Voorlopig nog geen milieurechercheur actief in Warmond Boogkassen moeten weg Een misverstand oorzaak aanrijding Bloembollenmarkt bij veiling CNB „Ik wil mensen leren bewuster te lezen" Jongens Witte School weer eerste op handbaltoernooi Van Haaster mag bouwen Kritiek op late informatie over nieuw snookercentrum LEIDEN OMGEVING£cklóc(3ot^atvt VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 PAGINA 1 Eis dertig maanden tegen verdachte gewapende overval WASSENAAR/DEN HAAG De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag tegen een 38-jarige Hage naar dertig maanden ge vangenisstraf geëist we gens een overval op een PTT-agentschap aan de Groot Haesebroekseweg in Wassenaar. De overval werd op 6 septegiber vo rig jaar gepleegd. Een man verscheen 's mor gens om half tien met een groot postpakket aan het loket. Het pakket zou naar Suriname verscheept moeten worden. De loket-sluis werd opengedaan. Op dat moment kwam een tweede man met een geweer het kantoor binnen. Onder be dreiging moesten de PTf- ambtenaren een cassette met geld en bankbiljetten uit een kluis afgeven. De 38-jarige zou de man zijn geweest, die met het geweer het agentschap was binnenge drongen. Hij is als zodanig door zijn medeplichtige aange wezen, die onlangs ook al tot dertig maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Hij zou de Hagenaar in een drug stent hebben ontmoet en hem hebben voorgestelt het klusje te klaren. Na de overval zou den ze in een huis in Den Haag de buit hebben verdeeld. Officier van justitie mr. R. van Zutphen vond dat het wettig bewijs was geleverd. De bij naam van de Hagenaar „John Cobra" klopte en bovendien hadden twee getuigen van de overval de twee mannen zien wegrijden. De rechtbank doet op 2 november uitspraak. Lissese kunstenaars hebben atelierruimte LISSE De kunstenaars van Lisse krijgen de be schikking over eigen ate lierruimte. Voor dat doel heeft het college van bur gemeester en wethouders het voormalige schoolge bouw aan de Ooievaar- straat aan de kunstenaars verkocht. De gemeente raad stemde gisteren met deze verkoop in. Inmiddels hebben de kunste naars zich verenigd in de Stichting Lissese Ateliers. De kunstenaars krijgen het ge bouw in eigendom voor het bedrag van één gulden. Zij moeten de aanpassingen aan het gebouw zelf bekostigen. Tijdens de raadsvergadering vroeg J. Maljaars aandacht voor de problemen van de be woners van de Julianastraat. Deze hebben namelijk onder vonden dat sinds het eenzijdig voor autoverkeer afsluiten van de Koninginneweg, het in de Julianastraat drukker is ge worden. Maljaars zei dat hij dat al had voelen aankomen en vroeg of het college spoedig iets aan de situatie gaat doen. Wethouder mevrouw Meule- mans zei dat men de zaak aan het bestuderen is. „We hebben metingen verricht, want we willen eerst zekerheid hebben over de ontwikkelingen, voor dat we allerlei ideetjes loslaten voor een oplossing", aldus de wethouder. NOORDWIJKER- HOUT De vier boog kassen van J. van der Linden aan de Leidse vaart moeten weg. Het Noordwijkerhouts college van burgemeester en wet houders is niet van plan om vergunning te verle nen voor de kassen die daar clandestien zijn neer gezet. Reden van de wei gering is het feit dat de boogkassen hoger zijn dan 1 meter 80. Alleen tot die hoogte heeft men volgens het bestemmingsplan geen vergunning nodig. T. Nulkes (CDA) pleitte giste ren in de commissie ruimtelij ke ordening om toch tijdelijk een vergunning te verlenen. Het probleem is dat nu een maal niet iedere kweker even groot is. Sommige kwekers kunnen gemakkelijk rechtop in hun boogkas staan, maar Van der Linden is zelf nogal lang, vandaar dat hij zijn boog kassen iets hoger had opge trokken. „Het gaat maar om centimeters", aldus Nulkes. Ook de tweede kweker in de commissie, L. Hogervorst (VVD) wees erop dat men zich af en toe eens moeten kunnen strekken als men in de kas werkt. Bovendien stelden bei de commissieleden dat het col lege toch tijdelijk een vergun ning kan verlenen omdat de boogkassen maar een paar manden nodig zijn voor een teelt. Daarna kunnen ze ge woon weer worden afgebro ken. Maar wethouder Heems kerk wees erop dat van de vele tientallen