,We zijn geen stelletje grove, zuipende idioten" „Sommigen hadden nooit meer dan drie kilometer gelopen" nnal Ie Leidenaars lopen voor vluchtelingen £eicUc0otvtant ZATERDAG 28 OKTOBER 19 89 PAGINA 33 YVES KUMMER MET NATIONAAL RUGBYTEAM NAAR SPANJE NOORDWIJK - Yves Kummer is aanvoerder van het Nederlands rugbyteam. De Noord wij ker is van daag met zijn ploeggenoten naar Spanje vertrokken om tijdens een internationaal toernooi de volgen de stap richting de Worldcup 1991 te zetten. Tegenstanders in Madrid zijn België, Polen en gastland Spanje. Kummer acht Nederland tegen geen van deze drie teams kansloos. „België en Polen moeten we gewoon verslaan en dat is vol doende, want de eerste twee gaan door. Maar ook van Spanje kun nen we misschien inmiddels wel winnen. De progressie die het Ne derlands vijftiental heeft doorge maakt is namelijk groot, heel groot". Door Portugal, Zweden en West-Duits- land te verslaan heeft het Nederlands team zich voor het toernooi in Spanje geplaatst. Volgens hooker Yves Kummer betekent dat voor het team dat één doel op zich al bereikt is. „Een wens is in ver vulling gegaan. Niemand uit de rugby- wereld had verwacht dat wij het zouden redden. Portugal en West-Duitsland ver slaan, dat was nog nooit vertoond in de historie van het vaderlandse rugby. Maar ik had het verwacht. Het is een lo gisch gevolg van de ontwikkeling, die het nationaal team de laatste jaren onder de bondscoaches Theo Snijders en Piet Paul heeft doorgemaakt". Italië '90 en met zondag 5 november gehouden wordt, plaats zich voor een toernooi dat in het najaar van 1990 plaatsvindt. De overige twee deelnemers daarvan zijn al bekend: Roemenië en Italié, dat tevens tastland is. Yves Kummer verwacht dat panje en Nederland de twee zullen zijn die zich daarnaast voor 'Italié 1990' plaatsen. De twee besten van dat toer nooi gaan rechtstreeks naar de World cup, die in de zomer van 1991 in Frank rijk en Engeland gehouden wordt. De zestien beste landen van de wereld doen daaraan mee. Onder andere Australië, Nieuwzeeland, Frankrijk, Engeland, Wa les, Schotland, de Sovjetunie en Canada. Of ook Nederland het redt, betwijfelt aanvoerder Kummer, maar hij sluit het niet uit. „Roemenië is door ons niet te verslaan, daar moet je gewoon vanuit gaan. Maar Italië en Spanje zijn een an der verhaal. Tot dusverre zaten wij net iets onder het niveau van dat dat soort landen, maar wie weet zijn we ze inmid dels wel gepasseerd. Het toernooi van komende week en dan met name na- Diok De positieve ontwikkeling die het Ne derlands rugbyteam doormaakt, zette het eerst in bij de Leidse vereniging DIOK. Ook bij dat team, dat regerend kampioen van Nederland is, draagt Yves Kummer de aanvoerdersband. Bonds coach Snijders is tevens trainer van de Leidse landskampioen, die in het on langs begonnen seizoen weer tot enkele aansprekende prestaties kwam. Kummer daarover: „Eigenlijk hebben we in de competitie te weinig tegenstand van be tekenis. Alleen van Castricum - deze ploeg bracht DIOK onlangs de eerste ne derlaag in een lange tijd toe - en Den Haag hebben we nog wat te vrezen. In onze eerste competitiewedstrijd bijvoor beeld wonnen we met 122-0 van Eem- land en afgelopen zondag speelden we tegen RRC een duel van bedenkelijk ni veau, maar werd het niettemin 82-3 voor ons. Als je dat vertaalt naar voet baluitslagen dan moet je denken aan 17- 0 <Df daaromtrent. Beetje hoog hè". Juist daarom vindt Kummer het zeer be langrijk dat het Nederlands team, dat in clusief reserves negen spelers van DIOK telt, veel interlands afwerkt. „Daar leren we enorm veel van", aldus de robuuste Noord wij ker, die echter ook met zijn ei gen club internationale ervaring opdoet. „Bij DIOK is gewoon de ideale situatie geschapen om bij te rugbyen. Het be langrijkste is: er is geld. Dankzij spon sors kunnen wij bijvoorbeeld naar Pa pendal en naar het buitenland. Voorts kunnen we jaarlijks een toernooi organi seren met Europese topclubs. Maar er is meer. DIOK, en nu ook het Nederlands