N oordwi jkerhouter zoekt beren jagers B H 9 r Criminaliteit neemt toe in Oegstgeest Noordwijkse politie huldigt reservisten VVD-Wassenaar tegen verkeersmaatregelen Protesten tegen afgraven Klinkenbergerpias HAAL LEIDEN OMGEVING CcidócSoteuMit 'DINSDAG 24 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Te weinig actie voor asielzoekers Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten spant zich te weinig in voor het huisvesten van asielzoekers en vluchtelingen. Dat vindt de werkgroep Vluchtelingen werk. Hoewel de leden begrip hebben voor het feit. dat Voorschoten niet meteen in 1988 voor asielzoekers 22 plaatsen vrij kon maken, kunnen zij niet accepteren dat Voorschoten het per 1 oktober 1989 niet verder heeft kun nen brengen dan één woning ROA (Regeling Opvang Asielzoekers) voor asielzoekers en één tijdelijk onderdak op zolder voor een vierde asielzoeker". Ook wat betreft de poging, een woning voor asielzoekers te kopen, waar de gemeenteraad achterstond, blijkt geen vooruitgang te zijn geboekt. Verder vindt de werkgroep, dat wethouder Mar selis zijn toezegging om de situatie te verbeteren niet heeft waargemaakt. In een brief aan de gemeenteraad en aan het college dringt de werkgroep aan op het nemen van maatregelen voor de asielzoekers. Warmonder moet steigers uit Ringsloot verwijderen DEN HAAG/WARMOND Warmonder W.G.J. van der Geest wil steigers in onder meer de Ringsloot niet verwijderen. De pro vincie Zuid-Holland stelt dat de steigers en aanleggelegenheden, die te zien zijn vanaf de Wasbeeklaan, Rijksweg 44, de Schipholspoor- lijn, de Zandsloot en de Ringsloot, ontsierend zijn. Het gaat volgens de provincie om ver schillende constructies die deels uit oude ma terialen als hout en autobanden bestaan. Van der Geest heeft tegen dit besluit van de pro vincie protest aangetekend. Dit bezwaar wordt morgen behandeld in een vergadering van de provinciale commissie AROB. Van der Geest is verbaasd dat hij de steigers moet weg halen. Hij zegt zijn goede wil al te heb ben getoond door 35 van de 45 objecten te verwijderen. Dertig bekeuringen bij snelheidscontrole LEIDERDORP Dertig automobilis ten zijn gistermiddag tegen een bekeu ring opgereden bij een snelheidscontrole op de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Met radar en fotocamera werden snel heden vastgelegd die variëerden tussen de 68 en 100 kilometer per uur. Op de Persant Snoepweg mag 50 kilometer per uur worden gereden. Geld en sieraden gestolen OEGSTGEEST Uit een woning aan de Hofdijck zijn het afgelopen weekein de geld en sieraden gestolen. De dieven kwamen binnen na het forceren van een keukenraam. De waarde van de buit is niet bekend. Groenstrook Sixlaan mogelijk ook verkocht VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten gaat, als de gemeenteraad daar donderdag mee akkoord gaat, twee kavels van in totaal 630 vierkan te meter verkopen aan bouwbedrijf Niersman. De verkoopsom bedraagt 242.550 gulden. Mogelijk wordt ook een nabij de kavels aan de Sixlaan ge-, legen groenstrook van tweehonderd vierkante meter verkocht. De strook kan dan bij de kavels getrokken wor den. De prijs daarvoor zou 250 gulden per vierkante meter zijn. Over de ver koop van de grond aan de Woelwij klaan (drie kavels van zevenhonderd vierkante meter per stuk), is met het bouwbedrijf geen overeenstemming bereikt. Waarschijnlijk worden ze via een makelaar te koop aangeboden. Rijnsburgse bruggen feestelijk verlicht RIJNSBURG De