boogkassen er vrijwel geen enkele wordt weggehaald. „Niets blijkt zo permanent als een tijdelijke vergunning", zei de wethou der. Nieuwe borden in Wassenaar WASSENAAR „Uw winkelstraat is geen hon dentoilet" en „verboden langdurig te parkeren" zijn de tektsten op de nieuwste verkeersborden in Wassenaar. Het eerste bord is te vinden in de Grgvestraat en wijst het winkelende publiek erop dat de hond niet midden op straat zijn behoefte mag doen. Deze maatregel is genomen nadat een groot aantal raadsle den de aandacht had gevestigd op het hondepoep-probleem in Wassenaar. Het bord tegen lang parkerende auto's is ook een uitvloeisel van een raads besluit. In dit geval tegen het aan de kant van de openbare weg te koop zetten van auto's of boten op traillers. Dit bord staat op het Rozenplein en is gemonteerd onder het bord van de plattegrond van de ge meente. De borden schijnen het beoogde effect te hebben. De langs de stoep te koop aan geboden auto's zijn inmiddels verdwenen. De honden doen echter nog steeds hun behoefte op plaatsen waar dit niet is toegestaan, midden op de rij baan of op het voetpad. Maar mevrouw Hof (PvdA) was het gisteren in de commis sie ruimtelijke ordening hele maal niet met de opvatting van het college eens. „Dit is kernland, en we hebben die kernlandzones ingesteld om daar waar nog een beetje open gebied is, het gebied ook open te houden. Dat was ook de be doeling van het bestemmings plan", aldus mevrouw Hof „Als we dat zomaar zonder duidelijke motiveringgaan wijzigen, wat zeggen we dan tegen al die anderen, tegen al die kleine agrariërs bijvoor beeld in minder beschermde gebieden die een schuurtje willen zetten?" Ze zei het onrechtvaardig te vinden dat het ene bedrijf zich blijkbaar wel mag ontwikke len en het andere niet. Hof, die steun kreeg van D66, merkte op dat het bedrijf dan maar moet uitwijken naar de Hoogeveense polder, waar de mogelijkheden tot uitbreiding wel aanwezig zijn. Van Haaster wil de kassen bouwen op een stuk land van 6.7 hectare langs de Zilker- duinweg. Een agrarisch AAB: advies houdt in dat het hier ook niet om ondersteuning van de buitenteelt gaat maar dat dit glas als bedrijf op zich zelf staat. „Daarom mag dit niet", aldus mevrouw Hof. De heer De Winter (CDA) zei dat het toch een bollenbedrijf blijft als er 5.000 vierkante meter glas komt op 6,7 hectare bollenland. En uitwijken naar de Hoogeveense polder vond hij voor dit Zilker bedrijf geen alternatief. Wethouder Heems kerk wees er verder op dat het door Van Haaster aangekochte gebied een handelsbestemming heeft en dat Van Haaster het gebied dus gewoon kan bebou wen. „Als iemand anders het had gekocht, dan had er een handelsbedrijf van die omvang gevestigd mogen worden", antwoordde de wethouder. Kettingbotsing door klapband vrachtwagen ROELOFARENDSVEEN Een klapband van een vrachtwagen op rijksweg A4 bij Roelofarendsveen heeft er gistermiddag voor gezorgd dat vijf auto's op elkaar reden. De uit Haarlem afkomstige vrachtwa gen kreeg om nog onbekende reden plotseling een klapband. De 44-jari- ge chauffeur trapte daarop vol in de remmen, waarna stukken band en spatscherm de weg opvlogen. Een achteropkomende Duitse automobi list reed daar recht overheen en remde uit alle macht. Twee achter opkomende auto's wisten nog op tijd te remmen. Een vijfde auto niet, waardoor alle auto's op elkaar bot- WASSENAAR Een misverstand tussen twee automobilisten was gisteravond rond kwart voor zeven de oorzaak van een aanrijding op de krui sing van de Deijlerweg met de Rozenweg en Ane- monenweg. Daarbij raakte een 16-jarige inwoon ster van Wassenaar licht gewond. Zij zat achterop de bromfiets van een 16-jarige jongen uit haar woonplaats. De bromfietser werd aangereden door een 24-jarige Wassenaarder. Die wilde vanaf de Deijlerweg de kruising oversteken. Hij stond stil om voorrang te verlenen aan het verkeer van rechts, maar toen hij een seintje kreeg van een andere bestuurder dat hij mocht doorrijden, trok hij op. Daarbij zag hij de bromfietser, die voor hem van links kwam, over het hoofd. Het meisje is overgebracht naar het AZL waar een kneuzing aan haar been werd geconstateerd. Rommelmarkt in Hobahohallen LISSE