£eidóc(3ou/UMit DEN HAAG Een losse, op ba sis van emotiès gemaakte opmer king van directeur Arie van Eij- den van Ajax vlak na het door bommen geteisterde, maar nor maal uitgespeelde duel met Feye- noord, mocht typerend worden genoemd voor de wijze waarop Nederland heeft gereageerd op het incident. „Moeten we de com petitie dan maar een half jaar stil leggen", was de volslagen buiten de realiteit geplaalste, puur per soonlijke vraag die Van Eijden in de consternatie na afloop van de voetbalwedstrijd liet opborrelen. In de uren en dagen na het zoveelste blijk van geestelijke labiliteit van een zich voetbalsupporter noemend individu gaven Jan en alleman hun visie op het gebeurde: Waarbij ook de 'suggestie' van Van Eijden serieus van commentaar werd voorzien, met name door politici. Juist dat feit was illustrerend voor de moedeloosheid en wanhoop, waarmee dit soort wandaden tegenwoordig al wordt tegemoet getreden. Want het is een herhaling van zetten na elk voorval, hoe dramatisch ook, weer hele batterijen deskundigen de revue te laten passeren met hun visie. Aan hen te vragen hoe zij denken het probleem op te lossen. In één ding zijn ze het namelijk allemaal héél erg eens: het is nooit helemaal op te lossen. KNVB en overheid schuiven el kaar het balletje toe, maar ontlopen hun verantwoordelijkheid door zelfs geen se rieuze poging te doen het kwaad aan de wortel aan te pakken. Beide partijen hebben overigens niet helemaal ongelijk als ze stellen dat de oorzaak elders ligt. De voetbalbond noemt het een maat schappelijk probleem, waarvoor de over heid maatregelen dient te nemen. Justi tie stelt dat de organisator van de com petitie ook voor de orde binnen de sta dions dient te zorgen. Rechter Zo lang beide partijen elkaar niet in een aanzet tot een oplossing hebben gevon den, zal het een herhaling van zetten blijven. Zeker als men zich voortdurend bij het nemen van -initiatieven laat af schrikken door aangekondigde acties van supportersclubs, die zelfs niet schroomden de rechter in te schakelen om hun vermeende recht te halen. Dat wil zeggen om er voor te zorgen dat de door hén ernstig gekritiseerde voetbalpas als een legitimatiepapier zou worden ge bruikt. Waar die gasten het lef vandaan halen, zou je zeggen. Uitgerekend die 'sides' hebben in de loop der jaren hun geloofwaardigheid te vaak op het spel gezet om nu als serieu ze partij te worden beschouwd bij de be sprekingen of pasjes wellicht - even tueel tot nader order - een bijdrage kun nen leveren aan de pogingen tot indam ming van het vandalisme te komen. Vrijwel alle andere suggesties, waarvan een groot aantal de voorbije dagen op nieuw over het volk is uitgestort, hebben het stadium van uitvoering nimmer be reikt. Waarbij een rapport van een willekeuri ge voetballiefhebber in het oog sprong. Een Amsterdams ex-bedrijfsleider van een machinefabriek suggereerde zowel politie als KNVB om op zijn minst eens te overwegen de raddraaiers uit elkaar te halen en verspreid in een stadion onder te brengen. De man, vader van twee zoons bij de politie, moet van zowel Ajax als de voetbalbond nóg antwoord krijgen. Ook dat is typerend voor de gang van zaken rond het fenomeen voet balvandalisme, overigens door menig deskundige afgeschilderd als een overge waardeerd probleem. Het euvel evenwel bij voetbalvandalisme is dat de publici teit, die de bedrijfstak voetbal normali- tér al krijgt, zich bij incidenten vertaalt in 'over-exposure'. Publiciteit is juist één van de oogmerken van de bewuste be volkingsgroep en toch storten alle media zich desondanks weer als een groep jak halzen op 'het item' zodra er weer ergens een steen is gegooid of een bommetje is ontploft. Waarmee overigens geenszins gezegd wil zijn dat iedereen dan maar ongemerkt en onbestraft zijn gang moet gaan. Nieuw lichtje Zoals gezegd is er de afgelopen week toch hier en daar een nieuw lichtje ge worpen op het bekende fenomeen. Bij voorbeeld door Wiel Veugelers. Hij is