Het 55-jarig muziehjubileum van een eeneiige tweeling Strijd tegen rimpels je zo oud bent als nen' Dat ouders hun lee UIT THUIS SaidóaQowiamt maandag 23 oktober i9s9 pagina Cor de Jong speelt schuiftrombone en zijn broer Dick de Jong trompet. De vrouw van Cor de Jong heet Lenie, terwijl de echtgenote van Dick door het leven gaat als Greet. Maar dan heb je de belangrijkste ver schillen tussen de twee verschijningsvormen van deze Haagse eeneiige tweeling ook wel gehad. Cor de Jong: „Hoe het komt snappen wij zelf ook niet, maar bij voorbeeld blijken wij altijd in eenzelfde soort auto te rijden". Dick de Jong: „Of op de zelfde motorfiets, want vlak na de oorlog reden we op een 250 cc DKW". Cor: „Daarna hebben we al lebei een Jawa gekocht, ook van 250 cc". Dick: „En toen een Fiatje 500. Zat je lekker droog". Cor: „En daarna een Fiatje 600". Dick: „En met die Fiat heb ben we toen nog op dezelf de dag een ongeluk gehad". Cor: „Ik rij op de Hoefkade en bij de Koningstraat word ik aangereden. Agent erbij en die zegt: Dat is ook toe vallig. Vanmiddag op de Maanweg heb ik nog een ongelukje behandeld met precies zo'n Fiat. Ook be stuurd door een meneer De Jong'. Ik zeg tegen die agent: wat was dat dan voor een De Jong?. Die agent zegt: D.H.K. de Jong. Ik zeg: Krijg nou wat. Dat is m'n broer! Hadden we niet alleen op dezelfde dag een ongeluk gehad in een zelfde soort auto, maar was daar nog dezelfde agent aan te pas gekomen ook. Begrijp je dat nou?" Kunst en Strijd Een mijlpaal van landelijk belang betreft het hier ver moedelijk niet, maar de liefhebbers van kleine ge schiedenis dienen er toch even kennis van te nemen. Deze maand viert tweeling De Jong (Cor is vader van een zoon, Dick is kinderloos gebleven) zijn 55-jarig mu- ziek-jubileum. Op 5 oktober 1934 om precies te zijn tra den beiden toe tot de des tijds vermaarde Haagse ar beidersmuziekvereniging „Kunst en Strijd", die op 1 juni 1946 met het chique ge zelschap „Meijerbeer" sa mensmolt tot het landelijk bekend geworden Haags Harmonieorkest. Ter gele genheid hiervan viel het tweetal dezer dagen een muzikaal huldeblijk ten deel waarvoor het Harmo nie-orkest eenmalig was uitgebreid met het Haags Dagorkest. Honderd musici in totaal brachten de 64-ja- rige Cor en Dick een ere saluut waarvan de tonen nóg naijlen in het Haagse Willem Drees park. Want daar wonen de gebroeders. Gezellig naast elkaar. Dick de Jong: „Bij Kunst en Strijd zijn we begonnen toen we negen jaar oud wa ren. Eerst met zo'n oliekan netje, weet je niet?". Cor: „Ofwel een althoorn. In '36 zijn we toen overge stapt op een corhoorn. En op die corhoorn hebben we in 1943 de diploma's A, B, C en D gehaald van de Alge mene Nederlandse Unie van Muziekgezelschappen". Dick: „Daar zijn onze we gen uiteengegaan. Want ik heb toen voor de trompet gekozen en Cor voor de schuiftrombone" Gereedschapsmaker Waren Cor en Dick in een ander milieu geboren, wel licht waren ze beroepsmusi ci geworden. Hun liefde voor de muziek is er groot genoeg voor. Maar in een vooroorlogs arbeidersmilieu lag een opleiding tot ge reedschapsmaker meer voor de hand. In 1940 kon den ze als zodanig beginnen bij de firma Van der Heem aan de Haagse Maanweg en daar zijn ze 43 jaar geble ven. Als duo dat bij de grote klussen eenvoudig niet zon der elkaar kon. Ook nadat Van der Heem was opge slokt door Philips bleven ze eendrachtig samenwerken. En toen Philips geen heil meer zag in de Haagse ves tiging, belandden ze samen in een afvloeiingsregeling. Dick de Jong: „Voor en na de oorlog hebben we ook nog twintig jaar handbal gespeeld. Bij AHC. Maar verder hebben we onze vrije tijd voor het aller grootste deel in de muziek gestoken. Al voor de oorlog was donderdagavond de re- petitie-avond, en dat is het nog steeds. Dan heb je na tuurlijk de optredens en dan, niet te vergeten, het studeren thuis. Als blazer moet je je embouchure op peil houden. Je moet elke dag je hele noten studeren, en dat toch minimaal wel een half uurtje, driekwar tier. Dus