ivieren aan de monitor Spaarvoor gratis Mouinex artikelen. IMieuwO I IJKSWATERSTAAT WERKT MET GEAUTOMATISEERD MEETNET "purgemeester n korpschef i?ivan Breda lemen ontslag Brinkman wilde TV10 voor Nederland behouden Minister Smit-Kroes wil zelf in Kamer Granaria-beleid verdedigen Unie BLHP mikt op drie procent loonsverhoging 0 iNteenbib^ CU Witte Reus Dixan PbtsA JNNENLAND SaidóaQowumt WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 PAGINA 3 %asson dient nhadeclaim in ■f^ASTRICHT De voormalige direc- r beleggingen bij het ABP, mr.drs. E. ^sson, heeft bij de rechtbank in Maas- :ht een schadeclaim ingediend tegen 1' staat wegens gemaakte advocaten- en ^skosten in een door de Maastrichtse titie geseponeerde strafzaak. Zijn idsman, mr. A. Pfeil, wil over de hoog- van het bedrag niets kwijt. De claim kc ;ft betrekking op de door de justitie -Oiptijds aanhangig gemaakte „steekpen- eeigenzaak" die gespeeld zou hebben bij er reddingsactie rond de Westland recht Hypotheekbank (WUH). Masson 'i daarbij twee huizen tegen een voor- lige PriJs hebben gekregen in ruil voor order van 150 miljoen gulden. Opnieuw benzinelek op luchtmachtbasis DEN HAAG Bij een op slaginstallatie op de lucht machtbasis Soesterberg is gisteren bij het overpompen per abuis een onbekende hoeveelheid kerosine gelekt. Het is de tweede maal bin nen enkele dagen dat bekend wordt dat op een lucht machtbasis vliegtuigbrand stof in het milieu terecht is gekomen. In april lekten en kele tienduizenden liters ke rosine in de grond en een sloot op de vliegbasis Volkel, zo bleek afgelopen vrijdag. De marechaussee onderzoekt beide zaken. Van der Stoel krijgt toch visum DEN HAAG Oud-minister van buitenlandse zaken mr. M. van der Stoel heeft toch een visum voor Tsjechoslowakije ontvangen. Of hij dit alsnog zal gebruiken om naar Praag te gaan, is nog niet bekend. Van der Stoel had het week einde van 14 en 15 oktober Tsjechoslowakije willen bezoe ken in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Nederlands Helsinki Comité. Hij had in Praag besprekingen willen voeren met zijn Tsjechoslo- waakse oud-collega Jiri Hajek, die een soortgelijk Comité leidt. Ruim een miljoen voor biologische landbouw DEN HAAG Minister Braks van landbouw heeft 1,2 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een projekt voor omschakeling naar biolo gisch geteelde landbouwprodukten gedurende de komende vier jaar. De Biologisch Dynamische Vereniging en de Nederlandse Vereniging van Ekologische Landbouw krijgen daarvan elk jaar lijks 100.000 gulden om extra mankracht te kun nen aantrekken. Bij biologisch dynamische en ekologische landbouw gaat het om het niet of zo min mogelijk gebruiken van bijvoorbeeld kunst mest en bestrijdingsmiddelen. De inzet van ar beid neemt in beide systemen een belangrijke plaats in. Het gaat vaak om gemengde bedrijven die voor hun eigen mest zorgen. Braks wil de sector stimuleren en nieuwe mogelijkheden scheppen voor een landbouw zonder overpro- duktie en milieuproblemen. L Oude stadsmuur in Rotterdam ROTTERDAM - Tijdens graafwerk zaamheden voor de bouw van de spoortunnel in Rotterdam is men ge stuit op een 15e eeuwse muur en twee torens naast het metrostation Blaak. De restanten strekken zich uit over een lengte van 30 meter. Archeologen van de gemeente Rot terdam krijgen de gelegenheid de vondst nauwkeurig te bestuderen, maar daarna zal het metselwerk moeten worden gesloopt om de aan leg van de spoortunnel mogelijk te maken. In dezelfde bouwput zijn be- woningssporen uit de 10e tot de 12e eeuw aangetroffen. Het gaat daarbij om sporen van kuilen, slootjes en een waterput. De nederzetting ging vermoedelijk ten onder door een overstroming van de Maas in 1164. Woningsubsidie vooral voor lage inkomens DEN HAAG Bijna driekwart van de huurwoningen die met rijkssubsidie worden verbeterd, wordt bewoond door huishoudens met een inkomen van minder dan 