Jan Masman pleit voor meer effectieve straffen Larsson wijst Zweden de weg naar Italië Oranje-jeugd uitgeschakeld „SUPPORTERS, DIE ZITTEN, ZIJN MINDER ANONIEM" OOK BELGIË EN ZUIDKOREA IN EINDRONDE WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL Feyenoord en FC Den Haag woedend op KNVB na verbod tv-uitzending Schapers uitgefloten Tennissers kritiseren supertoernooi Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! H SPORT QeidöaQowuvnt DONDERDAG 26 OKTOBER 1989 PAGINA 13 CHILENEN IN BEROEP TEGEN STRAF ROJAS SANTIAGO De Chileense voetbalbond gaat in beroep tegen de levenslange schorsing van doelman Roberto Rojas. Gisteren schorste de strafcommissie van de FIFA Rojas voor het leven voor interlands en internationale clubwedstrijden. Daarnaast mag hij drie maanden niet in actie komen als voetballer. Rojas wordt verweten dat hij op 3 september in de kwalificatiewed strijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap tegen Bra zilië een blessure heeft gesimuleerd. Hij werd, nadat in zijn buurt vuurwerk was ontploft, per brancard van het veld afge voerd. Hoewel Rojas in Zürich voor de strafcommissie heeft be kend niet te zijn getroffen door het vuurwerk, beweren de Chi leense bondscoach Aravena en bondsarts Koch het tegendeel. „Ik was het eerste bij hem. Zelfs op de televisie was te zien dat Rojas bloedde. Het is ongelooflijk dat hij voor het leven ge schorst wordt", aldus Koch. Het incident gebeurde op het mo ment dat Chili in het met 150.000 toeschouwers bevolkte Mara- cana-stadion in Rio de Janeiro met 1-0 voorstond. Na het voor val weigerden de Chilenen verder te spelen. Enige tijd geleden besloot de FIFA al de Brazilianen tot winnaar uit te roepen. Op grond daarvan kwalificeerde de oud wereldkampioen zich voor de eindronde in Italië. Roberto Rojas: wel pleister, maar niet op de wonde. FOTO: EPA Jaar schorsing voor molesteren scheidsrechter BERN De tuchtcommissie van de Zwitse- re voetbalbond heeft Alex Germann voor één jaar geschorst. De speler van Wettingen werd schuldig bevonden aan het molesteren van de arbiter tijdens het competitieduel met Sion. Germann, die de scheidsrechter een trap in het lichaam en een slag in het gezicht had verkocht, dient tevens een boete te betalen van 28.000 gulden. De arbiter keurde in de slotminuut de gelijkmaker van Wettingen af. Drie seconden eerder was de reguliere speeltijd volgens hem verstreken. Ger- mann's ploeggenoten Baumgartner (zeven duels), Frei (zes) en Kundert (vier) werden eveneens geschorst. De vereniging Wettin gen kreeg een boete van 14.000 gulden. ALMELO De eindronde van het toernooi om het EK voetbal voor teams met spelers tot 18 jaar gaat aan de neus van Nederland voorbij. De Oranje-jeugd was gisteren in Al melo ten minste een volle maat te klein voor het ook na vier duels nog ongeslagen Sovjetunie: 3-0. De bezoekers, die na een doelpuntloos eerste uur het klasseversehil uiteindelijk nog vrij ruim in de score tot uit drukking brachten, zijn nu groepswinnaar. Hoewel aanvaller Mutsaers (Willem II) de beste man van Nederland was, bleef het gastland offensief machteloos. Prijsvragen DEN HAAG De re sultaten van de Neder landse midweeklotto zijn: Midweeklotto 42a: 6-8-9-31- 37-39, reservegetal: 28. Deel nemers: 475.144. Inleg: 1.754.752,00. Prijzengeld: 833.507,20 Cijferspel 42a: 734443. Deel nemers: 238.222. Inleg: 357.333,00. Prijzengeld" 142.933,20. Extra prijzen: 48504. De trekking van de West- duitse midlotto heeft de vol gende resultaten opgeleverd: trekking A: 2-20-22-26-42-47, reservegetal: 40; trekking B: 18-25-29-31-36-47, reservege tal: 3. Spel '77: 8813008. ASSEN Het zijn moei lijke tijden