Poortjes helpen niet tegen voetbalvandalen TOTO Schapers komt ronde verder in Antwerpen Amsterdam: „Meer politie ongewenst .onder Voetbalvandalisme lijkt op terrorisme Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! JPORT CcidócSoivuvnt DINSDAG 24 OKTOBER 1989 PAGINA 7 Jemanningslid Nauta an de dood ontsnapt UNTA DEL ESTE Guy Schelkens, emanningslid van het Nederlandse iüschip Equity Law II dat onder iding van Dirk Nauta deelneemt aan vijfde Whitbread-race om de we- .]d, is in de eerste etappeplaats Punta d Este aan de dood ontsnapt. In de raten van de mondaine badplaats in ruguay kwam de 28-jarige Belg op jn net aangeschafte motorfiets fron- al in botsing met een andere motor- jder, Janne Gustavsson, bemannings- i van The Card. Schelkens, aan boord ider meer belast met het foto- en Imwerk, kwam met de schrik vrij. De l-jarige Zweed werd met ernstig jofdletsel naar een ziekenhuis in lontevideo vervoerd waar hij nog in coma ligt. Marco Brouwers. FOTO: DIJKSTRA Brouwers terug naar Martinus AMSTELVEEN Brother/Marti nus profiteert van het feit dat het hoofdbestuur van de NeVoBo ex- international Marco Brouwers niet ziet zitten als assistent van bonds coach Harry Brokking. De 31-jarige Amsterdammer heeft zich aange meld bij zijn oude volleybalclub waar hij zal optreden als speler en assistent van trainer Bert Goed koop. Daarmee is de combinatie - hersteld die Martinus vijfmaal de nationale titel bracht. Na een jaar van uitsluitend internationaal vol leybal maakt Brouwers zaterdag in Amstelveen bij de wedstrijd Marti- nus-Rentokil/ZVH zijn rentree in de Nederlandse competitie. Olympisch Comité VS scherpt beleid aan DENVER Het Olympisch Comité van de Verenigde Staten gaat zich scherper af zetten tegen dopinggebruik. Volgens het nieuwe, met algemene stemmen aanvaar de anti-doping-programma zullen in alle takken van sport het gehele jaar door on aangekondigde controles plaatsvinden. Niet alleen tijdens wedstrijden, ook tijdens de training. De nieuwe maatregelen gaan per 1 januari 1990 in. Een uitsluiting geldt niet alleen voor de eigen tak van sport, maar voor sportbeoefening in het alge meen waarbij het olympisch festival, de Universiade, de Panamerikaanse Spelen en de Olympische Spelen. Het Ameri kaans Olympisch Comité heeft ook scher pere sancties aangekondigd tegen sporters die deelnemen aan wedstrijden in Zuid- afrika. Prijsvragen DEN HAAG De resul taten van de verschillende sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto 42: le prijs: geen win naar; 2e prijs: 5 x 60.000,00: 3e prijs: 92 x 2196,30; 4e prijs: 4947 x 40,80; 5e prijs: 77.249 x 5,00. Cijferspel: le prijs: 1 winnaar; 2e prijs: 1 winnaar. Toto 42: le prijs: geen win naar; 2e prijs: 3 x 4763,50; 3e 5rijs: 84 x f 425,30. 'oto-gelijk 42: le prijs: lx/ 7060,40; 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: 7 x 226,30; 4e prijs: 252 x 9,80. Protest Senna in behandeling TOKYO De Internatio nale Automobiel Federatie (FIA) behandelt vrijdag het protest van McLaren tegen de diskwalificatie van de Braziliaan Ayrton Senna in de Grote Prijs van Japan. Senna, die als eerste over de streep kwam, werd uit de uitslag van de race ge schrapt omdat hij na een botsing met teamgenoot Alain Prost op een verkeerd gedeelte van het circuit zijn race hervatte. Zijn Franse teamcollega greep door de uitsluiting van Senna de wereldtitel. