Minder eten en dan blijven bewegen „Wildgroei therapieën in ziekenhuizen ontstaan Kabinet neemt helers in de tang NZR: ook dit jaar meer hartoperaties Binnenland QtidwQowuvnt ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 PAGINA 3 Orthopedisch chirurg irijgt waarschuwing ■jrRECHT Het medisch tuchtcollege in Am- ferdam heeft een orthopedisch chirurg een waar- Jiuwing gegeven omdat hij onjuist heeft gerea- ïerd toen zich bij een operatie een complicatie Tordeed. Zijn patiënte, een tachtigjarige vrouw, yerleed tengevolge van een ernstige bloeding die as ontstaan bij het vervangen van een heuppro- vjese.Toen de bloeding zich voordeed, riep de or- jopedisch chirurg het advies in van een alge meen chirurg. Die raadde aan de bloeding te stel en met tampons en de operatie zo snel mogelijk f te maken. Het stelpen had aanvankelijk succes :jaar later zette de bloeding toch door. De heupo peratie werd intussen afgemaakt. De vrouw over- led twaalf uur later. Het tuchtcollege verwijt de its dat er tijdens de ingreep door het operatie- jam niet goed is overlegd. Bacteriebesmetting in Zuiderzeeziekenhuis LELYSTAD In het Zuiderzeeziekenhuis in Lelystad is een bacteriebesmetting geconsta teerd. Het gaat om een bacterie die ongevoelig is voor zeer veel soorten antibiotica. Omdat de bacterie een bedreiging kan zijn voor sommige patiënten heeft de directie van het ziekenhuis besloten de afdeling waar de bacterie is gecon stateerd te sluiten. De voor die afdeling be stemde patiënten worden op een leegstaande afdeling opgenomen, waardoor er geen sprake is van een patiëntenstop. „De patiënten zijn verhuisd naar de vierde etage. Dat is een leeg staande etage die ook is gebruikt voor de opna men van het tv-programma Medisch Centrum West", aldus een woordvoerder. Het gaat niet om een nieuw soort bacterie maar om een die zich incidenteel manifesteert in ziekenhuizen. „Amsterdam" gedoopt door prinses Margriet Prinses Margriet heeft gisteren aan de Oostelijke Handelska de in de hoofdstad een replica van de Oostindiëvaarder „Amsterdam" gedoopt. De bouw van het schip startte in 1985 als een project voor werklozen en heeft 8,5 miljoen gul den gekost. De oorspronkelijke „Amsterdam" was eigendom van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC) en ver ging op 26 januari in 1749 bij Hastings met 333 opvarenden aan boord. Direct na het vertrek was het schip in een vlie gende storm beland en zijn roer kwijt geraakt. Na een stuur loze tocht over de Noordzee strandde het schip uiteindelijk op de Britse kust. Met de bouw van de replica aan de hand van een construc tiemodel uit het Rijksmuseum zijn ongeveer 160.000 man uren gemoeid geweest. De lengte bedraagt 42,5 meter en de maximale breedte 11,65 meter. Het schip krijgt een mast van 56 meter hoogte. Afgezien van de gebruikte lijmsoorten, is de oorspronkelijke bouwmethode gevolgd. Op 9 augustus 1990 zal de nieuwe „Amsterdam" voorop varen tijdens 'Sail'. Daarna zal het als toeristische trekpleister te gaan dienen. FOTO: ANP DE FABELTJESKRANT IN AFVALLAND' MERSFOORT „De beltjeskrant in afval- ind" noemt dr. E. Mat- Vliegen de reclame oor en de verhalen in •jamesbladen over allerlei ïethoden om gemakke- jk gewicht te verliezen, lathus, gastro-enterologe wetenschap van het spijs- erteringsstelsel) in het .cademisch Medisch Cen- ifum in Amsterdam, was vandaag een van de inlei ders op een symposium in Amersfoort. Ze zei dat driekwart van de - calorieën die iemand nodig heeft wordt gebruikt voor de ruststofwisseling: om hart, lon gen en andere organen - ook bij bedrust en niet eten - te la ten doorwerken. Het resteren de kwart is nodig voor licha melijk activiteit (12 procent) en voor