Kerk- straatbrug, Valkbrug en Kui- persbrug kunnen in nabije toe komst feestelijk worden ver licht. Daarvoor worden aan- sluitkasten geplaatst bij de Kerkstraatbrug en Kuipersbrug en bij het fontein bij de Valk- brug. De gemeente Rijnsburg komt hiermee tegemoet aan een verzoek van de buurtvere niging 't Centrum die graag toogverlichting wil onder de bruggen. De gemeente trekt hier tienduizend gulden voor uit. De gemeenteraad moet donderdag 26 oktober het geld hiervoor beschikbaar stellen. Wassenaar steunt stichting Run for Rio WASSENAAR Geduldig hebben de Wassenaarders die trainen voor de marathon van New York gisteren tij dens raadsvergadering gewacht tot zij aan de beurt waren. Ze kregen toen te horen dat alle fracties instemden met een eenmalige bijdrage van 10.000 gulden aan de stichting Run for Rio. Die wil via sponsorbijdragen voor de deelneme aan de marathon in New York geld verzamelen voor een tehuis voor daklozen in Rio de Janeiro. Het initiatief ervoor ont stond tijdens een actie voor voetbal vereniging Blauw Zwart. Men wilde toen de opbrengst delen tussen Blauw-Zwart en het daklozenproject van de uit Wassenaar afkomstige pa ter Gijsen. NOORDWIJKERHOUT „Berenjagers gezocht". Door die advertentie haal de Piet Kersten uit Noord wijkerhout deze week de regionale en de landelijke pers. Met tien Nederlandse jagers mag de Noordwijkerhouter een zestigtal zwarte beren af schieten in Amerika, in de staat Massachusetts. Kersten is zelf een fervent ja ger en hij kwam in contact met een staatsjachtopziener in de Verenigde Staten die hem voorstelde om Nederlandse ja gers te zoeken die er 3.800 gul den voor over hebbben om in de laatste wéék van september en de eerste twee weken van oktober de berenstand weer op een beter peil te brengen. Ker sten: „Er zijn er daar te veel. Als je een biotoop (een milieu waarin een zekere diersoort leeft, red) hebt dat 90 beren kan dragen en er komen er te veel, dan krijgen de beren voedsel tekort. Ze worden ge vaarlijk als ze honger hebben. Bovendien krijgen ze dan pa rasitaire aandoeningen en ver der richten ze grote schade aan aan de bijenteelt die daar veel te vinden is", aldus Kerst- „Amerikaanse jagers hebben er het geld blijkbaar niet voor over. De Nederlandse jagers spekken nu de Amerikaanse staatskas en dat geld komt weer ten goede aan de natuur. Voor de kritische buitenstaan der is dat afschieten een slech te zaak. Maar wat zijn de alter natieven? Verdoven en ergens anders uitzetten heeft weinig zin want door de oprukkende industrie en de verstedelijking en de recreatie is er geen ge schikt biotoop voor de beren. En ze vermenigvuldigen zich zo snel, ook in gevangenschap, dat de dierentuinen al snel overvol zouden raken. Er zijn bij Fort Kent gewoon zo'n zes tig beren te veel en ik bemid del voor de jagers", zo legt de Noordwijkerhouter uit. Zwijnen Niet alleen in Amerika vindt Kersten zijn jachtgebieden. Ook gaat hij naar de Pools- Russische grens waar hij op wilde zwijnen jaagt. Kersten: „Dat is hetzelfde verhaal. Die wilde zwijnen vreten de aard appelen van de velden in Po len. Elk jaar worden er daar zo'n honderdduizend afgescho ten. Als het kan tegen betaling natuurlijk. Ik zorg dat jagers in contact komen met de jach- torganisatie in Polen, En daar voor mag ik daar vrij jagen. Dat zijn wouden van 40 bij 65 kilometer. Daar verdwaal je in. Ik zit er wel eens een week en dan schiet ik niets. Maar de natuur is er al zo schitterend. En je komt er echt van