Schakers doen aan ontwikkelingswerk Nauta zeer slecht van start Lendl op jacht naar tweede gouden racket Spanje stuit rugby- formatie PORT Geid&iQowumt MAANDAG 30 OKTOBER 1989 PAGINA 13 weed Sjoeberg krijgt cord hoogspringen aserve: Ï5TERDAM Het bestuur van de Europese Prijzen letiek Associatie (EAA) heeft zaterdag in Am- irdam besloten Patrik Sjoeberg als enig houder n het Europese record hoogspringen in de open :ht te erkennen. De Zweed werd dat op 30 juni B7 met 2,42 meter in Stockholm. Later werd ook 2,42 meter, die de Westduitser Carlo Thrdn- rdt op 26 februari 1988 in West-Berlijn op een rerdekte baan bedwong als officieel record in de ien lucht erkend. Die beslissing is nu in Amster- im teruggedraaid. De IAAF had eerder al een heiding aangebracht tussen wereldrecords, die op 'rijzen: n buiten- en overdekte baan waren gemaakt, et congres van de EAA besloot het komend jaar en wedstrijd om de Europese marathonbeker te 9- Re- iaden. De IAAF heeft zijn eerstkomende strijd n de wereldbeker ondergebracht in de marathon in Londen. LUZERN De Nederlandse schakers hebben het eerste weekeinde van het toernooi om de wereldtitel voor lan denteams in Luzern teleurstellend ge acteerd. Dat lag niet zo zeer aan de „eerste lijn", die zaterdag gedegen ge lijkspeelde tegen Cuba (2-2), maar meer aan het optreden van de tweede opstelling (zonder Timman en Soson- ko), die gisteren aan ontwikkelings werk deed door Afrika een zege van 2 1/2-1 1/2 te gunnen. De Sovjetunie, zonder wereldkampioen Kasparov (hij doet helemaal niet mee), Karpov (komt pas vandaag aan) en Salov (vervangen door Goerevitsj), nam re soluut de leiding. Afrika kreeg een half puntje, de Amerikanen mochten gisteren één punt in ontvangst nemen. De Nederlanders besloten eerst na aankomst in Luzern maar van hotel te veranderen. Al spoedig bleken de toegewezen kamers veel te krap te zijn om zich ook geconcentreerd op het schaken te kunnen voorbereiden. In de openingswedstrijd tegen Cuba boekte Jan Timman, die niet meer dan vijf van de negen duels in Luzern mee zal doen, een solide zege met wit op Nogueiras. Van der Wiel en Soson- ko haalden na twee uur spelen zonder problemen remises binnen tegen Ro driguez en Garcia, maar Piket had aan het vierde bord een harde dobber aan Vera. Beide spelers troffen elkaar al tijdens de Olympiade in Saloniki van het vorig jaar, waar het remise werd. Nu kwam Piket al vrij snel in de problemen, waarna hij urenlang voor remise vocht. Dat bleek uitein delijk vergeefse moeite. In de staart Ook gisteren zat het venijn bij Neder land, dat tegen Afrika in een ietwat gemakzuchtige opstelling aantrad, in de staart. Nationaal kampioen Rini Kuijf bleek met wit niet bestand te gen meester Bouaziz, die een dag eerder nog verraste met remise tegen Ivantsjoek ondanks een verschil van 300 ELO-punten. De andere Neder landers konden daar geen overwin ning tegenover stellen. Van der Wiel probeerde het vijf uur tegen Afifi, maar kon geen winnend voordeel be reiken, Piket, die niet erg in vorm is, bereikte niets tegen Hamdouchi en Van der Sterren moest eveneens ge noegen nemen met remise tegen Ab- delhabi. Bij de Russen was tevoren een gehei me stemming gehouden over de bord verdeling. Tegen Afrika was de volg orde Beljavski, Ehlvest, Vaganian en Ivantsjoek, een dag later tegen de Amerikanen was de volgorde Beljavs ki, Ehlvest, Ivantsjoek, Goerevitsj. Beljavski en Ehlvest speelden remise tegen respectievelijk Seirawan en Fe- dorowicz. Hockeyfinales in Frankfurt PARIJS Frankfurt is voor 1990 door de Euro pese hockeyfederatie (EHF) gekozen tot het in ternationale centrum voor clubhockey. Aan de Westduitse kampioen Frankfurt 1880, die dit sei zoen ook het toernooi om de Champions Trophy voor vrouwen huisvestte, is de organisatie van de strijd om de Europese bekers toegewezen. Er zullen op 4 juni (tweede pinksterdag) in Frankfurt drie bekers worden overhandigd. De EHF heeft naast de Europa Cups voor landskam- jioenen (mannen en vrouwen) een derde trofee laten smeden voor het toernooi van de nationale bekerwinnaars. Bij het 22e Europa Cup-toernooi werd de Nederlandse titelhouder Bloemendaal ingedeeld bij Terrassa (Spa), Southgate (Eng) en Lisnagarvey (Ier). Bij de dames krijgt beker- en Nederlands titelhouder Amsterdam in eerste in stantie te maken met de Sovjet-kampioen, Ealing (Eng) en Swansea (Wal). Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur AVRO s Sportpanorama. Varonique, 18.50 en 22.30 uur Match. Euroaporl, 18.00 uur Voetbal. Euroeport, 19.00 uur IJshockey. Eurosport, 21.00 uur Weekover zicht. Eurosport, 22.00 uur: Tennis. Eurosport, 23.00 uur: Boksen. MORGEN Feest voor de Oakland Athletics, nadat de laatste klap van de Siants is verwerkt en de titel vaststaat. SAN FRANCISCO Oakland heeft afgelopen weekeinde even de ellen de van de aardbeving in het gebied vergeten. De plaatselijke honkbalster ren wonnen de World Se ries, door in hun vierde wedstrijd de vierde over winning op San Francisco te behalen. De aanhangers dompelden zich daarop in gedruis. „De stad had behoefde aan een feest", aldus James Meade. Hij was één van de duizenden in woners van Oakland, die de baai naar de ook getroffen Ca- lifornische buur San Francisco waren overgestoken en plaats hadden gevonden in het nau welijks beschadigde Candles tick Park. „Een beetje geluk kan ons helpen bij de nieuwe start". Een andere supporter: „Dit is een goede manier om de spanning af te reageren. De mensen waren niet helemaal in normale doen tijdens de wedstrijd. Je zou kunnen zeg gen dat ze de electriciteit in hun lichaam voelden". Die hoogspanning ontlaadde zich na afloop. Automobilisten uit Oakland claxonneerden, vierden in groepjes feest op straat. Hun club was winnaar van één van de twee hoogte punten in de Amerikaanse sportbeleving. De finale van het Amerikaanse voetbal, eind januari, is het tweede. Champagne In de kleedkamer va*h de A's ontbrak alleen de champagne. De feestdrank paste niet bij de gelegenheid. De ramp op 17 oktober kostte immers niet al leen ongeveer tachtig doden en miljarden guldens schade, maar was ook van grote in vloed op het verloop van de World Series. De grond trilde vlak voor aanvang van de der de wedstrijd, met 60.000 men sen in het afgeladen Candles tick Park. Het vervolg van de reeks liet elf dagen op zich wachten. Ook zonder geestrijk vocht was er vreugde bij Oakland, dat vorig jaar niet sterk ge noeg was voor de andere club uit Los Angeles, de Dodgers. „Vorig jaar waren we favoriet, maar schoten we te kort", al dus sterspeler Dave Stewart. De 32-jarige Stewart werd uit geroepen tot waardevolste speler. Hij heerste in de eerste en derde wedstrijd op de heu vel. Zijn maat Mike Moore wierp fantastisch in de tweede en vierde partij. Stewart, gebo ren in getogen in Oakland, toonde zich begaan met het lot van de streek. „Ik vroeg me na de ramp af of we door moesten gaan met de wedstrij den, maar het leven gaat door. Vandaag geloof ik dat het een goede keus is geweest". Vrijwilliger Stewart was in de dagen na de ramp vrijwilliger bij de red dingspogingen op een ingestort gedeelte van een weg in Oak land. „Als inwoner van Oak land wist ik beter dan wie ook wat er gebeurd is", vertelde hij. „Toch hadden we als prof- spelers de verplichting om de Series af te maken". Dat lukte vrij gemakkelijk. De World Series waren eenzijdig als zelden te voren. Voor de aardbeving won Oakland At hletics twee keer, na de onder- Tony Philips (rechts) tracht een dubbelspel te forceren nadat hij Tony Philips heeft „uit" gemaakt in de eerste innings op een klap van de niet zichtbare Ken Oberkfell. breking