dat doen we braaf". Dagorkest Sinds, let wel, 1934. In 1983 door Philips „afgevloeid", nam de vrije tijd van de ge broeders zodanig toe dat ze er naast het Haags Harmo nieorkest nog tvel een an der orkest bij konden heb ben. Dat werd het Haags Dagorkest, dat speciaal is bedoeld voor ouderen met veel vrije tijd en dat zijn re petities dan ook overdag houdt. Tegelijkertijd beslo ten ze niet meer werken geeft 16 vrije uren op een dag ook maar bestuur lijk aan de slag te gaan. Zo werd Dick eerste voorzitter van het Harmonieorkest en tweede voorzitter van het Dagorkest. Terwijl Cor zich bij beide orkesten tot twee de secretaris liet benoemen. De laatste: „Het vult je dag, je blijft lekker onder de mensen en je kunt er tot je dood mee doorgaan. Dat heeft vader ook gedaan. Onze vader, Jan de de Jong, heeft tot 1975 ventiel trombone gespeeld. En als je nou Jan ter Luun neemt, de ere-voorzitter van het Haags Harmonie Orkest die is 83 maar speelt ook nog trompet met de longen van een jonge kerel". Van die leeftijd der zeer sterken is de tweeling nog een flink eind verwijderd. Maar ze zien er zo patent uit, met hun volle grijze haardos die links op de schedel in een kaarsrecht^ scheiding uiteen valt, dat ze vermoedelijk nog wel tot hun negentigste zullen blij ven toeteren. Hierin ge steund door de wederzijdse echtgenotes die, anders dan men zou kunnen veronder stellen, zich in het geheel niet storen aan de een dracht tussen de broers. „Welnee", zegt Dick, „ook de vrouwen zijn zo dik met elkaar, dat de meeste men sen ook hen voor zussen aanzien". Geen mot Maar dat is dus niet zo. Al leggen ook zij opmerkelijk vaak dezelfde voorkeur aan de dag. Zodat er volstrekt geen mot van komt wan neer bij voorbeeld de beslis sing van Cor om een Audi 100-automobiel te kopen in de kleur metallic, wordt ge volgd door eenzelfde aan koop door Dick. Een beslissing waar Dick overigens weer spijt van kreeg omdat zo'n Audi 100 toch niet zo geschikt bleek voor het trekken van zijn Fendt-caravan. Waarna hij, Dick dus, zich een beige Mercedes 190 aanschafte. Maar doordat ook Cor een Fendt-caravan bezit stuitte hij op hetzelfde probleem. Zodat ook hij zijn Audi-100 inruilde voor een beige Mercedes 190. Hoe de gebroeders hun va kantie doorbrengen met deze Mercedes-Fendt com binatie? Daarmee rijden zij, steeds als zij zin krijgen, en gezellig achter elkaar, naar camping de „Hoge Linde" bij Amerongen. Om daar naast elkaar hun plek in te nemen. En heerlijk in de open lucht de hele noten te oefenen. WILLEM SCHEER Iedereen weet zo ongeveer wat het is om ziek te zijn, maar wat je daar precies onder moet verstaan kan eigenlijk niemand vertellen. Zelfs dokters kunnen dat niet. De Wereld Gezondheids Organisa tie komt niet verder dan de volgen de knarsende definitie van het te gendeel van ziek: „Gezondheid is een toestand van volledig lichame lijk, psychisch en sociaal welbevin den, en niet louter de afwezigheid van ziekte of gebreken,, Fraaie woorden, maar de definitie ram melt aan alle kanten, want zo ge zien is iedereen ziek. Wie wordt bezocht door een hevige doch onbe antwoorde liefde, bevindt zich psy chisch niet volledig wel en is dus ziek. Het begrip 'ziek' is dus veel vager dan de met concrete ziekten en kwalen opgetaste medische hand boeken ons willen doet geloven. Dat komt, zeggen sociaal psycholo gen, omdat niet alleen het lijdend voorwerp, de patiënt dus, uitmaakt of hij al dan niet ziek is, maar ook de omgeving en de dokter. En die drie partijen hoeven niet noodzake lijk dezelfde mening te hebben. Stel, iemand merkt dat er iets met hem loos is. De patiëntencarrière begint pas als die iemand er voor kiest dat hij ziek is. Dat klinkt raar, maar is wel waar. Als hij een blok beton op zijn hoofd heeft gekregen dan is er natuurlijk weinig te kie zen, maar bij een klacht als een ge wone huis-tuin-en-keuken obstipa tie ligt het al anders. Zestig procent van de bevolking heeft daar gere geld last van, maar de meerderheid beschouwt dat niet als een