Sfeer Donderslag is fantastisch Prinses Christina blijft op landgoed Eikenhorst wonen MILITAIREN IN DE SLAG OM BLAUWLAND Te weinig bedden voor ernstig zieke kinderen KONINKLIJK HUIS Hof eist boete voor jacht op kat iINNENLAND CcidAcSoiwcMït WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 IOKERS RICHTEN BELANGENVERENIGING OP \MSTERDAM „Roken is een onschuldige sociale bezigheid. Een rookverbod zou daar- jm beperkt moeten blijven tot de wachtka mers van ziekenhuizen". Met die argumenta- ie wil J. Dietvorst een Rokers Belangen hereniging (RBV) oprichten. Op 7 januari, ;en week na de invoering van het landelijk ookverbod in openbare gelegenheden, leidt )itvorst in het Amsterdamse cultureel cen- rum Paradiso de oprichtingsvergadering Van Ie RBV. Volgens Dietvorst zou rokers alleen niets in de weg gelegd mogen worden om- t zij „door de accijns aanzienlijk bijdragen an onderzoek naar hart- en vaatziekten en lanker". Hij verwacht dat het rookverbod op reel plaatsen niet zal worden nageleefd. Vol lens de Stichting Volksgezondheid en Roken ijn de argumenten van Dietvorst volstrekt miet gegrond. Benzine en diesel cent goedkoper ROTTERDAM Ben zine en diesel worden morgen een cent per li ter goedkoper. Aan de zelftankstations gaan dan advies-literprijzen gelden van 161 cent voor super plus (lood vrij), 157 cent voor euro loodvrij en 164 cent voor (gelode) super. Een liter diesel gaat 92,8 cent kosten. De prijs verlagingen zijn een ge volg van de ontwikke ling van internationale produktnoteringen in combinatie met de dol larkoers. J. Kos voorzitter Dienstenbond CNV UTRECHT De bondsraad van de Dienstenbond CNV heeft Jaap Kos (46) met ingang van vandaag be noemd tot voorzitter van de bond. Hij volgt Nico van der Stel op die eerder deze maand plotseling zijn functie neerlegde. Wat Van der Stel gaat doen is nog steeds niet bekend. Kos was sinds 1984 vice-voorzitter van de Dienstenbond CNV. Hij kwam in 1969 in dienst van de christelijke vakbeweging als beleidsmedewerker van de jongerenorganisatie van de vakcentrale CNV. Zijn benoeming tot voorzitter geldt in eerste instantie tot de gebruikelijke tweejaarlijkse voor zittersverkiezing op het bondscongres in mei 1990. Verpleeghuis mag verzorging coma-patiënte voortzetten ARNHEM Verpleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen mag de verzorging voortzetten van Ineke Stinissen (46), een patiënte die al vijftien in coma ligt. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem gisteren in hoger beroep bepaald. De vordering van echtgenoot Gerard Stinissen om de behandeling te stoppen komt volgens het hof niet voor tóewijzing in aanmerking, ook al zou de heersende medisch professionele standaard dat wel voor schrijven. „Immers bij een comateuze patient kan levensbeëindiging slechts plaats vinden door middel van het onthouden van voedsel en vocht, tenzij wordt gekozen voor een actieve vorm van levensbeëindi ging. Het onthouden van voedel en vocht leidt tot een proces, waarbij pas na enkele weken de dood intreedt. Deze weg is hoe ook de pa tiënte deze moge ondergaan in dit geval onaanvaardbaar", aldus de overweging van het gerechtshof. Ook acht het hof actieve euthanasie niet toegestaan, omdat de heersen de rechtsopvattingen dat slechts mogelijk maken bij een uitdrukkelijk en ernstig verlangen van de patiënt. Mevrouw Stinissen is daartoe niet in staat. Ineke Stinissen kan zelf ademen, maar wordt kunstmatig ge voed. Haar echtgenoot wil haar op een menswaardige wijze laten over lijden. Volgens deskundigen is de kans dat ze ontwaakt vrijwel nihil. Stinissep beraadt zich nog of hij in cassatie gaat bij de Hoge Raad. ABVAKABO DREIGT MET ACTIES TEGEN KABINET DEN HAAG De FNV-ambtenaren- organisatie AbvaKabo heeft nog voor het aantreden van het nieuwe kabinet al met acties