DA Voorschoten bezorgd over toekomst woningbouw P1 'olitiek Oegstgeest: „Veel aandacht voor milieu" REGI0U0UR1NAAL yictor-kerkeveiling pikt weer op ïe honderduizend ,EIDEN OMGEVING ËoicbeCoutant DONDERDAG 26 OKTOBER 1989 PAGINA 11 £WR: binnen drie jaar goedkoper produceren IDEN/REGIO De nergie- en Watervoor- ening Rijnland (EWR) ril binnen drie jaar het oei van de fusie, name- jk goedkoper produce- en, bereiken. Dit zei di- ecteur J. Haijkens deze reek naar aanleiding an de tariefsverhogin- en. De EWR gaat ervan it dat de verhoogde ta- ieven voor gas, water en lektriciteit in de toe- omst weer omlaag kun- en. „Doel van de fusie was in derdaad om als één groot be drijf goedkoper te gaan pro duceren, maar in het fusie proces moet je ook weer ex tra inspanningen leveren. Dat werkt lastenverzwarend. Bovendien moet de kwaliteit van het produkt gegaran deerd worden. In de water sector en elektriciteitsvoor ziening moet bijvoorbeeld nog veel gebeuren. Beide sectoren vergen inves teringen van tientallen mil joenen per jaar", legt Haij kens uit. „Nu is het moment om de pols van het bedrijf te voe len. De concept-begroting voor 1990 sluit met een netto verlies van ruim 3,7 miljoen, gulden en dat is ongezond, daar moet iets aan worden gedaan". De verhoogde ta- riefvoorstellen voor gas, wa ter en elektriciteit moeten worden gezien in het licht van de harmonisatie, het vol gen van de landelijke advie zen en het compenseren van de lastenverzwaring. „Dank zij deze verhogingen wordt het bedrijf weer gezond met een positief resultaat van 4,6 miljoen gulden", aldus de di recteur. Dieven stelen nieuwe motor LISSE Een splinternieuwe motor van het merk Honda is vannacht gestolen uit een winkel aan de Nassaustraat in Lisse. Onbekenden braken de toe gangsdeur aan de zijkant van het winkelpand open waarbij de deur totaal werd vernield. De 1.000 cc motor vertegenwoordigde een waarde van 20.000 gulden. Bejaarde geschept in lisse LISSE Een 71-jarige vrouw uit Lisserbroek heeft gistermiddag een ernstige beenwond opgelo pen bij een aanrijding op de Heereweg in Lisse. De vrouw reed op het fietspad ter hoogte van de Beekbrug toen zij plotseling zonder om te kijken en door rood licht de weg overstak. Een achterop komende automobiliste uit Lisse kon haar niet meer ontwijken. De vrouw is voor een operatie overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Damzwabbers in problemen LEIDSCHENDAM Het niet langer beschikbaar zijn van het zalencomplex De Witte Kakatoe aan de Dam- laan heeft de carnavalsvereniging De Damzwabbers in Leidschendam in ernstige ruimtenood gebracht. Overleg met het bestuur van de Stichting Raad voor Jeugd- en Jongerenactiviteiten (RJJL) over het gebruik van het centrum De Sater aan de Koningin Julianaweg is afge stuit op de huurprijs. Een aanbod van 10.000 gulden voor huur voor zeven dagdelen werd, ondanks interven tie van wethouder F. IJmkers, afgewezen. Een aantal leden van De Damzwabbers vroeg gisteren bij de alge mene beschouwingen op de publieke tribune aandacht van de gemeenteraad voor het probleem. De wethouder zei vandaag een laatste poging te zullen doen. Formeel gezien zijn de mogelijkheden voor de gemeente echter beperkt. „Er is een huurcontract en daar moeten ook wij ons aan houden". Naar zijn mening zouden gebruikers van door de gemeente gefinancierde gebouwen echter de morele verplichting hebben in noodsituaties de hel pende hand uit te steken. Geen hoogbouw Oude Trambaan LEIDSCHENDAM Om tegemoet te komen aan be zwaren van omwonenden is de bouwhoogte in het be stemmingsplan De Rietvink langs de Oude Trambaan teruggebracht van twaalf tot zes meter. Dat is de enige concessie die burgemeester en wethouders van Leid schendam hebben gedaan aan de indieners van ruim 200 bezwaarschriften tegen het plan. Voor