leidwGowumt Horeca verheugd over vrije sluitingstijden STAD OMGEVING N Nieuwe afdeling Sweris leidt duizendpoten op Gemeente moet brieven sneller beantwoorden Nieuwe werkgelegenheid regio Leiden te veel gericht op hooggeschoolden Verplicht nevenfuncties opgeven rEMEENTE EREID TOT ENMALIGE ÏITKERING D66 wil uitbreiding van directie milieu Slimme EHBO-kit Ccidóc Souoont WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 PAGINA 11 litie vrijdt vrouw DEN De politie st er gistermorgen aan komen om een 79- ;e Leidse te ontzetten, /rouw was rond zeven in haar woning aan de gkade uit haar bed ge en. Haar gealarmeerde iter kon vervolgens haar sleutel niet naar ien, omdat er grendels le deur zaten. Nadat de tie de deur met een rdrammer had gefor- d, werd de vrouw t AZ1 overge- :ht. Ze had bij de val neus gebroken. NIEUW BEZWAAR TEGEN AFSLUITING RIJNDIJK LEIDEN De gemeente Leiden maakt zich schuldig aan onbehoorlijk bestuur. Meer dan 10.000 bewoners worden gedu rende 4 a 5 jaar afgesloten van hun meest nabije omgeving en de veiligheid van de bewoners wordt in gevaar gebracht. Dat zijn drie punten van kritiek die P. Schra- ma in een bezwaarschrift aan de minis ters van verkeer en van volkshuisvesting schrijft. Schrama woont en heeft een be drijf aan de Rijndijk. Hij maakt bezwaar tegen de plannen van de gemeente om de spoorwegovergang bij de Vink voor jaren te sluiten en dus van de Rijndijk een doodlopende straat te maken. Ook de ma nier waarop de gemeente de bewoners hebben in- en voorgelicht vindt hij slecht. Hij heeft ook de twee betrokken ministeries aangeschreven. Fietser klemgereden LEIDEN Een 22-jarige Sassenheimse automobilist heeft gisteravond een 20- jarige Leidse fietser klem gereden. De fietser moest rond negen uur in de Haarlemmerstraat uitwij ken voor de Sassenheimer, die niet goed op de weg lette. Toen de Leidenaar boos op de ruit van de auto sloeg, werd de Sassenhei mer ook kwaad. Hij stuur de scherp naar links, waardoor de fiets van de Leidenaar klem onder de auto kwam te zitten. Bei den zijn naar het politie bureau overgebracht waar een schaderegeling is ge troffen, Vrouw aangerand LEIDEN Een 56-jarige Leidse is gister morgen aange rand. Rond kwart voor elf greep een onge veer 50-jarige man haar bij de heup in het sousterain van een flat aan de Bachstraat. Toen de vrouw begon te schel den ging de man er van door. LEIDEN Wethouders en raadsleden zouden verplicht moeten worden op te geven welke functies ze er naast hun wethouderschap respectievelijk raadslid maatschap op na houden. Raadslid P. Langenberg van D66 stelde dat gisteren bij de begrotingsbehandeling door de commissie financiën, personeel en orga nisatie.. De democraat vindt dat de men sen er vanwege mogelijke velangenver- strengeling recht ophebben te weten wat wethouders en raadsleden naast deze functie doen. LEIDEN De Leidse horeca-ondernemers re ageren verheugd en ver baasd op het gegeven dat ze volgend jaar hoogstwaarschijnlijk zelf mogen bepalen hoe laat ze hun kroegen sluiten. De buurtverenigingen in de binnenstad staan ech ter sceptisch tegenover een verandering van het huidige horecabeleid. De verruiming van de sluitingstijden wordt door een een omme zwaai van de Leidse PvdA. „En nu maar ho pen dat het geen kie zersbedrog is", aldus B. van Aken, eigenaar van café de Blauwe Reiger. De socialisten zijn altijd fel tegenstander geweest van het vrijlaten van de slui tingstijden, maar in het con cept-programma voor de ge meenteraadsverkiezingen staat dat dat moet gebeuren om de overlast van cafés te verminderen. De meeste an dere partijen in de Leidse gemeenteraad zijn daarvan al overtuigd. Als niet alle ca fés meer tegelijk dicht gaan zoals nu het geval is, wordt het vertrek van klanten ge spreid. Wanneer blijkt dat een horeca-gelegenheid overlast teweegbrengt, moet zeer streng