team, speelt het spelletje gewoon goed. Met de juiste mensen op de juiste plaats, serieus maar met veel spelvreugde". Eigen kracht Kummer vindt die spelvreugde in het puur aanvallende spel, waarbij zoveel mogelijk vanuit balbezit gerugbyd wordt. „Hoe langer ik die bal in mijn handen heb, hoe gelukkiger ik ben. Je moet bij rugby altijd van je eigen kracht uitgaan. Dat kost ook minder moeite. Je kunt beter met de bal in je handen ren nen dan achter een vent aanhollen die de bal in zijn handen heeft. Dan moet je namelijk nog harder gaan om hem in te halen. Natuurlijk, soms trap je die bal over de zijlijn, maar dat is wel zo'n beet je de enige tactische concessie die ik wil doen. Je hoort wel eens in het veld dat we moeten consolideren. Onzin. Kan eenvoudig niet. Zo gauw je verdedigend wilt gaan spelen, betekent dat gewoon dat je niet meer van je eigen kracht, maar van die van je tegenstander uit gaat". Bonds- en DIOK-coach Snijders denkt er al net zo over. Vandaar ook dat Kum mer met zijn vierentwintig jaren al de aanvoedersband kreeg toebedeeld. „Ik geloof heilig in de aanpak van Snijders en Paul. Maar dat is niet de enige reden waarom ik aanvoerde^ ben. De vorige raakte geblesseerd dus er moest wel een ander komen", aldus Kummer, die er niet zonder trots aan toevoegt nog onge slagen te zijn (vijf wedstrijden inmid dels) als eerste man van het Nederlands vijftiental. Yves Kummer is bezeten van zijn sport. Tot zijn vijftiende voetbalde hij niet on verdienstelijk bij Noordwijk, maar van de overstap naar het rugby heeft hij geen moment spijt gehad. „Bij het voetbal kon je een uurtje trainen en dan moest je wegwezen. Toen ik me bij DIOK meldde zei een van de trainers: 'Jij wil rugbyen? Kom vanavond maar naar het terrein, dan zal ik je een privétraining geven'. Kijk, dat is nou het verschil: het is allemaal veel persoonlijker, vriendelij ker ook". Idioten Het slechte imago dat rugby heeft, stemt volgens meester in de rechten Kummer niet overeen met de werkelijkheid. „Veel mensen denken dat rugby bedreven wordt door een stelletje grove harde en zuipende idioten. Niets is minder waar. Bij DIOK en het Nederlands team bij voorbeeld, is er bijna niemand meer die Nationaal rugbyteam-aanvoerder en meester in de rechten Yves Kummer: „Van de Bel gen en Polen moeten we gewoon winnen. En wellicht verslaan we Spanje ook nog wel". FOTO: WIM VAN NOORT Waartoe die verbroedering kan leiden, zal komende week duidelijk worden. Morgen spelen Kummer en zijn maten tegen Spanje. Woensdag treden ze in het strijdperk tegen Belgiè en het toernooi wordt de zondag daarop besloten met een wedstrijd tegen Polen. PAUL DE VLIEGER rookt of veel drinkt. Iedereen is serieus met topsport bezig. Een sport waarbij trouwens alle sociale klassen van de be volking vertegenwoordigd zijn. Je hebt er professoren bij, maar ook uitsmijters om maar eens wat te noemen. En ieder een gaat als een vriend met elkaar om. Rugby verbroedert". Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger. Borden In niet minder dan acht verschillende ta len deed Noordwijk vorige week een op roep in het programmaboekje. I peskep- kiklidomata; luidde één van die smeek bedes. Oftewel: toeschouwers wordt ver zocht achter de reclameborden te blijven. Nou beweegt zich, met narr\e in de zo mermaanden, tn de bloemenbadplaats inderdaad een internationaal volkje. En dat ook nu sommige niet-Nederlanders de kraker Noordwijk - Quick Boys be zochten, willen Wij van Hutspofrjt nog wel geloven. Zo'n oproep valt aaarom nog enigszins te begrijpen. Maar, Noord wijk stelt de toeschouwers daarmee wel voor een moeilijk probleem. Want wat te denken van die hoog geplaatste reclame borden. Enkele jongens probeerden het nog wel. Erachter lukte niet; dan maar erop zullen ze als alternatief bedacht heb ben. Stand Al eens naar de stand in de eerste klasse B gekeken? Noordwijk, Rijnsburgse Boys. Quick Boys, Spakenburg (Spakenburg?), ARC, Katwijk, FC Lisse; allen vertoeven zij aan de linkerkant van