teken van ziekte en rent niet naar de dokter. Maar goed. Iemand vindt dat hij ziek is, wat dan? Dan merkt hij alras dat ziek-zijn meer is dan het lijden aan vervelende klachten. Een zieke heeft ook rechten. Hij mag van zijn werk wegblijven, zich laten verzorgen, is ontheven van de beslommeringen van het dage lijkse leven, kortom, ziekte heeft ook zijn aardige kanten. De uit drukking 'een ziekte uitvieren' wijst daar al op. Omgeving Daarmee is de tweede partij op het toneel verschenen: de omgeving. Die moet de zieke verzorgen en een aantal taken van de patient overnemen. De zieke heeft dan wel de plicht om alles aan zijn ziekte te doen. Maar voordat het zover is, moet de zieke eerst de omgeving van zijn ziekte overtuigen. Meestal is, vooral bij een langdurige kwaal, de omgeving pas van de 'echtheid' van die ziekte overtuigd als de dokter de ziekte erkent. De dokter is de derde partij: hij is degene die de zieke officieel vrijstelling ver leent van maatschappelijke plich ten. Ziekte is niet iets uit de boek jes. Ziekte wordt als het ware door drie partijen gemaakt: door de pa tient, zijn omgeving en door de dokter. Maar daarmee is de patient er nog niet. Niet alle diagnoses worden door de omgeving erkend als 'ech te' ziekte. De medische mode van het moment wil dat een mens 'heel' is met een onlosmakelijk met el kaar verbonden lichaam en geest. Psychische belasting kan in die vi sie wel degelijk de oorzaak zijn van lichamelijke klachten. Dokters is altijd verweten dat ze dit niet inza gen. Ze delen de mens kunstmatig in tweeën, zei de internist en psy- chosomaticus prof. Groen ooit, en behandelen dan consequent het verkeerde deel. De ironie wil dat als moderne dokters de oorzaak van ziekte of kwaal als 'psychisch' bestempelen, nogal wat patiënten dit niet in dank afnemen. Waarom niet? Omdat de omgeving psy chisch leed vaak niet als een 'echte' ziekte beschouwt. 'Iets psychisch' heeft weinig status. Een dergelijke patient kan vaak niet op de steun en begrip van de omgeving reke nen die een hartpatiënt bijna auto matisch toevalt. Confrontaties Dat verklaart de soms grimmige confrontaties tussen dokter en pa tiënt wanneer de dokter geen har de lichamelijke verklaring kan vinden voor de klachten van de pa tient. De patient heeft geen zin om met de diagnose 'iets psychisch' naar huis te gaan, want hij weet wat zijn omgeving - familieleden, collega's en werkgever - daarvan vinden. Ze zullen eventueel de pa tient terzijde staan, maar dan wel wantrouwend zo niet tandenknar send. Wat de uitkomst van die con frontatie is hangt heel erg af van de bekwaamheid van de dokter. De huisarts, aldus professor F. Huygen, moet een goed onderhandelaar zijn. Wat er zich tussen huisarts en pa tiënt afspeelt is een proces van lo ven en bieden. Komt daar niets uit, dan zal de patiënt bij zijn mening blijven: ik mankeer wel degelijk iets lichamelijks, maar de dokter heeft niet goed genoeg gezocht. Soms leidt dit tot een regelrechte patstelling tussen groepen patiën ten en de medische stand. ME-pa- tienten, mensen die klagen over een chronische vermoeidheid, be weren dat een virusinfectie de oor zaak is geweest van hun kwaal. Mensen met het zogeheten whi plashsyndroom zijn er vast van overtuigd dat een verkeersongeluk hun zenuwen heeft beschadigd. In beide gevallen kunnen dokters niets afwijkends vinden. Tenmin ste, niet iets lichamelijks. Die pa- tienten bevinden zich in een eigen aardige 'Catch 22' situatie. Ze wil len erkenning van een wetenschap waar ze alles van verwachten, maar die ze, vanwege hun teleur stellende ervaringen, tegelijkertijd intens wantrouwen. Zolang deze si tuatie blijft bestaan is dit conflict uitzichtloos. De sociale psychologie heeft daar een aardige verklaring voor. Als een rotsvaste overtuiging botst met de harde feiten dan kun je op twee manieren dit conflict op lossen: ofwel je valt van je geloof af, of je loochent de feiten. Meestal gebeurt het laatste. Neem een bil jarter die (als iedere biljarter) er