Warm onthaal Ogorodnikov bij terugkomst in Sovjetunie Een paar vragen voor de toekomst CeidaeSouto/rk Friese bijbel voorbeeldig voor andere vertalingen brieven van lezer CcidócSomant IKV vindt regeerakkoord „buitengewoon mager' kerk wereld Open Theologisch Onderwijs ook in Suriname Schoolwijzer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 PAGIN DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) vindt het nieuwe regeerakkoord „buitenge woon mager". „Er wordt geen en kele rekening gehouden met de ontwikkelingen in Oost-Europa", meldt IKV-secretaris M.J. Faber. Hij had van de onderhandelaars van CDA en PvdA meer verwacht. De revolutionaire veranderingen in Oost-Europa vergen volgens Faber een revolutionair antwoord van het westen, zoals een duidelijk nee tegen de moder nisering van de Lance-raket. Het regeer akkoord meldt slechts dat hierover bin nen de NAVO (in 1992) een beslissing moet worden genomen. „Als de ontspan ning tussen Oost en West doorzet, is deze kortedrachts-raket helemaal niet meer nodig", aldus de IKV-secretaris. „Gênant" noemt Faber de passage over de defensie-uitgaven. Hoewel in het re geerakkoord wordt gezegd dat alles wijst in de richting van een wenselijke en mo gelijke daling van de defensie-uitgaven, zullen deze uitgaven de komende twee jaar met 0,6 procent stijgen: „dit lijkt mij vrij absurd". Het IKV mist in het regeerakkoord een duidelijk beleid inzake Oost-Europa. Ook naar toezeggingen over Nederland se financiële hulp aan Oost-Europese landen heeft het tevergeefs gezocht. Hulp wordt slechts in EG-verband toe gezegd, constateert Faber teleurgesteld. Een wijs man toont, evenals de maan, alleen zijn heldere kant John Churton Collins MOSKOU-ANDIJK De russisch-orthodoxe dissident Aleksander Ogorodnikov is na zijn eerste bezoek aan het Westen door de douane op het vliegveld van Moskou „volle dig uitgekleed". Niet alleen moest hij zijn bijbel en gebeden boek afstaan, ook werden hem alle religieuze boeken en ge schenken alsmede al zijn aanteke ningen afgenomen. De invoer van bijbels en religieuze literatuur voor eigen gebruik is sinds afgelopen zo mer officieel toegestaan. Dit meldt de Christelijke stichting voor hulp aan gewetens ver volgden (CSHG) te Andijk, die de belangen van Ogorodnikov in het Westen behartigt. Ogorodnikov, die onder meer in Amsterdam op de Glasnost-confe- rentie heeft gesproken, had reeds in het vliegtuig de indruk dat hij door twee mannen in de gaten werd gehouden. Deze heren hoef den op het Moskouse vliegveld Sje- remetjevo niet door de douane. Ogorodnikov daarentegen werd apart genomen en vervolgens twee uur lang door vier agenten ver hoord. Het commentaar van Ogorodnikov op de vernederende behandeling: „Dit is glasnost in de praktijk". Ogorodnikov, die bijna 9 jaar in ge vangenissen en werkkampen heeft doorgebracht, geeft sinds enkele ja ren het Bulletin van de christelijke gemeenschap uit. Daarin worden nog steeds bestaande misstanden in de verhouding kerk-staat aan de kaak gesteld. Een medewerker van Ogorodnikov is het afgelopen weekeinde onder verdachte omstandigheden in Mos kou om het leven gekomen, aldus de CSHG. Terugkerend van een concert werd de 34-jarige Sergei Savtsjenko rond middernacht op het trottoir aange reden door een auto die met hoge snelheid reed. Hij overleed in de ambulance op weg naar het zieken huis. In zijn naaste omgeving wordt ernstig rekening gehouden met een moordaanslag door de KGB. Het politie-onderzoek heeft tot dusver nog geen resultaten gehad. In flessen en pannen halen Fransiscanen en leken water uit de Jordaan ter gelegenheid van een speciale mis ter gedachtenis aan de doop van Jezus door Johannes in de Jordaan. De