de scheidslijn. Niets lijkt op dit moment dan ook de he gemonie van de streekclubs aan te kun nen tasten. Wie zei er ook alweer dat de streekder- bv's een negatief effect zouden hebben op de stand in de eerste klasse? Scheids Nu we toch met het zaterdagvoetbal be zig zijn; bij Rijnsburgse Boys tegen Spar ta Nijkerk gebeurde vorige week iets op merkelijks (nee, niet de wedstrijd zelf). Scheidsrecht ersbobo Leo van der Kroft zat op de tribune om de arbiter van die middag. Slijkhuis uit Doornspijk, te be kijken. Misschien is dat wel wat voor het betaalde voetbal", schijnt Van der Kroft gedacht te hebben. Nou, daar zat de hoge man in het zwart niet ver naast, want Slijkhuis bleek een fluiter van for maat te zijn. Alleen is er één probleemp je: de scheids wil zelf niet. „Ik fluit uit principe niet op zondag en bovendien ben je in die profwereld de ene dag een topper om de volgende dag weer uitgekotst te worden", zo verklaarde hij na afloop. Ndar die scheidsrechter kan Van der Kroft dus wel fluiten. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN ACHTENVEERTIG LEIDSE LOPERS NAAR MARATHON VAN NEW YORK LEIDEN - De 48 lopers zijn de da gen aan het aftellen. De één richt zich daarbij op de datum van ver trek en de ander op het sportevene ment zelf. Maar of de kalender vandaag nog vier of acht dagen telt, het doel blijft hetzelfde: de marathon van New York. Wat begon met een opmerking en uit groeide tot een intensieve trainingsperio de van zo'n negen maanden, moet op zondag 5 november zijn beslag krijgen op één van de zwaarste parcoursen ter wereld. Frans Kortekaas en Tjeerd Scheffer kijken reikhalzend naar dat mo ment uit. Beiden geven aan dat de laat ste loodjes nu toch wel erg zwaar wegen. De voorbereidingen op de marathon be gonnen immers al in januari. Een lange tijd voor redelijk geoefende lopers. „Maar we zijn begonnen met mensen die bijvoorbeeld nog nooit drie kilome ter hadden gelopen", maakt Tjeerd Scheffer duidelijk. Eén van hen was Hannie Nederlof. De medewerkster van het in Zoeterwoude gevestigde bedrijf 3M Nederland maakte vorig jaar, na het zien van de beelden van de marathon van New York, de opmerking daar ook wel eens aan mee te willen doen. 3M- sportcoördinator Scheffer zag wel wat in het idee en een kleine inventarisatie bin nen het bedrijf leverde al gauw een aan tal van dertig lopers op. „Wij hebben hen gestimuleerd om ook iemand in de privésfeer te zoeken, waarmee de groep op zo'n vijftig man kwam. Al kent die nu wel een heel andere samenstelling dan in het begin. Zo'n twintig lopers, waaronder zeven 3M'ers, zijn er sinds januari bij. De overigen haakten af door blessures of omdat het mentaal of finan cieel niet op te brengen was". Waaron der Hannie Nederlof. Pijntjesman Frans Kortekaas pakt de draad van het verhaal vervolgens op. „Half februari kwamen wij via AV Holland zo in con tact met Teun de Rede, terwijl ook leden van de vriendenvereniging Niet Lullen Maar Lopen (NLML) zich aansloten". Tjeerd Scheffer vult hem aan: „Zij moesten de groep dragen, uitgaande van het feit dat 25 man nog nooit gelopen had. Omdat we van 3M twee begeleiders mochten aanstellen, hebben we aan Teun de Rede gevraagd om zich als trai ner op te werpen. Chiel Houtman werd onze pijntjesman. Dit tweetal is goud waard voor de groep en gaat op kosten van het bedrijf mee naar New York. Chiel wil met de partners die meegaan een verzorgingsteam vormen en zo drie of vier posten inrichten. Je moet name lijk oppassen dat je niets verkeerd aan pakt, want anders loop je leeg". Frans Kortekaas: „Het is zalig als ze daar bijvoorbeeld met droge shirtjes staan. Voor de lopers die er vier uur over doen is zo'n shirtje gelijk aan een verkwikkende douche". Onder impulsen van de twee begeleiders werd in februari begonnen met tweemaal per week te trainen. Langzaam maar ze- De groep die op 5 november de marathon van New York hoopt af te werken. Velen van hen maken voor het eerst kennis met deze afstand. FOTO: TEJO RINGERS ook". Belangrijk