het overgrote deel gingen die over drie zaken: de geluidshinder door weerkaatsing, reservering van grond voor de aanleg van een derde brug en het karakter van de wijk. Bewoners van de Koning Julianaweg vreesden geluidshinder in hun achtertuinen bij de voorgenomen wijziging van een- naar tweerichtingverkeer op de Oude Trambaan. In eerste instantie kregen ze ten antwoord dat het ver keer eerder zal afnemen dan toenemen en dat boven dien voor de weg „zeer open asfalt beton" ofwel stil as falt zal worden gebruikt. Prognoses hebben uitgewezen dat het aantal voertuigen van 7800 zal dalen naar circa 2000. B en W hebben desondanks de bouwhoogte over een lengte van 200 meter verlaagd. OORSCHOTEN Het DA maakt zich grote >rgen over de toekomst de woningbouw in oorschoten. Fractievoor- tter F.J. ten Have zei dit steren tijdens de alge- iene beschouwingen op begroting voor 1990. Er zijn in vier jaar tijd woningen gebouwd, [oe gaan we met de lijst meer dan duizend -oningzoekenden om, irwijl we weten dat de ouwgrond er bijna niet teer is en Voorschoten eel mondjesmaat met oningwetwoningen be- eeld wordt", aldus Ten ave. et CDA pleitte daarom voor oningbouw met een gedruk- grondprijs, waardoor er toch og woningen gebouwd kun- en worden met een redelijke uurprijs. Ook de vergrijzing an de burgerij vraagt om con- rete plannen. Voorts vroeg 'en Have hoe het staat met de ilannen voor een tweede porthal en pleitte hij voor een goede planning van het oude renwerk. Het CDA ziet de fi nanciële toekomst van Voor schoten minder somber dan de wethouder van financiën. „Burgemeester en wethouders dienen zeer alert te blijven ten aanzien van het afwijzen van Rijksweg 11-west. Ook wil het CDA per 1 januari een totaal rookverbod in de raadzaal", aldus de CDA'er. J. van der Poel (VVD) consta teerde dat ook dit jaar weer het voornemen om de begro ting op een voor het publiek aantrekkelijke wijze te behan delen is mislukt. Ook het voornemen om kleinschalige milieuvriendelijke bedrijven aan te trekken is niet gelukt. „Op het gebied van welzijn is het nodige gerealiseerd, maar tal van problemen die al jaren om een oplossing vragen zoals een sporthal en handbalac commodatie worden steeds op de lange baan geschoven", al dus Van der Poel. Hij vroeg hoe lang de raad nog moet wachten op invoering van een juiste huurregeling met de huurders van het niewe ver enigingsgebouw in Boschgeest? M. Breunusse (PvdA/PPR) noemde de ingediende begro ting beleidsarm met weinig durf. „De gemeenteraad moet durven gebruik te willen ma ken van de goede vermogen spositie en de reserves beter te gaan besteden. De vernieu wing van de riolen kan ge woon bekostigd worden uit de batige saldi van de bestem mingsplannen. Wanneer de bestemmingsplannen eindelijk eens financiëel afgewerkt worden, dan kunnen de over schotten besteed worden aan goedkope woningbouw. Voor schoten is een rijke gemeente, de „rijkdom" zit verborgen in de reserves en de gerealiseer de bestemmingsplannen", al dus Breunusse. Volgens haar is het college zeer zorgeloos zodra het de be antwoording van brieven van burgers betreft. „Het bestuur van Voorschoten kan aan kwaliteit winnen, zodra iedere bestuurder minder met zich zelf bezig zou zijn. Graag het spaarvarken eens opmaken en besluiten nemen die het imago van de gemeente kunnen op trekken zoals bijvoorbeeld ten aanzien van huisvestig voor asielzoekers". J. Alkens (D66) begon zijn toe spraak met de mededeling: „over het welzijnsplan zeggen we niets meer, we wachten ge woon op een andere heer". Daarna kregen vooral de wet houders Van Dalen (VVD) en Marselis (CDA) veel kritiek. „In zijn algemeenheid stelt het college zich steeds meer af standelijk op van het lot van de gemeente en de gemeente naren. Gewoon koel, afstande lijk en weinig betrokken. Ner