de warmteproduktie en -afvoer (thermogenese). Volgens Ma thus is door meer lichamelijke activiteit dus geen flinke gewichtsvermin dering te verwachten. Hetzelf de geldt voor de thermogenese waarop veel mode-diëten zijn gebaseerd en voor eiwitrijke diëten (het verteren van eiwit ten kost meer energie dan dat van koolhydraten). Het verhogen van de ruststof wisseling zou veel doeltreffen der zijn. Dat is geprobeerd met schildklierpoeder en amfeta minen. Maar die methoden zijn volgens Mathus nog niet toepasbaar en soms zelf ge vaarlijk gebleken. Mathus veegde ook de vloer aan met methoden om vet „weg te la ten smelten" en het slikken van laxeermiddelen en plaspil- len: „U wordt er niet lichter van, uw beurs wel". Minder eten Minder eten is voor vermage ren doeltreffender dan meer bewegen. Door een week lang dagelijks duizend kilocalorieën minder te nuttigen gaat er on geveer een kilo af, door elke dag een uur lang extra wande len maar twee ons, aldus prof.dr. W. Saris (humane bio logie, Limburg). Toch blijft volgens Saris bewegen een es sentieel onderdeel van een vermageringsregime, omdat de ruststofwisseling daalt als ie mand minder gaat eten. Daar door vermindert ook het ge wichtsverlies. Bewegen is vooral van belang voor het succes op langere ter mijn. Volgens Saris blijkt uit verschillende onderzoeken dat iemand die na een succesvolle afslankperiode actief blijft (minstens drie uur per week) veel beter zijn of haar streef- gewicht vasthoudt. 'Appels' minder ge zond Dr.ir. J. Seidell (voedingskun- dig onderzoeker, Wageningen) zei dat vet bij de meeste vrou wen wordt opgeslagen onder de huid op billen en dijen (de „peervorm") en in borst weefs el en bij mannen vooral rond en in de buik („appelvorm"). Hij noemde de appelvorm on gunstiger voor de gezondheid dan de peervorm omdat de vetcellen in de buik via de bloedvaten in veel directer contact staan met organen als de lever. Op langere termijn verhoogt dat de kans op sui kerziekte, hartafwijkingen, galstenen en een hoge bloed druk. „Appels" zouden zich volgens Seidell daarom druk ker over hun gezondheid moeten maken dan „peren". Cabinet akkoord net scherper >arkeerbeleid )EN HAAG Het kabinet is lslkkoord gegaan met een aan- ets jcherping van het parkeerbe- grfid om de bereikbaarheid van eJe binnensteden te verbeteren. Ble gemeenten krijgen betere niddelen om het betaalde par- te handhaven. Zij mo- ng Ven wanbetalers kosten in re- Coiening brengen die de ge- ie vpeenten moeten maken om jelijun geld binnen te krijgen. Nieuwe verdachte "tp]noord Kampen 1 jn bewaring ^nlfWOLLE De rechter-com- Jïnissaris in Zwolle heeft de be haring bevolen van de 27-jari- ?e W.K. uit Kampen. Deze ge^erd dinsdag aangehouden op herdenking van de moord op swJe 19-jarige studente aan de W0](Camper kunstacademie, Ce- :iel Bot uit Gorssel. Het meisje iverd op 10 juni van dit jaar bm het leven gebracht. Er is anden aantal zaken dat in het na- vcjleel van K. lijkt en onderzocht -cjnoet worden. Er zou nog geen bekentenis zijn afgelegd. K. ns was tot enkele maanden gele- niqlen in dienst van een beveili- jreigings- en bewakingsdienst in 'op pwolle. Als zodanig was hij j [>ok in de rechtbank werk- Veronique moet ig films coderen ,"r HILVERSUM RTL-Veroni- jflue is onder druk van leve- ranciers van bepaalde pro- gramma's (voornamelijk bui- Ie qenlandse films en series) be- Igonnen met het coderen van Een deel van haar uitzendin gen, waardoor ze in sommige inden niet meer te zien zullen ijn. Het gaat om videoclips en i het buitenland aangekochte irogramma's waarvoor RTL- feronique niet de rechten leeft voor heel Europa. Met tame een grote Amerikaanse iilmmaatschappij heeft bij Ve ronique