Lissese ondernemers zijn te traditioneel Provincie wil verdere bescherming graslanden Concordia opnieuw sportkwiskampioen Moeder Koomen i betaalt huur verhoging niet Kerkeveiling De Zilk voor uitbreiding kerkhof £eidóc Qowuwt Grote schade bij inbraak Het Wedde Tekort op arbeidsmarkt PROFESSOR BAK BIJ OPENING KERSTDORP: iEIDEN OMGEVING ansschool beroofd van apparatuur ISSE Bij een inbraak in een dansschool aan de mdstraat in Lisse is vannacht de geluidsappara- r ter waarde van ,12.000 gulden meegenomen, dieven kwamen binnen door de toegangsdeur n de zijkant van het gebouw open te breken, in buurtonderzoek heeft nog niets opgeleverd. In ic Gasstraat in Lisse werden twee bedrijven door ^bekenden doorzocht. Bij een bouwbedrijf werd n geldbedrag ontvreemd. In het andere bedrijf jrdt niets vermist. rouw breekt enkel jepORSCHOTEN Een 73-jarige vrouw uit ekporschoten is gistermiddag met een gebroken en- >te?l overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis )oj Leiden nadat ze was aangereden door een auto. dp vrouw fietste op de Leidseweg in Voorschoten zeien een 34-jarige automobilist onverwachts ichtsaf de Mozartlaan inreed. De vrouw kwam larbij met haar voet onder de auto terecht. VOORSCHOTEN Onbe kenden hebben vannacht gro te schade aangericht in zwem bad Het Wedde in Voorscho ten. De schuifdeuren bij de en tree werden ingeslagen, waar na een raam van de kantoor ruimte werd vernield evenals enkele ruiten bij de kassa's. De dieven gingen er vandoor met 200 gulden aan wisselgeld. De politie heeft nog een speur hond ingezet om de daders te achterhalen, maar dat leverde niets op. VOORHOUT „De krapte op de arbeids markt neemt toe als vanaf 1990 door de de mografische ontwikkeling de toestroom van schoolverlaters naar de arbeidsmarkt in snel tempo terugloopt". Dat meldde J. Koning, secretaris onderwijs zaken van het Nederlands Christeljk Werk- geversverband (NCW) gisteren tijdens het jubileumcongres van de jubilerende KTS Voorhout. Volgens Koning is er nu al een te kort aan vakbekwaam personeel in de bouw, de metaal, de installatietechniek, het be- roepsgöederenvervoer en de horeca. „Het te kort aan vakbekwaam personeel leidt tot produktieverlies, afbraak van werkgelegen heid en vermindering van economische groei", aldus Koning die ook wees op de soci ale redenen om goed beroepsonderwijs te volgen. Inbrekers gepakt NIEUWKOOP Twee jon gens zijn vannacht op heter daad betrapt bij een inbraak in een snackbar aan het Kenne- dyplein in Nieuwkoop. Drie jongens waren de zaak bin nengekomen door een raam te forcèren van een bakkerij, waarna via binnendeuren werd doorgedrongen tot in de snackbar. Daar stopten de jon gens verschillende zakken vol met sigaretten, maar het la waai alarmeerde de eigenaar die boven de winkel lag te sla- Twee agenten wisten twee da ders, beide afkomstig uit Am sterdam, aan te houden. De derde wist te ontsnappen. TASJESDIEF N ALPHEN LPHEN AAN DEN RIJN en ongeveer 20-jarige man eeft gisteren binnen tien mi- uten geprobeerd twee vrou- en in de omgeving van het lphense winkelcentrum He- ?nhof van hun tas te beroven, jij was in één geval succesvol, je man ongeveer 1.80 me- r lang met zwart tot op zijn [houders hangend haar fobeerde eerst rond tien over vaalf de portemonnee uit de and te rukken van een 62-ja- r ge Alphense die bij de flat feizershof fietste. Dat deed hij kwijl hij haar op de fiets in- n aaide. Toen dat niet lukte r_ etste hij door naar het par keerterrein van de Herenhof n faar hij een kleine tien minu- j. (n later al fietsende de tas van en 35-jarige Alphense uit een rinkelwagentje griste. Daarna |ng hij er snel vandoor. In de is zaten onder andere 175 gul- ^bn en een rijbewijs. j)erde lustrum van f- ichapendel- school "f IOORDWIJK De Schapen- n el-school in Boerenburg viert jiorgen het derde lustrum. Dat jordt gevierd met een feest in et teken van clowns. De phool is vrolijk versierd met raaiende clownshoofden, trikken, hoedjes en neuzen. I Middags zijn er spelletjes, 's vonds is er een feest voor ou- '"lers en andere