De Gerefor meerde Kerk van Lisse houdt morgen een grote rommelmarkt in de Hoba hohallen in Lisse. De opbrengst hiervan is bestemd voor de Blinden- school in het Indonesische Semarang en het centrum voor drugsverslaagden De Hoop in Dordrecht. Wie materiaal kwijt wil, kan contact opnemen met T. Roelofs (Tel: 02521- 14688). De rommelmarkt begint om negen uur s morgens en duurt tot vijf uur. Bijenkasten vernield ALPHEN AAN DEN RIJN Van dalen hebben vier bijenkasten van basisschool Het Baken aan den Klepperman vernield. De groep kwam via het dak van de sportzaal de school binnen. In de kleedruimte spoten zij twee brandblussers leeg. Met een softbalknuppel, afkomstig uit de sportzaal, vernielden ze de bijenkasten die in de patio van de school stonden. Het is niet bekend of de bijen het groepje achtervolgd hebben. Wel hebben de vandalen voor 2000 gulden schade aangericht. De vernielingen werden gistermid dag ontdekt, maar zijn in de loop van de herfstvakantie gepleegd. De Alpheuse politie wil graag in con tact komen met getuigen: 01720- Keuken in brand ALPHEN AAN DEN RIJN Een elektri sche kookplaat heeft gistermorgen een onbe kende hoeveelheid schade aangericht in de keuken van een woning aan de Jupiterstraat in Alphen. De bewoners waren zaterdag op va kantie gegaan. Zij wa ren echter vergeten om de elektrische kook plaat uit te zetten. De plaat raakte oververhit en verspreidde zoveel warmte dat het blad van het aanrecht tot zelfontbranding kwam. De brandweer heeft de brand geblust. LISSE De zestiende Nationale Bloembollen j markt wordt vandaag en morgen gehouden Plaats van handeling is zoals altijd de veilinj CNB aan de Grachtweg. Vanavond kan men er van zes tot negen uur terecht, op zaterdag van negen tot vijf uur. Op de markt kan het publieb de bloembollen rechtstreeks van de kwekers ko- pen. De belangstelling voor de markt is altiji groot, kopers komen niet alleen uit Lisse en om geving, maar ook uit de rest van Nederland en het buitenland. Naast de kramen met bollen staai J er ook een twintigtal stands van particulieren verenigingen en instellingen die informatie ge ven over alllerlei onderwerpen. Zo zijn de lagere agrarische school uit Oegstgeest, het Wereld Na tuur Fonds, het museum voor de Bloembollen streek en de bijenvereniging vertegenwoordigd. WARMOND De ge meente Warmond krijgt nog geen milieurecher cheur. Burgemeester en wethouders van Warmond komen in januari met een voorstel over een dergelij ke ambtenaar. Voordat men gaat werven krijgt de gemeenteraad gele genheid te oordelen over het takenpakket en de aanstel- lingseisen voor deze functiona ris. Dit bleek uit het antwoord van B en W op de algemene beschouwingen in de raads vergadering gisteravond. Het gemeentebestuur komt hiermee met name tegemoet aan de verlangens van de CDA-fractie. De christen-de mocraten hebben zo hun twij fels over de noodzaak een full time milieurechercheur aan te stellen. „Immers, hoe kan men aan een sollicitant uitleggen wat hij full-time voor zijn sala ris moet komen doen als B en W ondanks veelvuldig verzoek dit nog niet voor 19 uur kun nen aangeven?". Volgens de christen-democraten staat nog lang niet vast welke taken de milieurechercheur krijgt. De christen-democraten willen slechts onder bepaalde voor waarden geld uittrekken voor een milieurechercheur in vas te dienst. Eerst moeten de ta ken precies bekend zijn, om overlappingen ten aanzien van bijvoorbeeld politietaken te voorkomen. Verder moeten de fracties nog wijzigingen in de taken kunnen aanbrengen. Een voorstel van dezelfde fractie om het dekkingsper centage van de reinigingsrech ten te verhogen door de kos ten van de vuilverwerking te verlagen werd door het college met gemengde gevoelens ont vangen. Wethouder C. van Schagen zei wel wat te zien in de ideeën van zijn geestver wanten. Onder meer door voor een gering bedrag com- postvaten aan te bieden en te onderzoeken of door een ande re wijze van vuilophalen tot lagere kosten kan worden ge komen. Zijn collega W. de Vos was heel wat minder enthou siast. „Beslissingen op dit ter rein zullen in eerste instantie moeten worden genomen bin nen de Gemeenschappelijke Regelingen zoals de Gevulei