weer twee maal. Za terdag met 13-7, in de laatste partij met 9-6. De totaalcijfers over vier duels lieten niets aan duidelijkheid over: 32-14. Voor Giants-coach Roger Craig reden toe te geven, dat zijn team verslagen was door de betere ploeg. „De A's waren dit jaar het beste. Ze hebben een goede verdediging, goede slagmensen en vooral goede werpers. Ze zijn goed van top tot teen". De vierde wedstrijd in de „best of seven"-serie was de span nendste. De ploeg van coach Tony La Russa nam een voor sprong van 8-0, maar Giants kwam in de zesde en zevende slagbeurt terug tot twee pun ten verschil. In de achtste ver grootte Oakland het verschil tot drie punten, 9-6. Zodat voor het eerst sinds 1976, toen de Cincinnati Reds van de New York Yankees wonnen, de uitslag 4-0 als eindresultaat van de World Series ver scheen. PUNTA DEL ESTE De Nederlandse schipper Dirk Nauta en zijn tien koppige bemanning op de Equity Law II gingen zaterdag onzichtbaar en moeizaam van start in de tweede etappe van de vijf de zeilrace om de wereld. Verscholen in het gedrang achter vele maxi-jachten moest de Friese schipper voor de kust van Punta del Este (Uruguay) vech ten voor een betere positie aan de eerste boei. Het hijsen van de spinnaker verliep net als bij de eerste start op 2 september in Sout hampton niet zonder proble men. Het zeil bleek in de knoop te zitten. Onder zware helling passeerde het jacht de eerste boei, waarna de schoten konden worden gevierd. Het Belgische jacht Rucanor Sport, één van de vijf concurrenten van Nauta in de non-maxi di visie, voer aanvankelijk langs de verkeerde kant van de boei. Om alsnog de boei te kunnen ronden, moest de spinnaker worden gestreken. Een dure fout, die meteen al een flinke achterstand op Nau ta opleverde. De Nieuwzeelandse tweemas ter Steinlager 2, winnaar van de eerste etappe, kwam het beste weg van de startlijn. De andere Nieuwzeelandse twee master Fisher Paykel, die eind september als derde in Punta del Este afmeerde, maakte een valse start en werd door het wedstrijdcomité gedwongen terug te keren voor een herstart. De tweede etappe, die ruim 14.000 kilometer lang is, voert de 23 jachten door de zuidelij ke oceanen, langs Kaap De Goede Hoop, half rondom An- tartica richting Australië. Het eerste schip wordt eind no vember in Fremantle ver wacht, de havenstad van Perth. Daar kunnen de deelnemers uit dertien landen gebruik ma ken van de faciliteiten, die drie jaar geleden speciaal wer den gebouwd voor de presti gieuze strijd om de America's Cup. Die trofee werd toen door de Amerikaan Dennis Conner terugveroverd op de Australiër Alan Bond. Twee dagen voor Kerstmis vertrekt de vloot naar Auck land in Nieuwzeeland. Daarna wordt opnieuw Punta del Este aangedaan. Via Fort Lauder dale in de Verenigde Staten wordt de terugreis naar Sout hampton ondernomen. Om streeks half mei zal in de Zuidengelse havenplaats het eindschot klinken van de monsterzeilrace. ANTWERPEN Princi pes zijn goed, maar als het er op aan komt, zijn dol lars beter. Althans voor zover het Ivan Lendl be treft. Voor de 29-jarige Tsjechoslowaak blijkt het leukste van de verleiding nog altijd eraan toe te ge ven. Gisteren verwierf hij - voor de vijfde maal alweer - het recht als eerste in de rijk gevulde pot van het Antwerpse ECC- toernooi te grabbelen. Door winst op Mecir (6-2 6-2 1-6 6-4) pakte hij er 230.000 dollar uit. Bovendien verwierf hij het uitzicht volgend jaar een twee de exemplaar naast het drie jaar geleden veroverde gouden racket in zijn safe in Green wich, Connecticut te mogen zetten. Sinds Lendl de eerste plaats op de wereldranglijst heeft hero verd, is er in zijn leven nog slechts twee - tot dusverre on vervulde - doelen overgeble ven: het veroveren van een Amerikaans paspoort en het winnen van Wimbledon. Dat Amerikaans