dienst vond plaats in Qasr El- Yahud, in de bezette gebieden. FOTO: AP HEERLEN De stichting Open Theolo gisch Onderwijs opent eind deze maand een studiecentrum in Para maribo. Er hebben zich 38 studenten voor aangemeld. Medewerking aan dit initi atief wordt verleend door de Rooms-Katholieke Kerk, de Evangelische Broedergemeente, de Her vormde en de Lutherse Kerk. De studiebegelei ders zijn uit deze kerken afkomstig. In het studie programma zal aandacht worden besteed aan de theologiebeoefening in de context van Suriname en het Caribisch gebied. In de particuliere stichting OTHO, die vorig jaar werd opgericht, werken samen de theologische faculteiten van Groningen en van de Vrije Universiteit, de Uni versiteit voor theologie en pastoraat te Heerlen en de Protestantse faculteit te Brussel. De opleiding is bedoeld voor mensen die „op niet-fundamentalisti- sche wijze maar open en zoekend een bijdrage wil len leveren aan het bevrij dingsproces in kerk en sa menleving". Er zijn ruim 700 Nederlandse en Belgi sche studenten. Het be stuur hoopt dat te zijner tijd oojk een opleiding op doctoraal niveau mogelijk zal zijn. Daarvoor is er kenning door de overheid nodig. DERDE DRUK BEVAT OPNIEUW ONTDEKKING HAARLEM Het Ne derlands Bijbelgenoot schap (NBG) heeft een derde, verbeterde druk van de Friese bijbel op de markt gebracht. Sinds 1979 zijn er meer dan dertigduizend exemplaren verkocht van de oecumeni sche vertaling (uit de grondta len). De Friese bijbel heeft in middels internationale faam gekregen en de derde druk heeft inhoudelijke verbeterin gen die de kwaliteit verhoogt. De eerste druk, de huisbijbel uitvoering, ging in een oplage van tienduizend de deur uit en was al bijna twee jaar uit verkocht. De tweede druk, een schóolbijbel-uitvoering, had een totale oplage van twaalfduizend; daarvan zijn nog ruim twaalfhonderd exemplaren over. De derde druk bevat veel verbeteringen in vergelijking met de eerste druk. Met name zetfouten werden hersteld: de Friese bijbel was de eerste vertaling die op computers is gezet, de „kinderziekten" van de moderne zetwijze speelden de vertaling enigszins parten, maar nu zijn die verdwenen, aldus de theoloog en dichter dr. Bernard Smilde. Hij was secretaris van de vertaalcom- Inhoudelijk is de bijbel op di verse punten verbeterd. Voor al van belang is dat de het bij belboek van de profeet Za- charia is vertaald volgens re cente ontdekkingen van prof. dr. A.S. van der Woude, (Friese) hoogleraar oude testa ment in Groningen. Net als het bijbelboek Micha stelt de tekst van de profeet Zacharia alle vertalers voor enorme problemen. De overgeleverde teksten lijken verminkt en de onlogische passages moeten worden „gladgestreken" in de vertaling. In de eerste druk van de Friese bijbel kwam prof. Van der Woude theo logisch supervisor van het vertaalproject met de ont dekking dat in het boek Mi cha sprake is van een twee gesprek; de problemen in de tekst waren daarmee eigenlijk opgelost. Prof. Van der Wou de zette zijn onderzoek voort en kwam tot een soortgelijke ontdekking in het bijbelboek Zacharia. Het resultaat daar van is in de derde druk ver werkt. De vondst van prof. Van der Woude heeft al navolging ge vonden in onder meer de Groot Nieuws Bijbel (de bijbel in omgangstaal) en in een Duitse vertaling, aldus dr. Smilde. De oplaag van de Friese bijbel is uiteraard veel kleiner dan die voor de Nederlandstalige: van de huisbijbel in het Ne derlands worden jaarlijks ruim tienduizend exemplaren verkocht; dat aantal werd voor de Friese vertaling na ongeveer acht jaar gehaald. De Friese huisbijbel is door de veel kleinere oplage duurder; ongeveer vijftien gulden (prijs: f 67,50), ondanks