„Ziekenzalving geeft troost" Vastgoed kerk wereld Hoogmis op elfde verjaardag van pontificaat £eidóe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CfiidócSouoant MAANDAG 23 OKTOBER 1989 PAG1 SYNODEGANGER MAG OPPAS DECLAREREN Belgische Raad van Kerken in de maak LEUSDEN Gereformeerden die actief betrokken zijn bij landelijk kerkewerk, kunnen onder bepaalde voorwaarden kosten voor kinderoppas declareren. De tegemoetkoming kan worden gegeven, wanneer de kosten voor betaalde kinderop pas een beletsel vormen om deel te nemen aan de arbeid van generale synode, deputaten of commissies. Het bedrag dat ge declareerd kan worden, is gelijk aan dat van de betaalde kos ten, maar mag niet hoger zijn dan 5 per uur. De deputaten (raad) voor personele zaken, financiën en organisatie (PFO) hebben dit vastgesteld naar aanleiding van verzoeken om een dergelijke regeling. PFO heeft bij haar overwegingen een aan beveling van de Oecumenische Vrouwensynode (1977) betrok ken. BRUSSEL Er zijn vergevorderde plannen om in België naar Nederlands voorbeeld een Raad van Kerken in het leven te roepen. Dit bleek tijdens de synodevergadering van de Vere nigde Protestantse Kerk in België (VPKB). Volgende maand zal deze synode de ontwerp-statuten goed keuren, waarna de Raad van Kerken begin 1990 van start kan gaan. Naast de VPKB zullen de Rooms-Katholieke Kerk, de Anglicaanse Kerk en de Orthodoxe Kerk deelnemen in dit nieuwe oecumenische orgaan. De vier kerken zijn de enige christelijke kerkgenootschappen die zijn erkend door de Belgische overheid. Wie veel praat, zegt vele domheden BIJEENKOMST CHARISMATISCHE WERKGEMEENSCHAP NEDERLAND DALFSEN Een pastoor en een predikant zitten samen met een meisje te praten. Het verhaal dat zij vertelt, grijpt de domi nee zo aan dat hij evenals haar tranen in de ogen heeft. Dan wordt er gebe den. Armen om elkaar heen. Tenslotte zalft de pastoor de jonge vrouw met olijfolie. Deze gebeurtenis speelde zich af tijdens een kerkdienst met ziekenzalving in het confe rentieoord De Bron te Dalfs- en. De afgelopen week werd het christelijke conferen tieoord bevolkt door ongeveer 700 mensen die zich thuisvoe- len binnen de Charismatische Werkgemeenschap Nederland CWN). Onder de bezoekers bevonden zich talrijke gezin nen die met tent en al de reis naar Dalfsen gemaakt had den. De CWN is een beweging van mensen uit de kerken. Het meerendeel van de mensen komt, aldus bestuurslid Wim van der Giessen, uit de prote stantse kerken. Maar ook le den van de kleinere kerkge nootschappen (zoals vrijge- maakten en christelijke gere formeerden) komen naar De Bron in Dalfsen om hun gees telijke accu weer op te laden. De CWN streeft naar ver nieuwing van de kerk door het accent te leggen op het werk van de Heilige Geest. Ziekenzalving Tientallen mensen namen aan de ziekenzalving deel. Eén van hen is Bep de Douwe-van Norden uit Woudenberg. Ze ervaart de ziekenzalving als een hele diepe toerusting voor genezing, zowel lichamelijk als psychisch. „Er kan gene zing komen, maar er kunnen ook psychische blokkades worden weggenomen", vertelt ze na afloop van de kerk dienst. Vanaf 1980 is Bep betrokken Handoplegging tijdens de genezingsdienst bij de charismatische bewe ging. Ze is opgegroeid in een zwaar orthodox milieu. „Daar ben ik afgeknapt. Hier ben ik opnieuw aangeraakt". Ze er voer God vroeger als een wrede, straffende God bij wie je het nooit goed kon doen. „Die bijna lichamelijk gevoelr de pijn werd weggehaald. Dat is voor mij de ommekeer ge weest". Net als de meeste anderen binnen de CWN is Bep actief in de plaatselijke kerk, in haar geval de gereformeerde kerk. Ina van