„Milieu weinig gebaat bij uitdelen zware straffen" Nederlandse journalist gevangen in Libanon Ultimatum Lunetten verlopen, wachten op beslissing kabinet Pensioenregeling kan hoge netto-uitkering opleveren Pont tegen herstel van de koppelingen BINNENLAND/BUITENLAND CcuLeSoimi/Tit DINSDAG 24 OKTOBER 1989 PAGINA 4 j: Regering - Bhutto dreigt te vallen ISLAMABAD De Pakistaanse op positiepartijen hebben aangekondigd een motie van wantrouwen te zullen indienen tegen de elf maanden oude minderheidsregering van premidr Be nazir Bhutto. Volgens de oppositie wordt de motie gesteund door 129 van de 237 leden van het parlement. Een woordvoerder van de regerende Paki staanse Volkspartij (PPP) zei echter dat 145 parlementariërs achter Bhutto staan. De motie zou vandaag of mor gén worden ingediend, waarna binnen een week tot stemming moet worden overgegaan. Oppositiewoordvoerder Zahid Sarfraz beschuldigde Bhutto's regering van wanbeleid. „We kwamen tot de slotsom dat we deze regering niet langer kunnen tolereren". Hans Kuitert) Blote kuiten houden Pakistani verdeeld ISLAMABAD „Het enige re cord dat een vrouw hoeft te bre ken, is meer kinderen krijgen dan haar zuster", zegt een van de vele opgewonden demonstranten aan de poort van een atletieksta- dion in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Hij verwoordt wat talloze 'rechtgeaarde' gelovigen in het moslim-thuisland Pakis tan vinden van de beslissing van de regering van de vrouwelijke premier Bhutto om haar seksege notes voortaan toe te laten in de sport. „Voor het eerst in de 22- jarige geschiedenis van ons land zegeviert de gerechtigheid", ju belt een krantencommentaar. „Voor het front van de natie, live op de duivelse tv, kunnen wij onze ontklede zusters en dochters zien. En dat, terwijl vrouwen toch alle vrijheid heb ben binnen de vier muren van hun huis", brengt een persbe richt van de fundamentalistische Jamaat-E-Islami-partij daar te genin. Pakistan is verdeeld over deze kwestie, maar voor- en te genstanders hebben zich dezer dagen gekluisterd aan de tv, vaak op straat neergezet om meer kijkers te trekken. Want in Islamabad worden de SAF-spe- len gehouden, een regionaal tref fen tussen Pakistan, India, Ne pal, Sri Lanka en Bangla Desh op het gebied van atletiek, squa sh en tafeltennis. In een drukke winkelstraat in Ramapundi kijkt een grote mas sa mannen naar een groep sprin tende en in nauwe sportkledij gestoken schimmen op tv. Bemu- la, wiens voorhoofd geschaafd is door het vele bidden, waarbij de grond voortdurend wordt aange raakt, roept voortdurend schan de, terwijl hij vanuit zijn nederi ge positie op de grond met een schuin oog de voorbij flitsende kuiten begluurt. De vrouw, die onder de vorige president Zia UI Haq tot nog minder dan een tweederangsbur ger was gedegradeerd, krabbelt langzaam overeind. Buitenshuis werken is er nog niet bij, scho ling valt haar ook niet ten deel, maar sporten mag ze alvast. De vrouwenbeweging in Pakistan is er buitengewoon tevreden over en wil gemakshalve vergeten, dat de regering Bhutto haar be loften nog niet heeft waarge maakt de vrouw haar volle rech ten terug te geven. Stapje voor stapje, allereerst via het stadion, wordt de vrouw weer volwaar dig lid van de samenleving, voorspelt activiste Rashida Patel. Het zal een lange weg zijn, want voorlopig zijn de wetten, die wij len Zia UI Haq fabriceerde om de vrouw voorgoed beentje te lichten, nog niet van tafel. Er is eenvoudig geen meerderheid in het parlement te vinden om de vrouw uit de marge van het be staan te halen. Zonder parlemen taire goedkeuring kon de minis ter van vrouwenzaken, Rehana Sarwar, wel de banvloek op de vrouwensport opheffen. Het is, zegt zij, een testcase. De kranten schrijven dezer dagen wel over de vrouw in de sport, maar foto's van de naakte waarheid publice ren zij niet. Ze zijn kennelijk nog niét vergeten dat twee jaar gele den een opgewonden menigte het redactiegebouw van een krant bestormde en in de brand stak, omdat er een foto in het dagblad was afgedrukt van een naakt schilderij van de schilder Rafaël. Bom ontdekt bij station Eindhoven EINDHOVEN Een van de twee ingangen van het Eindhovense sta tion is