fto&dmOomwnt s Autotunnel bij station te duur Êkr Jl STAD OMGEVING Expositie Lijn 65-plus over veroudering en gezondheid „Bernhard Stöxen best betaalde acteur" Slimme EHBO-kit WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 Ommezwaai Voor de tweede keer bin nen een week maakt de PvdA melding van een ver rassende ommezwaai. Zeer recent werd bekend dat de programmacommissie heeft voorgesteld na de verkie zingen de sluitingstijden van de Leidse horeca vrij te laten. En maandagavond heeft de fractie besloten af te zien van een autotunnel onder het Stationsplein om dat die veel te duur wordt. Dat betekent dat de plan nen voor verbetering van de omgeving van het station flink worden afgekalfd als de grootste collegepartij haar zin krijgt. In mei stemde de PvdA net als de overige fracties in met de reservering van tien miljoen gulden voor de sta tionsplannen. Daarbij werd als uitgangspunt genomen het idee van projectontwik kelaar Mabon, die onder meer een volgens de ge meentelijke directie ver keer noodzakelijke lange tunnel onder het Stations plein projecteerde. Vanaf het begin bestond on duidelijkheid over de finan ciering van het project. Vooral omdat daar ook an dere instanties bij zijn be trokken: het ministerie van verkeer dat subsidies moet verstrekken en het AZL (lees: het ministerie van on derwijs en wetenschappen) dat een groot gedeelte van de grond moet verkopen. Dat het AZL die goedkoop van de hand zou doen om dat het ziekenhuis ook is gebaat bij de verbetering de stationsomgeving, een wat kortzichtige gedachte. Het AZL wordt immers gefinancierd oor het ministerie van onder wijs en wetenschappen, dat zoveel mogelijk geld zal willen zienvoor de gron- Uit het feit dat nog geen overeenkomst op tafel ligt, blijkt dat de onderhandelin gen met het AZL, de Ne derlandse Spoorwegen en busmaatschappij NZH niet zo vlot verlopen. Over de gesprekken die de afgelo pen maanden zouden zijn gevoerd is de afgelopen maanden in het openbaar niets njeegedeeld. Gister avond noemde de PvdA plotseling een bedrag van twintig miljoen gulden dat de gemeente talen. „Een schatting op de achterkant van een sigarendoosje leert dat dat bedrag nodig is", zo zei fractievoorzitter S. de Vreeze. Door dat bedrag te wekte hij echter de indruk meer te dan de rest van de raad. Dat vermoeden werd nog versterkt toen bleek dat stukken van wet houder Van der Molen wa- verspreid onder de PvdA 'ers en dat alle fractie leden van de collegepartijen geheimzinnig vier-rege- lig briefje hadden ontvan gen. De Vreeze ontkende gister- vond keer op keer dat van extra informatie sprake was, maar aan die woorden werd alom getwijfeld. Ook valt te betwijfelen of het waar is dat de hele fractie achter het standpunt staat, zoals De Vreeze beweerde. Het wekt bevreemding dat Van der Molen na een tijd van onderhandelingen met allerlei partners een belang rijk deel van de plannen zou willen intrekken. „De wethouder heeft nog veel uit te leggen", zei J. Walen kamp (CDA) dan ook. Wethouder P. Bordewijk van financiën vergrootte de verwarring alleen maar. Op de vraag of het standpunt van de fractie unaniem is, zei hij: „Dat weet ik niet, daar doe ik geen uitspraak over". En: „Het is niet zo relevant wat mijn stand- Vrijdag nog liet Bordewijk bij de presentatie van het concept-program weten dat nog veel onduidelijkheden bestonden rond de financie ring van de plannen, onder de bijdrage van het Rijk. „Het verschil tus- nu is dat er een fractievergadering is ge weest", zei Bordewijk na de begrotingsvergadering. Hij voegde eraan toe dat het ook vrijdag al „erg onwaar schijnlijk" was dat de plan- minder dan twintig miljoen gulden zouden gaan kosten: „Dat weten we sinds De vraag is dan ook waar om de grootste Leidse frac tie pas maandagavond tot de conclusie is gekomen dat de Mabon-plannen niet haalbaar zijn. „We kunnen beter nu zeggen dat we te gen zijn dan later", zei De Vreeze gisteravond. Maar dat had hij vijf maanden ge leden moeten zeggen. In verband met de geloofwaar digheid van de Leidse poli tiek in het algemeen en die van de PvdA in het bijzon