gedreigd. In een verkla ring liet de bond gisteravond weten dat men zich zal gaan voorbereiden op „noodzakelijke acties" als er niet meer ruimte komt voor het arbeidsvoor waardenoverleg van ambtenaren en trendvolgers. De bond vindt dat het regeerakkoord „beslist onvoldoende perspectief biedt voor de komende on derhandelingen". Het betreft onder meer het personeel in de gezondheids zorg, bejaardenzorg, welzijn, sociale werkvoorziening en de overheid. De totale ruimte die het kabinet voor deze groepen beschikbaar stelt komt vol gens de AbvaKabo niet in de buurt van de vijf procent die is geëist. Rioolstelsel kan kleiner LELYSTAD Rioolstelsels kunnen veel kleiner en goedkoper zijn. Dat schrijft ir. F.H.M. van de Ven in zijn proefschrift „Van neerslag tot rioo linloop in vlak gebied" waarop hij gisteren in Delft is gepromoveerd. Volgens dat proefschrift wordt bij het aanleggen van rioleringen nog steeds hoofdzakelijk uitgegaan van de neerslagcijfers. Dat is onjuist om dat ook rekening moet worden ge houden met verliezen die optreden door onder meer verdamping, pias vorming en intrekking in de grond en de vertraging die optreedt voor dat het water in het riool terecht komt. Bij de berekeningen mogen deze ingrijpende processen niet ver waarloosd worden. Het onderzoek van Van de Ven is verricht in Lely stad en heeft 18 jaar geduurd. 1INDHOVEN „Ge- wongen door de tot on- ekende hoogte opgelopen nternationale spanningen leeft de regering afgelo- len weekeinde besloten ver te gaan tot mobilisa- ie van de strijdkrachten. )irecte aanleiding vor- nen de conflicten in het Grensgebied met Groep- and". ran dit onthutsende nieuws ijn de meeste burgers gisteren rerstoken gebleven. De pri- neur dat ons land voortaan llauwland heet en in staat an oorlog verkeert met het nmiddels naburige Groen- and, was dan ook voorbehou- en aan ongeveer duizend af- ezwaaide dienstplichtigen, laandagmorgen ontvingen zij als bij donderslag een aangete- lende expresse-brief van de ninister van defensie, met de lommatie zich ten spoedigste e melden in Eindhoven, waar lij tot vrijdag a.s. op mobilisa- ie-oefening moeten. Vanuit alle hoeken van het and druppelden maandag en iinsdag op het Beatrix-kamp vliegbasis Eindhoven de len van het 16e pantse- infanteriebataljon binnen. Be- Joeling van deze Donderslag- 19 oefening is volgens kapitein \.J.M. Kool vooral te testen of fet bataljon zich in korte tijd saraat kan maken voor het loeren van een heuse oorlog. ,Zon onverwachte oproep tornt voor iedereen altijd on- jelegen. In tijden van echte lorlog hangt de spanning na- iuurlijk al weken in de lucht. Maar dat valt nu eenmaal niet aa te bootsen", aldus de kapi- lein, die zelf zijn burgerbe staan als voorlichter bij het jensioenfonds PPGM moest onderbreken voor Donderslag- 19. Opgeroepen dienstplichtigen krijgen hun plunje overhandigd. De compagnie bereidt zich voor op de oefening. Naast het mobiliseren oefenen de soldaten deze dagen hun schietkunsten uit. Bestonden de afgelopen twee dagen voor velen slechts uit registeren en ophalen van persoonlijke uit rustingen, vandaag vertrok het gehele bataljon naar de Harskamp op de Veluwe, waar de vijandige troepen van Blauwland met losse flodders bestreden zullen worden. Aan gezien de meeste militairen el kaar nog kennen uit de dienst tijd (Donderslag-19 wordt uit gevoerd door dienstplichtigen uit de lichtingen 1985 tot 1987), volgt s avonds in Oirschot een reünie. Naar het zich laat aan zien capituleert Groenland een FOTO: ANP dag later, waarna de soldaten na het inleveren van materieel' en het rapporteren van de er varingen met groot verlof het thuisfront weer mogen opzoe- Oude maten Volgens kapitein Kool is de stemming onder de soldaten momenteel opperbest. „Je ziet constant mensen binnenko men die ervan