genodigden. LISSE „Lisse zal zich meer moeten profileren als dorp waar recreatief kan worden gewinkeld. Men moet gezellig kun nen winkelen in een cen trum waar van alles te doen is. Dan pas heeft Lis se voldoende wapens om de toekomstige slag om de consument te winnen". Dit zei professor dr. L. Bak gistere# bij de ope ning van het vijfde kerst dorp in het tuincentrum van Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse. Hij raadde de ondernemers aan de krachten te bunde len. Volgens de professor zijn in Lisse nog niet alle kansen ge grepen om het winkelapparaat ten volle te ontplooien. „In Pendelbus LISSE Bezoekers aan het kerstdorp van Jaap Kooy kunnen hun auto ook parkeren op het parkeerterrein-oost van Keuken hof. Tussen dit terrein en het tuincentrum aan de Heereweg rijdt in de periode dat het kerstdorp geopend is een pendelbus. De heer Kooy maakte dit gisteren bekend bij de opening van het vijfde kerstdorp in zijn tuincentrum. De belangstelling voor het dorp was in de voorgaande vier jaar zo groot dat er een voortdurend parkeerprobleem was. Omdat men ook dit jaar weer moeilijkheden verwachtte is in overleg met gemeente en Keukenhof gekozen voor deze oplossing. Lisse is men nog te traditio neel. Er is een spanningsveld tussen de ondernemers in het dorp en het tuincentrum. De flexibiliteit en innovatiedrang in dit centrum zijn echter niet het alleenrecht van de heer Kooy, maar kunnen ook wor den toegepast door de plaat- seljke ondernemers met als doel om zoveel mogelijk koop kracht uit de wijde regio naar Lisse te trekken". De professor schatte in zijn toespraak het totale Lissese winkelapparaat in als „aar dig", maar hij zette grote vraagtekens bij het aanwezig zijn van een recreatief ele ment. „De consument is niet alleen lastiger, prijsbewuster en kritischer, maar wil ook ge zellig winkelen. Hij wil eruit zijn en dat neemt de noodzaak met zich mee om op dat gebied iets te bieden. Om zoiets te be reiken zullen de Lissese on dernemers de handen ineen moeten slaan. Dat is nodig om het imago te verbeteren en te versterken". De professor zei ook dat men in Lisse alle troeven in han den heeft om te bewerkstelli gen dat er een goed en recrea tief winkelaparaat ontstaat, maar dat men de koppen bij elkaar moet steken om die troeven zo snel mogelijk uit te spelen. Volgens Bak is snel heid geboden omdat het door de consument te besteden be drag in de komende jaren niet of nauwelijks zal toenemen. „Niemand hoeft te rekenen op een wonderlijke consumptie ontploffing. Er zal een zekere status quo in het koopgedrag optreden en het is dus gewoon zaak om met inzet van alle krachten en mogelijkheden de positie te te verbeteren en te versterken. De slogan moet lqiden: „Lisse; dat mag je niet missen", aldus de professor die vervolgens het schitterende Kerstdorp in het tuincentrum opende. DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 - MOORDWIJKERHOUT Moeder Koomen weigert nog altijd 200 gulden huur per jaar e betalen voor de oude boer- ierij in het Langeveld. „Toen - k hier 50 jaar geleden in kwam betaalde ik 140 gulden )er jaar en die betaal- ik nu ïog omdat deze boerderij 150 aar oud is en omdat ze van :en stichting is die het in be- leer heeft. De stichting Zuid- r ïollands Landschap meent echt op die 200 gulden per aar te hebben maar ze hebben ich er nooit veel aan gelegen aten liggen -en bovendien is >eheer nog geen eigendom. Ze nogen de huur niet verho- r ;en", aldus moeder Koomen. Hoeder Koomen woont voor- ïamelijk in de kleine woon- ceuken maar bezoekers ont vangt ze in de ruime stal waar ten paar grote tafels en heel ^eel stoelen staan. Verder taat de stal vol met rommel. )e boerderij begint langza- nerhand de weg op te gaan 'an de vroegere geitenfok van k>op van Na die daar niet ver lit de buurt heeft gestaan. 