Middel ontdekt tegen zenuwbes ehadiging bij chemotherapie Achter Franse 'sluierkwestie' schuilt grote angst voor islam Nieuwe toepassing echoscopie voor vroege zwangerschap Dekker superieur in squashderby BINNENLAND/BUITENLAND üiid&iQowumt WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 PAGINjBl Ria Lubbers wil in kroeg en kunst DEN HAAG Ria Lub- bers, echtgenote van de demissionaire minister president, wil in de Rot terdamse wijk Kralingen een eigen kroegje gaan beginnen. Een half jaar geleden mislukte een po ging daartoe, omdat het beoogde pand „zo schan dalig duur was". „Maar wie weet komt het er nog eens van", aldus Ria Lub bers. Nederlands „first lady" vertelt over haar plannen in het vak blad Horeca. Haar uitgespro ken voorkeur gaat uit naar „een gewoon pilsje, uit een fluitje" in een gelegenheid ..waar je zo eens even binnen kunt lopen om een praatje te maken". „Zelfs bij de koningin is het nu zo dat achter op het blad met deftige drankjes altijd een pilsje staat", zegt Ria Lub bers. Ze heeft al een naam: 't Orgeltje, naar een antiek orgel tje dat ze ooit ergens zag staan. Aan de benodigde papieren ontbreekt het Ria Lubbers overigens nog. „Horecapapie- ren? O ja, zou dat moeten...Nou ja, dat lijkt me ook te gek. In zo'n grote zaal examen doen...". Ook anderszins doet mevrouw Lubbers deze dagen van zich spreken. Samen met de zakenman Fred Matser heeft ze de stichting Peace Child Nederlandopgericht. Die stichting maakte een musi cal „D'r op of d'r onder", over het milieu. Alle basisscholen in Nederland krijgen deze week een brief van Ria Lubbers, waarin ze vraagt de musical op schoolavonden te spelen. Rijnsburgse Boys eerste finalist Zilveren Molen LEIDEN Rijnsburgse Boys is de eerste ploeg die zich heeft geplaatst voor de finale van het Zilveren Molentoernooi. Gister avond won de ploeg van Arie Kurver met 0-2 van zaterdag-tweedeklasser Leiden, waarmee de plaatsing een feit werd. De overwinning van de Rijnsburgers was terecht. Met name gedurende de eerste vijfenveertig minu ten was er sprake van een klasseverschil. Nico Oosterlee opende halver wege de eerste helft de score in deze wedstrijd, waarvoor een redelijke belangstelling van het publiek bestond. Oos terlee passeerde met een kop bal de Leiden-keeper. On danks het feit dat Rijnsburgse Boys ook na deze treffer het beste van het spel hield, werd er voor rust niet meer ge scoord. Toen de tweede helft halver wege was, verdubbelden de Rijnsburgers hun voorsprong. Martin de Louw ontving van Huug Aandewiel de bal, om speelde fraai de keeper en te kende 0-2 aan. Eén van de weinige mogelijkheden van te genstander Leiden was een bijna perfect uitgevoerde vrije trap van Hassan Kartel. Hij krulde de bal over het uit Rijnsburgse Boys-spelers opge trokken muurtje, maar mikte iets te hóóg. De bal raakte de lat. De andere halve finale in het Zilveren Molentoernooi gaat tussen de twee Katwijkse eer steklassers Quick Boys en Kat wijk. De wedstrijd stond aan vankelijk voor volgende week dinsdag gepland, maar is op verzoek van Quick Boys ver plaatst naar dinsdag 14 no vember, 20.00 uur. Grote onrust in top verpleeghuizen DEN HAAG In de top van de Nederlandse ver pleeghuizen heerst een grote bestuurlijke onrust. In ruim veertig procent van de verpleeghuizen is de afgelopen vijf jaar de directie gewisseld en in een kwart van die gevallen zelfs twee maal. Dat alles heeft gevolgen voor het beleid in een ver pleeghuis. Daarbij staat het hoofd verplegings dienst precies tussen het financiële en het zorgbe leid in. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Vereniging van Leidinggevende Verpleegkundigen (NVLV) dat vandaag op een congres in Den Haag wordt gepresenteerd. Het gaat om een steekproef onder 53 van de 326 ver pleeghuizen. De NVLV benadrukt de moeilijke positie van het hoofd verplegingsdienst van wie organisatorisch maar ook inhoudelijk veel wordt gevraagd. PvdA-Rotterdam wil geen college met VVD èn CDA ROTTERDAM Het gewestelijk bestuur van de Partij van de Arbeid in Rotterdam acht het uitgesloten, dat er na de gemeenteraadsverkie zingen volgend jaar een college met VVD èn CDA wordt gevormd. Het bestuur vindt een dergelijke coalitie-vorming „naar rechts" onge wenst en onnodig. De partij heeft al jaren grote weerstand tegen zo'n afspiegelingscollege. Het standpunt van het gewestelijk bestuur is lijn recht in tegenspraak met de aanbevelingen van de commissie Albeda om te komen tot de vor ming van een zo breed mogelijk samengesteld college. De commissie deed twee jaar geleden op verzoek van het gemeentebestuur tal van aanbevelingen voor de economische vernieu wing van Rotterdam. Gewestvoorzitter Van Dijk acht samenwerking met de VVD uitgeslo ten maar met het CDA veel waarschijnlijker. HSA wil verkoop Goalkeeper aan Saudi's en Koreanen DEN HAAG Saudiarabië en Zuidkorea beho ren tot de landen die de Hollandse Signaal Appa raten (HSA) beschouwt als potentiële afnemers van de Goalkeeper. De Goalkeeper is een snel vuurkanon tegen vijandelijke raketten waarvoor HSA een deel van de vuurleiding vervaardigt. Vertegenwoordigers van de marines van beide landen, plus die van onder meer enige NAVO- landen, woonden gisteren aan boord van het fre gat „Jacob van Heemskerck" een Goalkeeper- demonstratie bij. De Goalkeeper bestaat uit een Gatling-kanon van het Amerikaanse bedrijf Ge neral Electric, dat uit zeven lopen zeventig 30- mm kogels per seconde afvuurt. Het vuurlei dingssysteem is voor een deel eveneens Ameri kaans. Behalve opdrachten voor de Nederlandse en Britse marine is er een bestelling uit een Golfstaat, waarschijnlijk Koeweit. Lubbers ergert zich aan reisjes bewindslieden DEN HAAG Premier Lubbers heeft zich de afgelopen dagen geërgerd aan een aantal VVD-bewindslieden die op de valreep van de demissionaire kabinetsperiode nog bui tenlandse reisjes hebben gemaakt. Ook de PvdA heeft zich hierover opgewonden. Ka merlid Jan Schaefer heeft opheldering ge vraagd over een reis van VVD-minister De Korte naar Israel. Volgens de Nederlandse ambassade in Tel Aviv gaat het om een pri- vé-bezoek. De Korte zelf houdt echter vol dat het een ministerieel werkbezoek betreft op uitnodiging van „liberale vrienden in het Likud-blok". Ook de reizen van minister Smit-Kroes naar Indonesië, de Filipijnen en Japan en van minister Nijpels naar Polen acht Lubbers overbodig. Dees: geen maatregel tegen organenhandel DEN HAAG Staatssecn ris Dees (volksgezond^ vindt het niet nodig tijdeli maatregelen te treffen om handel in donororganen mogelijk te maken. Hij hi >ef dit geantwoord op schriftel vragen aan de VVD-Twee Kamerleden Terpstra en benga. Dees wijst erop dat werkt aan een wetsvoorstel gaantransplantaties. Rond jaarwisseling zal hij een c ,nJ cept-wetsvoorstel voor adv naar de Nationale Raad v >nj de Volksgezondheid sturen de loop van 1990 kan de Tw an de Kamer het wetsvoorstel gemoet zien. UTRECHT Op het Ru- dolf Magnus Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht is een middel ont dekt dat zenuwbeschadi gingen kan voorkomen die ontstaan bij de toedie ning van het medicijn cis- platin aan kankerpatiën ten. Het lijkt niet ondenk baar dat het middel ook zenuwbeschadigingen die een andere oorzaak heb ben, kan tegengaan en al ontstane beschadigingen zou kunnen herstellen. De ontdekking werd vermeld bij de behandeling van het proefschrift van de arts R. Gerritsen van der Hoop die het onderzoek bij de kanker patiënten heeft gecoördineerd. Hij promoveerde gisteren tot doctor in de geneeskunde. Cisplatin wordt vaak gebruikt bij eierstok-, zaadbal- en blaas kanker. Bij hoge doseringen treedt altijd beschadiging op van de gevoelszenuwen in ar men en benen. Als het er naar uitziet dat dit tot blijvende in validiteit gaat leiden wordt de therapie meestal afgebroken. Het Rudolf Magnus Instituut doet al jaren onderzoek naar de mogelijkheid om zenuwbe schadigingen te herstellen. In experimenten met ratten is aangetoond dat ACTH (een bijnier stimulerend hormoon) en verwante neuropeptiden een gunstig effect hebben. Daarna zijn proeven gedaan met een klein stukje van het