30.000 gulden netto per jaar. Na verbetering willen 4 van de 5 huurders in de woning blijven. Dit staat in een onderzoek naar de ef fecten van de verbetering van huurwoningen, dat staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) giste ren heeft gepubliceerd. Jaarlijks trekt het rijk circa 1,5 miljard gul den uit voor woningverbetering. In 1987 werd voor 87.500 gulden een verbeteringsbeschikking afge geven. VZS verlaagt premie ziektekosten fors UTRECHT VZS Ziekte- kostenvérzekering in Tilburg gaat de premies voor vrijwel de meeste verzekerden op 1 januari met 10 procent verla gen. Tegelijkertijd wordt het verzekerde pakket uitge breid. VZS is een onderlinge waarborgmaatschappij zon der winstoogmerk met 130.000 verzekerden. De ver laging is onder meer moge lijk doordat op 1 januari van dit jaar verschillende ver strekkingen (poliklinische psychiatrie en kunst- en hulpmiddelen) zijn overgehe veld naar de algemene wet bijzondere ziektekosten. i I VANDAAG IN HET W ILYSTAD Het heeft Z$s van een intensive-care leling van een zieken de waterkwaliteit de grote rivieren in tejïderland staat vanaf orgen onder volledig ^automatiseerde contro- inuit zeven meetstations de IJssel, Rijn, Maas, rcfck en Waal wordt voortaan uur per dag de conditie van 's~tj ernstig zieke patiënt nauw- Tfjzet in de gaten gehouden, pat de conditie plots achter- fe, dan klinkt in het zenuw- ntrum in Lelystad het alarm Mensenhanden komen er .(et meer aan te pas. '^missionair minister Smit- Hroes van verkeer en water- Elaat zal morgen in het meet- erfetion Lobith dit nieuwe armsysteem, voorzien van de lam Aqualarm, in gebruik ■men. Het waterkwaliteits- heeft zo'n 5,5 miljoen hulden gekost. zeven meetstations (Kam- Lobith, Stevensweert, ijsden, Keizersveer, Vuren Hagestein) zijn van de no- je apparatuur vooi-zien, waardoor geheel automatisch monsters worden genomen, deze metingen kunnen liét alleen organische en anor ganische microverontreinigin (bepaalde bestrijdingsmid delen) worden opgespoord, tiaar wordt het rivierwater te llens gecontroleerd op zware ^netalen, zuurstof, tempera- zuurgraad, chloride en Nederland: toch geld voor Rijnzoutverdrag MAINZ De Nederlandse re gering komt terug van haar besluit, geen geld meer be schikbaar te stellen ter realise ring van het internationale Rijnzoutverdrag. Dat bleek gisteren op een persconferen tie in Mainz, waar de waterlei dingbedrijven in Duitsland en Nederland die Rijnwater ge bruiken als basis voor drink water vandaag en morgen hun twaalfde werkcongres houden. De resultaten van de metingen in de stations worden continu doorgegeven aan een centrale computer bij de Dienst Bin nenwateren/RIZ A van Rijks waterstaat in Lelystad. Alarm Daar, in het Aqualarm-cen- trum, kan worden berekend of er aanleiding is om in te grij pen. De centrale computer re kent daarbij zelf uit in hoever re voor elk station vooraf ge stelde maximumwaarden wor den overschreden. Is dat het geval dan gaat een alarm af. Op basis daarvan kan direct actie worden ondernomen. De gegevens die in Lelystad worden verzameld, gaan naar de diensten van rijkswater staat in de provincies en de drinkwaterleidingmaatschap pijen. Die laatsten kunnen aan de hand van die al dan niet alarmerende gegevens bepalen of de inlaat van rivierwater voor de drinkwatervoorzie ning tijdelijk gestopt, moet worden. Overigens is er nu ook al spra ke van een uitgebreid contro le-apparaat. Daarbij gaat het echter om het (met de hand- )nemen van monsters op een groot aantal plaatsen, die in een laboratorium geanalyseerd moeten worden. „Maar", weet Aqualarm-pro- jectleider F.J. van Poorten, „dit systeem werkt veel effec tiever en sneller". Een van de voordelen is dat vooraf nauwgezet kan worden berekend op welke wijze be paalde stoffen hun weg zullen zoeken in het Nederlandse ri vierenstelsel. Van Poorten: „We kunnen heel goed volgen hoe een be paalde stof zich