3 m Mogelijk gas en riolering in buurtschap Gelderswoude TOP BOLPP H 373] I0UR \IAAL MERKEN poggen* pohffl Klokhensponsors krijgen oorkonde bruynzeel College Zoeterwoude wil toch aanleg van fietspad door polder Goedkoop wonen in Leimuiden Leythenrode bij de tijd j LEIDEN OMGEVING foidócOowiant DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 PAGINA 1 Brandgevaarlijke plafonds in scholen worden vervangen LEIDSCHENDAM Voor het vervangen van brandgevaarlijke zachtboard-plafonds in tien van de vijftien Leidschendamse ba sisscholen trekt de gemeente 1.1 miljoen gulden uit. Vorig jaar februari is aan een Rotterdams bureau opdracht verstrekt voor een onderhoudsplan voor de tien bijzondere en vijf openbare ba sisscholen. Hieruit is gebleken dat de onderhoudstoestand van alle scholen zich op een verantwoord niveau bevindt. De brand weer heeft in een later stadium de kwaliteit van de plafonds be keken. Geadviseerd werd die te vervangen door, volgens wet houder F. IJmkers gisteren in de betreffende raadscommissie, „dure systeemplafonds van gips". Op de vraag van I. Lourier (PvdA) naar de gasleidingen antwoordde de wethouder dat die regelmatig worden gecontroleerd. Behalve de plafonds worden ook de lichtarmaturen en gordijnkoven vervangen. Tenslotte zullen ook de ruimten voor de centrale verwarming worden ge controleerd en zo nodig aangepast. Met de werkzaamheden zal in de zomervakantie van volgend jaar worden begonnen. Bezwaar ondernemers tegen bestemmingsplan LEIDSCHENDAM De Leidschendam- se Ondernemers Vereniging (LOV) en de winkeliers verenigd in Damcentrum die nen bezwaarschriften in als de gemeente raad op 6 november het bestemmingsplan De Rietvink vaststelt. Het gaat daarbij om de afgewezen reservering van het ge bied van de gemeentewerf voor de aanleg van een weg vanaf de Oude Trambaan via een brug over de Vliet uitkomend on geveer bij De Star in Leidschendam-zuid. Weg en brug zouden voor ontlasting van het abnormale verkeer op de Damlaan en omgeving moeten zorgen en bestemd moeten worden voor intern verkeer. De Verlengde Landscheidingsweg zou onvol doende vermindering hiervan meebren gen. Nog geen geluidsscherm bij Steekterbrug Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Er komt het eerste jaar geen geluidsscherm bij de Steek terbrug in Alphen. Dat is het gevolg van nieuwe normen die het Rijk heeft opgesteld voor de geluidhinder. Uit akoestische me tingen in de omgeving van de Steekterbrug is gebleken dat een geluidsscherm van an derhalve meter hoog noodzakelijk is. Hier tegen zijn door omwonenden bezwaarschrif ten ingediend bij de Raad van State. Er is ook om schorsing van de besluiten ge vraagd. Zo lang de Raad van State geen uit spraak over de beroepschriften heeft ge daan, zal er geen geluidsscherm worden ge plaatst. Dat betekent overigens niet dat de provincie nu afziet van het plaatsen van het scherm. De kans is echter groot dat de uit spraak nog een jaar op zich laat wachten. Omroep Rijnland deelt zendgebied LEIDEN Omroep Rijnland is van het plan het huidige uitzendge bied in tweeën te split sen. Gedacht wordt aan aparte programma's voor Leiden en omgeving en de Duin- en Bollen streek. Hierdoor onstaat voor de lokale redacties meer ruimte voor het uitzenden van program- Over de splitsing wordt pas in de«omer van 1990 meer duidelijkheid ver schaft. Alphen krijgt geld voor wegen ALPHEN AAN DEN RIJN De aanslui ting tussen de Dorpsstraat en de Nieuw- koopseweg in Alphen wordt waarschijnlijk volgend jaar verbeterd. De provincie Zuid- Holland heeft subsidie