voor het sec- tiebestuur betaald voet bal. Toch bleek het ver trouwen bij de eerste vergadering na de bom van Ajax-Feyenoord nog ongeschonden. Ook de in het nieuwe college met veiligheidszaken belaste Jan Masman blijft opti mistisch over de moge lijkheden een kentering ten goede te realiseren. De burgemeester van Assen haast zich te verklaren niets van een dreigende strafmaat regel van de UEFA verno men te hebben. „Van een mogelijke schorsing is ons niets bekend", aldus Masman die in één adem door vertelt dat in een dergelijk geval bij de Europese voetbalunie nog eens zal worden benadrukt wat er in Nederland allemaal gebeurt om het vandalisme te beteugelen. Jan Masman wordt eigenlijk geremd door de op 27 no vember in Zeist geplande al gemene vergadering en de persconferentie voor Neder- land-Finland, maar is toch bereid op een aantal aan de orde zijnde veiligheidsaspec ten in te gaan. In het streven aan het droevige maatschap pelijke verschijnsel een einde te maken, wordt in Zeist kort en lange-termijnbeleid ont wikkeld. Een garantie dat de voor ogen staande aanpak tot resultaten zal leiden, bestaat evenwel niet. „Die kan ook ik niet geven. Duidelijk is wel dat het van dalisme een gezamenlijke verantwoordelijkheid is. Overheid en KNVB moeten samenwerken. De wil om dat te doen is aanwezig. Er vindt momenteel een goed en in tensief overleg plaats. Zo zul len extra veiligheidsmaatre gelen worden getroffen voor Nederland-Finland. Ik kan er nu niet diep op ingaan, maar het publiek doet er goed aan vroeg te komen. Ook al omdat er wordt ge fouilleerd". Nuttig Masman blijft er bij dat dit nuttig is. Ondanks de bij Ajax-Feyenoord binnenge smokkelde bommen. „Fouil leren blijft zinvol. Alleen moet iedereen zich realiseren dat de politie verplicht is eni ge terughoudendheid in acht te nemen. Lijfelijk fouilleren mag volgens de wet pas na een aanhouding". Op termijn zal er echter meer nodig zijn. Masman pleit met name voor meer ef fectieve straffen. „Dat is wat anders dan strenger straffen. Het zou goed zijn als er een meldingsplicht voor bijvoor beeld drie jaar zou komen. Ook zullen de staanplaatsen achter de doelen moeten ver dwijnen. De UEFA heeft overigens al bepaald dat zit plaatsen in 1994 verplicht zijn. Dergelijke veranderin gen kunnen de ontwikkelin gen positief beïnvloeden. Supporters, die zitten, zijn minder anoniem. In een rus tige omgeving vallen ze eerder op". Masman onderkent dat met dit soort wijzigingen de nodi ge kosten zijn gemoeid. Hij wijst er echter op dat het in zetten van politie bij voetbal wedstrijden ook al twaalf miljoen gulden per jaar kost. „Ik denk daarom dat de overheid best bereid zal zijn mee te betalen. Aan verbete ring van stadions is trouwens al vaker bijgedragen". In het binnenkort definitief samen te stellen werkplan zullen deze aspecten worden meegenomen. „Ik ga met burgemeesters, politie en de procureur-generaal praten. Ook ga ik naar de departe menten van Buitenlandse Za ken en Justiie. De uiteinde lijk voor ogen staande aan pak kan best van plaats tot plaats gaan verschillen. Alles wordt in overleg gedaan met als doel tot sluitende afspra ken te komen". Lijftijd Hoewel het vandalisme nog lang niet is beteugeld, signa leert Jan Masman een be langwekkende ontwikkeling. Het blijkt dat de gemiddelde leeftijd van de vandalen stijgt. „De aanwas van de jeugdigen wordt duidelijk minder. Dat geeft reden tot een gematigd optimisme. Het beleid zal er zeker op gericht zijn de tweeduizend zoge naamde hard-liners van de grote supportersgroep los te weken". De Drentse bestuurder is en thousiast aan het karwei be gonnen. Het boeit hem van uit zijn