om te weten, omdat drie dagen later individueel het definitie ve besluit genomen moest worden over de deelname in „The Big Apple". „Van de vijf- a zeshonderd kaarten die aan Nederland worden toegewezen, hadden wij er al vijftig geclaimd. Daarmee vor men wij de grootste Nederlandse groep die ooit aan deze marathon meedeed", aldus Tjeerd Scheffer. Na de zomer werd de trainingsduur op geschroefd naar vier avonden per week. „Met de waarschuwing om vooral te wa ken voor overtraining. Iedereen loopt wel een blessure op, maar dan moet je jezelf wel rust gunnen. En dat is moei lijk, omdat een onervaren iemand de angst heeft dat hij de afstand niet redt als hij zijn kilometers niet heeft ge maakt", zegt Frans. „Toch is de hele opzet met intervaltrai- ningen, duurlopen en heuvellopen goed ker groeide er een hechte groep. „De sfeer is uitstekend. Alleen al het er mee bezig zijn, was belangrijk voor een snelle genezing van een blessure", laat Frans weten. Tjeerd was er voor een goed deel verantwoordelijk voor dat de 48 lopers niet alleen tijdens de trainingen met hun gedachten bij de marathon waren. In het kort wordt een aantal van de activiteiten opgesomd. Zo werden binnen het bedrijf nieuwsbrieven verspreid, vond er een trainingsdag met Wim Verhoorn plaats, kreeg de groep informatie over blessure preventie en juiste kleding en schoeisel en vonden diverse testlopen plaats. Grootste groep Eén van die testen vond op 28 mei in Brussel plaats. Frans: „De eerste echte test voor de niet-trimmers. Zo onder het motto van: als dit kan, lukt New York gebleken. Iedereen heeft op bijna elke af stand zijn persoonlijk record wel verbro ken, omdat er gericht getraind is", vult Tjeerd aan. Om het in New York niet alleen bij het lopen te laten, besloten de 48 deelne mers zich in te zetten voor een goed doel. Vanaf 1 september trachtten de deelnemers mensen te vinden die hun voor een bepaald bedrag per kilometer willen sponsoren. „Wij proberen zo een halve ton bijeen te krijgen voor de ge handicaptensportvereniging De Sleu tels", geeft Tjeerd aan. „Naar schatting kunnen we nu rekenen op een bedrag van 35.000 gulden en zullen we het streefbedrag waarschijnlijk net niet ha len. In ieder geval kunnen we er wel voor zoigen dat De Sleutels, dat dit jaar zijn 30-jarig jubileum viert, voor zo'n zeven jaar uit de financiële zorgen is". De activiteiten staan nu echter op een laag pitje. „Het gaat toch ten koste van het lopen". „Ja, het begint nu toch wel te kriebelen", laat Frans vervolgens weten. „Negenen negentig procent van de lopers is er klaar voor. Alleen Ingrid Middelkoop houdt op de dag voor de wedstrijd nog een laatste test. Als ze de vijf kilometer lange breakfastloop zonder pijn aflegt, start ze en anders niet". Bij de Leidse deelnemers is ook Jan Tak. Onder bege leiding van Piet Bloed hoopt deze blinde atleet in New York zijn tweede mara thon te volbrengen. De groep lopers vertrekt volgende week woensdag naar de stad van Peter Stuyve- sant. Tjeerd: „Daar moeten we dan de dag vanwege het tijdsverschil zien vol te maken. Op donderdag dienen de startbe wijzen opgehaald te worden, waarna we in groepjes excursies maken. Na de bre akfastloop op zaterdag kunnen we ons 's avonds voieten met koolhydraten. Op de dag zelf moeten uren van tevoren in de startarea aanwezig zijn, omdat de bruggen in de omgeving dan dicht gaan. Een gedeelte keert dan op maandag weer terug, maar de meesten vertrekken dins- dag PETER VAN DER HULST LEIDEN - Naast de groep van 48 Leidse lopers, nemen ook twee ambtenaren van de gemeente aan de marathon van New York deel. Kees Hofstra, werkzaam bij de Leidse Gemeentelijke Sociale Dienst, en Wim van den Eshof, direktie Welzijn, wil len de afstand volbrengen ter onder steuning van de actie 'Namibië vrij! Steun de opbouw'. Met hun sportieve verrichtingen hopen zij geld in te za melen voor de Namibiscne vluchtelin gen. Kees Hofstra (links) en Wim van den Eshof.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 33