►ierli jk collageen pakt impels en littekens aan FOTO'S Niet reageren op elk huilt je baby Lasten huiseigenaren gaan fors omhoog ANTIEKBEURS Intimiderende bepalingen in veel huurcontracten IEUWO fl Of® ÏNNENLAND EeicLe Qowuvnt VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 PAGINA 3 ongeman verdacht van moord _^p twee bejaarde vrouwen KINSCHOTEN Een 19-jarige man uit Winschoten -ordt ervan verdacht twee vrouwen van 70 en 80 jaar en roofoverval gedood. Hij heeft inmiddels bekend 70-jarige mevrouw A. Bovenhuis in haar woning bij We overval zodanig te hebben geduwd dat ze met haar jofd tegen een muur viel. Hij ging ging er vervolgens rij iet girocheques en een pasje vandoor. Hij werd aan- u jhouden nadat hij had geprobeer de cheques in een inkel te gebruiken. Toen de politie daarna naar de oning van de bejaarde ging, bleek ze al te zijn over- n| den. Een dag eerder had de politie al het dode li- ïaam van de de 80-jarige mevrouw A. de Boer gevon- ;n. Op haar lichaam werden geweldsporen aange- offen. Er zijn aanwijzingen dat beide zaken met el- aar kunnen samenhangen. De politie wordt tijdens et onderzoek geholpen door een recherche bijstands- Huis nierhandelaar wordt geveild HENGELO Het huis van de omstreden Hengelose bemidde laar in menselijke organen, G. Oude Groote Beverborg, wordt geveild. De executieverkoop wordt gehouden op verzoek van de bank die een hypotheek ver strekte. Het pand is tijdens een openbare veiling op 84.000 gul den ingezet. Volgende week vindt de definitieve verkoop plaats. De zaak heeft volgens het notariskantoor alleen betrekking op privégeld. Het bedrijf van Oude Groote Beverborg is niet in het geding. Hoe groot diens beta lingsschuld is en om welkë bank het gaat, is niet bekend. (Vervolg van de voorpagina) Konsumenten Kontakt trof in de onder zochte huurcontracten bepalingen aan die in strijd zijn met de Grondwet, het Bur gerlijk Wetboek of de Huurprijzen wet Woonruimte. Zo staan bij veertien ge meenten intimiderende bepalingen in het huurcontract waarmee geprobeerd wordt de huurders het grondwettelijk recht te ontzeggen een beroep te doen op de rech ter. Ook heeft 73 procent van de onder zochte gemeenten een onaanvaardbare re geling voor het betreden van de woning in het contract opgenomen. Wat de rechten en plichten van verhuur der/huurder betreft, die zijn bij 65 procent van de onderzochte gemeenten oneven wichtig verdeeld. Bij 36 procent was bij voorbeeld geen enkele onderhoudsver plichting van de verhuurder (de gemeen te) opgenomen. Er waren zelfs gemeenten die in het contract geen enkele verplich ting voor de verhuurder hadden opgeno men, terwijl in het Burgerlijk Wetboek een aantal essentiële verplichtingen van huurder en verhuurder zijn vastgelegd. Voorschoten Opvallend is hoe slecht de gemeente Voorschoten uit het onderzoek komt. Bij na alles wat er maar verkeerd kan zijn aan een huurcontract staat in dat van Voorschoten. De gemeente wordt dan ook door KK één van de drie slechte huisba zen van Nederland genoemd. Bovendien komt de gemeente voor in het lijstje met 'vreemde' voorwaarden die in huurcon tracten vermeld staan. Zo mag men offi cieel in Voorschoten geen emmers in de tuin legen en kan de gemeente op kosten van de huurder uniforme naambordjes la ten maken. Volgens M. Verbrugge van de gemeente Voorschoten loopt het allemaal zo'n vaart niet. „We ontkennen niet dat er iets mis is met het contract", zo zegt