(tv Officieren van justitie willen snel pasjesregeling prof Tuur Houtrust „Voetbalgeweld in België grotendeels onder controle" Vermeulen vervangt Eman in rugbyploeg Ron Willems wil vooruit kijken Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! >ORT ÊcidocSowumt WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 PAGINA 9 %entien miljoen voor igevige basketballer \aNTONIO Sean Elliot heeft een [ig contract getekend bij de Ameri- ;e prof-basketbalclub San Antonio De 2,07 meter lange forward voor die periode negen miljoen exclusief premies, ruim negentien >n gulden. Elliot werd uitgeroepen ste speler in de jongste competitie iniversiteitsploegen. Direct na de tekening kocht Elliot voor 10.000 toegangskaartjes voor de Hemis- \rena in San Antonio die hij ver- i onder kinderen van arme ouders. schonk hij 100.000 dollar aan het Rosa-ziekenhuis van de stad. Bo rn kunnen studenten van zijn oude -siteit in Arizona en zijn high- in Tucson een beroep op hem voor studiebeurzen. Driehonderd namen van zwarte lijst NEW YORK De Verenigde Naties hebben besloten tot een vrijwel volledig pardon voor cricketers en motorcou- reures die in Zuidafrika aan sportwedstrijden hebben deel genomen. De namen van ruim driehonderd sporters werden van de zwarte lijst ge schrapt. Dat gebeurde giste ren na een pleidooi van de in ternationale cricket- en mo to rsportbond. Deze bonden willen eventuele overtreders van de sportboycot ten op zichte van Zuid-Afrika in het vervolg zelf aanpakken. Zweden ontdekken nieuw dopingmiddel STOCKHOLM Zweedse sportartsen hebben een nieuw dopingmiddel ont dekt dat dezelfde effecten teweeg brengt als bloeddoping. „Deze drug vormt voor de duursporten een serieuzere bedreiging dan anabole steroïden voor de krachtsporten", zei professor Björn Ekblom van de School voor Lichamelijke Opvoeding en Sport in Stockholm gisteren. „Het is van groot belang dat dit middel onmiddellijk wordt toegevoegd aan de lijst van verboden stimulantia". De nieuwe drug is een synthetische kopie van het nierhormoon erytropoetine en kreeg dezelfde naam. Schadelijke effec ten werden volgens Ekblom niet gecon stateerd. Minder toeschouwers bij Nederland-Finland ZEIST Tot de voetbalwedstrijd Ne derland - Finland, op woensdag 15 no vember in voor de kwalificatieronde van het toernooi om de wereldtitel (groep 4), zullen maximaal 49.000 bezoekers toege laten worden. Dat heeft het sectiebestuur van de KNVB gisteravond tijdens een bijeen komst in Zeist besloten. In het overleg kwamen de veiligheidsaspecten rond het duel, actueel geworden na het bominci- dent van zondag in De Meer bij Ajax - Feyenoord, uitgebreid aan de orde. In vergelijking tot de wedstrijd tussen Ne derland en de Bondsrepubliek, die 26 april van dit jaar in de Kuip werd ge houden, kunnen 4.000 mensen minder een plaats krijgen. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Wolvega (mor genavond om 18.30 uur) luiden als volgt: Wolvega le koers: 1. Dutch Dakota, 2. Duchesse West. 3. Cherokee (4-3-6). 2e koers: 1 Detorpedo Juweel, 2. Develina Dartel, 3. Due van de Lente (3-2-1). 3e koers: 1 Cedam D, 2. Christ Renka, 3. Blits Hope (2-3-1). 4e koers: 1 Abba's Narfeg, 2. Carlos Woldberg, 3. Chenk Hanover (4-3-8) feg (5-1-2). 7e koers: 1. Aristocat. 2. Arjen Steenwiik, 3. Yoki Fortuna (1-4-3). 8e koers: 1. Alpha Chranita, 2. Anfield Road, 3. Birmana B (5-4-3). 