subsi die van onder meer de pro vincie Friesland. Van het (protestantse) Liedboek voor de Kerken is ook een Friese vertaling verschenen. De nieuwe druk van de bijbel komt op tijd voor de laatste zondag van oktober: de zoge heten „Fryske snein" („Friese zondag"). In ruim vijftig ker- Prof. dr. A.s. van der Woude FOTO: PERS UNIE ken in Friesland wordt dan een Friese dienst gehouden. Het initiatief is bedoeld om het gebruik van het Fries in de kerk te bevorderen. Het aantal Friese diensten neemt weliswaar toe, maar volgens schattingen is het percentage niet hoger dan twee. Tekort van het Vaticaan door Pieterspenning gedekt VATICAANSTAD Het tekort van het Vaticaan in 1988 ter hoogte van 43,5 miljoen dollar (onge veer 90 miljoen gulden) werd geheel gedekt met de inkomsten van de Pie terspenning. Deze collecte onder alle rooms-katholieken ter wereld bracht in 1988 52,9 miljoen dollar (ruim 110 miljoen gul den) op. Dit heeft de raad voor financiële zaken van 15 kardinalen donderdag bekend gemaakt. Deze raad is door paus Johannes Paulus II be noemd voor het toezicht op de financiën van de RK Kerk. Tegenover 118 miljoen dollar uitgaven stonden vorig jaar 74,5 miljoen dollar inkomsten. Vooral door bezuinigings maatregelen is het tekort, dat in 1987 nog 20 miljoen dollar hoger was, aanzienlijk ver minderd. Toch zijn de vooruitzichten nog niet florissant, zo zeggen de kardinalen in hun commu nique na drie dagen vergade ren in het Vaticaan. Er zijn dringend noodzakelijk inves teringen nodig bij Radio Vati caan, in de drukkerij van het Vaticaan en voor de aanschaf van computers in de Curie. Bezorgd toonden de kardina len zich over de grote tekor ten van de Osservatore Roma no (5,3 miljoen dollar) en van Radio Vaticaan (15,6 miljoen dollar). De Canadese kardinaal Ge rald Carter, aartsbisschop van Toronto, vreest dat 1990 op nieuw een moeilijk jaar wordt. „De gelovigen zullen denken: het Vaticaan is uit de rode cijfers, dus we kunnen wel wat minder geven. Maar zo is het niet." Mgr. D.W. Stuyvenberg overleden HONIARA Mgr. Daniel Willem Stuyvenberg, emeri tus-aartsbisschop van Honaria (Solomon Islands), is op 17 no vember aldaar op de leeftijd van 80 jaar overleden. Sinds de oprichting in 1966 leidde hij het bisdom Honaria, dat later tot aartsbisdom werd verheven. Mgr. Stuyvenberg, pater Marist, was de eerste bisschop die door paus Johan nes Paulus II tot aartsbisschop werd benoemd. Hij ging in december 1984 met emeritaat. Stuyvenberg, geboren in Utrecht, ontving in 1936 de priesterwijding. Hij werd in 1958 titulair bisschop van Dio- nisiade. Zijn benoeming tot bisschop van Honaria volgde in 1966. In 1978 werd hij aartsbisschop. Het kan niet op met al die plannen voor het on derwijs in de jaren negen tig. Men vraagt zich af hoe het komt, dat juist nu de ene na de andere orga nisatie deskundigen aan het werk zet om na te denken over het onder wijs van de toekomst. Komt het omdat men denkt dat na al die bezuinigingen van de laatste jaren er weer meer geld beschikbaar komt? Of gaat het werkelijk zo slecht in ons onderwijs? Er zijn in elk geval ook een aan tal kritische vragen te stellen aan die plannenmakers. Er is onlangs een drietal in ternationale deskundigen van de OESO in ons land geweest om ons onderwijs te onderzoe ken. Zij vonden dat het groot ste deel ervan de toets van de kritiek goed kon doorstaan. Bovendien constateerden zij dat wij relatief erg veel geld aan onderwijs besteden. Meer geld vonden ze zelfs niet no dig. Eén van de meest zorge lijke punten was naar hun mening de maatschappelijke onderwaardering van de le raar. En dat is nu wèl een van de duidelijke gevolgen van het gevoerde beleid. Niet alleen is