4oeder Koomen kon voor de iorlog kiezen tussen die gei- enfok of deze boerderij. Zij coos de boerderij vanwege de lomen en een paar maanden ater trok Toop in de geiten- ok. Moeder Koomen: „Ik luurde het voor 140 gulden >er jaar van de heren Van )am uit Amsterdam maar er aten geen ruiten in en geen leuren. Zoals het eruit zag, zo ;on ik het huren. En dat staat p papier. Dat contract heb ik liet voor niets 50 jaar be baard. Waar zijn de heren ran Dam gebleven? Ik hoop lat ze nog tevoorschijn ko len". )e heren Van Dam zullen er /el niet meer zijn. Al die jaren leeft moeder Koomen voor en klein prijsje gewoond. Ze lad vroeger een geitje voor de melk, een aardappellandje, een groentetuintje en een fornuis dat brandde op gratis sprok kelhout. Haar man zat in de steun dus veel meer kon ze destijds niet betalen. Maar nu wil de stichting de huur toch verhogen. Moeder Koomen: „Ik moest in Leiden voor het kantongerecht komen en daar werd gesteld dat ik een huur achterstand had, meer dan 400 gulden. De rechter gaf me een maand om erover na te den ken. Ik geef een klap op de ta fel en ik zeg: het is nou nee en het is over een maand nee, want mijn ja is mijn ja en mijn nee is ook nee want zo staat het in de bijbel. En die huur verhoging tot 200 gulden, ook dat doe ik niet want dan ver breek ik mijn contract en dat heb ik niet al die tijd bewaard voor zomaar". Inmiddels is moeder Koomen in hoger beroep gegaan tegen de huurverhoging. De Stich ting Zuidhollands Landschap is daar officieel nog niet van op de hoogte gesteld. „Er is af gesproken dat mevrouw Koomen de eerste jaren 150 gulden per jaar gaat betalen in plaats van 130 gulden. Haar advocaat heeft beloofd dat dit bedrag wordt overgemaakt. Over een aantal jaren komt daar nog wat bij zodat ze tegen de 200 gulden per jaar gaat be talen", aldus C. Müller, hoofd organisatie van het Zuidhol lands Landschap. Volgens Müller is het niet de bedoeling moeder Koomen uit haar huis te krijgen. „Dat doe je niet meer met iemand van haar leeftijd. We hebben echter nog meer huurders en als die alle maal maar roepen dat ze huur verhoging op hen niet van toe passing is, krijg je een rare si tuatie. Als mevrouw Koomen het niet eens is met een huur verhoging dan moet ze daar de geëigende procedure voor vol gen". BOLLENSTREEK De provincie Zuid-Holland wil 119 hectare grasland in de Bollenstreek be schermen. Voor deze aan gewezen hectaren geldt straks een verbod om het grasland om te spuiten tot bollengrond. Dat staat in de notitie Nadere afwe ging categorie 2-graslan- den. Voor categorie 1 graslanden geldt al enige tijd een omspuit- verbod omdat ze een hoge landschappelijke waarde heb ben. De notitie wordt morgen besproken in de statencommis sie voor recreatie, natuur en agrarische zaken. Een van de polders die onder het omspuitverbod vallen, is de Roodemolenpolder in Voor hout. Gedeputeerde Staten zet ten hiermee een flinke streep door het plan van de gemeente Voorhout die in het zuidelijk deel van de polder een indus trieterrein van 13 hectare aan wil leggen. In de notitie wordt gesteld dat de aanleg van een industrieterrein in de polder op landschappelijke, natuur wetenschappelijke en planolo gische bezwaren stuit. De langgerekte polder ^ou funge ren als een groene bufferzone tussen Voorhout en Sassen- heim en sluit aan bij een ge bied waar al een omspuitver bod geldt. De Roodemolenpol der heeft verder een rijke wei devogelstand en heeft waarde volle oever- en slootvegetaties. D. IJdo, wethouder ruimtelij ke ordening van Voorhout, is boos over de provinciale noti tie. „Bijzonder onhoffelijk", reageert hij op het plan om het omspuitverbod betrekking te laten hebben op de Roodemo lenpolder. „We hadden met tien gemeenten in het Regio naal Economisch Overleg Rijn- en Bollenstreek gecon stateerd dat er een groot ge brek is aan bedrijfsgrond in de Duin- en Bollenstreek. In de Roodemolenpolder kan snel bedrijfsgrond worden uitgege ven. Ik dacht dat we de argu menten redelijk op tafel had den gelegd tijdens de bespre king met de provincie in april. Daar is dus niets van terecht gekomen". De gemeente Voorhout heeft dinsdag een brief gestuurd naar de provincie waarin ge protesteerd wordt tegen het provinciale voorstel. Daarin wijst Voorhout de provincie op het feit