paspoort kan hij in april 1992 - drie jaar na zijn huwelijk - afhalen. „Dat is overigens niet de reden waar om ik ben getrouwd", ver trouwde hij de pers toe. „Toch is het vreemd. Ik moet drie jaar wachten, terwijl Samant- ha zo zij dat wil van de ene dag op de andere Tsjechische kan worden". Weekje Voor zijn Wimbledon-ambities wil Lendl volgend jaar best alle graveltoernooien mijden. Maar er moet wel iets over blijven om de kost te verdie nen. Zoals een weekje Ant werpen, of een weekje Parijs. Het maakt nauwelijks uit of het een demonstratiegebeuren of een echt toernooi betreft; de geldprijzen ontlopen elkaar nauwelijks meer. Men zal uit Lendls mond nooit vernemen, dat de gigantische financiële aanbiedingen van tennissers „geldhoeren" maakt, zoals McEnroe in een vlaag van eerlijkheid toegaf. Hij past zich aan. Het voorveld mijdend alsof hij geen enkele Wimbledon-aspi- ratie koestert, won hij achter eenvolgens van Michael Chang en in de finale van Mi- roslav Mecir. „Het zijn jullie persmensen, die mij revanche gedachten toedichten", ver wierp hij elke suggestie dat het harde slaan in de partij tegen de nog altijd 17-jarige Chang iets met de bittere ervaringen bij de Open Franse kampioen schappen, toen hem een on derhandse service werd voor geschoteld. „Het was gewoon de beste taktiek om zó snel mogelijk te winnen". Chang werd met 6-2 6-3 aan de kant gezet en gisteren ver ging het Miloslav Mecir niet veel beter: 6-2 6-2 1-6 6-4 in een twee en een half uur du rend slaapverwerkennend mo notoon ritme van knallers en missers. Vrijdagavond nog had Mecir met speels gemak John McEnroe de voet dwarsgezet op een manier, waartegen de Amerikaan geen enkel ver weer had. Dat de Newyorker daarmee de kans door de neus werd geboord het met 1617 di amanten bezette gouden ra cket uit Antwerpen mee te ne men, was een bijkomstigheid, die McEnroe weinig zorgen baarde. „Ik was toch al van plan het ding te schenken aan de Hall of Fame", zei hij. Ivan Lendl kijkt bijna adorerend naar het diamanten racket, dat hij gisteren even en mogelijk volgend jaar definitief in de hand kan houden. FOTO: AP :n Kevin Curren heeft gisteren voor het eerst in drie jaar een Grand Prix-toernooi gewon nen. De in het Zuidafrikaanse Durban geboren Amerikaan, inmiddels 31 jaar oud en 27e op de wereldranglijst, bracht het met 237.000 dollar gedo teerde toernooi van Frankfurt op zijn naam. Steffi Graf tilde haar totaal aan toernooizeges naar 43, maar gemakkelijk ging het in Brighton niet. Nadat de Tsjechoslowaakse Jana Novot- na in de halve finales heftig had tegengesparteld, maakte de pas 15-jarige Joegoslavische Monika Seles het leven van de Westduitse in de finale lang zuur. In Frankfurt hoefde Curren, die een lichte knieblessure had, niet tot het uiterste te gaan om de eerste prijs van 35.000 dollar op te eisen. In de halve finales spartelde ziin landgenoot Matuszweski slechts lichtjes tegen (twee keer 6-3) en in de eindstrijd was de Tsjechoslowaak Petr Korda alleen in de tweede set bijna gelijkwaardig (6-2 7-5). Tom Nijssen beleeft kennelijk elk jaar in de tweede helft van oktober zijn beste periode. Vo rig jaar zegevierde de 25-jarige Limburger in Bergen en be reikte hij met de Brit Bates de finale van het dubbelspel in Frankfurt. Hij steeg daardoor van de 176e naar de 133e plaats op de wereldranglijst. Nu reikte Nijssen, al een tijd lang zwevend rond de 110e stek, tot de halve finales om daarin na één set strijd (6-7 1- 6) ten onder te gaan tegen Korda. De Limburger versloeg in de Westduitse stad achtereenvol gens de Australiër Woodforde, de Amerikaan Annacone en de Westduitser Jelen. Hier door zal Nijssen ongetwijfeld de top honderd binnen stap pen, waarmee Nederland voor het eerst vier vertegenwoordi gers in die groep heeft (Koe vermans, Haarhuis, Schapers en