3)e £eicbehe (Sou^omt peen extra verhoging lelasting in Koudekerk Speelgoed voor beste kleurders Certificaten Certi-Trot zijn al uitverkocht Vragen over tekort sportcomplex De Does Vaart achter maatregelen vervuilde Coupépolder .EIDEN OMGEVING ËotdócSoivuMit ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 PAGINA 15 Magnifiosi niet alleen meer open in weekeinde LISSE Jongerencentrum Magnifiosi wil zijn ac tiviteiten uitbreiden. Bij de nieuwbouw zal daar mee rekening moeten worden gehouden. Zoals be kend brandde het jongerencentrum afgelopen zo mer af en moet het worden herbouwd. In een pro gramma van wensen stelt de leiding van Magnifio si dat men ook door de week activiteiten wil gaan houden. Tot de brand was het centrum vrijwel al leen in de weekeinden geopend. Bij de nieuwbouw moet daarom worden gedacht aan ruimten voor al lerlei activiteiten. Zo wil men een ontmoetings ruimte, een grote zaal met podium van ruim 130 vierkante meter, een werkplaats, een doka, oefen ruimte, vergaderkamer, kantoor, een discotheek en een keuken. Het centrum richt zich op jongeren van 16 tot 25 jaar. Deze groep bestaat in Lisse uit 3.650 jongeren. De totale doelgroep telt ruim 5.500 jongeren. Studiecentrum voor siergewassensector NOORDWIJKERHOUT Hobaho BV uit Lisse gaat een studiecen trum voor de siergewassen inrich ten. Daarvoor is inmiddels de Stichting Sym biose in het leven geroepen. Deze stich ting moet wereldwijd kennis en informa tie voor en over de siergewassensector vergaren. Dit wordt verspreid onder de telers en de handelaars. Het studiecen trum moet voor het einde van het jaar van de grond zijn getild. Hobaho heeft een startkapitaal van 25.000 gulden ter beschikking gesteld en wil ook de finan ciering van het studiecentrum in de ko mende jaren zelf in de hand houden. Wat het centrum de Hobaho precies gaat kos ten in de komende jaren is nog niet be kend. „De bloembollenbranche heeft een steeds grotere behoefte aan kennis. De grote belangstelling voor het vanmiddag te houden eerste jaarcongres van de Ho baho is daar een bewijs van", stelde Ho- bahodirecteur J. Zwetsloot gistermiddag. Hij wees er op dat de Stichting Symbiose in die informatiebehoefte moet gaan voorzien. De informatie wordt in eerste instantie verspreid door middel van een kwartaalblad en een jaarcongres. „Het moet straks ook mogelijk zijn dat men het studiecentrum opbelt voor informa tie", aldus Zwetsloot. Het Studiecentrum wordt begeleid door een curatorium, samengesteld uit perso nen afkomenstig uit de wetenschap, poli tiek en bedrijfsleven. Dit curatorium moet nieuwe ontwikkelingen in de bol- lenbranche signaleren. Strandexploitanten verbreken banden met Horeca Nederland KATWIJK AAN ZEE De Nederlandse Vere niging van Strandexploitanten Noordzee-strand (NVSN) heeft haar banden verbroken met de ondernemersorganisatie Horeca Nederland. Dat heeft NVSN-voorzitter P. Zonneveld gisteren meegedeeld bij de aanbieding van het Zwart boek van de NVSN aan W. de Boer, topambte naar bij het ministerie van economisch zaken. De plechtigheid vond plaats in Katwijk aan Zee Reden tot verbreking is dat de NVSN niet kon werken met „het logge lichaam dat Horeca Ne derland heet". De vereniging van strandexploi tanten had bij de oprichting in april 1988 haar secretariaat ondergebracht bij de Horeca Neder land. „Maar dat werkte zo langzaam dat bepaal de afspraken niet werden nagekomen", aldus Zonneveld. '3" leemskerk weer jsttrekker Ha Yo 30.1 )ORDWIJKERHOUT •k(a ethouder P. Heemskerk 14 ojordt naar alle waarschijnlijk- LON -id bij de komende gemeen teraadsverkiezingen weer lijst- ekker voor de VVD. Heems- rk (60), die al 16 jaar wet- mder is, heeft dat bevestigd. I4.0verigens moet zijn kandida- 16.0 ur nog officieel worden be- k®4(® achtigd. Dit gebeurt tijdens lielaa n algemene ledenvergade- anfng van de VVD in novem- 18.4 >r. Alle leden van de fractie 18 4 ebben zich herkiesbaar '*3t eld- Dit zijn: J. Knapp, L. 10P( ogervorst en T. Ruygrok-v 14.01 aaster. 