Toch steunfonds voor minima Noord wijkerhout Noord wijk Space Expo verwacht eerste bezoekers in zomer 1990 Gemeente Oegstgeest krijgt hondencontroleur Zwartboek van NVSN wijst op grote rechtsongelijkheid strand-exploitatie Katwijk verkoopt grond voor hotel aan Boulevard VVD WARMOND MORREND AKKOORD MET BEGROTING 3 Geld voor emancipatie i LEIDEN OMGEVING £etdóe Commit VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 PAGINA 15 OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest krijgt een ambtenaar die gaat controleren of men zijn honden belasting wel betaalt. Dit werd giste ren in de gemeenteraad bekend ge maakt tijdens de algemene beschou wingen op de begroting 1990. De raad ging akkoord met de belas tingvoorstellen. De eerder vastgestel de marsroute om de algemene reser ve van de gemeente op te bouwen wordt, ondanks de betere financiële resultaten, gehandhaafd. De wethou der van financiën P. van Veen was hier zeer stellig in. Ook de post van de zogenoemde Haaswijkgelden, an derhalf miljoen gulden, zal niet eerder dan in 1994 worden gebruikt. „Niet eerder omdat wij ons het rente verlies niet kunnen veroorloven", al dus Van Veen. Van het vrij te besteden bedrag voor 1990 wordt 86.000 gulden bestemd voor sociaal-cultureel werk. De socia listen probeerden er nog een ton van te maken, maar dit werd door het college niet overgenomen. Wethou der Rijks (onderwijs en welzijn) stel de dat een extra medewerker voor het jeugd- en jongerenwerk rond 50.000 zal kosten en dan blijft er nog 36.000 gulden over om wat mee te doen. Ook ging de raad akkoord om de overblijvende gelden te besteden aan de groennota (125.000 gulden), vervroegd afschrijven van posten (250.000 gulden), 100.000 gulden te bestemmen voor het milieu en 100.000 gulden voor het onderhoud van stoepen, straten en wegen. Ten aanzien van de plannen rond verbreding van het fietspad onder het viaduct Rijnzichtweg, waardoor Buitenlust voor de fietsers op een ge paste manier beter ontsloten zal wor den, deelde burgemeester Scheenstra mee dat er contacten zijn met Rijks waterstaat. De bestektekeningen zijn klaar. De uitvoering van de plannen zal waarschijnlijk ruim drie ton gaan vergen. Voorts deelde de burgemeester mee dat men de burgeravond weer in de oude luister wil herstellen en daar naast denkt aan een aparte „uit markt". Op voorstel van de radicaal van Eisen zal de-bijdrage aan de „cul turele pot" niet 500 maar 10.000 gul den worden. HILLEGOMMER OVERLIJDT NA AANRIJDING HILLEGOM Een 55-jarige Hille- gommer is gistermiddag na een ernstig verkeersongeval in zijn woonplaats overleden. De man, die zeer slecht ziend is, stapte op de Weeresteinstraat uit de bus en stak vervolgens de straat over. Daarbij werd hij gegrepen door een bestelbusje dat werd bestuurd door een 41-jarige inwoner van Lisse. De Hillegommer raakte zwaar gewond en moest worden vervoerd naar het Eli- sabethziekenhuis in Haarlem. Daar is hij in de loop van de dag overleden aan zijn verwondingen. De politie stelt nog een onderzoek in naar de toe dracht van het ongeval. Inwoner Wassenaar wil geen marinevoertuigen meer op duinweg WASSENAAR/DEN HAAG Een gepensioneerde inwo ner van Wassenaar wil dat de Koninklijke Marine direct op houdt met het gebruik van een weg door de duinen die naar een wapendepot leidt. De weg naar het depot loopt voor een deel over het grondgebied van inwoner J. van Saarloos die in het natuurgebied een tweede huis bezit. Een ruzie over de weg en de slagboom bij de ingang is zo hoog opgelopen, dat de Wasse naarder een kort geding tegen de staat heeft aangespannen. Het geding diende gisteren voor president Holtrop van de