Leeuwen uit Delft over de ziekenzalving: „Ik er vaar het als troost. Zoals ik naar het avondmaal ga om bemoedigd te worden". Ver der ervaart ze dat bij de zal ving „gevoelens bovenkomen die je anders wegduwt. Ik vind het heerlijk dat daar ruimte voor is, terwijl de ge meente om je heen staat en meebidt. Je ervaart tropst uit de gemeenschap om je heen". Ina is lid van en actief in de hervormde kerk van Delft. Drie jaar geleden kwam ze op advies van een predikant voor het eerst in contact met de charismatische beweging. Het stukje meeleven met el kaar dat ze in de kerk miste, vond ze hier. „Je kunt hier huilen, je emoties tonen, ze gaan naast je staan. Al ga je naar huis, er wordt voor je ge beden. Mensen zeggen dat ik veranderd ben. Ik ben levens blijer geworden zeggen ze. Ik voel me dan ook gedragen FOTO: PERS UNIE door de Geest en door ande ren". Psychiatrie Christen-psychiater Bart Son- nenschein uit Hilversum heeft zijn praktijk in het bij zonder opengesteld voor christelijke patiënten. „Veel patiënten willen gelovig rich ting krijgen over de wijze hoe ze met hun problemen moeten omgaan", vertelt Son- nenschein na afloop van zijn referaat voor de CWN. Veel patiënten willen zich ge lovig geaccepteerd en ge steund weten voordat ze hun zwakte durven laten zien. Sonnenschein: „Het is voor hen veelal niet zo vanzelf sprekend dat zij hun zwakte mogen laten zien, hun gevoe lens, gedachten en wensen mogen uiten, ook als deze te gen God, de ander en zichzelf ingaan, en het is daarom be langrijk zich veilig te weten bij een psychiater, die hen in geloof hierin nabij wil zijn". Als voorbeeld noemt Sonnen schein mensen met agressie- problemen. „Voor hen kan het een steun zijn als ze horen dat de psalmist ergens zegt 'Ik haat hen met een volkomen haat' of Jezus de tempel wisse laars uit de tempel zien ranse len. Zo zijn er vele teksten, die de mens in zijn zwakheid legitimeren". Bijbelteksten kunnen echter ook als afweer gebruikt wor den. Veel patiënten willen hun zwakte niet laten zien en dekken dit vaak toe met de tale Kanaöns. Gebed Het gebed vindt Sonnen schein ook een belangrijk on derwerp. „Bidden op het spreekuur zelf kan van grote waarde zijn en vereist groei end gelovig en psychothera peutisch contact. Door te bid den, betrek je een derde, God, in het contact tussen de pa tiënt en jou en dit kan pas als beiden Hem als aanwezige zien". „Mijn ervaring is dat door gebed, op de juiste wijze en tijd gebruikt als hulpmiddel, het psychotherapeutische con tact wordt verdiept en de pa tiënt zich meer durft te ope nen om de moeilijke weg van zelfonderzoek te gaan en dat niet alleen, maar in relatie met God en de ander. Hij leert zo zichzelf en God meer en meer kennen en deze er varing is mij dierbaar gewor den". Sonnenschein vertelt dat hij door deze manier van werken verschuivingen in het ziekte beeld van patiënten heeft meegemaakt, die hij eerst niet voor mogelijk had gehouden. Als voorbeelden noemt hij het verdwijnen van angsten en GERRIT GEERDS DEN HAAG De elfde verjaardag van de verkie zing tot paus van Johan nes Paulus II is gister morgen in de St. Jacobus- kerk an de Parkstraat in Den Haag herdacht met een pontificale hoogmis. Hoofdcelebrant was kar dinaal A. Simonis. Hij werd bijgestaan door mgr. Backis, de pronunti us en mgr. R.Ph. Bar, bis schop van Rotterdam, die als concelebrant optra den. Verder waren in het priester koor aanwezig mgr. H.J.A. Bomers, bisschop van Haar lem, mgr. J.A. de Kok, hulp bisschop van Utrecht; mgr. A.M.H.A. Castermans, hulp bisschop van Roermond, mgr. J.F. Lescrauwaet, hulpbis schop van Haarlem, mgr. Ja- nusz, secretaris van de