alles tegen: wolven, lynxen, wisen ten. Alleen de zwijnen schiet je. En de Poolse staatskas wordt door de Nederlandse ja gers gespekt. Maar ik weet niet of daar het geld ook weer gebruikt wordt voor de na tuur". Inmiddels hebben zich voor het komende jaar al zeven ja gers bij hem aangemeld voor de berenjacht in Amerika. Maar Kersten geeft toe dat door deze wat snelle jacht van enkele weken een natuurlijke selectie wordt verstoord. „Je Piet Kersten vindt niet alleen in Amerika zijn jachtgebieden. .kunt niet eerst al die beren gaan bestuderen om te zien wat de zwakke zijn", zegt hij. „Overigens begrijp ik niet waarom aan deze zaak zo'n aandacht wordt besteed. De advertentie is niet meer dan een klein speurdertje in het FOTO: HENK VAN DEN ENDE tijdschrift De Jager. Het komt zeker door dat woord „beer", besluit hij. GERARD DE KLERK Geen uitbreiding schuin-parkeren aan Irislaan OEGSTGEEST Een uitbreiding van het schuin-parkeren aan de Irislaan in Oegstgeest lijkt er niet in te zitten, zo bleek gisteren tijdens de vergadering van de com missie algemene en be stuurlijke aangelegenhe den. Daar was om gevraagd in verband met de uitbreiding van een supermarkt en een slagerij in winkelcentrum Lange Voort. De groepscom mandant van de Rijkspolitie heeft de uitbreiding op deze drukke weg al gevaarlijk ge noemd. De radicaal van Ei sen en de socialist Wegman merkten op dat hun fracties geen geld beschikbaar willen stellen. „Er is aan de Lijtweg en elders in het centrum par keergelegenheid die nog lang niet optimaal wordt gebruikt. Men moet er maar aan wen nen om een paar meter ver der te moeten lopen van en naar de auto's", aldus Van Eisen. Commissie vindt bijdrage aan het Spectrum te hoog SASSENHEIM De com- missie voor financiële aangelegenheden in Sas- senheim heeft zich gister avond voorlopig negatief uitgesproken over een ge meentelijke bijdragen van 38.900 gulden aan het Spectrum. Vorig jaar klopte men bij het gemeentebestuur aan voor een bedrag dat zo'n 2 Vi duizend gulden lager lag. „Waarom" zo stelde de liberaal H. van Dors- sen moet dat bedrag dit jaar verhoogd worden als het alle maal zo goed gaat met het Spectrum en er sprake is van een sluitende begroting en een voordelig saldo van 500.000 gulden. Volgens wethouder J. Dreef zou deze vijf ton terecht ko men in een fonds om toekom stige tegenvallers op te van gen. Deze opmerking riep op nieuw vragen op bij de ver schillende fractieleden. Want opperde men wat ge beurt er met dit fonds wan neer zoals verwacht wordt een fusie met het Spectrum en het Katwijkse 't Heen tot stand komt. Wethouder Dreef moest hier op het antwoord schuldig blij ven. Dat leidde er toe dat alle partijen het verstandig achtten eerst de balans van het Spec trum af te wachten alvorens een uitspraak te doen over de hoogte van de financiële tege moetkoming. Wel akkoord ging de commis sie met het voorstel voor het woningbehoefteonderzoek. Dat vindt plaats op aandringen van de voltallige raad. Daar voor wordt een Rotterdams bureau ingeschakeld. Speeltuinvereniging DVV aan de Sporthoflaan krijgt subsidie voor een opslagruimte van speelmateriaal tijdens de win termaanden. De gemeente draagt ongeveer 14.000 gulden bij. Oegstgeest maakt nieuw verkeersplan OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest laat een nieuw verkeersplan opstellen. Het oude is tien jaar oud en achterhaald. De commissie algemene be stuurlijke aangelegenheden stemde gisteravond in eerst een inventarisatie