Nijssen). Ook in de lente van dit jaar stond Nijssen een tijdje bij de beste honderd. Supertoernooi Haarhuis slaagde er niet in zich voor het hoofdschema van het met 1,3 miljoen dollar gedoteerde supertoernooi in het sportpaleis Bercy van Pa rijs te kwalificeren. Waar de Eindhovenaar een half jaar geleden wel slaagde voor het examen voor de open Franse titelstrijd (en daarin zelfs de derde ronde haalde) ging hij nu, na winst op de Australiër Woodforde, ten onder tegen diens Australische landgenoot Fitzgerald. Michiel Schapers, die niet helemaal fit was, trok zich terug. In Palermo (Ita) zegevierde in het satelliettoernooi in de fina^ le Jacco Eltingh over de Ita> liaan Balducci (Ita). De uitslag was 2-6 6-3 6-3. BBC 2, 01.00 en 15.40 uur: Bowls. Eurosport, 00.00 en 11.00 uur IJshockey. Eurosport, 10.00 uur Motor sport. Eurosport, 13.00 uur. Boksen. Eurosport, 14.00 uur Tennis. MADRID De triomf tocht van de Nederlandse rugbyploeg langs de Euro pese velden is in Madrid tot staan gebracht. In de halve finales van de Euro pese zone voor het toer nooi om de wereldbeker in Madrid zegevierde fa voriet Spanje in het sta dion van de Spaanse uni versiteit voor 9.000 toe schouwers met 29-15, na een ruststand van 13-12. Het was de vijfde maal sinds 1967 dat de beide landen elkaar ontmoetten; Spanje won driemaal, één wedstrijd eindigde onbe slist. De eerste wedstrijd tussen Po len en België eindigde in een zege voor Polen met 25-23, na een ruststand van 16-13. Woensdag onmoeten Neder land en België elkaar. De ver liezer valt af voor de eindron de. De vijfde ontmoeting tussen Nederland en Spanje werd gis teren een bikkelhard gevecht. De Spanjaarden slaagden er in met opportunistisch maar vooral hard spel de Neder landse aanval te ontregelen. Met die strijdwijze namen ze veel risico. Alle punten van Nederland werden gescoord uit strafkicks van Mare Mi- chelsen. Nederland was voort durend in de aanval, maar door het fysiek sterkere spel van de Spaanse voorwaartsen kon Oranje het overwicht niet in winst omzetten. Spanje startte overdonderend en leidde na 20 minuten met 10-0 door een try van Illargui en twee kicks van Tejada. Pas daarna kon Nederland iets te rugdoen en begon Mare Mi- chelsen aan zijn score-reeks. In de 21ste minuut strafte hij de zoveelste harde overtreding van Spanje af (10-3), vier mi nuten later schoot hij opnieuw raak (10-6) en in de 28ste mi nuut werd de wedstrijd weer opengebroken toen de DIOK- speler zijn hattrick voltooide (10-9). Spanje wankelde, maar aange vuurd door het publiek sloe gen de Iberiërs terug. Een straf kick van Tejada 'Ver breedde de score tot 13-9, maar op slag van rust was het weer Michelsen die de ploegen op bijna gelijke hoogte bracht uit een strafkick (13-12). Die stand bood Nederland nog alle mogelijkheden. De forma tie van coach Snijders liet di rect na de hervatting blijken allerminst te zijn geintimi- deerd door het harde Spaanse spel. De wedstrijd was nauwe lijks vijf minuten hervat toen Nederland voor de enige maal aan de leiding kwam. De vijf de feilloos genomen strafkick van Michelsen bracht de stand op 13-15. De wedstrijd werd nog harder. Illargui bracht opluchting met een fraaie try (17-15) en Teja da converteerde: 19-15. Illar gui verdween daarna gebles seerd van het veld. Nederland ontsnapte aan een grotere ach terstand toen de Argentijnse scheidsrechter Roberto Mag- nani in de 70ste minuut een try van Rivero afkeurde. Het spel verruwde zienderogen en de Castricum-speler Jan Hei- nen werd hiervan het slacht offer. Hij werd vervangen door de AAC'er George de Vries, maar Spanje had toch succes met het powerplay. Tries van Puertas (76ste mi nuut) en Rivero (79), de laatste met een conversie van Tejada, brachten de eindstand op 29- 15.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13