Olympische koorts mag aan Champagny voorbij gaan Vliegreizen naar Alpen raken steeds meer in trek 'Dicht-bij-huis' hoopt op een sneeuwrijke winter "final* Postbank/ANWB in aanval op Nederlandse Skivereniging £&idóc Qowuvnt ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 PAGINA 31 Champagny-en-Vanoise is door de snelle verbinding met La Plagne een gebied dat aantrek kelijk is voor alle skiërs, van be ginners tot echte cracks. Lang laufers kunnen prima terecht in Champagny-en-Haut. De wan delmogelijkheden zijn beperkt. De plaats zelft ligt op 1250 me ter hoogte, het skigebied reikt tot 3250 meter met een enorm aanbod aan pistes. Champagny is te bereiken over de weg (via Lyon of Grenoble, ongeveer twaalfhonderd kilometer van Nederland). Maar op zaterdagen moet op de weg vanaf Albertvil- le, met name tot Moutiers, reke ning worden gehouden met files en vertragingen. Andere moge lijkheden zijn het vliegtuig (tot Lyon) en vervolgens de bus, maar ook dan doemen de files op. De derde mogelijkheid is per trein (TGV) tot Moutiers en van daaruit per bus. De accom modatie bestaat uit appartemen ten, enkele hotels en een be scheiden aanbod aan kamers bij particulieren. FRANSE SAVOIE IN DE BAN VAN SPELEN VAN '92 CHAMPAGNY - Veel inwoners van de Franse Savoie kunnen hun ongeduld nauwelijks de baas. Toch moeten ze nog twee jaar wachten voordat wintersporters-aller-landen zich verzamelen in en rond Albert- ville, de hoofdstad van de Savoie, voor de Olympische Winterspelen van 1992. Posters en affiches. Grote borden langs de weg en kleine merkjes op de verpak king van regionale produkten. Aankon digingen van bouwprojecten van wegen en huizen. Links, rechts, voor en achter; overal tref je de vijf olympische ringen aan. Zelfs het nietige plaatsje Champagny-en- Vanoise, weggestopt in een uithoek van de Savoie, is niet geheel aan het olympi sche virus ontkomen. Maar Bruno Pel- lissier, de 30-jarige directeur van het plaatselijke Office du Tourisme, hoopt uit de grond van zijn hart dat zijn dorp er niet net zo besmet door zal raken als de rest van de Savoie. In de met ultramoderne skistations vol gebouwde gebied is Champagny een van de weinige 'stations village', wintersport plaatsen waar zoveel mogelijk wordt ge tracht het oude dorpsgezicht in stand te houden. „We hebben geleerd van de er varingen van die grote, moderne skista tions. Zo willen we niet worden. Cham pagny zal een bescheiden, maar vriende lijke en schone wintersportplaats blij ven", aldus Pellissier. Beschut Champagny-en-Vanoise ligt verborgen achter de bergen en beschut in een op het zuiden gerichte dalkom, op 1250 me ter hoogte aan het eind van de weg, die eerst langs tal van de moderne skista tions van de Savoie voert. Linksaf naar La Plagne, Les Arcs en Tignes, rechtsaf naar Val Thorens, Val morel, Les Menui- res en Courchevel. Het is een dorp van een paar honderd inwoners. Een menge ling van smaakvolle nieuwbouw en mooie, oude boerenhuizen, die getuigen van een eeuwenlange historie. Champagny heeft zelf geen al te groot skigebied, maar de prachtigste hellingen zijn vlug bereikt dank zij een supersnelle télécabine. FOTO'S: PR Die geschiedenis van Champagny gaat, zoals onderzoek heeft uitgewezen, in elk geval terug tot de tijd van Julius Ceasar. De Galliërs en de Romeinen leverden hier in de buurt veldslagen. In de derde eeuw moesten de eerste christenen die zich in Champagny vestigden zich in on dergrondse schuilplaatsen terugtrekken om aan vervolging te ontkomen. Later, in de negende eeuw, bood het onher bergzame berggebied bescherming tegen de oprukkende Moren. Centraal in de geschiedenis van Cham pagny-en-Vanoise staat de kerk. In 1384 zou er al een godshuis hebben gestaan, dat op 2 januari 1639 door een brand werd verwoest. De dorpsbewoners zaten niet bij de pakken neer en begonnen met de wederopbouw, die in 1662 werd be kroond met het plaatsen van een voor de som van 1088 Savoyaardse florijnen gemaakt altaar. Twintig jaar later was de kerk al te klein om de sterk gegroeide gemeenschap on derdak te bieden. In plaats van er een stuk aan te bouwen, werd besloten de kerk af te breken en te herbouwen. Al leen het koor met het indrukwekkende altaar mocht blijven staan. Op het kerk hof voor de