Verbrugge. „Het is een zwaar verouderd stuk. In de praktijk werken we echter niet meer aan de hand van dat contract. Ik vind het verkeerd dat Konsumenten Kontakt ons alléén op basis van het huurcontract - dus theoretisch - een slechte huisbaas noemt. Als ze hadden bekeken wat Voorschoten in de praktijk voor zijn huurders doet, hadden Konsumenten Kontakt ons een veel betere beoordeling gegeven". Volgens Verbrugge wordt er op dit moment gestu deerd op een nieuw huurcontract dat vol gend jaar klaar moet zijn. Eis drie jaar voor kunstroof AMSTERDAM De procureur- generaal bij het gerechtshof in Am sterdam, mr A. Korvinus, heeft drie jaar celstraf geëist tegen een 32-jarige man wegens diefstal van drie schilderijen uit het Stedelijk Museum in de hoofdstad eind mei 1988. Tegen de 36-jarige heler van de schilderijen, eiste ze een celstraf van twee en een half jaar. De rechtbank in Amsterdam veroor deelde begin dit jaar de twee tot een straf van respectievelijk twee en anderhalf jaar. De gestolen doe ken, die inmiddels zijn teruggevon den, hebben een geschatte waarde van twaalf miljoen gulden. Het hof doet op 2 november uitspraak. flETHODE VRIJWEL PIJNLOOS, MAAR WEL KOSTBAAR le ILTHOVEN Het' be- d int vaak met een vrolijk gend kraaiepoolje in de oghoeken of een zorgelij- n( e frons tussen de wenk- rauwen. Tamelijk on- ihuldig nog; niks om je irgen over te maken, [aar eens zal iedereen er e,an moeten geloven. Of je u dertig, veertig of vijftig Jent. Vroeg of laat krijg je mee te maken. Rim- ajrfs. Jet is een ergernis van heel 'at mensen, vooral van vrou- 'en. Want wie wil niet vol- Den aan het ideaalbeeld van k sng en mooi zijn' dat de re- 0 ame ons voorhoudt? Geen onder dat de cosmetica-in- ustrie de markt overspoelt iet smeerseltjes die de vor- van rimpels moeten te engaan. Dergelijke crèmes ebben echter nauwelijks re- N VANDAAG^ IN HET VJ sultaat. Er bestaat woon nog geen medicijn tegen ouder worden; de vraag is of het ooit wordt uitgevonden De meeste vrouwen leggen zich dus maar neer bij de we tenschap dat hun gladde ge zicht verleden tijd is. Maar een minderheid neemt daar geen genoegen mee. Zij roepen de hulp in van een plastisch chi rurg voor een ,'face lift' of zoe ken in toenemende mate hun heil in de voor Nederland nog tamelijk onbekende methode van het inspuiten van collage- De Amerikaanse arts dr. M.L. Elson, medisch directeur van het Dermatologisch Insti tuut in Nashville Tennessee, liet gisteren in het ziekenhuis 'Berg en Bosch' in Bilthoven aan een aantal Nederlandse collega's zien hoe hij bij colla geen-implantatie te werk gaat. In zijn kliniek in de VS be handelt hij per week vijftig tot zestig patiënten op deze ma nier een veelvoud van de collageenbehandelingen die de meeste Nederlandse collega's in ons land uitvoeren en de resultaten zijn op zijn minst opvallend te noemen. Want niet alleen rimpels en fronslij- nen kunnen op deze manier goed aangepakt worden; ook littekens veroorzaakt door acné, operaties of een ongeluk, worden gecorrigeerd. Het menselijk collageen is een natuurlijk eiwit dat aan de huid en vele andere weefsels stevigheid verleent. Weten schappelijk onderzoek in de VS heeft eind jaren zeventig, begin jaren tachtig geleid tot de ontwikkeling van de gezui verde dierlijke collagenen Zy- derm I/II en Zyplast uit run derweefsel, produkten die in ons land door Essex worden gedistribueerd. Dit dierlijke collageen lijkt zo sterk op het menselijk