De on(t)roerend goede handel van Lars-Erik Magnusson -Vastgoed- Voorzichtigheid geboden bij het kopen van een huis NEDERLANDSE ZWEED IN RECORDTIJD MULTIMILJONAIR £eidóe 6ou*a/nt ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 PAGINA 35 AMERSFOORT - Een 'huisje' kopen op impuls gebeurt nog vaak. Helaas, want niet zelden blijkt al gauw dat de lasten hoger zijn dan men had voorzien. De periodiek terugkerende geldzorgen ver gallen snel het woongenot en brengen het slachtoffer tot de verzuchting: „Had ik toch maar uit m'n doppen gekeken". De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort probeert al jaren duidelijk te maken, dat bij aankoop van een woning voorzichtig heid het hoogste goed is. De vereniging laat het niet bij een brave waarschuwing, maar vestigt de aandacht op het boekje 'Een huis kopen', dat is verschenen in de serie 'Huis Bezit' van de uitgeverij Accres in Naarden. In de daarin gepubliceerde artikelen valt het verhaal over de koopbeslissing het meest in het oog. De schrik slaat je om het hart bij het lezen van de ellende, die een argeloze koper kan overkomen. Er kan git in de grond worden gevonden, een drukke weg in de buurt zijn gepland of een vreselijke constructiefout in het gekochte 'stulpje' aan het licht komen. Makelaar De meeste miskopen op de huizenmarkt berusten op bouwtechnische gebreken. En juist die zijn het gemakkelijkste te voorkomen. Door bijvoorbeeld een ma kelaar in te schakelen. Die let bij de be zichtiging ook op de staat van onder houd. Men kan ook vragen om een keu ringsrapport, opgesteld door deskundi gen van 'Eigen Huis'. Een koper, die geen zin heeft in 'toestan den' en alleen wenst af te gaan op eigen oordeel, doet er toch verstandig aan een blik te werpen in het boekje 'Een huis kopen'. Al was het alleen maar om de tips, waaraan hij veel kan hebben. Na tuurlijk vervangen ze geen grondige ana lyse door een woningspecialist, maar ze kunnen forse blunders voorkomen. Ze versterken in elk geval het eigen inzicht van de woningzoeker en dat is op zich al een heleboel waard. Volgens 'Eigen Huis' is het belangrijk ook zelf enige kennis te hebben over het reilen en zeilen op de huizenmarkt. Om te beginnen is het aardig te weten dat er zo'n 2,3 miljoen woningen in ons land eigendom van de bewoners zijn. Uit gaande van de gemiddelde waarde van 80.000 gulden per huis hebben alle hui zenbezitters samen derhalve een vermo gen van maar liefst 184 miljard gulden. Dat klinkt indrukwekkend, maar lang niet alle eigenaars voelen zich kapitalist. Velen zitten met een levenslange schuld opgezadeld door een te dure transactie. Dat kan een gevolg zijn van hoge hui zenprijzen en rentes zoals in de jaren '76-'81 maar ook ondoordacht kopen is veel huizenbezitters noodlottig gewor den. Veilig Als het gaat om bedragen waarboven een huizenkoper niet mag gaan, is het al leszins aan te bevelen om ook eens te neuzen in de zeer gevarieerde najaars- en wintereditie van ServiceSerie 79 on der de titel 'Geld 89', die een antwoord geeft op 'alle' geldvragen. Wie veilig wil wonen in de jaren negen tig doet er bijvoorbeeld goed aan na te gaan welke hypotheek Haalbaar is. De gids bevat een lijst waarop in cijfers de relatie wordt aangegeven tussen bruto inkomen, hypotheek en koopsom. Een prima richtlijn voor de aankoop van een woning, al wordt er door de samensteller direct bijgezegd dat de in de tabel opge nomen bedragen niet meer zijn dan een indicatie. Het persoonlijk uitgavenpatroon heeft veel invloed op de relaties tussen de ge publiceerde bedragen. De koper, die pre