professie buitenge woon. „Het ligt een beetje in het verlengde van mijn werk. Als ik er in zou slagen een einde te maken aan de spiraal naar beneden, dan mag ik tevreden zijn". Mas man acht het niet onmogelijk dat de aanwezigheid van met helmen getooide agenten agressief werkt. „Misschien is het beter agenten in leren jasjes in te zetten. Maar dan wel natuurlijk met de ME binnen handbereik als het toch nodig zou zijn". „Ik denk dat het eveneens nuttig kan zijn strenger op te treden tegen spelers die zich op het veld onjuist gedragen. Misschien kan door het in voeren van een blauwe kaart het op negatieve manier aan merking maken op de arbi trale leiding worden bestraft. Zo'n blauwe kaart geeft extra duidelijkheid. De mensen weten dan waarom iets ge beurt". Betere tijden Masman gelooft heilig dat be tere tijden zullen aanbreken. „Veel bestuurders zijn na tuurlijk bitter teleurgesteld door het gedrag van die klei ne groep supporters. Ik ge loof echter niet dat er sprake is van moedeloosheid. In dat geval zijn ze trouwens niet geschikt voor hun taak. Zelfs al zou op langere termijn al- Jan Masman, hier als burgemeester van Assen in actie tijdens een evenement van gehandicaptensport: „Het lijkt er op alsof de jongeren het geweld een beetje beu zijn". FOTO: PERS UNIE les mislukken, dan gaat de internationale velden zou voetbalsport nog niet failliet, rampzalig zijn, maar dan nog Dan is hooguit sprake van ben ik er van overtuigd dat' surseance van betaling. Uit- de mensen blijven voetbal sluiting van het nationale elf- len". tal en onze topclubs van de PETER VAN PUTTEN CHORZOW Peter Larsson wees Zweden gis teravond de weg naar de eindronde van het toer- nooi om het wereldkampi oenschap voetbal in 1990 in Italië. De Ajacied, in de Nederlandse competitie weinig op dreef, maakte het openingsdoelpunt voor zijn land in de wed strijd tegen Polen. Door Johnny Ekström werd het in Chorzow uiteindelijk 2- 0. Zweden eindigde hierdoor als eerste in groep 2. De Scandi- naviërs waren sinds 1978 niet meer bij een WK van de partij. Nummer twee, Engeland, is eveneens zeker van deelne ming aan de eindronde. De ploeg van bondscoach Bobby Robson zal, als gevolg van het puntentotaal, in de kwalifica- tiegroep van de nummers twee niet als laatste eindigen. Polen was al kansloos. Larsson opende de score in de 34e minuut uit een strafschop. De Pool Tarasiewicz had een inzet van Ekström met z'n handen uit het doel geslagen. Ekström zelf besliste het duel definitief in de 60e minuut. De aanvaller van het Franse Can nes bekroonde een fraaie solo door de bal bekwaam achter doelman Bako te tikken. Zwe den beheerste het duel volle dig. De door Glenn Hysen (Li verpool) geleide defensie gaf weinig of geen mogelijkheden weg. Stand groep 2: 1. Zweden 6-10; 2. Engeland 6-9 (10-0); 3 Polen 5-3 (2- 7); 4. Albanië 5-0 (2-13). België Met een historisch dieptepunt heeft België zich geplaatst voor de eindronde van het we reldkampioenschap. Het was de derde achtereenvolgende keer dat de Rode Duivels plaatsing voor het belangrijk ste' voetbal-evenement af dwongen. Van feest was geen sprake. De 1-1 in het Heizel- stadion tegen Luxemburg be tekende een catastrofe die zijn weerga niet kende. De gasten waren zelfs beter dan de Belgen die nog één punt nodig hadden. Binnen de kortste keren kreeg de dwerg de toeschouwers in Brussel op zijn hand. Walter Meeuws, die onlangs Guy Thijs opvolgde als bondscoach van de Rode Duivels, bracht pas een kwar tier voor het einde twee nieu we spelers in, de aanvallers Nilis en Claesen. Het leidde zowaar tot de openingstreffer. Vier minuten voor het einde verraste Bruno Versa vel doel