verspreidt. Bo vendien berekent de centrale computer aan de hand van al lerhande gegevens in hoeverre er risico's zijn voor het water milieu. Bij calamiteiten weten we veel eerder waar we aan toe zijn" Buurlanden Al jaren worden we op gezette tijden opgeschrikt door alar merende berichten over be paald niet frisse stoffen in de rivieren. Veelal daarin terecht gekomen via lozingen in de buurlanden. Af en toe komt de drinkwatervoorziening, voor een deel afhankelijk van het rijkelijk door Nederland stro mende rivierwater, in gevaar. Dat het louter kommer en kwel is met de kwaliteit van het rivierwater spreekt ir. F. Dijkema van de Directie Bin nenwateren/Riza van Rijks waterstaat tegen. Met name de situatie op de Rijn (en in het verlengde daarvan de IJssel) is volgens hem in vergelijking met de jaren zeventig sterk verbeterd. „In Westduitsland en Zwitserland zijn wel dege lijk maatregelen genomen. Het aantal zware metalen in de Rijn is bij voorbeeld drastisch teruggedrongen. Ook de fos faat-gehaltes zijn afgenomen". „Nee, we zijn er zeker nog niet. Het probleem is dat er steeds weer nieuwe soorten stoffen bij komen die we nog niet kennen en waar we dus ook nooit naar hebben ge zocht". Eén rivier springt er in nega tieve zin uit: de Maas. De stroom schadelijke stoffen die vanuit België via de Maas on gehinderd ons land instroomt wordt met de dag groter. Vooralsnog lijkt er weinig be weging te zitten in de onder handelingen hierover, weet ook Dijkman. Hij houdt zich echter op de vlakte. „Moeilijk om daar iets over te zeggen", verzucht hij. De conclusie dat met Aqua larm een waterdicht alarme ringssysteem op poten is gezet, gaat projectleider Van Poorten net iets te ver. „Zeker, we ko men hiermee een heel eind. Maar ik moet eerlijk toegeven dat er een aantal calamiteiten overblijft, dat hiermee niet zal worden opgespoord. Het is on mogelijk om alle stoffen op deze wijze in het rivierwater te meten". Rijkswaterstaat hoopt dat er een preventieve werking uit gaat van het systeem. „We willen laten zien dat we heel alert zijn. Dus dat we illegale lozingen heel snel kunnen waarnemen. De kans dat we de vervuilers bij de kop kun nen pakken wordt daarmee groter". GOOS DE BOER Prins Bernhard geeft de bevers in de Biesbosch de vrijheid. foto: Weer beverparen in Biesbosch uitgezet DRIMMELEN De zes Oost- duitse bevers, die vorig jaar oktober als experiment in de Biesbosch werden uitgezet, hebben gezelschap gekregen van veertien soortgenoten af komstig uit hetzelfde Elbe-ge- bied. Prins Bernhard opende gisteren de twee transportkis- ten, waarna de één meter lan ge dieren hun kunstburcht in waggelden. Sinds 1791 zijn de bevers uit de Biesbosch verdwenen en sinds 1826 zelfs uit heel Nedèr- land. Twee jaar geleden kwam Staatsbosbeheer met het plan voor het opnieuw introduce ren van dit dier. De grote vraag waarop antwoord moest komen: kunnen bevers on danks de vervuiling van het oppervlaktewater toch (weer) leven in Nederland? De zes bevers die vorig jaar werden uitgezet, kwamen uit het ge bied van de Elbe-monding in Oostduitsland. Dat is nog ster ker vervuild dan het water van de Biesbosch. In het afgelopen jaar hebben de bevers het goed gedaan, zo bleek gisteren. Maar jongen zijn er echter nog niet geko men. Met het uitzetten van de tweede serie bevers, waardoor het totaal op twintig komt, wordt die kans nu aanzienlijk groter geacht. Ook de komen de drie jaren zullen er nog meer bevers worden uitgezet. De jeugdorganisatie van het Wereld Natuurfonds heeft voor het beverproject 100.000 gulden ingezameld. q ni y S%REDA Burgemeester vt. Feij van Breda en korpschef M. Strooper gisteren hun ont slag aangeboden. Strooper bn Feij hebben al ruim twee jaar ruzie over het •functioneren van de poli- lurgemeester Feij wil meer >olitie op straat en Strooper 'il meer rechercheurs in Verband met de toenemende georganiseerde criminaliteit, 'e spreken