die leraar in salaris de laatste jaren nogal achtergebleven bij mensen met vergelijkbare po sities in het bedrijfsleven, hij is ook vernieuwingsmoe ge worden door al die plannen die niet doorgingen en de be zuinigingen daarbij. Daarbij dreigt nu nog iets an ders, namelijk een groot te kort aan leraren. Onder in vloed van het bovenstaande gaan steeds minder jongelui voor leraar studeren. Het is nu al zover dat, nu onder het nieuwe kabinet er nogal wat extra geld voor onderwijs be schikbaar komt, geld dat m.n. aan arbeidsplaatsen besteed wordt, dat het dan een grote vraag is of er straks voldoen de leraren zijn om die nieuwe plaatsen te bemensen. Vernieuwing Een tweede probleem is het volgende. In alle plannen leest men steeds maar weer dat het onderwijs allerlei nieuwe activiteiten zou moeten ontwikkelen. Maar de nuchtere vraag zou dan on middellijk moeten rijzen: wat bedoelt men met het onder wijs? Het openbare, dat door de overheid moet worden ge regeld of het bijzondere, dat zichzelf moet ontwikkelen? Een volgende vraag zou moeten luiden: Het onderwijs veranderen: wie doet dat? Hoe verandert de overheid het openbaar onderwijs, en hoe veranderen de schoolbe sturen, de schoolleidingen van het bijzonder onderwijs hun scholen? Hier komt één van de meest schrijnende ervaringen uit het onderwijs van de laatste tijd naar voren: hoe moeilijk het is om het onderwijs, scho len aan het veranderen te krijgen. Er zijn natuurlijk wel gunstige uitzonderingen en er is op dat punt best wat ge beurd. Toch is het aantal voorgenomen vernieuwingen dat niet geslaagd is bedroe vend groot. Dat wordt dus een van de be langrijkste vragen voor de ko mende jaren. Mooie plannen, maar hoe verandert de over heid openbare scholen, hoe veranderen bijzondere scho len zichzelf? Anders geformu leerd: meer autonomie voor de scholen, best. Maar hoe kan elke aparte school al die vernieuwingen aan, die nu weer op stapel staan? Soms denk je: ze leren het nooit. Want wat staat er bij de nieu we plannen in het regeerak koord? De basisvorming wordt ingevoerd per 1 augus tus 1991!! Uitvallers Het grootste kwaad in ons on derwijs vind ik nog steeds het enorme uitvalpercentage in het voortgezet onderwijs. 35.000 leerlingen verlaten per jaar dat onderwijs zonder di ploma. Het aantal mensen in ons land met een niet afge maakte schoolopleiding moet zo langzamerhand wel heel erg groot zijn. Is daar echt niets aan te doen? Er zijn twee dingen die we hierbij goed in de gaten moeten hou den. Het eerste is, dat we nog steeds geen goede regeling hebben voor de eerste fase van ons voortgezet onderwijs. En zo'n regeling zou er juist voor moeten zijn om dat uit valpercentage drastisch te verlagen. Zelfs de werkgeversorganisa tie VNO (tot voor kort een fervent tegenstander van alles wat ook maar naar een mid denschool rook!) is nu voor een gezamenlijke onderbouw in het voortgezet onderwijs. Tussen haakjes: de werkge vers zouden zich wel beschei den moeten opstellen met hun klachten over het onderwijs. De laatste vijftien jaar waren zij het die vooraan stonden wanneer er geroepen werd dat er best nog wat bezuinigd kon worden op het onderwijs Er komt dus een regeling voor basisvorming in het voortgezet onderwijs. Maar daarmee zijn we er nog lang niet met dat hoge uitvalper centage. Een essentieel punt is hier ook de toelating tot de verschillende soorten voortge zet onderwijs. Het is bekend dat de laatste jaren het aantal kinderen op de scholen in totaal sterk is gedaald. Tegelijkertijd ziet men een sterke toename van het percentage leerlingen dat toegelaten is tot m.n. vwo/ havo en het mbo. Het lijkt me ondenkbaar dat het aantal leerlingen dat van de basisschool