Hongarije is officieel geen volksrepubliek meer verlevende gevonden in auto onder ingestorte weg Syrische troepen blijven obstakel in vredesakkoord KGB DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB li BUITENLAND EeidócSowuvnt MAANDAG 23 OKTOBER 1989 PAGINA S 3S Jush zegt nee tegen e uimere abortuswet Cd WASHINGTON President Bush van Verenigde Staten heeft zijn veto uitge- iroken over een onlangs in de Senaat Ju ingenomen abortuswet. In de ontwerp- (j et mogen vrouwen in geval van incest Ijjf verkrachting op kosten van het zie- JjI >nfonds een abortusingreep laten ver- rf chten. Bush wil echter de huidige rege- n ^g, waarbij abortus alleen wordt ver- )ed als een bevalling het .leven van de oeder bedreigt, niet verruimen. De De mocratische voorzitter van het Huis van fgevaardigden, Tom Foley, heeft aange- s indigd dat hij zal pogen het presidentië- 0l i veto ongedaan te maken door een twee >rde meerderheid voor de wet in het uis op de been te brengen. Het ziet er :hter niet naar uit hij daarin zal slagen. Optreden Reagan irriteert Congres WASHINGTON Ex-president Reagan heeft zich het ongenoegen op de hals ge haald van het Amerikaanse Congres met het bezoek dat hij momenteel aan Japan brengt. Het zit de volksvertegenwoordi gers niet eens zozeer dwars dat Reagan daar voor een interview en enkele luchti ge tafelredes de somma van naar verluidt ruim vier miljoen gulden vangt. Maar het Congres vindt het ontoelaatbaar dat Reagan op kosten van de Amerikaanse belastingbetaler een heel leger veilig heidsmensen heeft meegenomen naar Ja pan. Senator Pryor heeft aangekondigd dat hij Reagan zal verzoeken om een deel van die veiligheidskosten uit eigen zak te betalen. Als Reagan daartoe niet bereid blijkt, wil Pryor de zaak bij wet regelen. Getuige Deze volkomen verwoeste politiewagen bleef zaterdag als een stille getuige achter na een aanslag van het verboden Ierse bevrijdings leger, IRA. Bij de aanslag kwam een agent om het leven en raakte een andere man gewond. FOTO: AP Opnieuw UFO in Sovjetunie MOSKOU Een UFO, groter dan de maan met vier enorme zoeklichten, zweefde vorige week dinsdag op een hoogte van enige honderden kilo meters over de Siberische stad Omsk om met een snelheid van meer dan zevenduizend kilometer per uur weg te schieten. Dat heeft majoor Vladimir Loginov van het Sovjetleger gezegd in een vraag gesprek met het blad 'Sotsialistitsjeskaja Indoe- strija'. Honderden mensen, onder wie piloten van een vliegveld in de buurt, zagen volgens Loginov het object, maar „onze radars kregen het niet te pak ken". De nieuwe UFO-verschijning komt twaalf dagen nadat een correspondent van het Sovjetpers bureau een verhaal over een UFO met buitenaard se wezens had opgetekend uit de mond van kinde ren van 12 tot 13 jaar, dat naar later bleek verzon nen was. Maar volgens 'Sotsialistitsjeskaja Indoe- strija' is majoor Loginov „absoluut gezaghebbend en door en door betrouwbaar". Reddingswerkers (boven) applaudiseren als de 57-jarige Buck Helms na vier dagen levend uit de wrakstukken van zijn auto is Behaald. FOTO: AP jPNIEUW NASCHOK IN SAN FRANCISCO DEMOCRATISCH FORUM TOONT EIGEN GEZICHT De historicus Lajos Fur spreekt cratisch Forum toe, nadat hij is de presidentsverkiezingen. van de president nieuwe stijl praat het parlement volgende maand. Een derde presidentskandidaat is minister van justitie Kalman Kulscar namens het Patriot tisch Front, dat tot voor kort nauwe banden onderhield met de communistische partij. Westerse diplomaten rekenen overigens op een overwinning van het Forum bij de parle mentsverkiezingen, die om- de vergadering van het Demo aangewezen als kandidaat voor FOTO: AP streeks juni worden verwacht. De beweging zelf is ook opti mistisch. Op grond van recen te opiniepeilingen rekent het Forum op 30 tot 40 procent van de stemmen. De socialisti sche partij zou hooguit 10 tot 20 procent „scoren". Antall wilde zich gisteren niet uitla ten over de mogelijkheid van een coalitieregering met de so cialistische partij, of welke an dere partij dan ook. door Alexander Münninghof