Slotdebat over Granaria-affaire vinnig afscheid van Smit-Kroes Lubbers wijkt uit naar Catshuis Extra staatssecretaris moet Kok meer tijd en macht geven BINNENLAND ËoidóeSowumt WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 PAGINA Hartstichting niet blij met zelftest cholesterol UTRECHT In apotheken en drogisterijen is binnenkort een thuistest voor het meten van cholesterol te koop. Volgens de importeur ervan, Eldi International in Leiderdorp, gaat het om een simpele test die zekerheid biedt of iemand te veel cholesterol in het bloed heeft. De Nederlandse Hartstichting is niet blij deze thuistest. Volgens directeur W. Stig- gelbout kan er bij de mensen thuis ongerustheid ontstaan of juist een valse geruststelling. De Hartstichting ziet liever dat de huisarts de cholesterolmeting begeleidt. Twee druppels bloed moeten op een stripje worden gedrukt. Een membraan scheidt daar de bloedli chaampjes van het plasma. In het plasma wordt het cholesterolgehalte gemeten en de waarde daarvan is op een kleurkaartje af te lezen. Geeft het cholesterolgehalte een getal van boven de zes aan, dan moet de test later nog tweemaal worden herhaald. Blijft het gehalte hoog, dan raadt de fabrikant aan naar de huisarts te stappen. Het cholesterolgehal te verschilt van dag tot dag, zegt Stiggelbout van de Nederlandse Hartstichting. „De pa tiënt ziet een getal, maar wat moet hij daarmee? Dit soort zaken bevordert de gezondheids zorg niet". Bovendien is te veel cholesterol maar één van de risicofactoren die tot hart- en vaatziekten kunnen leiden. „Het brengt het risico met zich mee dat mensen straks zonder eigenlijke reden medicijnen gaan gebruiken", vreest Stiggelbout. Drs. W. Suur van impor teur Eldi vindt juist dat het beter is dat mensen met een te hoog gehalte nu opgespoord kunnen worden, zodat latere (dure) ziekenhuisopname kan worden voorkomen. „En de ervaring leert toch dat mensen graag zelf iets over hun gezondheid willen weten, zonder dat ze daarvoor naar het ziekenhuis moeten". Geen mankement aan trams Amsterdam AMSTERDAM Uitgebreid onder zoek van het Gemeentelijk Vervoer bedrijf (GVB) van Amsterdam heeft geen mankementen aan het licht ge bracht aan de 70 trams die gisteren voor de zekerheid in de remise wer den gehouden na een defect aan één tram met een soortgelijke elektrische installatie zondagavond. Door een de fect aan de hoofdautomaat van het betreffende tramstel ontstond kort sluiting die een vonkenregen in de cabine van de tram teweeg bracht. Omdat de oorzaak van de vonkenre gen maandag overdag nog niet was gevonden, werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten de 70 trams uit veiligheidsoverwegingen uit de roulatie te nemen. Prijs voor betere behandeling proefdieren UTRECHT De prijs Alter natieven voor Dierproeven 1989 van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur is toegekend aan F. Schlingmann. Hij werkt bij Duphar bv. Schlingmann kreeg de prijs voor zijn bijdra gen aan de verbetering van de levensomstandigheden van proefdieren. Zo heeft hij bij Duphar een centrale dieren- bank opgericht waardoor het gebruik van proefdieren ver minderde. Ook heeft hij ont werpen gemaakt voor een be tere huisvesting van de dieren. De prijs, een geldbedrag van 5.000 gulden, is vanmorgen voor de derde maal uitgereikt. DEN HAAG „Ik had gelijk, maar ik heb het niet kunnen krijgen". Met deze zin, die sloeg op de ontwikkelingen in de Granaria-affaire, heeft minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat af scheid genomen van de landelijke politiek. Slechts een paar dagen voor de vermoedelijke beëdiging van een nieuw kabinet moest zij gisteren in de Tweede Ka mer haar beleid in de roerige Granaria-zaak verdedigen. Tot verontwaardiging van diverse kamerleden oefende zij daarbij zware kritiek uit op de bere keningen van de arbitrage commissie, die uiteindelijk een