maandag enkele uren afgeslo ten geweest nadat op een vlakbij ge legen bouwterrein een bom was ge vonden. Uit voorzorg werd ook een van de goederensporen buiten ge-' bruik gesteld. Die maatregelen zijn inmiddels ongedaan gemaakt. De bom werd 'aan het eind van de mid dag gevonden bij graafwerkzaamhe den. De Explosieven Opruimings Dienst EOD heeft inmiddels vastge steld dat het een Duitse bom is van 50 kilo. De EOD heeft het projectiel op een veilige plaats op het bouwter rein gelegd, waar hij vandaag tot ont ploffing zou worden gebracht. R. GERDING VAN AFDELING OPSPORING DIRECTIE POLITIE: DEN HAAG Het op stellen van strengere mi lieuregels heeft onder meer tot gevolg dat het voor milieucriminelen „steeds lucratiever" wordt hun illegale praktijken uit te oefenen. Een vergelij king met de drugshandel dringt zich hierbij op. Het milieu zal weinig gehol pen blijken door het uit delen van zware straffen. Dit zegt R. Gerding, hoofd van de afdeling Opsporing Directie Politie op het ministerie van justitie, in een vraaggesprek met het blad Handhaving, een uitgave van het ministerie van VROM. Volgens Gerding valt te vrezen dat zonder het ne men van andere dan straf rechtelijke maatregelen „mi lieucriminaliteit gewoon zal doorgaan". Volgens hem is slechts op rela tief korte termijn, bij voor beeld over een periode van vijf jaar, een „heilzame wer king" te verwachten van de „signaalfunctie" die het straf recht kan hebben. Op den duur ziet hij echter meer ta ken weggelegd voor bestuurs organen, zoals de vergunning verlenende toezichthouders. „Zolang het financieel aan trekkelijk is misdaden te be gaan", aldus Gerding, „zullen ze ook daadwerkelijk worden gepleegd". Het is volgens hem ondoenlijk naleving van mi lieunormen volledig strafrech telijk af te dwingen. Wanneer naleving van milieuregels een te dure zaak wordt, „zullen meer bedrijven marginaal gaan opereren, zodat overtre ding van die regels voor hen noodzaak wordt om te overle ven", aldus Gerding in Hand having. Het strafrecht kan de werke lijkheid „niet dwingen", zo meent hij.Er dient daarom veel meer aandacht te zijn voor „maatregelen in de pre ventieve sfeer". Daarbij denkt hij onder meer aan betere sa- Klakkeloos Gerding wil een „nuchtere be nadering" van het recht, ook op milieuterrein. Doel ervan moet zijn maatschappelijk ge drag te regelen, „zonder dat daar duidelijk morele notities achterzitten". Er is bij voor beeld, zo licht hij toe, „moed" voor nodig om te onderkennen dat het instellen van een maximumsnelheid niet steeds effectief is. „Dan moet je niet klakkeloos de straffen verho gen, maar op zoek gaan naar andere methoden om de over treding te voorkomen". De Leidse hoogleraar straf recht D. Schaffmeister, is het niet met de benadering van Gerding eens. Volgens hem zit aan de milieuproblematiek „wel degelijk ook een moreel aspect". Hij bepleit een „blij vende erkenning" van de ernst van de milieuwetgeving. Het milieustrafrecht moet dan ook niet „op de helling", meent hij en wijst erop dat op het gebied van het Nederland se milieurecht een groot aantal mogelijkheden onbenut blijft. „Niet de wetgeving faalt", al dus de hoogleraar, „maar de toepassing ervan". Zo is het mogelijk om tegen een bedrijf dat een milieu overtreding heeft begaan sanc ties te nemen op grond van de wet economische delicten, waardoor de onderneming verplicht wordt de aangerichte schade te herstellen. Van der gelijke mogelijkheden wordt „slecht gebruik" gemaakt, al dus Schaffmeister. Gerding ziet meer in het weg halen van de „economische prikkel" die kan uitgaan van milieumisdaden die lonend blijken. Een sterkere greep van de overheid op de ver schillende fasen in het milieu beheer is volgens hem dan ook gewenst. Schaffmeister echter tekent daarbij aan dat „ook de overheid niet onfeilbaar is en gecontroleerd moet worden". Ruim 1,6 miljoen mensen verhuisd DEN HAAG Vorig jaar zijn in Nederland ruim 1,6 miljoen mensen verhuisd. Totaal moesten de ver huiswagens 1,1 miljoen maal uitrukken, zo blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Procentueel gemeten steeg het aantal verhuizingen van nog geen 10 procent van de totale bevolking in 1978 naar 11,2 