man Van Rijswijck. Het slot was lachwekkend. De Belgen, toch meestérs in het rekken van tijd en het vasthouden van een voorsprong, gaven een minuut voor het einde de zege uit handen. Hellers, bij Standard Luik prof in de Bel gische competitie, passeerde Preud'homme. De Luxembur gers vierden hun eerste punt in groep 7 als betrof het een overwinning. Tsjechoslowakije is in dezelfde groep vrijwel verzekerd van deelneming aan de eindronde. Na de zege van 3-0 op Zwitser land kan de Oosteuropese ploeg zich in het slotduel met Portugal een nederlaag met drie doelpunten verschil per mitteren. Voor ruim 33.000 kij kers in Praag zorgden Skuhra- vy, Bilek en Moravik voor de' doelpunten. Stand groep 7: 1. België 8-12 (15-5); 2. Tsjechoslowakije 7-11 (13-3); 3. Portugal 7-9 (11-8); 4. Zwitserland 7-3 (8-13); 5. Luxemburg 7-1 (2-20). Turkije In groep 3 behield Turkije een, zij het vrij kleine, kans op kwalificatie voor Italië. Oos tenrijk werd in Istanbul over tuigend met 3-0 geklopt. De grote held gistermiddag was Ridvan die in de 12e en 52e minuut scoorde. Ócar bepaalde een kwartier na rust de eind stand op 3-0. De Oostenrijkse ploeg oogde traag en verveeld. Door dit resultaat is de Sovjet unie vrijwel zeker van kwali ficatie. Om de eindronde in Italië te bereiken, moet Tur kije op 8 november minimaal gelijk spelen in Moskou tegen de Sovjetunie. In dat geval moeten de DDR en Oostenrijk, die elkaar op 15 november ontmoeten, eveneens remise ren. De Turken speelden voor het laatst in 1954 op een WK. Stand groep 3: 1. Sovjetunie 7-9 (9- 4); 2. Turkije 7-7 (12-8); 3. DDR 7-7 (9-10); 4. Oostenrijk 7-7 (6-9); 5. IJs land 8-6 (6-11). Zuidkorea Zuidkorea plaatste zich voor de tweede achtereenvolgende maal voor de eindronde van het WK voetbal door in Singa pore met 2-0 te winnen van Saudiarabië. De Zuidkoreanen bleven daardoor ongeslagen in Stand: 1. Zuidkorea 4-7 (4-0); 2. Ver enigde Arabische Emiraten 4-5 (3-2); 3. China 4-4 (4-4); 4. Noordkorea 4-3 (2-2); 5. Qatar 4-3 (2-4); 6. Saudiarabië 4-2 (2-5). Hierdoor kwam het totaal aan tal landen, dat zich inmiddels heeft gekwalificeerd voor de eindronde van de strijd om de wereldtitel voetbal in 1990, op elf: Argentinië (titelverdedi ger), Italië (gastland), Joego slavië, Brazilië, Uruguay, Cos ta Rica, Engeland, Spanje, Zuidkorea, Zweden en België. ROTTERDAM Feye noord en FC Den Haag bestempelen het verbod van de KNVB op recht streekse televisie-uitzen ding van het duel tussen beide clubs als „onverant woord". De wedstrijd, die woensdag middag zonder publiek in De Kuip moet worden gespeeld, mag van de KNVB noch natio naal, noch via de lokale zen ders rechtstreeks worden ver toond. Dit zal er waarschijnlijk toe leiden dat burgemeester Peper van Rotterdam de ont moeting op woensdagmiddag alsnog zal verbieden. ten adviseren door de tucht commissie, die tv-uitzending in strijd acht met de straf die aan Feyenoord is opgelegd; het spelen van een thuiswedstrijd zonder publiek. Volgens de KNVB dient men onder „pu bliek" ook televisiekijkers te beschouwen. Feyenoord heeft gisteren schriftelijk blijk gege ven van de woede over dit be sluit. Daarin wordt onder meer verwezen naar de wed strijd Nederland - Cyprus, die op last van de UEFA zonder publiek moest worden ge speeld, maar waarvan wel een rechtstreeks beeldverslag op het scherm werd gebracht. Bo vendien beschouwt Feyenoord het verbod op aanwezigheid van televisie-camera's in De Kuip, als een extra veroorde ling. „Daarover was niets in de straf opgenomen", verweert Feyenoord. Samen met het be stuur van FC Den Haag vre zen de Rotterdammers dat nu toch de vlam in de pan zal slaan. Vanavond