gens wordt door cijfers aange toond dat Voorschoten armlas tig is en toch wordt er steeds meer vanuit het college geha merd op bezuinigingen. Alle gemaakte prognoses blijken in de praktjk zeer positief uit te pakken. Het grondbedrijf heeft thans een reserve van 14 miljoen, het exploitatie-over schot op de bestemmingsplan nen kan geraamd worden op ruim 23 miljoen gulden. Daar kan gewoon wat voor gedaan worden", zo stelde Aikens. Toezegging Wethouder J. van Dalen (VVD) gaf de raad de toezeg ging nog deze raadsperiode de bestemmingsplannen finan cieel af te sluiten. Tot Aikens (D66) zei Van Dalen, dat niet alle bestemmingsplannen winst opleveren. Het plan cen trum heeft een tekort van vijf. miljoen. De raad kan een alge mene discussie verwachten over de eventuele besteding van een deel der reserves. Over de kritiek op zijn te zui nig beleid zei de wethouder: „Een wethouder is niet veel meer dan een ober. Hij krijgt lof voor het eten, maar blaam zodra er een haar in de soep zit". Wethouder L. Marselis (CDA) ging niet in op de vriendelijke verzoeken van VVD, PVDA en D'66 om aan het eind van deze raad maar op te stappen. Hij meende oprecht veel zor gen te hebben over de woning- bouwsituatie en pleitte voor duidelijkheid voor de burgerij. Voorschoten zelf kan de vele woningzoekenden niet helpen, dat kan aleen via een regio naal beleid. Hii zegde vlot no tities toe over de tweede sport hal, het ouderenbeleid en de asielzoekers. Ook zal de raad nog deze periode een besluit te nemen krijgen over verander de subsidieverleningen. Aan het begin van de algeme ne beschouwingen overhan digde CDA'er Ten Have na mens zijn partij een taart aan Joop Peeters omdat hij precies 40 jaar als verslaggever de be grotingen heeft verslagen. Voorstraat De Voorstraat „nieuwe stijl" krijgt langzaam maar zeker vorm. Het meest opmerkelijke bij deze reconstructie van de historische straat in Noordwijk-Binnen is de aanleg van parkeervak ken. Voorheen werden de auto's met de neus schuin in de richting van de stoep gezet, na de werkzaamheden moeten de automobielen in de lengte naast het trottoir worden geparkeerd. Voordeel hierbij is dat er geen blik meer op de stoep staat. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Apparatuur gestolen ALPHEN AAN DE RIJN Een compact-discspeler, een videorecorder en een kleuren televisie zijn gisteravond ver dwenen uit een woning aan de Bremstraat in Alphen aan den Rijn. Met volgens de politie vermoedelijk een schroeven draaier werd de deur openge- wrikt. OORDWIJKERHOUT De veilmeesters De lerk en Oosterdam van e Victor-kerkeveiling aan morgenavond probe rs om opnieuw de hoii- erdduizend gulden voor un kerk bij elkaar te erdienen. De loten zijn imiddels al zo goed als erkocht en aan adverten- es is ook al meer dan 000 gulden binnen. ooral veel dingen uit de mis- elanden worden er aan de an of de vrouw gebracht. Zo |n er batikdoeken en dames- rongs. Ook dit jaar gaat de ;lft van de opbrengst naar ezelfde missie terug. De rest in het geld wordt gebruikt Jor diverse onderhoudsbeur- i. Zo is de pastorie geschil- rd en het kerkhof .aanmer- ïlijk uitgebreid. Maar vei- ïgmeester Oostdam doet een ingende oproep aan de Vic- torianen om dit keer nu eens niet het bijwonen van de vei ling over te laten aan de vaste kern van zo'n 150 mensen. „Iedereen is verzekerd van een gezellige avond en de kof fie en de drank zijn gratis. Je hoeft echt niet meer uit te ge ven dan 20 of 30 gulden en ie hoeft ook echt niet de hele avond te blijven zitten. Je kunt gewoon gaan, als je er ge noeg van hebt", aldus Oost- dam. „Het koppel is eigenlijk te klein. En het zijn ook echt niet allemaal kapitalisten die daar zitten. Een paar tientjes kan iedereen wel missen maar je moet het voor je kerk over hebben". Voor dat de echte