hormoon, Org 2766 genoemd, dat geen effect heeft op de bij nier en dus geen bijwerkingen. Het nieuwe middel bleek bij ratten die cisplatin toegediend kregen zenuwbeschadigingen te voorkomen. Ook leidde het tot een sneller herstel van al beschadigde zenuwen. Volgens het instituut is dit uniek omdat er nog nooit een stof is ge weest waarvan onomstotelijk is vastgesteld dat ze deze effec ten heeft. Promovendus Gerritsen van de Hoop geeft een toelichting op' zijn motor prof. Gispen, rechts dr. J. Neijt. Daarna is in zes academische ziekenhuizen en kankerklinie ken in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Leiden onder zoek gedaan bij 55 patiënten met eierstokkanker. Zij wer den in drie groepen verdeeld: twee kregen verschillende do seringen Org 2766 en één een ,,nepmiddel"(placebo). Bij alle patiënten werd de trillingszin - die het eerst door cisplatin wordt aangetast - gemeten. Ze werden ook neurologisch on derzocht en de onderzoekers registreerden eventuele klach ten. Na vier en nog duidelijker na zes kuren met cisplatin trad bij de patiënten die een placebo kregen een „dramatische" ver slechtering op van de trillings zin. Die bleef uit in de groep waaraan de hoogste dosering van het neuropeptide was toe gediend en was minder in de groep met de lage dosering. De hoge dosering leidde ook dui delijk tot minder klachten en neurologische afwijkingen. Org 2766 heeft volgens de derzoekers geen invloed - het effect van het medicijn c platin. De behandeling dai mee kan langer worden voo n gezet zonder dat de kwaliti van het leven wordt aangeta Per jaar komen er 700 „nie we" patiënten bij met eiersto f kanker in een vergevorde stadium. Een kwart leeft n na vijf jaar. Daarvan heeft E helft zenuwbeschadigingen tazi gevolge van de behandelde met cisplatin. Doden en gewonden bij ongeluk op Voorne Twee mensen zijn gisteravond om het leven gekomen door een ongeval op de provinciale weg N57 tussen Hellevoetsluis en Zwartewaal. Drie mensen liepen zware verwondingen op. Vermoedelijk zijn eerst een personenwagen en een vrachtwagen frontaal tegen elkaar gebotst, waarna twee andere personenwagens op de enorme ravage inreden omdat zij niet meer op tijd konden stoppen. De twee doden zaten in een personenauto die frontaal werd aangereden door een vrachtwagen met vis. Een derde inzittende van de personenauto raakte zwaargewond. Ook de bestuurder van de vrachtwagen en zijn bijrijder liepen zeer ernstige verwondingen op. FOTO: anp ROTTERDAM Met de al enkele jaren gebruikte trans- vaginale echoscopie is het nu ook mogelijk om lichamelijke afwijkingen van het embryo na acht weken zwangerschap te zien. Ook is veel eerder dan voorheen een buitenbaarmoe- derlijke zwangerschap vast te stellen. Deze vorm van echos copie werkt ook effectief bij reageerbuisbevruchting. Bij transvaginale echoscopie wordt met een staaf in de va gina de onderbuik via geluids golven bekeken. Deskundigen praten begin november op een internationaal congres op de Erasmus Universiteit in Rot terdam over de nieuwe toepas singen. De gebruikelijke echoscopie (geluidsgolven door de buikwand) heeft de beper king dat vooral in de vroege zwangerschap de holte in de onderbuik niet goed te zien is. Met transvaginale echoscopie kan dat wel omdat de geluids golven dichter bij de organen kunnen komen. Bovendien worden de beelden scherper. De methode wordt volgens de Voorburgse gynaecoloog dr. C. Jansen, betrokken bij het con gres, al in de meeste zieken huizen toegepast. De nieuwe toepassingen zijn echter nog niet erg bekend. Een zwanger schap buiten de baarmoeder kan gevaarlijk zijn. De gewone echoscopie was echter nauwe lijks in staat die vroegtijdig aan te tonen, zodat bijna altijd een kijk-operatie nodig was. Met de nieuwe methode hoeft dat niet en kan sneller worden begonnen met de behandeling. Ook is aan het embryo nu al na acht weken zwangerschap te zien of de hersenaanleg ont breekt. Het vruchtje is dan on geveer twee centimeter groot. Voorheen was dat pas duide lijk na zestien weken. Het is voor de vrouw zowel lichame lijk als geestelijk beter derge lijke afwijkingen zo snel mo gelijk te weten, aldus Jansen. Bij reageerbuisbevruchting kan nu veel preciezer een eitje worden weggenomen en later na bevruchting weer terugge plaatst, zodat de kans op suc ces groter is. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA \jimbihike Bin je daar (c) Standaard UitQeverlJ/Wavery Productions Laatste handtekening in woonoord Lunetten VUGHT Het enige gezins hoofd in het Molukse woon oord Lunetten in Vught dat tot nu toe weigerde een handtekening te zetten onder een contract met het ministe rie van WVC is gisteravond gezwicht voor de aandrang van de kampraad. De man heeft alsnog getekend. Daar mee is voldaan aan een van de belangrijkste voorwaar den van WVC. Het ministe rie wil het woonoord alleen renoveren als alle gezins hoofden een verklaring teke nen waarin onder meer staat dat ze bereid zijn in de toe komst huur te betalen. Het kabinet neemt vrijdag een beslissing over de toekomst van Lunetten. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Wat een paar weken geleden begon als een incident op een school in de Noordfranse stad Creil is ondertussen een 'nationale kwestie' gewor den. Het al dan niet toe staan aan islamitische scholieren op de openbare school hun 'koranische' hoofddoek op te mogen houden, begint Frankrijk te verdelen in voor- en te genstanders, als ging het het om qen nieuwe affaire Dreyfuss. Onder de voorstanders bevin den zich uiteenlopende per soonlijkheden als Danièle Mit terrand, premier Rocard, bis schop Decortray van Lyon, de rechtse filosoof Andre Fros- sard, opperrabbijn Goldman en sjeik Hadam, de rector van de grote moskee in Parijs. „Degenen die de moslims wil len hinderen in hun geloofsbe lijdenis geven blijk van intole rantie", zo laat zich de verde digde stelling samenvatten. Daarbij wordt dan de aanteke ning gemaakt dat het verstan diger is islamitische meisjes (met hoofddoek) op openbare scholen te houden dan de kin deren te 'verbannen' naar par ticuliere 'scholen met de ko- Bang maken De tegenstanders zijn (uiter aard) te vinden in kringen van het extreem-rechtse Nationale Front, maar ook socialistische kopstukken als Pierre Mauroy, onderwijsminister Jospin en de liberale fractievoorzitter in de Assemblee Nationale, Charles Millon, willen af van de om streden doek. De argumenten van Le Pen zijn daarbij niet dezelfde als die van minister Jospin. Waar de eerste de Fransen bang pro beert te maken met nachtmer- rie-achtige voorstellingen van een 'Bayrut aan de Seine', gaat de bewindsman uit van het 'neutrale karakter' van het openbare onderwijs. „Het gaat niet om de hoofd doek, maar vermeden moet worden dat de school een span ningsveld wordt tussen gelo ven en ideologieën", aldus Jos pin, die vindt dat het openbare onderwijs open moet staan voor iedereen maar dat „osten sieve geloofsmanifestaties" bui ten de deur dienen te blijven. Een derde groep vindt dat de affaire in Creil is opgeklopt en al te veel aandacht in de pers heeft gekregen. Onder dege nen die menen dat de oplossing zichzelf aandient zijn oud-pre sident Giscard (die wel om een debat over de 'Franse identi teit' heeft gevraagd), EG-com- missievoorzitter Delors, kardi naal Lustiger van Parijs en de vice-voorzitter van de federa tie van Franse protestanten. In kringen van Franse mos lims tenslotte zijn de meningen verdeeld. Het fanatisme waar mee de orthodoxe splinter groep 'De stem van Islam' on langs door de straten van Pa rijs trok is door de meerder heid van de islamitische fede raties in Frankrijk afgewezen als 'provocerend'. Gevreesd wordt voor een verpolitisering van de kwestie. Punkkapsel Uiteraard gaat het in deze zaak om meer dan de hoofddoeken van een paar devote meisjes. De kern is dat de islam inmid dels de tweede godsdienst van Frankrijk is geworden, na het katholieke geloof. Volgens schattingen zouden er momenteel tussen de drie en vier miljoen gelovigen zijn, de meesten afkomstig uit voorma lige Franse koloniën. Ze zitten ingeklemd tussen 44 miljoen