collageen dat het zonder problemen kan worden ingespoten, zodat de vervorm de of verouderde huid zich hersteld. De huidarts of plastisch chi rurg is degene die de behande ling uitvoert. Gewoon in de spreekkamer. Zonder narcose of plaatselijke verdoving. Met kleine prikjes wordt het colla geen over de lengte van de rimpel of in het litteken vlak onder de huid gespoten. Dat lijkt een pijnlijke zaak, maar is het niet. Dank zij de verdo vende stof lidocaïne, die tege lijkertijd met het collageen wordt ingebracht, hoeft de pa tiënt nauwelijks iets te voelen. De vier vrouwen die zich gis teren in het Bilthovense zie kenhuis door dr. Elson lieten H TM JHB üm Rimpels rond de mond vóór (links) en na (rechts) implantatie met behandelen konden erover meepraten. Zij lieten onder toeziend oog van de Neder landse artsen de plooien weg halen, die lopen van neus naar mond, evenals de horizontale rimpels op het voorhoofd. „Je voelt er bijna niks van", zei één van het viertal tijdens de behandeling, terwijl alle ogen op haar gericht waren. En na afloop keek ze eerst wat ge schrokken, maar later toch zichtbaar tevreden in de spie gel. Op de plaatsen waar was geprikt, was de huid hier en daar wat gezwollen en een beetje rood, maar na een kwartiertje waren de meeste klachten al verdwenen. „Het voelt alleen een beetje strak aan. En het lijkt alsof ik over mijn hele gezicht een verdo ving heb gehad, net als bij de tandarts". Voor de meeste patiënten zal het echter niet bij één behan deling kunnen blijven. Daar mee is ook meteen een van de beperkingen van collageen im plantatie aangegeven. Om een maximaal resultaat te houden zullen aanvullende implanta ties steeds nodig blijven. Hoe vaak de patiënt voor een be handeling moet terugkomen is volgens dr. Elson afhankelijk van het soort rimpel. „In die delen van het gezicht die veel bewegen zal de rimpel sneller terugkomen. Neem de mond. Voor vrouwen die de plooitjes op hun bovenlip laten wegha len, zal een nieuwe behande ling soms na enkele maanden al nodig zijn. Maar andere be handelingen kunnen het weer heel lang volhouden. Ik heb bijvoorbeeld een patiënt be handeld voor acné-littekens op haar wangen en na 29 maan den was er nog steeds geen aanvullende implantatie no dig". Dure zaak Ook al hoeven de behandelin gen dan voor sommigen niet zo vaak herhaald te worden, het inspuiten van collageen, blijft een dure zaak. De patiënt zal zich dus steeds moeten af vragen hoeveel geld zij (of hij) over heeft voor een rimpelloze huid. Eén injectie (variërend van 0,75 ml. tot 1 ml.) kost on geveer 225 tot 300 gulden. Vaak zijn er echter meerdere nodig om de rimpels aan të pakken. Tel daar nog het ho norarium van de arts bij en het wordt een kostbare aange legenheid. Temeer daar de be handeling door de verzekering meestal niet worden vergoed. Voor wie de financiën mis schien nu nog een belemme ring vormen, is er echter wel FOTO'S: PR hoop. Volgens dr. Elson is het waarschijnlijk dat er in de toe komst een collageen op de markt komt dat lang werk zaam is. Daardoor kunnen de aanvullende inspuitingen ach terwege blijven. Blijvend resu- laat levert overigens nu al de inspuiting met siliconen op. Maar Elson raadt een dergelij ke behandeling af. Volgens hem zitten er nogal wat nade len aan die methode „Terwijl er met de collagenen echt niets mis kan gaan". De collageen implantatie wordt overigens niet zonder meer toegepast. Patiënten die tijdens de