rechtbank in Den Haag. Be zwaar van Van Saarloos is dat de marine en het boswachters- gezin dat vlakbij het huis van Van Saarloos woont, de slag boom open laat staan zodat er mensen in het duingebied ko men die er niets te zoeken hebben. Woordvoerder J. Korving van de marine sprak van een uit de hand gelopen burenruzie, waar defensie in feite niets mee te maken heeft. Intussen zou de veiligheid van de staat in het geding kunnen komen, als de marine opeens geen gebruik meer mag maken van de duin weg. „Het staatsbelang moet voorrang hebben", aldus Kor ving. Die opmerking schoot rechtbankpresident mr. Hol trop echter in het verkeerde keelgat. „De staat is voor mij even belangrijk als een bur ger", reageerde hij scherp. „Ik kan me niet voorstellen dat er onderling geen redelijke af spraken over die weg mogelijk zijn". De rechtbank doet op vrijdag 3 november om half tien uit spraak. NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhoutse gemeenteraad heeft gis teravond 30.000 gulden beschikbaar gesteld voor een fonds voor de mini ma. Dat was de uitkomst van een irenische discus sie tussen met name de PvdA, gesteund door VVD en D66, en het CDA. De laatste fractie voelde weinig voor het instellen j van een fonds maar wilde jwel de mogelijkheid van I kwijtschelding van de af- valstoffenheffing aanzien- lijk verruimen. PvdA-woordvoërder B. de j Haas brak gisteravond tijdens I de algemene beschouwingen lans om in navolging van I de gemeente Maastricht een a I steunfonds in te - stellen. Uit I dat fonds kunnen mensen die van een minimuminkomen le ven korting krijgen op abon nementen op het zwembad, so ciaal-culturele evenementen of contributies aan verenigingen. Ook extra steun aan minima met studerende kinderen kan uit het fonds worden betaald. Het CDA voelde weinig voor het plan. De confessionelen wilden liever net als in 1988 opnieuw de kwijtscheldingsre geling voor de afvalstoffenhef fing aanmerkelijk verruimen. Het college voelde voor geen van beide voorstellen veel. Van een bestaande reductiere geling op het gemeentelijk muziekonderwijs wordt prak tisch geen gebruik gemaakt en het college wil het inkomens beleid van het Rijk niet door kruisen. Lucht „Een hoop lucht", noemde De Haas deze argumenten. „Het feit dat weinig gebruik wordt gemaakt van de rèductierege- ling bij het muziekonderwijs betekent niet dat er geen be- om weinig mensen zou gaan wat let ons dan om iets te doen. Dan kost het ook weinig geld". Het CDA-plan wees de PvdA-woordvoerder af omdat daar niet de echte minima van zoudenprofiteren. C. van Duin (CDA) wees de PvdA op de stigmatiserende werking van zijn steunfonds. „Bij elke vere niging moet men laten zien korting te willen". De fracties vonden elkaar uit eindelijk in het voorstel om een fonds met 30.000 gulden ten koste van het miliëufonds in te stellen. Over de normen waaraan voldaan moet worden voordat men een uitkering kan krijgen uit het fonds wordt in een komende com missievergadering gesproken. P. Hulspas (D66) deed gister avond het voorstel om bij de afvalstoffenheffing voortaan rekening te houden met de grootte van het gezin. Wethou der P. Heemskerk wees haar op feit dat het overgrote deel van de heffing bestaat uit vas te kosten. „Het kost net zo veel geld om een halve vuil niszakje op te halen dan een hele". Het VVD-plan om d,e voorgestelde wijziging in de ei genaren- en gebruikersaandeel van de onroerend goedbelas- ting vier jaar uit te stellen en dan in een keer door te voe ren, werd gisteravond wel zonder protest aangenomen. Werving De gemeente Noord wijkerhout gaat niet extra nadrukkelijk vrouwen werven bij gemeen telijke