toegezegd in het in vesteringsschema voor 1990 en 1991. Het geld wordt aan Alphen uitbetaald over een periode van twee jaar. De provincie heeft ook geld uitgetrokken om de verkeerscapa citeit van de Leimuiderbrug te vergroten. In het investeringsschema ontbreken overi gens ramingen voor het verbeteren van de Boskoopseweg (SW 25) waardoor de ont sluiting van Alphen-Oost gestalte moet krijgen. De gemeente Alphen krijgt in 1990 en 1991 voorts twee miljoen gulden voor de reconstructie van de Ziendeweg. Woningen Ter Aar goed geïsoleerd TER AAR De gemeenteli ke woningen en gebouwen i Ter Aar kunnen nauwelijh beter worden geïsoleerd da op dit moment het geval ij „Op het gebied van de enei giebesparing zijn we uitgeïsc leerd", zo schrijven B en W ij een toelichting op het beleii voor volgend jaar. Er zal no, wel onderzoek worden ver richt naar de mogelijkhedel om zonneboilers, warmtek rachtkoppeling en warmtetë rugwinning te benutten. Ooj zal worden bekeken hoe d| isolatie van particuliere huizei kan worden verbeterd. j Hondentoilet bij school verdwijnt ALPHEN AAN DEN RIJN Het hondentoilet aan de Boter- bloemweg in Alphen wordt verwijderd. De gemeente heeft daartoe besloten na klachten van een Alphenaar dat de stinkende en glijbare smurrie op nog geen vijf meter afstand van een dependance van basis school De Tafelronde ligt. De boze brief van de Alphenaar is niet de enige klacht die bij het stadskantoor wordt gemeld. Veel meer Alphenaren doen hun beklag over de hondenbe zitters, die geen neus zouden hebben voor de overlast die zij met hun viervoeters veroorza ken. Om de ophoping van de uitwerpselen wat te spreiden heeft de gemeente het aantal uitlaatplaatsen al uitgebreid. In een plicht om de honden aan te lijnen zodat ze niet on verhoopt ergens iets laten lig gen, ziet de gemeente niets. Een dergelijke maatregel zou een voortdurende controle van de politie vragen en die heeft daar geen tijd voor. Ook het achterhalen van de eigenaars van loslopende honden blijft een probleem. B en W willen voorlopig afwachten of andere gemeenten met een bruikbare oplossing komen aandragen. Het wachten op een mentali teitsverandering bij de hon denbezitters kan nog wel even duren, zo vrezen B en W. Ton subsidie voor Domplein Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE De gemeente Rijnsater woude krijgt 100.000 gul den van de provincie Zuid-Holland voor de herinrichting van het Domplein. Gedeputeerde Staten hebben dat bedrag toegezegd in het kader van de stadsvernieuwings projecten in de provincie. Het Domplein staat op de no minatie om volgend jaar te worden heringericht. De kans is groot dat na de sloop van de oude basisschool De Torenvalk er een nieuw pand in dezelfde stijl zal worden opgetrokken. De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg kan overigens nog roet in het eten gooien. Als De Torenvalk op de lijst van beschermde monumen ten wordt geplaatst is sloop van het gebouw niet meer mogelijk. Burgemeester M. Boelen heeft al laten weten geen geld te hebben voor het on derhoud van de school. In dat geval zal het gebouw zo lang blijven staan tot het in stort. ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoe- terwoude gaat proberen het buurtschap Gelders woude aan te sluiten op de riolering. Tevens zal onderzocht worden wat de mogelijkheden zijn voor aansluiting op het gasnet. Vanavond krijgt de commissie openbare werken een voorstel hiertoe voorgeschoteld. Zoeterwoude wil graag een beroep doen op de bijdragere geling transportkosten afval water uit kleine kernen van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Deze bijdragerege ling is verschenen omdat het hoogheemraadschap zich als waterbeheerder realiseert dat nu de subsidies zijn opge droogd gemeenten er niet meer toe zullen overgaan om de onrendabele gebieden te rioleren. Uit een oogpunt van water kwaliteit is dit een slechte zaak, zo meent Rijnland. Daar om is de bijdrageregeling in het leven geroepen en kunnen kleine kernen, mits zij aan een aantal criteria voldoen, toch worden aangesloten. Zo zullen er circa 50 woningen moeten zijn, een afstand van 600 meter of meer van bebouwd gebied, lintbebouwing van 20 wonin gen per kilometer en mag geen geschikt ontvangend wa ter aanwezig zijn na riolering van het afvalwater. Hoewel het hoogheemraad schap in eerste instantie het buurtschap Gelderswoude niet heeft aangemerkt als kleine kern, wil het gemeentebestuur van Zoeterwoude toch aanto nen dat „min of meer" aan de criteria wordt voldaan. Welis waar is er sprake van slechts 24 woningen maar er zijn 11 melkveehouderijen. Norm is dat omgerekend per bedrijf drie woningen geteld kunnen worden. In dat geval is er dus sprake van 33 „wo ningen". Samen met de 24 werkelijke woningen komt het buurtschap Gelderswoude dan op 57 en is de norm van circa 50 woningen bereikt. De vraag is echter of het hoog heemraadschap de zienswijze van Zoeterwoude deelt. Een globale kostenberekening laat zien dat aanleg van riolering 681.000 gulden kost. Daarvan moet Zoeterwoude zo'n 140.000 gulden zelf betalen. De sponsors op een rijtje. foto: wim van noort ALKEMADE Alle eige naren of vertegenwoordi gers van bedrijven en ver enigingen die een klok hebben geschonken voor het carillon in het toe komstige gemeentehuis van Alkemade kregen gis teren een officiële oor konde uitgereikt. Deze plechtigheid vond plaats tijdens een speciaal daar voor georganiseerde re ceptie in restaurant De Woelige Baren. De oorkondes werden over handigd door voorzitter A. van den Bogaard van de Werk groep Carillon voor Alkemade. Hij memoreerde dat de werk groep in april van start ging. „Binnen vijf maanden waren alle 25 klokken voor een to taalwaarde van zeventigdui zend gulden verkocht". De eerste en tevens de kleinste ging het snelst; dat was de klok van de gezamenlijke RAAK-winkeliers ter gelegen heid van de officiële opening van hun winkelcentrum Noordplein. De tweede was een geschenk van het Carillon Comité van Sassenheim. De grootste en duurste klok en tevens de tijdsaanwijzing zijn geschonken door de Kaagse jachtwerf Van Lent. Over deze grootste klok is nog be hoorlijk wat strijd gevoerd, omdat de Koninklijke Borsu- mij Wehry deze had willen schenken. Omdat de heer J. van Lent echter in het Comité van aanbeveling van Carillon voor Alkemade zit, was hij er echter het eerste bij. Borsumij nam toen maar genoegen met de aankoop van twee iets klei nere klokken, de op-één-na- grootste en dé op-twee-na- grootste. Initiatiefnemer A. van den Bo gaard vertelde de klokken- schenkers dat hij deze week nog de opdracht tot het ver vaardigen van een uit 25 klok ken bestaand 2-octaafs carillon zal plaatsen bij de Koninklijke Eysbouts klokkengieterij. Ook bracht hij nog in herinnering dat er een verkoopactie voor honderd liedjes a 100 gulden voor het carillon loopt. Jach- tenbouwer Van Lent was er weer als de kippen bij met de bestelling van drie schippers- liedjes. Gastheer Schouten van restaurant De Woelige Baren kreeg als dank voor zijn gast vrijheid het liedje „Op de Woelige Baren" aangeboden door Van den Bogaard. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. (ADVERTENTIE) Villeroy&Boch BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR Edisonweg 1, Industrieterrein Oudorp, Tel. 072 - 18 1300. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06. RUIME PARKEERGELEGENHEID -4 ZOETERWOUDE Burge meester en wethouders van Zoeterwoude willen toch pro beren een voet- en fietspad te realiseren tussen de Westeind- seweg en de Dr. Kortmann- straat. Hoewel de gemeente raad zich eerder tegen zo'n voorstel heeft uitgesproken waagt het college een nieuwe poging. Een aantal bezwaren zijn volgens B en W niet steek houdend, terwijl verregaande afspraken met de ruilverkave lingscommissie moeilijk kun nen worden geschonden. Voorts wordt aangevoerd dat het nieuwe voet/fietspad on derdeel zal uitmaken van re creatief fietspadenplan. Het gaat nu zwaar meewegen dat Zoeterwoude jaren geleden geen bezwaren heeft inge diend tegen het ruilverkave lingsplan. Het is zelfs zo dat juist op verzoek van de ge meente het fietspad in de ont werpplannen is opgenomen. Als Zoeterwoude zich nu te rugtrekt zal de ruilverkave lingscommissie eisen dat Zoe terwoude alle gemaakte kosten betaalt. Daarom stelt het ge meentebestuur dat de bezwa ren van de bewoners van de Westeindseweg, zij vinden het onaanvaardbaar dat er meer verkeer komt op de smalle, ge vaarlijke polderweg, onge grond zijn. Ook past het nieu we pad binnen de gemeentelij ke filosofie om het open veen- weidegebied zoveel mogelijk voor de fietsende recreant te ontsluiten. Voorts kan tegen een relatief laag bedrag, het kost de gemeente slechts 43.000 gulden, een voet-/fiets- pad worden aangelegd. Inmiddels heeft de Landin richtingscommissie het tracé vastgesteld. Wijziging daarop is, aldus het college, niet meer mogelijk. Aanleg van het fiets pad is mede van belang omdat ook het tracé van de Hofweg, - de verbinding tussen West eindseweg en de Vlietlanden, is veilig gesteld. Via het zoge noemde begrenzingsplan is het Hofwegtracé definitief toege wezen aan de gemeente Zoe terwoude. Met het potgrondbe- drijf Slingerland is een princi peovereenkomst bereikt over een tracéreservering voor de aanleg van een fietspadverbin ding tussen de Dr. Kortmann- straat en de Geerbrug. Hier door kan een belangrijke re creatieve fietsroute ontstaan waarin een pad tussen West eindseweg en Dr. Kortmann- straat simpelweg niet mag ont breken. Vanavond vergadert de com missie openbare werken over het voorstel. LEIMUIDEN Ondanks het verhogen van de afvalstoffen heffing met zes gulden per in woner en het met 340 gulden verhogen van de prijs voor het legen van containers is Lei muiden ook volgend jaar een van de goedkoopste gemeen ten in de Rijnstreek om te wo nen. Dat blijkt uit een over zicht dat is opgesteld van alle gemeenten in de regio. Alleen Rijnsaterwoude is nog goedko per om te wonen. De gemeen ten Alphen, Alkemade, Niëuwveen en Zevenhoven vragen beduidend meer geld aan belastingen en leges van hun inwoners. Ondanks de getemperde belas tingdruk in Leimuiden denkt het college van burgemeester en wethouders zich toch een aantal extra investeringen te kunnen veroorloven. Zo wordt er een spciale ambtenaar voor milieuzaken aangetrokken, komt er een waterbeheersplan en wordt er eenmalig 15.000 gulden uitgetrokken voor het terugdringen van het jeugd- vandalisme. Vooral het milieu kan volgend jaar op extra geld rekenen. Er wordt 25.000 gul den extra uitgetrokken voor het onderhoud van beschoeiin gen, duikers en kunstwerken en voor het uitbaggeren van sloten en vijvers. Als de ge