16.01 Nevenfunctiesvan Alphense raadsleden voortaan openbaar ALPHEN AAN DEN RIJN De le- den van de gemeenteraad in Alphen moeten voortaan hun functies en ne venfuncties die zij naast hun raadslid maatschap uitoefenen, openbaar ma ken. Dat is gisteren besloten op voor stel van D66-raadslid A. van Geest. De democraat wil op deze manier uitslui ten dat raadsleden voorkennis mis bruiken of besluitvorming binnen het gemeentebestuur manipuleren. Een dergelijke regeling gold al voor het college van burgemeester en wethou ders. De openbaarmakingsplicht gaat in na de eerstvolgende gemeenteraads verkiezingen. Onder redactie van Ton Pieters. NOORDWIJKERHOUT De winsomcertificaten voor het paard Fire Bui tenzorg van het Noordwij- kerhoutse bedrijf Certi- Trot zijn uitverkocht. Ruim voor de inschrij vingstermijn van 31 okto ber heeft Certi-Trot alle certificaten onder kunnen brengen. „De reacties op het initia tief van Certi-Trot zijn zo positief dat we nu al uit kijken naar een tweede paard. We willen dan wel een koerspaard kopen dat gelijk mee kan doen aan wedstrijden. Ons eerste paard Fire Buitenzorg is een jaarling die op dit mo ment in training is en ho pelijk volgend jaar mee kan doen aan koersen", vertelt Jan van der Slot van Certi-Trot. De kopers van een certificaat van Certi-Trot komen uit heel Nederland. Van der Slot: „Het grootste deel van de kopers heeft zelf geen paarden maar komt wel eens op de koers. Die mensen vinden het leuk om zelf mee te kunnen doen". botsing met het voertuig van een 25-jarige Al- phenaar. Een 54-jarige Leiderdorper reed ver volgens tegen de auto van zijn plaatsgenoot, die op de verkeerde weghelft was terechtgekomen. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand op genomen in het Elisabeth Ziekenhuis in zijn woonplaats. De Hazerswoudse politie verzoekt getuigen contact op te nemen via tel. 01714- 15300. FOTO: WIM VAN NOORT hertenkampje op de andere helft. Een hertenkampje zou veel minder onderhoudsgevoe lig zijn, en ook nog aantrekke lijk blijven voor kleine kinde- De PvdA verwondert zich over de voortvarendheid waarmee B en W te werk is gegaan na het in een commis sievergadering geopperde idee om op de plaats van de dieren weide een kantoorpand neer te zetten. Een inwoner van Koudekerk had namelijk ver zocht om zijn nu nog in een gewoon woonhuis gevestigde bedrijf een plaats te geven in plan Kerklaan. De betrokken inwoner zowel als de gemeen te zouden graag zien dat het bedrijf in Koudekerk blijft ge vestigd. Het college benadrukt dat er nog aan niemand defi nitieve toezeggingen zijn ge daan. „Stapje naar schoner milieu" RIJPWETERING „Een stapje op weg naar een schoner milieu". Zo omschreef burgemeester A. Meerburg van Alkemade de activiteiten van het groen-re- cyclingbedrijf dat hij gisteren samen met milieu-gedeputeer de H. van der Vlist in werking Groenrecycling Rijpwetering BV (onderdeel van aanne mersbedrijf Hogeboom) is ge specialiseerd in het composte- ren van