kerk werd de bouwopdracht ondertekend. De prijs: 3000 florijnen, een hoeveelheid brandhout en een jaar lijkse bijdrage van de parochie voor de bouwers. In 1689 werd de nieuwe kerk geconsacreerd. Tegenwoordig is hij on der begeleiding te bezoeken. Wintersport Een bezoek aan de kerk is een van de 'uitstapjes' voor middagen waarop er niet geskied kan worden. Want de win tersport, dat is waar het leven in Cham pagny van november tot en met april om draait. De andere maanden van het jaar geeft het dorp toegang tot het natio nale park van de Vanoise, maar dat is een ander verhaal. Champagny heeft nauwelijks een eigen alpine-skigebied, terwijl je vijf kilometer moet reizen voor het overigens impone rende langlaufgebied van Champagny-le- Haut. Maar elke dag komen van heinde en verre bussen met skiërs naar Cham pagny. Zij stappen pal achter de Office du Tourisme in de nieuwe télécabine (kabelbaan), die hen in zes minuten om hoog brengt naar het op bijna tweedui zend meter gelegen La Rossa (kabel baanstation en berghut). Dat is heel wat sneller dan de 25 minuten die je tot voor enkele jaren in een stoeltjeslift moest doorbrengen. Wie, eenmaal boven aangekomen, ver volgens drie sleepliften neemt, staat opeens midden in de witte wereld van La Plagne: een brede bergkom, tot de rand gevuld met witte sneeuw. Het is de eerste keer wel even schrikken. Zo rustig en rustiek als Champagny is, zo modem en druk is La Plagne, zeker wanneer, zoals bij ons bezoek in april van dit jaar. alleen boven de 1800 meter goed geskied kan worden. Wie in de ski-literatuur te rade gaat, ziet La Plagne louter met superlatieven om schreven. En inderdaad, het is een ge bied met enorme mogelijkheden: hon derd liften, meer dan honderd pistes met een gezamenlijke lengte van meer dan tweehonderd kilometer, waarop alle mo gelijke vormen van de skisport kunnen worden beoefend. De hoogste pistes liggen op de gletsjer van de Bellecóte (3250 meter), de laagste eindigen rond de 1250 meter. Je kunt er zonder meer een week skiën zonder de zelfde pistes op en af te moeten; het is er ideaal voor gezinnen met kinderen en voor de echte fanaten zijn er verbindin gen met andere gebieden, waaronder dat van Les Arcs. En, zo gebiedt de eerlijk heid ook te zeggen, zonder La Plagne is er nauwelijks alpine-skiën in Champag ny Zielloos Maar toch Soms lijkt het of La Plag ne te veel op het skiën-op-zich is afge stemd. Van de kneuterigheid die bij voorbeeld Oostenrijk voor Nederlanders zo aantrekkelijk maakt - Oostenrijkers spreken zelf liever over Gemütlichkeit - is in de witte wereld van La Plagne niets te vinden. Het lijkt een gebied zonder ziel, of die moet verborgen zijn in een van de afschuwelijke moderne flatgebou wen die in Belle Plagne, Plagne Bellecóte en andere Plagnes tussen de sneeuw zijn verrezen. Wat ons betreft heeft bijvoor beeld het gebied van Les Portes du So- leil op de grens van Frankrijk en Zwit serland meer te bieden. Voor wie 's avonds liever in een echt dorp zit dan in het beton van La Plagne is Champagny dus een prima verblijf plaats. Maar de terugweg naar het 'sta tion village' verloopt niet altijd zonder hindemissen. Er zijn vier verbindingsroutes. Een lange omweg loopt via Les Verdons, maar de afdaling naar de kabelbaan van Cham pagny wil nog weieens dicht zijn, hetzij wegens slecht weer, hetzij omdat de sneeuw op deze zuidhelling een dankba re prooi is voor de felle zon. De kortste weg is een pad van enkele honderden meters, waarop een stuk gelopen moet worden. Wanneer dit pad na verse sneeuval is gesloten, rest niets anders dan de blauwe (=gemakkelijke) piste van Le Levasset. Maar als je aan het eind van de dag vermoeid bent, is deze lange omweg, ondanks het feit dat-ie gemakke lijk is, al met al een onprettige verras sing. Heerlijketen 's Avonds, in de ook in Champagny kleine maar dure Franse appartementen, zijn alle inspanningen echter snel verge ten. Aan de andere kant van het dal flonkeren de lichten van het drukke uit gaansleven in Courchevel, waar de Fran se jet-set zich 's winters vermaakt. Ge lukkig wordt de aan-en-uit-knipperende neonverlichting ook in april nog vaak aan het zicht onttrokken door uit het dal opstijgende wolken, die de volgende ochtend verse sneeuw blijken