ÏAN FRANCISCO On- der de ingestorte dubbel- leksweg in Oakland is za- erdag door reddingswer kers een overlevende aan getroffen. De 57-jarige Buck Helm, die zier dagen in een autowrak rastzat, werd half bewusteloos ander het puin vandaan ge haald en naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn pols was nor maal en zijn toestand leek sta biel, aldus een reddinsgswer- ker. De burgemeester van Oak land, Lionel Wilson, die aan wezig was toen de man werd gered, zei uit het voorval hoop te putten dat er nog meer overlevenden gevonden kun nen worden. De reddings werkzaamheden waren vrij dagavond opgeschort omdat het bij het 1,6 kilometer lange (Vervolg van de voorpagina) BAYRUT Diplomatieke waarnemers in het Midden- Oosten verwachten niet, dat de afwijzing van het Libanese vredesakkoord door generaal Aoun zal leiden tot een hervat ting van de gevechten. Volgens hen verliest Aoun steeds meer aanhangers in de christelijke enclave in Libanon en is het twijfelachtig of hij voldoende internationale steun krijgt. Zelfs als Syrië besluit dat her nieuwde strijd dg enige manier tracé, van autosnelweg 880 te gevaarlijk werd. Zaterdagmorgen werd op nieuw een hevige naschok ge meten. Volgens het Ameri kaanse Geologisch Onder zoekscentrum had de schok een kracht van 4,6 op de schaal van Richter. Volgens het meetcentrum van de Uni versity of Berkeley lag de kracht van de schok echter op 4,8. Sinds de aardbeving dins dag zijn al meer dan 2000 na schokken gevoeld. Intussen steeg zaterdag het of ficiële dodencijfer tot 55 en werd de schade van de aardbe ving geschat op 5,5 miljard dollar. Uit in elkaar gedrukte auto's op snelweg 880 zijn in middels 34 lijken geborgen. Tientallen mensen worden nog vermist. Het gebied wordt thans geteisterd door slecht weer met harde wind en veel regen, hetgeen de reddings werkzaamheden bemoeilijkt. is om van Aoun af te geraken. De 62 christelijke en islamiti sche parlementariërs kwamen gisteren in Saudiarabië na bij na drie weken van vergaderen een compromis overeen, waar in een definitieve beslissing over de Syrische troepen in Li banon wordt verschoven naar een later tijdstip. De rol van de Syrische troepen vormde een van de grootste hindernissen voor de Libanese parlementsleden in Taif. Het was echter de Saudische minis- BUDAPEST -T Om klok slag twaalf uur vanmid dag heeft de voorzitter van het parlement, Matyas Szuros, officieel de repu bliek Hongarije uitgeroe pen en de nieuwe demo cratische grondwet van kracht verklaard. Tegelij kertijd herdacht de bevol king vandaag dat precies 33 jaar geleden de Hon gaarse opstand uitbrak. Er zijn optochten gehouden waaraan honderdduizen den mensen meeliepen. De democratisering krijgt in Hongarije steeds meer vorm. Afgelopen weekeinde heeft het Hongaars Democratisch Forum, met zo'n 20.000 leden de grootste oppositiebeweging van het land, zijn plannen ge presenteerd voor de parle mentsverkiezingen van vol gend jaar, waarbij voor het eerst sinds 1947 meer partijen kunnen deelnemen. Op het eerste nationale congres in de Karl Marx universiteit in Bu- Gemenebest weer verdeeld over sancties Zuidafrika KUALA LUMPUR Op de Gemenebest-conferentie in Ma laysia zijn Groot-Brittannië en de voormalige kolonies het niet eens geworden over de politiek tegen Zuidafrika. Ook over het instellen van een milieufonds werd geen overeenstemming bereikt. De Britse minister van buitenlandse zaken, Major, zei wel blij te zijn dat de landen van het Gemenebest voor de eerste keer niet meer hebben gepleit voor algehele strafmaat regelen, maar het sanctiewapen voortaan willen koppelen aan de mate waarin de nieuwe re- gering-De Klerk de door haar beloofde hervormingen daad werkelijk doorvoert. Maar de Britten willen straks geen eco nomie met een gebroken rug- gegraat overdragen aan een nieuw Zuidafrika, betoogde Major. Een voorstel van India om binnen het Gemenebest een speciaal fonds ter bescherming en verbetering van het milieu in te stellen leidde eveneens tot een scheiding der geesten. Vol gens premier Thatcher is een nieuw milieufonds niet