Gor ba tsjo v-effect' verjaagt landmacht uit West-Duitsland Formatie verloopt wat stroever De minder fraaie geschiedenis van volkenkundige rijkdommen BINNENLAND ScidócSoutmit VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 PAGINA SYMPOSIUM OVER SCHATJAGERS IN DELFT DELFT Hedentendage profiteren de volken kundige musea nog steeds van het werk van de zogeheten ,schatjagers' uit voorbije eeuwen. Eén daarvan is het Volkenkundig Museum Nusanta- ra in Delft, dat in de wereld een vooraanstaande plaats inneemt op het gebied van Indonesische Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan orga niseert Nusantara diverse exposities, maar ook een symposium. In het Delfste stadhuis werd gisteren en vandaag nog eens bekeken hoe de musea aan hun zo rijke verzamelingen zijn ge komen. En dat is heel wat minder fraai dan de vaak schitterende voorwerpen doen vermoeden. Ontelbare waardevolle objecten waaraan velen zich nu vergapen, zijn ooit met heel andere doeleinden uit het land van herkomst meegeno men De Spanjaarden bijvoorbeeld roofden on telbare kostbaarheden uit de cultuur van Azte ken, Inca's en Maya's met de bedoeling ze om te smelten tot kruisjes of munten. Niet louter uit materiele hebzucht, maar ook omdat men die exotische objecten ronduit lelijk vond. De Duitse schilder Albrecht Dürer was één van de eersten die de schoonheid van de vreemde culturen erkende. Dat luidde het begin in van een veranderende houding, die later onder meer gestalte kreeg in wetenschappelijke expe dities zoals die van James Cook. Langzaam maar zeker begon men de culturele, volkenkun dige en artistieke waarde in te zien van wat daarvoor nog .curiosa van de wilden' heette. Ze werden niet meer omgesmolten, maar in bewa ring gegeven bij instellingen en musea, waaruit op den duur de volkenkundige musea zouden ontstaan. Want ook al respecteerde men meer en meer de cultuur van de bezochte en meestal ook overheerste volkeren, dat betekende niet dat ze hun bezittingen allemaal mochten behou den. Zoals alle andere koloniale mogendheden had ook Nederland aanvankelijk de neiging zijn kolonie leeg te plunderen. Maar mede door het stimulerende werk van de Engelse gouverneur- generaal sir Stamford Raffles besloten ook wij uiteindelijk de volkeren en hun bezittingen steeds meer wetenschappelijk te ontdekken. Dat gebeurde, eind achttiende eeuw, onder meer door het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, de oudste in zijn soort in Azië. Het museum Nusantara in Delft plukt daar nu al 125 jaar de vruchten van. Momenteel is er een tentoonstelling te zien over De Indische In stelling, het instituut waar ons Koninkrijk zijn .officals' trainde die in het voormalig Neder- lands-Indië de zaak in de hand moesten houden. Ook in deze expositie komt nog geregeld de neerbuigende houding van toen naar voren ten opzichte van vreemde volkeren en hun cultuur. Medio volgend jaar wordt er in Delft een unie ke expositie gehouden over Nias, een klein eiland ten westen van Sumatra. Op die expositie zullen zo'n 350 voorwerpen te zien zijn uit mu seumcollecties in Europa. Terwijl de Nias-cul- tuur verdwijnt, is die in- het museum nog .le vend'. En dat is, hoe paradoxaal ook, toch voor het overgrote deel te danken aan de schatjagers. DICK HOFLAND Onderzoek Paktank richt zich op werkvergunning ROTTERDAM Het onderzoek naar de oorzaak van de explos dinsdag op het terrein van Paktank in de Rotterdamse Botlek h zich in belangrijke mate richten op de vraag of de vergunnii d voor de onderhoudswerkzaamheden aan de ontplofte tank terec E verleend is. De tank, die voor een vijfde was gevuld met 213 t« J uiterst giftig en brandbaar acrylonitril, explodeerde terwijl op h dak van de tank met slijptollen gewerkt werd. De directie va Paktank erkende al eerder dat het bij dat soort werkzaamhedi 1' niet uitgesloten is dat er vonken vrijkomen. De directie heeft dit geval een vergunning voor zogeheten „heet werk" afgegeve 1 aldus milieu-inspecteur Weyers. DCMR beschikt over een schrift van die vergunning, ing. C. van Wingerden van het Priqv Maurits Laboratorium van TNO in Delft meent dat de werkzaan c heden die bij Paktank verricht werden bepaald niet zonder risu e waren. Volgens hem zou het het beste zijn geweest de tank een 1 leeg te maken en goed te ontgassen, voordat er begonnen wei - met werkzaamheden waaraan vuur te pas kan komen. Alternatieve milieu paragraaf van Groen Links DEN HAAG Fractievoorzitter Beckers van Groen Links heeft ongevraagd informateur Lubbers voorzien van een alternatief voor het hoofdstuk milieu uit het concept-regeerakkoord. Beckers zegt