veiling be gint start om half acht die avond de kinderveiling waarin wat kleine spulletjes geveild worden zoals de populaire mi- nitractortjes. Daar tussendoor worden prijzen uitgedeeld voor de kindertekeningen die zijn gemaakt en ingeleverd bij de veilingcommissie. Jeugdnatuurwachten Noordwijkerhout is sinds gisteren 33 jeugdnatuurwachters rijker. Leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Noordwijkerhoutse ba sisscholen werden op de gemeentewerf aan de Victoriberg geïn stalleerd door burgemeester F. Winkel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE EGSTGEEST De zorg Dor het milieu loopt als n rode draad door de al- imene beschouwingen e vanmiddag in de ge- eenteraad door de frac- ïvoorzitters zijn uitge- •roken. ooral de liberalen blijkt de waliteit van de Oegstgeester efomgeving zeer ter harte an. „Mensen, middelen en anagement dienen daarop te jn gericht", aldus fractie- •orzitter Kuntze. De libera- n achten een rechtstreekse nadering van de jeugd over it wegwerpen van afval op raat belangrijk. De gemeente oet het de burger gemakke ker maken zijn afval ge- heiden aan te bieden, het ntal glasbakken dient uitge- eid te worden en men moet cht bij huis in staat zijn het ein chemisch afval kwijt te ken. Voorts wil men dat de meente meer middelen uit- fkt voor onderhoud van we- n, straten en trottoirs en en pleit voor een eenmalige ote schoonmaakactie. christen-democraten toon- ;n zich verheugd dat er een •orstel te verwachten is tot zameling van koel- en vrips- kasten en ze vroegen zich af of er niet een tweede „tankslag" dient te komen. Ongebruikte olietanks vormen namelijk een bedreiging voor bodem en grondwater en Oegstgeest heeft er nog een paar. De CDA'ers deden ook een aanbe veling om te komen tot ont harding van het leidingwater. De socialisten bevelen een permanent milieu-educatie- centrum aan dat „ergens in de gemeente kan worden inge richt. D66 is bang dat er straks in Oegstgeest slechts een stuk je bos overblijft „ter grootte vn een krant" en citeerde hier mee de dichter J.C. Bloem. „Het verdient aanbeveling een wethouder voor gemeentelijke voorzieningen aan te stellen die naast welzijn en onderwijs ook milieu in zijn portefeuille heeft", aldus fractievoorzitter Poelmans. De redelijk alterna tieven vinden dat Oegstgeest vol is en dat men niet „een versteende uitstulping van de gemeente Leiden" moet wor den. Er moet tot 2000 daar.om heel zuinig worden gebouwd. De radicaal Van Eisen liet we ten dat hij weliswaar voor de PPR in de raad zit maar zich reeds als vertegenwoordiger van Groen Links, beschouwt. Hij stelde B en W voor een ge heel nieuw systeem voor afva linzameling uit te werken ge baseerd op gescheiden ophalen en hergebruik en zo min mo gelijk verbranding. Het sy steem zou zelfs in 1991 al ope rationeel dienen te zijn. Om dit mogelijk te maken wil men reeds een ton toevoegen aan het milieufonds. Eerder noem den de liberalen hier een be drag van 125.000 gulden. De radicalen stellen het verder op prijs als Oegstgeester bedrijven verplicht worden een afval- boekhouding bij te houden die door de gemeentelijke milieu ambtenaar dient te worden ge controleerd. Reservepositie De wethouder van financiën, P. van Veen, houdt vast aan de eerder voorgenomen ver sterking van de reservepositie hoewel financieel een lichte - maar onmiskenbare - verbete ring is opgetreden. De radicaal Van Eisen is het hier niet mee eens. „Uitgaande van een ba sis-reserve van 2,8 miljoen gul den moet deze in vier jaar groeien tot 3,5 miljoen gulden. Nu al hebben B en W besloten het bodembedrag in de reserve tot 3,9 miljoen gulden te ver groten. En dan moet het over schot van 1988 zijnde 6 ton daar nog bij. Met welk doel wilt u doorgaan?" zo vroeg hij zich af. „Is er voor de omvang van de reservepositie