erry s tobben over Kanaaltunnel Magisch Koninkrijk wordt een duur grapje GELD GOED £eidóc@omcmt ,Geen gedwongen ontslag bij Heineken' Begrotingstekort VS 198889 iets kleiner Tweederde van bedrijven heeft problemen met Oort AANDELEN omhoog omlaag Beurs uan Amsterdam CONOMIE ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 PAGINA 9 latenburg neemt toogendoorn over ÖTTERDAM Hoogendoorn jutomatisering te 's Gravenzande toegetreden tot Batenburg Be- 3feer te Rotterdam. Bij Hoogen- Wn werken 70 mensen. Hoofd- kiviteit is het leveren van kwali- jtief hoogstaande procesautomati- 3 [ring voor de glastuinbouw, jiampigonkwekerijen e.d. Het werkgebied van Hoogendoorn sluit )an op bestaande activiteiten van jatenburg. Met ondernemingsra den en vakbonden is overleg ge loerd. Batenburg bestaat uit vijf 4-oduktiebedrijven en zeven han delsondernemingen met 650 mede werkers. UTRECHT De op handen zijnde reorganisatie van de biergigant Heineken zal „naar verwachting" niet ge paard gaan met collectief ge dwongen ontslag. Een woordvoerster van het be drijf heeft dit gezegd na af loop van een gesprek tussen de directie en de Centrale Ondernemingsraad (COR), die gisteren werd geïnfor meerd. In september liet de directie van Heineken het personeel weten dat de Nederlandse poot van het bedrijf, waar 4.000 mensen wer ken, grondig zou worden door gelicht. Informatie aan de me dezeggenschapsorganen liet de concernleiding in eerste instan tie achterwege. Na dreiging met juridische stappen kreeg de COR alsnog een uitnodiging voor een gesprek met de direc tie. COR-voorzitter J. van den Broek: „Er is hooguit enige vorm van opluchting, omdat er geen collectieve gedwongen ont slagen zullen vallen", zei hij in een reactie op het „Maar blij zijn we niet, daarvoor is de totale omvang van de plan nen nog te onduidelijk". Over naar schatting drie maanden zal de leiding van de onderneming een adviesaanvraag doen aan de COR. Ook de bonden hebben gisteren met de Heineken-directie ge sproken. Zij willen volgens de Industrie- en Voedingsbond CNV niet de „verwachting" maar de garantie dat er geen ge dwongen ontslagen zullen val len. De bond zei dat Heineken dat aan zijn stand verplicht is. MacDonalds gaat wegwerp - servies opnieuw gebruiken BOSTON De Amerikaanse hamburgergi gant MacDonald's gaat de wegwerpborden en -verpakkingen die voor zijn etenswaar worden gebruikt inzamelen en voor een deel opnieuw gebruiken. Jaarlijks worden er tonnen van het niet-afbreekbare polysty reen weggegooid. MacDonald's hoopt dat vijftig procent van het polystyreen kan wor den hergebruikt. De klanten krijgen het verzoek om het papierafval en het polysty reen apart weg te gooien. Het personeel gaat buttons dragen met daarop het internationa le kringloopsymbool. MacDonalds is een aantal malen het slachtoffer geweest van een boycott omdat het concern, in tegenstel ling tot veel van zijn concurrenten, geen pa pierverpakkingen gebruikt. jTRAKS UITGEBREID WINKELEN OP ZEEKASTELEN •OVER De Kanaaltun- lel tussen Engeland en iet Europese vaste land de veerdiensten on getwijfeld klanten en ba- G< ïen kosten, maar er is ;een reder die dat open- ijk zal beamen. „De sche den blijven varen", zegt ~.D.S. Dunlop, directeur van de Britse firma P&O ,171 in Dover, met vijftien mil- -joen passagiers het groot ste ferrybedrijf tussen het continent en het Verenigd Koninkrijk. Sterker, na Olau Line en Sea- link laat ook P&O twee nieu we schepen (traject Dover/ Zeebrugge) bouwen ter waar de van ruim tweehonderd mil joen gulden. De haven in Dover wordt mo menteel voor een gelijk bedrag uitgebreid met twee extra dok ken, een supermarkt en verbe tering van de bereikbaarheid. „Varen moet een feest wor den", vindt Dunlop. „De va kantie begint bij de terminal, niet bij een tunnel", zo luidt de filosofie van P&O in de strijd om de oversteek over het Ka naal. Op de lijndiensten is in de per sonele sfeer bij de Britse rede rij al voor enkele tientallen miljoenen gesnoeid, tot groot ongenoegen overigens van de bonden, die vorig jaar met suc ces opriepen tot een langduri ge staking. K. Southey, woord voerder namens het havenbe drijf