Sou/temt Een goed idee brengt altijd geld op" STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Voor zonzoekers 55 V Deel school tegen grond VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 PAGINA 11 ft| 1* Onaanvaardbare wantoestanden bij pand Minerva EIDEN Er moet een [plossing komen voor de ïolstrekt onaanvaardbare Wantoestanden die zich Jegelmatig afspelen bij het tend van studentenvere niging Minerva aan de Ireestraat. fpat schrijft buurtbewoner U. fjierks in een brief aan het van burgemeester en Wethouders. briefschrijver klaagt over .tsen op stoepen en in stegen, |ut geparkeerde auto's, troep straat en herrie en ge schreeuw. Volgens hem wor den straatgedeelten gebarrica deerd door groepen mensen, worden de geluidsisolerende maatregelen niet gebruikt en irriteren ook buschauffeurs en omwonenden zich aan de situ atie. „Het zooitje staat in schril contrast met de uitspraken dat de gemeente graag een chique Breestraat wil met wandelbou- levardachtig cachet", aldus Dierks. Hij schrijft voorts dat de poli tie niet wil optreden tegen de overlast als hij een waarschu wend telefoontje pleegt naar het bureau. Ook ergert de Breestraatbewoners zich aan het gedrag van sommige win keliers die ook de verkeers- en parkeerregels zouden overtre den. Politievoorlichter H. Langen- doen laat weten dat bij het Leidse korps slechts „zeer in cidenteel" klachten binnenko men over Minerva. „Er zijn 's avonds en 's nachts sociëteit sactiviteiten dus er zal heus weieens overlast zijn. Maar de klachten vallen over het alge meen mee". Voorts stelt hij dat de politie altijd reageert op een melding, maar „ernstige ver grijpen gaan vóór kleine ver grijpen". Inbreker op heterdaad betrapt LEIDEN De Leidse po litie heeft vanmorgen vroeg een inbreker op he terdaad betrapt. Een 36-ja- rige Leidenaar vernielde rond half zeven een ruit van een restaurant op de hoek van de Langegracht en de Stille Mare. De door het glasgerinkel gealar meerde politie trof de man buiten aan. Hij liep daar te sjouwen met de buit: een magnetron-oven, flessen drank en een slagersmes. De eigenaar van het res taurant had de dag ervoor ook al aangifte gedaan van diefstal. SNEL BESLUIT BIJDRAGE VOORSCHOTEN AAN TUNNEL VOORSCHOTEN/LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten wil, dat de gemeenteraad op korte termijn instemt met een financiële bijdrage van maximaal 750.000 gulden. Dat is 37,5 procent van de totaalsom van de te bouwen Weddetunnel. Aannemer Articon kan echter nog geen exacte kostenraming opgeven. Oorspronkelijk werd de bouw van de tunnel ge raamd op 1,2 miljoen gulden, nu gaat men uit van maximaal twee miljoen gulden. Articon heeft half oktober meegedeeld, dat de bouw van de Wedde tunnel nu nog kan worden ingepast in de werk zaamheden ten behove van de spoorbaanverdubbe ling Leiden-Den Haag/Mariahoeve. De Weddetun nel komt onder de spoorbaan Leiden-Den Haag/ Mariahoeve door, en verbindt de Stevenshof met Voorschoten. Leiden gaat in principe 52,5 procent van de totaalsom bijdragen, de provincie Zuid-Hol land 10 procent. Maarten 't Hart houdt drie Verwey-lezingen LEIDEN Maarten 't Hart is in de maand no vember drie maal te gast bij de Leidse universiteit voor het houden van de Albert Verwey lezingen. Vrijdagavond 3 november vertelt hij over de op mars der Neerlandici en de verschillen in onder zoek tussen alpha's en beta's. De tweede lezing op vrijdagavond 10 november gaat over de Minst Bedeelden Onder Ons waar kunstcritici mee worden bedoeld. Onder de titel De Stijl is de