geschrokken te zijn van de wijze waarop het milieubeleid in het ontwerpak koord is beschreven. Groen Links pleit ondermeer voor een vermindering van het autogebruik met 15 procent in 1994 (aantal gereden kilometers), uitbreiding van het openbaar vervoer, een beperking van de maximum snel heid tot 90 kilometer per uur, een verbod op CFK's en PVC en meer geld voor de bodemsanering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat informa teur Lubbers al aanstaan de maandag eindverslag kan uitbrengen aan de koningin. PvdA-onder- handelaar Kok verklaarde gisteravond dat er nog heel wat tijd zou verstrij ken eer de onderhande lingen over de amende menten van CDA en PvdA voltooid zullen zijn. Zijn collega De Vries sprak van „nog tenminste enkele dagen". De beide fracties hebben in to taal op circa 160 punten wijzi gingen voorgesteld in het ont- werp-regeerakkoord van de informateur. Daarbij gaat het veelal om kleine tekstuele ver anderingen, maar ook op som mige hoofdpunten zijn de par tijen het nog niet eens, zoals de uitgaven voor milieu en defen sie en de formulering van de wijze waarop de koppeling tus sen lonen en uitkeringen zal worden hersteld. Waarschijnlijk op dat punt heeft de informateur zelf ook een paar amendementen inge diend. Die zijn hem ingegeven, zo vertelde zijn woordvoerder, „door de gesprekken van dins dag met de vertegenwoordi gers van werkgevers en werk nemers". Juist door die houding van Lubbers verwacht niemand nog echte ongelukken. Ook Wim Kok niet. „Het gaat goed. Het gaat erg voortvarend", zei hij na alweer zo'n tien uur on derhandelen. Kok heeft geen aktetas meer nodig om de nog niet afgehandelde amende menten van zijn fractie te kunnen vervoeren. „Ik heb nog maar een klein mapje bij me", zei de PvdA-voorman. Hij waarschuwde echter wel dat de grootste gevaren soms in een klein hoekje schuilen. Daarom ook is het volgens hem zo moeilijk te voorspellen wanneer deze formatiefase achter de rug zal zijn. De on derhandelaars Kok en De Vries hebben afgesproken in "dit stadium geen inhoudelijke mededelingen te doen. Processen- verbaal voor apothekers UTRECHT Tegen drie regu liere groothandelaren in ge neesmiddelen, een zogenaamdt „rugzakgroothandelaar" en een aantal apothekers, is proces verbaal opgemaakt. Zij worden onder andere verdacht van overtreding van de Wet Tarie ven Gezondheidszorg (WTG) en van valsheid in geschrifte, aldus minister De Korte (eco nomische zaken). Een van de geverbaliseerden is de OPG (Onderlinge Pharmaceutische Groothandel) in Utrecht, die de leden-apothekers via rente op obligaties en aandelen, al naar gelang de door hen afgenomen hoeveelheden, laat delen in de winst. De OPG heeft volgens de Economische Controle Dienst (ECD) bovendien een reserve van ongeveer 70 mil joen gulden opgebouwd waar uit uitkeringen worden gedaan aan apothekers die met werken stoppen. NEDERLANDSE MILITAIREN OEFENEN IN DENEMARKEN mmwn Overal tanks en jeeps in het het 6190 hectare grote duinterrein. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA „Bevriezing defensie budget leidt tot opheffen eenheden' \Oaar n Sdprmjtha OKSBÖL Het bevriezi van de defensie-uitgaven bet» kent onherroepelijk het afsl ten van taken. Dat zei brigad generaal P Huysman gister tijdens een persbijeenkomst het nieuwe oefenterrein va de Nederlandse landmacht 1 de Deense plaats Oksbi Huysman, commandant v; de Nederlandse troepen West-Duitsland. reageerde de onderhandelingen tuss< CDA en PvdA over een meu kabinet. Het te verwachte» compromis tussen beide partij en over de defensiebegrotiii houdt in dat de uitgaven eer twee jaar met 0,6 procent zul len stijgen en daarna zulle worden bevroren als de inter nationale situatie dat toelaai „Het inkrimpen van defensie ofwel het opheffen van eenhe den, is de enige mogelijkheii om het budget te korten", al dus Huysman. „De aanpassin van het materieel aan d voortschrijdende techniek ka per definitie veel geld, daa kun je weinig invloed op uil oefenen. Dan resteert er niel anders dan het afstoten val taken". Huysman wilde geei waardeoordeel geven over ht opheffen van eenheden, maa liet wel doorschemeren hie niet gelukkig mee te zijn. „D zeg niet waar je moet bezuini gen, dat is de taak van de poli tiek. Het produkt dat ik mo< afleveren is en blijft gevecht! kracht. Als dat in de toekom niet meer zo zal zijn, kan i wel naar huis gaan". De gene raai uitte ook zijn zorgen ove de troepenmacht van het Wai schau Pact in de DDR. „E Russen hebben onlangs e< deel van hun eenheden terif getrokken. Maar er zijn allei oudere types tanks weg# haald. Nog steeds heeft hf Warschau Pact drie