dat de Roodemolenpol der al doorsneden is door de gedeeltelijk aangelegde Oost- houtlaan en er geen sprake meer is van een aaneengeslo ten groene buffer. Vlakbij de beoogde groene bufferzohe vinden bovendien al omspuit- werkzaamheden plaats die, volgens Voorhout, afbreuk doen aan de natuurwaarden van het gebied. Ruil In ruil voor toestemming van de aanleg van een industrie terrein in de Roodemolenpol der wilde Voorhout medewer king verlenen aan het planolo gisch beschermen van het Noordwijkerbruggebied. Van dit 50 hectare grote gebied is nog 17 hectare grasland dat door het Consulentschap voor de Tuinbouw minder geschikt wordt geacht voor de bollen teelt. Acht hectare in het zui den van het gebied worden onder het omspuitverbod ge bracht. Het noordelijke gras land en een snipper van twee hectare moet om reden van een goede bedrijfsvoering niet onder een omspuitverbod val len, staat in de provinciale no titie. Onder de categorie 2 graslan den die niet mogen worden omgespoten horen ook enige terreinen vlak langs de duin rand. Deze gebieden horen tot de natte weidegebieden achter de duinen waarvan in de pro vinciale nota over de duinen in relatie tot het achterland uit 1988 al werd gesteld dat zij be houden dienen te worden. Dit wordt bevestigd door de in mei uitgekomen Natuurbe leidsplan van het ministerie van landbouw en visserij. Gedeputeerde Staten willen zeven 4 acht hectare van de graslanden die Sancta Maria horen onder het omspuitver bod laten vallen. In totaal is het Sancta Mariagebied 29 hectare groot waarvan nog 14 hectare grasland is. Verder wordt het acht hectare grote gebied De Blink onder het om spuitverbod gebracht, evenals de 17 hectare van het paarden- kerkhof bij de Ruigenhoek. Het laatste is het grootste aan eengesloten graslandgebied in de Bollenstreek. Ook de Els- broekerpolder tussen Hillegom en Lisse valt straks onder het omspuitverbod. Voor de Lisse rpoel polder, Berg en Daal, Rijnoever en De Klei en de Zwetterpolder geldt straks geen omspuitverbod. De jeugd uit Hillegom juicht. Links Judith Bosch. KATWIJK De jeugd van voetbalvereniging SV Concordia uit Hillegom mag zich voor de tweede achtereenvolgende maal sportkwiskampioen noe men. In Tripodia in Kat wijk verdedigden de kin deren de eer van de club gisteren uitstekend. De beloning was 500 gulden voor de clubkas. Tweede werd MVKV, even eens een voetbalvereniging, uit Katwijk aan de Rijn, die met 400 gulden naar huis ging. Derde prijswinnaar tennisver eniging De Rijnkanters uit Rijnsburg verdiende 300 gul den. Een extra prijs van 250 gulden was er voor de Tennis Club Zwaanshoek die zich het sportiefst gedroeg, leuk was aangekleed en de clubgenoten zeer enthousiast aanmoedigde. Het was voor de tiende maal in successie dat de Raboban- ken van Leiden en omstreken en de Bollenstreek de finale dag van de sportkwis organi seerden. Zeventig verenigin gen deden aan voorrondes mee. De 18 beste verenigingen werden geselecteerd. Judith Bosch en Dick Passchier, TV- coryfeeën van weleer, vuur den op de vaak zenuwachtige FOTO: HENK VAN DEN ENDE kandidaatjes vragen af over sport, verkeer, muziek, actua liteit. Ook was er een balspel waarmee de nodige punten konden worden vergaard. Bijna 600 kinderen zorgden in de zaal voor de broodnodige „support". Vooral tegen het einde van de middag veran derde Tripodia in een ware heksenketel. De teams werden als het ware naar de overwin ning toegeschreeuwd. Iedere finalist kreeg minimaal 100 gulden voor de clubkas en alle deelnemertjes kregen een vaantje. Ook waren er voor alle deelnemende verenigin gen sleutelhangers van de des betreffende sporten. ^Moeder Koomen: „Contract niet voor niets bewaard". J j FOTO: WIM VAN NOORT zelf betalen maar de kosten van de begrafenis worden op deze wijze wel gedrukt". Volgens Van Saase waren vroeger alleen mensen lid die overdag tijd vrij konden ma ken. Kwekers en middenstan ders dus. Iemand die in loon dienst was, kon vroeger niet komen dragen om kwart over tien in de ochtend. „Nu heb ben we ook meer werkende leden