Mens wordt de serie van drie lezin gen op vrijdag 17 november afgesloten, 't Hart zal zich dan hardop afvragen of de kwaliteit van ie mands persoonlijke stijl valt te meten. De Albert Verwey lezingen zijn gratis, worden in de Pieterskerk gehouden en beginnen om 20.00 uur. Kaarten zijn dagelijks tussen 14.00 en 16.00 uur af te halen bij het faculteitsbureau letteren, Cleveringaplaats 1 in Leiden. Geen forumdebat Studium Generale LEIDEN Het forumdebat van het Studium Generale- programma „De Randstad in de Wereld, Leiden in de Randstad" gaat niet door. De forumbijeenkomst, die op 31 oktober zou worden gehouden, had de afsluiting moeten worden van het programma. Reden is de te genvallende publieke be langstelling bij de eerste drie lezingen. Verwacht wordt dat de belangstelling voor de forumbijeenkomst een vergelijkbare omvang zal hebben! Nieuwe ikateboardbaan in Merenwijk jernield (EIDEN Vandalen hebben de afgelopen week de skate- .ardbaan aan het Regenboog- jad in de Merenwijk onher- Éelbaar beschadigd. De baan, jie pas een week geleden door gemeente was geplaatst, is jetrapt en deels in brand ge- tken. „Diep triest", omschre- >n Aad van der Luit en Elly fulms van de directie sport i recreatie de gebeurtenis. >ide verzekerden het plan n nog enkele banen in diver- I Leidse wijken te plaatsen it door dit incident gewoon ior gaat. e skateboardbaan was de reede in een serie van vijf men die door de directie ort en recreatie in samen- erking met de omgevings- iklieden in verschillende ijken in Leiden zouden wor- >n geplaatst. De halve ron- ngen worden vooral be- eeld door jeugdige beoefe- lars van de Amerikaanse ge. Een experiment op de iddelstegracht werd begin 't jaar zo'n succes dat omwo nden klaagden over het ukke gebruik. Deze eerste, lan werd toen verplaatst aar de Ir. Driessenstraat. [ede door dit succes maakte directie in samenwerking iet de omgevingsvaklieden in plan om ook op vijf loka- es in Leiden een zogenaamde mini-ramp" aan te leggen. De veede baan werd vorige week in de Merenwijk afgele verd en een derde zou in de Itevenshof komen te staan en rfficieel door een wethouder n gebruik worden gesteld. )e gemeente besloot om de veede baan ondanks een ver-, >ek van bewoners van de Mi- nenhorst, niet bij deze flat laar in het wijkpark op te ellen. Door een gebrek aan ezicht is dus al na een week totale vernieleing van de aan een feit. „Niet door de ngens die de baan gebruiken laar door de oudere jeugd", "dus Van der Luit die giste- in desgevraagd aankondigde at er een wel een nieuwe aan in de Merenwijk komt laar dan op een andere, nog nbekende plaats. „Ook het lan om op aandrang van lo- ale jeugd een baan in de Ste enshof te zetten gaat door", een zichtbaar teleurge- Van der Luit. leisje eschept .EIDEN Een 11-jarig Leids leisje is gistermiddag met een ersenschudding overgebracht aar het AZL. Ze wilde rond alf een de Churchilllaan versteken. Het meisje, dat roen licht had, werd geschept oor een 21-jarige automobilis- uit Utrecht. Die dacht nog et door oranje te kunnen rij- WETHOUDER OVER CULTUURNOTA: LEIDEN De Leidse cultuurwethouder Fred Kuijers is uitermate te vreden over „zijn" cul tuurnota. Optimistisch over de financiële onder bouwing is hij ook. „Een goed idee brengt altijd geld op, maar het komt niet morgen rond", waarschuwt de VVD'er. En daar krijgt hij zeker gelijk in, aangezien de politieke partijen in Lei den nogal huiverig zijn over de financiële conse quenties. Over de nota zelf echter niets dan lof uit de fracties. „Er is lang genoeg