vacatures. De raad ging gisteren niet akkoord met een voorstel van de PvdA, ge steund door D66, om voortaan advertenties in vrouwenbla den te zetten. „We hebben erg weinig vacatures maar als er een is dan houden we ons aan de overheidsregel dat bij gelij ke geschiktheid een vrouw de voorkeur krijgt. Verder voelen wij niets voor positieve discri minatie want dat is uiteinde lijk ook discriminatie", aldus wethouder P. Heemskerk die er grappend aan toevoegde dat anders „wij straks helemaal niet meer aan de bak komen". Mevrouw A. Kuyper (PvdA) reageerde op de laatste opmer king dat haar idee dat in het Noordwijkerhoutse gemeente huis een sfeer heerst van „ouwe jongens-krentenbrood" nogmaals werd bevestigd en eiste stemming over de pro gressieve plannen. Die werden vervolgens met een ruime meerderheid van CDA en VVD verworpen. Ook een la ter voorstel van de progressie ven om de Noordwijkerhoutse gemeenteambtenaren meer te scholen op emancipatiegebied haalde het gisteren niet. „De ambtenaren zijn de emancipa tie goed gezind", meende Heemskerk die stelde er niets voor te voelen ambtenaren verplicht naar een cursus te sturen. ief NOORDWIJK Uitge- nl dost met witte helm, olie- H jas en laarzen beklom de- missionair minister De Korte gisteren de heima al chine op het Estec-terrein Noordwijk. Ruim een uur later dan gepland, zijn vliegtuig uit Israël had I vertraging, joeg hij de eer ste paal de grond in van het nieuw te bouwen Noordwijk Space Expo. Het expositiegebouw 0jwordt in juni 1990 geo- i opend.- De totale kosten jjvan het project bedragen •eebijna vier miljoen gulden, i HDe Korte zette uiteen altijd al belangstelling te hebben gehad voor ruimte- vaart, niet in de laatste plaats E omdat zijn departement altijd een groot aandeel heeft in de financiering van de Neder landse deelname aan de pro gramma's van de ESA (Euro pean Space Agency). Ruimte vaart is volgens De Korte niet langer een pure overheidsaan- gelegenheid. „De ruimtevaart en haar toepassingen zijn lang zaam maar zeker een onder deel geworden van ons dage lijks leven". De samenwerking in ESA geeft,'aldus de minister, een belangrijke aanzet tot nauwe Europese industriële samen werking. De ruimtevaart en haar toepassingen dienen meer onder de aandacht van het pu bliek te worden gebracht, zo vindt hij. Het Noordwijk Space Centre lijkt hem daarbij een grote rol te kunnen gaan spe len. Als cadeautje ter gelegen heid van het slaan van de eer ste paal had De Korte de toe zegging bij zich, dat de grond waarop het luchtvaartmuseum wordt gebouwd en op leaseba sis door Estec beschikbaar werd gesteld, door zijn minis terie betaald zal worden. Steun De heren Marius Le Fèvre, di recteur Estec, en R.P. Dessing, voorzitter van de Stichting Noordwijk Space Expo, zetten tijdens de feestelijke bijeen komst hun handtekening on der een „Ontwikkelings- en Exploitatie Overeenkomst". Naar verwachting zullen de eerste bezoekers in de zomer van 1990 in het Noordwijkse ruimtevaartmuseum kunnen worden verwelkomd. Het ge bouw biedt plaats aan een gro te tentoonstellingsruimte van 1600 vierkante meter, een au ditorium met 150 zitplaatsen, een ruimtevaartwinkel en een koffieshop en zal ook fungeren als bezoekerscentrum voor Es tec. Jaarlijks worden minstens 100.000 bezoekers verwacht. De tentoonstelling die in het gebouw wordt ondergebracht wordt educatief en dynamisch. Hoofdthema's zijn: de geschie denis van de ruimtevaart, de ruimtevaartactiviteiten in Eu ropa, de toekomst van de ruimtevaart, de ruimtevaar tactiviteiten in Europa, de toe komst van de ruimtevaart en de afgeleide toepassingen van de ruimtevaart. Het museum zal zes dagen