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 20.20 uur: Sport Studio. Veronique, 19.50 uur: Voetbalquiz. België Nederland* 2, 20.00 uur Tennis: ECC-toer- nooi Antwerpen. TV 5, 21.10 uur: Sport. BBC 1, 20.30 uur. Sportquiz. Eurosport, 19.00 uur Weekoverzicht. Eurosport, 20.00 uur Judo. Eurosport, 21.00 uur: Tennis. Eurosport, 22.00 uur Golf Eurosport, 23.00 uur Autosport. Super Channel, 20.00 uur Ultra Sport. MORGEN Nederland 1, 15.00 uur: Zeilen. BBC 2, 14.15 uur Paardesport. Eurosport, 00.00 en 15.00 uur: Tennis. Eurosport, 10.00 en 17.00 uur Basketbal Eurosport, 12.00 uur Golf. Eurosport, 13.00 uur Autosport. Eurosport, 14.00 uur: Judo. Super Channel, 03.30 en 05.00 uur Italiaans» sport. DEN HAAG Een fragmentatiebommetje kan onopgemerkt door een controlepoortje. Ook fouilleren hoeft niet elk gevaarlijk object bloot te leggen. Met andere woorden: een scherpere toegangscontrole bete kent symptoombestrij ding en stimuleert eerder vandalen tot we gen om controles te om zeilen met nieuwe mid delen. Dit zegt P. van Essen, coordi nator van het Centrale Infor matiepunt Voetbalvandalis me dat gegevens verzamelt over supporters en inzet van politie in de plaatsen met een betaald - voetbalorganisatie. Volgens Van Essen heeft de Spoorwegpolitie al ervaring met controlepoortjes, zoals die bijvoorbeeld op Schiphol rietalen voorwerpen in de tagage signaleren. Met zo'n poortje haal je een bommetje er niet uit, weet Van Essen. De ingrediënten ervan hoe ven niet altijd uit ijzeren deeltjes te bestaan. Daarbij komt nog dat bijna elke tegenmaatregel een reactie is op iets wat zich weer heeft afgespeeld. Van Essen noemt dergelijke maatregelen dan ook symp toombestrijding hetgeen be werkstelligt dat individuele vandalen weer andere wegen vinden om hun materiaal de stadions binnen te loodsen. Van Essen is er eerder voor stander van de „supporters", die gevaar kunnen opleve ren, uit te sluiten. „Elke club hoort de tientallen die tot zo iets in staat zijn, te kennen. De plaatselijke politie kent bovendien de meesten onder hen. Als club moet je hen de toegang weigeren. Dat wordt zo langzamerhand hard no- dig". Federatie De Landelijke Federatie van Supportersverenigingen Be taald Voetbal wordt zo lang zamerhand moedeloos van de manier waarop voetbal-aan hangers de sport in diskre diet brengen. Volgens secre taris Hanrath is het bijna niet Arie van Eijden van Ajax (links) en loco-burgemeester Etty van Amsterdam zijn somber gestemd. T>!> AMSTERDAM „De gebeurtenissen van zon dagmiddag in het Ajax- stadion hadden niet kun nen worden voorkomen door het inzetten van nog meer politiemensen. Van het steeds opnieuw treffen van extra veilig heidsmaatregelen is geen enkele verbetering te verwachten. Meer politie is ongewenst". Dat zei loco-burgemeester W. Etty van Amsterdam gister middag over het incident met dp fragmentatiebommen na spoedoverleg met de politie en het bestuur van Ajax. Vol gens Etty heeft de politie „al les gedaan wat nodig was". Hij zei meer heil te verwach ten van een soort pasjesrege ling. „De KNVB moet met alternatieven komen voor de onlangs mislukte pasjesrege ling. Op korte termijn wordt een aantal maatregelen van KNVB-zijde verwacht". Bur gemeester Van Thijn, die in Japan verblijft, bleek gister morgen al uitstekend op de hoogte te zijn van de gebeur tenissen in zijn stad. Het inci dent had in de Japanse kran ten de voorpagina's gehaald. „Nederland gevaarlijkste voetbalnatie van Europa (Van onze correspondenten Roger Simons en Bob van Huët) LONDEN/PARIJS Het incident van afgelo pen zondag met de twee zelfgemaakte bommen bij Ajax-Feyenoord wordt ook in het buiten land scherp veroordeeld. De Britten menen uit het dramatische voorval in Am sterdam te kunnen afleiden dat hun land niet langer het diepst gebukt gaat onder het voetbalgeweld. Van nu af valt Nederland deze „eer" te beurt. Voortaan moet Neder land en niet meer Engeland als de gevaarlijkste voetbal natie van Europa worden be schouwd. „We hopen maar dat het Hollandse voorbeeld niet in Engeland zal worden gevolgd. Zo zie je dan weer dat dit soort vandalisme geen exclusief-Engelse bezigheid meer is", aldus een woord voerder van de Engelse voet balbond gisteren. Stommiteit De Franse krant Le Parisien reageerde