Dover, verwacht dat voor juni 1993, wanneer de tunnel waarschijnlijk wordt geopend, tussen de drie- en vierduizend arbeidsplaatsen verdwijnen. Nu werken er in de haven nog elfduizend mensen. Hij schrijft het verdwijnen van banen vooral toe aan de Euro pese eenwording. Op zowel de bestaande als de twee nieuwe schepen komen volgens P&O- directeur Dunlop grote win kels met meer en vooral duur dere produkten als kleding en audio-apparatuur. Ook zijn er vergevorderde plannen om met concurrent Sealink de vertrektijden op de lijndienst Calais/Dover op elkaar af te stemmen. Om de klanten van P&O sneller in de boot te krij gen, wil de rederij de tijden van inscheping bovendien aanzienlijk verkorten. De veerdienst Dover/Boulogne gaat verdwijnen, omdat de laatste haven te dicht bij de in- en uitgang van de Kanaaltun nel ligt, aldus de directeur. Dunlop zegt overigens te ver wachten, dat vliegtuigmaat schappijen straks de meeste schade lijden van de Kanaal tunnel. Hoverspeed, een dochteron derneming van Sealink, haalt volgens havenwoordvoerder Southey de inmiddels verou derde Hoovercrafts over twee jaar uit de vaart. Daarvoor ko men twee Catamarans voor het traject Dover/Calais in de plaats. Die kosten per stuk on geveer twintig miljoen gulden. JOEL BATENBURG WASHINGTON Het tekort op de Amerikaanse begroting voor het op 30 september afgelopen begrotingsjaar 1988/89 be droeg 152,08 miljard dollar, zo is gisteren bekendgemaakt. Dit is iets minder dan het negatieve saldo van 155,2 miljard dollar het jaar daarvoor. In september kwam de overheid 6,16 miljard dol lar tekort tegen 22,15 miljard dollar in augustus. „Het goede nieuws is dat het tekort niet toeneemt, maar ik zeg niet dat we hiermee tevreden zijn. Dat zijn we niet", aldus be grotingsdirecteur Richard Darman. Het is het kleinste tekort sinds het begrotingsjaar 1986/87 toen het tekort uitkwam op 149,7 miljard dollar. Het grootste tekort werd geboekt in 1985/86, toen de overheid 221,1 miljard rood kwam te staan. In de zomer ging de regering nog uit van een kleiner negatief saldo, maar de sanering van de Amerikaanse spaarbankensector viel tegen en de aankoop van olie voor defensiedoeleinden kost te de schatkist meer dan verwacht. Deze tegenvallers konden niet voldoende worden goedgemaakt door de twaalf miljard dol lar aan extra belastingontvangsten. 1**1**11% I-''::':I s;;-; 52?» t fi f Pit*»* -'-'t Grootste hotel Dr. Emilia Roxas van de Tan Yu-groep op de Filipijnen geeft een toelichting bij de maquette van wat 's werelds grootste hotel moet worden: het 2577 kamers tellende Asiaworld Plaza Hotel. Het komt te staan in Paranaque, een van de voorsteden van de hoofdstad Manila. Naast haar de toekomstige manager van het hotel. foto: ap Met bril Wanneer volgende week de eerste rechtstreekse vlucht van Swissair van Zürich naar Los Angeles in Californië aankomt, zal zelfs daar vreemd worden opgekeken. De DC-10 die die eerste vlucht gaat maken is namelijk voorzien van een bril. Het blijft echter bij die ene keer, want het vliegtuig met bril is duidelijk 'Geen gezicht '89'. foto: epa ROTTERDAM Slechts een vijfde van de ondernemingen in het midden- en kleinbedrijf (tot 100 werknemers) die de administratie in eigen beheer voert heeft geen enkele moeite met de interpretatie en invoe ring van de belastingmaatre gelen die op 1 januari 1990 van kracht worden. Tweederde kampt wel degelijk met problemen. Negen procent ziet grote problemen opdoe men. Acht procent blijkt te weinig van de materie te we ten om er ook maar iets zin- nings over te kunnen zeggen, zo blijkt uit een telefonische enquête van het bureau Inter- /View onder 254 bedrijven die hun administratie niet hebben uitbesteed. In totaal heeft van de bedrijven tot honderd werknemers bijna een kwart zijn administratie uit handen gegeven. De ondervraagden waren de mensen dje persoonlijk de ad ministratie voerden. Daarvan had 17 procent nog volstrekt geen kennis kunnen nemen van de inhoud en gevolgen van Oort. Eén op de vijf be drijven bleek nog niet toege komen te zijn aan invoering van de belastingmaatregelen in de sfeer van de gemengde kosten in de