worden opgetre den, zo staat in het PvdA- verkiezingsprogramma dat vanaf zaterdag openbaar is. Eerlijk De caféhouders hebben zich altijd negatief uitgelaten over het Leidse horecabeleid op dit punt. B. Luijkx, eige naar van een aantal kroe gen, is niet alleen blij maar ziet ook mogelijkheden voor eerlijker concurrentie. Ver der zal de Beestenmarkt waar Luijkx twee zaken heeft en waar de meeste nachtcafés zijn gevestigd, minder druk worden wat minder problemen oplevert: „Nu is het zo dat een hoop mensen die al een slok op hebben na tweeën nog naar de Beestenmarkt komen. Dat zal dan afgelopen zijn". J. Lange van Annie's Ver jaardag en H. van der Bijl van Het Huis De Bijlen ver wijzen beiden naar andere steden in Nederland waar de sluitingstijden vrij zijn. Ze zeggen dat de overlast daar veel minder is. „Ik blijf echt niet tot zes uur open maar ik hoef dan gelukkig ook niet zoals nu mensen letterlijk mijn zaak uit te jagen", aldus Lange die het plan als „klas se" bestempelt. H. Seis veld, eigenaar van De Vergulde Kruik, is eveneens voorstan der. Net als Van der Bijl gaat Seisveld zijn openings tijden overigens niet wijzi gen. Hij blijft in het week einde tot twee uur open: „Maar het is fijn te weten dat als het een keer druk en gezellig is, ik er gewoon een uurtje aan kan plakken". Muziek Verschillende buurtvereni gingen in de binnenstad zijn huiverig voor de gevolgen van de opzienbarende wijzi ging van het standpunt van de grootste partij in Leiden. Overtuigd van het argument dat de overlast vermindert als de cafés op verschillende tijden sluiten zijn ze niet. J. Gerritsen, woordvoerder van de Pieters- en Acade- miewijk is een tegenstander en weet zeker dat de betrok ken bewoners er veel last van gaan krijgen. N. Medeer van Noordvest en I. van Buuren van De Oude Morsch zien geen verbete ringen maar zijn bereid af te wachten hoe het zal uitpak ken. „Alles hangt af van de muziekvergunning. Als die tot twee uur blijft gelden hebben de kroegbazen er niets aan. Als die wordt ver lengd, neemt de overlast ze ker toe", aldus Van Buuren. Korpschef H. Mostert van de politie was vanmorgen niet voor commentaar beschik baar. Politiewoordvoerder H. Langendoen vond de vrije openingstijden geen ramp. „Er moeten wel waar borgen zijn om tegen over last op te treden. Want het kan niet zo zijn dat een café open is tot zes uur en de band dus ook tot die tijd staat te spelen". IDEN Het college van B W betreurt het dat de amb- arenbonden uit de rijksgel- i voor mobiliteitsdifferentia- (386.00 gulden over 1990 en 1) geen 20.000 gulden be- ikbaar willen stellen voor personeelsblad QQ. Het col- i is wel ingenomen met de eidheid van de bonden om i te bestemmen voor kin- opvang bij de gemeente, rder is de gemeente bereid het restant van het geld een imalige uitkering te doen i ambtenaren. Aan dat laat- moet wel een grens gesteld rden met het oog op de kos- t zei wethouder Bordewijk rsoneel en organisatie) giste- i tijdens een vergadering i de commissie financiën, soneel en organisatie. De neente krijgt vanaf 1990 van rijk per jaar 164.000 gulden ir beloningsdifferentiatie. i deel van het geld, 72.000 den, is al ingezet voor het CS-project bij de gemeente. I FIKS-project moet leiden een flexibeler en klantge- Uer gemeentelijk apparaat, bonden willen elke ambte- ir honderd gulden geven. De iden stellen bij de gelden ir kinderopvang de eis dat gemeente eenzelfde bedrag ra uittrekt voor kinderop- ig. Bordewijk had daarover i twijfels, maar liet weten ag met de bonden op een te willen komen over de teding van de gelden, i Lint (Groen Links Leiden) id een eenmalige uitkering een sympathiek gebaar. zou een mooie compensatie voor de financiële gevol- die de operatie Oort heeft, irmee moet het belasting- teem versimpeld worden, pleitte voor een douceurtje r de laagst betaalden bij de