Keltische bijbel op „pelgrimage brieuen van lezers kerk wereld Bisschoppen Canada afwijzend over Vaticaans document Libanese christenen angstig over Syrische troepen CeicLeSomant GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CfiidócSotruMit DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 PAGINA 2 Woordvoerder Sovjetregering: paus naar Sovjetunie WENEN Paus Johannes Paulus II zal een bezoek brengen aan de Sovjetunie, maar een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. Vertegenwoordigers van het Vaticaan en de Sovjet regering hebben daarover overeenstemming bereikt, zo zei de tweede woordvoerder van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, Joeri Gremitskich, tijdens een persbijeenkomst in We nen. Het is de eerste keer dat een vertegenwoordiger van de Sovjetregering een bezoek van de paus aan de Sovjetunie aan kondigt. Volgens Gremitskich gaat het om een tegenbezoek na de ontmoeting tussen de Russische partijleider Michail Gorbats- jov en het hoofd van de RK Kerk begin volgende maand in het Vaticaan. Gorbatsjov zou de paus dan als teken van goede wil officieel voor een bezoek kunnen uitnodigen. Oekrains-katholieke gelovigen bezetten kerk in Lwow MOSKOU Leden van de met Rome verbonden Oekrains-Ka- tholieke Kerk zijn zondag de orthodoxe Preobrazhekikerk in Lvov in het westen van de Oekraïne binnengedrongen en hou den er sindsdien eucharistievieringen. De orthodoxe priesters van de bezette kerk hebben besloten niet uit de kerk te vertrek ken om te voorkomen dat de Oekraïns-katholieken zich de kerk toeëigenen. Verder zouden de lokale autoriteiten in onderhande ling met de bezetters zijn. De Oekrains-Katholieke Kerk, die de orthodoxe liturgie viert maar het gezag van de paus erkent, werd in 1946 door Stalin gedwongen op te gaan in de Russisch- Orthodoxe Kerk. Ondanks strenge vervolging bleef de kerk on dergronds bestaan. Ze telt 4 tot 5 miljoen leden. Bisschop Ter Schure... discus siestukje.. FOTO: DIJKSTRA Dekens bisdom Den Bosch komen met eigen plan DEN BOSCH De dekens van het bisdom Den Bosch hebben deze week aan alle parochies een „wegenplan" aangeboden om de plaatselij ke parochies die steeds meer te kampen krijgen met een gebrek aan priesters als „vita le geloofsgemeenschappen" te laten voortbestaan. Uitgegaan wordt van de zelf standigheid van parochies door het zelf in dienst nemen van eigen pastorale werkers en werksters en door nog meer dan voorheen een beroep te doen op vrijwilli gers. De titel van het praatpapier van de dekens die daarmee opnieuw ingaan tegen bis schop Ter Schure van Den Bosch luidt „Om Gods volk te worden - 'n Wegenplan. De bisschop en zijn medewerkers presenteerden enige maanden geleden een geheel ander plan, Bouwen rond de hoek steen. Daarin wordt het ver der in dienst nemep van pas torale werkers afgewezen en de rol van de overgebleven priesters beklemtoond. Paro chies worden desnoods ook opgeheven. Ruim tien jaar geleden telde het Bossche bisdom 806 pries ters en 85 pastorale werkers. Nog geen tien jaar later wa ren dat er nog naar iets meer dan vijfhonderd en ruim hon derd pastorale werkers onder wie achttien vrouwen. „Wij bepleiten een heel ander soort omgaan met mensen", zegt een woordvoerder van de dekens. Bisschop Ter Schure laat via zijn woordvoerder weten dat hij niets kan met het „discus siestukje" van zijn dekens. Natuurlijk is de bisschop hele maal niet blij met de eigen ac tie van de dekens in zijn bis dom. De dekens vermijden echter zorgvuldig van een be leidsplan te spreken. De bisschoppelijke nota „kijkt over de parochies heen", al dus deken L.G.J. Bijl van Til burg. Bovendien hebben Bijl en zijn collega's er geen enke le inspiratie in kunnen vin den. Het 'Wegenplan' van de dekens neemt de plaatselijke kerkelijke gemeenschap als uitgangspunt en biedt moge lijkheden om de parochies te laten uitgroeien tot vitale, ge loofsgemeenschappen. De dekens hebben al eerder eigen brochures naar de paro chies gestuurd, hetgeen