der. JANET VAN DIJK Hardnekkige winkeldief LEIDEN In een warenhuis aan de Breestraat is gisteroch tend een 28-jarige Hagenaar aangehouden die voor onge veer 400 gulden aan speelgoed dreigde mee te nemen zonder af te rekenen. Na te zijn ge hoord op het politiebureau werd de man vrijgelaten om twee uur later weer op het bu reau te verschijnen. De man had in een winkel op de Lan- gegracht een paar nieuwe schoenen aangetrokken en werd door het personeel be trapt toen hij de benen wilde DEN HAAG/LEIDEN Tegen de bewoners van de panden Volmolengracht 12, 14 en 16, die gesloopt moeten worden, zal waar schijnlijk een kort geding worden aangespannen om dat ze hun huis nog niet hebben verlaten. Met de betrokkenen die de huizen hebben gekraakt is een bruikleenovereenkomst Gemeente overweegt geding tegen bewoners panden Volmolengracht juli werd die opge zegd vanwege plannen voor de bouw van zes hui zen aan de Volmolen gracht. Nu is de bewoners aangezegd de panden met ingang van vandaag te ontruimen. B. Lamers van de gemeente: „Als de pan den niet worden ontruimd of niet duidelijk is dat dit heel snel gebeurt, spannen we het geding aan". De zaak kwam gisteren aan de orde tijdens een spoedzitting bij de Raad van State. Daar stond de sloopvergunning en de bouwvergunning voor de nieuwe panden ter discus sie. Het niet toekennen van die vergunningen was de enige formele mogelijk heid die de bewoners res teert om de ontbinding van de bruikleenovereen komst te blokkeren. Maar van een discussie kwam weinig terecht want degene die de procedure had aangespannen kwam niet opdagen. De betrok kene volgens de ge meente geen bewoner van de panden bleef daar door „de grote onbeken de". De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J.H. Blaauw, concludeerde daarom dat de indiener van het verzoek geen rechtstreeks belang had bij de zaak. Het verzoek om de sloopvergunning te schorsen werd dan ook on middellijk door mr Blaauw als niet-ontvanke- lijk afgedaan. Het kort geding dat zal worden aangespannen door het gemeentebestuur is nu de volgende stap. Dat is volgens de gemeen te ook nodig omdat de aannemer met een eis tot schadevergoeding heeft gedreigd als niet op tijd met de nieuwbouw kan worden begonnen. Planten gestolen LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag een groot aantal plan ten en bloemen gestolen uit een kiosk aan de Kooilaan. De daders hadden een ruit inge slagen en namen ongeveer 40 planten en tientallen bossen bloemen mee. Gezien de hoeveelheid hebben de de daders waarschijnlijk een vracht- of bestelwagen ge bruikt. De totale waarde loopt in de honderden guldens. In dezelfde nacht werd een ruit ingeslagen bij een bloemen kiosk aan het Havenplein. Hier bleken drie terracotta potten te zijn verdwenen. Twee auto's bij ongeluk vernield LEIDEN Twee auto's raakten gisteravond bij een ongeval op de kruising van de Vijf Meilaan en de Churchilllaan totaal ver nield. Een 25-jarige Leide- naar reed op de Vijf Mei laan uit de richting Voor schoten. Hij verleende geen voorrang aan een 39- jarige Leidse automobilist die op de Churchilllaan in de richting van de Haag- weg reed. De wagens raakten beide totaal ver nield. De 25-jarige Leide- naar werd voor onderzoek naar het AZL vervoerd. Vandalisme LEIDEN Van dalen hebben gis teren tussen de 15.000 en 20.000 gulden schade aangericht in de Boerhaaveschool op het Noordein de. Ze kwamen het gebouw, dat wordt verbouwd, binnen langs de steigers. V rij wel alle kamers wer den overhoop ge haald. Ook werd de kraan van de brandslang op de eerste etage open gezet. RAAD VERRAST DOOR PVDA-STANDPUNT PvdA tegen korting bieb voor minima LEIDEN Geld uit het schuldenfonds moet niet worden gebruikt voor kortin gen op het bibliotheek-abon nement voor Leidse minima. Het geld moet gereserveerd blijven voor mensen die in grote financiële problemen zijn gekomen, aldus fractie voorzitter S. de Vreeze. J. Laurier van Groen Links wees erop dat er meerdere mogelijkheden zijn om mini ma te helpen en dat het col legevoorstel voor goedkope abonnementen al in een com missie