winstsfeer die op 1 juli van kracht zijn gewor den. (ADVERTENTIE) I Kies nu voor INTERNATIONALE OBLIGATIES Zekerheid - hoog rendement - rust Ruime kredietmogelijkheden. Binnen- buitenlandse banken. I Vrijblijvende doorlichting en strategie-bepaling van bestaande effecten portefeuilles. BERBEN'S EFFECTENKANTOOR B.V. Plein 20 2511 CS 's-Gravenhage Telefoon 070-561509 - 06-52121071. Fax. 070-561125 Vergunninghouder art. 6. Euro Disneyland is op komst. Dit pretpark van Amerikaan se omvang en allure komt in Marne-la-Vallée, 32 km ten oosten van Parijs. Het eerste deel van dit Disneyland, het Magisch Koninkrijk, zal in 1992 voor het publiek toegan kelijk zijn. Als het economi sche klimaat goed blijft en de Franse autoriteiten niet' gaan dwarsliggen komt het gehele project met een uiteindelijke oppervlakte van 1943 hectare in 2011 klaar. Kortom Micky Mouse, Donald Duck en alle andere wereld beroemde Disney-figuren ko men naar Europa. Het Ma gisch Koninkrijk bestaat uit een aantal 'territoria'' met al lerlei thema's. Elk van die thema's wordt gepresenteerd met de bijbehorende architec tuur, landschappen en kle ding. Daarbij komen restau rants en winkels, die ten doel hebben de bezoekers te ver maken en het thema te on dersteunen. In elk van die 'territoria' zullen de bezoekers zo weinig mogelijk van het thema worden afgeleid en ge heel worden ondergedompeld in de atmosfeer. Het Magisch Koninkrijk dat 97 hectare van de totaal 230 hectare van fase IA zal om vatten, wordt een park met vijf thema's: 1. de toegang via Main Street, VS; 2. Grensland met een grensstadje met hou ten bestrating; 3. Avonturen- land, het meest exotische deel van het Magisch Koninkrijk; 4. Fantasieland met attracties ontleend aan bekende Dis- neykarakters zoals de Zeven Dwergen, Pinokkio en Peter Pan; 5. Ontdekkingsland, dat door middel van de modern ste technologische middelen verleden en toekomst zal il lustreren. Tot de fase IA behoren behal ve het Magisch Koninkrijk ook een Magisch Koninkrijk Hotel met 500 kamers en een kampeerterrein. Als dit deel van het project lekker loopt zal een begin worden ge maakt met fase 1B, dat nog vijf hotels met 4200 kamers, een amusements- en winkel centrum plus een kantoren complex en sportterreinen zal omvatten. Tot dat sportcom plex zal een golfbaan met 18 holes behoren, dat geschikt is voor kampioenswedstrijden. De bouw van het Magisch Ko ninkrijk, fase IA dus, zal naar schatting 14,9 miljard Franse frank ofwel rond de 500 mil joen gulden kosten. Publiek trekkers De bestaande Disney thema parken zijn geweldige pu- bliektrekkers. Deze parken, die te vinden zijn in Los An geles (Californië), Orlando (Florida) en Tokyo trokken in 1988 te zamen meer dan 51 miljoen bezoekers, die daar in totaal 3,4 miljard dollar of rond 7 miljard gulden uitga ven. Gemiddeld is dat per be zoeker dus 67 dollar of 135 gulden. Voor een gezin van man, vrouw en twee kinderen komt dat uit op 540 gulden. Dat lijkt een tikje te hoog voor Europese begrippen. Ik waag het nu niet meer te steunen over het entreegeld van 17,50 gulden per persoon voor het niet al te boeiende Flevohof. Die 51 miljoen bezoekers, al dus een prospectus voor de uitgifte van 42.940.000 aande len tegen een prijs van 72 Franse frank per stuk (bruto opbrengst dus iets meer dan één miljard gulden), is aan zienlijk meer dan de geraam de bezoekersaantallen van an dere thema- en pretparken. Deze emissie was elfmaal overtekend en de aandelen werden daarom vervroegd met ingang van eergisteren (Parijs, openingskoers 27,20 gulden tegen 24 gulden inte kening) en gisteren (Brussel) verhandeld op f de effecten beurs. Vooral kleine beleggers hebben belangstelling voor de aandeeltjes en trekken zich dus kennelijk niets aan van de waarschuwing voor de risi co's. In het prospectus wordt in feite gezegd, dat van dit nieuwe project niet automa tisch eenzelfde succes mag worden verwacht als van de bloeiende Disneyparken in de VS en Japan. De komst van dit Disneyland in Frankrijk moet benauwen de dromen veroorzaken bij de eigenaren van de vele be staande pretparken iq België, Duitsland en Nederland. Daarbij dient bedacht te wor den, dat Frankrijk duidelijk alles op alles zet om Disney land in Marne-la-Vallée door middel van een modern we gennet en openbaar vervoer gemakkelijk toegankelijk te maken. In uitvoering zijn plannen voor een TG V-sta tion midden in het park met daarbij een snelle treinverbin ding met Parijs. In een gebied met een straal van 320 km rondom Marne- la-Vallée liggen steden als Antwerpen, Brussel en Lon den. In dit gebied wonen 41 miljoen mensen. In een ge bied met een straal van 480 km rondom Marne-la-Vallée wonen. 