balen dat ze in eens weer in dienst moesten. Maar al.gauw komen ze oude maten tegen en ontstaat weer de oude, gezellige sfeer van de diensttijd". De overstap van burgerleven naar het militaire bestaan blijft echter groot. „Het is vooral weer wennen dat men sen die je aanspreekt eerst naar de sterren op je schouders kijken voordat ze bepalen op welke toon ze je te woord staan", zegt Kool. De compag niescommandant die belast is met de registratie van alle bin nengekomen militairen toont zich verheugd over zijn her nieuwde kennismaking met het leger. In het dagelijks le ven is hij directeur van een software bedrijfje en in princi pe gaat het er daar hetzelfde aan toe als binnen de Land macht, vindt hij. „Je werkt met veel te weinig mensen voor veel te weinig geld in veel te korte tijd aan een op dracht", constateert de com mandant. Zelfs de wallen on der zijn ogen kunnen zijn en thousiasme echter niet ver minderen. „Maandagmorgen arriveerde ik hier als eerste om zes uur. Ik lag pas om half vijf s nachts in bed en ander half uur later klonk het reveil alweer. Vanavond zal het weer laat worden, maar de sfeer is fantastisch". Minder fortuinlijken blijken het niet met hem eens. Wie maandag vroeg op de kazerne aankwam, heeft twee dagen lang niet veel anders kunnen doen dan louter wachten op de dingen die vandaag pas te ge beuren stonden. „En met deze regen stemt het vooruitzicht om op de heide te gaan liggen schieten natuurlijk ook niet al te vrolijk", zegt kapitein Kool. Een beetje wachten Voor soldaat Holwegen, belast met het uitdelen van de gewe ren, boden de dagen niet veel afwisseling. „Je zit hier maar een beetjete wachten tot ie mand zich weer eens meldt. Voor de rest doe je niets. Maandagmiddag heb ik voor het laatst gegeten; dinsdag niet eens een kop koffie gehad", beklaagt hij zich. Om zijn woorden kracht bij te zetten wijst hij op een bleek ogende dienstplichtige die zich uit ar ren moede verdiept in een stripboek. „Deze man is misse lijk geworden door het weini ge slapen en eten". Dat het enthousiasme om on verwacht onder de wapenen te gaan ni^t bijster groot is, mag ook blijken uit het grote aantal verzoeken tot ontheffing van de opkomstplicht. Volgens ka pitein Kool vroegen bijna drie honderd dienstplichtigen maandag om ontheffing. „Alle aanvragen zijn onderzocht en uiteindelijk zijn er 44 gegrond verklaard, meestal wegens dringende familie-omstandig heden", zegt kapitein Kool. Dat er tenslotte maar 777 van de duizend daadwerkelijk zijn komen opdagen, is volgens de kapitein geen probleem: „In geval van oorlog, en dus ook bij deze oefening, wordt altijd 16 procent meer mensen ope groepen dan we werkelijk no dig hebben". 'Weinig zinvol' Het nut van een oefening als Donderslag-19 wordt niet door iedereen ingezien. De solda- tenvakbond VVDM noemt de slag tegen Groenland „weinig zinvol", en dat standpunt gold ook al voor de achttien eerde re Donderslag-oefeningen. „Zon oefening kost handenvol geld en het is maar de vraag of mensen echt zoveel leren van een paar dagen herhalen wat zij al eens veel langer deden", zegt Theo de Weert van de VVDM. Kapitein Kool vindt het alle maal „wel aardig". „Als De fensie het nut van deze oefe ningen niet inziet, zou die ook gewoon niet meer gehouden worden. Natuurlijk kun je je afvragen of je in deze tijd van ontspanning tussen Oost en West npg schietoefeningen op de heide moet houden. Maar het is eèn noodzakelijk kwaad. Bij oorlogen van tegenwoordig zie je dat landen gelukkig geen kernwapens durven te gebrui ken. De meeste oorlogen wor den nog gewoon op het veld uitgevochten. Daarom is het goed je manschappen paraat te houden". JEAN-PIERRE GEELEN Peter Stuyvesantbal Prinses Margriet in gesprek met andere gasten van het Peter Stuyvesantbal in New York. Het gisteren gehouden