was behandeld. „Soms hebben wij als fractie het lef om te zeggen dat we er nog over willen nadenken", ant woordde De Vreeze. „Ik be grijp dat u niet Over uw vol ledige fractie praat", merkte Laurier op, doelend op de so cialistische leden van het col lege. „Daar ga ik niet op in. Ik ga gewoon door", reageer de De Vreeze nors. Overigens dient Groen Links zorgen dat kinderen van mi nima ook korting kunnen krijgen op sportabonnemen- ten Ook zouden de museum jaarkaart en eventueel het cultureel jongeren paspoort tegen een gereduceerd tarief moeten worden verstrekt aan de Leidse LEIDEN Het is zeer onwaarschijnlijk dat een autotunnel wordt aange legd onder het Stations plein. De Leidse PvdA- fractie verklaarde gister avond tijdens de begro tingsbehandeling in de gemeenteraad dat de plannen voor verbete ring van de omgeving van het station dan te duur worden. De gemeente zou zo'n twintig miljoen gulden moeten bij dragen en „het ïs'onze afwe ging dat wij deze uitgave de daarvoor benodigde prioriteit nu niet willen geven", zei fractievoorzitter S. de Vree ze. Het standpunt van de PvdA, maandagavond inge nomen tijdens een extra frac tievergadering, kwam als een verrassing voor de andere partijen. Op verzoek van de overige fracties wordt don derdagavond een besloten commissievergadering ge houden over de stationsplan nen. Vooral omdat in de raad de gedachte leeft dat de PvdA over tot nu toe onbe kende gegevens beschikt, ook al werd dat hardnekkig ont kend door De Vreeze. „Ieder een in de Leidse raad weet dat dat is gelogen", werd in de wandelgangen gezegd. Meteen na de mededeling van De Vreeze vroeg wet houder H. de la Mar van Groen Links een schorsing aan. Daarna verklaarde PvdA-wethouder M. van der Molen, die ruimtelijke orde ning en verkeer in haar pak ket heeft en dus het meest betrokken is bij de plannen, dat De la Mar dit had gedaan LEIDEN „De best betaalde toneelspeler van heel Neder land". Zo werd raadslid B. Stöxen van Leiden Weer Gezellig (LWG) gisteravond tijdens de begrotingsvergadering van de Leidse gemeenteraad genoemd door wethouder H. de la Mar van Groen Links. Stöxen stelde dat de twee ton die de zeven de Leidse wethouder kost, kan worden gebruikt voor het ou derenbeleid. Daarmee verwees hij naar de stellingname van De la Mar, dat voor het ouderenbeleid 200.000 gulden extra zou moeten worden uitgetrokken. De wethouder sloeg direct terug met de mededeling dat hij het onbegrijpelijk vindt dat Stöxen als raadslid 22.000 gulden per jaar krijgt voor het in dienen van vier schriftelijke vragen en „voor tien minuten slecht voorgelezen cabaret". Overigens wil LWG dat in het Van der Werfpark een Emma-linde wordt geplant ter nage dachtenis aan koningin Emma en dat er een fontein komt bij het station. In Leiden moeten geen jachtvergunningen meer worden afgegeven en als gevolg daarvan moeten bordjes bij de gemeentegrenzen worden aangebracht met het opschrift Leiden vogelvrije gemeente. Ook dient de partij moties in om ervoor te zorgen dat de stadsbeiaardier terugkomt en dat nu reeds wordt begonnen met voorbereidingen voor het vrij la ten van de sluitingstijden na de verkiezingen. „omdat hij -als coalitiepartner onaangenaam was verrast door het gewijzigde stand punt". Volgens haar wordt het college normaal meteen op de hoogte gebracht als een van de wethouders van ge dachten verandert over een belangrijke kwestie. Briefje Ze ontkende dat nieuwe ge gevens over de financiering van de plannen bekend wa ren geworden. Wel heeft zij onder de PvdA-fractieleden een „interne notitie" ver spreid die vandaag ter be schikking komt voor de ove rige raadsleden. D66 en CDA verbaasden zich erover dat de fractieleden van de drie collegepartijen „een vier-re- gelig briefje" zouden hebben ontvangen waarin weer nieu we bedragen werden ge noemd. R. van Lint van Groen Links zei in zijn algemene beschou wingen dat zijn fractie altijd van mening is, geweest dat „een tunnel alleen zinvol is als een groot gedeelte van het verkeer er gebruik van maakt". Hij verwacht echter dat dit niet het geval zal zijn. „Wij staan heel