uniek is in de Nederlandse kerkpro vincie. Na de benoeming van Ter Schure in 1985 schreven zij 'Wat ons ter harte gaat'. Diverse keren hebben de de kens laten merken dat zij lie ver een andere opvolger van bisschop Bluyssen hadden ge had. Bijl verwacht niet dat de bis schop met de dekens zal wil len praten over het 'Wegen plan', omdat hij al ruim vier jaar het inhoudelijk gesprek uit de weg gaat. Bovendien wist hij via een van zijn vica rissen, die deelnam aan de be raadslagingen voor de bro chure, dat het plan eraan kwam en had hij dus al eerder het gesprek kunnen zoeken. Ter Schures woordvoerder wijst erop dat de bisschop best in gesprek wil treden, maar dan wel via de hiërarchische weg. De Rooms-Katholieke Kerk is immers een hiërar chische kerk, geleid van Rome uit, aldus de woord voerder. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Doorwerth-Heelsum J.J. Mol te Bennlngbroek-SIJbekarspel- Nibbixwoud en Wognum; te Poortu- gaal S]. Runia pred. voor bultengew. werkz. (Secretaris voor het contact tussen Molukse en Nederlandse Ker ken), wonende te Soest; te Wade- noijen mw.W.C. Remme te Overdln- kel, die dit beroep heeft aangeno- Wanneer mannen zich altijd min of meer laten mislei den waar het de vrouwen betreft, komt dat doordat zij vergeten dat zij en de vrouwen niet precies dezelfde taal spreken. Amiel OVERHANDIGING IN OEGSTGEEST NA WILLIBRORD-REIS OEGSTGEEST Twin tig Nederlandse jongeren zijn gisteren uit Noord- Ierland naar ons land te ruggekeerd land met als symbool van de tocht die de Ierse zendeling Willi- brord 1300 geleden naar ons land ondernam, een Keltische bijbel. De bijbel in groot formaat werd overhandigd aan de Raad van Kerken in Oegst- geest, in de persoon van ds. J.J. Kooman, her vormd predikant. De jongeren waren vijf dagen in Noord-Ierland in verband met de Willibrord-herdenkin- gen in ons land. Eergisteren voegde zich een delegatie van de Raad van Kerken bij de jongeren. Onder hen bevon den zich aartsbisschop A.J. Üi- monis, bisschop R.Ph. Bar en de voorzitter van de hervorm de synode ds. J. Wallet. Ook zij waren gisteravond in Het dorp kan bogen op histo rische betrekkingen met de brenger van het Evangelie in ons land; in Oegstgeest stond een van de moederkerken van Willibrord en zeker is dat Willibrord in ieder geval op hoge leeftijd in Oegstgeest is geweest. De overhandiging van de bij bel vond plaats tijdens een korte oecumenische bijeen komst in de katholieke Willi- brordkerk in Oegstgeest. De bijbel gaat tijdens de zogehe ten honderd-dagen-tijd langs diverse Willibrord-parochies in ons land. Aanstaande zon dag zullen de Nederlandse bisschoppen een dienst leiden in de kerk van een Willi- brord-parochie in hun dio cees. Verbondenheid Een aantal jongeren legde ge tuigenis af van de ervaringen van de afgelopen dagen: de delegatieleden uit het hele land afkomstig en van diverse kerkelijke achtergrond kenden elkaar niet, maar zijn in die vijf Ierse dagen samen gesmeed tot een hechte groep. Datzelfde gold ook de Noord- ierse jongen met wie de Ne derlanders vijf dagen optrok ken. Katholieken en protes tanten spreken daar niet zo De Raad van Kerken van Oegstgeest, staande voor het zangkoor, nadat ds. J.J. Kooman (midden) de bijbel in ontvangst had genomen. Links van de leden van de Raad een deel van de jongeren. foto: henk van den ende vanzelfsprekend met elkaar maar de werkelijkheid van het grensoverschrijdende van het geloof werd ook in die groep duidelijk. Over en weer zijn banden gesmeed van christelijke verbondenheid, zo bleek en er ontstond een ster ke drang naar eenheid in het geloof. Het geloof is niet ou derwets, zo hebben de jonge ren ervaren, maar is een enorme kracht voor het leven van alledag. Van de groep maakten deel uit; Erik-Jan Ham uit Katwijk (rk), Jan Willem Wits uit Oegstgeest (nh) en Hanneke Godding uit Leiden (rk). De bloedige werkelijkheid van het verscheurde Noord- Ierland gaf voor de Neder landse jongeren een schok-er- varing, maar er