ïeente, omdat die de groot- klappen krijgen. Langenberg (D66) voelde s voor een kerstcadeautje r alle ambtenaren. „Niet dat iet ze misgun of dat ik denk ze niet hard zouden wer- i". Hij was het niet met Van t eens dat een eventuele tering ineens alleen naar de [stbetaalden moet gaan. „Bij ketvergelijkingen blijkt dat imbtenaren ver achterlopen mensen in het bedrijfsleven vergelijkbaar werk doen. iraan zou met dit geld wat inen worden gedaan". Bor- 'ijk liet weten eventuele re- leving van het rijk, om top- itenaren extra loonruimte weden om ze voor de ge- ïnte te kunnen behouden, te en volgen. Ook de salaris van wethouders kunnen worden verhoogd. Stoep wacht op herstel Het houten trottoir van de Zijlpoortsbrug is' zo slecht dat de directie civiele werken van de gemeente Leiden inmiddels al weer anderhalf jaar geleden besloot het af te zetten. Het gevaar bestond dat men erdoor zakte en daarom werden er dranghekken Volgens een woorvoeder van de gemeente zit een opknapbeurt wel in de planning maar de uitvoering daarvan kan zeker nog een jaar op zich laten wachten. LEIDEN D66 wil 180.000 gulden extra uittrekken voor de directie milieu. Daarmee zouden twee mensen aan de bestaande formatie worden toegevoegd. D66 wil daartoe een amendement indienen. Dat liet P. Langenberg giste ren weten in een vergadering van de commissie financiën, personeel en organisatie. Het geld voor de uitbreiding wordt betaald uit extra rijks- gelden. Die komen vrij vol gens een rijkscirculaire van september. Volgens Langen berg is de uitbreiding nodig gezien de nadruk die er ligt op het milieu. „Je kunt nu al uit tekenen hoe het taakstellend formatieplan van de directie milieu eruit ziet als het af is". Wethouder Bordewijk was fel tegen de uitbreiding. „Dat is geld bestemmen voor het Va derland weg", meende hij. „Er ligt geen autonome ontwikke ling aan ten grondslag. Je kunt dan net zo goed extra geld bestemmen voor riolerin gen. Daarbij staan nog lang niet alle wensen op een rijtje. Pas dan kun je kiezen". De wethouder was wel te spre ken over een initiatief van de PvdA. Die wil muziekonder wijs in Leiden-Noord in stand houden. Daarvoor geldt nu een subsidie van ongeveer 20.000 gulden van de provin cie, maar die wordt afge bouwd. Ook wil de PvdA jaar lijks 5000 gulden uittrekken „voor initiatieven voor exposi ties in het kader van de 5 mei- viering". Die zouden in princi pe afgenomen moeten worden bij het Verzetsmuseum. Wethouder H. van Dongen (rechts) neemt een kijkje in het voormalige metsellokaal dat nu is inge richt voor de nieuwe opleiding van de bedrijfstechnische school C. Sweris. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN Onderwijs wethouder H. van Dongen heeft gistermiddag de of ficiële opening verricht van de afdeling Algemene Voorbereiding op Maat schappij en Beroep (AMVB) aan de bedrijfs technische school C. Swe ris. Twaalf leerlingen van de samenwerikingsschool voor individueel technisch onderwijs aan de Vondel laan volgens sinds septem ber deze opleiding, die is bedoeld voor de boven bouw. Drie jaar geleden zijn zeven tien scholen begonnen met de AMVB, dit schooljaar zijn daar nog negentien onderwijsinstel lingen bijgekomen. Voor de Leidse regio is dat de C. Swe- Volgens directeur S. de Mik van de technische school is de nieuwe afdeling bedoeld voor jongens en meisjes die kiezen voor een dienstverlenend beroep bij bedrijven, instellin gen of scholen. De leerlingen worden volgens hem „heel breed" opgeleid. Ze krijgen op school onder meer te maken met werk in het magazijn, in de keuken, op kantoor, met metaalbewerking en repro- duktiewerkzaamheden. Daar voor is een speciaal lokaal in de school ingericht. De leerlin gen krijgen in het derde leer jaar een stage binnen de school, terwijl in het vierde leerjaar een externe stage moet worden gelopen. Dege nen die de