Blanke niet langer de hoofdrol bij hulpverlening in Afrika" CcicLcComon brieven van lezer CeidócSouoant Fidel Castro: paus komt binnenkort naar Cuba kerk wereld boekwijzer beroepingen OUD-ZENDINGSARTS: AFRIKA MOET IDENTITEIT HERVINDEN Voorzitter waarschuwt Baptistenunie voor ondergang Hongarije republiek laat de vogels niet stikken GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DONDERDAG 26 OKTOBER 1989 PAGINA: MEXICO-STAD De Cu baanse president Fidel Castro heeft gezegd dat paus Johan nes Paulus II binnenkort een bezoek zal brengen aan zijn land en dat het een „heel ple zierige gebeurtenis" zal wor den. Dit berichtte het officiële persbureau Prensa Latina. Castro onthulde geen datum voor het lang verwachte pau selijk bezoek. Het Vaticaan heeft altijd gezegd dat dit pas kan plaatshebben als de Rooms-Katholieke Kerk op het Caribische eiland meer vrijheden krijgt van de com munistische regering. Castro heeft, aldus Prensa La tina, onlangs een ontmoeting gehad met de Cubaanse kerk leiders, die volgens aartsbis schop Jaime Ortega heeft bij gedragen aan een betere ver houding tussen kerk en staat. In april hebben de bisschop pen de paus uitgenodigd voor een bezoek, in de hoop dat hierdoor de dialoog met de overheid wordt gestimuleerd. Cuba behoort met Suriname en Guyana tot de weinige La- tijnsamerikaanse landen die de paus nog niet heeft be zocht. Van de tien miljoen Cubanen rekent zich onge veer negentig procent tot de Rooms-Katholieke Kerk. Het bezoek aan Cuba, dat diplo matieke betrekkingen onder houdt met het Vaticaan, zou in mei 1990 kunnen plaats hebben wanneer de paus voor de tweede keer naar Mexico reist. De grootste moeilijkheden zijn daar waar wij ze niet zoeken Sneker predikant begint bureau voor geloofs- en levensvragen LEEUWARDEN Dr W.J. Maas, tot vorig jaar doopsgezinde predikant te Sneek, is in Leeuwar den een bureau voor ge- loofs- en levensvragen begonnen. Mensen met geestelijke problemen kunnen op afspraak bij deze pastorale therapeut terecht. De 41-jarige Maas werd vorig jaar op medische gronden af gekeurd. Hij kon het predi kantschap niet meer aan, zegt hij, vooral omdat voorgangers nauwelijks tijd is gegund om zelf met wezenlijke levens vragen bezig te zijn. De kerk is volgens hem een „reli-su- permarkt", die te hoge eisen aan de predikant stelt en te veel op resultaat is gericht. „Ik had toen rozen kunnen gaan kweken of geraniums verpotten", zegt Maas. „Maar ik ben een theoloog in hart en nieren". Zelf vindt hij zijn stap helemaal niet opmerke lijk. „Er is een enorme be langstelling voor religie kijk maar in de boekhandels terwijl de kerk als instituut weinig aantrekkingskracht heeft". Bovendien is er „nooit een ge neratie geweest met zoveel problemen", weet Maas, die regelmatig „de meest zwart gallige verhalen" hoort. „We leven in een cultuur waarin het lichaam alles is, maar blijkbaar hebben mensen daaraan toch niet genoeg". Maas moet in zijn nieuwe baan niks hebben van beke ring, zegt hij. „Als ik al aan het bekeren ben, dan tracht ik mensen te bekeren tot hun eigen ziel zoals die zich ver houdt tot het Goddelijke". Hij voegt eraan toe dat bij dat Goddelijke ook gedacht mag worden aan het .Humane, om dat het Gods bedoeling is dat mensen humaan worden De therapeut helpt maximaal vier cliënten per dag. Zij beta len de tarieven die gebruike lijk zijn in de geestelijk ge zondheidszorg (een promille van hun brutosalaris). Het enige probleem is dat ze de cliënten het zelf moeten beta len. Zij kunnen de kosten niet op de AWBZ-regeling verha len. Preken Dr. Allan Boesak behoort tot de meest bekende predikan ten tet wereld. Zijn niet afla tende strijd tegen apartheid heeft hem ook in theologisch opzicht tot keuzen gebracht die op velen indruk maken. Een goed overzicht van wat Boesak bezielt, hoop en moed geeft, is te vinden in de bun del: „Machtigen heeft Hij van de troon gestoten", een verza meling van met name preken, voor het merendeel in Bellvil- le gehouden. Uitgave Ten Have, prijs ƒ17,50. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Steenwijkerwold dr.C. Huisman te Heusden. Aangenomen naar Amsterdam (commissie Tenach en Evangelie) G.J. Venema, kand. al daar; naar Losser W.P.J. Janssen, kand. te Hengelo (O). Benoemd te Grollo tot pastoraal werker (pari- time) mw.G.W. Kwakkel-Boers, wo nende te Epe, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot pred. voor bul- tengew. werkz. (geestelijk verzorger van de penitentiaire inrichting te Sit- tard) G.H.J. Gerelings te Heerlen (re formatorische kerkgemeenschap, herv.geref.) Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Winschoten i.c.m. Stadskanaal en te Zeerijp-Zijldijk mw. J.F.P. Banai-Gaaikema, eervol ontheven predikant, 1.1. werkzaam te Suriname, wonende te Haren, die deze beroepen heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Rijnsburg (tweede pred.pl.) T. Wendt te Bunschoten- Oost. De (kerkelijke) hulpverlening naar Afrika zal met name ge richt moeten zijn op het herstel van waardigheid en identiteit van de Afrikaanse mens. Die eigenheid is een voorwaarde voor een vruchtbare ontwikkeling van het continent en als zodanig ook voorwaarde voor effectieve hulpverlening door de kerken. Dat zegt dr. J.N. Breetvelt te Oegstgeest, adviseur van het Me disch Coördinatie Secretariaat, in zijn proefschrift: „Dualisme en integratie". Het gaat daarin over met name de hulp die door Nederland en Nederlandse kerken werd en wordt gegeven. Breetvelt, die acht jaar als zendingsarts werkzaam was in Nigeria, probeert onder meer na te gaan hoe het komt dat het met veel medische instituten en -programma's slechter gaat wanneer de westerse leiding is vervangen door Afrikanen en waarom lokale initia tieven het uiteindelijk beter doen. Dr. J.N. Breetvelt: Dualisme en inte gratie, deel 3 in de serie Kerk en Theologie in Context, uitgave Kok. Prijs ƒ27,50. OEGSTGEEST „In Ni geria ontmoetten wij nog Afrikanen die de eerste blanken in het gebied hadden gezien. Het beeld stond hun nog helder voor ogen: een Britse ser geant die ten behoeve van het koloniaal bewind moest zorgen voor rust en orde opdat er voldoende palmolie kon worden verscheept. Trefwoord bij de confrontatie van de Afrikanen met de blanken was de onvrijwillig heid. Dat gold voor het in be zit nemen van land voor plan tages langs de rivier, voor het militair bestuur dat er werd gevestigd, voor de kerk die haar geestelijken met de machthebbers meestuurde en in zekere zin ook voor de ge zondheidszorg. Want die was met name gericht op het op de been houden van arbeids krachten voor de plantage". Dit beeld tekent voor een toe nemend aantal Afrikanen de ervaringswerkelijkheid en wordt levend gehouden wellicht zelfs versterkt in Afrikaanse romans, films en studies. De onafhankelijkheidsbewe ging van de jaren zestig lever den feitelijk alleen maar nieu we onvrijwilligheid en teleur stelling op, namelijk die van de economische afhankelijk heid. Er ontstond een Afri kaanse elite die haar bestaan ontleende aan haar relatie met de blanken. Want die hebben de sleutel van de deur naar studie, naar geld, naar aanzien. Je kunt ook zeggen: voor de Afrikaan bezat de blanke eigenschappen en mo gelijkheden voor al dat bege renswaardige wat de zwarten niet hadden. En daar zit een van de kern problemen: Afrikanen hebben negatieve gevoelens jegens blanken een vooral trieste geschiedenis van onvrijwillig heid en gevoel van inferiori teit, er is wantrouwen, maar er is ook het besef: de „ma nier van de blanken" is de enige manier om succes te hebben, om macht te krijgen, om rijk te worden. Enerzijds ziet de Afrikaan voordelen die de westerse ma nier van bestaan met zich mee brengt, anderzijs veraf schuwt hij het westen en blijft hij