9e koers: 1 Boogie Rumelaar, 2. Clasien Westland, 3. Creese K (7- Sport op tv Nederland 3, 22.45 uur: Studio Sport. Veronique, 18.50 en 22.30 uun Match. België Nederlands 2, 19.55 uun Sport- BBC 1, 22.20 uun Sportsnight. Eurosport, 19.00 uun Trans World Sport. Eurosport, 20.00 uun Judo. Eurosport, 21.00 uur: Tennis. Eurosport, 22.00 uun Voetbal. MORGEN TV 5, 16.10 uun Sport. Duitsland 2, 16.25 uun Pfiff. BBC 2, 14.25 en 16.00 uun Paarde- sport. Eurosport, 00.00 en 15.00 uun Tennis. Eurosport, 10.00 en 17.00 uun Basket bal. Eurosport, 12.00 uun Voetbal. Eurosport, 14.00 uun Judo. Super Channel, 03.30 en 05.00 uun Ita liaanse sport. ARNHEM De officie ren van justitie, die in hun arrondissement be- last zijn met de coördina tie van voetbalvandalis- me, willen dat er snel een goede pasjesregeling I komt. Zij zien dit als één van de mogelijkheden om incidenten zoals afgelopen zondag met de fragmentatiebommen bij de wedstrijd Ajax-Feyenoord te voorkomen. Dit zei J.H.G. Boekraad, procureur-gene raal in Arnhem, gisteren na afloop van het periodiek overleg tussen de coördinato ren. Boekraad is voorzitter van deze vergadering. De officieren van justitie on dersteunen ook van harte de voorstellen die de afgelopen dagen van verschillende zijde gedaan zijn zoals het gebruik van metaaldetectoren, meer hekken en netten in stadions en meer zit- inplaats van staanplaatsen. Dit zijn alleen geen taken voor het open baar ministerie. Het OM zal vooral proberen de pakkans van vandalen te vergroten en de strafrechterlijke en admi- nistratatieve procedures te versnellen. Het overleg tussen de coördi nerende officieren van justi tie, waarbij ook de spoorweg politie en het landelijk coödi- natiecentrum voetbalvanda lisme betrokken zijn, verga dert een paar keer per jaar over het gevoerde beleid in zake voetbalvandalisme. Dat beleid is gebaseerd op richt lijnen van de procureurs-ge neraal uit 1986. Volgens Boekraad functione ren die richtlijnen op zich goed, „maar wij zijn niet gauw tevreden dus bezien we ze een paar maal per jaar en scherpen we ze waar "nodig aan". In dit kader werd giste ren onder meer gepleit voor een uitbreiding van het wer ken met videocamera's en strafrechtelijke procedures moeten zo snel mogelijk afge handeld worden. Volgens Boekraad betreurt het overleg het bijzonder dat er nog geen goede pasjesrege ling is. Dat is een belangrijke maatregel om de ellende bui ten de stadions en de steden te houden. „Het bestuurlijk overleg van burgemeesters en de Vereniging Nederland se Gemeenten is in deze nu aan zet", aldus Boekraad. Zij moeten van het ministerie nieuwe voorstellen formule ren. Het OM is daar bestuur lijk niet bij betrokken. Het overleg constateerde ook dat verder gewerkt moet worden met maatregelen als een rechterlijk verbod op het be zoeken van wedstrijden, een meldingsplicht tijdens wed strijden en onvoorwaardelij ke straffen bij ernstige delic ten. Een functionaris van de KNVB toont twee voorbeelden van de voetbalpas, zoals die al in een eerder stadium werd vervaardigd. Links de pas voor toegang tot wedstrijden van het Neder lands elftal, rechts de clubkaart. FOTO: ANP (Van onze verslaggever) ANTWERPEN Binnen de Belgische voetbalbond is, vooral na het Heizeldrama, de veiligheid in de stadions één van de voornaamste on derwerpen van gesprek. Sinds het begin van dit sei zoen is