als volgt op de ge beurtenissen in stadion De Meer: „Het toppunt van stommiteit is bereikt". Le Fi garo: „De Britse hooligans hebben volgelingen door heel Europa, in Griekenland, West-Duitsland, Italië en Ne derland". Libération weet dat het Nederlandse voetbal op de rand van de afgrond ba lanceert. „Wat er gisteren is gebeurd, is voor het Neder landse voetbal een ware ramp. Men denkt er zelfs over de competitie tijdelijk stil te leggen". meer mogelijk op deze ma nier door te gaan. „Het is diep triest. Je probeert van alles om het geweld op en rond de tribunes uit te ban nen en te beteugelen. Dan denk je dat je een eind op weg bent en dan komen er weer een paar van die idio ten die alles ruïneren. Dit heeft niets meer met voetbal te maken. Het zou ook kun nen gebeuren bij een disco of een kermis". De FSV weigert het hoofd in de schoot te werpen. „We zijn al geruime tijd bezig plannen uit te vwerken om het geweld te beteugelen en zoveel mogelijk uit te ban nen. Over met al te lange tijd zullen wij daarmee naar bui ten komen". Ministerie Het ministerie van binnen landse zaken zegt niet te kunnen reageren op het inci dent bij Ajax-Feyenoord en wacht nog op wat de burge meesters te zeggen hebben over de al in de praktijk ge strande voetbalpas. Op 10 no vember komen zij bij elkaar om hun gezamenlijk stand punt vast te leggen. Tot die tijd neemt dit departement afwachtende houding aan. De incidenten, zo ook de ge worpen staaf bij de Europa- Cupwedstrijd Ajax-Austria Wien, komen wel ter sprake bij het landelijk overleg van officieren van justitie over het voetbalvandalisme. Zij vergaderen twee- tot drie maal per jaar om op de hoog te te blijven van het justitieel optreden in de verschillende plaatsen. Dat overleg vindt vandaag plaats. Sectiebestuur Het net geïnstalleerde sectie- bestuur Betaald Voetbal komt eveneens vandaag in Zeist bijeen. Voorzitter Maar ten van Rooijen gelooft niet dat er op korte termijn maat regelen zijn te nemen die voor een oplossing kunnen zorgen. „Het probleem is veel te complex. Simpele maatre gelen helpen allang niet meer. Wij kunnen het als eenvoudige sportbond ook niet alleen. In de rechtsstaat, die ons land is, kan slechts overleg met verschillende in stanties voor een mogelijke oplossing zorgen. We moeten oppassen voor allerlei kreto logie. Voor onbepaalde of be paalde tijd stoppen met be taald voetbal, zoals is gesug gereerd, is in mijn ogen ook geen oplossing. Het is het laatste dat we moeten over wegen Van Kemenade Burgemeester dr. J. van Ke menade van Eindhoven wil in overleg met vertegen woordigers van grotere ge meenten en voetbalclubs be kijken welke maatregelen er getroffen kunnen worden om de kaartverkoop en de toegang tot de stadions te verbeteren. De gedachten om te komen tot zo'n breed over leg dateren volgens Van Ke menade al vanaf het moment dat het experiment met de voetbalpas mislukte. Concre te voorstellen heeft Van Ke menade nog niet. „Wij noemen iedereen boe ren, die van buiten Amster dam komt. Zij schreeuwen joden tegen ons. Dat hoort bij het ritueel. De sides proberen elkaar te kwetsen. Joden is een soort Geuzennaam ge worden, dat irriteert ons niet. We hebben zelfs T-shirts met de jodenster erop in de han del gebracht. Tot nu toe heb ben we er al vijfhonderd van verkocht". Roland Pieloor, voorzitter Stichting F-side, in Voetbal „Ik vind het doodzonde wat er nu bij Feyenoord gebeurt, dat meen ik uit de grond van mijn hart. Ik heb tien jaar bij Feyenoord gevoetbald, die ploeg is echt wat voor me gaan betekenen. Er moet eens een goede taakverdeling komen en de spelers moeten eens gaan beseffen hoeveel punten ze hebben laten lig gen. Ze moeten gaan denken: „We hadden los kunnen staan van Ajax en PSV". Dan pas kunnen ze nog wat recht zetten". Willem van Hanegem in Voetbal