Regering-Thatcher in grote problemen Vasso Papandreou is klaar voor botsing met Margaret Thatcher Hervormingsdebat in DDR verandert in massa-meeting Britse militair en kind gedood CetdócSouoa/nt VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 PAGINA 5 „Adviseurs stonden doodseskaders toe" WASHINGTON Militaire adviseurs uit de Verenigde Staten hebben in El Salvador oog luikend toegestaan dat een eenheid van het Salvadoraanse leger politieke moorden pleeg de en verleenden de activiteit van de doods eskaders zelfs financiële steun. Dat heeft een k< deserteur uit het Salvadoraanse leger in Was hington verklaard. Cesar Vielman Joya Martinez zei in een in- terview met de Amerikaanse omroep CBS dat hij met zijn eenheid van het Eerste Salva doraanse Legerkorps deelnam aan acht poli tieke moorden, waarvan de twee adviseurs die aan zijn eenheid waren toegevoegd volle- dig op de hoogte waren. De Amerikaanse re et gering heeft de beschuldigingen afgedaan als „absurd". Afbraak De afbraak van het communisme in Hongarije is op veel terreinen merkbaar. Ook op grote gebou wen. Zo is van het dak van een grote fabriek in Budapest de rode ster verwij derd die daar ja ren heeft gestaan als teken van de communistische heilstaat. Voor het eind van het jaar moeten alle dergelijke sym bolen zijn ver dwenen. foto: ap Rode Kruis vraagt hulp voor Etiopië ADDIS ABEBA Het Interna tionale Rode Kruis in Genève heeft gisteren een dringende op roep gedaan voor voedselhulp voor het noorden van Etiopië, waar de voedselsituatie door mis oogsten en de burgeroorlog snel verslechtert. De situatie bedreigt meer dan 1,8 miljoen mensen. Het Internationale Rode Kruis riep de internationale gemeen schap op direct 22 miljoen gulden te fourneren om voor de komen de drie maanden de voedselvoor ziening te waarborgen. Tegen het eind van het jaar zal het Rode Kruis vermoedelijk een nieuw beroep doen voor hulp in 1990. 56 Doden bij ongeluk met Taiwanese Boeing TAIPEI Bij een ongeluk met een Boeing 737 van de Taiwanese luchtvaartmaatschappij China Airlines zijn gisteren alle 56 in zittenden omgekomen. Het toestel stortte neer bij het dorp Chia Min, ongeveer vijf mi nuten nadat het was opgestegen van het vliegveld van Hualien in het oosten van Taiwan. Het was op weg naar Taipei, ongeveer 150 kilometer naar het noordoosten. De Boeing had 49 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. Op een 41-jarige zaken man uit Californië na waren alle inzittenden Taiwanezen. De oor zaak van het ongeluk is nog duis ter. Siberische mijnwerkers weer aan het werk MOSKOU De stakende mijnwerkers in de Sibe rische stad Vorkoeta, binnen de poolcirkel, hebben gisteren besloten weer aan het werk te gaan. Tege lijkertijd breidde de onrust zich uit naar andere mijnen in Siberië. De mijnwerkers zijn er ontevre den over de wijze waarop de in juli door een sta king afgedwongen concessies worden uitgevoerd. De woordvoerder in Vorkoeta zei dat de mijnwer kers besloten hun actie te beëindigen onder druk van de plaatselijke autoriteiten. Die wezen op een nieuwe wet, die inmiddels in werking is getreden en die stakingen in sleutelsectoren van de industrie verbiedt. De mijnstaking van juli kostte de Sovjetu nie bijna tien miljard gulden aan inkomsten. Een herhaling van die staking zou volgens deskundige waarnemers fataal kunnen zijn voor het hervor mingsprogramma van Sovjetleider Gorbatsjov. LONDEN De Britse premier Margaret That cher staan politiek en eco nomisch roerige tijden te wachten, nadat minister van financiën Nigel Law- son gisteravond volkomen onverwachts met geheven zeilen haar kabinet ver liet. Lawsons aftreden werd direct jevolgd door dat van Sir Alan Walters, Thatchers omstreden economische adviseur, met wie Lawson de laatste tijd in een jermanente strijd was verwik- teld over de economische pro blemen van het Verenigd Ko ninkrijk. Thatcher, van wie ook haar ei gen gezag en geloofwaardig