onduide lijkheid geweest in de kunst en cultuursector. De nota geeft een duidelijke koers aan en die gaan we varen. Maar eerst moet het organi satorische deel worden uitge voerd", vindt Kuijers. Dat betekent dat morgen een ad vertentie in „de bladen" wordt gezet om een algemeen directeur te werven. „Ze moet een duidelijke rol krij gen en de operatie begelei- Opdracht in de nota was het zo snel mogelijk vormen van een nieuwe gemeentelijke di rectie kunst en cultuur. Bin- deze directie worden de Leidse Schouwburg, Museum de Lakenhal, Molenmuseum de Valk, een nieuw op te richten Centrum voör Beel dende Kunst, de Waag en de Stadsgehoorzaal gebundeld. Kuijers meent dat deze orga nisatievorm voordelen biedt. „De artistieke zelfstandigheid van de onderdelen blijft be staan. Maar je kunt ook mak kelijk nieuwe eenheden toe voegen". Hij denkt dan aan het gemeente-archief, „maar, stel dat het LAKtheater bij de universiteit weggaat, dan kan het zo bij de nieuwe di rectie worden aangeplakt". Verlanglijstje De discussie over het ontbre ken van een financiële on derbouwing doet Kuijers af met: „Iedereen focust nu op de dingen die veel geld kos ten, dat is interessant, maar niet relevant. Er zijn veel za ken die geen geld kosten en die kun je nu al uitvoeren". Hij noemt dan de kunstuit leen waar meer mee zou kunnen worden gedaan. „Je begint op kleine schaal. Je zou de kunstuitleen van de gemeente zelf er naar toe kunnen brengen. Zo gaat er een grote kunstcollectie rou leren". „Vergelijk het met de stads vernieuwing in de jaren ze ventig. Toen hadden we ook geen geld, maar wel ideeën. De stadsvernieuwingsplan nen gaven de lijn aan en er werd financiering bij ge zocht. Dat gaan we nu ook doen, en wel bij het Rijk, de provincie en het bedrijfs leven". Een verlanglijstje met wat hij het eerst wil realise ren heeft Kuijers niet opge steld. „We moeten nog even wachten. De vraag hoe het verder kan, moet in overleg met de algemeen directeur worden beantwoord. Boven den wil ik meer meningen uit het culturele veld horen". De eerste reacties uit het veld heeft de wethouder al achter de kiezen. André de Jong, directeur van de Stads gehoorzaal, was uitermate boos over het feit dat hij niets van de operatie om de Stads gehoorzaal uit zijn directie te schrappen afwist. „Ja, Andé was duidelijk verrast. Maar tijdens een gesprek zijn er goede afspraken gemaakt. Verder acties gebeuren voortaan in goed overleg met hem en de interim-manager Jan Kleijne. De gesprekken zijn in goede harmonie beëin- Bijten De Stadsgehoorzaal mag dan wel een bruisend cultureel centrum worden, deze zaal wordt ook in de toekomst commercieel verhuurd. „Het is een illusie om deze zaal al leen voor cultuur te gebrui ken. Je hebt voor de exploi tatie inkomsten nodig, bo vendien is er op dat gebied niets anders in Leiden". Plannen van projectontwik kelaars voor de Stadsgehoor zaal vervallen als het aan Kuijers ligt niet. „Zolang de zaal maar gehandhaafd blijft. Vergelijkbare voorzieningen hoeven elkaar niet te bijten". Directeur Tjitte Weber moet de muziekprogrammering van K&O inleveren. „Muziek in Leiden kan niet zonder K&O", reageerde Weber ver volgens. Kuijers: K&O is een hybride instelling, aan de ene kant volksuniversiteit, aan de andere kant muziekpro grammering. Voor de helder heid kun je beter de pro grammering binnen de ge meente halen, maar dat hoeft niet ten nadele van K&O te gaan. Zie het als een zuive ring van K&O naar pure volksuniversiteit. Ik ben het eens met Tjitte dat Leiden niet zonder goede