testinjectie overge voelig blijken te zijn, worden niet behandeld. Ook mensen die lijden aan een auto-im- muunziekte zoals reumatoide artritis of psoriatische artritis komen niet in aanmerking. CLARISSE BUMA Vrijlating rader van |verdwenen dichelle ;eëist IEN HAAG Mr. M. Mantz leeft gisteren in een kort ge ding voor de Haagse recht- tank de vrijlating geëist van :en 31-jarige Hagenaar die inds augustus op last van de laad voor de Kinderbescher ming is gegijzeld. De man vordt vastgehouden in ver- land met het spoorloos ver- wijnen van zijn dochtertje lichelle drie jaar geleden, let meisje was toen drie jaar lud. De Haagse politie zegt ver bewijzen te beschikken lat de vader het kind vlak oor haar verdwijnen te koop leeft aangeboden. Wat er pre- ies met Michelle is gebeurd is liet duidelijk. Volgens een liet bevestigd gerucht zou hij tichelle voor 20.000 gulden lebben verkocht aan een in middels naar Spanje verhuisde laagse familie. lantz betoogde dat zijn cliënt moet worden vrijgelaten om- lat de gijzeling niet effectief is ebleken. De man zit nu twee maanden vast en heeft nog liets losgelaten. De advocaat 'an de kinderbescherming mr. t.F. Voorse bestreed deze vi- ie. Hij stelde dat de verdachte maximaal een jaar kan wor- len vastgehouden en dat het lerhalve na twee maanden inmogelijk kan vaststaan dat le gijzeling niet effectief is. Uitspraak op 24 oktober. Fotoafdrukken. Keuze uit mat of glanzend. Groot formaat 10 x 15 cml O.75 "d formaat Standaard formaat 9x13 cm Teddyberendag Duizenden jonge en oudere berenliefhebbers konden gisteren hun hart ophalen in Artis. Teddyberendag trok pluche bees- LEIDSE ONDERZOEKER: LEIDEN Ouders moeten niet op elk huiltje van hun baby reageren. Dat leidt er juist toe dat baby's vaker gaan huilen in het eerste halfjaar. Dat stelt de Leidse pedagoog Frans Hubbard. Hij be strijdt de nu algemeen heersende opvatting, ge baseerd op een Ameri kaans onderzoek om juist het tegendeel te doen. Hubbard promoveert woens dag 25 oktober aan de Leidse universiteit op een onderzoek naar het huilen van baby's. Daarvoor werden vijftig Ne derlandse gezinnen met gezon de baby's gedurende negen maanden elke drie maanden bezocht. Met draadloze FM-op- name-apparatuur werden moeder en kind geregistreerd. Daarnaast onderzocht Hub bard de manier waarop Ou ders van Nu tussen 1977 en 1988 over het onderwerp schreef. Tot 1972 volgden ook weten schappers de volksopvatting over wel erg veel huilende ba by's, samengevat in het gezeg de „Wie wind zaait zal storm oogsten". In die opvatting zijn overigens gezonde huilende baby's „gekweekte huistiran nen". Consequent reageren leidt dan tot een afhankelijke en veeleisende baby. Later werd het huilen onder werp van wetenschappelijke meningsverschillen. Een on derzoek van de Amerikaanse onderzoekers Bell en Ains- worth bekend als de „Balti more huilstudie" was aan leiding tot een definitieve scheiding van geesten. De Amerikanen concludeerden dat de kinderen van moeders die juist snel reageerden, juist minder gingen huilen. Dat was in tegenspraak met de tot dan toe geldende volkswijsheid. Al snel daarna won de opvatting terrein dat baby's niet meer nodeloos hoeven te huilen. In Nederland droeg Ouders van Nu dat idee uit. Zo haalde het blad fel uit tegen de zieken fondsen die in 1977 adviseer den niet op ieder huiltje te re ageren. Ook andere opvoe dingsbladen namen die opvat ting over. Ondanks al dit soort discussies