plantsoen-, perk-, sloot- en bosafval. Het bedrijf, gevestigd op de voormalige ge meentelijke stortplaats langs de provinciale weg Leiden-Al kemade, is de eerste in zijn soort in de regio. Directeur J. Hogeboom liet aan een groot aantal genodig den weten nu al voorbereidin gen te treffen voor uitbreiding van de capaciteit. Hij stelt zijn kennis en apparatuur graag beschikbaar om in samen spraak met provinciale en ge meentelijke overheden te ko men tot een verantwoorde op lossing van het huishoudelijk groente-, fruit- en tuinafval en het kwekerij-afval. Van der Vlist liet weten dat alleen al in Zuid-Holland tien tot twintig van dergelijke composterings- bedrijven moeten komen. LEIDERDORP Het te verwachten exploitatiete kort van sportcomplex De Does in Leiderdorp, met name van toepassing op het zwembadgedeelte, baarde diverse raadsfrac ties bij de Leiderdorpse begrotingsbehandeling gisteravond zorgen. Het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders om daarvoor alvast 120.000 gulden te reserveren was met name voor het CDA slecht te verteren. Fractie voorzitter A. Roest verlangde een onderzoek naar de oorza ken van het tekort. Roest en ook fractie-voorzitter W. Scheffer (VVD) wezen op de mogelijkheid om de exploita tie- en huurovereenkomst van het sportcomplex tussen ge meente en beheerder te her zien per 1 maart 1990. Wet houder mevrouw C. Huigen (VVD) gaf te toezegging bin nenkort een overzicht van de huidige stand van zaken in de commissies te zullen overleg gen. Ook komt er accountants onderzoek. Volgens de wet houder zijn de aanvankelijke energiekosten hoger dan was voorzien, omdat enkele malen volledig koud water moest worden opgewarmd. De heer Roest drong verder aan op een betere hygiëne. De gebruikers hebben daarover geklaagd. De proef met de inzameling van organisch afval in de wijk Voorhof verloopt niet naar wens, volgens de fracties van D66 en PPR, omdat de door de gemeente verschafte papieren zakken lekken. Goedwillende bewoners haken daardoor af. H. van de Zande (PPR) depo neerde tijdens de vergadering als bewijs zelfs een lekkende zak op de tafel van wethouder J. den Boeft. De wethouder bleek niet onder de indruk. Hij stelde dat het met de klachten wel meeviel en dat het uiteindelijk om een experi ment gaat. De definitieve inza meling van groente-, fruit- en tuinafval zal mogelijk een ge heel andere vorm krijgen. De Leiderdorpse begroting werd gisteravond, na opmer kelijk kalme beraadslagingen, goedgekeurd door de gemeen teraad, zonder dat er moties waren ingediend. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen moet bij het Openbaar Ministerie de nu nog geheime informatie over de verontreinigde Coupépol der in Alphen aan den Rijn opvragen. Gemeenteraadslid J. Bosman van Progressief Al phen drong daar gisteren op aan tijdens de behandeling van de begroting voor 1990. Het is al twee jaar geleden dat de noodzaak van maatregelen tegen de vervuiling op de voormalige belt aan het licht kwam. Volgens Bosman heeft de gemeenteraad nog steeds geen weet van veel gegevens uit onderzoeken die justitie op het terrein heeft laten uitvoe ren. „Er moet snel een einde komen aan de onzekerheid voor degenen die erbij betrok ken zijn en de raad moet zich ook uitspreken over de be trokkenheid van de toenmali ge politici", aldus Bosman. Progressief Alphen wil dat wethouder W. de Jong van milieu uiterlijk in januari met een voorstel komt. De Jong zegde wel toe vaart achter de zaak te zetten, maar