muziek programmering kan, vandaar dat we deze oplossing be dacht hebben". Het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) wordt een be langrijke scharnier tussen moderne kunst, kunstenaars en burgers. Kuijers ziet geen bedreiging voor de Lakenhal. „De Lakenhal zal nooit zon der afdeling en zonder con servator moderne kunst zijn. Kunstwerken moeten voor het nageslacht bewaard wor den. Sommige kunstwerken kun je niet uitlenen, die zijn te kwetsbaar" zegt hij, terwijl hij ter demonstratie naar de kunstwerken in zijn kamer wijst. Prachtig stuk De meningen uit het politie ke veld komen voorzichtig los. PvdA-raadslid Hennie Koek noemt de nota een „prachtig stuk", alleen wil de partij zich in deze collegepe riode niet meteen vastleggen „voor zoveel miljoen. Er moet niet volgende week een CBK worden opgericht. Dat voorbehoud geldt ook voor de Stadsgehoorzaal. Dat alles er precies komt uit te zien zo als in de nota staat, zeggen we niet. Dat hangt af van de financiële onderbouwing, de inspraakprocedures en het nieuwe college, dat wil ech ter niet zeggen dat we de be sluitvorming doorschuiven naar het nieuwe college". De VVD is blij dat de nota er is. „Er is een helder verhaal geschreven en de organisatie- opzet kan zo ook werken. Maar ja, 't is niet gratis en je moet prioriteiten stellen. Zelfs al zou je een bak met geld leeggieten, dan is het nog niet per 1 januari gerea liseerd", aldus fractievoorzit ter Gerard Bakker. Volgens Egon Snelders van D66 zijn er „nogal wat noten te kraken". Hij vindt het ze ker geen slecht stuk, maar de financiën „daar blijft ieder een zijn hoofd tegenaan sto ten. De vraag is: steekt Lei den de nek uit voor een goed cultureel beleid, of blijven we binnen het budget. We moeten niet al te stringent zijn zoals wethouder Borde- wijk. We moeten kijken wat de mogelijkheden zijn". Een sterke directie is volgens hem een positief punt. „Nu is het om het maar plat uit te drukken een zooitje alle gaar". Jan Laurier (Groen Links) spreekt over „verfrissende ideeën". Over de verhouding tussen de Lakenhal en het CBK wil hij nog praten. Ook de organisatorische invulling van de directie en het finan ciële punt is hem nog niet helemaal duidelijk. KARIN SWIERS De sloop van een deel van het gebouw van de openbare lomschool De Twee Sleutels is in volle gang. Van het 77-jarige gebouw aan de Rijnsburgersingel wordt een deel afgebroken. Achter de school wordt een nieuw gedeelte gebouwd. De verbouwing is nodig omdat het pand niet meer vol deed aan de eisen die worden gesteld aan de behuizing van een lomschool, aldus een medewerker van de gemeentelijke directie onderwijs. Het is de bedoeling dat wonin gen worden gebouwd op het terrein dat braak komt te liggen. De werkzaamheden zijn in september be gonnen en worden vermoedelijk in juni af gerond. De leerlingen van De Twee Sleu tels krijgen dit schooljaar les in het ge bouw van de vroegere Karei Doorman- school aan de Sumatrastraat en in noodlo- kalen van de openbare basisschool in de Stevenshof. FOTO: WIM VAN NOORT Rommelmarkt Oude boeken, een rad van avontuur, curiosa, hapjes kle ding en allerlei leuke spulle tjes vormen de ingrediënten van een rommelmarkt in de Maranathakerk. De rommel markt wordt vanavond (van 19.00 tot 22.00 uur) en mor genochtend (van 10.00 tot 12.00 uur) gehouden. Bingo Buurthuis Cornelis Joppensz. houdt vanavond een bingo met leuke prijzen. De bingo begint om 20.15 uur in het buurthuis aan de Oppen- heimstraat 6A in Leiden. Concert Pianist Robbert-Jan Rooze- man geeft