SoUAOtlt Vraagteken bij Stationsplannen Klassiek cadeau STAD OMGEVING PVDA: NIET TOT ELKE PRIJS WEEK EINDE Wapen Zuid-Holland wil meer toeristen aantrekken ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 PAGINA 13 rijf els over voortbestaan basisscholen JDEN De gemeente §Mclen twijfelt eraan of christelijke basis- iool Irene aan de Stad- iderslaan en de Paus iannes XXIII aan de izettilaan genoeg irlingen krijgen om voortbestaan te ga- deren. blijkt uit het concept- des aan het ministerie onderwijs, dat gisteren vastgesteld door B en W. lensdag wordt het advies behandeld in de vergade ring van de commissie on derwijs. B en W concluderen dat de prognose van het leerlinge naantal van de Ireneschool is verouderd. De gegevens waaruit blijkt dat de school spoedig weer boven de norm van 125 kinderen zit, zijn ruim twee jaar oud. Bij de vaststelling daarvan is geen rekening gehouden met het teruglopend aantal leerlingen waarvan de laat ste twee jaar sprake is. Ook over de instandhou ding van de Paus Johannes- school wordt geen duidelijk advies aan de minister ge stuurd. Dit omdat al een be roepszaak loopt tegen een eerder opheffingsbesluit. „Als wordt gerekend vanaf vorig jaar dan is de progno se niet voldoende. Als ech ter per 1 augustus 1990 wordt gerekend, zit de school binnen drie jaar bo ven de gestelde norm van 105 leerlingen", verduide lijkt een ambtenaar van de directie onderwijs. Politie houdt actie fietsverlichting LEIDEN Fietsers en bromfietsers lopen de komende week een ver hoogd risico op een bekeuring als er iets aan hun verlichting mankeert. De motorbrigade van de Leidse poli tie houdt namelijk van maandag tot en met vrijdag een verlichtingsactie. Bij overtredingen worden direct be keuringen uitgeschreven, aldus poli tiewoordvoerder H. Langendoen. Voor elke niet-brandende lamp moet dan het standaardtarief van 20 gul den worden betaald. Langendoen verwacht dat daarmee meer wordt bereikt dan met waarschuwen. De politie richt zich met de actie met name op scholieren. PARKEERPROBLEMEN WORDEN STRUCTUREEL Wijkverenigingen blijven tegen komst Albert Heijn LEIDEN „Albert Heijn versterkt de centrum functie van Leiden. Pla nologisch gezien is er ruimte en daarom hebben B en W van Leiden en gedeputeerde staten te recht voor de nieuwe ves tiging besloten", aldus betoogde R. van der Pluim afgezant van de Zaanse grootgrutter gis termiddag voor de Raad van State. Omdat het aantal inwoners sneller is gestegen dan vol gens oude prognoses, hebben GS in tegenstelling tot een aantal jaren geleden geen ver klaring van bezwaar afgege ven tegen de komst van Al- bert Heijn (AH), zo betoogde een woordvoerder van de provincie. Bestuurslid H. Bos- scher van buurtvereniging Pancras Oost vindt dat argu ment niet steekhoudend. Wel iswaar heeft Leiden meer in woners gekregen, maar dat is toch voornamelijk te danken aan de Stevenshof: „En daar hebben ze al een Albert Heijn", voerde ze aan. Boven dien worden de parkeerpro blemen in de buurt structu reel groter. A. Lagerweij van Pancras West viel haar bij: „Vergeet niet dat er op 500 meter afstand in het voorma lige Elisabethziekenhuis op de Hooigracht opeens tweehon derd bewoners bij zijn geko men zonder dat daar nieuwe parkeerplaatsen tegenover staan. De parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat is er voor de bewoners en voor het kern winkelgebied en niet voor Marca of Albert Heijn". Namens de gemeente zei G. Schramm dat AH op een cen trale locatie komt met genoeg parkeerruimte: „Wat wil je nog meer". L. Palm van de winkeliersvereniging Haar lemmerstraat vertelde dat door de komst van het groot winkelbedrijf een „nieuw