geworteld in z'n eigen Afrikaans verleden; de con- tintenten botsen. Het waardensysteem van het westen zoals het door de Afri kaan wordt gezien (efficiency, perfectie en rationaliteit) staat haaks op de werkelijkheid van het Afrikaanse leven: Een nieuwe voorraad medicij nen wordt door de Afrikaan besteld als er niets meer is voorradig is; de westerse arts heeft dankzij planning en ra tionaliteit voorzien wanneer er nieuwe moeten worden be steld om te voorkomen dat er niets meer voorradig is. De westerse waarden, consta teert Breetvelt, zijn niet echt in staat het hart van de Afri kaan te raken. Daarom blijft de Afrikaan ten diepste ge worteld in zijn eigen tradities. Daarom gebeurt het dat een Afrikaanse arts, als die de lei ding van een ziekenhuis heeft gekregen, een in westerse ogen „terugval" maakt. Breet velt heeft zulke situaties ge zien: een Afrikaanse arts die op alle fronten uitstekend werkt onder blanke leiding, lijkt als hij eenmaal zelf di- rekteur is geworden, een an der mens te zijn: mismanage ment, ziekenhuisspullen ge bruiken ten eigen bate en dergelijke. Het lijkt op dat verhaal dat Breetvelt vertelt in zijn proef schrift over een Afrikaanse taxi-chauffeur: deze heeft een „blank masker" op: hij spreekt over allerlei zaken met de blanke passagier op een „blanke" manier. Maar zodra de blanke de autodeur heeft dicht gedaan, wordt de chauffeur weer Afrikaan; zet hij het masker op dat past bij de relatie van Afrikanen on derling. Er is ook de andere kant: de westerse hulpverlener heeft eigenlijk altijd het gevoel dat de Afrikaan hem alleen maar kan bekijken binnen de ka ders van het stereotiepe voor oordeel van tegelijk wantrou wen en hoogschatting. Verwoestend De „concurrentie" van waar den en culturen in Afrika werkt verwoestend, conclu deert Breetvelt in navolging van diverse Afrikaanse au teurs. De eigenheid van men sen is aangetast en datgene wat er voor in de plaats is ge komen past niet echt bij hem. Vooral de opgeleide Afrikaan strijdt een voortdurende strijd tussen beide werelden met als gevolg een geestelijke leegte waarin grens- en normverva ging kunnen ontstaan. De kerk, vindt Breetvelt, moet helpen de negatieve cir kel te doorbreken. De Afri kaan moet de kans krijgen z'n waardigheid terug te krijgen, te werken aan z'n identiteit. Dat heeft sociaal-economische aspecten („regeringen en ban ken zouden de Afrikaanse schulden moeten kwijtschel den") maar ook theologische („Jezus als voorvader, stelt de katholieke bisschop Milingo voor, om de Afrikaanse be trokkenheid op overleden fa milieleden recht te doen"). Ook de relatie tussen kerken en organisaties ginds en hier zou moeten worden herzien: blijven hulpverleners hun ei sen stellen met voorwaarden van planning, rationaliteit en evaluatie die niet zomaar in pasbaar zijn in de Afrikaanse context? Veel medisch zendingswerk is Dr. J.M. Breetvelt door dat westerse waardenpa troon vreemd gebleven aan de Afrikaanse situatie; het westers concept van gezond heidszorg past er niet. Dat is ook de reden waarom veel projekten mislukken. Het moet dus anders, maar hoe? Eén ding is wel duidelijk: alle oplossingen zijn ingewikkeld. Ook omdat de sociaal-econo mische omstandigheden belangrijke voorwaarden voor medisch werk verslechte ren. „Na eeuwen van uitbui ten lijkt het erop dat de we reldgemeenschap bezig is Afrika uit te sluiten. En dat is ons aller schandvlek", vindt Breetvelt. Ook is wel duidelijk dat aan de blanke dominantie een einde moet komen en dat be tekent dat uitgezondenen door bijvoorbeeld zending en missie anders moeten leren denken; moeten accepteren dat zij in een van Afrikanen afhankelijke positie komen. Bevestiging Breetvelt heeft ontdekt dat veel programma's van wester se hulpverlening van ker ken of van Unicef de dub belheid in cultuur bevestigt en remmend werken op eigen Afrikaanse initiatieven waar in