pan Francisco herstelt zich Aardbeving in 1906 was veertien keer zo sterk ^buitenland Lloyds verwacht geen hoge schadeclaims I ^prins Friso ongedeerd 'SAN FRANCISCO prins Johan Friso. (21), rde tweede zoon var; ko- lingin Beatrix, heeft reen hinder ondervon den yan de aardbevings- ^■amp in C'alifornië. De isiprins is momenteel in de ei imgeving van San Fran- Ici :isco voor een reünie aan in je Berkeley-universiteit ïe vaar hij twee jaar heeft n restudeerd. De Rijks- et voorlichtingsdienst heeft )e iit bij navraag bevestigd. Ir Ook aardbeving in noord-China PEKING Ook het noorden van China is getroffen door een reeks aardschokken. Daarbij zijn 18 mensen gedood en ongeveer 6.000 woningen verwoest. De kracht van de aardbevin gen bedroeg resp. 5,7 6,1 en 5,6 op de Schaal van Richter. De aardschok die dinsdag de Amerikaanse stad San Fran cisco trof, had een kracht van 6,9 op deze schaal. Eerder deze eeuw zijn in het noorden van China bij een aardbeving zo'n tweehonderdduizend mensen omgekomen. DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 PAGINA 5 LONDEN Schadeclaims als gevolg van de aardbeving zullen in de buurt liggen van de één miljard dollar. Dat blijkt uit de eerste ramingen van Lloyds of London, de grootste verzeke ringsmaatschappij ter wereld. Volgens deskundigen is het be drag relatief laag omdat veel mensen in Californië niet zijn ver zekerd tegen schade door aardbevingen. De orkaan Hugo bij voorbeeld, die in september over de Verenigde Staten raasde, heeft de verzekeringsmaatschappijen vier miljard dollar gekost. Het gebied rond San Francisco is gevoelig voor aardbevingen en daardoor is de premie voor een schadeverzekering waarin dat risico is opgenomen hoog. Slechts vijftien procent van alle huis eigenaren in het gebied heeft de clausule in zijn polis staan. Op de beurs in Londen daalden de koersen van de verzekeringscon cerns woensdag omdat beleggers grote schadeclaims vreesden. CcidócSomunt Wereld betuigt medeleven LONDON Leiders van bijna alle grote West- europeese landen, Japan en de Sovjetunie heb ben hun medeleven betuigd aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in San Francisco. De Britse premier Margaret Thatcher heeft na mens haar regering hulp aangeboden. Vandaag zal een team van Britse ingenieurs, gespeciali seerd in aardbevingen, naar San Francisco af reizen om te adviseren bij de sloop en de herop bouw van de stad. Sovjet-president Gorbatsjov heeft zijn ambassadeur in de VS opgedragen om contact op te nemen riiet Amerikaanse hulpverleningsinstanties om te kijken welke Sovjethulpgoederen in de VS nodig zijn. In Rome heeft het Vaticaan bekend gemaakt dat de paus „diep bedroefd" is door de aardbeving, en zal bidden voor de bevolking van San Fran- sisco en omgevieng. Geen Nederlanders onder slachtoffers DEN HAAG Er zijn voor zover nu bekend geen Nederlanders bij de slachtoffers van de aardbeving in San Francisco. Dat heeft een woordvoerder van het consulaat in Los Angeles gisteren meegedeeld. Het consulaat heeft con tact gehad met de autoriteiten in San Francisco alsmede met de honorair consul in die stad. „Uit die contacten is gebleken dat tot nu toe geen Nederlanders gewond zijn geraakt of dat bedrijven aanzienlijke schade hebben opgelo pen", aldus de woordvoerder in Los Angeles. Het consulaat in San Francisco is telefonisch niet bereikbaar voor het publiek omdat de poli tie de wijk waarin het gebouw zich bevindt, heeft afgesloten. Daarom is er niemand in het gebouw. (Van onze k correspondent Jo Wijnen) ilAN FRANCISCO A Woensdagmiddag om pre ppies 17.04 uur maakt een 11 ;elevisiestation in San Francisco bijna plechtig ij bekend dat het 24 uur ge gleden is, dat de stad en de n wijde omgeving werden getroffen door wat intus sen 'the killer' heet: een ij aardbeving die volgens d voorzichtige schattingen liaan 300 mensen het leven li heeft gekost, het dagelijks "bestaan van ettelijke mil joenen mensen volledig di heeft ontwricht en voor ai vele miljarden dollars 'ii heeft veroorzaakt, s-1 ?r Vrijwel op datzelfde ogenblik st doet zich een van de vele lich- 1- te 'aftershocks' voor die nog het meeste lijkt op een vinger- i! wijzing, een waarschuwing ?1 van moeder natuur. De grote Ilevisiestations van San Fran- sco grijpen de gelegenheid tn om nog eens uitvoerig