elan" ontstaat voor de ver minderde aantrekkingskracht van de Haarlemmerstraat en directe omgeving als winkel gebied. Staatsraad Van de Does doet aanstaande maandag uit spraak over het schorsings- verzoek van Pancras Oost. LEIDEN Van de Sta tionsplannen moet ge heel of gedeeltelijk wor den afgezien als blijkt dat daardoor andere voorzieningen niet kun nen worden gereali seerd. Dat stelt de PvdA in het ontwerp-verkie- zingsprogramma dat gis teren werd gepresen teerd. „Het nieuwe sta tion komt er. Maar de vraag is wat eromheen moet gebeuren. Verbe tering van het stations gebied vinden we be langrijk, maar niet tot elke prijs. Er zijn nog veel onduidelijk heden: over hoeveel geld de plannen kosten, hoeveel subsidie ervoor beschikbaar wordt gesteld en hoeveel geld de gemeenten krijgen. In ons verkiezingsprogram ma staan ook andere wen sen, wij vinden niet dat al het geld naar het station moet gaan", lichtte wethou der P. Bordewijk toe. Een van de zaken waar de PvdA geld voor wil uittrek ken is de bestrijding van de werkloosheid. In de nieuwe collegeperiode moeten min stens zeshonderd langdurig werklozen en herintredende vrouwen aan een baan wor den geholpen. „Het gaat vooral om moeilijk plaatsba re personen die moeten wor den geholpen door scholing en arbeidsprojecten", aldus wethouder H. van Dongen. In het programma staat ver der dat geen enkele polder rond Leiden op voorhand wordt uitgesloten als wo ningbouwlocatie. Tot nog toe nam de partij het standpunt in dat de Oostvlietpolder groen moest blijven. Het programma meldt voorts dat „een andere bestemming van het vliegveld Valken burg aan de orde wordt ge steld". Bordewijk: „Deze lo catie moet worden betrok ken bij de discussie. Zo'n be langrijke functie vervult het vliegveld niet in militair op zicht. Het is een aantrekke lijke woningbouwlocatie om dat het dicht bij Leiden ligt en bovendien betekent bou wen daar dat geen onaan vaardbare inbreuk op het milieu wordt gedaan. Het vliegveld moet dan maar worden verplaatst". Hij er kende overigens dat met nog geen enkele instantie over dit plan is gesproken: „We weten dus helemaal niet of het lukt". De PvdA vindt dat de bin nenstad autoluw moet wor den gemaakt en dat gekeken moet worden of de aanslui tingen van het openbaar vervoer beter op elkaar kunnen worden afgestemd. Een vierde parkeergarage wordt in het westelijk deel van het centrum gebouwd „bij gebleken behoefte". Ook moeten er meer „veilige fietspaden" komen en meer 'fietsenstallingen bij openba re gebouwen, recreatiegebie den en bij de stations. De PvdA is tegen de bewa king van locaties door mid del van video-camera's. Dat in het nieuwe programma wordt gesteld dat de slui tingstijden van cafés moeten worden vrijgelaten is vol gens wethouder Van Don gen een gevolg van de „lan ge discussie binnen de partij over de voor- en nadelen". „De andere kant van de me daille, niet tornen aan de sluitingstijden, kreeg steeds het voordeel van de twijfel. We blijven de nadelen van een ander beleid zien, maar vinden nu dat moet worden gekeken of deze methode de overlast vermindert". Aandacht voor het milieu, uitbreiding van de kinderop vang én verbetering van het onderwijs zijn andere pun ten die de PvdA belangrijk vindt. Tevens moet een „ac tiever beleid" worden uitge voerd op het gebied van kunst en cultuur. In het concept staat ook een aantal discussiepunten, waarover de programma commissie het niet eens werd. Deze punten worden voorgelegd aan de leden die daarover een oordeel moeten vellen. Een discus siepunt is of dure voorzie ningen aan de sterk verou derde Leidse vuilverbran ding moeten worden aange bracht als blijkt dat een