weigerde beloftes over de uitkomst daarvan te doen. De wethouder wil wel op kor te termijn gaan bekijken of kleine gemeentelijke perkjes en plantsoenen kunnen wor den afgestoten aan particulie ren. Als de grond in eigen be zit is, zijn de mensen niet te beroerd om daar de hark over heen te halen, zo meent De Jong. De grote plantsoenen blijven in onderhoud bij de ge meente. Er komt voorlopig geen extra geld voor het alarmsysteem voor bejaarden en de maaltijd voorziening van Tafeltje Dek Je. D66-raadslid Van Geest vroeg gisteren om een bedrag van 10.000 gulden om de nood van enkele ernstige gevallen te lenigen. Ook vVD-woord- voerder D. van der Schilden steunde de suggestie. Hoewel de voltallige gemeenteraad het voorstel steunde, raadde wet houder De Jong uitvoering er van af. Dit omdat het college op dit moment besprekingen voert met de Stichting Open Bejaardenwerk over een nieuw convenant dat binnen enkele weken haar beslag krijgt Zwaar gewond bij ongeval Een Leiderdorpse automobilist is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een ongeluk op de Rijndijk in Hazerswoude. Bij de aanrijding waren drie voertuigen betrokken. De weg is van half twee tot kwart over drie gestremd geweest. Over de precieze oorzaak van het ongeval tast de politie nog in het duister. De man uit Leider dorp reed in de richting van Alphen en kwam in KOUDEKERK AAN DEN ;IJN De rioolrechten toeten volgend jaar met ien gulden worden ver- Burgemeester en «•Wethouders van Koude- ;erk blijven bij dit stand- 'io*)unt, zo blijkt uit hun ant- rodwoord op de algemene be bouwingen van de poli- ieke partijen. loals al aangekondigd in de jeleidsnota voor 1990 wordt ook nog steeds niet nodig icht om de burgers nog [neer belastingverhogingen op leggen. Met name de VVD jjieeft in zijn algemene be schouwingen protest aangete kend tegen de belastingverho ging. De PvdA streeft juist nog lextra verhogingen van diverse andere belastingen en leges tch 'Hiel na. Het college vindt dat er ge zien de iets ruimere positie die is ontstaan, geen reden bestaat om van de voorstellen af te wijken. Het idee van de VVD om op de grond die eigenlijk is be stemd voor de volkstuinen nog wat huizen neer te zetten als blijkt dat er onvoldoende be langstelling voor tuintjes be staat, wordt als onhaalbaar af gedaan. De door de PvdA in de algemene beschouwingen uitgesproken vrees dat er in plan Kerkewijk alleen luxe woningen voor niet-Koude- kerkers komen te staan, is vol gens het college niet terecht. „Wij blijven streven naar het bouwen voor de eigen woning behoefte. Het is gebleken dat ook Koudekerkers behoefte hebben aan duurdere vrijesec- torwoningen". Een tweede sporthal bij de Ridderhof, die er volgens de PvdA dient te komen, krijgt van B en W geen enkele kans. Over de toekomst van het zwembad moet tijdens de aan staande begrotingsraad een duidelijk standpunt worden ingenomen, zo stellen B en W. Het wordt steeds duidelijker dat donkere wolken zich sa menpakken boven de dieren weide. In de antwoorden op de algemene beschouwingen staat nu heel duidelijk te lezen dat de dierenweide in de huidige opzet niet meer te handhaven is. Een totale opknapbeurt is in elk geval nodig, maar die zal dan gepaard gaan met de halvering van de oppervlakte. Er wordt gesproken over de realisering van een kantoor pand met woonhuis op de ene helft, en de omvorming van de rest van de dierenweide tot Zestig jaar geleden, halverwe ge oktober 1929, stond in de brave Leidsche Courant