heid op het spel zijn komen te staan, benoemde de minister van buitenlandse zaken John irl Major pas drie maanden in functie als opvolger van Lawson. Verder hevelde zij minister Douglas Hurd van binnenlandse zaken over naar het Foreign Office als opvol ger van Major. Bij de grote ka- binets-„reshuffle' in juli van dit jaar werd ervan uitgegaan, dat die de laatste zou zijn in de huidige regeerperiode. Rumoer Lawsons ontslag na een zesja rige ambtsperiode veroorzaak te groot rumoer in het Lager huis, waar vice-premier Sir Geoffrey Howe beloofde dat het economische beleid onge wijzigd zal blijven en dat „de •egering met vertrouwen de zaken blijft behartigen". Afge vaardigden van oppositiepartij Labour barstten uit in het par tijlied „De rode vlag" en eisten vruchteloos dat Thatcher per soonlijk de situatie zou uitleg gen, terwijl het pond in New York aan een vrije koersval begon. Die daling werd van daag voortgezet, terwijl ook de beurs in Londen scherp om laag ging. Lawson liep weg uit het kabi net na maanden van toene mende kilte in de relatie met Thatcher, die hem de schuld gaf van de oplopende inflatie en een record-tekort op de handelsbalans van ruim zestig miljard gulden. Lawson hekel de de laatste tijd herhaaldelijk dat Thatcher duidelijk meer oor had voor de adviezen van Walters, die mede Lawsons wens om zeep hielp het pond sterling onder te brengen in het wisselkoersenstelsel van het Europese Monetaire Sy steem (EMS). In zijn ontslagbrief stelde Lawson dat het economisch beleid alleen succesvol kan zijn als er overeenstemming bestaat tussen de premier en de minister van financiën. „Recente gebeurtenissen ge ven aan dat dit niet het geval is zolang Alan Walters uw per soonlijke adviseur blijft". Echtscheiding Het was een van de sensatio neelste politieke echtscheidn- gen in de recente Britse ge schiedenis. Nog maar achttien maanden geleden omschreef Thatcher Lawsons leiding over de economie als „briljant" en werd hij de architect ge noemd van haar verkiezingso verwinning in 1987. Het Britse Lagerhuis was nog aan het bij komen van Lawsons bliksem- besluit toen ook Walters' ont slag werd meegedeeld door Thatcher bureau. Labour-leider Neil Kinnock verklaarde dat Thatcher heeft nagelaten Lawson de steun te geven die hij nodig had en dat zijn aftreden volledig haar verantwoordelijkheid is. „Me vrouw Thatcher is duidelijk niet langer in staat een rege ring te leiden", zei hij. Paddy Ashdown, van de kleine Libe raal Democratische partij, ver klaarde: „Wij hebben jaren lang gehoord dat er geen alter natief is. Er is een alternatief. Zij moet opstappen". De geloofwaardigheid van het tienjarige Thatcher-bewind staat nu volledig op de helling. Verwacht wordt dat het Britse disconto (nu al vijftien pro cent) spoedig nog zal moeten worden verhoogd. De uitein delijke toetreding van Groot- Brittannië tot het EMS is meer dan ooit een vraagteken ge worden. De Britse economie is een puinhoop en het Thatcher- regime staat op instorten. Alle politieke waarnemers vragen zich af hoe lang 'Maggie' nog zal kunnen aanblijven. De cri sis zou de ernstigste kunnen zijn voor Thatcher sinds zij in 1979 in functie trad. Maar zij overleefde eerdere crises om haar ondubbelzinnige leiding over de Conservatieve partij te herstèllen en haar herverkie zing te verkrijgen. De auto met daarin de lichamen van een Britse militair en zijn dochtertje is bedekt met een doek. Verkeer wordt tegengehouden. foto: epa WILDENRATH Twee ge wapende mannen hebben gis teren bij een benzinestatiom in de Westduitse plaats Wilden- rath, niet ver van de Neder landse grens, een 34-jarige Britse militair en zijn zes maanden oude dochtertje doodgeschoten. De twee mannen namen de auto van de korporaal onder vuur, toen deze de parkeer plaats bij het benzinestation opreed. De echtgenote van de militair liep een shock op, maar bleef verder ongedeerd. De daders wisten te ontkomen, dat de verdenking