gekregen in die groep mensen omdat ze toch tijd vrij kunnen maken of omdat ze in de VUT zijn. Er is zelfs een groepje zaterdagdragers en een grote groep jongeren tussen de 20 en 40 jaar heeft zich aange sloten. Je moet ze daar zelf wel voor af gaan maar ze zijn praktisch allemaal lid. Ik denk dat dit nog maar een van de weinige parochies is waar dit zo gebeurt. Het is voortgeko men uit het oude gebruik dat buren en familieleden de dode naar de kerk en het kerkhof brengen". Duidelijk is dat het kerkhof „leeft" in De Zilk. Dat blijkt ook wel bij het onderhoud van de begraafplaats. Een tuinman, de heer Schrama en twee vrij willigers onderhouden het kerkhof. „Ook al zou dat ei genlijk niet nodig moeten zijn. Veel mensén onderhouden het eigen graf maar er zijn er ook veel die het er bij laten zitten". Voor de uitbreiding van het kerkhof is echter wel geld no dig. Vandaar dat de uitbrei ding het belangrijkste doel is van de komende kerkeveiling van de parochie Heilig Hart van Jezus morgenavond in De Duinpan. Aanvapg acht uur. Volgens Van Saase zijn er he laas nog te veel Zilkenaren die het kopen op de veiling over laten aan de vaste kern van een man of honderd die ieder jaar weer in de Duinpan ver schijnt. Hij hoopt met name dat de nieuwe generatie jonge ren zich wat meer zal laten gelden. GERARD DE KLERK DE ZILK „Mensen die hier gewoond en geleefd hebben, willen ook in deze grond hun laatste rustplaats vinden". Zo motiveert bestuurslid van de katholieke kerk Wim van Saase de uitbreiding van het kerkhof in De Zilk. Hiervoor wordt mor genavond een kerkevei ling gehouden. De Raad van State gaf onlangs toestemming voor de vergro ting van het kerkhof. Kerkbe stuurslid Wim van Saase is er jarenlang mee bezig geweest. „Het werd allemaal wat op de lange baan geschoven maar uiteindelijk moest die vergro ting er toch echt komen. Een probleem was dat er huizen dicht bij het kerkhof stonden. Wij redeneerden dat het kerk hof er al lag voor de woningen er kwamen. Bovendien komt het nieuwe deel verder van de huizen af te liggen". Dat het oude kerkhof te klein geworden is komt, volgens Van Saase, omdat tegenwoor dig bijna iedereen een familie graf wil. „Maar dan heb je wel meer ruimte nodig. Vroeger waren er maar weinig mensen die dat konden betalen. Vorig jaar hadden we al zeven fami liegraven nodig". De uitbrei ding van het Zilkse kerkhof is ook nodig omdat De Zilk ver grijst. „Natuurlijk gaat wel het schudden* van graven vrij re gelmatig door zodat er ook op hét oude deel weer ruimte vrij komt". Inmiddels zijn er twee plan nen opgesteld voor de uitbrei ding. In het eerste plan was het de bedoeling dat een klein vijvertje en een paar bomen zouden blijven staan. Daaron der bevonden zich een paar wilgen die al zo oud zijn dat ze weinig toekomst meer hebben. De kosten om deze bomen te sparen, blijken zo hoog op te lopen dat er nu een tweede ontwerp is gemaakt. Daarvan is het „kostenplaatje" aanmer- Wim van Saase: „Uitbreiding kerkhof hard nodig". kelijk gunstiger. Van Saase: dat voorlopig genoeg is. Even- „We planten wel een paar tueel is er over 20 of 30 jaar nieuwe jonge beuken. Verder nog weer een mogelijkheid om blijft het meeste van het be- het kerkhof met 500 vierkante staande hout gewoon nog meter te vergroten". staan. Zo krijgen we er 500 vierkante meter bij en daar /?arLara kunnen 100 graven voor 300 *J**ri)drd mensen komen. Ik schat dat In zo'n hechte gemeenschap als De Zilk is het hebben van een graf op een eigen kerkhof uiteraard een belangrijke zaak. Geen Zilkenaar wil begraven worden in Noordwijkerhout of Hillegom. Voor het begraven zelf is er nog zo'n ouderwetse begrafenisvereniging St. Bar bara die maar liefst 120 wer- FOTO: HENK VAN DEN ENDE kende leden telt. Dat wil zeg gen dat de mensen gemiddeld een of twee keer per jaar een kist van een overledene dra gen. Van Saase: „Dat lidmaat schap kost maar een paar gul den en de vereniging werkt gratis voor haar leden. De kist en de mis moet men natuurlijk

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13