keer v> veel troepen in de DDR als dt NAVO er in West-Duitslanc heeft". OKSBÖL Langs de kant van de toeristische weg die dwars door het Deense oefenterrein loopt, zitten een paar kinderen een fietsband te plakken. Ze kijken niet eens meer op als een stoet Neder landse militaire voertui gen voorbijrijdt. „Ach, of er nou Amerikaanse, En gelse of Nederlandse troe pen oefenen, het zal de bevolking een zorg we zen", zal de Deense over ste Schunck later zeggen. Maar voor de Nederlandse landmacht is er iets heel bij zonders aan de hand. In een periode waarin, door de poli tiek serieus wordt overwogen fors te snoeien in de defensie uitgaven, en waarin het leger een schreeuwend gebrek heeft aan oefenruimte, biedt Dene marken een uitkomst. Vandaar dat brigade-generadl P. Huysman de vaderlandse pers heeft uitgenodigd een dagje te komen kijken. Hoogst persoonlijk leidt Huysman de rondleiding door het 6190 hec tare ofwel 12.200 voetbalvelden grote duingebied. „Heren, u krijgt een hele horde journalis ten op bezoek", meldt Huys man als hij stopt bij een groep je soldaten dat zojuist een stel ling heeft betrokken. Het zanderige kustgebied bij het plaatsje Oksböl in Jutland, in het westen van Denemar ken, is de afgelopen weken .bezet' door achthonderd Ne derlandse militairen, afkom tsmose Strand stig van de 41e pantserbrigade uit Seedorf (BRD). Na Mour- melon (Frankrijk) is Oksböl de tweede buitenlandse lokatie waarnaar de larjdmacht is uit geweken. Volgend jaar zullen eenheden nog vier keer een week in Denemarken vertoe ven. Voor 1991 heeft Nederland een optie op nog eens vier oe fenmogelijkheden, die alleen al aan terreinhuur rond de 150.000 gulden per week kos- Platgeoefend De landmacht heeft het geld er voor over. De 41e pantser brigade, die 5500 man telt, hoort eigenlijk in de thuisha ven West-Duitsland te oefe nen. Maar, zoals generaal Huysman het zegt, „ook in de BRD heeft het Gorbatsjov-ef- fect toegeslagen". Huysman: „De Westduitse bevolking is steeds minder gecharmeerd van buitenlandse eenheden die over akkers rijden. Inderdaad wordt de Noordduitse laag vlakte helemaal platgeoefend. We hebben een goede naam, maar toch zie je soms een boer met zijn vuisten zwaaien als-je met een tank langs rijdt. Als je dan stopt en met die man een gesprek begint, zegt hij al gauw dat Gorbatsjov een goe de vent is en dat de NAVO minder tanks nodig heeft". Huysman heeft de taak 24 keer per jaar deel te nemen aan een oefening van de vier de divisie, waaronder zijn bri gade valt. „In de BRD is plaats voor veertien oefeningen. Dus kom ik tien keer een terrein tekort", aldus Huysman. „Voor een deel kunnen we dit op vangen door in Duitsland ge- Inspectie in de ochtendnevel. Op weg naar het strand, maar niet om te zonnen. FOTO'S: MILAN KONVALINKA woon op straat manoeuvres na te bootsen. Maar dan worden ons tal van beperkingen opge legd, die het allesbehalve ide aal voor ons maken. Dat gaat het opleidingsniveau van onze dienstplichtigen aan". Oksböl biedt dan wel uit komst, maar alleen voor oefe ningen op kleine schaal. Con tractueel hebben de Denen la ten vastleggen dat Nederland met niet meer dan achthon derd soldaten tegelijk het duingebied mag ingaan. Het toerisme, een belangrijke bron van inkomsten, moet immers ongestoord kunnen doorgaan. Nederland oefent daarom in kleinere, elkaar bestrijdende teams (gemiddeld 150 man), die bestaan uit rupsvoertuigen van de infanterie en Leopard-2 De twintig meegereisde jour nalisten mogen tot in het hart van de oefening doordringen. Na een uiterst hobbelige tocht in jeeps rennen zij zo goed en zo kwaad als het kan achter de officieren aan, die op het hoogste punt in het landschap tekst en uitleg willen geven. Het gezelschap bevindt zich in het kamp van de verdedigen de partij. Het wachten is op de vijand. Als de commandant vanaf de heuvel het aanvalsteken heeft gegeven, rukken plotseling van alle kanten tanks en rups voertuigen op. In een oogwenk zijn die achter de verdedi gingslinie verdwenen. „In fei te is er geen verschil met oefe ningen die wij in Duitsland houden", stelt een soldaat nuchter vast. Zijn hoogste baas, brigade-ge neraal Huysman, is allang blij dat er kan worden geoefend „Er wordt flink wat geld te genaan gegooid. Zo'n Leopard- 2 kost zes miljoen gulden. En we investeren veel in de oplei ding van dienstplichtigen. Daarom mag het Nederlandse volk wel het een en ander van ons verwachten". ROB SEBES Af en toe moesten de tanks om een boerderij heen in het verder verlaten gebied. Brigade-generaal P. Huysman "praat met de manschappen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4