nieuwe installatie elders nog lang op zich laat wachten. De partij houdt vast aan het principe van erfpacht, maar onderwerp van discussie is of een eenmalige afkoop van de canon voor onbepaalde tijd mogelijk moet worden. Ook moet de ledenvergade- ij ring een uitspraak doen over I de vraag of studenten zich bij de gemeente zouden moeten kunnen inschrijven als woningzoekenden. „Dat lijkt heel eenvoudig, maar er zijn allerlei complicaties. Want het betekent ook dat studentenhuizen en -kamers [I verdeeld moeten worden on- jj der andere woningzoeken- jj den", aldus Bordewijk. ï^mÊÊÊÊÊÊÊÊmamÊÊÊÊUÊÊÊm^r Met bijdragen van: Janet van Dijk, Kees van Herpen en Erik Huisman. Maarschalk (1) Emancipatie is een onderwerp waarover in de Voorhoutse gemeenteraad bij elke begro tingsbehandeling wat lacherig wordt gedaan. Het mannelijke college van burgemeester en wethouders en veel raadsle den zijn kennelijk nog niet in staat serieus over emancipatie te praten. Afgelopen dinsdag avond was het opnieuw raak. Zo merkte Joop Warmenho- fractievoorzitter van Ge meentebelangen snedig op dat emancipatie letterlijk uit de hand nemen betekent. „Ie mand die geëmancipeerd is, is uit de hand genomen, hij loopt los. Daarom gaan han denbinders de deur uit. Dat t in ons dorp niet alleen voor kinderen, maar ook voor echtgenoten". Met dat laatste doelde Warmenhoven op het toegenomen aantal echtschei dingen in Voorhout. De man van Gemeentebelangen zei voorts: „Niettemin bewonde ren we diegenen die er in sla gen te emanciperen zonder tussenkomst van de gemeen tebegroting". Oftewel: Ge meentebelangen is niet tegen emancipatie, maar de partij zal er geen vinger voor uitste- Maarschalk (2) Volgens burgemeester Mat- hieu van de Wouw doet de gemeente Voorhout wel dege lijk het nodige aan emancipa tie. „Meer dan vijftig procent van de ambtenaren is van het vrouwelijk geslacht", zei hij trots tegen Alien Lap van de PPR nadat deze had gevraagd waarom burgemeester en wethouders nog steeds geen standpunt hebben ingenomen over de emancipatienota. Die opmerking van de burge meester schoot bij de liberale Trudy de Rijk in het verkeer de keelgat. Zij wees Van de Wouw er op dat de meeste van die vrouwen tot het laag ste kader behoren en dat er in de hogere ambtenarenkaders in Voorhout maar verdacht weinig vrouwen actief zijn en in de top al helemaal niet. „Ach wat geeft dat, iedere sol daat heeft toch een maar schalksstaf in zijn ransel", mengde wethouder Daan IJdo zich met een vette glimlach in de discussie. Even wilde Alien Lap reageren op die opmer king, maar toen hield ze wij selijk haar mond. „Het heeft toch geen zin", verzuchtte ze. Inderdaad, bij zoveel onbenul past slechts stilzwijgen. Te veel Wethouder Hans de la Mar van Groen Links gaat op ei gen initiatief een aantal De parkeerplaats van de Noordwijkse oud- burgemeester Bonnike is verdwenen. Vaardige stratemakers hebben in het trottoir voor het raadhuis het gemeentewapen van Noordwijk gelegd en dat mag niet door blik op wielen worden ontsierd. Overigens maakte burgemeester Hoffmann, hij volgde Bonnike vorig jaar op, al geen gebruik meer van het illegale parkeerplaatsje van Bonnike. Maar Hoffmann hoeft ook nooit te zoeken; voor hem is elders een parkeerplaats gereserveerd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE spreekuren houden in de Leidse wijken. Van de eerste bijeenkomsten doet hij verslag aan zijn collegae in het college van B en W en aan de leden van de commissie voor finan ciën, personeel en organisatie. Vervolgens nemen B en W een standpunt in over dit idee. Voorts wordt in het ka der van het cultuurverande ringsproject gewerkt aan een