ruimte is voor nieuwe waardigheid, de integratie van Afrikaanse eigenheid en westerse waarden. Breetvelt heeft gezien hoe op diverse plaatsen sterke leiders met charismatische eigenschappen in staat blijken lokale, kleinschalige projecten van de grond te tillen, „grass-root projecten". Naar zijn oordeel liggen hierin de beste kansen voor de gezondheidszorg in Afrika. Maar het probleem is dat (kerkelijke) hulpverlenen de instanties soms letterlijk geen oog hebben voor derge lijke initiatieven; ze hebben geen mogelijkheid om die projecten te „zien". Bijvoor beeld omdat het project geen binding heeft met een van de gevestigde Afrikaanse kerken waarmee de westerse zending in relatie staat, of omdat de projecten niet kunnen vol doen aan de westerse voor waarden voor steun: jaarver slag, rechtspersoonlijkheid „efficiency" en dergelijke. Instanties van zending en ont wikkelingssamenwerking zouden hun posities moeten heroverwegen, vindt Breet velt. Kijken hoe de relaties gewijzigd kunnen worden waardoor de Afrikanen ruim te krijgen voor het herwinnen van zelfrespect, het hervin den van een identiteit. Wellicht dat die koerswijzi ging pijnlijk is voor de uitzen dende organisatie die tegelijk ook vaak financier is („die beide zouden ontkoppeld moeten worden"). Het is im mers erg moeilijk om hulp te geven in welke vorm dan ook zonder „garanties" in te bouwen van goede beste ding, rendement en dergelij ke. Dat geldt ook voor de kerkleden die graag „plaatjes en cijfers" zien van het werk dat met hun geld wordt be kostigd. Theologie Theologisch moet er ook het een en ander gebeuren. Voor de Afrikaan is de God van de bijbel de God van het westen. Daarom blijkt ook vaak de Afrikaanse traditie sterker dan de christelijke leer. In crisissituaties bij de gren zen van leven 'en dood bij voorbeeld vallen Afrikaan se christenen terug op de wor tels van de traditie. Breetvelt bepleit ook hier ruimte voor de eigenheid van een Afri kaanse theologie, zonder de belerende en normerende su perioriteit van het westers christendom. FOTO: CEES VERKERK De voorbeelden van de „grass-root theologie" zijn het bewijs dat er ook op dit ge bied van alles kan gebeuren en gebeurt buiten de in vloedssfeer van het westen om. Breetvelt besluit met een voorbeeld daarvan: het relaas van de christelijke manier van omgaan met zelfmoorden in Nigeria. Hij had een psy chiatrisch patient een mee levend christen met zelf moordneigingen. Uiteindelijk pleegde de man zelfmoord. De familie weigerde te praten over wat er was gebeurd; de man was „weg", had zelfs nooit bestaan. Want zo gaat dat met degenen die een „slechte dood" sterven. Breetvelt besprak de kwestie met de predikant en met de directrice van het ziekenhuis: zo kun je toch niet met een overledene omgaan, zeker niet als kerk. Breetvelt be moeide zich verder nergens mee en die distantie is vol gens hem voorwaarde ge- wees^ voor het vervolg: Later pleegde weer iemand zelfmoord. Voordat de familie kans had gezien het lijk „weg te werken" bemoeide dezelfde predikant zich ermee. Hij wil de niet dat de man letterlijk en figuurlijk in het niets ver dween. De familie zat klem want die wilde absoluut geen gewone begrafenis. Het uit eindelijke resultaat was dat de familie het lichaam afstond aan de kerk. Zo kreeg de kerk een lichaam om te be graven; de kans om een dienst voor de overledene te beleg gen en om speciale gebeds diensten ter nagedachtenis te houden. Kerk, kerkelijke ge meente en kerkhof werden zo een vrijplaats en een toe vluchtsoord voor „living- dead" die in de traditie niet meer hadden kunnen (voort- )bestaan. LUTSEN KOOISTRA DRACHTEN „De Unie van Baptistengemeenten komt tot haar einde als we een verzameling van elkaar bestrijdende stro mingen worden". Dit zei Unie-voorzitter ds. A. de Vries woensdagavond bij de opening van de alge mene vergadering in Drachten. „Als