geklaagd over het on- jecodeerd doorgeven van be paalde films en series naar «landen als Groot-Brittannië, rkhvaarvoor geen rechten wer- i ^en betaald. Ook het program- -f"nia Club Verotique wordt ge- irincodeerd omdat de Britse rege- •t Hng daartegen bezwaren ^er|naakt. ere| ^jjExtra geld voor ^{asielzoekers dDEN HAAG Het kabinet v rekt dit jaar 9,7 miljoen gul- s. eiien extra geld uit voor de op- inVang van asielzoekers. Het ïeld is vooral bestemd voor in- Drefichting van nieuwe opvang centra. De extra maatregelen ^ijn nodig door de plotseling Tioge instroom van asielzoe kers de afgelopen maanden, tiet kabinet verwacht dat deze tendens zich in de komende periode wel zal voortzetten. Heden ik, morgen gij „slappe" milieuparagraaf in het regeerak koord aan de deur van de Ridderzaal ge nageld. Het betrof een actie van de Vere- Onder aanmoedigingen van het publiek op niging Milieudefensie, de ENFB en de Ak- het Binnenhof hebben Atlas, .drager van tie Strohalm. „Wij zullen aan de deuren de aarde', en Poseidon, .hoeder der blijven rammelen", zo verzekerden de ac- zeeën', gisteren hun protest tegen de tie-voerders. Naast de deur van de Rid derzaal stond op een spandoek het be kende grafschrift van de oude Romeinen, „Heden ik, morgen gij" te lezen, met op de achtergrond een door zure regen zwaar aangetaste boom. FOTO: PATRICK VAN BERKEL UTRECHT „Medisch- ethische commissies be vorderen de wildgroei van niet geëvalueerde therapieën", stelt de Leid- se hoogleraar prof.dr. J.P. Vandenbroucke. Op een symposium in Utrecht van de Vereniging voor Filo sofie en Geneeskunde over „grenzen aan de me dische ethiek?" poneerde hij vandaag een aantal „wat extreme" stellingen om de discussie aan te zwengelen. Een arts die een experiment wil uitvoeren om er achter te komen of acupunctuur werkt, moet zijn onderzoeksprotocol ter strenge beoordeling voor leggen aan de mediseh-ethi- sche commissie (MEC). Een arts die beslist om zijn patiënt met acupunctuur te behande len, hoeft dat niet. Het is dus gemakkelijker om niet te eva lueren dan om het wel te Vandenbroucke zei dat er uit de VS en Canada al berichten komen dat deze onvoorziene consequentie van de MEC's zich niet alleen voordoet in de alternatieve sector, maar ook in de reguliere geneeskunde. Zo zouden commissies niet vaak genoeg instemmen met geneesmiddelen-onderzoek in de kindergeneeskunde. Daar door worden noodzakelijke therapeutische evaluaties on mogelijk. Een ander nadeel kan zijn dat MEC's de eigen verantwoorde lijkheid en het zelf stellen van fatsoensnormen ondermijnen. Vandenbroucke: oudere on derzoekers leren op dit ogen blik aan jongere onderzoekers niet meer wat fatsoenlijk is, maar hoe men een MEC moet passeren. Hinderpalen formiteit bij de beoordelingen door medisch-ethische com missies onwenselijk is: „Het oordelen over onderzoek is mensenwerk, meestal verricht door 'grijze hoofden' met ge vestigde en te verdedigen opi nies. Daarom is het voor het overleven van de wetenschap en de waarheid absoluut nood zakelijk dat een groep onder zoekers die op één plek bot vangt op een andere plek wel een kans kan krijgen". Volgens Vandenbroucke wer pen MEC's hinderpalen op voor bijna al het onderzoek achteraf in de geneeskunde. Dit omdat bij de oorspronkelij ke verzameling van de gege vens geen toestemming is ver leend om ze te gebruiken voor wetenschappelijke doeleinden. Vandenbroucke noemde dit een zorgwekkende ontwikke ling omdat dit soort onderzoek van groot belang is voor nieuw inzicht en innovatie in de ge neeskunde. DE KNOLLEN Vier uzi's gestolen uit legertenten HARDERWIJK Bij het 116e Divisie Verbindings Be- dienings Compagnie in Har derwijk worden sinds woens