een veiligheidscom missie binnen de KBVB op gericht. Secretaris is Paul Soenens. De ex-scheidsrechter werkt al bijna 28 jaar voor de KBVB en is sinds februari van dit jaar administratief coördinator voor de clubs uit de eerste en tweede klasse in verband met de veiligheid. In die functie heeft hij direct met de problematiek van het voetbal-vandalisme te ma ken. Elke Belgische voetbal club heeft nu een verant woordelijke man voor dit soort zaken die regelmatig rapport uitbrengt bij Soe nens. „Wij krijgen op deze manier een goed beeld van wat zich afspeelt of kén af spelen. Er wordt ook gewerkt aan de voorbereiding van een opleidingscursus voor die mensen. Iets waarop het mi nisterie van Binnenlandse Zaken aandringt en waar voor we een beroep zullen kunnen doen op universitaire instellingen die onderzoek deden op dat vlak". „Als het om echt gepland hooliganisme gaat, zijn rellen moeilijk te voorkomen. Wij proberen preventief te wer ken: afzonderlijke blokken, fouilleren en de politie aan wezig in de bewuste zones. Niet in uniform, maar in bur ger. Zelfs al kennen de be ruchtste leden van de „sides" die agenten, dan nog werkt het preventief omdat ze zich op de handen gekeken voe len. Sommige stadions zijn ook moeilijker te „verdedi gen" dan andere, maar het geweld in en direct rond onze stadions hebben we gro tendeels onder controle". „Wat er ook gebeurt, de poli tie is altijd de verliezende partij". Adjunct-commissaris Grieten van de politie in Antwerpen wordt al vijftien jaar met de problemen van voetbal-vandaiïisme gecon fronteerd. ..We moeten niet naïef doen en denken dat de kwaal wel vanzelf zal ver dwijnen. Vraag blijft: wat te doen? De toegang verbieden, pasjes invoeren, harder op treden? Daarmee verdwijnen die hooligans niet. Als hij het stadion niet binnen mag, loop je het risico dat hij elders rot zooi gaat trappen. In Groot- Brittannië hebben ze de no dige ervaring daarmee opge daan. Wanneer daar tijdens de zomermaanden de compe titie stil ligt, krijg je dezelfde toestanden rond rugby- en cricketvelden en worden de stranden onveilig gemaakt. Misschien is dit een oplos sing; geef elke hooligan een vriendin en een baan en de zorgen zijn voorbij". EN HAAG Ruim een ar nadat hij in Seoul bij Olympische Spelen zijn izienbarende overwin-' ng door knock out op de nerikaanse wereldkam- joen Kelcey Banks be- kalde, is Regilio Tuur in ïn Nederlandse boksring zien. Op maandag 30 ttober is de kleine Rot- trdammer de attractie m internationale prof- jkswedstrijden in de aagse Houtrusthal. i zijn optreden in Seoul aakte Tuur de overstap naar beroepsboksers. Hij tekende h contract met de Ameri- lanse manager Bill Bikoff. In drie profwedstrijden 'die |ur in de Verenigde Staten 'kste, zegevierde hij twee aal door knock out en won I een keer op punten. De indvoortse manager Henk tilling heeft Tuur, die vrij- g in ons land arriveert, voor ;ee wedstrijden in een Ne- sportuitslagen ARDESPORT ersen van Hilversum koers, 1609 m: 1. Esmeralda K (C. ?s) 2.08,5 - 1.19,9, 2. Esther Gua- 13. Erik. Niet gestart: Everytranss Toto: winnend 9,60, plaats 2,30, 0, koppel 24,00. trio 187.90. koers, 2000 m: 1. Ceradine Jeanet 'Schoonhoven) 2.43,3 - 1.21,7, 2. yon Dear, 3. Dave Shoeing. Niet ftart: Charanta A, Carmen van Zei- Toto: winnend 1,80, plaats 1,20, 0. 