bal werd ge organiseerd door the Netherlands-America Foudation. ROTTERDAM Door een structureel beddente kort op de intensive-care- afdelingen voor kinderen in de academische zieken huizen, kunnen veel opge nomen kinderen niet de juiste behandeling krijgen. De afdelingen van de aca demische ziekenhuizen in Groningen, Amsterdam en Utrecht moéten nood gedwongen jaarlijks 20 procent van het aantal pa tiëntjes weigeren en door sturen. Vorig jaar ging dat om meer dan 250 kinde- Om hier een eind aan te ma ken, moet landelijk de totale capaciteit worden verdubbeld tot zestig bedden. Dat bepleit de werkgroep pediatrische in- tensive-care-afdelingen acade mische centra. De werkgroep trok gisteren aan. de bel. Het komt. volgens kinderarts van de werkgroep drs. E. van der Voort ook voor dat het kind, als er nergens plaats is, wordt verzorgd op de „gewo ne" kinderafdeling of de „ge wone" intensive-care-afdeling. „En daar is niet de juiste appa ratuur voorhanden. Het is moeilijk om te zeggen of er al ongelukken zijn gebeurd", meent Van der Voort. „Als een kind uiteindelijk in een ander ziekenhuis overlijdt, is nooit te bewijzen dat het hier was blijven leven". Toch denkt hij dat jaarlijks mis schien wel tien tot twintig kin deren het slachtoffer worden van het beddentekort. De opvangproblemen zijn het grootst, als er een epidemie (zoals nekkramp) uitbreekt. Kinderen kunnen dan niet worden opgenomen en moeten worden doorgestuurd, zoals naar het academisch zieken huis in Brussel. Door samen te werken, konden de ziekenhui zen tot voor kort de „opname- pieken" opvangen. Maar de gemiddelde bezettingsgraad van deze afdelingen is vorig jaar al opgelopen tot gemid deld 95 procent. Daardoor zijn de onderlinge opvangmoge lijkheden tot bijna nul geredu ceerd, stelt de werkgroep. Het CDA-kamerlid Smits heeft gisteren schriftelijke vragen over de problemen ge steld aan de bewindslieden van onderwijs en wetenschap pen en van volksgezondheid. Hij wil weten hoeveel vroeg- geborenen en kinderen jaar lijks overlijden omdat ze niet tijdig worden opgenomen op de intensive-care-afdelingen. Treintaxi gaat in Leiden vanaf 1 februari rijden LEIDEN Vanaf 1 februari kunnen treinreizigers in dertig gemeenten met een Intercity- itation, waaronder Leiden, zich voor 5 gulden laten vervoeren van het station naar een wille- ceurige plaats binnen de ge- neente of omgekeerd. De trein- axi is een project van de Ne derlandse Spoorwegen, 24 taxi bedrijven en de betrokken ge meenten. Het ministerie van verkeer en waterstaat draagt 15 miljoen gulden bij aan de trein taxi. De NS betaalt een even groot bedrag. Om het volgens NS „in de wereld unieke" pro ject kostendekkend te maken zijn 3 miljoen reizigers per jaar nodig. Kaartjes voor de trein taxi zijn alleen te koop aan het NS-loket op vertoon van èen geldig treinkaartje. Reizigers die zich thuis willen laten opha len moeten hun trein-taxibiljet dus in de voorverkoop aan schaffen. 2 november i Prinses Juliana opent te Leiden in het Anatomisch museum van de medische faculteit van de Rijksuniversiteit de expositie over veroudering en gezondheid "Lijn 65 plus". Prins Bernhard brengt een be doek aan het bedrijf De Meeuw te Oirschot, fabriek van ver plaatsbare huisvesting. LEEUWARDEN We gens het doodschieten van een poes op 30 augustus vorig jaar te Mantinge (ge meente Westerbork) eist.e de procureur-generaal bij het Leeuwarder gerechts hof mr. D. W. Steenhuis gisteren een boete van f 100 tegen de 40-jarige maatschappelijk werker E. J. A. uit Schiermonnik oog. De Asser rechtbank had A. na een eis van f 200 boete veroordeeld tot een geheel voorwaar delijke geldstraf van hon derd gulden. Het gaat hier om een princi piële zaak, die men vooral in jagerskringen met belangstel ling wordt gevolgd. A. is jacht- gemachtigd