dan wel Zuid-Holland West". Het voorstel van het CDA om zeer goedkoop compostvaten beschikbaar te stellen werd door De Vos niet gezien als een manier om de kosten van de afvalverwerking sterk te drukken. De wethouder stelde weinig te verwachten van een vermindering van het aanbod van organisch afval. Tarieven De VVD wil dat de tarieven voor de reinigingsrechten worden verhoogd, uitgaande van het principe dat de ver vuiler betaalt. Dit in plaats van de verhoging van onroe rend goedbelasting. De verho ging van die belasting is vol gens de liberalen niet nodig, omdat de financiële positie van de gemeente goed is. Progressief Warmond stelde gisteren dat ook de recreanten van buiten de gemeente een belangrijk aandeel hebben in de vervuiling van Warmond. Aangezien de Warmondse bur gers volgens de socialisten hun best doen om afval gescheiden aan te bieden is verhoging van de tarieven voor de reinigings rechten niet nodig. De vervui ling van Koudenhoorn en de Boezemkade is volgens PW te voorkomen door geen plastic afvalzakken als prooi voor de vogels achter te laten. Ook de open afvalbakken zijn aan trekkelijk voor de vogels. De socialisten vroegen het college te onderzoek of gesloten vuil niszakhouders kunnen worden neergezet. Progressief Warmond wil dat er niet meer dan 35 dure wo ningen worden gebouwd in het gebied van jachtwerf Hou- weling. Verdere woningbouw zou op de lokaties Klim Op en in Endepoel III kunnen ko men. In Endepoel II zouden huurwoningen kunnen komen voor oudere Warmonders die hun eigen huis hebben ver kocht en geen nieuw huis wil len kopen. Die huurwoningen blijven volgens de socialisten waarschijnlijk langer voor de eigen woningzoekenden be schikbaar dan koopwoningen. PW wil extra geld voor de herinrichting en herbestrating van de Dorpsstraat. De Dorps- VOORHOUTSE OVER LEESKRING: VOORHOUT „Ik wil dat mensen bewuster le ren lezen waardoor ze nieuwsgieriger worden naar meer. Ik wil ze niet allen kennis laten maken met de hele bekende schrijvers, maar ook met de minder bekende na men op de boekenplank. Want er zijn zo enorm veel goede auteurs". Dit zegt de Voorhoutse Gerie Meyer. Zij is dit jaar voor de vijfde keer is begonnen met haar leeskring. De leeskring is een clubje van gemiddeld zeven mensen die per maand een vastgesteld boek lezen en dat daarna on der leiding van Gerie Meyer met elkaar bespreken. „Dat werkt heel leuk", vertelt Ge rie in haar gezellige huis aan de Beukenrode waar de club ook samenkomt. „Ik geef eerst uitleg over de opbouw van het boek over de eventuele stro ming, de invloeden, stijlken merken, hoe bekend een boek is, of het biografisch is. Kort om, zo probeer ik zo veel mo gelijk informatie te geven over het boek". Daarna gaan de le den van de leeskring het boek lezen en de maand erna wordt het gezamenlijk besproken. Gerie, die Nederlands heeft gestudeerd en als alleenstaan de moeder ook nog eens een hele drukke baan heeft, ziet de leeskring als een goede tegen- straat is volgens de socialisten een belangrijk element als het gaat om het streven van War mond een aantrekkelijke re creatiegemeente te maken. PW suggereert een prijsvraag uit te schrijven onder stede bouwkundigen, die de herin richting van de Dorpsstraat als een afstudeerproject zouden kunnen beschouwen. Sporthal De suggestie van Progressief Warmond om, naast de sport hal in Overbos, in het dorp ook nog een gymzaaltje te bou wen dat alleen door de scholen kan worden gebruikt werd door wethouder C. van Scha gen van de hand gewezen. Dit in verband met de relatief hoge kosten van omstreeks 800.000 gulden. hanger van haar werk als do cente bij het Centrum Vakop leiding en als plezierige ont spanning waarin ze toch haar grote liefde voor de taal kan spuien. „Taal", zegt ze „is een verworvenheid, die is over draagbaar en meestal gebeurt dat door de moeder in het ge zin. Ik vind taal ook heel be langrijk en verdiep me daar ook in". Met haar kennis van zaken op dit gebied probeert ze nu al vier winterseizoenen bij men sen die van lezen houden, hun kennis en interesse op dit ge bied. te ontplooien. Dat is reu ze succesvol gebleken. Ze heeft al trouwe „klanten" van af het begin, ook komt er