uitgaat naar Bij Wildenrath bevindt zich het Ierse Republikeinse Leger een Britse luchtmachtbasis. IRA, dat de afgelopen maan- Niemand heeft nog de verant- den verscheidene aanslagen woordelijkheid voor de moord heeft gepleegd op Britse mili- opgeëist. Maar een woordvoer- tairen in de Bondsrepubliek, der van het openbaar ministe rie in Karlsruhe verklaarde OOST-BERLIJN De di aloog tussen de officiële partij en vertegenwoordi gers van de oppositie heeft gisteren in de DDR duidelijk vorm gekregen. In Dresden veranderde een publieke discussie-bij eenkomst tot een massa meeting, waarbij honderd duizend mensen aanwezig waren. In Oost-Berlijn vond een eer ste gesprek plaats tussen de Oostduitse 'oppositiegroep' Neues Forum met een lid van Krenz volgende week naar Moskou OOST-BERLIJN De Oost- duitse president en partijlei der Egon Krenz zal volgende week dinsdag zijn Sovjet-col lega Michail Gorbatsjov in Moskou bezoeken. Volgens het Westduitse dagblad Bild, dat dit bericht vandaag meldt onder verwijzing naar bronnen in de Russische hoofdstad, zal Krenz ook met andere vooraanstaande Sov jet-leiders overleg voeren. het politburo. Een partijkrant publiceerde bovendien een in terview met een Oostduits ge zin dat in de Westduitse am bassade in Warschau wacht om naar de Bondsrepubliek te vertrekken. De honderdduizend Oostduit sers die gisteren in Dresden de bijeenkomst bijwoonden, waar vertegenwoordigers van de communistische partij en van de oppositie met elkaar debat teerden, gaven luidkeels bijval aan een lid van de oppositie, Frank Tellkamp. Tellkamp zei dat geen enkel politiek sy steem kan overleven wanneer niet wordt ingespeeld op de behoeften van de mensen. De massa-bijeenkomst over her vormingen in de DDR werd ook bezocht door de leider van de communistische partij in Dresden, Hans Modrow, die gezien wordt als een van de belangrijkste hervormers bin nen de partij. Leden van de oppositiegroepe ring Neues Forum toonden zich betrekkelijke tevreden over het gesprek dat zij heb ben gehad met de partijchef van Oost-Berlijn, Günter Schabowski, die tevens lid is van het politburo van de rege rende communistische partij (SED). „Maar we moeten af wachten", aldus Jens Reich van Neues Forum na het ge sprek, dat twee uur duurde. De nieuwe president en partij leider Egon Krenz had giste ren voor de eerste keer telefo nisch onderhoud met bonds kanselier Helmut Kohl. Zij spraken met elkaar af dat de twee Duitse staten belang heb ben bij goede betrekkingen als buren. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT 1QN507 Rob slaagt er In een werf te vinden en spoedig staat de „Vrijheid II" hoog en droog. Terwijl Rob bezig is instructies te 1 geven, keert majoor Ross terug. Zijn gezicht staat ernstig. „Een lastig karweitje, Rob", zegt hij, „in de oorlog is een groep rub berzoekers in de binnenlanden verdwenen. Nooit heeft iemand iets van hen teruggezien, maar nu beweren indianen, dat zij rooksignalen van de seringueiros hebben gezien. Omdat ik in deze streek een beetje bekend ben, heeft men mij gevraagd de hulp-expeditie te leiden. Heb je soms zin om mee te gaan?" Nou... eigenlijk voelt Rob er wel iets voor. Majoor Ross krijgt de beschikking over drie gloednieuwe snelle vliegmachines en dat is weer iets anders dan de „Vrijheid II". Maar waar blijft Skip zo lang? O, daar weet majopor Ross wel een adresje voor. Skip luistert aandachtig toe in een hoekte en hij kijkt, alsof hij alles verstaat... De baas zal er toch niet weer zonder hem vandoor gaan, net als op Terschelling? Polen: aanpassing Comecon en Warschau Pact WARSCHAU Premier Tadeusz Mazowiecki van Po len heeft in Warschau opge roepen tot aanpassingen in het door de Sovjetunie gelei de militaire Warschau Pact en in het communistische handelsblok Comecon. Mazowiecki, de eerste niet- communistische premier in Oost-Europa, zei tegen de ministers van buitenlandse zaken van de Warschau- Pactlanden