psycholoog van huis uit en is verbonden aan de afdeling pedagogiek van de Uni versiteit van Amsterdam. Hij suggereert het opsplitsen van de voetbalcompetitie in twee afdelingen. Er zou één grote af deling moeten komen waarin regionale clubs tegen elkaar zouden moeten uitko men. en een kleine super-league voor in ternationaal spelende clubs als Ajax en PSV. De nadruk moet, aldus Veugelers. komen te liggen op een regionale voet balcultuur die dan ontstaat en wordt versterkt. Studeerkamerwerk pur sang, want Veu gelers' voorstel zou concreet betekenen dat bijvoorbeeld FC Den Haag in één competitie zou moeten uitkomen met Rotterdamse clubs als Feyenoord, Spar ta, Excelsior en SVV. Hetgeen niet al leen een wel erg smalle sportieve basis zou betekenen, maar tevens zou leiden tot massale regionale verplaatsingen van supporters of zich als zodanig afficheren de figuren. Geen oplossing derhalve. Wat dat betreft heeft Hein Roethof een wellicht zinvoller suggestie. Het vroegere PvdA-kamerlid en oud-voorzitter van de Commissie Kleine Criminaliteit begint zijn commentaar trouwens al even ken merkend als veelbetekenend. „Er is zo langzamerhand weinig zinnigs meer over te zeggen hè", stelt hij vast. Om er op te laten volgen: „Maar hoe staat het met het drankmisbruik? Dat is volgens mij nog steeds een belangrijke oorzaak van vandalisme. Destijds werd drankmis bruik een belangrijke factor genoemd, maar je hoort er tegenwoordig niets meer over". Het uitbannen van supporters van be zoekende clubs, het aanpassen van de accommodaties met meer zitplaatsen en meer en kleinere vakken, zwaarder straf fen, verplichten tot schadevergoeding, het zijn allemaal oude ideeèn, die gro tendeels het stadium van voor-overleg nog niet hebben verlaten. Een kwalijke zaak. waar het fenomeen voetbalvanda lisme binnenkort in ons land zijn twin tigste verjaardag gaat vieren. In welk 'vrolijk' feest de Nederlandse vandalen zo langzamerhand hun Britse collega's een hand kunnen geven. Dodelijke wijze Zoals bekend staat Engeland nog steeds te boek als het voetballand met de meest agressieve fans, hetgeen niet alleen in mei 1985 op dodelijke wijze werd aange toond in het Heizeldrama met de 39 do den, maar elke keer opnieuw bij een op treden van het Engelse nationale elftal. Onlangs nog in Stockholm en Chorzow. Als gevolg van deze herhaling van zetten vindt er nog steeds beraad plaats bij de FIFA of de Britten wel kunnen deelne men aan het toernooi om de wereldtitel volgend jaar in Italië. Er van uitgaande dat dit gewoon zal worden toegestaan en nieuwe incidenten de Britse regering niet zelf tot een uit reisverbod voor de nationale voetbal ploeg zal aanzetten, wordt er al geruime tijd op gespeculeerd dat de ploeg van Bobby Robson dan maar op Sicilié moet worden gehuisvest. Dat is lekker ver weg voor de Britse fans, wordt gezegd. En mogelijk helpt de plaatselijk florerende mania een handje bij de beteugeling van potentieel geweld, denkt men er mis schien meteen bij. Moet Nederland dan maar naar Sardinië? Of Capri? Ook geen oplossing! Afstanden zijn voor voetbalsupporters tegenwoordig geen enkel probleem meer. Zeker niet nu inmiddels uitgerekend in het Albion is komen vast te staan dat de raddraaiers bepaald niet alleen maar jongeren zijn die uit gebroken gezinnen van de mindere milieus stammen en dus geen cent te makken hebben. Typerend was het ooit op de Britse televisie uitge zonden interview met een keurige, frêle gebouwde kantoorklerk, die elke dag met bolhoed en paraplu naar de City toog om zich in het weekeinde om te turnen tot hooligan pur sang met punk-kapsel, stiletto en een schittering van moordda digheid achter de brilleglazen. Chimpansees Op dezelfde lijn zit de Utrechtse onder zoeker Otto Adang, die drie jaar lang in het betaalde voetbal heeft rondgelopen met microfoon en opneem-apparaat. Uit zijn interpretatie van wat hij aan gege vens verzamelde blijkt dat vandalisme gewoon ontstaat 'omdat het leuk