per week voor het publiek toegankelijk zijn. Het is de bedoeling dat bezoe kers in het centrum ook „live" videobeelden kunnen bekijken van belangrijke ruimtevaart activiteiten zoals lanceringen van de Ariane draagraket, proefnemingen met satellieten en dergelijke. J Minister De Korte Cslaat de eerste 21 paal voor Space Jxpo. Voorhoutse appartementen niet alleen voor ouderen VOORHOUT Acht van de veertien nieuw te bouwen koopappartementen die ko men aan de Herenstraat-hoek Beatrixstraat in Voorhout kunnen vanaf vandaag ook verkocht aan andere woning zoekenden dan ouderen. Dat is gisteren door de gemeenteraad besloten. In februari besloot de raad medewerkig te verlenen aan 'n bouwplan van Erica Beheer B.V. te Leiden betreffende de bouw van winkels en veertien appartementen gelegen aan de overzijde van Huize Agnes in de kom van het dorp. Gezien de gunstige ligging ten opzich te van de winkels, de Agnes en de beide kerken, vond het college het verstandig om voor de woningen zoveel mogelijk ouderen in aanmerking te la ten komen. Ook werd over eengekomen dat de maximum verkoopsprijzen beneden in de Voorhout geldende vrije vesti- gingsgrens zouden kcfmen te liggen, namelijk 150.000 gul den. Intussen heeft het bouwkun dig aannemingsbedrijf Ouwe hand B.V. het projekt overge nomen. Maar de belangstelling bij ouderen bleek gering. Zes appartementen werden ver kocht en acht wachten nog steeds op een koper. Daarom heeft de aannemer gevraagd de beperking te laten verval len. In eerste instantie vond frac tievoorzitter P. Verdegaal (CDA) dat er in dit geval al genoeg concessies waren ge daan, en zei het toch nog wat „prematuur" te vinden om nu al af te gaan wijken van de doelgroep. OOk A. Lap (PPR) was van mening dat een eerder geno men raadsbesluit niet zo maar gewijzigd kon worden „want" zo zei ze „Dan blijft er van het oorspronkelijke voorstel niets meer over." Zij stelde voor het hele plan nog eens te herzien. VVD, Gemeentebelangen en PvdA hadden wel begrip voor het voornemen van B en W. „Wij vinden dat het terrein lang genoeg heeft braak gele gen en dat is echt niet bevor derlijk voor het aanzien van de Herenstraat" zo zei W. Meyer (VVD). Houders van strandtenten - grote rechtsongelijkheid. hier bij het Noordwijkse Oranjebad - hebben te maken met een FOTO: WIM VAN NOORT KATWIJK AAN ZEE Strandpaviljoenhouders hebben te maken met een grote rechtsongelijkheid. Dat is de rode draad in een zwartboek van de Ne derlandse Vereniging Strandexploitanten Noordzee-strand (NVSN). Het rapport is vandaag in Kat wijk aan Zee aangeboden aan W. de Boer, directeur-genaraal diensten Midden- en Kleinbe drijf en Ordening van het mi nisterie van economische za- Het zwartboek kwam tot stand na een enquête, waaraan 52 procent van alle Nederlandse strandexploitanten deelnam. Bij de NVSN zelf zijn 140 van de 278 Nederlandse strandex ploitanten aangesloten. De rechtsongelijkheid blijkt volgens de NVSN bijvoorbeeld bij de huur van een stuk strand om een paviljoen te plaatsen. Doordat verschillen de instanties (Rijkswaterstaat, hoogheemraadschappen, wa terschappen, staatsbosbeheer en domeinen) in veel verschil lende gemeenten de zeggen schap over strand en duinen hebben, is een gelijkluidend beleid ver te zoeken. De NVSN pleit voor een beter overleg tussen de vereniging en de instanties om een exploi- tatie-beleid voor de langere termijn veilig te stellen. Uit de enquête blijkt ook dat in sommige gemeenten strand paviljoens weliswaar aan de Drank-en Horecawet én Hin derwet voldoen maar deson danks door de gemeente ande re regels krijgen opgelegd. Zo is het volgens de vereniging bijvoorbeeld mogelijk