e'en berichtje uit Zoeterwoude. Er waren ter redactie blijkbaar moeilijkheden met de tijd saanduiding, immers wat nog moest gaan gebeuren, was voor onze krant al achter de rug: „De heer N. van den Ak ker alhier heeft met ingang van 15 October e.k. den auto busdienst Zoeterwoude-Lei- den gestaakt, terwijl met in gang van denzelfden datum dhr. P.Dubbelaar te Leiden, meer bekend als „Piet van de bus", den dienst voor eigen rekening zal voortzetten". Uit Leiden het volgende: „De moderne tijd stelt tegenwoor dig zijn eischen in allerlei vorm. 't Is tegenwoordig voor een schoenwinkelier bijna niet meer voldoende dat hij schoenen verkoopt, hij moet ook den voet zelf verzorgen Die eisch wordt door velen begrepen en... als er één schaap over den dam is vol gen er meer. Zoo heeft de fir ma Van Schijndel zich ge noopt gezien haar cliëntèle te moeten bevredigen door ook een afdeeling pédicure aan hare zaak te verbinden. In het pand aan den hoek van Noordeinde en Kort Rapen burg is op de eerste étage een gerieflijk kamertje voor deze afdeeling ondergebracht, al waar een ervaren voetkundi- ge dé cliëntèle zal behande len". Het had bijna iets obs ceens. In ons „Oude Indië" bleef het 't oude liedje: moorden en moordaanslagen, gepleegd door de koelies. Zoals op 19 oktober '29 in de L.C. te lezen stond. „Aneta seint uit Medan: Op de landbouwonderneming Membangmoeda, welke grenst aan de onderneming Kanopan Oeloe, zijn twee vergeefsche aanvalspogingen op den administrateur en een assistent gedaan. De oorzaak van de aanvallen moet wor den gezocht in een geschil over het werk Een koelie werd gearresteerd". En even verder heette het: „Aneta seint uit Soerabaja, dat de stad met pest besmet is verklaard" Uit Argentinië kwam een be richt over „een eigenaardige ziekte". „Via Parijs wordt uit Buenos Aires gemeld, dat in Argentinië een eigenaardige ziekte is uitgebroken, welke door papegaaien, die in kooi en worden gehouden, op men- schen wordt overgebracht. Te Buenos Aires zijn reeds 2 per sonen aan deze ziekte overle den, terwijl er 7 in levensge vaar verkeeren. Ook in ande re steden zijn sterfgevallen voorgekomen. Te Buenos Ai res moest een voorstelling in een theater worden gestaakt omdat daarbij ook een pape gaai op het tooneel noodig was en het publiek daarvan niets wilde weten". Een zuinig Leids trekje: „Gis teravond (24 okt.'29) heeft de afd.Leiden van Ned.Fabrikaat vergaderd in verband met de plannen tot het houden van een Edison-lichtweek. Uit de mededeelingen van ir.Klin- kenberg, directeur van de Lichtfabrieken, bleek dat er gróote bezwaren bestaan te gen het o'rganiseeren van zulk een Lichtweek, aangezien de capaciteiten van de Lichtfa brieken vrijwel tot een maxi mum zijn opgevoerd, waar door vermoedelijk door de Lichtfabrieken wel geen vol doende stroom zal kunnen worden opgewekt. Er is thans een commissie van onderzoek ingesteld ter nadere bestu deering". Degene om wie het hier met die lichtweek in feite ging, had het niet zo gemakkelijk. Leest u maar mee: „Onmid dellijk nadat hij te Dearborn in Michigan een rede had ge houden in verband met het gouden feest van de gloeilamp is, naar de „Paris Times" meldt, de bejaarde uitvinder Thomas Alva Edison in el kaar gezakt. Hij werd naar een zijkamer gedragen, waar hij een half uur lang buiten bewustzijn bleef. De dokter van president Hoover bracht hem weer bij, waarna Edison naar de woning van Ford werd gebracht. Hij stond er evenwel op den president voor diens vertrek