nodig, omdat op dat terrein al vol doende wordt ondernomen. ter van buitenlandse zaken, prins Saud-al-Faisal, die na twee dagen praten in Damas cus met het compromisvoorstel kwam. Volgens het vredesak koord worden 33.000 Syrische militairen eerst teruggetrok ken naar het oosten van Liba non. Pas twee jaar nadat her vormingen zijn doorgevoerd die de islamitische meerder heid in dat land meer invloed moeten geven, wordt dan e^n definitief besluit genomen over de status van de Syrische troe- dapest aanvaardden de 800 Fo rum-afgevaardigden een par tijprogramma dat pleit voor een westerse democratie en, een aparte status voor Honga rije binnen het Warschau Pact overeenkomstig Frankrijks positie in de NAVO. De historicus Lajos Fur (58) werd benoemd toV kandidaat voor de presidentsverkiezin gen die eerstdaags moeten worden gehouden. Fur zat na de door de Russen neergesla gen Hongaarse opstand van 1956 korte tijd gevangen en mocht daarna acht jaar lang zijn beroep niet uitoefenen. Over zijn intenties: „Mijn pro gramma is een nationaal pro gramma, niet een partijpro gramma. Het heeft twee be langrijke aspecten: democratie en Hongaarse elementen. En ik zal zeker christelijke waar den vertegenwoordigen". Verder wees het congres Joz- sef Antall (57), eveneens een historicus, aan als voorzitter. Antall wordt getipt als pre mier van een coalitieregering die na de parlementsverkie zingen wellicht zal moeten worden gevormd. „Hij is de penmacht. Daarvoor zijn on derhandelingen nodig met de nog te vofmen nieuwe Libane se regering. De 31 christelijke afgevaardig den eisten echter wel een schriftelijke waarborg van de Arabische landen die hebben bemiddeld in het akkoord, dat de nationale soevereiniteit van Libanon in zijn geheel wordt hersteld. Het uiteindelijke wel slagen van de besprekingen in Taif, die morgen worden afge rond, zal afhangen van die ga- Tadeusz Mazowiecki van Hon garije", aldus een westerse di plomaat. Mazowiecki werd vo rige maand Polens eerste niet- communistische premier. Overigens is nog onduidelijk wanneer de presidentsverkie zingen worden gehouden. Als het aan de regering ligt, wordt het 26 november. Twee oppo sitiebewegingen hebben echter 200.000 handtekeningen verza meld om een referendum over uitstel van de verkiezingen af te dwingen. Zij vinden dat het staatshoofd door de nieuwe volksvertegenwoordiging moet worden gekozen. Het zittende parlement zal zich volgende maand over de zaak buigen. Fur zal het waarschijnlijk moeten afleggen tegen de po pulaire Imre Pozsgay, de be langrijkste hervormer binnen de communistische partij, die eerder deze maand zich om vormde in de socialistische partij. Niettemin maakt Fur volgens het Forum een goede kans op het presidentschap, een post die vorige week door het parlement werd gecreëerd in plaats van de presidentiële raad. Over de bevoegdheden ranties van Saudiarabië, Ma rokko en Algerije, zo verklaar den zij. Maar Aoun zei dat er een „verschil is van 180 gra den" tussen het vredesakkoord van Taif en zijn eigen visie volgens welke iedere overeen komst waardeloos is als daarin geen tijdschema is opgenomen voor de algehele terugtrekking van de Syrische troepen. „Ik heb te maken met een beslis sing die ik niet kan aanvaar den. Ik ben zowel Libanees burger, militair als premier en Ongeluk bij luchtshow GUAYAQUIL Bij een luchtshow in de Ecuadoraanse havenstad Guayaquil is een militair toestel neergestort op een woonwijk. Behalve de pi loot zijn daarbij op de grond zeker acht mensen om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde om even voor twaalf uür (even voor 18.00 uur Nederlandse tijd) bij de luchtmachtbasis te Guyaquil, 270 kilometer ten zuidwesten van Quito. De pi loot voerde een show op ter gelegenheid van herdenkings festiviteiten. Op de grond wer den vier woningen in de as ge legd. Alle slachtoffers bleken totaal verbrand. Het vliegtuig was een superso nische Kaffir van Israëlische makelij. Tweeën Voor de westkust van Noorwegen ligt sinds zaterdag het Braziliaanse vrachtschip Mercantile Meteca in tweeën. De 35 bemannings