niet meer met el- caar en communiceren uit sluitend schriftelijk. in een persverklaring zégt "'eij tot zijn besluit te zijn ge- tomen nadat de korpschef ejzijn ontslag had ingediend. „Verwacht mag worden dat ik gedurende een langere pe- lolriode alleen en vervolgens 1 iet een nieuw aangetrokken iorpschef de-problemen bin- ien het korps zou moeten iplossen. Daarnaast lijkt het [mij niet wenselijk betrokken te worden bij de benoeming Jvan een nieuwe korpschef. iHet lijkt mij zuiverder dat mijn opvolger daarbij een be langrijke rol speelt", aldus Feij in zijn verklaring. Hoofdofficier van justitie mr. A. Kalthoff had eind augus tus al eens ingegrepen in de ruzie en de dienstcommissie van de politie vroeg rond diezelfde tijd de commissaris van de koningin mr. F. Hou- ben rechtstreeks in te grij pen. Het college van wethouders zegt in een verklaring over het ontslag van Feij: „De om standigheden waaronder en het tijdstip waarop hij naar zijn oordeel deze stap heeft gemeend te moeten nemen, betreuren wij ten zeerste, omdat naar ons oordeel een goed bestuurder, die erg ac tief bij voor Breda zeer be langrijke ontwikkelingen be trokken is, hiermee voor de stad verloren gaat. Ons rest op dit moment niets anders dan zijn persoonlijk besluit te respecteren". (Vervolg van de voorpagina) Mogelijk heeft minister Brink man (wvc) ook een rol ge speeld bij het afketsen van het contract tussen TV10 en TF1. De bewindsman heeft TV10 maandagavond dringend afge raden in het buitenland op avontuur te gaan. In een ge sprek met Joop van den Ende, waaraan ook vertegenwoordi gers van de TROS en de uitge vers VNU en Elsevier deelna men, wees Brinkman er nog maals op dat TV 10 al over en kele maanden een legale, Ne derlandse commerciële zender zou kunnen zijn. „Ik heb de mogelijkheden ge schetst voor in Nederland ge vestigde ondernemingen. Ik ben ervan overtuigd dat ook het nieuwe kabinet rekening wil houden met de belangen van serieuze gegadigden. De genen die door de vóórdeur ons bestel binnen willen ko men, zullen straks een faire kans krijgen. Daar is de op sta pel staande wijziging van de Mediawet voor bedoeld en daar heb ik met, nadruk op ge wezen". Kijkcijfers Brinkman heeft er belang bij dat TV10 in Nederland blijft. Hij heeft immers niet voor niets zijn best gedaan om een wijziging van de Mediawet er door te krijgen. Maar zoals de zaak er nu voor staat heeft niemand in Nederland veel zin om commercieel te 'gaan'. Men moet dan opboksen tegen zowel de STER als tegen RTL Veronique. Het enige commer ciële station in Nederland dat van hoge kijkcijfers en dus van voldoende inkomsten ver zekerd zou zijn is een combi natie van TROS en TV 10. TROS-directeur Cees Wolzak wil wel. Hij is zelfs bereid op zeer korte termijn uit het pu blieke bestel te stappen, als WVC hem de nodige zeker heid wil geven. Maar voor de financiën lijken TV 10 en TROS de uitgevers VNU en Elsevier nodig te hebben. Zon der garantie op een zendver gunning lijken deze bedrijven echter nog steeds niet geïnte resseerd te zijn. DEN HAAG Aan de zaak rond het Rotterdamse graan- veevoederbedrijf Granaria zal nog voor het aantreden van een nieuw kbinet een debat worden gewijd in de Tweede Kamer. Minister Smit-Kroes heeft gisteren tijdens een beslo ten vergadering van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat zelf op een open baar debat aangedrongen. Overigens wil ook de Tweede Kamer de Granaria-zaak ple nair behandeld zien. De minis ter zei haar beleid „met veel verve" te zullen verdedigen. Centraal daarbij staat de 9,4 miljoen gulden die Verkeer en Waterstaat aan Granaria heeft betaald voor het inleveren van een vergunning waarmee het bedrijf lading buiten de schip- persbeurzen om mocht vervoe ren. Dat was bijna 8,9 miljoen méér dan de 0,5 miljoen gulden waar de minister in eerste in stantie tegenover de Kamer over repte. Smit-Kroes heeft de commissie getracht uit