dat een paviljoen om 21.00 uur moet sluiten terwijl aan de andere kant van de zeereep het ver tier doorgaat. Het zwartboek geeft verder een opsomming van veel ge hoorde klachten in de bran che. Zo kunnen paviljoenhou ders door kustafslag soms ge confronteerd worden met een verbod om hun bedrijf op te bouwen. Een dergelijk verbod kan soms drie jaar duren zon der dat de verhuurder een al ternatieve oplossing biedt. Voor de betreffende exploitant betekent dat dan bijstand. De NVSN dringt er bij econo mische zaken op aan om op gemeentelijk niveau een amb tenaar te benoemen die voor het totale strandbeleid verant woordelijk is. De kosten hier voor kunnen bijvoorbeeld be taald worden uit de inkomsten van de toeristenbelasting, stelt de vereniging voor. KATWIJK De gemeen teraad van Katwijk heeft gisteravond besloten grond te verkopen voor de bouw van een hotel aan de Boulevard, ter hoogte van het Waaigat. De transactie levert de ge meente meer dan ander half miljoen gulden op. De grond wordt verkocht aan Ingenieursbureau voor Archi tectuur en Stedebouw Van Nierop en Van ,der Hoeven BV uit Rotterdam. Tegelijkertijd werd gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering be sloten een eerder besluit van 1986, waarbij werd besloten de grond te verkopen aan de Ex ploitatie Maatschappij Strand- hotel Katwijk BV voor een la ger bedrag, ingetrokken. Het te bouwen hotel zal omstreeks 100 hotelkamers en apparte menten tellen. Op de hoogste verdieping mogen maximaal 12 appartementen permanent worden bewoond. Daar wor den mogelijk ouderen onder gebracht die bij de gemeente staan ingeschreven als urgent woningzoekenden. De koper moet minstens 15 parkeer plaatsen aanleggen achter het hotel en verder moeten er in de gemeentelijke parkeergara ge aan de Tramstraat minstens 30 parkeerplaatsen worden ge huurd. De fracties van SGP en RPF vonden die parkeervoor ziening onvoldoende. Zij stem- Veronique De SGP was als enige partij tegen het toelaten van de com merciële zender Veronique op het Katwijkse kabelnet. Het SGP-raadslid M. van Rooyen vreesde een zedelijke en more le verloedering in versneld tempo als gevolg van de pro gramma's die Veronique uit zendt. „Die conclusie baseer ik op het programmaoverzicht van deze omroep. Verder wordt het nationale omroepbe stel door de commerciële zen der aangetast. En dan wil ik nog wijzen op de reclame die onnodige behoeften opwekt. Dat is het bewijs dat deze we reld nog altijd door geld gere geerd wordt'aldus Van Rooy en. De heer Bergman (RPF) stelde zich milder op. „Het proces waarbij verlies optreedt van normen en waarden is toch al aan de gang. Als wij commerciële televisie niet op de kabel toelaten worden er satellietschotels op de daken gezet en op die gezichtsvervui ling zitten we zeker niet te wachten". SGP-wethouder J. van der Plas stelde dat de ge meente niet verantwoordelijk is voor de inhoud van de pro gramma's van Veronique. Hij wees op de mogelijkheid een beperkt kabelpakket met al leen Nederlandstalige niet- commerciële zenders te ne- Rioolrechten Voorschoten tien procent omhoog VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voor schoten is gisteren ak koord gegaan met de ver hoging van de rioolrech ten met tien procent met ingang van 1990. Dit is de maximaal toegestane jaar lijkse verhoging. Hiermee hoopt de gemeente een potje te maken vor de re novatie van het riolerings systeem. De reinigings rechten voor het komende jaar worden met 1,77 pro cent verhoogd. De onroe- rend-goedbelasting voor gebruikers wordt met een gering bedrag verhoogd. S. Miezenbeek (CDA) wilde graag weten hoe het staat met de aansluiting van