pro nuntius en pastoor H. Hofste de. In de kerk waren naast een groot aantal leden van het Corps Diplomatique minister O. Ruding en burgemeester A. Havermans aanwezig. De Ne derlandse schuttersgilden werden vertegenwoordigd door vendelzwaaiers en tam boers van het St. Jorisgilde uit Eindhoven-Stratum Kardinaal Simonis benadruk te in zijn preek het belang van het pausschap: „Onder de opvolgers van Petrus is de éne, heilige, katholieke en apostolische kerk ontstaan. Zij hebben de eenheid en eensge zindheid in de kerk ge bracht". De wijze waarop de „barmhartig". Dat wil zeggen, mild en duidelijk tegelijk. „Deze barmhartigheid wordt goed tot uitdrukking gebracht in de woorden van Jezus tot de overspelige vrouw: ik ver oordeel u niet, maar zondig niet meer", aldus Simonis. De plechtigheid werd opge- Beeld van de communie (kardinaal Simo i rechts en bisschop mgr. Bar links). FOTO: MILAN KONVALINKA luisterd door het parochiële zangkoor Cantemus Domino, dat onder leiding van Sipke de Jong de Missa Festiva van Gretchaninov en het Tu es Petrus van de Haagse compo nist Adrianus Giesen ten ge hore bracht. De wisselende gregoriaanse gezangen wer den verzorgd door de Interpa rochiële Schola Cantorum on der leiding van H. Spitzen. Ton van Eek speelde op het grote Adema-orgel werken van onder meer César Franck en Saint-Saëns. Een koperbla zersensemble onder leiding van Theo Laanen bracht tot besluit van de viering de Pausmars (Marche Pontifica le) van Gounod ten gehore. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amsterdam (toez.) drs.T.H. Hibma, gere formeerd predikant aldaar (voor de arbeid onder de schippers) (part-time); te Am sterdam met bijz. opdracht (kerkeraadscommissie Te- nach en Evangelie) (part-time) G.J. Venema, kandidaat al daar; te Goedereede (toez.) F. Hoek te Aalst (Gld; te Losser W.P.J. Janssen, kandidaat te Hengelo (O). Aangenomen naar Waarden burg-Neerijnen S. Jumelet te Polsbroek. Toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar W.P.J.Janssen, D. Dijkhuis straat 31, 7558 GJ Hengelo (O), tel: 074-773468. Delftse bijbelmarathon geëindigd In Delft is de bijbelmarathon gisteravond geëindigd. Onge veer 85 medewerkers lazen gedurende 48 uren de gehele inhoud van de bijbel voor. Volgens de organisatoren, de Delfste afdeling van Youth for Christ, is de actie een succes: voorbijgangers reageerden en deelnemers raakten zelf op nieuw geraakt door de inhoud van de bijbel. Op de foto: een bijbellezer in actie met in een nabijgelegen standje jongeren die met me dewerkers in gesprek raakten over de inhoud van de bijbel. FOTO: PETER MULKENS Mgr. Simonis bemoedigt .nieuwe generatie enthousiaste katholieken" UTRECHT „Van jullie moeten we het in de toe komst hebben", zei kardi naal A.J. Simonis zater dag tegen ongeveer dui zend rooms-katholieke jongeren in Utrecht. Zij namen deel aan de lande lijke ontmoetingsdag van de Werkgroep Katholieke Jongeren (WKJ). De Roermondse kanunnik W.A. van de Valk, „geeste lijk leidsman" van de WKJ, sprak hoopvol van een „nieuwe generatie enthou siaste katholieken". Hij was onder applaus aangekondigd als „de zwartrok die in tij den van hardrock het evan gelie verspreidt". Mgr. Simonis en pater Van de Valk hadden eerder op de dag ongeveer 200 jonge ren begeleid op hun voet tocht van de Utrechtse Jaar beurs naar de Veemarkthal len. Deze bescheiden 'de monstratie voor Christus' voerde enkele fakkels mee die het licht symboliseerden waarnaar jongeren op zoek zijn. De Vlaamse pater Phil Bos- mans bekend als oprich ter van de Bond zonder Naam en schrijver van boekjes vol gedichten, gebe den en fraaie foto's waar schuwde de