opleiding hebben afgerond, kunnen bijvoorbeeld aan de slag als conciërge of klusjesman in een verzorgings huis. „Ze worden opgeleid voor duizendkunstenaars in de dienstverlenende sector", zegt De Mik. De kans op een baan is volgens de directeur groot met deze opleiding. „Van de mensen die en diploma hebben is 95 procent aan het werk ge bleven". LEIDEN De beant woording van brieven van burgers moet binnen drie weken gebeuren. Er moet een systeem van kracht worden waarin de ge meente binnen die tijd antwoord geeft. Ook moet de gemeente beter telefo nisch bereikbaar zijn. Dat zei P. Langenberg (D66) gisteren tijdens de begro tingsvergadering van de commissie personeel en organisatie. Volgens de democraat gebeurt het vaak dat burgers pas heel laat of helemaal geen reactie op hun brieven krijgen. „Je zou kunnen denken aan een systeem waarbij brieven bij binnenkomst worden gestem peld en direct worden voor zien van een rappeltermijn", aldus Langenberg. „Maar ik geef mijn suggestie graag voor een betere, als er maar sneller wordt geantwoord". Ook zou de gemeente zorgvul diger met telefoontjes om moeten gaan. „Er zijn veel klachten dat de telefoon niet opgenomen wordt als er wordt gebeld met een doorkiesnum- mer. Als de betrokken ambte naar niet opneemt springt vaak de centrale niet in". Wethouder P. Bordewijk liet weten dat de moeilijkheden met de telefoon te verhelpen zijn, maar dat de problemen met de post niet met een be- antwoordingssysteem op te heffen zijn. Wel zag Bordewijk mogelijkheden voor een sy steem van het toezenden van een kaartje waarin de ont vangst van de brief wordt be vestigd. „Maar regels stellen zoals een termijn voor beant woording vraagt om uitvoe ring en die moet van onderuit komen". R. van Lint (Links Leiden) vind dat het FIKS-project snel resultaat op moet leveren. „Er is tot nu toe erg veel gepraat maar nog weinig resultaat". Bij resultaten dacht hij even eens aan een snelle beant woording van vragen van bur gers en aan het snel leveren van paspoorten en rijbewijzen. Bordewijk onderschreef dat het tijd is voor zichtbare resul taten. „We zijn nu toe aan de fase waarin we gedachten om zetten in concrete projecten". RAADSLID EN ONDERZOEKER JAN LAURIER IN LEZING: LEIDEN De Leidse re gio heeft het in het verle den „niet al te beroerd" gedaan op sociaal-econo misch gebied. Voor de toekomst tekenen zich echter enkele zorgpunten af. Daarom moet worden opgetreden, „want vanzelf zal er niets gebeuren". Met die woorden sloot on derzoeker en gemeente raadslid Jan Laurier gis teravond een lezing af die hij hield in het kader van het Studium Generale van de Leidse Universiteit. Laurier was de vierde en laatste spreker die inging op het thema „De Rand stad in de wereld, Leiden in de Randstad". Laurier, lid van de raadsfrac tie van Groen Links, is ver bonden aan de werkgroep ruimtelijke ordening en volks huisvesting van de universi teit. Vorig jaar heeft hij in op dracht van de FNV een onder zoek gedaan naar de sociaal- economische ontwikkeling in de Leidse regio. Aan zijn voor dracht had hij de titel „Leiden, stad met twee gezichten" mee gegeven. Daarmee doelde hij op de optimistische en op de pessimistische verhalen die over de Leidse regio de ronde doen. Er zijn mensen die stel len dat Leiden het de afgelo pen jaren goed heeft gedaan als het gaat om werkgelegen heid en dergelijke, terwijl an deren dat weerspreken. Zij wijzen dan bijvoorbeeld op de sluiting van een aantal, voor namelijk industriële, bedrij ven, op de stagnatie van de groei van de werkgelegenheid en op de grote toename van de werkloosheid. Heineken „Op het eerste gezicht kan Leiden in de periode 1970-1982 de toetsing weerstaan met an dere regio's. Het is evident dat ook hier de werkloosheid sterk toenam, maar in verge lijking met andere gebieden kun je zeggen dat het mee