wij er niet in slagen zelf beheersing op te brengen en respect voor eikaars integri teit, zijn we tot schade voor elkaar en de samenleving", aldus de Emmer predikant, die zich bezorgd toonde over het taalgebruik van de Baptis ten. „Er wordt op onvriende lijke en onrespectvolle wijze naar elkaar geschreven en over elkaar gepubliceerd". De Vries, sinds 1987 voorzitter, is niet herkiesbaar omdat hij het kerkelijk bestuur volgens de regels na zes jaar moet veria- De Unie van Baptistenge meenten, waarbij 83 autono me gemeenten zijn aangeslo ten met ruim 12.000 leden, leeft al jaren met spanningen. Enkele jaren geleden waren die voornamelijk gesitueerd rond de eigen predikanteno pleiding en het Evangelisch Beraad van een aantal ver ontruste voorgangers. Nu be treft het vooral de werkgroep Ruimte die, tegen de zin van de algemene vergadering, op eigen wijze aandacht vraagt voor politieke en ethische on derwerpen. „We moeten zo snel mogelijk een vorm ontwikkelen, waar in we niet langer verdeeld en verzuild bezig zijn onze ener gie te verstrooien", zo zei De Vries. De Baptistengemeenten kunnen volgens hem geen tijd verspillen en moeten gemeen schappelijk „een massief en nadrukkelijk getuigenis" la ten horen aan de Nederlandse samenleving. De Vries constateerde dat er op dit moment getornd wordt aan de fundamenten van de gemeente-theologie. „Tot nog toe belijden wij dat de Heer spreekt en werkt door gelovi gen en plaatselijke gemeen ten. Maar niet iedereen kan de spanning van de plaatselij ke gemeenschap aan. De ver leiding is groot dan in lande lijk georganiseerd verband geestverwanten te zoeken", aldus de voorzitter, die nog eens wees op het gevaar van eenzijdigheid en zelfbevesti ging- De 235 afgevaardigden zullen donderdag en vrijdag onder meer spreken over de „bin nenlandse zending", de voor gestelde opheffing van het evangelisatieblad De Zaaier (70 jaar oud) en de verande ring van de structuur van de algemene vergadering. Dit laatste is nodig omdat veel ge meenten in het landelijk werk de samenhang missen. SlNDS deze week is Hongarije een gewone republiek leugenachtige voorvoegsel 'volks', dat precies het tegeno gestelde inhoudt dan het woord suggereert, is geschrapt Ir terim-president Matyas Szuros verklaarde dat de „repul o Hongarije een onafhankelijke, democratische rechtsstaae£ zijn, waarin de waarden van de burgerlijke democrati het democratisch socialisme gelijkelijk zullen gelden", plechtige proclamatie in Budapest werd begeleid door li 1S gelui in heel het land. De feestelijke uitroeping van de ri e bliek Hongarije gebeurde op de 33e veijaardag van het b ui van de volksopstand van 1956, die door Sovjet-tanks blo - werd onderdrukt. En dat was geen toeval. Met een verbazingwekkende voortvarendheid zijn de fl garen bezig de laatste resten van het communistische steem in hun land op te doeken. Amper een jaar geleden de herdenking van de volksopstand van 1956 nog offi< verboden, terwijl de dag waarop die uitbrak nu is uitge pen tot nationale feestdag. De Hongaren hebben er lang op moeten wachten alvo in hun land een normale democratische rechtsstaat ontst In de geschiedenis van het moderne Hongarije is in dat zicht 23 oktober 1989 werkelijk een historische datum. In nu bijna 71-jarige bestaan van het onafhankelijke Hongj heeft het land eigenlijk nooit een democratisch regime kend. Amper was in november 1918 de onafhankelijk uitgeroepen of Bela Kun vestigde na een geweldda staatsgreep een bloedige communistische Radenrepubliek hield slechts vier maanden stand. DAARNA kreeg Hongarije door generaal Miklós Hoi volledig in de geest van die tijd, een strak autoritair re, opgelegd. Hongarije leverde zich uit aan Hitiers DerdeT en vocht tijdens de Tweede Wereldoorlog aan de zijd§ vai As-mogendheden (Duitsland, Italië), terwijl in het land de fascistische Pijlkruisers stevig huishielden. De