komt en „ge schikt" is om vwo/havo te volgen plotseling echt zoveel hoger zou kunnen worden tenzij dan omdat men de toe latingsnormen heeft verlaagd. En waarom? Het laat zich ra den. En is het dan een won der dat er steeds meer leerlin gen blijven zitten? In het mbo „woedt" de SVM-operatie waarvan één van de onderde len is dat een school veel meer leerlingen moet hebben dan tot dusverre, om te mo gen blijven bestaan. En wat door drs. K. de Jong Ozn. zien we? Ook hier een sterke stijging van het aantal toela tingen. Maar vervolgens ko men er nu opnieuw klachten over het zeer hoge uitvalper centage, ook in deze sector van het beroepsonderwijs. Hier dreigt wat men „output- financiering" pleegt te noe men. Een school wordt dan betaald naar rato van het aan tal geslaagden. Dit is een heel slechte zaak, omdat het on derwijs dan dreigt te versmal len tot opleiding voor een di ploma. Wil het voortgezet onderwijs een dergelijke regeling verre van zich houden, dan is een reële toelating van leerlingen absoluut noodzakelijk. Reden tot tevredenheid Voor „twee partners die twaalf jaar lang niet zo goea elkaar konden opschieten" om CD A-voorzitter Van zen te citeren zien de voorwaarden voor het „versti huwelijk" van CDA en PvdA er veelbelovend uit. De onder leiding van Wim Kok is een andere partij dan Den Uyl, zeker nu aan de oppositierol van de socialistei einde is gekomen. Van de drastische ombuiging van h< leid, zoals Kok tijdens de verkiezingsstrijd aan zijn volj gen in het vooruitzicht had gesteld, is in het definities geerakkoord nog slechts weinig terug te vinden. MAAR toch meer dan in het concept. De laagst betas gaan er gelukkig nog iets meer op vooruit dan aai kelijk de bedoeling was en het milieubeleid heeft in h< bewoordingen een steviger basis gekregen, mede dank krachtige aandrang die op dit punt ook vanuit de CDA- tie op de informateur is uitgeoefend. Er kunnen nóg wat winstpuntjes voor Kok worden teerd die hij hard nodig zal hebben gehad, want hij heefj veel van zijn ambitieuze plannen moeten inslikken. fensiebegroting blijft voorlopig op het peil dat ook ir conceptakkoord werd genoemd en het totstandkomen v; koppeling tussen lonen en uitkeringen gebeurt niet mt rugwerkende kracht, ondanks de vurige pleidooien van Desondanks toont het regeerakkoord aan dat ooi! CDA zich open heeft opgesteld voor mogelijkheden van nieuwend beleid dat ook op langere termijn haalbaar is. zoekt naar plannen waaruit blijkt dat er nonchalant m schatkist wordt omgesprongen zal daar een harde dobbei hebben. Toch leveren de koopkrachteffecten van de voi stelde maatregelen een enigszins positiever beeld op da 'Macro Economische Verkenning' van het Centraal Pla reau. LUBBERS, inmiddels formateur, blijft rekenen op di reidheid van de sociale partners, werkgevers en wei mers, mee te werken aan de solide economische basis voor het slagen van zijn plannen onmisbaar is. In dat opb doet zich een verheugende ontwikkeling voor. Met hefj jaarsoverleg met het nieuwe kabinet in zicht tonen vakbjg ging en werkgeversorganisaties zich aanzienlijk posits^ over de kans op een centraal akkoord dan een week gel^ toen het regeerakkoord nog niet was bijgeschaafd. Hetp derlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) constat dat er een beter klimaat is ontstaan, zodat een matige ]jr stijging toch tot de mogelijkheden lijkt te behoren. .Zekeq Wim Kok, die het vice-premierschap waarschijnlijk L combineren met de functie van minister van financiën^ daar gelukkig mee zijn. ALLES bijeen is er zeker reden tot tevredenheid. Een k we coalitie tussen vroegere tegenstanders zou heel wat sic tere kansen kunnen hebben dan nu door het regeerak! geboden