ieder jaar weer een aantal nieuwe mensen bij. „Natuurlijk zijn er altijd weer die wat drempel vrees hebben, maar dat hoeft helemaal niet en als men een keer geweest is, is dat ook he lemaal over. „Ik heb een ken nis die ook jaren bij mij op de leeskring heeft gezeten. Zij is verhuisd maar béide laatst op en wilde graag dezelfde boe ken blijven lezen als ik in mijn leeskring". „De bedoeling is ook dat men er plezier in heeft en dat heb ben we ook tijdens de bijeen komsten". Wie geïnteresseerd is in de leeskring van Gerie Meyer kan zich nog bij haar aanmelden: telefoon 02522- 17031. Het nieuwe seizoen is van start gegaan, maar men kan zo aansluiten. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT Gerie Meyer. Het college wil, aangezien het nog twee jaar kan duren voor dat een nieuwe sporthal in ge bruik kan worden genomen, toch enige beweging zien te krijgen in het gebruik van de accommodaties. De gebruikers van het oude gumnastieklo- kaal aan de Dorpsstraat bij De Pomp, Atleta, de judovereni ging en het kleutergym, zou den in sporzaal Klim Op on dergebracht moeten worden. Dan zou het gymnastieklokaal kunnen worden benut door de bibliotheek en de hobbyclubs, eventueel door de bouw van een extra verdieping. De VVD vindt dat als er een nieuwe sporthal in de gemeente komt, deze verzekerd moet zijn van een hoge bezettingsgraad. Met verenigingen en scholen die nen daarover harde afspraken te worden gemaakt. De liberalen willen dat het college zich verzet tegen ver dwijnen van post rijkspolitie te water en de landgroeppost. De liberalen vrezen dat er letter lijk een veel te grote afstand gaat ontstaan tussen burgerij en politie. Ook het CDA maakt zich zorgen over het verdwijnen van de politiepos ten. In verband met de aanwe zigheid van recreatie-eiland Koudenhoorn en de toekom stige recreatie op de eilanden Strengen en Tengnagel is goed politietoezicht noodzakelijk. Ook de aanwezigheid van de campings met stacaravans speelt in dat opzicht een rol. NOORDWIJK Het eerste jongensteam van de Witte School heeft gisteren tijdens het traditionele herfsthandbal- toernooi voor de Noordwijkse jeugd met succes de titel ver- y OORSCHOTEN „De informatie over de vesti ging van een nieuw snoo kercentrum in Voorscho ten komt als mosterd na de maaltijd". Dat was gis teravond de reactie van commissielid W. van Dam tijdens de vergadering van de middenstandscommis sie in Voorschoten over de vestiging van een snoo kercentrum boven een su- dedigd. In een spannende fina lepartij versloeg het Witte Schoolteam de handballers van de Vierboet. De Zeevlam werd derde. Bij de meisjes die in de ochtenduren aantraden permarkt in de School straat. Van Dam zei dat hij uit de pers had moeten vernemen dat burgemeester en wethou ders de vergunning hadden verleend. Ook winkeliersvoor zitter W. de Ru was slecht te spreken over de gang van za ken. „Wij ziin als winkeliers niet tegen de vestiging van een snookercentrum, maar wij hadden het wel correct gevon den indien deze zaak eerst was in de Northgosporthal aan de Duinwetering, ging de over winning en de beker naar het eerste team van de Schapen del Bronkhorstschool werd tweede en de Zeevlam eindig- voorgelegd aan de midden standscommissie." Wethouder L. Marselis (CDA) gaf toe dat de informatie laat is verstrekt. „De tijd drong en B en W hebben de toekomstige exploitant meegedeeld dat eventuele bezwaren vanuit de commissie middenstandszaken zwaar zouden wegen." Vanuit de commissie kwam daarop het dringende verzoek de ver gunning juist te omschrijven, zodat het snookercentrum nooit een gokhal zal kunnen worden. de als derde. Over een gëbreï aan belangstelling hadden dj' jeugdige sporters niet te kla gen. Als herinnering aan he toernooi kregen alle kinderei een vaantje mee naar huis. i DE ZILK Er mag 5.00A vierkante meter kassen gezet worden door de fir ma Van Haaster langs de Zilkerduinweg. De norm voor dit gebied is 3000 vierkante meter glas, maar op basis van het zo genoemde PAAS-rapport kan dit in minder kwets bare gebieden maximaal verdubbeld worden, aldus het Noordwijkerhouts col lege van burgemeester en wethouders.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14