telefoongids voor burgers met namen van verantwoordelijke ambtenaren per beleidster- Dat is het antwoord dat Ber nard Stöxen van Leiden Weer Gezellig heeft ontvangen op de schriftelijke vragen die hij enige tijd geleden indiende. Vragen die hij voor de veran dering eens had gedoopt in een grappig sausje. Zo stelde hij voor de wethouder een goede stadsplattegrond en een kompas ter beschikking te stellen en in de telefoonlijst gratis 06-nummers op te ne men. „Geachte heer Stöxen", zo be gint het antwoord van burge meester en wethouders. „Na dat we uitgelachen waren over uw ontzettend komische brief hebben we geprobeerd er de serieuze vragen uit te destilleren. Hoewel niet een ieder van ons ervan overtuigd is, zijn we er toch maar vanuit gegaan dat u op een aantal vragen een - serieus - ant woord wilt hebben". Het sarcastische toontje deert Leiden Weer Gezellig niet. Stöxen is alleen maar blij om dat hij nu al vóór de tweede maal in zijn politieke carrière antwoord heeft gehad op schriftelijke vragen. Dat is natuurlijk gewoon twee keer te veel. Imperialisten Op luchtige toon, maar deson danks op niet mis té verstane wijze haalde Joqp Warmenho ven dinsdagavond irj een ver gadering van de gemeente raad van Voorhout fel uit naar buurgemeente Sassen- heim. Met name het Sassen- heimse VVD-raadslid Hans van Dorssen moest het in de algemene beschouwingen van Warmenhoven ontgelden. De fractievoorzitter van Ge meentebelangen maakte dui delijk dat Sassenheim met zijn vingers moet afblijven van het buurtschap Teylingen. Dat hoort bij Voorhout en dat moet ook zo blijven, zo stelde Warmenhoven. Hij had het over die „Sassenheimse impe rialisten" die Teylingen wil len inlijven om er woningen te bouwen. Van Dorssen werd door Warmenhoven aangewe zen als de bron van al dit kwaad. Hij zei dat Gemeente belangen zich verzet tegen het geschuif met buurtschap pen door deze „lokale VVD- grootheid". „Wij willen geen nieuwbouw in Teylingen. Het beetje groen dat nog over is tussen Voorhout en Sassen heim 'willen we zo houden. Vandaar dat we Teylingen niet graag zouden afstaan aan Sassenheim, waar die bouw- lustige Van Dorssen al klaar staat met de eerste heipaal en een helm op zijn kop voor een foto in het plaatselijke week blad De Sassenheimer". Zo, Hans van Dorssen en Sassen heim weten weer waar ze aan toe zijn. Paps En Fiks-project. Waarover an ders. Dus kwam de cultuur verandering ook aan de orde tijdens de tweede seance van de begrotingsbehandeling in de commissie financien, per soneel en organisatie. Nou, Alexander Geertsema, de Leidse liberaal in het kwa draat, ligt dat zeer nauw aan het hart. Dat maakte hij woensdag tijdens de commi- sievergadering duidelijk. Na de tamelijk obligate uitla ting dat hij zeker vindt dat het Fiks-project zin heeft en dat hij hoopt dat de cultuur verandering gauw resultaten zal opléveren, hakte hij plots een. zeer persoonlijke zijweg in. „Weet u trouwens waarom ik me ooit met hart en ziel in de politiek heb gestort?", leg de hij de commissieleden voor. Geen mens had blijkens de stomme stilte die viel maar het flauwste benul waarom Geertsema die heikele actie ooit had ondernomen. „Omdat ik steeds berichten in de kranten las dat het bij de ge meenten maar knap rommelig toe zou gaan. U weet wel, de situatie dat de ene dienst op maandag een straat open legt en weer dicht smijt, waarop een andere dienst het karwei de dag erna voor het leggen van een kabeltje nog eens dunnetjes komt overdoen. Of zoals met die pukkel op het wegdek van de Witte Singel. Die werd vlak voor 3 oktober gecreeerd, waarop het geheel vanwege de festiviteiten een paar dagen later weer werd