in ;eld te brengen wat de stad dens en na de gruwelijke 20 conden van de late dinsdag- iddag heeft moeten doorma- et toeval wil dat eveneens op it moment de Californische luverneur Deukmajian arri- ?ert bij wat eens de twee bo rn elkaar gelegen opritten in de Bay Bridge waren. De wenste weg is op de onderste ïstort, daarbij tientallen au- i's en hun bestuurders ver- \plettterend. De zojuist hals [lover kop van een bezoek aan ^est-Duitsland teruggekeerde gouverneur laat zich omstan- Vrijwilligers zijn in Santa Cruz bezig met het zoeken naar slachtoffers. dig voorlichten over de moge lijkheid dat er zich nog tussen de 200 en 300 doden onder het puin kunnen bevinden. Een met zweet overdekte red dingswerker zegt nog enkele minuten geleden hulpgeroep te hebben gehoord. Deukmaji an wendt zich tot de vele ca meramensen die hem omrin gen en zegt: „Deze brug heet berekend te 2^jn op ernstige aardschokken. En kijk eens wat er is gebeurd. Dit zal tot op de bodem worden uitge- Klachten Aan de andere kant van de FOTO: AP baai belegt burgemeester Art Agnos van San Francisco een geïmproviseerde persconferen tie „De stad maakt het weer uitstekend", zegt de burge meester die met zijn optimis me kennelijk enkele politieke punten wil scoren. Vervolgens bedelft hij de pers onder een litanie van klachten die haaks op zijn goed gespeelde blijmoe digheid staan. Agnos vertelt, dat zich meer dan 1000 men sen bij de inderhaast ingerich te opvangcentra in zijn stad hebben gemeld: dat 60 gebou wen om veiligheidsredenen zo snel mogelijk tegen de grond moeten worden gegooid; dat nieuwsgierigen het reddings werk ernstig belemmeren en dat het in het ergste geval wel 15 weken kan duren voordat de electriciteit op sommige huizen weer kan worden aan gesloten. „Maar het leven wordt weer normaal," roept de opgewonden burgemeester uit. Voor honderdduizenden men sen in het baaigebied, de heu vels van Santa Cruz en Silicon Valley is van een terugkeer naar het normale leven intus sen nog geen sprake omdat: Alleen al in de stad San Francisco een schade van min stens 2 miljard dollar is ont staan. Schattingen voor het hele baaigebied bewegen zich tussen de 15 en 60 miljard dol lar. Tienduizenden mensen hun deels verwoeste huizen niet meer in durven en noodge dwongen buiten moeten sla pen. Zij zullen het de komende dagen aanzienlijk moeilijker krijgen omdat een dramatische verslechtering van het weer wordt verwacht. Meer dan een miljoen huizen geen stroom meer hadden. Ongeveer 825 000 gezinnen zonder aardgas zitten. Een ernstig tekort aan drinkwater dreigt, omdat tal van ondergrondse waterlei dingsbuizen het hebben bege- Het toch al chaotische ver keer in het gebied de komende weken totaal ontregeld zal Lionel Wilson, de zwarte bur gemeester van Oakland, kiest dan ook een andere koers dan zijn over-optimistische collega in San Francisco. „Dit is een ramp die ongelofelijk leed be rokkent aan tienduizenden mensen. We zullen nog jaren met dat leed moeten leven," constateert Wilson. Hoelang Daniel Ruby nog met de gruwelijke naweeën van de ramp moet leven, weet nie mand. Ruby stond gisteren urenlang bij de ingestorte oprit van de Bay Bridge in Oakland in de heilige overtuiging dat zijn 18-jarige zoon zich onder het puin moest bevinden. „Ja, ik hoop op een wonder. Ik geef het niet op," zegt Ruby, waarna hij zich met tranen in de ogen van het reddingswerk afwendt. San Francisco traditioneel het buitenbeentje van de Ame rikaanse steden is sinds dinsdagavond bedolven onder blijken van sympathie en me deleven. Dinsdagavond alleen zijn er meer dan een miljoen pogingen gedaan familie, vrienden en bekenden in het baaigebied telefonisch te berei- En dan volgt ten slotte het bij na schokkende contrast: in grote delen van de stad leek woensdag alles normaal te zijn. Het verkeer ging zijn gang. Winkels en hotels waren open. Toeristen bewogen zich weer langs de vele bezienswaardig heden van de stad. Duizenden mensen deden gewoon hun werk. En de radio en televisie staakten de ononderbroken nieuwsprogramma's die zij over de ramp hadden ver zorgd. De 'aftershock' kon de terugkeer naar het ogenschijn lijk normale leven niet meer verhinderen. Een van de ingestorte huizen in het Marina District, de zwaarst getroffen wijk in San Francisco. Op zijn beurt verpletterde