is nu ook al heimwee naar Noord-Ierland, zo verklaarde een jongere in Oegstgeest, heimwee naar de sfeer van de afgelopen dagen. In een toespraak sprak dr. A.W.J. Houtepen over de om keer die de boodschap van Willibrord in het leven van mensen en in de cultuur heeft gebracht. Mensen die hun Germaanse goden vereerden, deden dat om zich van hun bestaan te verzekeren. De boodschap van Willibrord draaide het om: mensen leven ter ere van God. Meer dan de helft van de huidige generatie van de mensen in ons land zee is God kwijtgeraakt. Zij hebben geen behoefte aan Godsvertrouwen vanwege zelfvertrouwen; hebben geen gebed nodigs naast hun wer ken en geen kerk maast de po litiek. Tegelijkertijd kent de huidige generatie Nederlan ders ook de zoekers naar zin in het bestaan: van het geloof in het zwarte gat tot en met het uitzien naar de Nieuwe Eeuw. De God van wie Willi brord kon getuigen en die het verlangen naar Hem levend houdt is daar niet te vinden, zei Houtepen en' ook niet in de diepte van het eigen ik. Christenen in een geseculari seerde wereld worden, aldus Houtepen, opgeroepen om via het geloofsverlangen, het ver zet tegen onrecht, vertrouwen door het gebed en in de ver zoening te leven, met het uit zicht op God. Houtepen, bijzonder hoogle raar vanwege de Radboud- stichting, bond tenslotte de aanwezigen op het hart God niet klem te zetten in sche ma's van menselijk denken en van handelen en Hem niet te zien als concurrent met wie wij mensen ons moeten me ten, maar te leven in en uit het huis-van-zin dat God heeft gebouwd. Gereformeerde theologen willen toenemende polarisatie begeleiden LEUSDEN De gerefor meerde deputaten (des kundigen) Kerk en Theo logie willen ,,de toene mende polarisatie in de Gereformeerde Kerken in Nederland analyseren, begeleiden en zo mogelijk opvangen". Zij vragen de synode toestemming hier voor een subcommissie te vormen. Secretaris dr H.B. Weijland denkt niet aan een arbitrage-com missie, maar aan een ad viserend orgaan voor de synode dat de theologi sche achtergronden van de tegenstellingen in de kerk bestudeert. De deputaten hebben die taak al een beetje, maar deze dreigt door nauwere samenwerking met de hervormde collega's ondergesneeuwd te raken, zo legt hij uit. Achter tegenstellingen in de gemeente schuilt bijna altijd een verschil in Godsbeeld, zo hebben de deputaten gemerkt toen zij enkele jaren geleden het land ingingen om hun omstreden rapport over de bijbel („God met ons", over de aard van het Schriftgezag) te verdedigen. Zij hebben bo vendien gemerkt dat door misverstanden de tegenstel lingen alleen maar scherper worden. „Wij willen graag een vinger aan de pols houden en voor komen dat men elkaar op ka rikaturen bestrijdt", aldus Weijland. „Als er dan eens iets ontploft in Groningen of Zeeland, dan kan de synode bij ons terecht". De synode beslist in november of Weij- lands „proefballon" opgelaten kan worden. Weijland bespeurt in de ker ken „een golf van merkwaar dig fundamentalisme" waarop door de andersdenkenden halsstarrig wordt gereageerd „met de hakken in de grond". Hij wijst onder meer op de commotie rond de Amster damse studentenpredikant S. de Lange en de (hervormde) kerkelijk hoogleraar dr F.O. van Gennep. Het Confessioneel Gerefor meerd Beraad (CGB) beklaag de zich er afgelopen zaterdag over dat binnen de gerefor meerde kerken niemand meer schrikt van het appèl dat deze vereniging van ver ontruste gereformeerden jaar lijks pleegt uit te laten gaan. Volgend jaar kerkorgel - museum in Elburg ELBURG Aan de vele musea in ons land wordt volgend jaar een kerkor gelmuseum toegevoegd. De Stichting Nationaal Historisch Orgelmuseum hoopt 31 maart 1990 aan de Rozemarijnsteeg in El- burg een museum te ope nen dat een beeld geeft van de geschiedenis van het kerkorgel in Neder land sinds 1600. Volgens voorzitter M. Seijbel van het bestuur van de stich ting zal het museum belang stellenden onder meer laten zien hoe een kerkorgel werkt. Verder zullen oude