katholieke jeugd voor de gevaren van verslaving en materialisme. „De huidige crisis is een geestelijke crisis. We hebben van alles veel te veel en zijn toch niet gelukkig", aldus pater Bosmans. „Deze be schaving nog christelijk noe men, klinkt als een vloek". Niet alleen in de samenle ving, ook in de kerk is het volgens pater Bosmans nog al kil. „Wij moeten de kerk weer warm maken", aldus de pater, die pleitte voor een herijking van het woord 'katholiek' omdat het voor velen een valse klank heeft gekregen. Een echte katho lieke kerk kent geen muren en grenzen en staat open voor alle mensen, ook zon daars, zo verduidelijkte hij. De WKJ werd in 1978 opge richt en telt inmiddels zo'n veertig plaatselijke groepen die een bijdrage willen leve ren „aan de verbreiding van het Katholieke geloof door jonge mensen te stimuleren tot bewustere geloofsbele ving". De werkgroep doet dit „in trouw aan het gelooi van de Katholieke Kerk, zo als dit wordt voorgehouden door de Paus in eenheid met de bisschoppen". De WKJ bereikt ongeveer 4.000 jongeren en hoopl middels een promotiecam pagne dat aantal fors te la ten groeien. Dr. G. Verstraelen- Gilhuis overleden LEIDEN Na een lang ziek bed is overleden is mevrouw dr. G. M. M. Verstraelen-Gil- huis. Zij is 47 jaar geworden. Mevrouw Verstraelen is ah missiologe gepromoveerd op de geschiedenis van een uit de Zuidafrikaanse zending ont stane kerk in Zambia. Zt heeft gedoceerd aan de Theo logische School voor het Mid den-Oosten in Beirut en was sinds begin dit jaar docente missiologie aan de universiteit van Zimbabwe in Harare. In augustus j.l. keerde zij terug naar Nederland. Ze was getrouwd met dr. Frans Verstraelen, die twintig jaar als missioloog verbonden is geweest aan het IIMO in Leiden. Het echtpaar ging in 1972 naar Zambia. Zij promo veerde cum laude aan de Vrije Universiteit. Mevrouw Vertraelen, die incidenteel voorging in kerkdiensten, was enige tijd hoofdredacteur van het tijdschrift „Wereld en Zending" en deputaat voor de zending in de Gereformeerde Kerken. Profvoetbal nog mogelijk? f Op korte termijn moeten er knopen worden doorgeit Overheid en KNVB dienen eindelijk eens de handen te slaan om het voetbalgeweld aan te pakken. Blijft alle' het oude, dan is de kans op herhaling van de problemen wel honderd procent zeker. Daarmee zou zijn aangetoom ons land zich eigenlijk geen beroepsvoetbal kan vero i ven". Dat schreven wij nog geen maand geleden in deze i lom, daags nadat in een wedstrijd de Oostenrijkse doelmt 'en het Ajax-stadion met een ijzeren staaf was bekogeld. De kop boven het commentaar kan vandaag zeker de; zijn als toen, want inmiddels vraagt een groeiend mensen zich vertwijfeld af of in ons land nog wel bei voetbal mogelijk is. De Ajax-directeur denkt dat een half niet voetballen wellicht uitkomst kan brengen. Maar in voegt iedereen daaraan toe dat het toch eigenlijk te te zwichten voor de terreur van een klein groepje raddi ers en daarmee de ware voetballiefhebbers in ons land plezier van hun sport te ontnemen. Daarbij wordt over het hoofd gezien dat een maand hqt incident met de Oostenrijkse doelman in het Ajax dion nog geen enkele maatregel van enige betekenis is men. Alles ging op de oude voet verder. Achter de doele nog geen net gespannen. En de supporters van Feyenooi Ajax zaten weliswaar ieder in hun eigen vak, maar die ken grensden aan elkaar zodat het een klein kunstje twee fragmentatiebommen van het ene naar het andere te gooien. BLIJFT alles bij het oude, zo schreven wij een maand d den, dan is de kans op herhaling zeker. Daarmee bew dan de clubs en de KNVB dat ons land zich geen profvot kan