Felipe Gonzalez wil 25 jaar om zijn karwei af te maken Tsjechische oppositie uit voorzorg opgepakt 89 Buitenland Toch nog stakingen in Sovjet-kolenmijn DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Gevangenisopstand in VS neergeslagen Opvolger Lawson: anti-inflatie beleid blijft onveranderd ,Meer veranderingen te verwachten' GeidóaQowumt ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 PAGINA 7 nternationale oproep rijlating journalist RUSSEL De Internationale Federatie an Journalisten (IFJ) heeft gisteren opge- oepen tot de onmiddellijke invrijheidstel- ng van de Nederlandse journalist Charles an der Leeuw. Van der Leeuw werd vorige yeek in Oost-Bayrut gearresteerd op ver- enking van spionage en drugsbezit. Sinds- ien zit hij in afwachting van zijn berech- ng in eenzame opsluiting. De IFJ heeft aar oproep doen toekomen aan generaal lichel Aoun, de premier van het christelij- e Libanese kabinet. Ook de Nederlandse hereniging van Journalisten heeft gepleit 'oor de vrijlating van Van der Leeuw, en evens opgeroepen tot respect voor de pers- rijheid in Libanon. Leesbril Hitier onder de hamer MUNCHEN De leesbril en een kostuum van Adolf Hitler worden op een vei ling in München op 10 en 11 november bij opbod ver kocht. Bril en kostuum, waarop al een bod is ge daan van elk 7.500 mark, komen uit de nalatenschap van Eva Braun. Een ka merjas en andere persoon lijke bezittingen van Hit- Iers echtgenote komen eveneens in de aanbieding. Een foto-album zal naar verwachting tenminste 14.500 mark opbrengen. MOSKOU In de grootste kolenmijn in de Sibe rische stad Vorkoeta hebben arbeiders gisteren ge weigerd het werk te hervatten, hoewel ze de dag ervoor besloten hadden de stakingen te beëindi gen. Woensdag en donderdag staakten de arbei ders in verscheidene kolenmijnen in zowel het Donets-bekken in de Oekraïne als in het gebied rond Vorkoeta, omdat zij ontevreden waren over de uitvoering van de concessies die zij in juli door stakingen hadden afgedwongen. Onder druk van de autoriteiten, die verwezen naar een nieuwe wet die stakingen verbiedt, besloten zij de staking te beëindigen. De arbeiders in de Vorgashorkaja- mijn hebben dit besluit dus naast zich neergelegd, hoewel hen ontslag of een boete boven het hoofd hangt. Heroïnevangst in Malaga In Herradura in Zuid- Spanje is de afgelopen week een partij van bijna 110 kilo heroïne met een geschatte straatwaarde van ruim 450 miljoen gul den onderschept. Het gaat om de grootste he roïnevangst die ooit in Spanje is gedaan. Twee Turken en een Brit wer- I den gearresteerd, maar meer arrestaties zijn niet uitgesloten. Het spul werd ontdekt in een vrachtwagen. FOTO: ANP Geen overlevenden bij vliegramp SU MOSKOU Een militair vliegtuig met soldaten en hun gezinnen aan boord is donderdag in het oosten van de Sovjetu nie vlak voor de landing neergestort. Alle 36 inzittenden, 30 passagiers en zes be manningsleden, kwamen om het leven. Het Sovjet-persbureau TASS meldde dat de Antonov-AN26 aanvloog op de lucht haven van Petropavlovsk-Kamtsjatski op het schiereiland Kamtsjatka toen het te gen een berg aanvloog 35 kilometer ten noorden van het vliegveld. Het zicht was slecht. Het is het derde ongeluk met een Russisch militair vliegtuig in iets meer dan een week. Vorige week stortten twee toestellen, beide van het type Iljoeshin 76, neer in het gebied van de Kaukasus. BARCELONA Het is vandaag precies zeven jaar geleden dat de Spaanse socialisten een verplette rende overwinning be haalden bij de algemene verkiezingen. Zij verover den de absolute meerder heid in het parlement met