weggehaald. Ik wilde kijken of ik daar als raadslid niet wat aan zou kunnen doen", lichtte Geertsema op babbeli- ge toon toe, alsof er geen pro minent familielid (paps Molly) was dat hem op zijn minst een trap in de richting van de po litiek zal hebben gegeven. De commissie-leden namen een nog klemmender stilte in acht. Ze stonden paf. Wat een kerel, zag je ze denken. Dat - ie zich zo opoffert voor Lei- dens glorie, speciaal in de raad is gaan zitten voor een dergelijk nobel streven. Al snel bleek echter dat de opof feringsgezindheid niet erg diep zit. Op de logische sug gestie dat hij als gemeente ambtenaar wellicht nog veel meer zou kunnen doen aan het voorkomen van ineffi cient overheidshandelen,/ meldde hij schrikachtig dat hij daar niet op aan stuurde. „Omdat ik dan mijn raadslid maatschap zou verliezen". Ge zien het voorgaande een rare redenering natuurlijk, maar Geertsema herinnerde zich waarschijnlijk ineens de VVD-opvatting dat de uitdij ende overheid moet terugtre den. En in dat licht zou hij als ambtenaar op een totaal ver keerde en in VVD-ogen over bodige stoel plaatsnemen. Chaos Voorhout heeft dringend een professionele kracht voor het ouderenwerk nodig. Dat vin den de plaatselijke afdeling van de Bond van Ouderen en de Stichting Ouderenzorg Voorhout. CDA, PvdA, PPR en VVD drongen afgelopen dinsdag tijdens de algemene beschouwingen oök aan op de aanstelling van een „ouderen- werker". De vraag om zo'n kracht lijkt heel redelijk. Er komen steeds meer oudere mensen en de zorg daarvoor kan niet alleen door vrijwilli gers worden gedragen. Een beroepskracht kan richting geven aan het beleid en de vrijwilligers begeleiden en sti muleren. CDA-wethouder Daan IJdo vindt zo'n oude- renwerker echter maar niets. „Met zo'n beroepskracht cre ëer je meer vraag naar hulp en de chaos wordt dan alleen maar groter", zo zei hij zonder blikken of blozen op de vraag van de politieke partijen. PvdA'er Wim de Wit gaf het enige juiste antwoord. „Juist door het ontbreken van een beroepskracht wordt de chaos alleen maar groter". Ambtenaren Bijna was het dus zover geko men dat brandweermannen vanaf de nieuwe kazerne aan de Broekweg Leidenaars zou den gaan bespioneren. Een in- terpellatie van Groen Links tijdens de raadsvergadering voorkwam dat zich in Leiden binnenkort 1984-achtige toe standen gaan afspelen. Eerst een notitie, dan een discussie met de raad en pas daarna eventueel bewaking van on veilige locaties met behulp van videocamera's, was de toezegging die wethouder Ma- rietje van der Molen deed. De vraag is natuurlijk hoe het kon gebeuren dat de plannen voor de installatie van came ra's op de nieuwe kazerne al helemaal rond waren zonder dat de gemeenteraad daarover een besluit had genomen. Met de nog niet zo lang geleden gevoerde discussie over de plaatsing van camera's in de Haarlemmerstraat in het ach terhoofd een opmerkelijk feit. Van der Molen maakte de zaak nog vreemder door te vertellen dat het college ook niet op de hoogte was. „De wethouders besturen op hoofdlijnen en gaan ervan uit dat de plannen door de amb tenaren worden uitgevoerd", verklaarde de socialistische wethouder. Wie nu precies met het idee van de camera's op de brand weerkazerne was gekomen kon volgens haar niet meer worden achterhaald. Ambte naren kwamen op het idee, zij hadden alleen de veiligheid van de Broekweg op het oog en dachten er helemaal niet aan dat ze de raadsleden op deze manier weieens heel be hoorlijk voor het hoofd kon den stoten, zo hield Van der Molen de raadsleden voor. Doen die ambtenaren eens wat, is het dus weer niet goed. Het wordt hoog tijd voor vi deocamera's in het stadhuis en het