Intifada is stadium van stenen gooien al lang voorbij Gorbats jov wil Volga-Duitsers niet graag kwijt MlUHItf mwuiUNG STAAT NOG NIET IH DE GESCHIEDtNISBOEKJES.DE KRANT WEET ER MEERVAM. EtOS Tandenborstel^ 459 9.95 5.95 439 '£1.59 1.99 BUITENLAND Cetebe (Sou/iont WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 PAGINA 8 (Van onze correspondent) MOSKOU „Ik denk niet dat de stroom van Volga-Duitse emigranten naar de Bondsrepubliek nu plotseling zal afne men". Dat verklaarde gis teren Eduard Schmidt, verantwoordelijk secreta ris (een soort directeur) van „Neues Leben", een speciaal voor de Sovjet- Duiters uitgegeven week blad in Moskou. Hij reageerde daarmee op het besluit van een speciale com missie van de Opperste Sovjet, die eind vorige week, na maandenlange onderzoekin gen, adviseerde dat de autono me Sovjet-republiek van de Volgaduitsers, die in 1924 werd gesticht en in 1941 door Stalin werd opgeheven, weer in ere moet worden hersteld. Het besluit was een verrassing. Het Kremlin vindt immers dat interne grenscorrecties binnen het Sovjetrijk uit den boze zijn. Teruggave van het gebied aan de Duitse minderheid zou bo vendien een sterke precedent werking kunnen hebben. Ook de Krimtataren ijveren ten slotte nu al tientallen jaren vruchteloos voor terugkeer naar hun zonnige schiereiland aan de Zwarte Zee. Net als de Duitsers zijn de Krimtataren door Stalin tij dens de Tweede Wereldoorlog tot landverraders bestempeld en in veetreinen naar woeste gebieden achter de Oeral ge deporteerd. Een reis die door vele duizenden Duitsers en Tataren niet is overleefd. Emigratie Het Congres van Volksafge vaardigden (parlement) moet zich in december nog over het voorstel uitspreken. In krin gen van Sovjet-Duitsers ge looft men echter niet dat het parlement het plan zomaar een zal uitvoeren. Zodat de emigratie naar de Bondsrepu bliek voorlopig zal doorgaan. Die emigratiegolf is de belang rijkste reden waarom de Op perste Sovjet tot het onderzoek besloot. De ruim twee miljoen Sovjet-Duitsers van nu zijn de nazaten van de ondernemende emigranten die tijdens Catha- rina de Grote (tweede helft 'achttiende eeuw) naar het tsa renrijk trokken en zich in di verse hechte kolonies twee eeuwen lang met behoud van eigen cultuur en taal wisten te handhaven. Na hun deportatie naar Kazachstan, Kirgizië en Westelijk Siberie was het voor de Duitsers veel moeilijker om hun nationale identiteit te be houden. Toch hield men vast aan de Duitse nationaliteit, zoals die in het Sovjet-paspoort staat aangegeven. Niet louter uit trots: net als voor de Sovjet-jo den geldt voor de Sovjet-Duit sers namelijk dat zij gemakke lijker dan normale burgers uit de USSR kunnen emigreren. Daar is door de Sovjet-Duit sers op grote schaal van ge bruik gemaakt. In 1988 ver trokken er vijftigduizend van hen naar de Bondsrepubliek en dit jaar waren het er tot nu toe minstens zoveel. Zorg Dat massale vertrek wordt zo wel door Moskou als door Bonn met zorg gadegeslagen. Door Moskou omdat de Duit sers nog steeds als harde, plichtsgetrouwe werkers gel den het type Sovjetburgers waar Gorbatsjov voor de reali sering van zijn perestrojka- plannen dringend behoefte aan heeft. Voorts is het zo, dat nu al enkele fabrieken in Ka zachstan moeten gaan sluiten omdat de Duitse arbeiders zijn vertrokken en er maar weinig Sovjetburgers bereid zijn om vrijwillig in het onherbergza- me Centraalaziatische gebied j die arbeidsplaatsen te komen 1 innemen. Maar ook in Bonn zou men de i herinvoering van de Wolga-1 duitse republiek toejuichen en zelfs is men bereid om aan dat projekt ook een fikse financië le bijdrage te leveren, omdatj men zo langzamerhand met een oververzadiging aan Sov jet-Duitsers in de BRD zit. De meesten van hen kunnen niet aarden en vinden er geen werk: vandaar dat velen al te- kennen hebben gegeven dat zij- direct teruggaan, als hun repu-" bliek in ere wordt