te leg gen hoe dit verschil is ontstaan. De minister is daar volgens PvdA-kamerlid F. Castricum onvoldoende in geslaagd. „Ik blijf het een merkwaardige zaak vinden", zei hij. Granaria zag destijds van de vergunning af, na acties van beursschip- pers. Die bereikten hun hoogte punt met de blokkade van een Granaria-transport op de Mer- wede in Gorkum, vorig jaar juni. Ingrijpen door de politie kon worden voorkomen door dat Smit-Kroes een akkoord kon sluiten met de schippers. Het afstand doen van de ver gunning door \Granaria was hiervoor de „sleutel". Smit- Kroes meende dat dit de over heid slechts enkele tonnen zou kosten, maar een commissie kwam in mei dit jaar uit op een bedrag van 9,6 miljoen gulden. De minister negeerde in eerste instantie dit bindend advies van de commissie en besloot de zaak voor te leggen aan de rechter. Maar onder dreiging van nieuwe schippersacties Granaria kondigde toch weer eigen vervoer aan kwam Smit-Kroes uiteindelijk met Granaria een bedrag van 9,4 miljoen gulden als vergoe ding overeen. Granaria besloot in ruil hiervoor geheel af te zien van eigen vervoer. 26 oktober Mr. Pieter van Vollenhoven neemt bij Argo BV te Maarssen in zijn functie van voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid een zogenoemde super-handsfree autoteleföon in ont vangst uit handen van de ambassa deur van Denemarken P. de Groot. DE KNOLLEN s TwxeMfCBiiG ,v«r iccpT o/tr sesr Cï&D 5(J&- NAAft WtXiS! TeRWijL HÊ.T 1 HerMöST fANV6dlSCP£jv HOMCéOêÊAlS. _J_rr UTRECHT De Unie BLHP, de vakbond voor administra tief, technisch en commercieel personeel (circa 50.000 leden), mikt in haar vandaag gepre senteerde arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1990 op 3 pro cent loonsverhoging. Verder gaande collectieve arbeidstijd verkorting wijst de bond „ri goureus" van de hand. De Unie ziet evenmin iets in een centraal akkoord met richting gevende afspraken over hoog te en besteding van loonruim te. Naast de loonsverhoging wil de Unie 2 procent van de loonruimte besteden aan maat regelen ter bestrijding van de werkloosheid, zoals vut-rege- lingen, scholing en verbete ring v&n de positie van vrou wen. „Uitsluitend deze instru menten zijn hanteerbaar voor het terugdringen van de werk loosheid in combinatie met het vasthouden van de groei van de economie", aldus de Unie. De Unie BLHP is, evenals de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel MHP, een sterk tegenstander van centra le afspraken. De arbeidsvoor waarden moeten op het niveau van de bedrijfstakken, of nog liever dat van de ondernemin gen, worden vastgesteld, vindt de bond. De leden zullen het beleid dan ook nog nader moeten invullen. Berekenin gen van de Unie hebben aan getoond dat de middengroepen in de samenleving er bij onge wijzigd beleid volgend jaar niets op vooruit dreigen te gaan. Iemand met een inko men van 58.000 gulden houdt hetzelfde inkomen als over dit jaar, als de verhoging van de wao-premies en het huurwaar deforfait doorgaan zoals aan gekondigd en als de „overi gens terechte belastingherzie ning Oort" wordt doorgevoerd. Raad van State stelt Cable One in ongelijk DEN HAAG De Raad van State is van mening dat het Com missariaat voor de Media de kabelexploitanten terecht heeft verboden de radioprogramma's van het commerciële station Ca ble One door te geven. De waarnemend voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State mr. E. de Kruijff heeft dat woensdag beslist. (ADVERTENTIE) Een koffiezetter, een elektrisch mes, een citruspers of een haarföhn. Allemaal van Moulinex en allemaal gratis. Op elke aktieverpakking Dixan, Witte Reus, Groene Persil en Vloeibare Persil (alleen bij Albert Heijn) zitten aktiepunten. En daarmee spaart u binnen de kortste keren zo'n prachtige Moulinex bij elkaar. En u betaalt niets bij! De aktiebeschrijving staat op de verpakking.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3