valt", aldus Laurier. Ook als het gaat om de groei van de werkgelegenheid stak Leiden in die periode „duidelijk af bij ander gebieden", stelde hij. „Tot zover lijkt de Leidse re gio redelijk succesvol. Als ik nu zou stoppen met mijn ver haal, dan zouden de pessimis ten dus geen gelijk hebben. Maar ik ben bang dat naast de positieve ook een aantal min der positieve opmerkingen". Laurier merkte op dat de rela tief gunstige werkloosheidscij fers een vertekend beeld ge ven omdat het aantal mensen zonder werk in de randge meenten en in de Bollenstreek beduidend lager was en is dan in de stad Leiden. „Op 1 janu ari 1986 was het werkloos heidscijfer negen procent voor het gewest Leiden, en voor de stad Leiden was dat vijftien procent". Verder speelde de vestiging van bierbrouwerij Heineken in Zoeterwoude een grote rol en kan volgens Laurier „met enige zorg" worden gekeken naar het „traditionele" karak ter van de bedrijven in de Leidse regio. „De bedrijven zijn over het algemeen sterk regionaal-verzorgend en rela tief klein". Beloeren Voorts is volgens Laurier het „organisatorisch vermogen" zwak ontwikkeld in de Leidse regio. Daarmee doelde hij on der meer op het feit dat bedrij ven onderling weinig samen werken en dat ook het overleg tussen instanties als gemeente, kamer van koophandel, ar beidsbureau, vakbeweging en werkgeversorganisaties op een laag pitje staat. „Elkaar beloe ren en wantrouwen in plaats van het onderkennen dat za ken gemeenschappelijk moeten worden aangepakt", schetste Laurier, de situatie. Ook de samenwerking tussen de gemeente Leiden en de ag glomeratiegemeenten is slecht, constateerde hij. „De agglome ratie Leiden telt 240.000 inwo ners. Het zou een subcentrum in de Randstad kunnen wor den in plaats van dat stadje onder de rook van Den Haag". Het is volgens hem noodzake lijk dat een visie wordt ge maakt over hoe de regio zich verder zou moeten ontwikke len. „En ik moet onderkennen dat van een dergelijke ge meenschappelijke visie nog geen sprake is In een gebied waar veel moge lijk is, waar veel kansen lig gen, moet worden opgetreden. Werk scheppen is een taak van de overheid: „Ik ben nooit gecharmeerd geweest van ver halen als: maak iets moois van je werkloosheid. Ik besef heel goed, afgezien van de vraag of ik dat wil want ik ben er de laatste jaren wat anders over gaan denken, dat er geen mo gelijkheid is om de socialisti sche heilstaat uit te roepen in Leiden. Je hebt immers ook te maken met de ontwikkeling van de markt". Bio Science Park Het „instrument erfpacht" moet volgens Laurier worden gebruikt om „afspraken te ma ken om werknemers in dienst te nemen die in een moeilijke positie verkeren op de arbeids markt". Verder meent hij dat het accent in Leiden moet blij ven liggen op de kantoorsec tor, vooral omdat dat werkge legenheid biedt waaraan in Leiden behoefte bestaat. Iets sceptischer staat Laurier tegenover het Bio Science Park. „Een successtory met kanttekeningen", zei hij daar over. „De groei van de werk gelegenheid is aanzienlijk. Sinds 1985 vonden vierhon derd mensen daar werk. Veel bedrijven die er zijn gevestigd voorzien een sterke groei. Bo vendien heeft zich een aantal nieuwe vestigers gemeld, waarvan Fokker wel de groot ste is". Duidelijk is echter dat de bedrijven in het park bijna uitsluitend werk bieden aan mensen met een hogere of ook wel middelbare opleiding. Laurier: „Misschien dat dat beeld gunstiger wordt als deze veelal startende bedrijven in de produktiefase komen. Ik hoop het. Het kan echter ook zijn dat ze dan uit deze regio weggaan. We zitten enigszins schaars in de ruimte en boven dien is de grond in deze omge ving niet de goedkoopste". Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voor!.: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. IJSl

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11