hersteld. (Van onze correspondente Willy Werkman) NABLUS De Intifada- optocht van Palestijnse jongeren, in het zwart ge kleed en een rode kefiya om het hoofd gewikkeld, was een bijna alledaagse gebeurtenis. Het gebeurde vorige week, in Nablus op de Westelijke Jor- daanoever. De jongeren schreeuwden anti-bezettings leuzen en droegen Palestijnse vlaggen. Er vielen schoten. Ni- dal al Habash, een 21-jarige student, en zijn vriend renden weg. De Israëlische soldaten achtervolgden hen. Nidal kreeg een schot in zijn been. Ooggetuigen vertellen: „Hij hief zijn handen op en riep: „Ik geef me over". Een soldaat naderde. Van enkele meters afstand diende hij Nidal drie schoten in de borst toe. De jon gen stierf nadat hij een uur lang bloedend op de grond had gelegen". Dit relaas is het laatste in een reeks incidenten waarbij Pa lestijnen, kennelijk met opzet, worden gedood. Palestijnen spreken van een nieuwe Israë lische „shoot-to-kill-politiek". De mensenrechtenorganisatie El Haq op de Westelijke Jor- daanoever zegt een „groeiend aantal incidenten te onderzoe ken waarbij opzettelijk is ge- Getuigenissen Naar aanleiding van het inci dent in Nabloes liet het Israë lische leger weten een onder zoek te hebben ingesteld en tot de conclusie te zijn gekomen dat de soldaten .juist en 'vol gens standaardinstructies had den gehandeld". Een lëger- woordvoerder verklaarde ook: „Wij doen alles om het leven van gewonden te redden". De ware-toedracht van deze en andere incidenten is niet te achterhalen. Maar meer en meer komen de door het Israëlische leger scherp ont kende verhalen los over Palestijnen die door Israëli sche soldaten of veiligheids agenten worden „afgemaakt". Over de dood van Yasser Abu Gosh, een jongen van 17 jaar uit het dorp Beitunia, bij Ra- mallah, publiceerde de men senrechtenorganisatie El Haq op de Westelijke Jordaanoever een lijvig rapport dat is geba seerd op onder ede afgelegde getuigenissen. Volgens dit rapport werd Yas ser Abu Gosh op 10 juli ge dood, nadat hij, wandelend in het centrum van Ramallah, was geïdentificeerd en achter volgd door in burger geklede mannen in een busje. De scho ten die Yasser troffen werden volgens het rapport van een afstand van zeven meter afge vuurd. Een plaatselijke dokter, die de gewonde eerste hulp wilde geven, werd door de toe gesnelde soldaten weggeduwd. De jongen werd in een militai re jeep gelegd, „hoofd en schouders over de rand bunge lend", en afgevoerd. Zijn stof felijk overschot werd zeven tien uur na het incident aan zijn familie overhandigd. Het incident, zegt, El Haq, „was een daad van moedwillig do- Gemaskerd In de steeds gruwelijker wor dende confrontatie tussen Pa lestijnen en Israëlische troepen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook loopt het aantal Palestijnse slachtoffers op. Een van de redenen van het stijgend geweld is de nieu we legerinstructie zonder meer te schieten op gemasker de Palestijnse jongeren. De Palestijnen verbergen hun gezicht steeds meer met kefiy- a's, of hoofdkappen, om identi ficatie te voorkomen. Ze orga niseren zich in toenemende mate in para-militaire groe pen, compleet met comman danten, vlaggen, trainingen en communicatie-uitrusting. Het enige wat tot nu toe aan hun militie-optreden ont breekt, is het gebruik van wa pens. Voor beide partijen heet de strijd niets minder dan oorlog. Een oorlog, waarbij van Israë lische zijde speciale eenheden worden ingezet voor de ge welddadige jacht op wat door legerkringen de „kern van de Intifada" wordt genoemd: de jonge activisten. Deze speciale eenheden treden vaak op als zogenaamde Pales tijnen. Ze zijn in burger ge kleed, rijden rond in auto's met plaatselijke nummerbor den, die tijdelijk worden ge vorderd van Palestijnen, en maken gebruik van Palestijnse verklikkers. Een Israëlische krant publiceerde kortgeleden een foto waarop te zien was hoe een collaborateur