1.40. koppel 6,80, trio 24,20. oers, 2000 m: 1. JJ's Miracle (H. 2.40,2 - 1.20,1, 2. Desiree d'AI- 'e, 3. Dlanne Uiterdijk. Toto: win ti 1,40, plaats 1,00, 1,40, 1,30, •pel 4,30, trio 16,40. koers, 1609 m: 1. Comrade (S. •rt) 2.08.8 - 1.20,0, 2. Chico Scimi- 3. Carol Buitenzorg. Toto: win ti 3,60, plaats 1,50, 2,00, 3,40, Pel 14.80. trio 263.40. dtoers, 2000 m: 1. Dart Bonni (M. Is) 2.41,8 - 1.20,9, 2. Dancing Ha- "5r, 3. Card Shark. Niet gestart: derlandse ring kunnen vast leggen. In de eerste partij over zes ronden ontmoet Tuur in het zwaar-vedergewicht de En gelsman Tony Dore, die tien partijen als prof achter zijn naam heeft. Veertien dagen later, zeer waarschijnlijk op nieuw in Houtrust, bokst Tuur opnieuw. Zijn tegenstander in die partij moet nog gecontrac teerd worden. Voor de 13e no vember staat in elk geval het gevecht om de Nederlandse ti tel in het cruiser-gewicht tus sen de Tilburgse titelhouder John Emmen en zijn uitdager John Held (Vlaardingen) vast. Met Regilio Tuur komt ook zijn trainingspartner Kevin Kelley naar Nederland. De Amerikaanse vedergewicht is in tien partijen, waarvan hij er zeven door k.o won, ongesla gen. Kelley, die ook twee par tijen in Nederland bokst, komt over acht ronden uit tegen de Zairees Jean Dibatezza. Maandag stapt ook oud-Euro pees kampioen Pedro van Raamsdonk in de ring. Voor de Amsterdamse halfzwaarge- Bonanza V. Toto: winnend 11,40, plaats 1,90, 1,30, koppel 6,20, trio 273,90. 6e koers, 2000 m: 1. Churchill (S. Poort) 2.38,3 - 1.19,2, 2. Boyke Gold. 3. Capello's Boy, 4. Bram Buitenzorg. Niet gestart: Benno R. Toto: winnend 1,50, plaats 1,50, 1,30, 2,00, koppel 3,90, trio 57,00, kwartet 161,70. 7e koers, 2900 m: 1. Champ Buiten zorg (T.Smeding) 3.55,8 - 1.21,3, 2. Dereddertranss R, 3. Annette S. Niet gestart: Chilty, Cassanova Boy. Toto: winnend 2,80, plaats 2,00, 2,90, kop pel 6,30, trio 110,30. 8e koers, 2000 m: 1. Yme K (A. Molle- ma) 2.36,1 - 1.18,1, 2. Winston Jac, 3. Jets Comfort. Niet gestart: Alexia Arlo. Toto: winnend 1,80. plaats 1,40, 1,40, koppel 3,10, trio 22,80. 9e koers, 1609 m: 1. Chianti van Epse (J. Pool) 2.06,5 - 1.18,6, 2. Bajonalre Veha, 3. Amor van Zuilen, 4. Chelsea Cede. Niet gestart: Adola Buitenzorg, Wayne Express. Toto: winnend 1,70, plaats 1,10, 1,30, 1,90, koppel 2,50, trio 20,50, kwartet 90,90. 10e koers, 2000 m: 1. Bianca Oost- land (H. Grift) 2.39,4 - 1.19,7, 2. Anne Shoeing, 3. Be Be. Toto: winnend 2,10, plaats 1,80, 8,20, koppel 33,80, trio 194,80. W-5: 5-2-7-5-5. Uitbetaling: 769,30. Omzet totalisator 230.590,00. Hagenaar Mourad Louati (rechts) is maandag één van de deelnemers aan het profboksgala op Houtrust. Links maakt Eddy Smulders zich op voor het evenement. FOTO: CEES VERKERK wicht is het duel over tien ronden tegen de Jamaicaan Abner Blackstone een voorbe reiding op het duel om de Eu ropese titel. Van Raamsdonk is de officiële uitdager van de Fransman Eric Nicolette die op 13 oktober in Sète de Rot terdammer Jan Lefeber als Europees kampioen onttroon de. De Europese Boks Unie heeft bepaald, dat Nicoletta te gen wie Lefeber zijn titel vrij willig op het spel zette, vóór 9 december tegen Van Raams donk moet uitkomen. Het programma heeft een Haags element gekregen met het debuut van Mourad Louati in een heus gala. De Hagenaar ontmoet in zijn veertiende, partij de Belg Houthoofd. „Een leuk opwarmertje voor het gevecht om de Nederlandse ti tel van 18 december