brengt FC Den Haag in Zeist de visie on der ogen van het sectiebestuur. Sport op tv VeroniqiM, 1830 uur Match. Eurosport, 19.00 uur Auto- en motorsport. Eurosport, 19.30 uur Surlen. Eurosport, 20.00 uur Autosport. Eurosport, 21.00 uur Tennis. Eurosport, 23.00 uur Basketbal. MORGEN Duitsland 2, 14.15 uur Tennis. BBC 2, 14.15 uur Sport on fri- day. BBC 2, 16.00 uur Paardesport. Eurosport, 00.00 sn 13.00 uur Golf. Eurosport, 10.00 sn 17.00 uur Basketbal. Eurosport, 12.00 uur Autosport. Eurosport, 15.00 uur Tennis. Super Channel, 02.00 en 05.00 uur Italiaanse sport. ANTWERPEN Als het Ant werpse tennispubliek zich even heeft losgemaakt uit het chique promodorp met zijn ex quise restaurants is het door gaans goed gevoed en goed ge humeurd. Toch heeft Michiel Schapers het gisteren bij het ECC-toernooi bestaan de hem aan alle kanten omringende welwillendheid zwaar op de proef te stellen. Dat lag aan zijn taktiek. Vaart, aanval en beheerste aggressie waren de aangewezen wapens om deJ ty pische gravelvreter Alberto Mancini te bestrijden. In plaats daarvan koos de Rotterdam mer voor vertraging, hoge bal len en passief baseline-spel. Het Antwerpse publiek keek er in eerste instantie wat on wennig tegenaan. Maar toen Schapers door ging met zijn „hoogstaand" spel en Mancini zich bij het vele smashen bijna de schouder ontwrichtte, klonk hier en daar een afkeu rend gefluit op. Toch wist Mancini zich aanvankelijk met die taktiek geen raad. In beide sets liep hij een aanzienlijke achterstand op: 3-0 in de eerste en 5-2 in de tweede. Schapers miste echter de soepelheid op het juiste moment om te scha kelen en zag zich alsnog voor bijgestreefd: 6-4, 7-6. Mancini vergrootte daarmee zijn Ant werpse winstsom tot een ton, Schapers bleef staan op 40.000 gulden. LONDEN Enkele topspe- lers hebben onverbloemde kri tiek geleverd op de plannen van de Internationale Tennis Federatie (ITF) om half de cember 1990 voor het eerst, in West-Duitsland, een „super- toernooi" te houden met maar liefst zes miljoen dollar prij zengeld. In een interview met de Lon don Times hekelt Stefan Ed- berg het hele plan. „Twee mil joen dollar voor de winnaar? Belachelijk. Dat is meer dan je normaal gesproken over een heel jaar bijeen slaat", zei hij. Fransman Henri Leconte was het met Edberg roerend eens: „Het is niet fair ten opzichte van de organisatoren van an dere grote evenementen. De nummer twee van dit nieuwe toernooi krijgt meer dan de 128 deelnemers aan de open Australische titelstrijd van dit iaar bij elkaar. Ik geloof dat het ITF-voorzitter Chatrier er alleen maar om te doen is zijn organisatie belangrijk te doen lijken". Dan Goldie trekpleister in Valkenswaard VALKENSWAARD De Amerikaan Dan Goldie (26) moet de trekpleister worden van het Challenger-tennistoer- nooi dat van 13 tot en met 19 november in Valkenswaard fdaats vindt. Van de Neder- andse toppers ontbreken Mi chiel Schapers, Paul Haarhuis en Mark Koevermans. Tom Nijssen is er wel, evenals Tom Kempers en Christiaan Feen- stra die een „wild-card" ont vingen van toernooi-directeur Piet van Eijsden. De lijst van spelers: Goldie (Vst-31), Jelen (Wdl-48), Antonitsch (Oos-71), Wöhrmann (Wdl-73), Strelba (Tsj-77), Woodforde (Aus-88), Stich (Wdl-89), Cahill (Aus- 94), Srejber (Tsj-99), Delaitre (Fra-llÖ), Nijssen (Ned-111), Hogstedt (Zwe-119), Saceanu (Wdl-120), Bailey (Gbr-127), Winogradsky (Fra-129), Vaida (Tsj-132), Riglewski (Wdl-135), Guy (Nwz-142), Ostoja (Joe- 162), Osterthun (Wdl-164), Vojtisek (Wdl-168), Zöcke (Wdl-182). Wild-cards: Kern- pers (Ned-336), P. McEnroe (Vst-487), Feenstra (Ned-490).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13