dat nieuwe ont wikkelingen binnen de orga nisatie noodzakelijk zijn. Ook is het naar zijn mening drin gend nodig dat er aan de structuur van de Comecon wordt gesleuteld. Hij gaf geen verdere details. De Poolse premier beklem toonde dat Polen zijn bond genootschappelijke verplich tingen zal nakomen. Hij voegde er aan toe dat de her vormingen in zijn land geen bedreiging vormen voor an dere landen. Beruchte afdeling KGB opgeheven MOSKOU Het beruchte vijfde directoraat van de KGB, tot voor enkele jaren geleden belast met de vervolging van politieke dissidenten in de Sovjetunie, is opgeheven. Dat heeft de regeringskrant Izves- tia gemeld. De leden van de opgeheven dienst wotden overgeplaatst naar een nieuwe organisatie, die als voornaam ste taak krijgt een einde te maken aan het etnische ge weld en mogelijke staatgrepen en afscheiding van Sovjet-re publieken te voorkomen. De nieuwe dienst zal blijven wa ken voor „anti-socialistische elementen", aldus KGB-chef Krjoetsjkov. Maar „ideeën en opinies worden, ongeacht hun strekking, niet meer als ver grijpen beschouwd, op voor waarde dat zij geen gestalte krijgen in onwettige acties". Spanje vreest voor eigen 'TsjernobyF MADRID In Spanje bestaat grote ongerustheid over de vei ligheid van de kerncentrale in Vandellos bij Tarragona, waar zich gisteren voor de tweede maal binnen een week een on geluk heeft voorgedaan. Ging het gisteren om een 'onschuldi ge' kortsluiting, over de ernst van het ongeluk van vorige week bestaat grote onduide lijkheid. De directie van de centrale, de regionale autoritei ten en het Internationaal Atoom-agenschap in Wenen beweren dat de brand in de turbinekamer geen moment gevaar met zich heeft meege bracht voor de reactor zelf. Maar volgens de plaatselijke bevolking en de milieubewe ging is Europa op het nippertje aan een tweede Tjsernobyl ontsnapt, ook al is er geen ra dioactiviteit ontsnapt. Wel dui delijk is dat de directie vorige week tot een half uur na het uitbreken van de brand wacht te met het waarschuwen van de autoriteiten en het nood plan maar aarzelend in wer king werd gesteld. De ongeluk ken hebben geleid tot een felle discussie over de vraag of de kerncentrale, die in elk geval een half jaar stilligt, nu moet worden gesloten. Overigens heeft de centrale, die in 2003 zou worden gesloten, een be hoorlijke staat van dienst. EG-COMMISSARIS PLEIT VOOR EUROPEES SOCIAAL HANDVEST LONDEN Vasso Pa pandreou, Europees com missaris van sociale zaken, is iemand die met ijzeren vastberadenheid de socia listische idealen nastreeft. De komende weken zal zij al haar krachten moeten verzamelen voor wat waarschijnlijk één van de felste en meest persoonlij ke botsingen in haar poli tieke carrière zal worden. Het is de confrontatie met de Britse premier Margaret That cher, die zich fel kant tegen Papandreou's stokpaardje: een Sociaal Handvest waarin de rechten van de arbeiders van de Europese Gemeenschap zijn vastgelegd. Papandreou laat zich echter niet gauw intimideren. Afgelo pen week heeft ze, gedurende een pleidooi voor het Hand vest voor de commissie voor arbeidszaken van het Britse Lagerhuis, haar Conservatieve tegenstanders in Engeland dapper het hoofd geboden. Aanstaande maandag zal zij de herziene versie van het Soci aal Handvest in Luxemburg fel verdedigen wanneer het formeel gepresenteerd wordt aan de Europese ministers van sociale zaken. Toegewijd Evenals Margaret Thatcher is Vasso Papandreou een politica met een sterke wil en diepe ideologische overtuigingen. Collega's zien haar als een workaholic met weinig tijd voor een sociaal leven, uiterst toegewijd aan haar partij en de partij-ideologie. Ze gelooft hartstochtelijk in vakvereni gingen, sociale consensus en de noodzaak arbeiders met duide lijk gestelde wetten tegen uit buiting te beschermen. Voor Papandreou is het Handvest een morele zaak; kiest de Eu ropese Gemeenschap voor de zaken of voor de mensen? „Groei, prestatie