orgelpij pen, originele manuscripten en oude koraalboeken te zien zijn. Er is slechts ruimte voor kleine orgels. De grote ker korgels zullen alleen op foto te zien zijn, evenals portretten van beroemde organisten. De stichting heeft zich laten inspireren door een soortge lijk museum in de Westduitse plaats Borgentreich. Seijbel hoopt dat het museum, dat vooralsnog alleen in de zo mermaanden open zal zijn, per jaar 6.000 mensen trekt. OTTAWA De Canade se bisschoppen hebben niets aan het document dat het Vaticaan heeft ge publiceerd ter voorberei ding van de bisschoppen synode over de priestero pleiding (oktober 1990). Het document geeft een „ou derwets beeld" van het prie sterambt en ziet over het hoofd dat de priester voor de gelovigen werkt. Volgens hulpbisschop Frederick Hen ry, die het document „ongeïn spireerd, zonder visie en vita liteit" noemt, moet het Vati caan zich maar troosten met de gedachte dat het zo slecht is dat het werkdocument voor de synode, waarin onder meer de reactie van de Canadese bisschoppenconferentie wordt verwerkt, alleen maar beter kan uitvallen. De Canadese bisschoppen me nen dat in het Vaticaanse do cument niet de opvatting van het Tweede Vaticaans Conci lie te vinden is dat priesters en leken samen moeten wer ken aan de opbouw van een kerkelijke gemeenschap. Het document concentreert zich te zeer op de rol van de semina ries en de geestelijken bij de opleiding van priesters. Som mige bisschoppen bepleiten dat de gelovigen mee mogen beslissen bij de aanstelling van een nieuwe pastor in hun parochie. Voorts vinden de bisschoppen dat het Vaticaan de negatieve kanten van de westerse sa menleving overbelicht. Zaken als de democratie, de vrijheid van godsdienst en politieke overtuiging en de economi sche en technologische vin dingrijkheid zijn positieve waarden die de kerk moet toejuichen, zo vinden zij. De bisschoppen verwijten het Vaticaan tenslotte dat het niet bij zichzelf te rade gaat, waar om het aantal priesters in de westerse landen zo drastisch vermindert. Het document besteedt nauwelijks aandacht aan zaken als het celibaat, de wijding van gehuwde mannen en de toelating van vrouwen tot het priesterambt. De Nederlandse bisschoppen hopen op korte termijn een samenvatting te publiceren van hun reactie. Volgens een woordvoerder zijn zij aanzien lijk positiever dan hun Cana dese collega's. DEN HAAG Ondanks de hoop die het vredesak koord heeft gewekt, le ven de Libanese christe nen nog steeds in grote angst. Zolang er Syrische troepen in het land zijn, kunnen de bom bardementen ieder ogenblik opnieuw beginnen. Zo schetst pater Antoine Gemayel, di recteur van het Katholiek in formatiecentrum in Beiroet, de stemming onder de christe nen in zijn land na het ak koord van Taif. Hij voor korte tijd in ons land om onder meer de Christelijke stichting voor hulp aan gewetensver- volgden (CSHG) te Andijk te bedanken voor recente zen dingen voedsel en hulpgoede ren. Syrië wil Libanon annexeren, zegt Gemayel. Dat land grijpt alles aan om zich maar niet te hoeven terugtrekken. Daarom is het ontbreken van een ter mijn, waarbinnen de Syrische troepen zich moeten terug trekken, het grootste manco in het vredesakkoord. Vol gens pater Gemayel is dit ook de reden waarom generaal Aoun zich niet achter het ak koord heeft geschaard. Hij heeft het echter ook niet vol ledig verworpen, zo voegt pa ter Gemayel er aan toe. Bovendien betwijfelen de Li- banezen of de Arabische lan den die zich garant hebben gesteld voor het terugtrekken van de Syrische troepen, hier toe in staat zullen zijn. Al va ker bleken Arabische toezeg gingen op dit terrein van wei nig waarde. Volgens pater Gemayel zijn de christenen best bereid meer bevoegdheden aan de moslims over te dragen. „Zo lang zij de Libanese identiteit niet verkwanselen, hebben wij daar geen enkele moeite mee." Maar de vrees bestaat dat de moslims de christenen de macht willen ontnemen om die dan meteen aan Syrië te geven. Er is in Libanon