cies geïnformeerd wil worden kan een uitgebreid, op zijn mogelijkheden toege sneden advies krijgen voor 89,50 gulden van de onafhankelijke Stichting Woon- nut in Den Haag. JOS BOUTEN AMSTERDAM - Het geld ligt in Nederland nog steeds op straat, maar slechts weinigen bukken ver genoeg om het te zien en het op te rapen. De kleine Lars-Erik Mag nusson zag 'ons' geld echter al van uit zijn geboorteland Zweden lig gen, kwam in 1985 met 20.000 gul den op zak naar Amsterdam, stort te zich dank zij hem goedgezinde beleggers in het onroerend goed en bleefmiljoenen rapen. Als Nederlander kun je nu drie dingen doen: je misgunt het de 36-jarige zaken man, je bent blij voor hem of - al dan niet jaloers of blij - je laat je door zijn succes en aanpak inspireren en probeert zelf ook schatrijk te worden. Of dat ge lukkig maakt, is voor de meesten onder ons nog de vraag. Magnusson weet het al: de constant toenemende luxe zit hem alles behalve»dwars. Kom, zult u denken, laat ons niet langer in het ongewisse over deze man. Menig een zal hem ook niet kennen, maar zijn acties, aan wie enkele landen de komst van veel andere Zweedse beleggers heb ben te danken, zijn niet ongemerkt ge bleven. Dala Holding van Magnusson verwierf dit jaar voor 1,4 miljard gulden een kantoorgebouw in New York dat grotendeels aan het beroemde reclame concern Saatchi and Saatchi is verhuurd en de kantoortorens Cigna Building en La Salie Building in Chicago. Het is de grootste Europese investering in Ameri kaans onroerend goed tot nu toe. Daar naast bezit Dala onroerend goed in Lon den, Brussel, Amsterdam en Utrecht. Hoofdpostkantoor Privé bezit Magnusson onder de naam Larmag Investments onder meer het hoofdpostkantoor in Amsterdam, dat hij voor 7,5 miljoen gulden heeft gekocht en dat over een paar jaar moet zijn ver bouwd tot een luxe kooppaleis. En het zou niemand verbazen als dit winkelcen trum - bijvoorbeeld ondér de naam Magnusson Palace - internationale roem gaat oogsten. Hoewel Magnusson graag forse winsten maakt, is dat hoofd postkantoor voor hem meer een presti ge-object. „Anders had ik het al lang weer doorverkocht, want er is me inmid dels al het veertienvoudige voor het ge bouw geboden". Het privévermogen van Magnusson be hoeft kennelijk geen uitbreiding met die 105 miljoen, waardoor het huidige totaal zich des te hoger laat inschatten. „Toch", merkt de multimiljonair fijntjes op over zijn levensstijl, „geef ik geen hoog percentage van mijn inkomen uit". Desondanks bezit het gezin Magnusson (vrouw en één dochtertje) een Dallas achtige woning met tennisbaan in Blari- cum, dat regelmatig verbouwd en op nieuw ingericht wordt, en een collectie antieke auto's („onder meer een Merce des convertible van eind jaren dertig"). Onlangs kocht de Zweed voor zijn be drijf een Falcon 50, voor een gewoon be drijf een erg groot passagiersvliegtuig. 'Time is money' en met één extra zake lijk succes meent Magnusson de kosten van dat toestel er al weer voor een jaar uit te hebben. „Om succesvol te zijn moet je er altijd als eerste bij zijn. Dat kan alleen met een eigen vliegtuig". Zelfs met dat snelle vervoer is hij van Lars-Erik Magnussonde Zweedse topman van Dala Holding, achter zijn bureau in het World Trade Center te Amsterdam. Aan de wand hangen foto's van zijn fraaie woning in Blaricum en van zijn verworven superkantoren op toplocaties. Op zijn bureau de belangrijkste foto: die van zijn vrouw en dochtertje. FOTO: DIJKSTRA maandagochtend tot zondagavond met zijn werk bezig is. „Mijn agenda is al he lemaal vol tot het eind van het jaar, dat