meentekas het toelaat wil de gemeente bovendien meer gaan doen aan milieuvoorlich ting, de chemocar vaker laten rijden, een actie opzetten voor compostvaten en het geschei den inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Om al die plannen voor een actiever mi lieubeleid kracht bij te zetten reserveren burgemeester en wethouders alvast 40.000 gul den'in 1990. foto: wim van noort LEIDERDORP De bewoners van verpleeghuis Leythenrode aan de Hoogmadeseweg zijn sinds gistermiddag bij de tijd. Toen werden namelijk officieel de vijf nieuwe klokken onthuld die bij de liftopeningen op de diverse etages zijn gehangen. De „stations klokken" zijn een geschenk van de Lions Club Leiderdorp en aannemersbedrijf Meerburg. De Lions Club voerde in het voor jaar actie ten bate van het verpleeghuis op de geraniummarkt. Meerburg heeft onlangs een verbouwing uitgevoerd in Leythen rode. In het verpleeghuis bestond sterke behoefte aan de klok ken. De bewoners, voor wie in de regel een soort huiskamer is ingericht op de diverse etages kunnen nu duidelijk de tijd afle zen. Namens de Lions Club trad gistermiddag M. Teekens jr. op. Alcohol In de bibliotheek aan de We teringkade in Noord wijk wordt deze maand de ten toonstelling „Alcohol" gehou den. De expositie bestaat uit posters over onder meer de lichamelijke gevolgen van al cohol, alcohol en werk en hulpverlening aan verslaaf den. Op vrijdagavond 10 no vember geeft de politie in de bibliotheek een lezing over alcohol en verkeer. Aanvang kwart over zeven. Film In De Sater aan de Koningin Juliana weg in Leidschen dam wordt morgenavond eem horrorfilm vertoond. De voorstelling begint om negen uur, de toegang is gratis. TV-show De familie Pouw uit Nieuwe Wetering treedt zaterdag op in Teds Familie Spelshow die door de NCRV op televisie wordt uitgezonden. Het Veense gezin 'probeert te la ten zien dat ouders en kinde ren elkaar beter kennen dan de concurrerende gezinnen uit Leeuwarden en Schagen. De escapades van de familie Pouw worden afgewisseld door praatjes van Ted de Braak en door muziek van Imca Marina en Albert West. Derde wereld Docenten in het voortgezet onderwijs en vrijwilligers- groepen op het gebied van milieu en de Derde Wereld kunnen op donderdag 30 no vember een themabijeen komst over Milieu en Derde Wereld" bijwonen. Deze wordt gehouden in de lagere agrarische school aan de Lange Voort 70 in Oegst- geest. Wie wil deelnemen kan zich aanmelden bij het konsulentschap Natuur en Milieu Edukatie in Zuid-Hol land, telefoon 01820-25389 of 01820-25292. Concert Pro Organo et Musica geeft morgenavond een concert in de Triumfatorkerk in Kat wijk met medewerking van Anton Doornheim. Er wor den werken gespeeld van J. Kreps, J. Bach, B. Mendel sohn en Du Pré. Donateurs hebben gratis toegang, ande ren betalen f6,50Aanvang kwart over acht. Disco Utopia houdt morgenavond in clubgebouw de Westender in Zoeterwoude een disco met medewerking van de Exodus Music and Light Show. Aanvang half negen. Utopialeden moeten f2 beta len en niet-leden f4. Zondag middag is er van twee tot vijf uur soos. Dan is de toegang gratis. Orgelconcert De organist van de Nieuwe Kerk in Delft, Jan van den Berg, geeft zaterdag een con cert op het orgel van de Her vormde Kerk in Koudekerk aan den Rijn. Er worden composities gespeeld van diens leermeester Schuur man, van Pierne en Gui- lamnt en eigen werk. Aanvang acht uur. Onderwijsmarkt Twintig scholen in het voort gezet onderwijs uit de regio Alphen/Leiden houden za terdag een informatiedag voor ouders van kinderen uit