het huis weer een geparkeerd staande auto. FOTO: EPA Een oude vrouw zit met haar Rode Kruis-pakket in een schoolgebouw in Marina Bay. De school dient momenteel als opvang centrum. geerde, had hij nog lang geen zin de slaap te vatten. Dirigent Alfred Hertz sloeg zijn uitno diging af om „op zoek te gaan naar wat spaghetti en plezier" en met collega-zanger Antonio Scotti nam hij een koets naar een restaurant waar op de pia no operamelodieën werden ge speeld. Pas tegen het ochtend gloren had hij zijn bed opge- Daarin trof dirigent Hertz hem even later hysterisch hui lend aan, temidden van veer tig paar schoenen, zijden hem den en kamerjassen die door de kamer waren geslingerd. Met beide handen hield de te nor zijn nachthemd kramp achtig vast. Hij stamelde dat hij bang was dat de schok zijn stembanden had aangetast. „Er is maar één manier om daar achter te komen", wist Hertz: „Zingen." En hij sleepte de tenor naar het raam, waar vluchtende mensen met schaarse bezittingen - te zien waren. „Zingen!", beval Hertz, en uit volle borst begon Caru so een aria uit Fedora: 'La fan- ta mi salva, 1' immondo ritro- va'. Het publiek stond stil en applaudiseerde. Het leek of de grote Caruso hen wilde tonen dat hij niet bang was. De gevolgen van de aardbe ving waren verschrikkelijk. Ruim de helft van de 250.000 inwoners was dakloos gewor den. In het puin werden 315 FOTO: SP lijken gevonden; 352 mensen zouden voor altijd als vermist gelden. De materiële schade werd geraamd op 500 miljoen dollar. Daarvan werd 100 mil joen niet door de verzekering gedekt. Al spoedig begon het herstel van de vernielde stad. Drie jaar later waren al 20.500 nieuwe gebouwen verrezen, die aan strengere bouwkundi ge eisen moesten voldoen. Wel waren er in 1933 en 1939 nieu we verordeningen nodig om daaraan de hand te houden, waaraan oudere gebouwen echter ontsnapten. Zo stortte in 1971 in Sylmar bij Los An geles een ziekenhuis in door een aardbeving met een kracht van 6,6 op de schaal van Richter, waardoor 45 mensen om het leven kwa men. Het bleek dat er sinds de bouw in 1926 niets was gedaan om het te verstevigen. Hoewel de geologische feiten onmiskenbaar duidelijk maak ten dat een volgende aardbe ving onvermijdelijk was al leen het 'wanneer' en 'hoe sterk' bleef onvoorspelbaar, kreeg San Francisco een enor me aantrekkingskracht. Het mondiale middelpunt van de Flower Power in de zestiger jaren wordt jaarlijks door vele miljoenen toeristen bezocht. Het is de vraag of de aardbe ving van 17 oktober 1989 daar verandering in zal brengen. ANDRÉ HORLINGS SAN FRANCISCO In de vroege ochtend van 18 april 1906 begon de Ame rikaanse schoener John A. Campbell, die voer op de Grote Oceaan, op onge veer 150 zeemijl van de kust, plotseling heftig te schudden. De bemanning werd letterlijk uit de kooien geslingerd. Op een diepte van 3,6 kilometer onder hen was de aarde in be weging gekomen. Er was een scheur ontstaan die zich ra zend snel in de richting van San Francisco voortplantte. Het was 5.13 uur. Even later begonnen seismografen overal ter wereld tot aan Kaap stad, Amsterdam, Moskou en Tokiö toe in beweging te komen. Luttele minuten later zou San Francisco door een zware aardbeving, met een kracht van 8,3 op de schaal van Rich ter, in een puinhoop worden veranderd. Doordat uit gebro ken buizen ontsnappend gas vlam vatte ontstond een brand die zich drie dagen ongehin derd kon uitbreiden en uitein delijk 28.188 gebouwen in de as legde. Meer dan 700 mensen vonden de dood in de catastro fe. Sindsdien wachtte San Fran cisco op de nieuwe klap die, zo verklaarden de geologen een stemmig, onafwendbaar was. Maar de aantrekkingskracht van de stad was sterker dan het dreigende noodlot. Inmid dels wonen er meer dan drie miljoen mensen in 'Frisco', zo als de metropool liefkozend wordt genoemd. Zij werden dinsdagavond opgeschrikt door de langverwachte aard beving, die ondanks de vernie tigende gevolgen toch is mee gevallen. Ook al omdat zijn kracht 'slechts' 6,9 op de loga ritmische schaal van Richter bedroeg. De aardbeving van 1906 was veertien keer zo Snelheid De schokgolf daarvan, in zee ontstaan, zou zich als een mol door het aardoppervlak wroe ten. Met een snelheid van 11.263 km per uur bereikte hij het vasteland bij de vuurtoren op Point Arena, 145 km noord