procent in 1988. Een kleine meerderheid van het aantal verhuisde personen (51 procent, ofwel 836.000 per sonen) maakte deel uit van een gezin. De overige 812.000 personen (49 procent) verkaste individueel naar een andere woning. Bij het overgrote deel van de verhuizingen werd een relatief kleine afstand afge legd. 68 Procent bleef in de ei gen gemeente en slechts vier op de honderd gezinnen ver trok naar een provincie die niet aan de oude provincie grensde. Indiaans protest Indianen op Het Binnenhof zorgden gisteren niet voor Wild-Westtaferelen. Leden van de Innu-stam uit Canada protesteerden in Den Haag tegen Nederlandse laagvliegoefeningen in hun land. foto: anp Heli's Angels In Haarlem vond gisteren een niet-; een verongelukte 'brother' naar zijn begrafenis plaats. Een groep Heli's Angels bracht er rustplaats. foto: anp DEN HAAG De Neder landse journalist Charles van der Leeuw, die in Li banon correspondent is voor Veronica, de VARA en De Telegraaf, is eind september door de Liba nese veiligheidsdienst ge arresteerd en zit sindsdien vast in een gevangenis in de plaats Roumieh. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken wilde in het belang van Van der Leeuvf geen details verstrek ken, maar gaf wel toe op 12 oktober door de Belgische am bassade - die de Nederlandse consulaire belangen behartigt in Bayrut - op de hoogte te zijn gesteld van de aanhouding van de journalist. Een woordvoerder van Vero nica meldde gisteren dat de journalist wordt beschuldigd van spionage en het in bezit hebben van verdovende mid delen. Bij een huiszoeking zou 4 gram hasj en een kaart van Libanon met gegevens over militaire posten zijn aangetrof fen. Ook een contactpersoon van Van der Leeuw in Am sterdam bevestigde gisteren de gevangenneming. Volgens hem zijn de aantijgingen over spionage en het in bezit heb ben van verdovende middelen niet de ware redenen voor de Jumblatt bitter over vredesplan BAYRUT Behalve de chris telijke leider Aoun heeft ook Druzen-leider Walid Jumblatt negatief gereageerd op het vre desakkoord voor Libanon dat christelijke en islamitische par lementsleden tijdens hun ver gadering in het Saudische Taif hebben bereikt. Jumblatt be schuldigde zijn Syrische bond genoten ervan dat ze het land willen teruggeven aan de ma ronitische christenen. „Ik leef liever onder de Syrische laars dan onder de maronitische laars, maar Damascus laat me in de steek", aldus Jumblatt. De Druzen-leider wordt deze week in Syrië ontboden en zal volgens waarnemers de op dracht krijgen in te stemmen met het akkoord van Taif. aanhouding. Hij zegt dat Van der Leeuw het vermoeden heeft, dat de christelijke Liba nese generaal Michel Aoun hem het zwijgen wil opleggen. De Nederlandse journalist, die behalve voor Nederlandse bla den en omroepen ook werk zaam is voor media in België, Oostenrijk en Groot-Brittan- nië, heeft zich de afgelopen maanden nogal kritisch geuit over het optreden van gene raal Aoun. Volgens de contact persoon zou Aoun het boven dien niet erg op prijs stellen dat Van der Leeuw behalve met de christelijke milities ook met andere partijen contacten onderhoudt. Een Libanese ad vocaat zet zich op het ogenblik in om de journalist vrij te krij gen en een „uitzetting zonder proces" te bewerkstelligen. Het bestuur van de journalis tenvakbond NVJ is veronrust over de gevangenneming van Charles van der Leeuw. De vakbond heeft inmiddels con tact opgenomen met het Ne derlands ministerie van bui tenlandse zaken over het feit dat het bericht van zijn arres tatie nu pas bekend is gewor den. Veronique evenveel kijkers als Nederland 3 HILVERSUM De commer ciële televisiezender RTL Ve ronique heeft in de afgelopen drie weken een kleine 10 pro cent van de mensen die televi sie kijken, weggetrokken van de zenders Nederland 1, 2 en 3. De kijkdichtheid van Vero nique is ongeveer even groot als die van Nederland 3. Dit blijkt uit cijfers van het kijk en luisteronderzoek dat het bureau Intomart uitvoert in opdracht van de NOS en de STER. Van alle mensen die 's avonds tussen zes en twaalf uur tv hebben gekeken, keek in de afgelopen drie weken 73 pro cent naar één van de drie Ne derlandse zenders. In