veroorloven. Amnestie in Argentinië In Argentinië breidt het verzet tegen de algemene amn voor veroordeelde militairen zich snel uit. In niet mi dan duizend steden en plaatsen kunnen de Argentijnen een handtekeningenactie hun ongenoegen uiten. Presii Carlos Menem ziet zich steeds weer gedwongen zijn ma gel uit te leggen en te verdedigen. Hij heeft inmiddels g verleend aan het grootste deel van de militairen, die vei deeld werden voor ernstige schendingen van de rechten de mens en voor terrorisme tijdens de militaire dictatuu de zogenoemde „vuile oorlog" van 1976 tot 1982. HlJ heeft ook gratie verleend aan ex-guerrillastrijders, der de groep van in totaal bijna driehonderd begenadig bevinden zich 64 voormalige leden van de marxistische roristengroepering Montoneros. De verontwaardiging 1 zich echter niet tegen hen en evenmin tegen de militar( die deelnamen aan de rebellie tegen de vorige regering president Raul Alfonsin. De verontwaardiging richt zich wel tegen de amnestie?'- ruim twintig generaals, acht admiraals en zeven kolonel g mannen die enerzijds de rampzalig afgelopen Falkland^ i( log ontketenden en anderzijds verantwoordelijk geacht* n den voor de verdwijning van minstens negenduizend id o sen. Minstens, want volgens organisaties voor de rechten de mens zouden het er zelfs dertigduizend zijn. De junta van de Falkland-oorlog, ex-president en leger der Leopoldo Galtieri, ex-marinechef Jorge Anaya en luchtmachtcommandant Lami Dozo kregen gratie, n (nog) niet de junta die verantwoordelijk gesteld wordt x de „vuile oorlog": de legerbevelhebbers Jorge Videla, Rol to Viola en Emilio Massero. Om de balans in evenwich houden blijft de stichter van de terroristische Montone Mario Firmenich, eveneens gevangen. GEZIEN het massale verzet tegen de gratiëring wat der meer blijkt uit opiniepeilingen durft president Ca Menem het nog niet aan hen eveneens uit de gevangeni ontslaan. Maar dat hij van plan is alle militairen vrij te la staat wel vast. De algemene amnestie is volgens presid Menem noodzakelijk om „een natie, die door haar verlei bitter is verdeeld, met zichzelf te verzoenen". Niemand die noodzaak betwisten, maar het sterk verbreide pro wijst erop, dat de natie nog niet bereid is eenvoudig de sp< te halen over de misdaden van de militaire junta's. De gratiemaatregel van president Menem zal ook wel inj geven zijn door politieke overwegingen, die meer van dc hebben met het mogelijke succes of de mislukking van i ambtstermijn. Om zich volop te kunnen bezighouden met enorme economische problemen van het land, wil hij e« en vooral de problemen rond de wandaden van militairen een oplossing brengen. Zolang het leger onrustig blijft la Menem immers voortdurend de kans in botsing te kom met rebellerende officieren. ZlJN voorganger, Raul Alfonsin, kan ervan meepraten, i kreeg te maken met niet minder dan drie militaire opsta den in anderhalf jaar. Alfonsin willigde vele eisen van opstandige officierenkorps in. Hij weigerde echter coni quent gratieverlening en totaal eerherstel voor de vera deelde militairen. President Menem stapt daarover heen. I voelt zich „moreel gerechtigd" omdat hij onder de dictatil zelf vijf jaar in de gevangenis heeft gezeten. (ADVERTENTIE) NAJAAR '89 Op de zaterdagen 28 oktober en 11 november a.s., zal i redactie extra aandacht besteden aan het ondem/e Ronald te Boekhorst kan u meer vertellen over de advi tentiemogelijkheden. Tel.-. 071 - 122244 I I I I CcidócSomant ♦Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 1' en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde éi 'nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2