schadevergoeding van 9,6 mil joen gulden voor het Rotter damse veevoederbedrijf vast stelde. Het debat kreeg een vinnig karakter door een heftige aan varing tussen de minister en haar partijgenoot Korthals. Evenals vele andere kamerle den had Korthals er bij de mi nister op aangedrongen te ver klaren hoe het kwam dat zij aanvankelijk een schadever goeding van vijf ton voor Gra- naria becijferde, terwijl de ar bitragecommissie op 9,6 mil joen uitkwam. Smit-Kroes haalde alle wapens uit de kast om op de valreep haar beleid nog te verdedigen. Zo citeerde zij tot stomme verbazing van de Kamer vrijmoedig uit een brief over de berekeningen van de arbitragecommissie die zij enige tijd geleden nog als vertrouwelijk stuk naar de Kamer had gestuurd. Na deze opening van zaken „eiste" Smit-Kroes van Korthals dat hij een oordeel gaf over de vf-aag of de berekeningen van het ministerie op redelijke gronden tot stand waren geko men. Deze weigerde dat tot grote woede van de minister. Het debat was de afronding van een affaire die de Neder landse binnenvaart bijna twee jaar beheerst heeft. De parti culiere schippers kwamen in actie tegen een vergunning voor Granaria om buiten de beurs om met gecharterde duwboten eigen vervoer te verrichten. Aan een blokkade van de Merwede vorig jaar maakte Smit-Kroes een einde door het volgende akkoord: de schippers zouden hun acties staken, Granaria zou afzien van zijn vergunning en een ar bitragecommissie zou de scha de die het rijk aan het bedrijf moest uitbetalen vaststellen. Granaria ontving uiteindelijk 9,4 miljoen en de totale kosten voor het rijk belopen ongeveer 10,5 miljoen gulden. Muiderkert verwoest Brandweerlieden nemen de schade op bij Muiderkerk in Amsterdam- Oost die gisterer door een felle brand is getroffen. Van de uit 1892 stammende kerk zijn alleen d toren en de opstaande muren overeind gebleven. De schade loopt in de miljoenen. De brand is - waarschijnlijk ontstaan bij Hoge Duitse onderscheiding voor Miep Gies DEN HAAG Miep Gies krijgt een hoge onder scheiding van de Bondsre publiek Duitsland. Bonds president Von Weiszacker verleent Gies het Kruis van Verdienste eerste klas (officier) van de Bondsre publiek Duitsland. Het is de hoogste eerste onder scheiding die een burger uit het buitenland krijgen kan. Gies stond Anne Frank, haar familie en de andere joden bij toen zij zich aan de Prinsen gracht 263 in Amsterdam ver borgen hielden voor de nazi's. Ze zegt erg blij te zijn met deze „erkentelijkheid voor de men selijkheid", juist door de Duit sers. „Je kunt niet met de haat blijven rondlopen, want haat treft altijd jezelf. Je moet pro beren anderen tot menselijke gedachten te brengen en dat is gelukt. De onderscheiding is hiervoor een erkenning", al dus Gies. Er bestaat vooral waardering voor de reizen die Gies naar de Bondsrepubliek onder neemt om daar vooral de jon geren over haar ervaringen te vertellen en de nagedachtenis aan de slachtoffers levend te houden. Verder zegt de Duitse ambassade: „Zij heeft ondanks haar ervaringen met Duitsers het woord haat - zoals zijzelf benadrukt - uit haar vocabu laire geschrapt". Op die ma nier heeft ze volgens een woordvoerder veel aan de ver zoening met Duitsland bijge dragen. De uitreiking van de onder scheiding heeft vrijdag plaats in de Duitse residentie in Den Haag. Gies staat dan alweer op het punt om opnieuw naar de Bondsrepubliek af te reizen. De belangstelling voor haar verhaal is enorm. „Hun vaders en grootvaders vertellen het niet. Ze willen het verleden grijpen. Zo werd ik opgebeld door iemand van 30 uit Biele feld. Die zei: ik wil naar Am sterdam komen om u alleen maar een hand te geven". Luchtje scheppen NOG ZEKER TWEE DAGEN NODIG VOOR POLSEN MINISTERSKANDIDATEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 1 Zelfs als CDA en PvdA vandaag een oplossing zouden be reiken, zijn er nog min stens twee dagen