dag vier Uzi-pistoolmitrail leurs, waarschijnlijk door dief stal, vermist. De eenheid oe fende op de Ermelose heide. Tijdens de ochtendinspectie in het bivak waren de wapens uit de tenten verdwenen. De pis toolmitrailleurs waren niet ge reed voor gebruik van scherpe munitie. Plantaardige olie goed toepasbaar als smeermiddel WAGENINGEN Plantaardige oliën als smeermiddel voor machines en werktuigen kunnen een milieuvrien delijke vervanger betekenen voor aardolie-produkten, die biologisch moeilijk afbreekbaar zijn. Dat blijkt uit onderzoek van het Centrum voor Genetische Bronnen in Wageningen. In Nederland dringt het Landbouwschap al enkele jaren aan op overschakeling naar de produktie van meer plantaardige oliën voor gebruik buiten de voedingsmiddelensector. Vol gens het Centrum in Wageningen kan in ons land het pro- duktie-aandeel oplopen tot 20 a 50.000 hectare akkerbouw land, aanzienlijk meer dan nu gebruikt wordt voor de krui- denproduktie en de farmaceutische industrie. De teelt van oliegewassen voor industrieel gebruik kan zelfs uitgroeien tot een hoeveelheid die gelijk is aan die van gra nen en aardappelen, meent het Centrum. Daarmee zou de akkerbouw belangrijk meer armslag krijgen. Machines en werktuigen moeten gesmeerd worden om soe pel te kunnen werken. Op dit moment zijn smeermiddelen voor 99 procent uit aardolie gemaakt. De produkten komen voor een deel in de bodem en het grondwater terecht, een milieuprobleem dat nog weinig aandacht heeft gekregen. Op dit moment is de prijs van plantaardige smeermiddelen nog twee keer zo hoog als die van de gebruikelijke petrochemi sche produkten. Studenten gekant tegen verplichte O V-jaarkaart DEN HAAG De stu dentenvakorganisaties zijn bepaald niet gelukkig met de door CDA en PvdA overeengekomen verla ging van de basisbeurs voor studenten als gevolg van de verplichte invoe ring van een OV-jaar- kaart. „We blijven in principe gekant tegen het verplichte karakter van die maatregel", zo rea geerde de Rotterdamse woord voerder Philippe Petit van het Interuniversitair Studenteno verlegorgaan (ISO) gisteren op het nieuws dat op kamers wo nende studenten binnen af zienbare tijd 72,50 van hun basisbeurs moeten inleveren in ruil voor gratis openbaar ver voer. Voor thuiswonende stu denten gaat het om een bedrag van ruim 41 gulden. In het de finitieve regeerakkoord staat dat het hierdoor bespaarde geld zal worden ingezet voor projecten binnen het Hoger Onderwijs. „Dus", als de PvdA-onderwijs- specialist en als ministerkani- daat getipte Jacque Wallage, „gaat het niet om een echte bezuiniging. Immers, dat geld komt weer ten goede aan het onderwijs. Natuurlijk koopt een student die weinig van het openbaar vervoer gebruik wil maken, daar niet veel voor. Maar daar tegenover staat weer dat bijvoorbeeld de flexi bele leeftijdsgrens van 27 jaar voor studerenden wordt inge- Te weinig werk, te veel kappers DEN HAAG De CDA-frac- tie vindt dat de overheid iets moet doen aan het teveel aan opgeleiden op de diverse kap- persopleidingen in Nederland. Hoewel ja ten word verse kappersopleidingen in ons land is er slechts werk voor 3.000, aldus schriftelijke vragen van de CDA-Tweede- Kamerleden mevrouw Roos- en-Van Pelt en Smits. De par lementariërs vinden dat oplei dingen op de arbeidsmarkt moeten worden afgestemd. Ook willen zij weten op welke manier de jaarlijks 10.000 te veel opgeleiden een arbeids plaats vinden. :1 jaarlijks 13.000 cursis- »rden opgeleid aan de di- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het de missionaire kabinet heeft op de valreep besloten he ling van gestolen goede ren en het witwassen van drugsgeld scherper te ver volgen. Zo wordt de maximum-gevan