de leus 'Voor de verande ring'. Deze zomer vroeg premier Felipe Gonzalez, de grote drijfveer achter het succes van zijn partij PSOE, om 25 jaar macht om die verandering hele maal door te kunnen voe ren. Hij is op de goede weg, want de kiezers lijken hem morgen met opnieuw een absolute meerderheid voor een derde ambtstermijn te herkiezen. Niet iedereen is blij met de al leenheerschappij van de soca- listen en ook zij zelf maken zich af en toe zorgen over het gebrek aan politieke oppositie. De populariteit van de PSOE is, haast vanzelfsprekend, ge daald in de zeven jaar dat ze aan het bewind is, maar slechts mondjesmaat. In 1982 behaalden de socialis ten 202 zetels in het congres, vier jaar later waren dat er 184 en de enquêtes wijzen nu op een getal dat rond de absolute meerderheid van 176 schom melt. De PSOE zal morgen zo'n drie vier procent van haar stem men verliezen (44,3 procent-in 1986) en de afvalligen zijn alle maal aan de linkerkant van de partij te vinden. Immers, meer dan socialisten hebben Gonza lez en de zijnen zich als soci aal-democraten gemanifes teerd. Waar zij in de campagne voor hun triomf van '82 nog in hemdsmouwen en losgeknoop te overhemden tekeer gingen tegen alles wat Amerikaans en militair was, vonden zij later de handhaving van het NAVO-lidmaatschap noodza kelijk en kon Felipe Gonzalez het vorige week uitstekend vinden met VS-president Bush. Felipe Gonzalez is morgen bij voorbaat verzekerd van de overwinning. De laatste loofde Gonzalez voor de stevige, betrouwbare democratie die Spanje in een decennium na de dood van dictator Franco is geworden en noemde dat een voorbeeld voor de Latijnsamerikaanse landen. Dat was een welkom geschenk, midden in de ver kiezingscampagne, maar vast staat dat die democratisering inderdaad de grootste verdien ste van Gonzalez is. Staatsgreep De langzame, gematigde ver andering lijkt een juiste keus te zijn geweest, zeker met het oog op de beginjaren '80 zo sterk sluimerende kans op een staatsgreep van de vele Fran co-weemoedigen in het leger. Uiterst voorzichtig heeft de PSOE niemand te hard op zijn tenen willen trappen. De zwaarste klus van de link se regering was het op Euro pees niveau brengen van de economie, kwetsbaar gewor den door de tientallen jaren protectionisme van het Fran co-tijdperk. Inmiddels verdub belen de buitenlandse investe ringen in Spanje met het jaar en de bazen van de industrie en het zakenleven zijn niet on tevreden over het beleid, waarvoor ze begin jaren '80 nog zo'n angst hadden. Niet dat alles even rooskleurig is, want het tekort op de beta lingsbalans is zo'n veertig mil jard gulden en de inflatie met bijna zeven procent veel hoger dan het kabinet zou willen. Dat laatste is ook een van de redenen dat de PSOE verre weg de meeste kritiek te ver duren krijgt van haar vroege re bondgenoot, de socialisti sche vakbond UGT. Door de aandacht die de rege ring tot nu toe heeft gericht op het tot leven brengen van de economie, is het sociale aspect op de achtergrond geraakt. De gezondere economie heeft wel tot zo'n 300.000 nieuwe banen per jaar geleid, de werkloos heid doen dalen van boven de twintig procent tot ruim zes tien procent van de beroepsbe volking, maar dat stemt de vakbonden nog lang niet tot tevredenheid. Zeker niet om dat 52 procent van de werklo zen nog altijd geen peseta aan uitkering ontvangt. Sociale ze kerheid moet in Spanje tradi tiegetrouw voor een groot deel Verenigd Links Het is dan ook niet verwon derlijk dat de PSOE haar stemmen aan die linkerkant kwijtraakt. Daar hebben com munisten en afvallige socialis ten