Top Bush- Gorbatsjov vooral kennismaking 295,» Paardenrace verstoord met ultrasoon geweer Lawson haalt uit naar Thatcher Referendum over datum verkiezingen Hongarije Kohls bezoek aan Polen wekt bij voorbaat wrevel Lezen service DUITSLAND ,ai BUITENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 LONDEN Nigel Law son, verleden week opge stapt als Brits minister van financiën, heeft de gemoederen opnieuw in beweging gebracht door in het parlement fel uit te halen naar premier Mar garet Thatcher. „De premier van deze tijd moet ministers benoemen in wie hij of zij vertrouwen heeft, en het dan aan hen overlaten het beleid uit te voeren", zo zei de oud-minister, de autoritaire regeerstijl van Thatcher heke lend. In het Lagerhuis kwam Lawson terug op het conflict, waardoor hij had besloten af te treden met te zeggen, dat Groot-Brittannië zich volgens hem zo spoedig mogelijk moet aansluiten bij het Europees Monetair Systeem (EMS), dat de koersen van de Europese munten onderling regelt. Eerder op de dag had That cher in het parlement gewei gerd in te gaan op vragen van Labourleider Neil Kinnock, waarom zij liever Lawson had opgeofferd dan haar economi sche adviseur Walters te ont slaan. Overigens nam Walters kort na Lawson ook ontslag. De nieuwe Britse minister van financiën, John Major, beloof de gisteren dat het huidige ecomische beleid onder zijn leiding niet zal veranderen. Ook hij wil vasthouden aan de strategie de rente te verhogen als middel om de inflatie te be teugelen. Maar hij klonk en thousiaster over het EMS dan Thatcher en zei dat „het niet de vraag is of Groot-Brittannie mee zal doen aan het EMS, maar wanneer". Overigens zal dat, aldus Major, niet voor juli 1990 gebeuren. Bondsdaglid Schily van groen naar rood BONN Otto Schily (57), één van de bekendste Bondsdagleden namens de Grünen, stapt over naar de sociaal-democratische partij (SPD). Schily behoor de tot de 'realistische' vleugel van de Grünen, die in het verleden herhaaldelijk in de clinch lag met de 'fundamentalisten' binnen de partij. Kort geleden veroorzaakte Schily opschudding in de gelederen dé Grünen door, in het licht van de veranderin- in de DDR, ten principale te pleiten voor een Duitse hereniging. Verder speelt bij zijn overstap mogelijk de omstandigheid een rol, dat de Grünen in Schily's kiesdistrict in Nordrheinwestfalen bezig zijn hun regels zodanig te veranderen, dat een lid van de Bondsdag niet meer dan twee termijnen achter el kaar mag dienen. Schily's tweede mandaat op rij otto Schily loopt tot eind 1990. Weer ongeluk vliegdeksehip VS lieden overboord geslagen en 38 raketten len. Het is het derde ongeluk in drie dagen op een Amerikaans vliegdeksehip. De marinemensen op het schip USS Eisenhower werden verrrast door een hoge golf, toen zij raketten van het type Sparrow en Side- winner naar een ander dek wilden brengen. Van de drie overboord geslagen zeelieden konden er twee wor den gered. De raketten die in het water vielen waren volgens het Amerikaanse ministerie van defensie met conventionele koppen uitgerust. Afgelopen maandag liet een Amerikaanse piloot per ongeluk een 230 kilo zware bom vallen op het dek van de kruiser USS Ree ves in de Indische Oceaan. Daarbij raakten vijf marine mensen lichtgewond. Een dag hiervoor stortte een vliegtuig neer op de landingsbaan van het vliegdek sehip Lexington in de Golf van Mexico. Vijf werden toen gedood en twee verwond. Noorse ex-minister opvolger van Hocké NEW YORK VN-seeretaris-ge- neraal Javier Perez de Cuellar heeft de Noorse ex-minister van buitenlandse zaken Thorvald Stol- tenberg voorgesteld als de nieuwe Hoge Commissaris voor Vluchte lingen. Als de VN-lidstaten ermee instemmen volgt Stoltenberg Jean- Pierre Hocké op, die vorige week zijn ontslag indiende na beschuldi gingen dat hij VN-geld voor zich zelf heeft gebruikt. Stoltenberg werd in februari 1987 minister van buitenlandse zaken. Hij verloor dze post toen de sociaal-democrati sche regering van premier Brundt- land plaats moest maken voor een centrumrechts kabinet. Letten weigeren dienst in „bezettingsleger" RIGA Steeds meer jonge inwoners van Let land weigeren dienst te doen in het Sovjetleger, zo heeft het Sovjetpersbureau Tass bericht. Zij beroepen zich daarbij op de Geneefse Conventie van 1949, die het vervullen van dienstplicht in een bezettingsleger verbiedt. Het persbureau stelt dat de bepalingen van de Conventie worden verdraaid, en waarschuwt dat dienstweigeraars tot drie jaar gevangenis kunnen worden veroor deeld. Om hun dienstweigering te melden ma ken de Létse recruten gebruik van voorbedrukte formulieren, waarin de Geneefse Conventie wordt aangehaald. Wie de formulieren aan de dienstplichtigen uitdeelt is niet bekend. De kwestie van de dienstplicht in het Sovjetleger is overigens ook in andere republieken een gevoe lige kwestie. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse president Bush zal op 2 en 3 decem ber een topgesprek heb ben met president Gor batsjov van de Sovjetunie. De onverwachte ontmoe ting, die zal plaatsvinden op Amerikaanse en Russi sche marineschepen in de Middellandse Zee, is be doeld als kennismaking en om „een beter inzicht te krijgen in de motieven achter Gorbatsjovs uit spraken", aldus Bush. De Amerikaanse president, die de ontmoeting gisteren in Wa- hington aankondigde, zei: „Ik denk overigens niet dat tijdens onze gesprekken grote inhou delijke overeenkomsten zullen worden gesloten". De Russi sche minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze zei in Moskou dat zijn land de ont moeting tussen de beide lei ders „nuttig en vitaal" acht. In Washington wordt gezegd dat de ontmoeting van groot politiek nut kan zijn voor zo wel Bush als Gorbatsjov per soonlijk. President Bush heeft in eigen land steeds meer kri tiek te verduren vanwege zijn terughoudende politiek ten op zichte van de Sovjetunie. Aan genomen wordt dat in de Mid dellandse Zee niet zozeer over ontwapeningsvraagstukken zal worden gesproken, maar over de manier waarop de VS de Russen kunnen helpen bij hun pogingen een meer marktge richte economie te realiseren. Dat wordt vooral nodig geacht nu Gorbatsjov in eigen land op steeds grote weerstanden en economische moeilijkheden stuit. Overigens ontkende mi nister Sjevardnadze gisteren dat de ontmoeting is bedoeld om „Amerika de mogelijkheid te verschaffen met snelle hulp de economische problemen in de Sovjetunie op te lossen". Hij vindt al het gepraat daarover een belediging voor de Sovjet unie, die zelf de mogelijkhe den heeft haar problemen op te lossen. In de VS wordt er echter ern stig aan getwijfeld of GoBbats- jovs politiek van perestrojka nog wel enige kans van slagen heeft. Het mislukken van die politiek zou de positie van Gorbatsjov zelf in gevaar kun nen brengen. Dat zou dan weer ernstige gevolgen hebben voor de ontspanning die de af gelopen jaren tot stand is ge komen tussen de VS en de Sovjetunie. Bush' critici in de VS zeggen dat de president door zijn te rughoudende en afwachtende houding de moeilijkheden van president Gorbastjov alleen maar heeft vergroot. Het zou vooral minister van buiten landse zaken James Baker zijn, die tot de bevinding is ge komen dat een snelle economi sche toenadering tussen de VS en de Sovjetunie onvermijde lijk is geyorden. „Ik denk,dat deze ontmoeting een juisté stap is", zei presi dent Bush gisteren. „We heb ben geen i op voorhand vastge stelde agenda, maar we hou den ons gesprek zonder veel publiek en zonder de druk van andere regeringen. Ik denk dat het een zeer produktieve ontmoeting gaat worden. Als we terugkeren van dit ge sprek, zullen we een veel be ter inzicht hebben in de motie ven achter de uitspraken die Gorbatsjov doet. Daarom denk ik dat deze ontmoeting de moeite waard is". Inwoners van San Salvador verdringen zich voor het door een bom verwoeste ge bouw van het Salvadoraanse Nationale Vak verbond (Fe- nastras). Bij de aanslag kwa men acht het leven en liepen dertig anderen ver wondingen op. Het is niet be kend wie ver antwoordelijk is voor de aanslag. Maar volgens vak bondsleider Hector Reci- nos is de ex plosie het werk van het leger. Eerder op de dag ont plofte een bom voor het kantoor van een mensen rechtenorgani satie. Hierbij raakten vier mensen ge wond. FOTO: EPA BUDAPEST Het Hon gaarse parlement heeft gisteren met grote meer derheid besloten op 26 no vember een referendum te houden over de datum van de presidentsverkie zingen. Van de afgevaar digden stemden er 294 voor en slechts zeven te gen. Veertien parlementa riërs onthielden zich van