bleef vervolgonderzoek uit. Hubbard heeft nu voor het eerst een dergelijk onderzoek in Nederland gedaan. Hij meent dat de conclusies van Bell en Ainsworth gebaseerd zijn op „schijnsamenhangen" en naar het rijk der fabelen moeten worden verwezen. DE KNOLLEN Financiële steunvoor vertraagde hbo-student DEN HAAG De vereniging van hogescholen, de HBO-raad en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) zijn het eens ge worden over een landelijke regeling voor financiële steun aan hbo-studenten die door bijzondere omstandigheden niet binnen de toegestane inschrijvingstijd kunnen afstuderen. De regeling geldt voor studenten die buiten hun schuld, bijvoorbeeld door ziekte, langer dan zes jaar over hun studie doen. Zij kunnen nu om financiële steun vragen. Sinds de invoering van de Harmo nisatiewet kunnen vertraagde studenten alleen nog als auditor de colleges volgen. Zij hebben dan geen recht meer op studiefi nanciering en betalen ook een hoger collegegeld. DEN HAAG Mensen met een eigen huis kun nen hun borst wel nat maken. De eigen haard gaat hen de komende ja ren goud geld kosten. In het concept-regeerak koord schrijft informateur Lubbers onomwonden dat het huurwaardeforfait volgend jaar met één pro cent verhoogd wordt. Dat komt neer op ruim veertig gulden meer belasting per maand voor de gemiddel de huiseigenaar. Volgens CDA en PvdA lijden huiseigenaren geen centje pijn door de maatregel. Het geld dat de verhoging van het for fait oplevert, wordt immers weer gebruikt voor een verla ging van de overdrachtsbelas ting (de belasting die bij de koop van een huis betaald moet worden) van zes tot vijf procent. „Het woningbezit zal ook in de komende regeerpe riode bevorderd worden", al dus Lubbers. CDA en PvdA willen via een verlaging van de koopkosten de doorstro ming op de huizenmarkt sti muleren, in de hoop dat meer mensen dichter bij het werk gaan wonen. De Vereniging Eigen Huis is zich echter een hoedje ge schrokken toen de financiële specialisten met hun doorreke ningen van de maatregelen op tafel kwamen. „De meeste mensen met een eigen huis zijn de dupe van dit besluit", zegt Argo Salverda, medewer ker van de Vereniging. „Huis eigenaren veranderen gemid deld eens in de tien jaar van adres. Belastingmaatregelen hebben daar tot dusverre nau welijks invloed op gehad. Je moet er dus van uitgaan dat deze mensen tien jaar lang een hoger forfait betalen, terwijl daar maar één keer het voor deeltje van een lagere over drachtsbelasting tegenover staat". Ongunstig Voor de gemiddelde woning bezitter (van een een huis met een koopprijs van 150.000 gul den) ziet de rekensom er niet bepaald gunstig uit. Momen teel geldt voor deze categorie een forfait van 1,3 procent (netto ongeveer 390 gulden per jaar). Bij het niquwe tarief van 2,3 procent komt het forfait op 690 gulden netto, bijna twee maal zo veel. Over tien jaar gemeten moet deze woningbe zitter drieduizend gulden méér belasting ophoesten. Koopt hij vervolgens een nieuw' huis van 150.000 gulden, dan is zijn Huurwaarde Het huurwaardeforfait is ooit ingevoerd als maatregel om de belastingaangifte voor huiseigenaren te vereenvoudigen. Voorheen moest een vast bedrag als .woongenot' bij het inko men worden opgeteld, maar daar kon vervolgens een aantal posten (zoals onderhoud en reparatie) van worden afgetrok ken. Besloten werd de aftrekposten te schrappen en een een voudiger berekeningswijze van het belastbare Woongenot in te voeren. Zestig procent van de koopprijs werd het uitgangs punt voor het vaststellen van basisbedragen, waarover een vast forfait-percentage wordt berekend. Het bedrag dat daar uitrolt moet bij het belastbaar inkomen worden opgeteld. De forfait-tarieven in onderstaande tabel betreffen het oude tarief (1,3 procent), vervolgens het door het kabinet voorge stelde tarief per 1 januari (1,8 procent) en tenslotte het nieu we tarief uit het concept-regeerakkoord (2,3 procent). 