en hoofdhuurder van een jachtveld in Drente, waar men voortdurend last heeft van verwilderde katten. Volgens de definitie uit de ja gerscursus zijn „alle katten die zich regelmatig in het veld op houden en zich daar voeden" te rangschikken onder verwil derde katten. De verdachte betoogde dat hij onder meer gehouden is op redelijke wijze de wildstand te handhaven. Katten vormen een probleem door het aanrichten van een ware slachting onder de fauna. Vooral jonge hazen, konijnen, fazanten en patrijzen worden het slachtoffer, maar soms ook jonge reeën. Toen A. vorig jaar vanuit zijn auto een kat in het veld zag lo pen circa drie a vierhonderd meter buiten de kom van het dorp, die de kenmerken van een wilde kat vertoonde, schoot hij het diër met zijn vuurbuks dood. Later bleek het om een onschuldige poes te gaan. De procureur-generaal meen de dat de verdachte te voort varend heeft gehandeld en in dit twijfelgeval het zekere voor het onzekere had moeten nemen door niet te schieten. De zelf ook jagende advocaat mr. R. A. A. Geene noemde verwilderde katten een plaag voor het jachtveld. Op 14 november zal uitspraak worden gedaan. DE KNOLLEN (Vervolg van de voorpaging) WASSENAAR Als De Horsten in Wassenaar en Voorschoten door prinses Juliana worden verkocht, kunnen haar dochter prinses Christina met haar man Jorge Guillermo en hun drie kinderen „sowie so" op Eikenhorst blijven wonen. Dit maakte RVD- woordvoerder H.J.L.C. Bax vanmorgen bekend. Villa Eikenhorst maakt deel uit van het eeuwen oude landgoed. De familie Guillermo kwam onlangs nog in conflict met de gemeente Wassenaar wegens de afgraving van een stuk zandgrond voor de bestrating van een pad. Milieubescher mers en de gemeente zagen hierin een aantasting van het terrein. Ook in 1987 tikte de gemeente de familie op de vin gers wegens de bouw van een garage annex tuinschuur zon der vergunning. Gegadigden De Rijksplanologische Dienst vindt dat het landgoed als groene buffer tussen Den Haag en Leiden in geen geval mag worden bebouwd. Hoewel Staatsbosbeheer wellicht goede Het landhuis Eikenhorst in Wassenaar, dat wordt bewoond door c i familie Guillermo. FOTO: CEES VERKERK kans maakt op De Horsten, zijn er ook andere gegadigden. Zo zouden zich ook eenkele grondeigenaren in de Haagse regio belangstelling hebben getoond. De vereniging Na tuurmonumenten in 's-Gra- meente Wassenaar zei van- venland is op de hoogte van morgen nog van niets te we- mogelijke verkoop van het ten. Hij sluit evenwel niet uit, landgoed, maar is volgens de dat de gemeente ook een bod directie nog niet benaderd, doet op De Horsten. Een woordvoerder van de ge- „Wij hebben destijds ook een optie gehad op het Dieren park. Die transactie is echter op niets uitgelopen. Mogelijk dat de gemeente nu opnieuw partij is in deze zaak". Natuurschoon In de onderhandelingen na mens prinses Juliana is de di rectie natuur, milieu en fauna beheer van het ministerie van landbouw betrokken, die houdt zich onder meer bezig met aankopen van natuur schoon voor Staatsbosbeheer. Als De Horsten inderdaad worden verkocht, is prinses Juliana bijna de helft van haar privé-bezit aan landgoederen kwijt. De Horsten werden een eeuw geleden aangekocht door prins Frederik (1797 - 1881), één van de zonen van koning Willem I. Het landgoed bestond oor spronkelijk uit een uitgestrekt natuurgebied met vijf villa's: Eikenhorst, ter Horst, De Paauw, Raaphorst en Rusten- vreugd. Bij het onderhoud van het Wassenaarse privé-land- goed zijn de afgelopen jaren vooral vrijwilliggers van de ANWB-landgoedkampen inge schakeld. Om te voorkomen dat het bezit van de koninklij ke familie teveel versnippert, heeft prinses Juliana vrijwel al haar bezittingen laten onder brengen in stichtingen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3