benauwt me wel eens. Tenslotte werk je om te leven". En daarom durft hij ook veel geld uit te geven aan luxe, „want", is zijn volgende éredo, „geld verdien je ten slotte om uit Geen toilet Het lijkt heel natuurlijk dat iemand in zijn leven van iets meer luxe droomt dan hij gewend is. Magnussons droom ging echter veel verder omdat zijn jeugd totaal onnodig van enig comfort versto ken is gebleven. Hij groeide op op een boerderij in de Zweedse provincie Dala. Hij was de oudste van vijf kinderen. „Ik heb een goede maar zware jeugd gehad. Geld was ik totaal niet gewend. Boven dien was mijn vader niet geïnteresseerd in comfort. Tot 1965 hadden wij geen warm water thuis en tot 1971 zelfs geen toilet. Andere boerderijen in de buurt hadden dat wel, maar mijn vader vond het niet nodig". Zonder een gerichte vakopleiding maar met een geboren talent voor zaken doen („dat is veel belangrijker") stortte Lars- Erik Magnusson zich in 1975 in de inter nationale handel in Europa en Noord en Zuid-Amerika. In 1984 verspeelde hij echter bijna al zijn geld bij een project in drijvende hotels voor de off-shore-indus- trie. Of de stress-arme Zweed ook toen rustig bleef? „Ik moest wel, ook al moest ik zelfs mijn moeder in Zweden vragen om geld omdat ik niks meer te eten had. Toen realiseerde ik me dat ik voorzichti ger moest worden. Maar ook weer niet te voorzichtig natuurlijk. Ik wist dat ik in Zweden de klap niet meer te boven kon komen. Daar was de rente op een lening veel hoger dan de huuropbrengst uit onroerend goed; in Nederland was dat precies andersom. Ik koos ook voor dit land omdat ik het al sinds 1977 goed kende. En ik kon in zo'n klein maar eco nomisch sterk land als kleine onderne mer 'spelen' zonder al te veel concurren tie. Ik kon er tevens gemakkelijker op vallen, een imago creëren". „Die 20.000 guldens die ik uiteindelijk meenam, waren natuurlijk nooit genoeg om zaken mee te doen. Ik moest het vooral hebben van mijn vele goede con tacten en van mijn goede naam. Ik heb altijd mijn schulden betaald, ben nog nooit voor een rekening weggelopen". Pronam Magnusson kocht en (later) verkocht achtereenvolgens de (vakkundig geher structureerde) Ariel/Beta-portefeuille en Pronam. „Reeds in 1986 werd ik al van een tamelijk arme man een tamelijk rij ke man. Ik ging opeens van nul gulden naar 15 miljoen. De rente daarvan zou al genoeg geweest zijn om comfortabel van te leven. Maar zaken doen is mijn hobby, ik heb de uitdaging nodig". Via verkoop van een deel van zijn aan delen in Pronam en uitgifte van nieuwe aandelen Pronam kon Magnussons Lar mag Investements weer nieuwe aanko pen doen, met name de Europoint To rens in Rotterdam en het Rembrandt- park-gebouw in Amsterdam. Na de beurskrach van Zwarte Maandag daal den de aandelen Pronam van 157 gulden naar 90 gulden. Om ook de andere aan deelhouders aan forse winst te helpen verkocht grootaandeelhouder Magnus son Pronam; de inmiddels weer tot 162 gulden gestegen aandelen brachten liefst 198 gulden per stuk op. Sneeuwbaleffect „Daarna ontstond een sneeuwbaleffect. Als je in een goede positie verkeert, hoef je steeds minder geld in een volgende deal te stoppen", aldus de Zweed. Mag nussons stijl lijkt zo simpel: je koopt on roerend goed van 100 miljoen gulden niet met 100 miljoen gulden eigen geld, maar met bijvoorbeeld 30 miljoen. De rest leen je. Daarna verkoop je het voor 130 miljoen gulden. „Kijk", legt hij uit, ,je verdient in beide gevallen hetzelfde maar nu heb je honderd procent winst op je investering, anders maar dertig". „Ik doe alleen iets als ik