van de ver keersknelpunten te laten ma ken. de verder uitwerking wordt overgelaten aan de nieuwe raad die volgend jaar aantreedt. Gisteravond is ook van ge dachten gewisseld over een herindeling van de Endegees- terstraatweg. Dat hangt samen met uitvalswegen die er ko men als gevolg van de bouw van villa's op het terrein van Endegeest. Met rotonde-ach- tige delen wordt het verkeer er afgeremd. Het plan werd over het algemeen goed ont vangen. NOORDWIJK De Noord wijkse politie heeft gisteren een aantal reser visten gehuldigd die tien jaar of langer het korps trouw zijn gebleven. Het ging om J. van Grinsven,' 20 jaar), H. van Resteren (15 jaar) en L. Bunt, H. Heemskerk, D. Klinken berg, A. Koemans, J. Mos terd, P. Vink en C. Wij- nands (elk tien jaar). Burgemeester J. Hoffmann FOTO: HENK VAN DEN ENDE sprak de reservisten toe. Hij merkte op dat de buitenge wone omstandigheden waar voor de reservepolitie in 1948 werd opgericht nogal zijn veranderd. Toen ging het om hulp in tijd van oorlogsge vaar, rampen, en dergelijke. Nu kan de politie bij allerlei pieken een beroep doen op de reservisten. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om vakan- tiedrukte en drukte op zater dagavonden. De burgemees ter complimenteerde het korps van zeventien reser visten als vaklieden dankzij wie de Noordwijkse politie ondanks haar kleine sterkte toch voldoende mensen op straat kan brengen. OEGSTGEEST De cri minaliteit is in het afgelo pen half jaar toegenomen. Dit meldt de rijkspolitie in zijn halfjaarlijkse rappor tage. Verspreid over de gehele gemeente werden er meer fietsendiefstallen gepleegd. Ook was er sprake van veel vernielin gen in combinatie met diefstal van automerk plaatjes. De daders wer den achterhaald en door verwezen naar het HALT- project. De rijkspolitie heeft vorig jaar in de Oegstgeester Schilders wijk een actie gehouden onder het motto „Voorkoming mis daad". Daartoe werden huisbe zoeken afgelegd en werden de wopingen getoetst op inbraak gevoeligheid. Naar aanleiding van een daarna gehouden en quête blijkt dat 64,6 procent van de bewoners iets aan in braakpreventie gedaan heeft. In maar liefst 95,4 procent van de bezochte woningen gaf de politie beveiligingsadviezen. De overige waren goed bevei ligd. De waardering voor het optre den van de politie was volgens 90,8 procent van de geënquê teerden zeer hoog, 76,9 procent vindt dat de politie meer aan dacht moet schenken aan bo vengenoemde vorm van crimi naliteitspreventie. De politie heeft uit de uitslag van de en quête de conclusie getrokken met het „voorkoming-mis- daad" project door te gaan ten einde het aantal woninginbra ken verder tegen te gaan. Steeds meer bedrijven en wo ningen in Oegstgeest zijn voor zien van een alarminstallatie. In het eerste half jaar van 1989 bleken er van de 71 alarmmel dingen maar liefst 70 loos te zijn. In dezelfde periode wer den er 89 diefstallen gepleegd waarvan er 17 werden opge lost. Verder was er sprake van 230 eenvoudige diefstallen waarvan maar liefst 109 fiets diefstallen. 