stadsbouwhuis. Behelpen Het blijft behelpen met Egon Snelders, het drie turven klei ne, meestentijds van een vleugje baard voorziene Leid se D66-raadslid. Meestal is er van zijn betogen geen draad te volgen, omdat hij elke zin doorspekt met bijzinnen, in- voegsels en andere tussenwer- pingen. Het gaat dan om woordenstroompjes van het kaliber „in het licht van", in het kader van", „tegen de achtergrond van", waarbij hij rijp en groen bij de kladden grijpt en in zijn betoog in bouwt. De commissievergadering die woensdag werd gehouden leek een keerpunt te zijn. Wo ningbouwverenigingen zijn spijkerhard als het op schuld sanering van een in proble men geraakte huurder gaat, zo werd gesteld. En wat deed Snelders? Die vroeg kort en bondig en recht voor zijn raap of die hardheid bij de woning bouwverenigingen nou wel nodig was en of daar niks aan te doen was. De concrete zin nige vraag was er uit voordat Snelders er zelf erg in had. Helaas gaf hij de commissiele den nauwelijks de tijd om zich te realiseren dat hij zijn vra gende ei al had gelegd. Hij vergaloppeerde zich namelijk een adem later door te vragen of de Budgetwinkel wellicht al resultaat had gehad bij de schuldensanering. De Budget winkel! De drukinkt voor de posters waarop het bestaan van de winkel wereldkundig wordt gemaakt was nauwe lijks droog, terwijl de winkel zelf net twee dagen open was. Riethoven gehuldigd Leidenaar Joop Riethoven is gisteren in het zonnetje gezet door personeel, ouderraad en leerlingen van de Korte Vlietschool aan de Schubertlaan. Dit omdat Riethoven 25 jaar deel uitmaakt van de ouderraad. Hij werd lid van het orgaan toen zijn dochter op de school zat voor zeer moeilijk lerende kinderen. Ook toen zij de Korte Vlietschool verliet bleef Riethoven lid van de ouderraad. De opbrengst van diverse wielerwedstrijden die hij organiseerde kwam ten goede aan de school. FOTO: HENK VAN DEN ENDE DEN HAAG Het duin en bollengebied rondom Leiden en het plassenge- bied tussen Alphen en Gouda moeten volgens de provincie „toeristische speerpunten" worden. Dat zei gedeputeerde H. van der Meer van economi sche zaken en toerisme gisteren in het Haagse provinciehuis waar de provinciale VVV een con tract ondertekende met het Nederlands Bureau voor Toerisme. Ook Den Haag, Rotterdam, Hellevoetsluis en de Bies- bosch gelden als aandachts gebieden. Het contract regelt een nau we samenwerking tussen beide organen om te probe ren meer toeristen naar Zuid-Holland te trekken. Commissaris van de Konin gin S. Patijp stelde vast dat Zuid-Holland moeilijk aan de man te brengen is, omdat het geen „eenduidig produkt" is. De provincie kenmerkt zich door een grote verscheiden heid en heeft daarom geen duidelijk toeristisch imago. Adjunct-directeur F. Jansen van het NBT zei dat Zuid- Holland een eigen toeristisch imago kan scheppen door meer te doen aan promotie van de watersport. Er komt vanaf 1990 elk jaar een „Open Watersport-week end", er verschijnt een nieuw boekje met vaarroutes en de promotie in het buiten land wordt intensiever. De watersport zal met name in West-Duitsland meer onder de aandacht van het publiek worden gebracht. Jansen zei te verwachten dat de belang stelling voor het strand op langere termijn iets zal afne men. De historische steden Den Haag, Delft, Dordrecht, Gouda en Leiden blijven echter trekpleisters van de eerste orde. Hij deed een beroep op het provinciaal be stuur van Zuid-Holland om meer geld voor promotie uit te trekken. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - nar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. CeidócSou/ict/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13