stemming. De kiezers moeten zich uit spreken over de vraag of er een nieuwe president voor of na de parlementsverkiezingen moet worden gekozen. De ver kiezingen voor het parlement moeten volgend jaar voorjaar worden gehouden. De liberale oppositieeiste een volksraad pleging over de datum waarop de Hongaren een president willen kiezen. De Bond van Vrije Democraten (SZDSZ) had hiervoor de handtekenin gen van meer dan 100.000 Hongaren verzameld. De op positiebeweging wil dat de presidentsverkiezingen pas worden gehouden nadat er een nieuw parlement is gekozen. In dat geval zal echter volgens de nieuwe Hongaarse grond wet de president alleen door het parlement kunnen worden gekozen. Een directe presi dentsverkiezing is daarom al leen mogelijk voor de parle mentsverkiezingen. De SDDZS wil met het opschor ten van de datum tijd winnen om zich te kunnen profileren. Momenteel wordt de radicale hervormer Imre Pozsgay, van de onlangs opgerichte Hon gaarse Socialistische Partij (USP), als de kansrijkste kan didaat voor het presidentschap beschouwd. Het Hongaarse parlement be sloot gisteren bovendien om de bouw van een grote stuwdam in de Donau op de lange baan te schuiven. Tsjechoslowakije en Hongarije sloten in 1977 een overeenkomst om gezame- lijk de Nagymaros-dam te bou wen. De Tsjechen zijn inmid dels bijna klaar met de con structie van hun deel van het project, de dam bij Gabcikovo. Het Hongaarse parlement haalde met 186 stemmen vóór, zeven tegen en 74 onthoudin gen dinsdag een streep door het Hongaarse deel van het plan. Volgens de Hongaarse premier, Miklós Nemeth, heeft zijn land zich bij dit besluit uitsluitend laten leiden door het belang van milieu. Het uit voeren van de bouw van de dammen zou zeker een noodsi tuatie tot gevolg hebben, aldus Nemeth. Hij zei te vrezen dat de bouw van dam ten noorden van Budapest in de Donau de drinkwatervoorziening van de Hongaarse hoofdstad in gevaar zou brengen. Tsjechoslowakije heeft laten weten schadever goeding te eisen in het geval Budapest de overeenkomst niet nakomt. Eerder zei de re gering in Praag dat zij dan twee miljoen dollar (ruim vier miljoen gulden) van de.Honga ren zou verlangen. Bhutto overleeft motie van wantrouwen ISLAMABAD De regering van de Pakistaanse premier Bena zir Bhutto heeft vanmorgen de stemming over een motie van wantrouwen overleefd. De oppositie wist slechts 107 van de 119 stemmen te bemachtigen die nodig waren om de regering ten val te brengen. De 36-jarige premier, die elf maanden geleden aan de macht kwam, verdedigde haar beleid en zei dat zij zou aanblijven zolang zij de steun van de bevolking heeft. De'ver wachting is dat de oppositie binnenkort een nieuwe motie van wantrouwen zal indienen. LONDEN Een drugs bende heeft op de race baan van Asoot gebruik gemaakt van een ultra soon geweer, dat voor mensen onhoorbare ge luidsgolven afgeeft, om het verloop van de paar- denkoersen te beïnvloe den. Zo konden door de weddenschappen geld worden 'gewit'. Boven dien leverde deze operatie ook nog eens een forse winst op. Deze spektaculaire vorm van fraude hield gisteren het Lon- dense gerechtshof bezig. Ad vocaat Jonathan Goldberg leg de de werking van het appa raat uit, dat vernuftig was ge monteerd in een verrekijker, de lenzen waren ver wijderd en vervangen door twee zenders met een hoge frequentie en een krachtige versterker. „Dit ding stuurt een afschuwelijk geluid naar de oren van een voorbijko mend paard, zonder dat het door de mens wordt opge merkt. Voor een paard heeft het echter het effect, dat het dier enorm schrikt". Het ultra-geluidgeweer werd in juni vorig jaar gebruikt op de gerenommeerde racebaan van Ascot. De doorgewinterde jockey Greville Starkey was het slachtoffer. Hij lag met het paard lie de Chypre in een prestigieuze wedstrijd drie lengtes voor en stormde regel recht op de overwinning af. De ingreep op afstand voor kwam zijn zege. De door nie mand gehoorde „knal" van de tribune deed het paard zo schrikken, dat Starkey uit het zadel vloog. Advocaat Goldberg zei in de rechtszaal dat zijn cliënt het wapen had ontwikkeld als on derdeel van een samenzwe ring, die het systeem van gok ken op de paardenraces op zijn kop wilde zetten. Hij ontkende echter dat de verdachte op de hoogte was van het feit, dat de