International gen gestapt. Ik wilde niet in een rolstoel terecht komen. Toen vroeg mijn vader me waarom ik het niet eens in de rally probeerde. Ik wist niks van rally. Ik kende niet één Nederlandse rallyrijder van naam. Probeer dan toer- wagens op Zandvoort, zei mijn pa. Dat zag ik niet zit ten. Er reed in die dagen een Porsche tegen een Camaro en die Camaro had nog een zak heroïne achterin liggen ook.. Dat schijnt trouwens nog steeds zo te zijn". Rallyrijder John Bosch in de Haagsche Courant „Waarom is een renner weg en gebeurt er achter hem niets? Omdat koersen wor den verkocht. Of omdat een coureur die weg is, achter zich een ploeg heeft die de wedstrijd stil legt. Wat moet je dus doen: in de eerste plaats zorgen dat het geen zin meer heeft een wedstrijd te verkopen. Dat gebeurt nu ook niet vaak meer. Het le vert je misschien een beetje geld op, maar als je aan het eind van het jaar goed veel FICP-punten achter je naam hebt, krijg je daarvoor ton nen. Dus verkopen? Niks verkopen, fietsen!". Hein Verbruggen, voorzit ter Internationale Federa tie Profwielrenners (FICP), in de Volkskrant „Een trainer kun je niet meer leren voetballen, ten minste niet op ons niveau. Hij moet je op scherp zetten. In het begin van de week na de wedstrijd moet hij de Ruud Gullit: psycholoog. FOTO: DIJKSTRA spanning weg laten vloeien. Daarna moet hij weer lang zaam gaan opbouwen naar een climax, die zich op de zondag moet ontladen. De trainer moet een psycholoog zijn, de stemming aanvoelen, begrijpen wat er leeft in een groep. En met zijn trainingen moet hij ervoor zorgen dat je plezier in het voetbal blijft houden". Ruud Gullit in Voetbal „Ik vind het verschrikkelijk dat we voorlopig niet Euro pees kunnen spelen. Woens dag ben ik naar Anderlecht- Barcelona geweest. Ik had zo het veld in willen lopen. Vroeger, als jongetje, wilde ik na een grote wedstrijd niets liever dan zelf nog even op het veld een balletje trappen. Dat gevoel bekroop me afge lopen woensdag weer". John van 't Schip in de Volkskrant „Dit seizoen heeft Gert-Jan van Doorn slechts vier man ches van mij kunnen win nen. In drie hiervan reed hij met motor en al tegen me aan. Zij noemen hem niet voor niets Rambo. Hij is in de bochten een gevaarlijke gok ker met een waas voor zijn ogen als de strijd definitief beslist moet worden. Ik zou zo nooit kampioen van Ne derland willen worden. Het wordt hoog tijd dat de Neder landse motorbond hem een keer ter verantwoording roept. Geef hem een, voor mijn part, formele straf, maar doe iets. Waarschuw hem in elk geval. Dit kan zo niet doorgaan. Anders wordt onze tweestrijd de komende jaren van kwaad tot erger". Motorcrosser John van den Berk in het Algemeen Dag blad „Al dat geouwehoer over val se buitenspelers, hangende spitsen en meer van die on zin, ik moet ervan kotsen. En dan die Adriaanse van Den Haag, met zijn kerstbomen en zijn plan A, B en C. Wat dacht je van Langs de Lijn op zondag. Dan lach je je rot! Ie dere trainer, of ze nu gewon nen hebben of niet, ze heb ben allemaal wel een pas klaar verhaal waarom het zo gelopen is. Waarom nu niet eens gewoon toegeven dat de tegenstander sterker was. Ik vind het knap hoor, zoals sommige trainers over voet- John Bosch: niet in rolstoel. bal kunnen filosoferen. Als je ze zo hoort, kunnen ze on- middelijk naar de Erasmus- universiteit om een bul te ha len. Ze kunnen alleen nog maar praten over taken, over meeverdedigen en over kracht. Over techniek, het échte voetballen dus, hoor je ze niet. Als je veel kracht hebt, moet je in de bouw gaan". Guus Haak, trainer van DHC, in Voetbal „Je kunt geen garanties ge ven dat Kemkers, nu Visser vermoedelijk internationaal niet meedoet, de onbetwiste wereldkampioen zal zijn. Dat is nog ver weg en bovendien is het veld in de breedte ster ker dan voorheen. Hij hoort