geen be tere basis te voorhanden", voegden eveneens de socialis ten er aan toe. Opvallend was ook dat de CDA-fractievoorzitter Hellin- ga zich afvroeg of het college het ingezette traject ten aan zien van de versterking van de reservepositie niet wü her overwegen. Hij tekende er wel bij aan dat met betrekking tot de voorliggende begroting - die enige financiële ruimte vertoont - geen keuzen mogen worden gemaakt, die een te grote hypotheek op de toe komst leggen. „Onze samenle ving moet duurzaam zijn inge richt en dat geldt ook voor de gemeentelijke huishouding. Wij hebben te zorgen voor vandaag (het komend begro tingsjaar), maar dat ontslaat ons niet van de verantwoorde lijkheid ook voor morgen, de jaren daarna". De gemeente krijgt in 1990 meer geld van de overheid en de socialisten brachten dit in hun beschouwing onder „ti ming". Het is niet uitsluitend te wijten aan de betere econo mische positie maar „was het immers niet zo dat er volgend jaar verkiezingen voor de tweede kamer zouden plaats vinden?" Vragen De algemene beschouwingen leverden vanmiddag rond 50 vragen op die vanavond door het college worden beant woord. De liberalen infor meerden waarom er nog steeds geen gemeentelijk plan bestaat voor beheersing van de crimi naliteit Het CDA vroeg naar de resultaten van een politie actie de inbraakgevoeligheid van woningen terug te drin gen. Er heeft een doorlichting plaats gevonden van woningen in de Schilderswijk. Zijn de verwachtingen dusdanig dat op grote schaal doorgegaan moet worden met de actie? De zorg voor jongeren drong ook tot de beschouwingen door. Speciaal voor een aparte groep jongeren die nu en dan voor overlast zorgt moet er naar een oplossing gestreefd wor den. De radicaal van Esen stel de bereid te zijn de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk een hogere subsidie te verschaffen om zodoende de SJJO-forma- tie met een medewerk(st)er te kunnen uitbreiden. Maar wil het college dit ook? De woningbouw op inbrei- dingsplaatsen in de gemeente werd nog eens aanbevolen. „Het is onze grote zorg", aldus de christen-democraat Hellin- ga, „dat meeste inbreidingslo- katies in het dorp zo duur zul len blijken te zijn, dat er een steeds groter aantal goedkope woningen „op de lat" moet worden bijgeschreven". Burge meester en wethouders zijn „in" voor bouw van goedkope woningen, maar als diverse in- breidingen dit niet toelaten, dan wordt er een „tegoed" op gebouwd. Dat uiteindelijk dit tegoed zo groot wordt dat de Morsebelpolder alle opvang zal moeten bieden vindt het CDA een hoogst ongewenste ont wikkeling. De socialisten zien in het „gat van Kamsteeg" aan de Geverestraat liever niet een luxe appartementengebouw verrijzen maar een bedrijfs verzamelgebouw of een ge bouw voor startende onderne mers. In het kader van de ge meentelijke plannen noemden zij vanmiddag hun betoog „een stilte voor de storm-beschou wing". Er was hun nog iets op gevallen, namelijk dat Ben W in de aanbiedingsbrief geen aandacht hebben geschonken aan de economische- en mid denstandsaangelegenheden Ouderavond De jaarlijkse ouderavond van de Peuterspeelzalen Voorhout wordt vanavond fehouden. Na de pauze oudt mevrouw Bekers een inleiding over het belang van boeken voor peuters en door middel van dia's zal zij vertellen wat een goed pren tenboek is. Aanvangstijd kwart over acht. Plaats van handeling is de peuterspeel zaal in het SEC-gebouw. Jeugdorkest Het jeugdsymfonie-orkest Bloembollenstreek treedt vanavond op in De Golfslag in Sancta Maria in Noord- wijk. Onder leiding van di rigent Erik Waerts worden door de ongeveer twintig jonge musici composities van onder andere Vivaldi, Han del, Bach, Strauss en Schu bert gespeeld. Het orkest speelt ook moderne muziek van Lionel Richie en eigen composities van de dirigent. In