is'. „Jongeren doen het voor de lol en de spanning", zegt hij. „Ik denk dat ieder een het leuk vindt. Veel mensen vinden een rel leuk en spannend. Iedereen komt z'n huis uit als er in de straat brand is, we kijken allemaal om de hoek als de Mobiele Eenheid optreedt. Zelfs politiea genten hebben geen enkele moeite om in een oefensituatie als nepsupporter de collega's het bloed onder de nagels van daan te halen". Adang is etholoog en promoveerde eerder op experimenteergedrag van chimpansees. „Ik zie in dit onderzoek overeenkomsten met het gedrag van chimpansees", zegt Adang. „Sociologen zijn altijd geneigd te kijken naar de oor zakelijke kant van de zaak. Waardoor komt het? Wij biologen kijken meer naar de functionele kant Wat voor nut heeft een bepaald gedrag? Bij chimpan sees zie je dat pesten duidelijk een ver kenningsgedrag is. In groepsverband tes ten ze wat ze kunnen maken en wat niet. Dat zie ik bij voetbalsupporters ook ge beuren. Verder is het rellen-maken ook een kwestie van prestige verwerven. Je wilt je positie binnen de groep verster ken door stoer te doen. Alleen is het gro te verschil tussen het gedrag van chim pansees en voetbalsupporters dat sup porters zich daarvoor tot de andere groep richten en chimpansees dat binnen de eigen groep afhandelen". Otto Adang heeft overigens direct vanuit de praktijk méér saillante zaken kunnen vaststellen. Hij zegt te hebben gesigna leerd dat bepaalde besluiten gewoon niet worden uitgevoerd. „Controle kost geld", geeft hij als simpele reden aan voor het niet opvolgen van bepaalde vandalisme-beperkende voorschriften. Er wordt, stelt hij, niet overal gefouil leerd, en als het al gebeurt wordt het niet goed gedaan. Adang heeft bovendien vastgesteld dat het politie-optreden vrij wel altijd te laat komt. Nu wordt er pas ingegrepen als er een strafbaar feit is ge pleegd. „Politie moet al eerder corrige ren", meent hij. Medio volgende maand dient het voet balduel Nederland-Finland te worden af gewerkt in het stadion Fcijenoord in Rotterdam. Het nieuwe sectiebestuur heeft vorige week bij het officiële aantre den verklaard dit laatste WK-kwalifika- tieduel te omgeven met alle mogelijke veiligheidsmaatregelen. Lege tribunevak ken, fouilleren, netten achter de doelen en pelotons ME zullen dit niet eens als risico-duel te boek staande treffen met de Scandinaviërs een macaber aanzien geven. Alles is er op gericht te voorko men dat van de door goedwillenden als Oranjefeest te beschouwen krachtmeting net als van Ajax-Feyenoord televisie beelden de wereld over gaan waarop weer eens de reputatie van de Neder landse hooligan wordt getoond. En be vestigd. Het is inmiddels ongeveer twee jaar ge leden dat een als sinaasappel ogende, de Kuip binnengesmokkelde bom uit Oss het Oranjeteam bijna de plaats bij het EK in West-Duitsland kostte. De rook wolk rond dat incident is al lang geleden opgetrokken en de klap van de explosie verklonken. Maar de nagalm van dat projectiel heeft nog lang doorgedreund. De echo was afgelopen weekeinde in De Meer wéér te horen. Er hoeft maar weer één dwaas door de mazen van het net te slippen Er zijn veel mensen die het helemaal niet erg zullen vinden als het Nederland se voetbalelftal er straks in Italië hele maal niet bij zal zijn. Die er ook geen moment van wakker zullen liggen als, zoals Ajax-man Arie van Eijden zich on nadenkend liet ontvallen, de competitie een half jaar wordt stilgezet. Hoewel je je wel kunt afvragen waar de aandacht van de relschoppers zich dan op zal rich ten. FRANK WERKMAN Twee voorbeelden van vandalisme in beeld. Boven: Ajax en Feyenoord voetballen op zondag 22 oktober 1989 rustig verder, terwijl de ME het vak met Rotterdamse supporters schoonveegt na twee bom explosies. Hiernaast: doelman Andreas Charitou zit op 29 oktober 1987 wat versuft ter neer nadat een inwoner van Oss een bom in het strafschopgebied van Cyprus heeft gegooid. FOTO'S: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25