bij de besten, maar hij is niet de gedoodverfde nieuwe we reldkampioen". Schaatscoach Ab Kr ook in De Telegraaf Lipponen opvolger voor Van der Gijp ENSCHEDE Mika Lippo nen gaat FC Twente verlaten. De 25-jarige Finse internatio nal is, afgezien van een me disch onderzoek, rond met Aa- rau. De hekkesluiter in de hoogste afdeling van de Zwit serse competitie stelde onlangs René van der Gijp op non-ac tief. Lipponen had bij FC Twente een contract tot medio 1992. Michiel Schapers. ANTWERPEN De nieuwe vloer van kunst stof in het Antwerpse Sportpaleis heeft voor Mi chiel Schapers geen gehei men meer. Op de eerste dag van het ECC-tennis- toernooi speelde de Ne derlander alweer voor de vierde maal op de van Flushing Meadow afgeke ken ondergrond. „Men zegt dat het even snel is, maar in werkelijkheid komen de ballen veel trager op", al dus de Rotterdammer die met 6-4, 3-6, 6-1 won van de Span jaard Jordi Arrese. Schapers voelt na een weinig succesvol le periode de vorm terugko men. Toulouse en Basel waren zwak. Vorige week in Wenen ging het beter. Hij versloeg er de Joegoslaaf Ivanisevic en verloor op het nippertje van de Tsjech Korda. Dat had tot gevolg dat hij pas laat in Ant werpen verscheen om zich te kwalificeren voor het hoofd toernooi. Desondanks won hij achtereenvolgens van De- muynck, Strelba en Novacek. Sinds de zege op Arrese (37e op de wereldranglijst) mag de Rotterdammer zich zonder overdrijven de best ingespeel de klant van het Antwerpse circus noemen. Ivan Lendl en John McEnroe blijven de ko mende dagen voor Schapers nog even buiten beeld. Morgen of donderdag treedt hij eerst aan tegen de Argentijn Albef» to Mancini. Wint Schapers ook die partij, dan komt hij waar schijnlijk te staan tegenover Michael Chang, de winnaar van Parijs. VOORZITTER FC DEN HAAG: DEN HAAG De KNVB heeft zich accoord ver klaard met het verzorgen van een rechtstreeks tele visie-verslag van Feye noord - FC Den Haag op woensdagmiddag 1 no vember. Dit hoewel hiermee het doel van de straf één duel zon der publiek naar aanleiding van het staken van Feyenoord - Fortuna wordt ondergra ven. Het bestraffen van Feye noord-supporters was immers van groter belang dan het fi nancieel treffen van de club. Burgemeester Peper van Rot _ADVERTENTIE_ Afgelopen zondag had niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van circa f 50.000,-. Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... terdam vertrouwt erop dat een rechtstreeks tv-verslag (hetzij via Nederland 3, hetzij via de kabelomroepen in Den Haag en Rotterdam) bijdraagt tot het voorkomen van een confron tatie tussen Haagse en Rotter damse voetbalsupporters bui ten de (bijna lege) Kuip. Het bestuur van FC Den Haag heeft gisteren een klemmend beroep gedaan op de suppor tersvereniging van „Midden- Noord" om af te zien van de voorgenomen „vreedzame be toging" die zondag (ook nu de wedstrijd is verschoven) in Rotterdam wordt gehouden. Voor deze demonstratie is door de fans een officieel verzoek ingediend bij de gemeente Rotterdam. „Maar wij doen een ernstige oproep aan ieder een om niet te gaan", aldus voorzitter Henk Werkhoven van FC Den Haag. Volgens hem hebben de aanhangers van zijn club niet het voorne men tijdens het duel op woensdagmiddag tot acties over te gaan. „Los van de problematiek rond Feyenoord - FC Den Haag", zo stelt Werkhoven, „willen wij binnenkort de KNVB benaderen over de on rechtvaardigheid van het hui dige sanctie-systeem van de bond. Dat bevordert volgens ons de geweldspiraal. Overi gens begint het voetbalvanda lisme, zoals afgelopen zondag bij Ajax-Feyenoord, verdacht veel te lijken op terreur. Het voetbalvandalisme vertoont steeds meer extremistische tendenzen. Waartoe dat kan leiden, hebben we in het ver leden gezien".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7