eindelijk de strijdbijl be graven en kunnen zij als Vere nigd Links morgen met zo'n tien procent van de stemmen de derde politieke macht wor den. En mocht de PSOE zijn absolute meerderheid net kwijtraken, dan vormt Vere nigd Links, gesteund door zo wel de socialistische als de communistische vakbond, een logische doch lastige bondge noot. Het zal de almachtige en gematigde PSOE tegelijk dwingen de sociale voorzienin gen en dienstverlenende sector op Europees niveau te bren gen. Aan de andere kant van de politieke horizon is het pano rama ontluisterend. De natio nalistische partijen in Catalo- nië en het Baskenland weten zich dank zij een trouwe ach terban te handhaven, maar op nationaal niveau blijven cen trum-democraten en vooral conservatieven in een diep dal zitten. De behoudende volks partij PP probeert het sinds enkele maanden met een nieu we, onervaren leider die nog weinigen heeft kunnen over tuigen en zijn partij zal zien te rugvallen van 26 naar rond de twintig procent van de stem men. Het is en blijft een grote luxe waarin de PSOE regeert: Het rechtse deel van Spanje blijkt absoluut niet in staat een serieus alternatief voor een so cialistisch kabinet te bieden. F ranco Dat was ook in de weinig op wekkende campagne merk baar. De oppositie beperkte zich tot het massaal aanvallen van de socialisten zonder zelf met sprankelende ideeën te komen over hoe het in Spanje wèl moet. De meest conserva tieven onder de kiezers zijn zo ontevreden met die magere oppositie, dat zij hun toevlucht nemen tot het partijtje van de frauderende miljardair Ruiz- Mateos, die in juni in het Eu ropees Parlement werd geko- Ruiz-Mateos, wiens enorme onderneming in 1983 door de socialisten werd genationali seerd, trekt stemmen met pro vocerend gedrag, ontsnappin gen uit gevangenissen en het slaan van oud-ministers en mag waarschijnlijk twee zetels gaan bekleden. Die fractie heeft enigszins de rol overgenomen van de partij met Franco-getrouwen, die met de jaren op steeds minder steun kan rekenen en inmid dels te verwaarlozen is. Dat mag nog altijd opvallend he ten. Veertien jaar na de dood van de Caudillo en zeven jaar na de socialistische ommekeer is er van een hang naar vroe ger met de hogere, vroeger zo beschermde lagen van de be volking, bijna niets meer te bespeuren. Oorzaak: net als hun politici hebben de Span jaarden de langzame, gematig de, nog progressieve weg rich ting een democratisch bestaan gezocht én gevonden en daar om zal het politieke beeld morgenavond, als de stembu- reau's sluiten, een opvallend stabiel beeld vertonen. Christer Petterson weer gearresteerd STOCKHOLM De 42-jari- ge Christer Petterson, die on langs in hoger beroep werd vrijgesproken van de moord op de Zweedse premier Olof Palme, heeft afgelopen week een avond op het politiebu reau in Stockholm vastgeze ten, nadat hij door twee agenten in een park was be trapt bij de aankoop van een geringe hoeveelheid hasj. Hij werd na verhoor weer heen gezonden. Petterson werd in december 1988 gearresteerd op de verdenking dat hij. op 28 februari 1986 Palme op straat in Stockholm had doodgeschoten. In juli werd hij door een juryrechtbank schuldig verklaard, maar een hof van beroep sprak hem twee weken geleden vrij we gens gebrek aan bewijs. PRAAG De Praagse autoriteiten hebben giste ren aan de vooravond van de 71ste verjaardag van de onafhankelijkheid van Tsjechoslowakije tal van oppositieleden opgepakt voor „preventieve verho ren" en anderen onder huisarrest gesteld. Vaclav Havel, een der voor naamste activisten van de mensenrechtenbeweging Charta 