te hebben gebracht. In Champagny beperkt het uitgaansle ven zich tot tien bar-restaurants en een discotheek. Van die restaurants is er een, Le Bouquetin, zeer de moeite waard. Op de kaart prijken Savoyaardse gerechten en na de maaltijd komen warme kruiken op tafel met een smakelijke, eigenge maakte digestif. Daarna gaat de eigenaar de tafels langs met een fles likeur, die vooral goed zou zijn tegen de reumatiek. Er zijn er maar weinig die een slok dur ven te nemen omdat onderin die fles ach, waarom alles verklappen: ga het zelf maar eens proberen. JOS TIMMERS Vliegreizen naar de wintersport ra ken steeds meer in trek. Was het drie jaar geleden touroperator Arke die als eerste (en enige) besloot een deel van zijn clientèle op zaterdag naar het Oostenrijkse Innsbruck te laten vliegen, in de komende win ter hebben meer reisorganisatoren stoelen gekocht op een groeiend aantal directe vluchten naar - de sneeuw. Een kort overzicht. Op de eerste plaats zijn er natuurlijk de gewone lijndiensten van ondermeer de KLM, Lufthansa, Austrian Airlines, Swissair en Air France naar luchthavens als München, Wenen, Genève en Lyon. Daarnaast zijn er spe ciale wintersport-arrangementen, die wat extra faciliteiten hebben en soms goed koper zijn. De toppers onder de speciale winter- vluchten zijn die naar Innsbruck en Lyon. De luchthaven in het hartje van Tirol is, hoe kan het anders, het domein van Tirolean Airways. Deze maatschap pij zal de komende winter vier maal per week tussen Amsterdam en Innsbruck pendelen, op dinsdag, donderdag, zater dag en zondag. Afgezien van zaterdag gaan de vluchten daarna door naar Lienz. Het tarief voor de meest gebruikelijke vlucht naar Innsbruck bedraagt 527 gul den per persoon, exclusief de transfer naar de vakantieplaats. Deze stad heeft echter als groot voordeel dat zij vlakbij de belangrijkste skigebieden van Tirol ligt. Wie per se wil, kan binnen een half uur op de lange latten in de sneeuw staan. Een tweede vliegbestemming in Oosten rijk, maar bij Nederlanders iets minder in trek, is Salzburg. De vlucht gaat elke zaterdag met Austrian Airlines. Het vliegveld van deze stad heeft in het ver leden door de daar heersende chaos en verwarring een slechte reputatie opge bouwd. Met de bouw van enige nieuwe voorzieningen zouden die problemen nu uit de wereld moeten zijn. Ook hier be draagt de prijs 527 gulden per persoon, eveneens exclusief transfer. Het Franse Lyon (elke zaterdag een win- tersportvlucht met Air France) heeft als handicap dat de reis naar de uiteindelij ke bestemming vaak nog wel een paar uren kan duren. Vooral in de weekein1 den dat de Fransen zelf massaal op weg gaan, moet op de wegen rekening wor den gehouden met opstoppingen en ver tragingen. Maar door de aantrekkelijke prijs (vanaf 454 gulden per persoon bij vertrek op zaterdag, inclusief transfer naar plaats van bestemming) is vliegen naar Lyon toch een aantrekkelijk alter natief voor een lange, vermoeiende auto rit. Op de overige dagen kost een vlucht met Air France 527 gulden, maar moet het vervoer zelf geregeld worden. Tot slot Genève en het 'Ski-Lift'-arran- gement van Swissair naar Zürich en Ge nève (niet op zaterdag). Naar Zürich kost het 559 gulden per persoon, Genève is tachtig gulden duurder. Bij die prijzen zit echter heel wat inbegrepen, te weten: de retourvlucht, vervoer per trein van de woonplaats naar Schiphol, vervoer van het vliegveld naar de vakantiebestem ming en hoezen voor ski's en schoenen. Wie veertien gulden meer betaalt, kan zijn bagage op Schiphol 'doorlabelen' naar het vakantieadres. De 'Ski-Lift' be perkt zich overigens niet tot plaatsen in Zwitserland. Er zijn zowel transfers mo gelijk naar Frankrijk (Savoie) als naar Oostenrijk (Voralberg en Tirol). De Postbank, de verzekeringsmaatschap pij Unigarant en de ANWB hebben de aanval geopend op de Nederlandse Ski vereniging (NSV). Een geselecteerd aan tal (200.000) huishoudens zal in de ko mende weken een fraai geïllustreerd win tersportblad ontvangen. Daarbij zit dan het aanbod om tegen een basisbedrag van 48 gulden een wintersportverzeke ring af te sluiten, waarmee men het ge hele seizoen is verzekerd op zowel de Al penhellingen als de Nederlandse kunst skibanen. De tarieven waarmee