wordt. Onderling vertrouwen is daarbij van belang. Ondanks of misschien wel juist dank zij -h snelheid en zakelijkheid waarmee informateur Lubbej ding heeft gegeven aan het overleg, is dat vertrouwen afgelopen weken sterk gegroeid. TOEN CDA en PvdA in 1981 gedwongen waren met e in zee te gaan onder leiding van premier Van Agt, lag( kaarten wel even anders. Geen wonder dan ook dat oud mier Van Agt, het resultaat van de informatie overzi< „zeer optimistisch" kan zijn over de levenskansen vai kabinet dat Lubbers nu gaat vormen. Hij verwacht ni< leen dat Lubbers-III de rit zal uitzitten, maar is zelfs tuigd van een tweede termijn. De PvdA van nu is im „waarachtig een heel andere" dan die hij indertijd hee ren kennen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon stukken te bekorten. Triathlon Op 13, 14 en 15 oktober heeft Martin Feijen in het Haagse Zuiderpark als eerste ter we reld een viervoudige triathlon volbracht. Dat betekent 15 ki lometer zwemmen, 720 kilo meter fietsen en 168,8 kilome ter hardlopen in nog geen 60 uur. Persoonlijk heb ik er al moeite mee zolang wakker te blijven. Wat mij zeer be vreemdde was de respons "of eigenlijk het totaal ontbreken daarvan in de media. Studio Sport besteedde op de dag dat Feijen zijn prestatie leverde geen aandacht aan'de topspor ter, maar wel aan een mara thon in China nota bene. Na anderhalve week werd er in Veronica Sport wel aandacht aan Feijen besteed, zij het slechts eén minuut. In deze minuut werden Feijen vooral vragen gesteld in de trant van: „Hoe gek moet je zijn om dit te doen?". In vrijwel alle andere media werd deze vraag even eens naar voren gebracht. Mijns inziens is Feijen een bij zonder wilskrachtige sporter. Zijn mensen die elf uur per dag werken voor een duurdere vakantie niet eerder gek en ongezond dan hij? Feijen ver dient het om eens flink in het zonnetje te worden gezet. Hij zou op zijn minst tot ereburger van Den Haag moeten worden uitgeroepen. Ed van Timmeren, DEN HAAG. Praatshow De NCRV zond onder de ge spreksleider Willem Bol een praatshow uit met als gesprekspartners rrir. dr. J. M. H. A. Luns, voori Secretaris-Generaal van NAVO en ec. drs. E.J. hals Altes, oud-Ambassa in Spanje en neef van de dige demissionaire mir van justitie, mr. F. Kor Altes. Het gesprek was ee leurstelling zowel voor dl spreksleider, die te hoog grepen had, als voor de Luns, die niet verdacht i weest op een christelijk loofsgetuigenis van de Korthals Altes. Als Ned. christen veroordeelde hij geest van zijn kerk, die ti 1952 en 1964 verscheiden! schriften tegen 'kernwap^ had laten verschijnen, op belse gronden eveneens kernwapens. Hij toonde! pacifisme te willen diq Een wereld van vrede voö len als broeders. Het I menschen werden Brül overstraalde het gehele bel De bijbel kent geen unive! broederschap van alle me en het woord 'broeder' alleen voor de zonen Isi Het door Jahweh aan volk beloofde land Kaj was geen onbewoond gf zodat het joodse volk dil bied heeft moeten verov ten koste van duizendei nog eens duizenden bewo Het gebod des Heren 'Gij niet doden' heeft betrek op doodslag en niet op oo Staat in Ex. 13,15 te lezei Here doodde alle eerstgel nen'. Daar de heer Luns argumenten voor zich 1 ontstond er geen hoogst debat, maar lag het accenl de praatshow op een pa tisch getuigenis van een 1 staand Nederlands econoo Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. (ADVERTENTIE) Inlerparochie Maria van Nazareth Kerk: H. Maria en H. Ursula Bagijnhot 21 - Dein. Elke zondag kwart voor twaalf: gezongen Latijnse H. Mis volgens oude Ritus. A.s. zondag 29 oktober 12.15 uur Feest Christus Koning

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2