hoop op een normaal bestaan werd na de oorlog doo Sovjetunie de bodem ingeslagen. De Russen brachten communisten aan de macht en maakten in 1949 van Hoi rije een socialistische volksrepubliek, met gedwongen co] tivisering, schijnprocessen, 'zuiveringen' en alles wat vei aan terreur gebruikelijk was in die jaren. Bejaarde Honga hebben in hun leven dus zowat alles meegemaakt. Ze heb de twee extreme politieke stelsels die Europa deze eeuw 1 ben geteisterd aan den lijve ondervonden. Deze week heb de Hongaren laten blijken beide systemen vastbesloten de hand te wijzen. TERWIJL het fascisme gewapender hand werd verslaj heeft het communisme zichzelf verslagen. Het verbaz wekkendste aan de ontwikkelingen in Hongarije is imr dat de communisten zelf vol enthousiasme aan de demon van hun volksrepubliek meegewerkt hebben. Want wa Hongarije gebeurt kan men moeilijk omschrijven als de 'I o vormingen' waarvan in de Sovjetunie nog steeds sprake i als 'verbeteringen' waaraan de nieuwe Oostduitse leii werkt. In Hongarije wordt het communistische systeem woon afgeschaft. y Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondL stukken te bekorten. Brandweer Zes minuten Dat is de maxi male tijd die het een Haagse brandweerwagen mag kosten om bij een brand te zijn. Dat dat niet altijd lukt, heeft de Archipelbuurt dinsdagavond kunnen constateren. Met een enorme knal ontplofte een bom in de Delistraat. Het ex plosief lag onder de auto van de Spaanse consul. De wagen stond al snel in lichterlaaie. Binnen enkele minuten was de politie ter plaatse. Maar de brandweer liet zeker een kwartier op zich wachten. Oorzaak daarvan is het ophef fen van de Carnegie-kazerne. Branden in de Archipel moeten nu door spuitgasten uit Scheveningen worden geblust. Nog mazzel dat de bom niet in het spitsuur ontploft is. Zoals het ook puur geluk was (gun stige wind, geen overspringen de vonken) dat de brand zich niet heeft uitgebreid tot de woning van de consul. Door de ramen zonder glas wapperden de vitragegordijnen angstig dicht bij de vuurhaard. Als die vlam hadden gevat A.M. Dullaart, DEN HAAG. Voetbalgeweld (3) Van groot belang is dat de overheid, clubbestuurders en KNVB het zo spoedig mogelijk met elkaar eens worden over een zodanig afschrikwekkend vervolgings- en strafbeleid, dat de harde kern van de voetbalvandalen zich wel twee keer bedenkt alvorens met wapentuig en explosieven de stadions binnen te gaan. De tijd van begrip en zachte maat regelen moet nu toch wel voorgoed voorbij zijn wil ons land nog kunnen blij voortbestaan. L. van Rijn, VOORSCHOTEN. Voetbalgeweld (4) De techniek staat voor i wordt beweerd, dus waai niet meer technische mogel heden benut ter bestrijd van voetbalgeweld, zeker risicowedstrijden? Sugge wedstrijden spelen zich af een goed afgeschermd bijt met machtig veel camera's licht bij avond). Tot in de li ne details is de wedstrijd te volgen op levensgrote schermen, die voor de tribi rond het hoofdveld wol geplaatst. En een vlotte verslaggevei vert daar commentaar bij i af het bij veld. Het vraagt n aandacht om de wedstriji volgen, dus goed opletten i boodschap, anders mis je Verder vóór de wedstrijd tijdens de rust boeiende ev< menten creëren, zoals sh groepen en popsterren, zelf maar in, iets wat de i sen boeit. Deze aanpak is lig voor spelers en de v strijdleiding. De spelers h< dan toch de reacties van publiek. Het geboden spel de tv-schermen is verder z gens anders te volgen dan het stadion. Waarschijnlijk dit het proberen waard. Een sympatisant van gez voetbal. Geen vandalisme! A. Th. v.d. Meer, PIJNACKER. Door vervuiling en verdwijning van leefgebieden dreigen honderden vogelsoorten uit te sterven. Vogelbescherming heeft uw steun hard nodig, /y J U laat de vogels toch niet stikken? VOGELBESCHERMING GIRO 29213 ZEIST «sils»

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2