genisstraf voor heling ver hoogd van drie tot vijf jaar en worden autohandelaren, an tiekhandelaren, en handelaren in tweedehands video- en au- dioapparatuur verplicht een inkoopregistratie te voeren. De nieuwe wetgeving is vol gens minister Korthals Altes van justitie vooral bedoeld om de opsporing en vervolging van heling te vereenvoudigen. Zo wordt via een aanscherping van de wet voorkomen dat mensen die gestolen goederen bezitten, bewaren of verhan delen ongestraft blijven omdat zij geen aantoonbaar financieel voordeel hebben genoten. „Het vereiste dat de betrokkene handelde uit winstbejag wordt afgezwakt", aldus de minister. De huidige helingswet, die uit 1886 stamt, is volgens Korthals Altes goeddeels achterhaald. De meeste heling-gevoelige beroepen die in de wet worden genoemd (horlogemaker, op koper, kashouder, uitdrager, tagrijn), zijn inmiddels goed deels uitgestorven. Bovendien heeft de heling zich steeds meer verplaatst naar luxe- elektronica. De kerk van de Jehova's Getui gen in Heeren veen is gister middag volledig uitgebrand. Ook enkele andere pandjes van de Jehova-ge meente brand den af. Het vuur ontstond op het dak, waar op dat moment werkzaamheden werden verricht. Hoe de brand zo snel vat op het hele ge bouw kon krij gen, is tot dus ver nog niet be kend. FOTO: ANP UTRECHT Het aantal open hartoperaties zal dit jaar uitkomen boven het geplande aantal. Het aan tal te verwachten opera ties dit jaar ligt bijna drie procent boven het tussen hartcentra en verzeke raars afgesproken aantal. Het zg. planningsbesluit geeft geen juist beeld van de behoef te voor volgend jaar en moet dus worden herzien, aldus de Ziekenhuisraad. Het ministe rie van WVC heeft nog niet hierop willen reageren. Het Planningsbesluit Hartchi- rurgie dat begin 1989 is vastge steld, gaat uit van een behoef te aan hartoperaties in het jaar 1990 van 10.800. Uit de enquê te onder alle hartcentra blijkt dat het totale aantal hartope raties dit jaar (11.311) al 625 hoger ligt dan vorig jaar. In 1988 werden ook al meer har toperaties verricht dan afge sproken. Vorig jaar waren er vijf hart centra die minder opereerden dan de afspraak. Dit jaar zijn dat er nog maar drie. De aca demische ziekenhuizen in Groningen en Utrecht kwa men door tijdelijke logistieke problemen tot een lagere pro duktie. De gemiddelde wachttijd voor een hartoperatie was op 1 au gustus 3,5 maand. Alleen in Nijmegen, Rotterdam en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam hoeven de pa tiënten niet zo lang te wach ten. Legkippen krijgen meer ruimte DEN HAAG Legkippen zullen vanaf 1 juli 1994 iets meer ruimte krijgen. De mi nisterraad ging gisteren ak koord met een voorstel van minister Braks om vanaf die datum bij nieuwe huisvestings systemen niet meer dan tien legkippen per vierkante meter toe te staan. Thans worden in legbatterijen gemiddeld meer dan twaalf kippen op een vier kante meter oppervlakte sa mengepropt. Het vergroten van de leefruimte via een vo lière-systeem met meerdere etages leidt tot een mogelijk prijsnadeel van ongeveer 0,8 cent per ei. Aanpassing WW bij slecht weer DEN HAAG Bij werkloos heid wegens onwerkbaar weer, zoals vorst, moet ook een WW-uitkering kunnen worden verstrekt als er min der dan vijf uur per week niet kan worden gewerkt. Tot dusver bestaat die moge lijkheid niet. Minister De Koning van sociale zaken stelt dat voor in een wets voorstel dat de instemming heeft gekregen van de minis terraad. Bovendien zullen de uitkeringen bij onwerkbaar weer niet langer ten laste ko men van het Algemeen werkloosheidsfonds maar van de wachtgeldfondsen van de bedrijfsverenigingen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3