vandaag een con cert in de Kapelzaal van het ""'.O-gebouw aan de Oude st. Hij vervangt Ivo Jan sen, die oorspronkelijk zou optreden. Roozeman speelt werken van Prokovieff, Von Beethoven, Strawinsky en Bachmaninoff. Het concert begint om 20.15 uur. Volksdansen Opank, het samenwerkings verband van de volksdans groepen Achalay, Krici Krici Ticek en Oud Poelgeest, houdt morgen een Joegosla vische dansmiddag. Docent Paja Millie geeft dan vanaf twee uur les op verschillende niveaus, zowel voor begin ners als gevorderden. De dag wordt 's avonds besloten met een instuif die om 20.00 uur begint. Het geheel heeft plaats op het terrein van Jeugddorp aan de Voorscho- terweg. Informatie en opgave voor de lessen bij Karin van Dorsselaer (071-124667) of Monica de Hoog (414865). Deelname kost niet-lèden fl 7,50 voor de hele dag. Le den betalen f14,-. Migraine Een bijeenkomst over ge dragstherapie wordt morgen gehouden door de Haagse en Leidse afdelingen van de Ne derlandse vereniging van mi- graine-patiënten. De bijeen komst begint om 10.30 uur in ziekenhuis Bronovo in Den Haag. Voor informatie: 070- 977789. Soulburger De zevenmans formatie Soul burger staat zaterdag op het podium van Art Centre De Droomfabriek. De band speelt soul- en bluesnummers uit de zestiger en zeventiger jaren. Soulburger speelt van af 21.30 uur. De toegang tot De Droomfabriek, Oude Sin gel 56 is gratis. Poppy De nummers van ALL zijn snel en krachtig, maar tege lijkertijd compact, poppy en melodieus. De formatie uit Long Beach Californië laat dit morgen horen in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. De zaal gaat om 22.00 uur open. De toegang bedraagt 7,50 Missieavond De RK Jongerengroep Lei den vertoont morgen dia's over moeder Theresa. Dat gebeurt tijdens een missiea vond. De missieavond heeft plaats in Het Bruggehoofd, Steenschuur 11 in Leiden en begint om 19.45 uur. Sanidad De stichting Sanidad opent vandaag een gezondheidscen trum aan de Zoeterwoudse- weg 7. De stichting is bekend vanwege de Kombucha- drank die een geneeskrachti ge werking zou hebben. Van 13.00 tot 16.00 uur kan de Kombucha-zwam met kweekaanwijzing, een kweekpot en andere infor matie worden opgehaald bij Sanidad. Bliksem verkoop De evenementengroep van de Herensingelkerk houdt zaterdag een bliksemverkoop op het voorplein van de kerk Zijlloop aan de gelijknamige singel. Tafels, schroeven, stoelen, glas, aardewerk en conferen tietafels worden van 11.00 tot 12.00 uur aangeboden. Bij slecht weer heeft de verkoop plaats in de hallen het het portaal van de kerk. mix van electronische dans muziek. De zaal gaat om 21.00 uur open. De toegangs prijs is zes gulden. Ouderen Het dienstencentrum binnen stad aan de Hogewoerd 65 houdt op zondag 29 oktober een Open Huis voor 55-plus- sers. In huiskamersfeer wor den diverse kaart-, denk- en speeld. Om de veertien dagen wordt zo'n Open Huis gehou den. Rommelmarkt Een rommelmarkt heeft zon dag 29 oktober plaats in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126. De rommel markt duurt van 10.30 tot 16.00 uur. Dessau De band Dessau treedt zon dag op in het vernieuwde LVC aan de Breestraat 66. Dessau is in de Verenigde Staten een van de nieuwste sensaties. De band speelt een De Zijlloop van zwem- en po lovereniging De Zijl-LGB wordt zondag gehouden. Deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden: 5 kilome ter, 10,5 kilometer of de hal ve marathon. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij het clubhuis aan de Paramaribo- straat. De kosten bedragen driegulden voor kinderen tot 14 jaar en 3,50 gulden voor ouderen. Wie halve mara thon loopt moet 7,50 gulden betalen. Chili Een overzicht van de ont wikkeling van de muziek in Chili wordt zondag gegeven door Sergio Pareira Venegas. Hij gaat daarbij in op de band tussen de politiek en de mu ziek van zijn land. De voor dracht wordt geïllustreerd met muziekvoorbeelden. Ser gio brengt zelf ook enige Chi leense liederen ten gehore. De bijeenkomst wordt gehou den bij INTI aan de Hoge woerd 75 en duurt van 14.00 tot 15.30 uur. De toegang is gratis. Ruildag Ruilvereniging Koningskerk houdt zondag een ruildag voor verzamelaars van onder andere postzegels, munten, sigarenbandjes en suikerzak jes. Het ruilen begint om 10.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40 in Leiden. Rommelmarkt In de grote zaal van van het Leids Volkshuis houdt buurt centrum Dijk 33 zondag een rommelmarkt. De markt in het pand aan de Apothekers- dijk 33A in Leiden duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De Postzegelvrienden hou den in samenwerking met comité Tuinstadwijk maan dagavond een ruilbeurs. De ruilbeurs heeft plaats in ge bouw De Linde, Herenstraat 64 in Leiden en begint om 19.00 uur met een uurtje voor de jeugd. Snuisterijen De vereniging Tesselschade Arbeid Adelt biedt maandag hand- en schilderwerk, baby- en kinderkleding en andere snuisterijtjes aan. Met de aan kopen worden Nederlandse vrouwen die door eigen ar beid onafhankelijk willen zijn gesteund. Belangstellen den kunnen van 19.00 tot 21.00 uur terecht op de Rijns- burgerweg 27. Jehova's Getuigen bouwen zaal in twee dagen op LEIDEN De Leidse ge meenschap van Jehova's Ge tuigen bouwt volgende week in twee dagen een zogeheten koninkrijkszaal op aan de Bo- nairestraat. De werkzaamhe den die vrijdag beginnen wor den geheel uitgevoerd door ongeveer 250 leden van de ge meenschap. Zondag 5 novem ber moet de bouw af zijn en wordt de zaal ingewijd. Drie weken geleden is begon nen met de voorbereidende werkzaamheden. De funderin gen zijn reeds gelegd maar al het metselwerk, de bestrating, het timmerwerk en de afwer king moeten zaterdagavond klaar zijn. „We hebben de bouw zorgvuldig gepland. Eerst komen de metselaars en als die klaar zijn gaat de vol gende groep aan het werk", al dus J. Spaans van de Getui gen. Volgens een ambtenaar houdt „zoals gebruikelijk" de gemeente toezicht. Eén inspec teur is tijdens de werkzaamhe den aanwezig. Het gebouw krijgt een opper vlakte van ongeveer driehon derd vierkante meter. Het be staat uit een grotere zaal, een vergaderruimte, een toilet groep en een keukentje. Er bo ven komt een woning. De zaal biedt ruimte aan 250 personen. De Jehova's hebben momenteel een gebouw aan de Vestestraat maar die is te klein geworden. Over de verkoop van het pand wordt onderhan deld met de gemeente Leiden. De kosten van het nieuwe ge bouw bedragen inclusief de grond 450.000 gulden. Het feit dat de werkzaamheden in ei gen beheer worden uitgevoerd bespaart volgens een woord voerder van de Jehova's een bedrag van ongeveer 130.000 gulden. Het terrein aan de Bo- nairestraat ligt al jaren^braak. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voor!: (voor controle I Adres: Postcode/plaats: Telefoonv Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de zonnerbril naar: Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar fTJpi! Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. -10 Adres: Postcode/plaats: CeicLe (Bouoa/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11