in Den Haag tegen Kid Taylor", meende een optimistische Louati. „Ik heb onlangs Hout hoofd in België zien boksen. Hij is een goede bokser, die ik echter wel moet kunnen heb ben". Waarop Louati als een soort mini-Ali overmoedig verklaart: ..Nadat alle andere Nederlandse boksers in de be langstelling hebben gestaan is het nu mijn beurt". Louati ze gevierde tot dusver dertien maal, werd eenmaal („ten on rechte") gediskwalificeerd en bokste eenmaal onbeslist. In Den Haag staan voor 30 ok tober nog twee wedstrijden op het programma. Het zijn: mid dengewicht (8x3): Gilbert Hal- lie (Amsterdam) - Sinisa Popo- vich (Joe) en half zwaarge wicht (6x3): Eddy Smulders (Eindhoven) tegen een nog on bekende tegenstander. AMSTERDAM Het Ne derlands rugbyteam staat voor een uiterst belangrij ke week. In het kwalifica tietoernooi voor de Euro pese finalezöne van de strijd om de wereldbeker beginnen de Oranje-hem den (met vier spelers van het Haagse HRC in de ge lederen) aan de zwaarste opdracht die ooit een na tionaal team in de ruim vijftigjarige geschiedenis van de bond heeft gekre gen. Met Spanje, België en Polen wordt van 29 oktober tot en met 5 november in Madrid ge streden om twee plaatsen die recht geven op het eindtoer- nooi, volgend jaar oktober in Italië. Daarvoor hebben Italië en Roemenië zich al gekwalifi ceerd. De ook internationaal hoog aangeslagen aanloop van Nederland, waarbij achtereen volgens West-Duitsland, Por tugal en Zweden opvallend ge makkelijk aan de kant werden gezet, heeft in Europese rug- by-kringen indruk gemaakt. Oranje telt momenteel mee, hetgeen een zware druk op de ploeg legt. Theo Snijders, samen met Piet Paul verantwoordelijk voor deze positieve gang van zaken, acht de nationale formatie in de Spaanse hoofdstad niet kansloos. „Spanje is als gast land natuurlijk favoriet. België en Polen zijn gelijkwaardig, beiden zijn poulewinnaars en Theo Snijders: „Grote homogeniteit". dat waren wij niet. Dat ma noeuvreert ons enigszins in een underdog-positie, waarvan we - naar ik hoop - gebruik kunnen maken. Temeer daar we door veel trainingsarbeid naar elkaar zijn toegegroeid. Door het spelen van een aan tal zeer zware wedstrijden is er een grote homogeniteit ont staan. Dat is de sfeer ten goede gekomen, maar ook de disci pline". In de succesvolle selectie is noodgedwongen een wijziging gekomen. Hagenaar Marcel Eman zal Madrid moeten mis sen wegens een al een jaar ge leden vastgestelde vakantie naar de Antillen. Hij wordt vervangen door Ronald Ver meulen van landskampioen DIOK uit Leiden. De selectie: Vermeulen, Mi- chelsen, Kamp, Berendsen, Kummer, Broers (allen DIOK), Van der Laan, Ver hofstad, Mats Marcker, Heinen (allen Castricum), Hadinogoro, Van der Klei, Van der Loos, Nolten (allen HRC), Visser (Hilversum). Reserves: Wie- renga (Castricum), Van Alte- na, Balkestein (beiden Hilver sum), SeijbeJ (Oemoemenoe), Esseveld (Eemland), Bos en Van Loon (beiden DIOK), De Vries (AAC), Meis (Dukes) en Dinkela (Dwingeloo). AMSTERDAM Hij stond bijna een vol jaar op non-actief met een gecompliceerde en kelblessure. Ajacied Ron Wil lems wil die zwarte periode in zijn carrière het liefst zo snel mogelijk vergeten. De 23-jari- ge voetballer is sinds zijn ren tree in de uitwedstrijd tegen Fortuna S een opgelucht man. En wenst nu slechts vooruit te kijken. Willems grijpt elke wedstrijd aan om zo