fraude werd gebruikt om grote bedragen zwart geld te witten en te vermeerderen. Ook zou de betrokkene niets te maken hebben met de handel in co caïne. De verdachte zelf verklaarde zijn technische bagage uit de encyclopedie te hebben. „Ik probeer mijn technische ken nis door tal van tijdschriften en boeken te lezen op peil te houden. Alle informatie over ultrageluid heb ik uit de Ency clopaedia Britannica gehaald." (Van correspondent) 3 slachtoffers van BONN Historisch en verzoenend. Zo werd een jaar geleden al het officie- Ie bezoek aangekondigd dat bondskanselier Kohl uiteindelijk vrijdag brengt aan Polen. Historisch zal het stellig wor den, want Kohl is de eerste re geringsleider van de Bondsre publiek die naar Polen komt. Maar of het bezoek zo verzoe nend wordt als was voorzien is de vraag. Veel Polen zijn bij voorbaat geïrriteerd door Kohls voornemen een Duitsta lige mis bij te wonen in Sint Annaberg, een bedevaartplaats in het vroeger Duitse Schle- sien. De 400 meter hoge Anna berg geldt sinds bloedige ge vechten in mei 1921 tussen Duitse zelfbeschermingsver- banden -en opstandige Poolse vrijkorpsen als een zwaar om streden symbool. Groot is ook de verontwaardiging over Kohls voornemen om met ver tegenwoordigers van de Duitse minderheid in het Oberschle- sische gebied te praten. Wre vel wekt voorts de mededeling van de bondsregering, dat Kohl zal worden begeleid door de voorzitter van de bond van uit Pommeren verdreven Duitsers, Philipp von Bis marck. Niettemin doet de bondsrege ring haar uiterste best om het bezoek van Kohl tot een poli tiek en diplomatiek succes te laten worden. Zo is de Bonds republiek bereid in te haken op het financiële steunpro- gram waartoe de Amerikaanse president Bush de aanzet heeft gegeven. Wanneer de Vere nigde Staten bereid zijn hun toegezegde bedrag van 200 miljoen dollar met 50 miljoen te verhogen, wil de Bondsre publiek er nog eens 250 mil joen dollar overheen doen. De EG en Japan zouden dan sa men, het totaal van de hulp op een miljard dollar moeten brengen. Het gewapper met geld vanuit het rijke Bonn moet de verhit te gemoederen in het zwaar in geldnood zittende Polen kal meren. Kohl zal in Polen nog heel hard zijn best moeten doen om zijn bezoek enige glans te geven. Tenslotte is het de bedoeling de historische ri valiteit tussen Duitsland en Polen omzetten in een warme vriendschap. Zoals dat in de jaren-vijftig Konrad Adenauer is gelukt met de verhouding tussen Duitsland en zijn 'erf vijand' Frankrijk. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN511 Rob laat de machine dalen. Gelukkig, de hoge bergke ten ligt nu achter hen. Maar nog ziet het er beneden grimmig en onherbergzaam uit. Bovendien zijn de bergkloven gevuld met wolken, die het uitzicht volkomen belemmeren. Opeens slaakt majoor Ross een kreet. „Kijk daar eens, Rob!" roept hij uit, „heb je ooit zo'n raar beest gezien?" Ja, het is inderdaad wel om te schrikken, want daar nadert met wiekende vleugels een mon ster... uit de voorwereldlijke tijd! „Weet je, wat het is?" schreeuwt majoor Ross opgewonden, „een Pteranodon! Hemel, die beesten zijn al duizenden jaren uitgestorven!" Nou, maar deze leeft toch nog maar, denkt Rob, terwijl hij de machine op trekt om een botsing met het dier te voorkomen. Nu ze er zo vlak bij zijn, ziet hij pas welk een afzichtelijk monster het feitelijk is. (ADVERTENTIE) 4- daagse bus/bootcruise Vertrek: donderdag 9 november Laat u zich eens een weekend echt ver wennen en maak kennis met het prachtige schip de 'Frinses Juliana' Per luxe touringcar reist u naar Düssel- dorf, waar het schip al op u wacht. Gedurende deze reis vaart het schip naar Arnhem via Keulen en Wesel. Per luxe touringcar reist u vervolgens van Arnhem terug naar uw opstapplaats. TELEFOON 070-190882 Inclusief, «vervoer naar Düsseldorf en van Arnhem per luxe touringcar «koffie en gebak bij vertrek «verblijf in comforta bele hut met douche en toilet «volledige verzorging vanaf de lunch eerste dag t/m de afscheidslunch op de laatste dag «wel- komstcocktail op de eerste avond «stads- rondrit Düsseldorf Exclusief «aan boord koffie/thee (wel t':- dens ontbijt en lunch) «reis- en annule ringsverzekering. Toeslag 1 persoonshut f 75,- 'SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5