nodig voor het polsen van minis terskandidaten. Is dat achter de rug, dan moet volgens de statuten van de PvdA het PvdA-congres nog bijeen komen om offi cieel toestemming te ge ven voor deelname van de partij aan het nieuwe ka binet. Dat zou dan zater dag moeten gebeuren. Dit betekent dat de regerings ploeg niet eerder dan maandag door de konin gin kan worden beëdigd. Bij de verdeling van de veer tien ministersposten (zeven voor het CDA en zeven voor de PvdA) speelt uiteraard ook de vraag welke politieke kleur de staatssecretarissen zullen krijgen een belangrij ke rol. PvdA-leider Kok wil niet eerder beginnen met het aanzoeken van ministerskan didaten dan nadat de politie ke taart geheel is verdeeld. Met de personele invulling van de staatssecretariaten behoeft overigens geen h^ast te worden gemaakt. Het is in het verleden vaak voorgeko men dat staatssecretarissen pas werden benoemd nadat het nieuwe kabinet al aan de slag was gegaan. Formateur Lubbers resideer de gisteren niet zoals gebrui kelijk in het gebouw van de Eerste Kamer maar in het Catshuis. Daar ontving hij in de ochtenduren Wim Kok en 's middags Bert de Vries. Deze was vergezeld van mede-onderhandelaar Elco Brinkman, CDA-partijvoor- zitter Wim van Velzen en CDA-bestuurslid Jean Pen- ders, die tevens leider is van de Nederlandse christen-de mocraten in het Europees parlement. Het bezoek van Penders aan het Catshuis was voor politieke waarne mers een verrassing. Ge ruchten als zou hij één van de kandidaten zijn voor het ministerschap van defensie konden echter niet worden bevestigd. Pas aan het begin van de avond gingen Kok en De Vries samen, maar buiten aanwezigheid van Lubbers, in conclaaf. Tijdens een maaltijd in een Haags restau rant probeerden zij alsnog hun wensen op elkaar af te stemmen. Naar verluidt is er inmiddels wel overeenstemming be reikt over het instellen van een staatssecretaris voor be grotingszaken, die de beoog de minister van financiën Wim Kok zal bijstaan. Dit betekent dat op financiën twee staatssecretarissen zul len optreden, want de be staande post van staatssecre taris voor belastingaangele genheden blijft in elk geval gehandhaafd. Verder zullen de huidige staatssecretariaten op bin nenlandse zaken (voor pro vinciale en gemeentelijke fi nanciën en gemeentelijke herindelingen) en justitie (gevangeniswezen en vreem delingenbeleid) vervallen. Ook het staatssecretariaat voor het midden- en kleinbe drijf, dat onder economische zaken valt, zal verdwijnen. 'WAAKHOND' IN KABINET ONTLAST MINISTER FINANCIËN DEN HAAG De minis ter van financiën in het kabinet Lubbers-III krijgt vrijwel zeker versterking. Waar zijn voorganger Ru- ding grotendeels faalde, moet Wim Kok met de hulp van een staatssecre taris voor begrotingszaken proberen te gaan slagen: het in de hand houden van de uitgaven van de overige ministers. Bijko mend voordeel is dat Kok straks niet hoeft om te ko men in het werk en meer tijd overhoudt om zich in zijn rol van vice-premier met algemene politiek te bemoeien. Formateur Lubbers zette giste ren het licht op groen voor het extra staatssecretariaat op fi nanciën. Het voorstel kwam dan ook uit eigen kring. CDA- schatkistbewaker Onno Ru- ding zélf opperde het idee eind vorige maand tijdens een le zing in Utrecht. De minister van financiën zou zich met de hulp van een begrotingsman of -vrouw meer op zijn hoofd taken kunnen concentreren, aldus Ruding. „Maar", waar schuwde hij toen, „het is de vraag of deze constructie in de wat vastgeroeste verhoudin gen politiek haalbaar is". Ruding had goede redenen om in Utrecht zo'n proefballonne tje op te laten. Het beheersen van de overheidsuitgaven is hem de afgelopen zeven jaar een heidens karwei gebleken. Zo vielen de totale uitgaven van het rijk de afgelopen vier jaar maar liefst 12,1 miljard gulden hoger uit dan was ge raamd; ongeveer evenveel als de