sceptisch te genover het plan als het wer kelijk zo is dat de gemeente twintig miljoen moet betalen. We moeten er in de fractie nog over praten maar ik ben geneigd het standpunt over te nemen dat een bedrag van die omvang niet verantwoord is voor de gemeentelijke be- Voorkeur voor wijkteams bij Leidse politie LEIDEN Een meerderheid van de Leidse gemeenteraad is voor de invoering van wijk teams bij de politie. Zowel CDA als D66 drin gen er in moties op aan zo spoedig mogelijk te beginnen met de voorbereiding voor het wijkgericht werken. Tijdens de algemene beschouwingen op de begroting liet de PvdA gisteravond weten dat „geografische decentralisatie en overheveling van taken naar wijkeenheden een vorm is om naar toe te werken". Over de invoering van wijkteams bij de politie wordt al jaren gediscussierd. Onlangs verscheen een onder zoeksrapport waaruit blijkt dat de huidige or ganisatievorm van de Leise politie is verou derd maar dat binnen het korps nogal wat weerstand bestaat tegen het wijkgericht wer ken. groting". Van Lint voegde eraan toe dat in dat geval moet worden afgewogen of de al gereserveerde tien mil joen nog wel moeten worden aangewend voor verbetering van de omgeving van het sta- De PvdA vindt van wel: „Voor ons is de ontwikkeling van het stationsgebied nog niet van de baan. Er zijn nog voldoende mogelijkheden om als gemeente met de andere partners door te gaan, op ba sis van de eerder vastgestelde uitganspunten. Alleen de lan ge tunnel wordt wel heel on waarschijnlijk", aldus De Vreeze. Wethouder Van der Molen wilde verder geen commentaar leveren. De VVD moet nog fractieo- verleg voeren over de kwes tie, zo liet wethouder T. van der Nat weten. „Wij vinden de tunnel wel belangrijk, maar gezien het bedrag dat nu wordt genoemd moeten we er nog eens over praten". CDA-fractievoorzitter J. Wa lenkamp vond het niet zo zinvol om te reageren op de bedragen die gisteravond werden genoemd. „Wij zijn heel benieuwd naar de on derhandelingen, vragen ons af wat de gemeente de afge lopen maanden heeft gedaan. Als er nog niets is bereikt dan vragen wij ons af waar de gemeente mee bezig is ge weest". Het CDA wil „heel graag" dat de tunnel wordt elke prijs", aldus Walen- De autotunnel is een belang rijk onderdeel van de sta tionsplannen van projectont wikkelaar Mabon. De raad besloot in mei deze plannen als uitgangspunten te nemen voor de verdere onderhande lingen met onder meer de Nederlandse Spoorwegen, het AZL en de universiteit. Op verzoek van PvdA en D66 verrichtten zowel de af deling verkeer van de ge meente Leiden als de ver keerskundig adviseur van Mabon een onderzoek naar goedkopere alternatieven, zonder lange tunnel. De con clusie was dat de tunnel noodzakelijk is voor een goe de verkeersafwikkeling, zo verklaarde G. Aletrino, hoofd van de directie ver keer, begin oktober. „Tesselaar meest verantwoordelijk voor oppositierol CDA in Leiden" LEIDEN „Voorzover wet houder Tesselaar als politiek leider verantwoordelijk is ge weest voor de langdurige op positierol die het CDA is op gedrongen, ben ik niet be droefd over zijn vertrek". Dat zei CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp gisteravond tij. dens de algemene beschou wingen. Hij kreeg meteen een woedende fractievoorzitter S. de Vreeze van de PvdA op zijn dak: „Het gaat me vol strekt te ver dat u stelt dat Tesselaar dat soort dingen be paalt. Wat is dat voor onzin! De zestien fractieleden van de PvdA zijn hiervoor verant woordelijk". Walenkamp wees Tesselaar aan „als dege ne die in sterkere mate dan anderen" ervoor heeft ge zorgd dat het CDA sinds 1974 geen deel meer uitmaakt van het college. „Wij hebben in de afgelopen zestien jaar niet al leen pijnlijke momenten erva ren bij de vier collegevormin gen. Nee, wij hebben sinds 1974 als het ware 5475 politiek pijnlijke momenten doorge maakt. Elke dag in de opposi tie telt wat dat betreft mee". Het CDA vindt het nu tijd om mee te gaan regeren, aldus Walenkamp: „Wij willen ver geten wat achter ons ligt en in onderlinge samenwerking en fase in de Leidse gemeentepo litiek