van overtuigd is dat hij een aardige stoot in huis heeft, maar keer op keer verliest. Tien tegen een dat de kromme keu, het aflopend biljart, de vierkante balleq en de verrader lijke tocht daarvan de oorzaak is. Welnu. Dokters kunnen tot op he den geen lichamelijke afwijkingen vinden die de verschijnselen van ME of het whiplash-syndroom af doende kunnen verklaren. Dat zijn de medische feiten van dit mo ment. Maar voor de patiënten staat het als een paal boven water dat er wel degelijk iets lichamelijks aan de hand is. Dat er niets gevonden is, komt doordat de dokters niet goed hebben gezocht, door onbe grip en misschien wel door moed wil en misverstand. De eigenlijke problemen het ouder worden doen zi voor in het geestelijk vlak. Paul Hasch(Iinc)e Ouder worden we allemai Maar ouder is nog niet ou M Niet iedereen wordt echt o>arr Lang niet iedereen wil dat blopt' vendien. Al staat je wil w epr( dat betreft, net als vroeger P°ri de opvoeding, achter de deu660 Op de bezemsteel. Wat is oud? Wie is oud? Is Aa0001* tijd voelen alleen al als ze na, |^JQ hun (meer dan) volwassa kinderen kijken? Als ze zii realiseren dat de jongste z<x ook al de dertig is gepasseen Het is allemaal vermoedelijk,^ nogal relatief. Voor wie zich lichamelijk geestelijk gezond voelt, 1 nog overal zelfstandig op kan, de gesprekken om zie heen kan volgen, de krant 1 behoorlijk kan lezen (nou mèt bril dan) van de dokter a les mag etendie zal nii moeilijk doen over oud woi den. Wat heet oud, hè wordt dan opgemerkt. Is <«A bejaard, gepensioneerd, in c VUT gegaan zijn, afgekeuijr worden, senior heten... ento (PO! AV 1 AV Eigenlijk doet het er niet i heel veel toe, hoe het het,alir zelfs hoe het lichamelijk voel "03 Belangrijk is wat een mens 0 mee dóet, hoe hij zich in zij laatste levensfase gedraai Zelfs wie moeilijk ter been i niet zo best meer ziet, van et kruk of rolstoel gebruik ma ore maken, hoeft niet als een #po; plaagd wezen door de dagen Ien! gaan. Het valt me dikwijls i hoe weinig wij mensen ons i toekomstige situaties enigs zit trachten voor te bereiden. M9 schien dat jonge mensen gaan trouwen maar daarvét eerst een tijd hebben sameng woond daarop nog een uitzoBA0 dering vormen. Wie van onsi °s erop voorbereid (geweest)e jg( moeten leven zonder partm, vanwege diens dood of den scheiding? Wie heeft zich e werkelijk op bezonnen wat he 17.0 betekent met pensioen te gaaiiCF of voor de VUT te kiezen? Wig1® denkt bij leven en welzijn e ver na, hoe hij zich zal gas gedragen als hij ooit naar eei bejaardenhuis moet, of zeli *1 maar afhankelijk wordt vai 5-c hulp in zijn eigen huis, omdi*', hij veel niet meer zelfstand^ èii We moesten trouwens mas. f, eerst en vooral naar de emo tionele kant van de zaak 1 ken. Praktische, materii hulp is altijd nog eerder vinden dan een aandacht\ mens die je situatie wil begrijp pen en je de kans wil geven e ai met je over te praten. Hebben die ouder wordend mensen er ooit bij stilgestaai M dat ieder die later nog ee:2{ beetje 'bemind' wil zijn zich zelf in de loop van zijn level Hu beminnenswaar moet mékens[' Het schokt mij te ervaren selectief mensen in een bejaai y( denhuis, mannen èn vrouwen w soms zijn als het gaat om d onderlinge contacten. Wie nk j*| in de smaak valt, niet vai N. mijn soort is", te weinig ont wikkeling heeft en over nau welijks iets kan meepraten laat ik links liggen. Zoudei oude mensen, elk van hei dan, niet nog van alles hebbel waarom ze waardevol gezel schap voor elkaar kunnei zijn? Een oude vriend vaiiï mijn vader was ver over dth negentig toen hij, muzikaal al hij was, nog elke dag piani speelde. En, wat ik veel be langrijker vond, ééns pel week in het huis waar hij ver zorgd werd een recital gaf. C donderdagmiddag, vaste a spraak! Met een korte, begrij pelijke uiteenzetting voora van de stukken die hij gin) spelen. Nee, ik weet wel, niè iedereen is muzikaal begaafd Maar een ander kan god voorlezen (aan slechtziendi huisgenoten) de inhoud sa menvatten van een verhaal een boek dat een aantal bewo ners heeft gelezen. Zo kunnei er aan elkaar vragen wordei gesteld. Wordt de geest traind. Ik vind het prima als de lei ding van een huis een kien- <A bingo-middag organiseert. 