leden van het schip dat bij zwaar weer in nood raakte, zijn in veiligheid gebracht. FOTO: AP zou dus een drievoudige mis daad begaan als ik instem met Hit akkoord", zei hij. In diplo matieke bronnen in Taif ver luidt dat Syrië tegen een alge hele terugtrekking van zijn militairen zou blijven, zolang er Israëlische militairen zijn in de door Jeruzalem eenzijdig uitgeroepen veiligheidszone in Zuid-Libanon. En Israel staat weer op het standpunt die een heden pas weg te halen als de situatie in Libanon stabiel is en het land geen bedreiging meer Kazachstan betoogt tegen kernproeven MOSKOU Tienduizenden mensen hebben in het cen trum van Alma-Ata, de hoofd stad van de Sovjet-republiek Kazachstan, geprotesteerd te gen kernproeven in deze Cen- traalaziatische republiek. De betoging was georganiseerd door een anti-nucleaire orga nisatie genaamd 'Nevada-Se- mipalatinsk', naar de Ameri kaanse en Russische testgebie den: in de staat Nevada en Se- mipalatinsk in Kazachstan. Een vooraanstaande gezond heidsfunctionaris in Kazach stan verklaarde op de bijeen komst in Alma-Ata dat de kin dersterfte in Semipalatinsk het hoogste is in het hele land en dat het aantal gevallen van kanker in het gebied de afge lopen vijftien jaar voortdurend is gestegen. De betogers riepen het nationale Sovjet-parlement op zo spoedig mogelijk de slui ting van 'polygon' (het test terrein) te verordenen. Vorige week werd daar nog een grote kernproef gehouden. vormt voor de Israëlische noordelijke grens. Damascus heeft er wel mee ingestemd zijn troepen terug te trekken uit de omgeving van Bayrut om het de Libanese parle mentsleden mogelijk te maken weer bijeen te komen in hun hoofdstad. De afgevaardigden kunnen dan de politieke her vormingen goedkeuren waaro ver zij in Taif overeenstem ming hebben bereikt, een nieuwe president kiezen en een nieuw kabinet vormen. MOSKOU Sinds kort kunnen de correspondenten in de Sovjethoofdstad direct met de KGB bellen. Draai 2244848 en je krijgt kolonel Prelin aan de lijn. Zijn assistent Stroemin zit op nummer 2241588. Dit was zeventig jaar lang ondenkbaar het woord KGB werd zelfs vermeden in conversaties, laat staan dat je het comité voor staatsveiligheid zou kunnen opbellen. Maar de nieuwe KGB-chef, Krjoetsjkov, heeft, uiteraard met goedkeuring van het Kremlin, een pr of fensief je gelanceerd, dat zijn schemerduistere organisatie een wat eigentijdser, opener aanzicht moet geven. Er werd zelfs voor de pers een film over het werk van de KGB vertoont, zonder dat je nu het gevoel kreeg werkelijk ingelicht te zijn over de organisatie. Je zag wat geënsceneerde beelden over de arrestatie van een Amerikaanse diplomaat in Leningrad, waaruit bleek dat de oplettende kameraden hem al een hele tijd in de gaten hadden, men bracht een soort hommage aan Philby en men toonde een KGB-gevangenis. Presentator, dezelfde kolonel Prelin, proefde daar het eten en verklaarde tot algemene hilariteit in de perszaal, dat het „beter dan bij moeder thuis" was. Na afloop was een klein panel KGB-functionarissen bereid vragen te beantwoorden. Nee, er wordt niet massaal bij de buitenlanders afgeluisterd. VolgenSlechts in enkele gevallen, want het kost te veel aan tijd en mankracht. Post openmaken Alleen als de ministerraad daar zijn fiat aan geeft. In alle antwoorden van de KGB-ers viel de wens te bespeuren als een met westerse inlichtingendiensten vergelijkbare instelling (dus: gecontroleerd door het parlementgezien te worden. Krjoetsjkov ging een paar weken later nog een stapje verder door te zeggen, dat hij een samenwerking met de CIA en de westerse diensten zou toejuichen. Met name in de bestrijding van de georganiseerde misdaad en de drugshandel zag hij in die aanpak grote perspectieven. Dat klinkt allemaal heel normaal en vooruitstrevend. Maar de dagelijkse werkelijkheid, zoals die door deze correspondent wordt beleefd, wijkt daar nog steeds enigszins van af. De post arriveert nog steeds met enorme vertraging, soms zijn brieven opengemaakt en een enkele keer komen ze nooit aan. En als ze aankomen altijd in