jaarbegroting van het mi nisterie van volkshuisvesting en milieubeheer. Bij zijn po gingen de vakministers weer op het rechte spoor te krijgen moest Ruding meermalen bak zeil halen. Ondanks alle af spraken over een straffe be grotingsdiscipline werd slechts voor 5,5 miljard aan extra om buigingen afgesprokën. Tijdrovend Het tijdrovende doorvlooien van begrotingstukken, het op sporen van overschrijdingen en het vaak moeizaam onder- bandelen met onwillige colle ga's over compenserende be zuinigingen zal Wim Kok vol gens het voorstel van Lubbers (en Ruding) straks mede kun nen overlaten aan een aparte 'waakhond', een PvdA-staats- secretaris begrotingszaken. Deze bewindspersoon zou toegang moeten krijgen tot de vergaderingen van de minis terraad, zoals in Groot-Brit- tannië en Frankrijk overigens als jaren gebruikelijk is. Zodra één van de ministers een te grote greep uit de staatskas dreigt te doen, kunnen Kok en zijn staatssecretaris dan met vereende kracht op de rem trappen. De ambtenaren op het minis terie van financiën zijn laai end enthousiast over de poli tieke ontwikkelingen van de laatste dagen. De komst van Wim Kok naar het departe ment op het Lange Voorhout betekent in hun visie sowieso al dat het ministerie politiek meer gewicht in de schaal kan leggen dan onder de leiding van Ruding. Kok is immers niet alleen minister, maar ook partijleider en vice-premier. „Het zal voor Lubbers moeilij ker worden om Kok te passe ren. De verwachting is dat de premier en de minister van fi nanciën meer als team zullen optreden, net als in de tijd van Drees", aldus een ingewijde. De komst van een extra staats secretaris geeft het departe ment nóg meer macht. „Deze bewindsman kan al zijn tijd gebruiken om collega vakmin- sters in de touwen te houden". In de PvdA-fractie wordt nog met wat reserve tegen het ex tra staatssecretariaat aangeke ken. De vrees is dat er ruzies ontstaan tussen Kok en zijn eerste secondant. Ministers die bij de staatssecretaris nul op het rekest krijgen zouden im mers vervolgens met een bede om meer geld kunnen aan kloppen bij Kok. „Als de mi nister en begrotingsbewaker niet één lijn trekken heb je de poppetjes aan het dansen", al dus een PvdA-kamerlid. „Dat moet koste wat kost worden voorkomen, want in zo'n geval kan de staatssecretaris wel in pakken". Werkdruk Tegenover dit risico staan ech ter ook vele voordelen, die in middels ook door de PvdA on derkend worden. De afgelopen week vroeg menig socialist zich af of het werk op Finan ciën niet al te veel tijd zou opeisen van de eerste man van de partij. Demissionair minis ter Ruding gooide nog olie op het vuur door onomwonden te verklaren dat het minister schap van financiën en het- vice-premierschap niet te com bineren zijn. Gevreesd werd dat Kok op Fi nanciën min of meer noodge dwongen een aanpak al la Van der Stee zou moeten volgen. Deze minister maakte zich al leen druk over begrotingso verschrijdingen als de bedra gen meer dan zeven nullen telden. De vakministers had den dat binnen de kortste ke ren in de gaten en draaiden voor extra uitgaven onder de tien miljoen gulden hun hand niet meer om. Gevolg was dat de collectieve uitgaven binnen de kortste keren uit de hand liepen. „En dat is wel het laatste waar we op zitten te wachten", meldt het eerdergenoemde PvdA-kamerlid. PAUL KOOPMAN Kombrink: Kok had geen minister moeten worden DEN HAAG Het PvdA-ka merlid Hans Kombrink vind dat zijn fractieleider Wim Kol zich niet als minister v nanciën in het komende CDA PvdA-kabinet beschikbaai had moeten stellen. In een in terview in Vrij Nederland vai deze week zegt Kombrink da het ministerschap van finan ciën in combinatie met he vice-premierschap een te zwa re belasting vormt. „Ik ben he voor een keer eens met Ru ding", aldus de socialist. Ru ding waarschuwde daar vorige week voor. Kombrink voegt daaraan toe in het tweede kabinet-Van