beginnen". Ook D66 wil graag in een volgend college, zo liet P. Langenberg weten. Als hét aan Groen Links ligt, kan dat. Met de PvdA erbij zou dan een progressieve coa litie kunnen worden ge vormd. „Groen Links kiest daar nadrukkelijk voor", zei R. van Lint onomwonden. LEIDEN Prinses Julia na opent morgen de nieu we expostie in het anato misch museum die de titel „Lijn 65- plus" heeft ge kregen. „Ze schijnt zelf heel 'veel interesse in de tentoonstelling te heb ben", zegt conservator W. Mulder. De tentoon stelling geeft een beeld van de relatie tussen ver oudering en gezondheid en is het aanstaande weekeinde voor het pu bliek te bezichtigen. „Vergrijzing is een actueel on derwerp wat duidelijk onder de bevolking leeft. Iedereen heeft wel een oma, opa, oom of tante die oud is. Vergeet ver der niet dat in het jaar 2030 we in Nederland met 3,7 miljoen 65 plussers zitten en dat heeft grofe gevolgen voor de medi sche zorg. Dit vonden wij een reden om in samenwerking met het academisch ziekenhuis en TNO een tentoonstelling in te richten over de medische kant van het ouder worden", aldus Mulder. De conservator is zeer verheugd op de reacties die het plan voor een tentoon stelling over dit onderwerp hebben opgeleverd. „Allerlei mensen van de faculteit kwa men met bijdragen. Het onder werp leeft enorm". De expositie geeft volgens Mulder de top 10 aan van kwalen en ziekten die het meest bij ouderen voorkomen. Zo zijn er stands ingericht over onder andere long- en hart- en vaataandoeningen, dementie, kanker, incontinen tie en het gebruik van medicij- en. De nadruk ligt op het voorlichten en advieseren van ouderen. Preventie, gezonde voeding en leefwijze zijn hier bij de trefwoorden. Expotheek gen 65.000 gulden. Een groot deel hiervan wordt gedragen door een subsidie van het mi nisterie van WVC. Verder dragen diverse bedrijven die zijdelings bij het onderwerp zijn betrokken een steentje bij. Van een deel van het geld zijn makkelijk verstelbare stands gekocht. Deze „haltes" zijn makkelijk verplaatsbaar en vormen het thema van de ex positie. Dit is speciaal gedaan omdat Lijn 65-plus vanaf janu- het stichting waarin ook Mulder zitting heeft naar een „expo theek". Hier kunnen organisa ties en instellingen uit de Ne derlandse medische wereld tentoonstellingen huren, Aanstaand zaterdag en zondag is de expositie van 10.00 tot 17.00 uur geopend in het mu seum aan de Wassenaarseweg 62 in Leiden. Winkeliers wel blij met plannen Vrouwenkerkplein LEIDEN Winkeliers vere- nigd in Haarlemmerstraat Promotions zijn voorstanders van de huidige plannen voor het Vrouwenkerkplein. Be stuurslid L. Palm vertelde geen waarde te hechten aan eerdere berichten dat winke liersvereniging Haarlemmer straat-de Camp tegen de plan nen zou zijn. Volgens Palm is dat slechts een eenmansclubje van slager A. van der Zon: „Die al jaren als een Don Qui- chotte tegen de gemeente vecht". Volgens Van der Zon maakt het aantal leden van zijn vere niging niet uit. „We zijn tegen dat plan en als winkeliersvere niging willen we dat laten we ten". Van Van der Zon is be kend dat hij zich al jaren een voorstander toont van een gro tere bereikbaarheid van en meer parkeerplaatsen in de Leidse binnenstad. De plannen voor het Vrouwenkerkplein, waarin appartementen en winkels zijn opgenomen, zou den daar volgens de slager niet veel i i verbeteren. Palm vindt dat Van der Zon best zijn mening mag geven maar dan niet de indruk mag wekken dat namens winke liers op de Haarlemmerstraat te doen. „Onze vereniging telt wel een aantal van ongeveer honderd leden en ik verzeker dat een meerderheid vóór het opknappen en de komst van winkels op het Vrouwenkerk plein is. Die winkels zullen het niveau van de Haarlemmer straat als winkelgebied verho gen want als ik de plannen goed bekijk, denk ik niet dat het daar om koffieshops zal lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illlllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllillllllllli Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar: CeidócSouocmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9