snel mo gelijk op zijn oude niveau te rug te keren. Hij denkt daar een kleine twee maanden voor nodig te hebben. Ruim elf maanden stond Wil lems nagenoeg buiten de spe lersgroep van Ajax. Gebles seerde voetballers trekken al tijd hun eigen plan en moeten op eigen kracht terugkeer in de basis proberen te bewerk stelligen. „Ik ben de afgelopen maanden volstrekt mijn eigen gang gegaan. Alles heb ik er voor over gehad om weer fit te worden. Dat moest ik allemaal zelf doen. De moeilijke mo menten, de twijfels, ik heb al les in eenzaamheid verwerkt. Zo gaat dat nu eenmaal in de voetballerij. Geblesseerde spe lers vallen buiten de groep. Maar daar heb ik absoluut geen moeite mee gehad. Ikzelf en niemand anders was ver antwoordelijk voor mijn her stel". Tevreden over zijn rentree was Willems allerminst. „Het liep zowel tegen Fortuna als tegen Feyenoord nog niet zoals het zou moeten. Ik kwam dui delijk ritme tekort en dat is natuurlijk niet zo verwonder lijk. Ik heb wel keihard ge werkt. Dat is de enige manier om er weer bovenop te komen. Bij PEC Zwolle heb ik al ge leerd, dat je gewoon door hard te werken op een gegeven mo ment altijd weer uit het dal te voorschijn komt. Dat is slechts een kwestie van tijd". De door Ajax van FC Twente overgenomen aanvaller heeft de pech, dat hij zijn comeback in een slecht draaiend elftal moet maken. Over de oorza ken van de. sportieve malaise in Amsterdam: „Belangrijke spelers zijn stuk voor stuk door blessures enige tijd uit de roulatie geweest. Peter Lars- son, Jan Wouters, Mark Ver- kuyl, noem maar op. En dan praat ik nog niet eens over jongéns als Sonny Silooy en Stefan Pettersson. Dat zijn al lemaal bouwstenen van ons elftal. Als die wegvallen, dan wordt het heel moeilijk om in topvorm te komen". „Bovendien is de spelersgroep van Ajax nog erg jong. Het kost daarom wat extra tijd om sportieve tegenvallers te ver werken. Het gaat mij te ver om de matige verrichtingen helemaal op te hangen aan het ontbreken van Pettersson. Hij is in z'n eentje ook niet in staat om Ajax naar een hoger ni veau te brengen. Pettersson moet niet te belangrijk ge maakt worden. Dit Ajax heeft gewoon een keer een goede overwinning nodig om het zelfvertrouwen weer wat op te vijzelen. De rest komt dan vanzelf". GERT VAN DIJK SQUASH Dames eredivisie: HSRC 1-Dickys- quash 1 2-1, Victoria-ASRC 2-1, HSRC 2-Centre Court 1-2, Dlckys- quash 2-ESCV 2-1. TENNIS ECC-toernooi in Antwerpen Herenenkelspel, 1e ronde: Leconte (Fra)-Cane (Ita) 6-3, 6-7, 6-3; Mecir (Tsj)-Jaite (Arg) 6-4, 6-1; Chesnokov (Sov)-Jarryd (Zwe) 6-3, opgave Jar- ryd; Gomez (Ecu)-Agenor (Haiti) 3-6, 6-4, 6-2. Toernooi in Burgdorf (Oos) Damesenkelspel, 1e ronde: Hoogen- doorn (Ned)-Galphin (Vst) 7-6, 6-3, Eijkenboom (Ned)-Tschan (Zwl) 6-4, 1-6, 7-6. Toernooi in San Juan (Pue) Damesenkelspel, 1e ronde: Tarablni (Arg)-Ter Riet (Ned) 7-5, 7-5. VOETBAL Reserve divisie B: Go Ahead Eagles- WK-kwalificatie, finale Aziatische zone in Singapore: Verenigde Arabi sche Emiraten-Qatar 1-1; Chlna- Noordkorea 1-0. Stand: Zuidkorea 3- 5 (2-0); 2. Verenigde Arabische Emi raten 4-5 (3-2); 3. China 4-4 (4-4); 4. Noordkorea 4-3 (2-2); 5. Qatar 4-3 (2- 4); 6. Saudiarabie 3-2 (2-3). Ron Willems: „Pettersson is in z'n eentje ook niet in staat om Ajax naar een hoger niveau te brengen". FOTO: PR

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9