dezelfde periode vorig jaar was dat 83 procent. Naar Veronique keek in de eerste week, nadat de zender op 2 oktober op de kabel kwam, 10 procent van de kij kers, de tweede week 8 pro cent en de derde week 7 pro cent. Volgens het onderzoek trekt Veronique de meeste mensen van de Nederlandse zenders weg na tien uur 's a- vonds. De best bekeken pro gramma's waren de wedstrijd Barcelona-Real Madrid op za terdag 7 oktober, die 860.000 kijkers trok, Freek de Jonge op 9 oktober (730.000 kijkers) en het programma „Gaan met die banaan" met 700.000 kij kers. Nederland 1 wordt gemiddeld bekeken door 980.000 mensen, Nederland 2 door 1,3 miljoen en Nederland 3 door 330.000. Naar Veronique hebben in di afgelopen weken gemiddeld! 290.000 mensen gekeken. Hondendrama in de lift ROTTERDAM Een teckel is in Rotterdam smartelijk om het leven gekomen toen hij in een lift werd opgehangen aan zijn eigen riem. Een tweede hond, een terriër, bleef in leven maar verkeert in zorgwekkende toestand. Een flatbewoonster wilde met haar twee honden gaan wan delen. De dieren liepen de lift in, de bazin bleef nog even wachten, de liftdeuren sloten zich en een deel van de riem werd j tussen de liftdeuren geklemd. 1 De teckel overleed ter plaatse, de terrier overleefde de strop maar nauwelijks. Derde net autotelefoon werkt nog niet DEN HAAG Het ministerie van verkeer en water staat, de PTT en de vereniging Nederlandse Leveran ciers Landmobiele Radiocommunicatie hebben op nieuw besloten het derde autotelefoonnet ATF-3 later dan gepland in werking te stellen. Volgens een woordvoerder van het ministerie is uit experimen ten gebleken dat het telefoonnet „problemen in de verbindings- opbouw" vertoont. „We kwamen bij tests nog te veel storingen in het radioveld tegen, vooral wanneer de telefoon zich te ver van de centrale bevindt", aldus de woordvoerder. Naar ver wachting zijn de problemen rond februari 1990 opgelost. Al tweemaal eerder besloot het ministerie de ingebruikname van het derde telefoonnet uit te stellen. Vorige week nog verklaarde de PTT zich bereid ongeveer der tigduizend autotelefoons uit het ATF-2 net kosteloos te vervan gen. De toestellen zijn niet voldoende beveiligd tegen inbraak. Het bleek mogelijk met de toestellen op andermans kosten te bellen door ze te voorzien van andere nummers, bijvoorbeeld van een PTT-huurtoestel. Mestproduktie niet verder toegenomen DEN HAAG De groei van de dierlijke mest is tot staan gebracht. De stikstof-, fosfaat- en kali- produktie in de mest van de intenstieve veehouderij blijkt, na jaren van toename, in 1988 gelijk te zijn aan die in 1986. Dit is te danken aan de invoering van de mest stoffenwet. Volgens berekeningen van het CBS is de rundveestapel ook met acht procent ge krompen. SUSKE EN WISKE SAG ARM ATHA {lAflBltf 6re/i antumrd J Opiiitlo/rs komt naar ber$fcCr' \^2é tr met ford van lijn j Üj öl (c) Standaard UtfgeverlJ/Wavery Productions VUGHT Het kabinet neemt deze week een defini tieve beslissing over de toe komst van het Molukse woonoord Lunetten in Vught. Tot die tijd zal er in Lunetten geen begin worden gemaakt met de renovatie. Gistermiddag om vijf uur ver liep het ultimatum dat het mi nisterie van WVC had gesteld. Eén familie weigerde de prin cipe-overeenkomst te onderte kenen. Twee andere gezins hoofden stelden aparte verkla ringen op over de renovatie en herhuisvesting van het kamp. Volgens het ministerie van WVC is daarmee niet voldaan aan de principe-overeenkomst die onlangs werd gesloten tus sen het ministerie en een de putatie van de Molukkers. „Afgesproken is dat iedereen de overeenkomst zou tekenen. We willen van ieder gezins hoofd de toezegging dat hij ak koord is met de herhuisvesting in het woonoord en dat hij de huur zal betalen", aldus een woordvoerder van het depar tement. Volgens het oorspronkelijke standpunt van WVC gaat de renovatie nu niet door en zet het departement alle lopende juridische procedures in wer king. Dat zou onder andere in houden dat 47 jonge Moluk kers uit het kamp kunnen worden verwijderd. Maar dat het ministerie blijft vasthou den aan haar uitgangspunten, wil volgens de woordvoerder niet zeggen dat het kabinet automatisch ook zo over „De komende dagen wordt in overleg met de landsadvocaat alles nog eens op een rijtje ge zet. 