77, „verdween" op mysterieuze wijze uit een zie kenhuis zonder dat duidelijk FOTO: SP was °f dit gebeurde door toe doen van de politie of doordat hij zelf wist te ontsnappen. Ha- vel lijdt aan een longziekte. De regering wil koste wat het kost voorkomen dat Praag vandaag het toneel wordt van betogingen voor hervormin gen. De oppositie wil namelijk vreedzaam betogen om de on afhankelijkheid te vieren, niet alleen in Praag, maar ook in andere grote steden, doch heeft geen vergunning gekre gen. Het grote Wenceslas-plein in het hart van Praag is gereser veerd voor een beëdiging van 1.500 officieren en niemand kan het plein op als hij geen speciale vergunning heeft. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN508 Dan breken een paar dagen van ingespannen arbeid aan. De vlietguigen worden volgestopt met medicamenten en leeftocht voor vele dagen. Als het kan, zullen de piloten voedsel en geneesmiddelen per parachute uitwerpen boven de plek, waar de rubberzoekers zich moeten bevinden. Maar majoor Ross be twijfelt of ze inderdaad iets zullen vinden. Volgens de berichten zouden de rooksignalen zijn gezien aan de bovenloop van een zijrivier van de Amazone, de Rio Xingu, een gebied, dat praktisch nog niet door mensen is betreden. Het is een uitgestrekt gebied met vele rivieren en riviertjes, hoge bergen, dichte wouden. Maar ze zullen hun uiterste best doen. - Ondertussen is Skip ontsnapt uit zijn „hotel" en heeft het spoor van zijn baas gevonden, dat naar het vliegveld leidt. En ongemerkt weet hij aan boord van het vliegtuig te springen. Snel verstopt de hond zich tussen de baga ge. Rookwolken stijgen op uit de gevangenis in Camp Hill, waar opstandige gevangenen brand hadden gesticht. F0T0; Ap CAMP HILL Zwaarbewa- gevangenen die protesteerden lieden en politiemensen ge pende en met helikopters uit- tegen de slechte omstandighe- wond. De opstand begon toen geruste politie-eenheden, in den. De gevangenis is overbe- de celdeuren opensprongen, totaal 500 man, hebben giste- volkt. Eén gevangene werd een gevolg van het falen van ren in Camp Hill in Pennsyl- neergeschoten door de politie het beveiligingssysteem Hoe vania een einde gemaakt aan en in totaal raakten 44 bewa- dit kon gebeuren is nog een een tweedaagse opstand van kers, gevangenen, brandweer- raadsel. LONDEN Het Britse anti-inflatiebeleid zal niet wor den gewijzigd, zo heeft de nieuwe Britse minister van financiën, John Major, gisteravond tijdens een eerste toespraak in zijn nieuwe functie verklaard. Noch de primaire doelstelling van de regering om de prijsstij gingen tegen te gaan noch de middelen het beleid zullen worden gewijzigd. „De harde waarheid is dat als het beleid geen pijn doet, het niet werkt", aldus de bewindsman. „De hoge rentetarieven hebben het effect dat wordt nagestreefd". Major doelde daarmee op de vermindering van de consumentenbestedingen. De inflatie in Groot-Brittannië bedraagt nu op jaarbasis 7,6 procent en is veel hoger dan elders in West-Europa. Ook gaf de minister te kennen dat hij voorstander is van een sterke pond sterling, en dat het begrotingssurplus en het huidige niveau van de rentetarieven hiervoor voldoende moeten zijn. „Een daling van de wisselkoers van het pond leidt tot prijsstij gingen, dus kies ik voor een sterke wisselkoers". Major is de opvolger van Nigel Lawson die gisteren zijn functie neerlegde vanwege een conflict met Sir Alan Walters, de econo mische adviseur van premier Thatcher. Twee personenauto's en een bus met DDR-vluchtelingen die in de Westduitse ambassade in Praag hun toevlucht hadden gezocht, mochten gisteren