het voorprogramma treedt het trio Schouten- Reemer uit Haarlem op met een licht klassiek program ma op piano, viool en dwars fluit Aanvang half acht. De toegang is gratis. Validation In Verpleeghuis Marieriha- ven in ÏVarmond wordt vandaag en morgen een se minar over Validation ge houden. Validation is een methode om met gedesoriën teerde ouderen om te gaan. Hierbij vormt de realiteit zo als die door de demente ou deren wordt beleefd het uit gangspunt Dit seminar is het tiende dat is georgani seerd door de klinisch psy- chogeron toloog Bère Miesen. Een van de sprekers is de Amerikaanse professor Nao mi Feil, de „uitvinder" van Validation. Oratorium De Christelijke Oratorium Vereniging Excelsior geeft morgenavond een uitvoering van Joseph Haydn's Oratori um Die Schöpfung in de Dorpskerk in Katwijk aan den Rjjn. Aanvang acht uur. Medewerking verlenen de sopraan Jitske Steendam, de tenor Jos van der Lans, de bas Math Dirks, de continuo Tijn van Ejk en het Rand stedelijk Begeleidings Or kest Toegangskaarten kos ten f15, 65-plussers moeten f12,50 betalen. In de zalen van de Neder lands Hervormde kerk van Valkenbrnrg wordt morgen een bazar gehouden. Deze wordt om half drie geopend door mevrouw N. Vermeu len. Er zijn zaken als hand werken en gebreide truien te koop en er is een rommel markt Hei rad van avon tuur beeft als hoofdprijs een kleuren-tv. De opbrengst is onder meer voor de kroon - lampen in de kerk. Houseparty Double Trouble Rebel MC treedt morgenavond op tij dens een Hous Club 7J aan de weg 78 in Noord wijk De zaal gaat open om negen uur. Entree kost f10. Wandelen Café-restaurant De Duin- poort aan de Langevelder- laan 22 in Noordwijker hout vormt zaterdag en zon dag het beginpunt van bos- en duinwandeltochten door de Boswachterij Noordwijk. Men kan kiezen uit de af standen: 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Tussen negen en twee uur kan worden gestart voor de 5,10 en 15 kilometer en tussen negen en tien voor de twee langere afstanden. Inschrijven kost f3, deelna me aan de 25 en 40 kilome ter f4. Country In De Schel ft aan de Maan- dagsewetering in Noordwij kerhout wordt zaterdag een dansavond gehouden met de Noordwijkse countryband Half a Dozen. De organisatie is in handen van de stichting Country Music Promotion. Aanvang negen uur, toegang kost f10. Prothese De vereniging van beenpro- thesegebruikers in Zuid-Hol land houdt zaterdag een ont moetingsdag in het Rijn lands Revalidatiecentrum in Katwijk. Prothesedragers kunnen onder meer infor matie krijgen over hoe men het leven met een beenpro these kan verlichten. Deel name kost f7,50 voor leden, niet-leden moeten f10 beta len. Meer informatie over deze bijeenkomst wordt ver strekt door mevrouw C. de Raay, Rembrandtlaan 57 in Maassluis, telefoon 01899- 18047. De bijeenkomst begint om negen uur. Postzegels De Vereniging van Postze gelverzamelaars Noordwijk houdt zaterdag een postze- gelruildag in Hotel Royal aan de Voorstraat 76. De ruildag duurt van tien tot vijf uur. Entree kost fl. The Messengers Het interkerkelijk jongeren koor The Messengers geeft zaterdagavond een gospel concert in de gereformeerde kerk aan de Heereweg 105 in Lisse Medewerking wordt verleend door het gos pelkoor His Revelation uit Alphen aan den Rijn. The Messengers laten hier hun nieuwste Nederlands- en Engelstalige nummers ho ren. Kaarten zijn verkrijg- Lisse. Kaarten kosten f6 in de voorverkoop, aan de zaal kost de toegang fl meer. Aanvang acht uur. Bootlegs The Bootlegs treden zater dagavond op in jongerencen trum Ex-Voto in Voorhout Deze coverband speelt num mers van The Stones, The Cure en Simple Minds. Le den betalen f4 toegang, niet- leden f6. De zaal is open tus sen half tien en twee uur 's nachts.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11