een sterk gevoel heb dat het snel winst oplevert. En met onroerend goed heb ik nog nooit een gulden verloren. Ik zeg niet dat ik geen fouten meer kan maken, maar ik heb ge leerd van vroeger en kan fouten voor de toekomst beperken. Ik ga alleen tot za ken over als het ergste risico een klein verlies is en er een kans bestaat op grote winst". Vorig jaar oktober richtte Magnusson Dala Holding op. De bedoeling van deze maatschappij is onroerend goed aan te kopen op toplocaties in Europese en Amerikaanse steden. Is zaken doen echt zo makkelijk? Je zou het bijna geloven, als je iemand schatrijk ziet worden dank zij wat achteraf een simpel rekensommetje lijkt. Waarom slaagt Magnusson met projecten waar anderen niets in zien? „Mijn deals zijn altijd erg ingewikkeld, daarom doen anderen ze niet. Je moet er ook als eerste aan denken. En dat doe ik vooral thuis. Daar krijg ik mijn ideeën, terwijl ik soms bijna in trance zit en eventueel naar muziek luister. Aan de aankoop van die drie Amerikaanse top- kantoren hebben we zes maanden kei hard moeten werken; we hebben onge looflijk veel hobbels moeten nemen, met advocaten en zo, voordat we de juiste constructie voor de verwerving gevon den hadden. Van die 630 miljoen dollar hebben we er toch zelf maar 120 miljoen ingestoken, de rest is geleend. Tot vlak voor de deal kwamen we nog 300 mil joen dollar te kort omdat een Zweedse en een Nederlandse bank het opeens niet meer aandurfden". Middel Voor Magnusson is onroerend goed slechts een middel om geld te verdienen; het had evengoed bier kunnen zijn. „Ik ben net zoveel een financieel onderne- Het hoofdpostkan toor in Amsterdam, privébezit van Magnusson, wordt een luxe kooppaleis. FOTO: ANP mer als een makelaar", meent hij. „Die aankoop van de Europoint Torens in Rotterdam bijvoorbeeld was een pure fi nanciële gebeurtenis. Ik nam daarbij ei genlijk te veel risico maar verdiende aan die gebouwen in twaalf maanden meer dan de gemeente Rotterdam in achttien jaar gedaan had". Of Lars-Erik Magnusson ooit nog eens het Amsterdamse World Trade Center koopt, waarin hij met een dozijn 'zeer bekwame' medewerkers een kantoor ruimte huurt? „Nee, want het gebouw is niet te koop. Bovendien zou de prijs ongetwijfeld verkeerd zijn. Ik betaal altijd alleen een prijs die beneden de waarde ligt". De collega's die hem aanvankelijk niet serieus namen in Nederland, lopen nu de deur plat bij Magnusson. „We krijgen per jaar ten minste 150 gebouwen aange boden, maar hooguit tien procent daar van is interessant". Dala Holding is nu al de grootste beleg ger in onroerend goed van Nederland na Rodamco en Wereldhave. Dala zal naar verwachting begin volgend jaar notering vragen aan de effectenbeurs in Amster dam. Magnusson denkt bij de introduc tie nieuwe aandelen uit te geven om 200 miljoen meer eigen vermogen (voor Dala) te krijgen. Zorg dat u erbij bent. .Alle experts verwachten dat het aandeel Dala Holding, dat nu op basis van de portfoliowaarde 20 tot 25 gulden waard is, na de verkopen naar 30 gulden zal stijgen. Maar wie niet waagt, die niet wint, zeggen ze ook in het Zweeds. En wie wint met aandelen, hoeft over die winst ook geen belasting te betalen. Dat weet Lars-Erik Magnusson natuurlijk ook maar al te goed. Hij hoeft voorlopig ook niet terug naar Zweden, zoals Björn Borg, die als zakenman de ene tegenslag na de andere heeft moeten incasseren. De tennisheld lijkt in geld uitgedrukt al te zijn gepasseerd door landgenoot Mag nusson. En die had daar slechts drie en RMAN JANSEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 35