goedendag te zeggen. Volgens de genees- heeren is de ongesteldheid van den welhaast 85-jarige uitvinder alleen te wijten aan OUDE WETERING Burgemeester A. Meer burg heeft gistermiddag in het tijdelijke gemeente huis aan de Schoolbaan in Oude Wetering de prijzen van de kleurwedstrijd uit gereikt. De kleurplaten werden in september uit gereikt tijdens de Veense kermis. De organiserende Lions kre gen totaal 200 gekleurde pla ten terug. In de categorie 1-6 jaar ging de eerste prijs naar Ivo van Bostelen, Linda van der Tang werd tweede en Remy Bouwmeester derde. Danny van Ruiten werd eerste in de categorie 7-10 jaar, Bram Schakenbos tweede en Ronald de Jeu derde. In de groep 11 jaar en ouder was Jan van der Plas de beste, werd Conchita van Ruiten tweede en eindig de Stefan Bouwmeester als derde. Voor een eerste prijs kregen de kinderen 50 gulden aan speelgoed, een tweede plaats was goed voor een bon van 25 gulden en een derde positie leverde 25 gulden aan speelgoed op. De Lions houden vanavond hun herfstveiling in café Heemskerk. Aanvang acht uur. in de richting van den prins. Het schot raakte de helm van een politie-agent. Daarna trachtte de dader den prins te benaderen. Hij werd evenwel onmiddellijk door de politie en omstanders gegre pen. Zij wierpen zich op den man en ontwapenden hem, waarna zij hem tegen de aan vallen van het publiek moes ten verdedigen. De prins bleef, nadat de aanslag was gepleegd, zeer kalm. Hij begaf zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat (eerder al het doelwit van een brood dronken „Ollander"), en on derhield zich na de kransleg- ging met den minister van oorlog. Vervolgens inspecteer de hij de eere-wacht en begaf zich daarna weer in de auto, waarbij hij luide door het pu bliek werd toegejuicht". Later werd bekend, dat de onbe kende een zekere Fernand de Rosa was, „een communist die volgens zijn geweten handel de". THOMAS EDISON: een half uur heid rond gouden gloeilamp. overspanning tengevolge van de opgewondenheid over de hem gebrachte eer en drukte der laatste dagen". De courant had die dag nog meer spannends voor haar duizenden betalende aanhan gers. En vers van de pers. „Hedenmorgen heeft een aan slag plaats gehad op den Itali- aanschen kroonprins Urn- berto, die op het oogenblik te bewusteloos na opgewonden- (FOTO PU). Brussel vertoeft in verband met zijn verloving met prin ses Marie José van België. De prins begaf zich hedenmorgen naar het graf van den Onbe kenden Soldaat om een krans op het graf te leggen. Juist op het moment, dat hij uit de auto stapte, sprong een onbe kende uit de menigte naar vo ren, riep dat hijzelf een Onbe kende was, en loste een schot Een tussendoortje: „De heer H.F.A.Geise, redacteur aan onze courant, is heden ge slaagd voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid" Hein Geise kon zich toen ge- breveteerd en gewaarmerkt als weledelgeleerde werpen op de moeilijkste problemen die in De Vragenbus aan de orde kwamen. Later werd hij redacteur buitenland en kwa men er spitse hoofdartikelen uit zijn vulpen. Tenslotte: „In het Zuiden der Ver.Staten zijn vier Mexica nen, die, toen zij hun middag maal nuttigden, op een kist met dynamiet gingen zitten, door de ontploffing van het dynamiet gedood". „Dynami te!", riep ongetwijfeld de plaatselijke sheriff die met de nasleep van deze explosieve gebeurtenis werd belast. Burgemeester Meerburg feliciteert de jeugdige prijswinnaars.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15