljoen ton per jaar (1988). De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid voor Friesland heeft de basisge zondheidsdiensten in haar ge bied ingelicht over het gevaar van mogelijke loodvergiftigin- gen. Volgens inspecteur K. Duiker uit Leeuwarden is er echter nog geen reden tot on gerustheid. „Wij hebben de indruk dat er goede maatregelen zijn getrof fen om te voorkomen dat er lood in comsumptiegoederen terecht komt", aldus Duiker. De geneeskundige inspectie wacht nu eerst het onderzoek van de Algemene Inspectie Dienst af. Volgens regionaal inspecteur van de volksgezondheid, G. Siemons, kenmerkt een lood vergiftiging bij rpensen zich door „koliekachtige buik klachten". Ook kunnen epi leptische aanvallen een gevolg zijn van een loodvergiftiging. „De klachten doen zich alleen voor bii een zeer forse loodbe- lasting'aldus Siemons. )EN HAAG De grijns van ;en groene kikker met een 'ele Bovag-pet op moet auto- nobilisten ertoe bewegen hun luto in het vervolg vrijwillig e laten nakijken op milieu- echnische mankementen. Holgens de Stichting Veilig- leidsinspectie krijgt het vehi- :el daar een „groene kick" ■an. Een auto waarvan de 'oorruit in het vervolg getooid met een groen vignet met de lekende schoolmeesterskrul, is lehalve door de vertrouwde 'eiligheidsinspectie ook goed loor de milieukeuring geko- )e dienstauto van minister iijpels van milieubeheer is o'n auto. Bij de start van de 'oorlichtingcampagne voor de rijwillige milieukeuring van luto's kreeg Nijpels, die verge zeld werd door een manshoge kikker, gisteren toestemming om eigenhandig de sticker aan de binnenkant van zijn auto ruit te plakken. De bedoeling van de campag ne is dat er twee soorten mi lieukeuringen naast elkaar be staan: een verplichte voor au to's die ouder zijn dan drie jaar en een vrijwillige voor jongere auto's. De verplichte keuring wordt in de loop van volgend jaar toegevoegd aan de Alge mene Periodieke Keuring (APK) van personenauto's. Om te voorkomen dat aan on willige bestuurders van nieu we auto's uiteindelijk toch een milieutoets moet worden opge legd is gisteren een groot scheepse voorlichtingscampag ne van start gegaan. Via ad vertenties, radiospotjes, posters en een brochure moeten gara- Minister Nijpels plakt onder het goedkeurend oog van de milieu- 0. 0. kikker de stikker onder de voorruit van zijn dienstauto. FOTO: ANP gebedrijven en automobilisten op milieuvriendelijke gedach ten worden gebracht. Nijpels zei er vertrouwen in te hebben dat het vrijwillige ka rakter van de keuring voor de jongere auto's een succes wordt, „want er \yordt eigen lijk maar weinig van de auto mobilisten gevraagd". Hij ver wacht dat eind 1991 het over grote deel (ongeveer 90 pro cent) van alle nieuwe auto's zodanig is afgesteld dat zij het milieu zo min mogelijk belas ten. Op dit moment is ruim de helft van alle nieuwe auto's uitgerust met een katalysator. Twee jaar geleden was dat nog maar tien procent. Maar het zal nog wel een jaar of twaalf duren voordat het gehele Ne derlandse autopark „schoon" )E KNOLLEN JE MM 2o'M MOID muumK. NIET AC TE fiCT QtHflNVOBJ-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3