Agt (toen Kombrink staatsse cretaris van financiën was), te hebben meegemaakt dat Joop den Uyl als 'super-minister van sociale zaken daar niet ii slaagde. „Hij vocht voor de be langen van zijn eigen departe ment, maar verplaatste zich t weinig in de noden van de an dere bewindslieden". Kom brink, die zelf vorige weel zijn vertrek uit de Kamer aan kondigde om wethouder ii Rotterdam te worden, heeft in de fractie dan ook voor g pleit dat Kok fractievoorzitte zou blijven. Kombrink toont zich uiterma te teleurgesteld over het fei dat Kok hem niet benadert heeft voor een ministerschap bijvoorbeeld van financier maar alleen voor de functi van staatssecretaris van Euro pese zaken. „Dat gesprek heef twee minuten geduurd". Volgens Kombrink klagei verscheidene van zijn fractie genoten over de afstandelijk heid van Kok. Anders dan zijl voorganger Den Uyl houd Kok niet van informele tus sendoortjes. „Hij is meer o het doorspitten van dossier gericht. Hij heeft een ander stijl van leidinggeven. Ge structureerden Geordende! Maar ook afstandelijker". Kombrink verwacht een wei nig sprankelend kabinet. W hebben nu een akkoord geslo ten met een partij die op im materieel terrein onze ideolo gische tegenvoeter is. wekt geen enthousiasme. Da accepteer je gelaten". machinist Prins Claus heeft gisteren in Duitsland 'op de bok' gezeten van de InterCityExpress. Hij joeg de trein, tegenhanger van de Fran se TGV, naar een snelheid van 250 kilometer per uur. Dit is ove rigens nog niet de top: de expresstrein haalt moeiteloos de 300 kilometer. FOTO: ANP Gestolen Rembrandt als „onderpand voor lening" DEN HAAG De twee Hage naars (27 en 30) die gisteren voor de rechtbank terechtston den wegens heling hadden de hun toevertrouwde schilderij en van Rembrandt en Van Goyen „als onderpand voor een lening" geaccepteerd. De 27-jarige had een bevriend stelletje uit de financiële pro blemen willen helpen en be middeld bij een geldlening. Dat de kostbare doeken waren gestolen uit het depot van de Rijksdienst Beeldende Kun sten in de Kazernestraat in Den Haag, daar zeiden ze niets van te weten. Volgens één van de advocaten had zijn cliënt niet kunnen ge loven dat het om een echte Rembrandt ging. Officier van justitie mr. R. Schimmel achtte echter heling en uitlokking er van bewezen en eiste straffen van rèspectievelijk twaalf maanden, waarvan vijf voor waardelijk, en tien maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk. De kunstwereld schrok op toen eind januari van dit jaar bekend werd dat de schilderij en „Man met baard" uit 1647 van Rembrandt en „Ijsver maak" uit 1649 van Jan van Goyen waren verdwenen. De diefstal was tijdens een perio dieke interne controle ontdekt. Een 22-jarige administratieve werkneemster van de Rijks dienst bleek de schilderijtjes te hebben meegenomen. Na haar aanhouding kwam aan het licht dat zij en haar vriend de werken aan de twee Hage naars hadden gegeven voor 4000 gulden. Met dat geld moest een huurschuld worden afgelost. Tijdens het verhoor vertelde de vrouw dat zij van hun bevriende bemiddelaar had gehoord dat de oudste d schilderijen zou doorverkoper Daar wisten de twee gistere echter niets van. Zij hielde vol dat ze de 4000 gulden hac den geleend met de bedoelin dat ze na enkele maanden d bedrag plus 50 procent rent zouden terugontvangen. Daar bij zouden zij de schilderije; weer teruggeven. Officier mr. Schimmel geloof de geen woord van de verkla ring van de Hagenaars. „J mag aannemen dat mense; met een huurschuld niet m< een Rembrandt op de proppei komen die op eerlijke wijze i verkregen". De beide advoca ten bepleitten vrijspraak, om dat hier geen sprake was ge weest van bewaring of h« verborgen houden van d schilderijen en het handele uit winstbejag. Uitspraak 14 november. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071 - 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4