11 vind het beter als wie maal enigszins kan zijn talenten niel begraaft, maar er de naastt omgeving van laat meegenie ten. Oók en vooral zij die heel weinig kansen in het leven hebben gehad. Gezond oud worden moet een mens tol grote hoogte zelf doen. Te wei nig wordt dikwijls bedacht dal het vooral moet gebeuren teza men met leeftijdgenoten. Al lermeest dunkt me met hen met wie je onder één dak leelt Als het aan de cosmeticah uizen ligt, loopt binnen kort geen mens er met rimpels. Nieuw van Bio- therm voor de man is de heren- lijn „Biotherm Homm ewaarin „Actif Hydratant" voch therstellend) f45,-: „Actif R" (rimpelverva- gend) 45,-; „Ac tif Anti-Vague" (stimulerend) 39,-; „Actif Auto-Bronzan t (zelfbruinend) f27,50. Leuk ca deautje voor na derende feestda gen. Shiseido lanceert half november de Wrinkle Smoo thing Concentra te", een crème die een beschermend laagje legt om de rimpelge voelige huid rond ogen en lippen. Er zit een fijn poeder in dat het licht naar alle richtingen zendt en dus de aandacht afleidt van de fijne lijn tjes. Handig en verstandig reflec tiesysteem. 'Vanaf oktober voor 65,- te krijgen. Nieuw is ook de RoC-tube (f49,95), een emulsie met „Hy- drogel", een com plex van Glycerol (verg. glycerine...) en voedende be standdelen, dit al les verpakt in de heilzame liposo- men. De naam is „Myospere" en het doel is het voch teven wich t te herstellen in de hoornlaag, een werking waarop elke anti-rimpel- crème feitelijk mikt. Yves Rocher haalt de huidpro ducten bij de plan ten van daan De jongste telg yvan de cosmetica- familie Rocher is „ADN-ARN Ve da t een verjongingskuur in het vooruit zicht stelt. Cellen uit planten doen de job en bestrij den veroude ringsverschijnse len door zuursto fopname in de cellen te bevorde ren. Extracten nemen die taak op zich. Het pro- dukt is half okto ber in de Rocher- winkels te koop en kost/149,-. (50 ml.), de introduk- tieprijs is „slechts" 99,-. Tot slot het mod- dermasker, opge diept uit de Dode Zee. Het zit bom vol mineralen en heeft de eigen schap vocht aan te trekken. De modder uit de miljoenen jaren verzamelde vege tatie zit vol sedi mentatie, spoore- lemen ten en plantaardige stof fen, die met el kaar de huid een duchtige schoon maakbeurt geven. Het moet wel werkzaam spul zijn, want Marcus Antonius legde al beslag op dit ge bied om het ver volgens aan Cleo patra te schen ken. Het „Dead Sea Mud Mask" is inktzwart, exfo- lieert (verwijdert dode cellen) en zorgt voor voch- therstel in de huid, waardoor rimpeltjes verva gen omdat ze als het ware worden opgevuld. Vanaf oktober in alle drogisterijen te koop voor12,95. TINY FRANCIS Uitklapbare winterbruidsjurk door Joke Forceville-Van Rosium Couture Dinand uit Hilversum heeft aardige ideeën omtrent de bruidsjapon. Di nand vindt het zonde en jammer dat de witte pracht na de hu welijksdag in de kast komt te han gen om nooit meer te voor schijn te worden gehaald. Ziehier de oplos sing. Een bruid stoilet bestaat uit een losse rok, die later korter is te maken. Eronder huist (in de lange vorm) een petty- coat zodat de rok mooi uitstaat, het bovenlijfje is voor overdag aange kleed, maar heeft van achteren wèl revers, die als het vriest zijn „dicht te klappen". Met een los plasstron erin is de „bruids jurk" later te ge bruiken als avondjapon. De corsage is los, evenals de gedra peerde ceintuur, die op de bruids dag het geheel er als één laten uit een. Haardecora ties, hoeden en schoe nen worden van dezelfde stof ge maakt. Inlichtin gen tel.: 035- 284648. Oud(I) De corsages zijn eveneens afneem baar, waardoor een simpele strapless avondjapon wordt verkregen. FOTO'S: PR K "X ,1 i Revers op de rug kunnen worden dichtgeklapt als het koud is. Ceintuur met strik is afneembaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10