20 procent werd opgelost. In de komende maanden wordt een actie gevoerd om bewoners door middel van een brief te wijzen op de gevaren van het tijdens de avonduren onverlicht achterlaten van de woning. WASSENAAR De VVD- fractie in de Wassenaarse ge meenteraad met uitzonde ring van de twee wethouders heeft gisteren tegen de voorgestelde versmallingen van de van Cranenburglaan gestemd. Fractievoorzitter C. Aptroot had eerder al ver klaard dat zijn partij dat zou doen omdat de verkeersrem- mende maatregelen niet in, maar aan de rand van het dorp getroffen zouden moeten worden. „Dan moeten we met maatregelen het verkeer op de Katwijkseweg maar flink gaan knijpen". PvdA-fractievoorzit- ter H. Goulooze trok daar gis teren tijdens de raadsvergade ring de conclusie uit dat het debat zich toespitste op „wat nu wel de rand van het dorp is". Wel accepteerde Aptroot het definitief maken van de een jaar geleden op proef op de Oostdorperweg aangelegde versmallingen van de rijbaan en het verbeteren van de bocht Oostdorperweg/Van Cranenburglaan. Het voorstel van Goulooze een fietspad, naast de van Cranen burglaan, aan de kant van het water, aan te leggen werd door burgemeester P. Schoute afge wezen wegens „het ontbreken van voldoende ruimte". Wisseling van wacht bij de rijkspolitie S.J. (Jan) van Hulst (41), links op de foto, is gis termiddag geïn stalleerd als commandant van het district 's- Gravenhage van de rijkspolitie. Dat gebeurde in „De Ark" aan de Oranjestraat te Berkel. Van Hulst volgt kolonel J. van den Ban (rechts) op, die eind mei met vut ging. SASSENHEIM/WAR MOND/OEGSTGEEST Warmonder W. van Ap peltere wil dat het Rotter damse bedrijf Voorhof Recrea BV geen toestem ming krijgt om zand te winnen in de Klinkenber gerpias op de grens van Sassenheim, Warmond en Oegstgeest. Van Appeltere vindt dat hij nauwelijks antwoord heeft gekregen op bezwaren die door hem zijn ingediend. De provincie Zuid-Holland en de drie betrokken gemeenten willen Voorhof toestemming geven om in de Klinkenber gerpias zand te winnen tot een diepte van 35 meter. Van Ap peltere verwijt de gemeentebe sturen en de provincie dat ze hem onvoldoende hebben in gelicht over de plannen en vraagt zich af of alle procedu res wel op tijd en op de juiste manier zijn gevolgd. Om hier duidelijkheid over te krijgen heeft de Warmonder de zaak aanhangig gemaakt bij de be-' roepscommissie Arob in Den Haag, die de bezwaren morgen behandelt. Van Appeltere wil onder meer weten wat er in de basisovereenkomst met Voor hof staat, hoe het werkplan er uit ziet en wat de gevolgen zijn voor het milieu. Hij wil boven-» dien weten of het klopt dat Voorhof Recrea BV heeft ge dreigd de inrichting van het gebied te traineren als er geen kantoren mogen worden ge bouwd. Volgens de provincie is er geen sprake van aantasting van het milieu en van de wa terkwaliteit en mag de ver gunning worden verleend. Het risico dat de bodem verzilt wijst zij van de hand. In de Klinkenbergerpias wordt al sinds 1 januari 1986 geen zand meer gewonnen. Historie De historische avond in de aula van de Duinzigt scho lengemeenschap te Oegst geest is verschoven, van vanovond naar morgen ge houden. Het onderwerp is Willibrords Erven. Tijdens de bijeenkomst worden en kele films over Oegstgeest vertoond, in het bijzonder de jubileumfilm van pastoor Loyaards uit de beginjaren zestig. Iedereen is welkom en de toegang is gratis, aanvang 20.00 uur. Vluch telingen Ook in Valkenburg wordt nog tot en met 29 oktober een actie gehouden voor Af ghaanse vluchtelingen. Voor tachtig gulden helpt men een Afghaanse vluchteling. Mevrouw Van Delft heeft inmiddels 28 collectanten bereid gevonden de huis- aan-huis collecte in het Rijn dorp uit te voeren. Kleine bijdragen zijn ook welkom zegt de echtgenote van de Valkenburgse huisarts, „niet elkaar brengen we ook 'een groot bedrag bijeen". Zilver Noordwijker Paulus van der Zwart heeft