doorreizen naar de Bondsrepubliek. (Vervolg van de voorpagina) BERLIJN Politburolid Werner Krolikowski liet tegenover ADN weten dat „belangrijke nieuwe maatregelen" zullen wor den genomen op een bij eenkomst van het centrale partijcomite, die voor 8 november gepland is. „Het verlies aan vertrou wen in de partij moet worden teruggewonnen", aldus Krolikowski. Van een meerpartijenbestel is hij geen voorstander. De com munistische partij „moet de leidende kracht in onze staat blijven", aldus het Politburo lid. Journalisten van ADN gaven gisteren samen met een aantal bekende schrijvers een verkla ring uit waarin zij aankondig den beter op de maatschappe lijke dialoog te willen inspelen en er voortaan voor te zullen waken om gekleurde bericht geving te verschaffen. In de verklaring eisten de journalis ten dat de bevolking voortaan correct wordt geïnformeerd en dat bij de nieuwsvoorziening „collectieve wijsheid de plaats gaat innemen van individuele zelfverheerlijking". De amnestiemaatregel is de eerste concrete stap van partij leider Egon Krenz sinds hij op 18 oktober aan de macht kwam. De verandering volgt na oproepen in de officiële en onafhankelijke media en eisen van de hervormingsbeweging Neues Forum. In diverse Oost- duitse steden werd gisteren opnieuw voor meer vrijheid gedemonstreerd IRA eist aanslag in Wildenrath op DUBLIN Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren in Dublin de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de aanslag in het Westduitse Wildenrath donderdag waarbij een Britse militair en zijn dochtertje van zes maanden omkwamen. In een korte verklaring zegt de IRA dat men de dood van het kind „diep betreurd". „Be paalde" IRA-leden wisten niet dat het kind in de auto was op het moment dat zij het vuur openden, aldus de organisatie. Van de twee gewapende man nen die de korporaal en het kind doodschoten in zijn auto, die geparkeerd stond bij een benzinestation, ontbreekt nog elk spoor. De slachtoffers wa ren op slag dood. Een andere inzittende, de echtgenote van de militair, verkeert nog steeds in een shocktoestand. De aanslag is de tiende van de IRA in Bondsrepubliek sinds de Ierse terroristen tweeën eenhalf jaar geleden in de BRD gewelddadige acties be gonnen. Zij willen hiermee be reiken dat er een einde komt aan de Britse aanwezigheid in Noord-Ierland. De Ierse pre mier Charles Haughey heeft de aanslag scherp veroordeeld. Warschaupact onderstreept beleid van non - interventie WARSCHAU De ministers van buitenlandse zaken van de landen van het Warschaupact hebben aan het eind van een tweedaagse ontmoeting in Po len hun non-interventiebeleid onderstreept en aangedrongen op versnelde vermindering van conventionele, chemische en nucleaire wapens. De ministers wezen in hun slotcommuniqué ook nog eens op de onschendbaarheid van de grenzen van Europese lan den. Gevoelige onderwerpen als de onderlinge economische betrekkingen en de problemen in de DDR kwamen er echter niet expliciet in aan de orde. In het communique stond wel dat elk land het fundamentele recht heeft „om zonder be moeienis van buitenaf zelf te beslissen op welke manier het zich in sociaal, politiek en eco nomisch opzicht wil ontwikke len" en dat de Europese veilig heid in gevaar wordt gebracht „bij elke poging om de na-oor- logse grenzen ter discussie te stellen De Poolse minister van bui tenlandse zaken Boleslaw Kulski zei na afloop dat de dis cussies tijdens de besprekingen vaak hoog waren opgelopen, maar dat ze niet tot openlijke ruzies hadden geleid.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7