met zijn hand achter zijn rug een sien- tje gaf aan soldaten, die een Palestijnse jongen achtervolg den. Radeloosheid De op radeloosheid lijkende jacht op Palestijnse activisten rechtvaardigt volgens leger en veiligheidskringen ook „ongebruikelijke methoden" om „de verdachten te verras sen en te grijpen". Er zijn inci denten geweest zoals deze zo mer in Bethlehem, waarbij Is raëlische veiligheidsagenten, vermomd als toeristen compleet met fototoestel, reispasje en petje tegen de zon plotseling begonnen te schieten op Palestijnse jonge- Bij een recent bezoek aan het Shati-vluchtelingenkamp in de Gazastrook hoorde ik van Palestijnse bewoners het vol gende verhaal: „Een groepje mannen begon op een van de muren anti-Israelische leuzen te schrijven. De nieuwsgierig toekijkende kinderen werden achterdochtig over de ware identiteit van de „Intifada-ac- tivisten", toen ze de Palestijnse vlag, die aan de leuzen werd toegevoegd, in spiegelbeeld op de muur zagen verschijnen. De Vanachter een door het Israëlische leger opgeworpen barricade gooien Palestijnse jongeren uit een vluchtelingenkamp in Gaza stenen naar Israëlische militairen. FOTO- FPA „activisten" werden door de kampbewoners aan een onder vraging onderworpen. Toen hen werd gevraagd de eerste regels van de Koran (de isla mitische bijbel) te citeren, bleek de test, die vrijwel iede re islamiet doorstaat, te moei lijk. De kampbewoners gingen de mannen te lijf, die met plot seling te voorschijn komende pistolen een veilig heenkomen zochten. Luguber De Intifada-oorlog is het stadi um van stenen gooien en het schieten op de „ordeverstoor ders" al lang voorbij. De strijd- methoden worden luguber. De haat en de angst wederzijds hebben een zo explosief ni veau bereikt dat zelfs het kleinste incident het kruitvat kan doen ontploffen. Palestijnen in bezet gebied, meer en meer teleurgesteld in de diplomatie-politiek van PLO-leider Yassir Arafat, gaan hun hoop vestigen op ex tremistische leiders zoals George Habash van het Volks front voor de Bevrijding van Palestina. Enkele dagen gele den zei Habash in een inter view dat „de Palestijnen de Intifada zodanig moeten esca leren, dat de vijand (Israel) haar verliezen niet meer aan kan". De Israeli's, geconfronteerd met een uitzichtloze volksop stand, graven zich in met tac tieken die op z'n minst verba zing wekken. De nieuwe com mandant van de Westelijke Jordaanoever, generaal Yit- schak Mordechai, vindt dat het leger „overal" moet zijn om „het hart van de opstand te treffen". Zijn fantasierijke strijdmethoden hebben de joodse kolonisten, zoals ze zelf zeggen, een „nieuw gevoel van veiligheid" gegeven. Bij Etos word je pas echt verwend! Delft, Brabantse Turfmarkt 95. Den Haag, Frcderik Hendriklaan 128, Het Kleine Loo 412, Spuistraat 2 -2a, Theresiastraat 125, Leidschendam, Jasmijnhof 5. Rijswijk, In de Boogaard J39-40. Voorburg, Julianaplein 26. Voorschoten, Schoolstraat 46, Wassenaar, Langestraat 117, Zoetermcer, Dorpsstraat 88, Promenade 158. in 8 soorten, 3 stuks j^4T Andrélon Shampoo, in 9 soorten, flakon a 300 ml MET GRATIS KAM Aqua Fresh 1 Lux Line Badschuim, in 2 soorten, flakon a 500 ml Lux Line Douche, in 2 soorten, flakon a 250 ml Lux Line Zeep* in 2 soorten, 1 /I k stuk a 125 gram 4 MET WEDSTRIJD! WIN EEN BEAUTY CASE Elsève Shampoo, 2 flakons vJl a 250 ml SS& U MET GRATIS FLAKON CRÈMESPOELING A 200 ML Plax Mondwater, flakon a 250 ml Modess Zacht en Zeker Inlegkruisjes, zm 7 sQ a 30 stuks A20" Hansa vital Vitamine-C Tabletten, 250 stuks Gallery Facepowder Compact, per doosjeSr99"^ Compact, Nr. 7 Eyeshadow^ th°, QQS per doosjei2t5C Etos Tandpasta Anti-Tandsteen, 'S99a Etos Tandpasta Gel, 2 tubes Etos Tandpasta met Fluor, 2 tubes a 50 ml 1 "~7G" Etos Tandpasta Medicinaal, tube :1 X I W a 50 ml Clearasil Schuimgel voor de gevoelige huid, "7l 150 ml &A5 /O

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8