groep 7 en 8 van de basis scholen over hun scholen. De voorlichting wordt tussen tien en twaalf uur gegeven in basisschool De Rijnschans, Prinses Margrietstraat 2 in Koudekerk aan den Rijn. Ouders met kinderen op Koudekerkse en Hazers- woudse basisscholen zijn wel kom. Kindersterfte In Nederland sterven jaar lijks bijna 4.000 kinderen door ziekte, ongeval, bij de geboorte of door andere oor zaken. De dood van een kind is een zeer trieste gebeurtenis die diep ingrijpt in het leven van alle gezinsleden. In de lange en moeilijke tijd na het overlijden van een kind kan contact met lotgenoten een grote steun zijn. Een gesprek met ouders die hetzelfde Jan van den Berg. foto: sp doormaakten. Daartoe houdt de vereniging Ouders van een overleden kind zaterdag-1 middag van één tot vijf uur\ een open dag in Wijkcentrum Nabij, Lauraplein 2 in A1-' phen aan den Rijn. Skibeurs De kring Leiden van de Ne- derlandse Ski Vereniging houdt zaterdag een skibeurs in het RIO-scholencomplex aan de Leidsedreef in Lei- i derdorp. Te ruilen skispullen kunnen tussen tien tot twaalf uur worden ingeleverd. Om twee uur begint de verkoop, die duurt tot half vijf. De en- tree is voor leden gratis, niet- f leden betalen fl. Excursie De Vereniging voor Natuur- k en Vogelbescherming Noord- wijk gaat zaterdagochtend op excursie naar de Amster damse Waterleidingduinen. Om acht uur wordt vertrok ken bij de ingang aan de Beckslaan in Vogelenzang. Computers De computer vereniging bol lenstreek houdt zaterdag de maandelijkse bijeenkomst in dorpshuis 't Eiland aan de Rietkraag 5 in Beinsdorp. Van tien tot vier uur kan men er terecht met allerlei vragen op het gebied van computers. De toegang kost f5, kinderen tot 16 jaar moeten f3 betalen. Brandaan Toneelgroep Dwarf speelt za terdagmiddag in Muzenhof Leiderdorp het stuk „Bran daan" voor kinderen vanaf zes jaar. Brandaan is een oud en mopperend mannetje dat met en dikke heks op zoek gaat naar een slankdrank. De voorstelling begint om half drie, toegang kost f5. Film In Evangelisch Ontmoetings centrum De Ark aan het Pic- képlein in Noordwijk wordt zaterdagavond de film Caughtvertoond. De film gaat over de Amerikaan Tim die in Amsterdam op zoek gaat naar zijn vader. Tim vindt uiteindelijk niet alleen zijn vader, maar maakt ook kennis met Jezus. De voor stelling begint om acht uur, de toegang is gratis. Duveltje Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen zaterdagmiddag to neel spelen bij Het Duveltje in De Sater aan de Koningin Julianaweg 44 in Leidschen dam. Belangstellenden kun nen van één uur tot half drie terecht. Deelname kost vijftig cent. Vanaf negen uur 's avonds kan in De Sater wor den gedanst. De toegang is dan gratis. Wandelen De leden van de afdeling Lisse en omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de gaan zaterdag wandelen in de Koningshof in Aerden- hout. De deelnemers aan de tocht verzamelen zich om half twee op het parkeerter rein bij de Mariakerk in Lis- se. Country De countryband Kentucky treedt zaterdagavond op in dans- en partycentrum Uni que aan de Leidsevaart 171 in Noordwijkerhout. Te vens is er een optreden van de North-Hill Country Dan cers. De zaal gaat om negen uur open en de toegang kost f10. Swing Jongerencentrum Splotsz houdt zaterdag een swinga vond met muziek uit de jaren '50, '60 en '70. Rock and roll- nummers worden afgewis seld met blues, hippiesound, ska, punk, soul en disco. Aanvang half tien in het ge bouw aan de Stationstraat 2 in Roelof arendsveen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12