60 waarde huis 30- 60.000 gulden 60- 90.000 gulden 90-120.000 gulden 120-180.000 gulden 180-240.000 gulden 240-300.000 gulden forfait 1,3% forfait 1,8% forfait 2,3% 390.- 780,- 1170,- 1560.- 2340,- 3120,- 540,- f 1080.- 1620,- 2160,- 3240.- 4320,- 1380,- 2070,- f 2760,- 4140,- 5520,- voordeeltje op basis van het la gere overdrachtstarief 1500 gulden; de helft. Argo Salverda: „Voor de meeste huiseigenaren betekent de nieuwe maatregel een zui vere lastenverzwaring. Alleen mensen die geregeld verhui zen kunnen er voordeel van hebben, omdat deze groep meerdere keren profiteert van de lagere overdrachtsbelasting. Maar het verloop in de parti culiere sector is niet zo groot. Bovendien zal een iets lagere overdrachtsbelasting écht niet de doorslag geven bij het zoe ken van een huis dichter bij het werk, zoals het kabinet hoopt". De Vereniging Eigen Huis is van mening dat met de op brengsten uit het hogere for fait de overdrachtsbelasting veel forser verlaagd kan wor den. In die opvatting wordt de Vereniging overigens gesteund door de CDA-fractie, die deze week bij informateur Lubbers pleit voor een verlaging van het OV-tarief met zo'n drie procent. Salverda: „Op de koopkosten die gemiddeld tien procent bedragen, raak je van één procent tariefsverlaging echt niet ondersteboven. Het effect van zo'n maatregel op de doorstroming is echt nul- komma-nul. Pas bij drie tot vijf procent verlaging zal de bereidheid tot verhuizen iets toenemen". Reiskosten In de groeikernen' wordt in tussen met spanning afge wacht welke defintieve maat regelen het kabinet zal nemen om het woon-werkverkeer te rug te dringen. De verlaging van de overdrachtsbelasting is maar één van de .instrumen ten' die informateur Lubbers uit zijn mouw heeft getoverd. Als het aan CDA en PvdA ligt, gaat ook het mes in de reiskos ten-aftrek. Dit alles is bedoeld om de ,trek' naar de slaapste den, en daarmee de groei van het autoverkeer, te ontmoedi gen. De Vereniging Eigen Huis is het van harte met deze doel stelling eens. Maar het is wel een trendbreuk met het tot dusverre gevoerde beleid, zo tekent Argo Salverda aan. „Jarenlang heeft de overheid volksverhuizingen van de gro te steden naar plaatsen als Al- mere, Hoorn en Houten bevor derd. In die groeikernen heeft de overheid grond uitgegeven voor nieuwbouw en bestem mingsplannen goedgekeurd. Nu zijn we in de stituatie be land dat er in de grote steden nauwelijks betaalbare eensge zinswoningen zijn en er voor lopig ook wel niet zullen ko men. Je moet daarom geen te hoge verwachtingen hebben van een hernieuwde trek naar de steden. Mensen die een huis willen kopen letten toch in eerste instantie op het huis zélf, de vraagprijs en de omge ving". PAUL KOOPMAN (ADVERTENTIE) ISCHOUWBURG "KUNSTMIN", GOUDAl Vrijdag 20 okt. 19-22 uur, zaterdag 21 okt. 12-19 uur, zondag 22 okt. 11-18 uur. Verenigde Nederlandse Antiquairs (VNA): 085-648181.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3