vrijdagavond de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, gekregen in het Boulevardhotel aan de Koningin Wilhelmina Bou levard in Noordwijk Hij kreeg deze onderscheiding voor zijn werk bij de Hou tindustrie Northgo uit Kat wijk. Bij dit van oorsprong Noordwijkse bedrijf kwam hij in oktober 1949 in dienst als medewerker van de be stekafdeling. In 1953 werd hij benoemd tot voorman bij de inmiddels geheel op deu- renproduktie overgeschakel de Hout fabriek. Van der Zwart is een vakbekwaam man die veel fijne kneepjes van het vak doorgaf aan jon geren. In 1969 werd hij chef van een afdeling met acht medewerkers. Op 1 novem ber maakt hij gebruik van de VUT-regeling. Historisch De vijf schrijyers van het boekje Willibrords-erven houden morgen een histori sche avond. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van scholengemeenschap Duinzigt aan de Wytten- bachweg in Oegstgeest en begint om acht uur. De bij eenkomst bestaat uit vier korte lezingen. Tevens wordt een filnkgedraaid van het gouden priesterfeest dat pastoor Looyaard in 1960 vierde. De historische avond is gratis toegankelijk. Bijbels In gebouw De Ark aan de Prins Hendrikstraat 54 in Alphen aan den Rijn is morgenavond gelegenheid tot het sturen van bijbels naar mensen in Rusland. Nu de grenzen van het Oostblok steeds meer open gaan, blijkt de vraag naar bijbels vortdu- rend te groeien. Op initiatief van de Volle Evangelie Ge meente kan voor elke f15 een bijbel worden verstuurd. Aanvang acht uur. Tijd Het Oecumenisch Beraad in Oude Wetering houdt mor genavond een lezing over het boek „De tijd dringt" van C.F.von Weizsacker, de broer van de Westduitse president. Er wordt vooral aandacht besteed aan onder werpen als vrede, gerechtig heid en de natuur Spreker is de remonstrantse predi kant E.P. Meijering. Aanvang acht uur in de Re monstrantse Kerk in Oude Wetering. Zangavond De Gezamenlijke Evangeli satie Commissie van de Her vormde Gemeente en de Ge reformeerde Kerk van Kat wijk aan Zee houden mor gen een zangavond in de Oude Kerk aan de Boule vard. De leiding is in han den van dominee Ch.J. Sjol- lema. Medewerking wordt verleend door het Evangeli satiekoor onder leiding van Jan Boonekamp en het orgel wordt bespeeld door Jaap van Rijn. Aanvang acht uur. Kledinginzameling De plaatselijke vrijwilligers van Zevenhoven zamelen morgenavond kleding in voor de Stichting Mensen in Nood. Het gaat om goede en draagbare kleding, maar ook gordijnstoffen, lakens en de kens zijn welkom. Iedereen kan tussen zeven en acht uur inleveren in de voetbal- kantine van SVZ aan de Sta tionsweg en bij P. Gianen, Noordeinde 59. Klaverjassen Tafeltennisvereniging De Treffers uit Roelofarends- veen houdt zaterdag voor de vijfde keer de Open Veense Kla verjaskampioenschap- pen. Er wordt gespeeld met een vaste maat volgens de Rotterdamse methode. De wedstrijden beginnen om 20.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden per koppel. Kaarten zijn ver krijgbaar bij Boekhandel Veenerick aan het Noord einde 33 in Roelofarends- veen. Lezing De Vereniging voor Natuur en Vogelbescherming Noordwijk houdt vrijdag in het Natuurcentrum „Jan Verwey" aan de Wetering- kade een avond over de kraaiachtigen in de duinen van het Amsterdams Water leidingbedrijf tussen Noord wijk en Zandvoort. Biologe Gert Bayens die dan een le zing geeft heeft daar jaren onderzoek gedaan. De bij eenkomst begint om 20.00 uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13