109" miljoen mensen. In het Noorden van dit gebied ligt Amsterdam en in het zui den Bordeaux. Verder vind je in dit gebied grote steden als Düsseldorf, Keulen, Frank furt, Zürich, Bern, Genève en Lyon. Hotels belangrijk Verwacht wordt, dat de be zoekers aan de themaparken op grote schaal gebruik zullen maken van de hotels en ande re faciliteiten. Die hotels zijn een belangrijk onderdeel van het project, omdat zij de be zoekers zullen verleiden lan ger te blijven om de thema parken verder te verkennen. Het is al met al dus een uitge kookte formule, die Disney land veel geld in het laatje zal brengen mits een enigszins Europese prijsstelling wordt gehanteerd. Het uiteindelijk succes van Euro Disneyland zou wel eens van die prijsstel ling afhankelijk kunnen zijn; worden de entreeprijzen te hoog, dan zullen ongetwijfeld veel potentiële Europese be zoekers verstek laten gaan. Verwacht wordt dat het Ma gisch Koninkrijk in 1992 11 miljoen bezoekers zal trek ken, welk aantal in 2011 zal zijn gestegen tot 16,2 miljoen. Komt er een tweede thema park bij dan zal het aantal be zoekers in 2011 stijgen tot 26,3 miljoen. Volgens de huidige plannen zal dit tweede thema park in 1996 worden geopend. Het prospectus voor de aande- lenuitgifte zat voortreffelijk in elkaar. Degenen die de aandelen hebben genomen moeten nu nog drie jaar wachten voordat zij weten of de Europeanen even enthou siast voor Disneyland zijn als de Amerikanen en Japanners. WIM VAN DER MEULEN GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 24420 - 24920 24380 - 24880 onbewerkt bewerkt 26520 26480 bewerkt Vertrouwen beleggers in aandelen zoek AMSTERDAM Zowel op de effecten- als op de optiebeurs in Amsterdam heerste gisteren een flau we en nerveuze stemming. De steeds maar dalende koersen in New York, het aftreden van de Britse mi nister van financiën en nervositeit over de vol gende week los te barsten kwartaalcijfers van een aantal beursfondsen had den flink wat aanbod tot gevolg. Het vertrouwen van de beleg- fers in aandelen is ver te zoe- en, zo merkten handelaren op, en dit mist zijn uitwerking op de markt niet. De flauwe stemming strekte zich over een zeer breed front uit, waarbij rake klappen wer den uitgedeeld. De algemene stemmingsindex verloor ruim 4 punten op 177,4. Een uitzon dering vormde Philips die als nawerking op de gunstige kwartaalcijfers maar een paar dubbeltjes inleverde op 45,9 Op de optiebeurs werdi 11.000 contracten Philips ve handeld. De effectenbeurs mocht Ph lips als koploper noteren m een omzet van 105 miljoen 2.273.000 stuks (dubbeltelling De totale omzet bleef met J miljard, waarvan 750 miljot voor de aandelen, aap de mal ge kant. Van de internationale fondst moest Koninklijke Olie ƒ3 t rug naar 135,60. Akzo li ruim 3 liggen op 127,30 t Unilever ging 2 terug na. 147,60. DSM ging 2,30 ac) teruit tot ƒ112,50. Van de ii dustriële waarden kreeg Hoo, ovens een nieuwe dreun vf bijna 4 op ƒ81,40. NMB wei ƒ5 goedkoper op ƒ231. Hein ken raakte 3,40 kwijt op 11 en Océ ƒ10 op ƒ301. Ook t Bols smaakte de borrel mindt goed. Het drankenfonds ve loor 3,70 op ƒ164,80. Andei grote dalers waren bij c hoofdfondsen nog Borsum Stork, Hunter Douglas en Ni verdal. Ook op de lokale markt kw, men een aantal aanzienlij! verliezen voor. Norit ging aé kop met 25 verlies op 97 maar ook verliezen van tw« tot zes gulden voor CK1 Grolsch, Sphinx, Textielgrot Twenthe, HBG en Vereenigc Glas mochten er zijn. Nt werd 8 verder teruggedrul naar 320. Het hoekmansbedrijf Van d« Moolen die nabeurs met hogi ijfers k 30,50.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9