geen sprake van een burgeroorlog of _een godsdienstoorlog, want in het christelijke leger van Aoun is 30 procent moslim, maar vreemde mogendheden op Li banese grond een oorlog uit. De Syriërs, die 70 procent van het land bezet houden, wor den door de Sovjetunieges- teund, Israël, dat het Zuiden bezet houdt, heeft de steun van de Verenigde Staten. „En de Libanese bevolking is daar het slachtoffer van." Vijftien jaar oorlog hebben aan 170.000 mensen het leven gekost terwijl meer dan 200.000 mensen voortaan -ge handicapt door het leven moeten. Het land telt 35.000 wezen onder de 16 jaar. Ruim 800.000 Libanezen op een to tale bevolking van 3 miljoen hebben het land verlaten. Koks drie functies Na de uiterst soepel verlopen informatie heeft de korte stagnatie in de formatie deze week menigeen verbaasd. Maar toch is het touwtrekken om functies in het kabinet zeer bruikelijk. De grootste verrassing tot dusverre wordt nog steeds gevormd door de komst van Wim Kok op Financiën in het kabinet Lubbers III. Kok gaat daarmee drie belangrij ke functies combineren: die van minister van financiën, vice-premier en politiek leider van de PvdA. De vraag is of Kok er wel verstandig aan heeft gedaan juist Financiën te kiezen als het bolwerk van waaruit hij gaat opereren. Na de minister-president is de beheerder van 's lands) schatkist de belangrijkste man van elk kabinet. Geen enkele minister kan om hem heen. Hij zal er permanent op moeten toezien dat zijn collega-ministers hun begrotingen niet over schrijden. In de afgelopen jaren hebben we gezien dat een groot aantal bewindslieden het met de begrotings-discipline niet zo nauw nam. Daar is door de PvdA regelmatig op ge wezen. Kok krijgt nu de kans te laten zien hoe het wél moet. HlJ krijgt nu ook de gelegenheid te bewijzen, dat sociaal democraten geen notoire potverteerders zijn. Voor dat pot verteren is ook bijzonder weinig reden. Het mag, dan weer wat beter gaan met de BV Nederland, maar wie zich reali seert hoe groot de staatsschuld is, wordt daar bepaald niet vrolijk van. Ons land staat voor bijna 240 miljard in het krijt. Dat houdt in dat we volgend jaar alleen al aan rente dus zonder één cent aflossing 22 miljard moeten opbrengen, De rente is na onderwijs de grootste uitgavenpost op de be groting '90. We hebben dus behoefte aan een uiterst solide en sobere] minister van- financiën, iemand die de lijn-Ruding voortzet: en nog strenger toeziet op het handhaven van de begrotings discipline. Kok krijgt bovendien de ondankbare taak in komende jaren niet alleen zijn collega-ministers, maar ook zijn achterban duidelijk te maken dat er géén geld is om voor de mensen in het land leuke dingen te doen. OVERIGENS zet Kok een traditie voort. De PvdA heeft in de meeste kabinetten waaraan zij deelnam de minister van financiën geleverd en daar waren een paar uiterst degelijke lieden bij: Lieftinck en Hofstra. De laatste socialistische mi nister van financiën tot nu toe was Wim Duisenberg, de hui dige president van de Nederlandsche Bank. Gedurende zijn ambtstermijn groeiden de overheidsuitgaven weliswaar in hoog tempo, maar hij was de eerste bewindsman die via de zogenaamde één-procentsoperatie een manmoedige poging deed het financieringstekort terug te dringen. De minister van financiën dient ook de eerste belangenbe hartiger te zijn van de belastingbetaler. Op dat punt zijn we niet helemaal gerust. In de verkiezingscampagne liet Kok weten dat hij een serieuze poging wilde doen een eind te ma ken aan het 'verjubelen' van belastinggeld. Daarmee doelde hij op het terugdraaien van de verlaging van de belastingta rieven in het kader van de operatie-Oort. Ook Kok dient er echter van doordrongen te zijn, dat onze tarieven ook na de verlaging van januari '90 tot de hoogste ter wereld be horen. Overigens mag verwacht worden dat de nieuwe minis ter van financiën als vice-premier de heer Lubbers aanzien lijk meer tegenspel zal bieden dan zijn voorgangers, De Kor te en Van Aardenne. Dit tweetal kan niet terugzien op een geslaagd optreden. Zij werden niet alleen regelmatig en moeiteloos door de sterk dominerende minister-president overspeeld, maar ze werden ook enkele malen hardhandig door hem tot de orde geroepen. Dat zal Kok, die in de forma tie uiterst behoedzaam en verstandig heeft geopereerd, onge twijfeld niet laten gebeuren. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Politie Hoewel het redelijk lijkt voet balclubs, organisatoren van evenementen e.d. te laten be talen voor politiebijstand meen ik toch dat de werkgroep die dit advies heeft verstrekt zich hiermee op een hellend vlak begeeft. Ik ben van mening dat politiebijstand onder alle omstandigheiden gratis moet blijven, omdat niet alleen het risico bestaat dat de politie haar service gaat commerciali seren, maar omdat het boven dien niet uitgesloten is dat men bij de concurrent be veiligingsbedrijven gaat buurten om te kijken of het daarmee niet goedkoper kan. Als dit de prijs is die het land voor belastingverlaging moet betalen, dan hoeft die verla ging voor mij niet. De werk groep had beter kunnen aan dringen op een uitbreiding van de personele sterkte van de politie dan op het gaan la ten betalen voor de diensten van Hermandad. En waar ligt de grens? Moet men straks wellicht ook gaan betalen voor de agent die ten tonele ver schijnt wanneer men een aan rijding krijgt? P. Veenendaal, LEIDSCHENDAM. Tilburg In Tilburg is het nu verboden om honden zomaar op straat hun behoeften te laten doen. Ik hoop dat dit voorbeeld in den lande op grote schaal zal worden gevolgd. Maar ik vrees dat de grote steden deze maat regel wel weer te duur zullen vinden. Immers: er moeten dan agenten beschikbaar ko men om te controleren of de mensen die hun honden uitla ten wel iets bij zich hebben om de uitwerpselen in mee naar huis te nemen. En dat zal wel te duur zijn. Overigens denk ik hoezeer ik het initiatief van Tilburg ook toejuich dat men daar bij één ding niet voldoende heeft stilgestaan: wat doen de mensen met het afval dat ze mee naar huis nemen. Ik ben bang dat hiermee wel eens een nieuw afvalprobleem gescha pen zou kunnen zijn. L.J.M. Tuinman, DEN HAAG. Plat praten De neerlandicus drs. A. van Gaaien, die een boekje publi ceerde over dialecten en plat praten, beroept zich op het feit dat Nederlands behoort tot de levende talen en derhalve aan verandering onderhevig is. Zo werd de aanspreektitel „Mijn Heer" tot 'mijnheer' en nu tot 'meneer'. Het 'als het U belieft' veranderde in 'astublief'. Dia lect en ook plat spreken neemt in vele gevallen op scholen de plaats in van het 'algemeen beschaafd Nederlands' spre ken. Het is een moderne trend. Eensdeels is het een uiting van verzet tegen een rangen- en standenmaatschappij en doelbewust 'democratiseren' van de samenleving tot het ni veau van de spijkerbroeken cultuur. Anderzijds is het in vele gevallen een uitdrukken van streekgebonden 'apart heid', voortvloeiend uit het be ginsel van de 'instandhouding' van een eigen etnische groep. Het devies luidt hier: 'spreek je moerstaal'. Er kan ook sprake zijn van een politieke achtergrond. Le nin ijverde voor het bevorde ren van het dialect-spreken in plaats van 'algemeen be schaafd'. Hij hoopte daarmee te bereiken, dat staten uiteen zouden vallen als gevolg van interne vijandschap en dan ge makkelijk aan de communisti sche wereldheerschappij ten offer zouden vallen. Enkele ja ren geleden heeft het Euro- peës parlement op socialistisch voorstel een resolutie aangeno men, dat de jeugd vanaf de la gere school tot en met de uni versiteit in de taal van een streek moest worden c w voed. Deze resolutie betekende een morele steun voor Basken, Catalanen, Zuidtirolers, Bre tons, Elzassers, Schotten, Vla mingen, Friezen, enz. Het was uit de inhoud van het artikel in onze krant niet op te maken tegen welke achtergrond de tekst van het boekje van Drs. Van Gaaien moet worden j lezen. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2