de woon schepen langs de Veurseweg op de riolering. „Daar wordt aan gewerkt", was het ant woord van wethouder J. van Dalen (VVD). De suggesties van de raadsleden, om de re novatie van het rioleringssy steem te gaan betalen uit de batige saldi van de bestem mingsplannen vond Van Da len, wel een goed idee, maar „maar we moeten niet verge ten dat in Nederland de riool rechten gemiddeld 100,- per jaar zijn en in Voorschoten na de verhoging slechts ƒ51,48 per jaar". De reinigingsrechten voor het jaar 1990 worden met 1,77% verhoogd. Burgemeester en wethouders hebben het advies van de commissies overgeno men, waarin het CDA bepleit te de extra kosten voor het op halen en opslaan van koelkas ten ten bedrage van ƒ38,200,- te financieren uit de begro tingsruimte voor het jaar 1989. '«WARMOND De VVD ;j Warmond is gisteren mor rend akkoord gegaan met U(jde begroting voor 1990. *De liberalen hebben hun d« afkeuring uitgesproken over het belastingbeleid. De VVD wil dat de reini- dingrechten meer worden «verhoogd en dat de onroe- ,?!rend-goedbelasting gelijk blijft. VVD-wethouder W. de Vos uitte in een stemverklaring zijn afkeuring over het huidi ge beleid. „Wij zijn het eens met de uitgangspunten van de begroting, maar we stemmen tegen de belastingvoorstellen omdat ze indruisen tegen het beleid", aldus fractievoorzit ster C. Saris. Zij doelde hier mee op het streven dat is ver woord in het collegeprogram ma om te komen tot een volle dige dekking van de reini- gingslasten. Eerder op de avond had zij al gepoogd de andere fracties tot het VVD-standpunt te beke ren door een eventueel door de rijksoverheid opgelegde, forse verhoging van de reini gingsheffing in het vooruit zicht te stellen als de kosten- van en de hoeveelheid voor de vuilverwerking zich op dezelf de wijze zouden blijven ont wikkelen. CDA-wethouder C. van Schagen dacht echter dat •overheidsingrijpen pas te ver wachten zou zijn als er te hoge tarieven gehanteerd zouden worden. De Warmondse VVD pleit al een aantal jaren voor het ge leidelijk optrekken van de heffing, tot een volledige dek king is bereikt. Ter compensa tie zou de onroerend-goedbe- lasting op het lage tarief ge handhaafd moeten blijven. De beide andere fracties in de raad waren echter niet te ver murwen. PW is van mening dat nu het de gemeente finan cieel voor de wind gaat, er niet zoveel haast gemaakt hoeft te worden met het optrekken van het dekkingspercentage. Het CDA denkt het dekkings percentage te kunnen verho gen door de kosten van de vuilverwerking te verlagen. Een van de maatregelen die deze partij voorstelt, het be schikbaar stellen van compost- vaten, vond bij een meerder heid van het college een warm onthaal. Vanaf begin volgend jaar zullen deze vaten dan ook voor slechts vijfentwintig gul den bij de gemeente verkrijg baar zijn. Momenteel kosten ze nog het drievoudige. Andere mogelijkheden om de kosten te drukken zullen worden on-» derzocht. RIJNSBURG De gemeen te Rijnsburg heeft in 1988 ruim 6.000 gulden besteed aan emancipatie-activiteiten.^ In het bloemendorp maakten vorig jaar een drietal instel lingen gebruik van deze sub sidieregeling. Zo heeft de werkgroep VOS/Vrouwen wijzer ruim 5.600 gulden be steed aan een aantal cursus sen. Het Rijnsburgs vrouwe- noverleg en het samenwer kingsverband vrouwen van OVD, CDA en PvdA kregen respectievelijk 108 en 270 gulden subsidie. „Voor het komende jaar zal de aan vraag voor subsidie overeen komstig het nieuwe welzijns- plan, conform de prioriteit en lijst behandeld worden", zo deelde de wethouder W. Glasbergen gisteravond tij dens de mede.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15