Postbank en Uni garant op de markt komen, liggen over vrijwel de gehele linie lager dan die van de verzekering die de Nederlandse Ski vereniging aanbiedt in samenwerking met de Europeesche Verzekeringsmaat schappij. Zij combineren het lidmaat schap van de NSV met een Europee- sche-verzekering en de toezending van een gratis blad. De Postbank is tot de selectie van de 200.000 adressen gekomen, door in het klantenbestand diegenen op te zoeken die. de afgelopen jaren in bekende win tersportplaatsen via de giro geld hebben opgenomen. De deelname van de ANWB in het project, via Unigarant, past binnen de toenemende concurren tiestrijd tussen de grote alarmcentrales in ons land. Unigarant werkt samen met de ANWB-alarmcentrale, de Europee sche heeft de SOS als alarmcentrale. WILLINGEN - De komende win ter is het nu of nooit. Nou ja, niet helemaal. Maar als Koning Winter het de komende maanden in de laaggelegen heuvel- en berggebie den van Duitsland, Luxemburg en België net zo laat afweten als de af gelopen winter, raakt de lol er wel af. Binnen een straal van een paar honderd kilometer rond ons land liggen skigebie den die steeds meer in trek raken. Als er sneeuw ligt. Het gaat om de hellingen van de Ardennen, de Eifel, het Sauer- land en de Harz. Ideale bestemmingen voor een lang weekeinde of een paar da gen tussendoor. Dat blijkt ook uit het feit dat een toenemend aantal touropera tors reizen naar deze gebieden organi seert. Het zijn ook aantrekkelijke plaat sen voor mensen die nog nooit op de lange latten hebben gestaan en het toch een keertje willen proberen. Wie er echt niets aan vindt, is zo weer thuis. De topper onder de gebieden-dicht-bij- huis is ongetwijfeld het Duitse Sauer- land, op vier a vijf uur rijden van Ne derland. Favoriet is het zowel bij de al pineskiërs als de langlaufers. Echte ber gen heb je er natuurlijk niet. De hoogste piek komt tot 850 meter. Toch kunnen de hellingen bij plaatsen als Winterberg en Willi'ngen middelmatige skiërs voor verrassingen plaatsen. Sauerland heeft een groot probleem: veel, heel veel mensen weten dat je er lekker kunt skiën. Met als gevolg dat vooral in de weekeinden grote aantallen dagjesmensen uit het Ruhrgebied, maar ook uit Nederland, de hellingen bevol ken. Het is er dan in de rijen voor de sleepliften net zo druk als in de Alpen. Ook in de straatjes van de wintersport plaatsen heerst een (gezellige) drukte. Wie de grote menigte wil ontlopen zou een bezoek kunnen overwegen aan de Harz, het woest aandoende middelge bergte 'achter' Hannover, tegen de grens met de DDR. Wel iets langer rijden. Maar daar staat tegenover dat het gebied zowel skiërs als wandelaars veel heeft te bieden. Het grote verschil met Sauerland is dat de skigebieden in de Harz niet op elkaar aansluiten. Wie echter naar een plaats als Braunlage gaat, heeft daar niet direct behoefte aan. Op de hellingen van de Wurmberg, de hoogste top van Noord- Duitsland, liggen enkele kilometers lange afdalingen. Voor wandelaars en langlau fers liggen vele kilometers wandelpad en loipes gereed. Het minste van de Duitse wintersportge bieden is de Eifel. De mogelijkheden zijn er beperkt, maar de meeste Neder landers kunnen er in een weekeinde toch behoorlijk uit de voeten. Het aantal lif ten is met groot, de afdalingen zijn niet erg lang en vaak druk bezet. Wie de rust zoekt doet er daarom verstandiger aan te gaan langlaufen. In de besneeuwde bos sen kun je de volstrekte stilte vinden. Nog wat dichter bij huis tenslotte vinden we de skihellingen van de Belgische Ar dennen. Ondanks pogingen de skisport hier te ontwikkelen, blijven de alpine mogelijkheden beperkt van omvang. Veelal zijn er niet meer dan een of twee korte sleepliften. Wel staan op veel plaatsen de verfoeide sneeuwkanonnen. Voor de langlaufers zijn de Ardennen echter een paradijs. Op tal van plaatsen worden loipes gespoord. Maar ook is het mogelijk op eigen houtje door de onge repte sneeuw te schuiven. Voor meer in formatie: de Belgische en Duitse Ver keersbureaus in Amsterdam. Ook in Champagny/La Plagne geldt: jong geleerd is oud gedaan. Op Schiphol wordt niet gek meer opgekeken als je je met ski's en al bij de balie meldt. FOTO: SP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 31