katholieken, een miljoen pro testanten en 800.000 joden. De integratie van de muzel mannen verloopt allerminst eenvoudig. Grote problemen zijn gerezen in Lyon, waar de jonge gaullistische burgemees- In Parijs werd deze week door vrouwen gedemonstreerd voor het het dragen van de sluier. foto: ap ter Miche Noir toestemmir heeft gegeven voor de bou van een 'moskee-kathedrai met een minaret van 24 mete hoogte. Vooral dat laatste wel te grote beroering. Het Front National buit de oi bekendheid met het geloof v« de ander medógenloos uit. 1 Pen laat geen kans onbeni 1 om buitenlanders, en dan voorkeur 'Arabs', tot zondebo te bombarderen. Daarbij is he imago van de islam er na d 1 gebeurtenissen in Iran en d mede daaruit voortvloeiend bomaanslagen in Parijs (1986 niet beter op geworden. Iran sluiers, terroristen en bomma zijn voor niet weinig Fransei éen pot nat. Onbekend „Mitterrand krijgt volgend jaai de Nobelprijs van de vrede want hij regeert in het enigi Arabische land waar geen oor log heerst", zo luidt een twij felachtig grapje van dit mo ment. De burgemeester var; het gehucht Charvieu-Chavag- neux die „per ongeluk" de bulldozer op een als regionale moskee gebruikte schuur af stuurde, heeft tal van adhesie betuigingen ontvangen. On danks hun historische aanwe zigheid in de arabische wereld zijn de meeste Fransen totaal onbekend met (en dus bang voor) de islam. Niet verbazing wekkend is in dat opzicht dal blijkens een in Le Parisien ge publiceerde opiniepeiling 48 procent van de ondervraagden het eens is met de rector van de inmiddels internationaal be kende school in Creil. Hij stuurde de islamitische meisjes naar huis omdat ze weigerden hun hoofddoeken af te doen. Nadat vorige week een com promis was gevonden met de vader van de kinderen (de hoofdoeken zouden tijdens de les af gaan) kwam de affaire weer terug bij af. Aangemoe digd door militante moslimbe wegingen eisen Leila en Fati- ma nu hun 'heilige rechten'. Tot nader order zitten ze afge zonderd van hun klasgenootjes, in de schoolbibliotheek. WARMOND/LEIDEN De Dekker-dames toon den zich in de derby in de eerste divisie van de squa- shcompetitie superieur aan de LSRC. De eerste teams van de SRC Alphen bleven in de tweede divi sie zelfs zonder gamever- lies. Van echte strijd was bij Dek ker Warmond in de derby te gen de dames van de Leidse SRC nauwelijks sprake. Jana van Duyn won de eerste en enige game van de wedstrijd in haar partij tegen Viviënne Aalbers met 9-4. De tweede en derde game gingen na veel strijd met 9-6 en 9-7 verloren. Dekker-speelster Aalbers ze gevierde in de vierde game met 9-2. Mary Gillies verving de om studieredenen afwezige Dominique Fleur bekwaam. Met 3-0 werd de op de Neder landse ranglijst ruim 100 plaat sen lager gerangschikte Karin Swiers kansloos gelaten. Op de singleplaatsen één en drie klopten Liz Weare en Jacque line Kiebert, eveneens zonder gameverlies de LRSC-sters Kitty Klaassen en Claire Fre- ling. Bij winst volgende week dins dag in de confrontatie met Kampong II kan Dekker de koppositie in de eerste divisie B van de Utrechters overne men. De Leidse SRC moet de zelfde avond van mede rode lantaarndrager Marquetsers winnen om kansen op behoud in eigen hand te houden. Bij dit sleutelduel ontbreekt Ka rin Swiers en speelt Kitty Klaassen haar voorlopig laat ste officiële partijen voor de LSRC. De topteams van SRC Alphen speelden niet meer dan de mi nimaal vereiste twaalf games in de ontmoetingen met het vierde damesteam van de Haagse SRC en de heren van Klaverstede. Niettemin een goede voorbereiding voor vol gende week dinsdag, als de wedstrijden om de koppositie tegen Leyens I respectievelijk Diepput II staan gepland. Door partijwinst van Ton Creighton, Carel de Bruyn en Jaap de Zwart en verlies van kopman Luike Tjebbes bereik te het tweede herenteam van Dekker een 3-1 winst op Ley ens II. PETER KLEIN Mama, bestaan er nog echte panda's? GEEF OM DE TOEKOMST. Word voor f2750 donateur van h«< Hatuur Food*. Giro 25, Z*ot.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4