en flexibili teit zijn geen doelen op zich. Zij moeten een centraal oog merk dienen, het verbeteren van de levens- en werkom standigheden van de mensen in de Gemeenschap", zo zei Papandreou onlangs. Overtuigd socialiste, heeft Pa pandreou na de machtsgreep in 1974 van de rechtse kolo nels vele iaren in een zelfver kozen ballingschap in Enge land doorgebracht. Als radi caal studente en één van de oprichters van Pasok, de Griekse socialistische partij, werd zij niet met rust gelaten door de militaire autoriteiten. In Engeland heeft zij postdoc toraal economie gedaan en fi losofie gestudeerd. Geen familie Hoewel zij geen familie is van de voormalige Griekse pre mier, Andreas Papandreou, is zij al jarenlang met hem be vriend en deelt zij zijn linkse opvattingen. Door de vriend schap met Andreas Papan dreou kwam zij in de roerige Griekse politiek terecht. In 1985 werd zij onder Papan dreou onderminister van in dustrie en technologie, in 1988 werd zij benoemd als ondermi nister van handel. Als minister heeft Vasso Pa pandreou zich nooit laten inti mideren door de mannenwe reld van de Griekse politiek. Toen Griekenland vorig jaar het voorzitterschap van de Ge meenschap overnam liet zij zich ook op internationaal ni veau gelden. Zij heeft de repu tatie haar EG-collega's af te blaffen en te koeieneren. Bij haar benoeming als enige De Britse premier Thatcher verzet zich heftig tegen het So ciaal Handvest. foto: ap Griekse commissaris van de Europese Gemeenschap in ja nuari bond zij echter wat in. Als beloning voor haar gema tigder aanpak kreeg zij de por tefeuille van Sociale Zaken met de moeilijke taak de tot dan toe vage verklaringen over de rechten en bescher mingen van arbeiders in een wet te gieten. Papandreou ziet het Handvest slechts als een voorbereidende stap voor de sociale wetgeving die ze in Brussel wil opstellen. Naast de rechten van de arbei ders wil ze ook de rechten van de vrouwen in deze wetgeving opnemen. Ze vindt dat de EG wet gelijke betaling voor man nen en 'vrouwen moet voor schrijven, een minimumloon om exploitatie van vrouwen te voorkomen en meer facilitei ten voor kinderopvang om werkende moeders te helpen. Papandreou stelt dat gelijke rechten voor man en vrouw impliciet zijn aan een moderne samenleving.' Plichten Het is opmerkelijk dat Papan dreou met haar economische achtergrond de kwaliteit van het leven stelt boven economi sche groei. Zij vindt een wer keloosheidspercentage van ne gen procent in de Europese ge meenschap veel te hoog, maar benadrukt dat nieuwe banen niet ten koste moeten gaan van werkomstandigheden en sociale rechten. Zij wijst suc cesvolle Europese bedrijven op hun plichten, die meer omvat ten dan alleen geld verdienen: „Bedrijven moeten maximaal bijdragen aan aan het openba re welzijn. Winst is slechts één aspect van de sociale verant woordelijkheid, van een be drijf". Papandreou is realistisch ge noeg om te beseffen dat niet alles vanuit Brussel voorge schreven kan worden. Vrijwil lige overeenkomsten tussen beide partijen in de industrie zijn beter, zo erkent ze. Dit weerhoudt haar er niet van de EG regeringen scherp aan te vallen over hun traagheid der gelijke overeenkomsten be leidsmatig te stimuleren. Papandreou zal Thatcher, die het Sociaal Handvest „marxis tisch" noemde, vermoedelijk nooit op de knieën krijgen. Het lijkt dan ook niet waar schijnlijk dat Engeland het Handvest, dat in december op de top in Straatsburg gepre senteerd zal worden, zal goed keuren. Papandreou is echter te trots en te koppig om water bij de wijn te doen. Zij gelooft dat het de speciale missie van de Europese Gemeenschap is niet alleen harmonie tussen de lidstaten te bewerkstelligen, maar ook harmonie binnen de lidstaten. Wat ook het lot zal zijn van het Handvest, Papan dreou laat zich niet van dit doel afbrengen. MICHAEL BINYON (c) The Times, Londen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5