'Op basis van die rapporta ge moet het kabinet de knoop doorhakken. Hoe die belissing uitvalt is op dit moment niet te zeggen", aldus de woordvoer der van WVC. DEN HAAG In de Ne derlandse aanvullende pensioenregelingen kun nen vrijwel alle deelne mers (96,4 procent) een netto-pensioenresultaat van meer dan 70 procent van hun laatstverdiende loon halen. Een kwart kan zelfs meer dan 100 procent halen doordat ze geen pensioen-, vut- of so ciale premies meer beta len na hun 65e. De precie ze hoogte van het 'pensi oenresultaat' hangt af van de hoogte van de aow (voor gehuwden of onge- huwden). Dat blijkt uit een onderzoek naar de kwaliteit van de Ne derlandse pensioenregelingen van de Pensioenkamer, een adviesorgaan van de minister van sociale zaken. Het onder zoek getiteld 'Pensioenkaart van Nederland' is gisteren aan minister De Koning aangebo den. Het pensioenresultaat is het oudedagsinkomen, be staande uit aow plus het ou derdomspensioen uit de pensi oenregeling, uitgedrukt als percentage van het inkomen uit arbeid vlak vóór de pensio nering. De onderzoeksresulta ten dienen uitsluitend ter ver gelijking van wat haalbaar is en zijn geen voorspelling van de feitelijke resulaten. Het gaat om de maximumpensioe nen, na 40 dienstjaren in één en dezelfde regeling te hebben gezeten. Er mag dus geen spra ke zijn van pensioenbreuk (het wisselen van baan; werkloos heid). Het onderzoek is representa tief voor 3,1 miljoen deelne mers (driekwart man; een kwart vrouw). Het ambtena- renpensioenfonds ABP telt 31 procent van de deelnemers. Tien procent valt onder het PGGM (niet-zakelijke dienst verlening). De meeste deelne mers (85 procent) hebben een pensioenregeling waarbij de hoogte van het pensioen af hangt van het laatstverdiende loon (eindloonregeling). Deel nemers in deze pensioenvorm kunnen de beste eindresulaten bereiken. Vrouwen bereiken over het algemeen een hoger resultaat dan mannen, wat wordt ver oorzaakt doordat veel vrou wen in het PGGM (verple ging, bejaardenzorg) zitten, met een voor lage inkomens gunstige regeling. H. Muller, Federatiebestuur- der FNV en plaatsvervangend voorzitter van de Pensioenka mer, toonde zich behoorlijk te vreden over de uitkomsten. Hij vond dat de aanvullende pensioenvoorziening voor een brede groep van werknemers redelijk tot goed is geregeld. (Van onzeparlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding van financiën heeft met diens verzet tegen het herstel van de koppeling uit onverwachte hoek bijval gekregen. Ook ex-FNV-voor- zitter Hans Pont fronst de wenkbrauwen nu PvdA en CDA de laatste hand leggen aan een regeerakkoord waarin de koppeling van lonen aan uitkeringen en ambtenarensalarissen geregeld wordt. „Eigenlijk staat de koppeling haaks op de door de ambtenaren bonden gewenste onderhandelingsvrijheid", zegt Pont mo menteel directeur-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken in een interview met het dagblad 'Trouw'. „Het is van tweeën één. Óf je volgt als ambtenarenbond passief de trend in het bedrijfsleven, óf je wilt de mogelijheid hebben om vrij te on derhandelen". Pont vindt dat een constructie waarbij de ambte narenbonden maximale onderhandelingsvrijheid hebben de voorkeur verdient boven een trendbeleid. De Tweede Kamer zou overigens wel het recht moeten houden om een eenmaal be reikt akkoord te sanctioneren bij de begrotingsbehandeling van Binnenlandse Zaken. Volgens Pont is de koppeling tussen ambtenarensalarissen en de lonen in het bedrijfsleven ontstaan in een tijd waarin de over heid nog geheel eenzijdig de arbeidsvoorwaarden kon vaststel len. Al ruim anderhalf jaar wordt echter geëxperimenteerd met wat meer onderhandelingsruimte voor de bonden, conform de cao-besprekingen in het bedrijfsleven. Volgens Pont heeft dit experiment vorig jaar al duidelijk vruchten afgeworpen: „Toen was het resultaat dat iedereen er 0,7 procent bij kreeg en voor de hogere ambtenaren zestig miljoen extra werd gereserveerd. Bei de partijen hebben toen niet helemaal hun zin gekregen".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4