bundeltjes alsof men ze heeft opgespaard in afwachting van een of ander akkoordstem pel. Het telefoonverkeer verloopt dermate lachwekkend, dat je het niet meer uitsluitend op een falend ministerie van communicatie kunt afschuiven. Om de haverklap treden er vreemde echo's of andere akoestische afwijkingen op, niet zelden rinkelt het toestel 's morgens om 9.00 uur (kennelijk begin van de KGB-werkdag) zonder dat er iemand met je wil spreken en een maal had ik het bewijs van afluistering helemaal in de handen: wie verklaart mij hoe het anders mogelijk is dat ik, bij het opnemen van de hoorn, mijn vlak daarvoor gevoerde gesprek letterlijk kon meebeluisteren Gevolgd ben ik enkele maanden (de laatste keer in augustus). Sovjetburgers die mijn kantoor hebben bezocht worden soms twee kilometer verder op straat aangehouden door de militie, die hen uit de wandelende menigte pikt en vreemde vragen begint te stellen: „Gaat u even mee, uw signalement lijkt op dat van een moordenaar die we zoeken. Overigens, wat deed u bij die Nederlandse journalist? Probeerde hij u soms voor zijn veiligheidsdienst te werven?" Sovjetvrienden verzekeren mij, dat de militie nooit op eigen houtje dit soort acties zal ondernemen daar zit de KGB dus achter. In een geval kwam er zelfs een KGB-majoor op bezoek bij mijn kennissen, een kwartier voordat ik daar voor het avondeten zou arriveren. Waarom ze mij hadden uitgenodigd, wilde die majoor weten. Uiteindelijk liet hij keurig zijn kaartje achter, met naam en KGB-rang: een teken van de nieuwe openheid. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN503 De Duitsers aan boord van de „Vrijheid II" hebben weinig kans te ontsnappen, want nu cirkelt ook reeds een motor torpedoboot voor de baai. Rob vreest het ergste voor zijn schip en radiografisch verzoekt hij de commandant van de torpedo- boot de „Vrijheid II" te sparen. Het blijkt trouwens ook niet no dig het schip te vernietigen, want enkele granaten links en rechts van het schip zijn voldoende om de vijand tot overgave te dwin gen. Met de handen omhoog klimmen de Ditsers aan boord van de torpedoboot, die de gevangenen naar het vliegkampschip brengt. Daar ontmoet Rob zijn oude tegenstander weer: de SS- officier, die nog niets van zijn brutaliteit heeft verloren. „Duits land is onoverwinbaar!" roept hij uit. „Hou je mond maar, opsnij- er", zegt Rob, „jullie organisatie zat zo beroerd in elkaar, dat ik dagenlang in jullie bunker heb kunnen rondlopen, zonder dat jul lie me in de gaten hebt gehad". De SS-man deinst verschrikt achteruit. „Karl!" roept hij uit. „Ben jij die schurk, die zich als Karl heeft vermomd?" Econome waarschuwt voor complot tegen Gorbatsjov MOSKOU Een radicale econome in de Sovjetunie heeft ge waarschuwd voor een complot tegen president en partijleider Michaïl Gorbatsjov en een grimmig beeld geschetst hoe het land er uit zou zien onder de conservatieven in het Politburo, die worden geleid door Jegor Ligatsjov. Dit heeft de Letse jeugd krant 'Sovjetskaja Molodezj' gemeld. Het was voor het eerst dat een krant in de Sovjetmedia een zo uitgesproken waarschuwing publiceerde. Geruchten over tegenwerking van Gorbatsjov doen al langer de ronde, maar Gorbatsjov wijst ze steeds van de hand. Vervroegd gesprek Lachmon in Moengo PARAMARIBO De voorzitter van het Surinaamse parlement, Jaggernath Lachmon, is vandaag met een parlementaire delega tie naar Moengo voor overleg met de Unie voor Democratie en Bevrijding en met het Jungle Commando. Aanvankelijk zou het overleg morgen pas plaatsvinden maar het is „op aandrang van de leider van de Unie, Kosi Ajonpon, een dag vervroegd, zo zei Lachmon gisteren. De besprekingen gaan over de uitvoering van het akkoord van Kourou dat in juni werd gesloten door de regering en het Jungle Commando. Lachmon weet niet welke eisen gesteld zullen worden maar hoopt op een goed gesprek. „Er kan misschien een modus gevonden worden om de proble men rond de Unie, het Jungle Commando en de Tucajana Ama zonia op te lossen", zei Lachmon.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5