van San Francisco. Het bouw in 1906. ving woedden in San Francis co branden op meer dan vijftig plaatsen. De brandweer stond machteloos: er was geen water meer. Huizen werden opgebla zen om brandlanen te vormen, waar de vlammen niet meer over konden slaan. Maar de onervaren soldaten waren zo onhandig met het dynamiet, dat ze meer branden veroor zaakten dan tegenhielden. Zij haddén trouwens ook de op dracht plunderingen te ver hinderen. Al snel gingen ver halen dat ze mensen doodscho ten die slechts hun eigen bezit tingen trachtten te redden. Caruso De Italiaanse tenor Enrico Ca ruso uit Napels was twee da gen eerder in San Francisco aangekomen en daar opge schrikt door het bericht dat in zijn vaderland de Vesuvius tot uitbarsting was gekomen. Vol gens de eerste berichten waren er door de vulkaanuitbarsting 2000 doden gevallen. Caruso zei dat zijn komst naar de Ca lifornische stad 'Gods wil' was geweest, want daardoor was hij ontkomen aan de de ramp die nu Napels bedreigde. Zijn uitvoering van de Don José uit Carmen, op de avond van 17 april, was zeer succes vol geweest het doek was niet minder dan negen keer voor hem opgehaald. Terug in het Palace Hotel, waar hij lo DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT Millard zag dat de hele stad in beweging was gekomen. Schoorstenen en torenspitsen knapten af. Stenen muren werden omvergeworpen. Alle andere kerkklokken voegden zich in het koor, alsof ze het Laatste Oordeel af moesten kondigen. „Aardgolven, meer dan een halve meter hoog, brachten de grond in bewe ging", zo zou hij later getuigen. De hele skyline van de stad leek te dansen, met in het middelpunt de monumentale City Hall, het stadhuis, dat de stenen en het metselwerk van zich afschudde, waarna het kale skelet overbleef, als een monsterlijke vogelkooi. Toen werd het, plotseling, stil. komt de dag, waarop de eerste raket zal worden afgevuurd, maar voor het zover is, houdt eerst de SS-commandant nog een klinkende toespraak. „Mannen", zegt hij, „de toekomst van de Duitse cultuur li§t in onze handen. Wij zullen de wereld tonen, dat Duitsland niet verslagen is. Wij zullen verder strijden, tot de overwinning is behaald". Hij besluit zijn rede met driewerf „Sieg Heil!" De rotswanden weerkaatsen zijn holle woorden. Dan geeft hij beval de eerste V2 af te vuren. De stilte duurde slechts tien seconden. Daarna begon het spektakel opnieuw. Alles wat nog net in evenwicht was ge bleven stortte nu in. Boven San Francisco verrees een honderden meters hoge stof wolk die (toen nog niet) deed denken aan een atoombom. Een kwartier na de aardbe QN500 Drukke dagen breken nu aan voor de bemanning van de „Tristan". De luiken worden opengegooid en aan dek wordt een grote starttoren voor V2-wapens gebouwd. De „Vrijheid II" staat in de weg en wordt te water gelaten. De Duitsers kunnen het schip best gebruiken voor hun verbinding met de wal. De be doeling is, dat de gevaarlijke wapens vanaf deze eenzame plek zullen worden afgevuurd op het Amerikaanse vasteland, waar de bacteriëncultures grote rampen moeten veroorzaken. Dan werk, 33 meter hoog, zwaaide als een grashalm heen en weer en stortte in. De golf raasde intussen verder langs de kust, recht op San Francisco af. On derweg werden miljarden ton nen aarde verplaatst en doken rotsformaties op of verdwenen in de diepte. Sequoia-wouden, naakte berguitlopers en leis teenformaties werden ver woest. Bij Fals Cape verdween de golf weer in zee en nam daarbij miljoenen tonnen lei steen en rotsgesteente mee, dat in het 300 meter diepe water terechtkwam. Een siddering bereikte het stadje Fort Bragg, dat als eerste van een hele reeks steden en stadjes in lut tele seconden in een puinhoop veranderde. Iets verder was veeboer Jim Skinner juist begonnen met het melken van zijn koeien. Tot zijn verbijstering zag hij het landschap om zich heen in luttele seconden drastisch ver anderen. Bomen, woonhuis en stallen werden als het ware opgetild en op andere plaatsen neergezet. De koeien sloegen op hol. En nog anderhalve ki lometer verder verdween een koe in een spleet die zich on middellijk weer sloot, waarna alleen de staart nog boven de aarde uitstak. Gerommel Uiteindelijk werd San Francis co bereikt, nadat al even eerder de waterleidingbuizen van de stad het hadden bege ven. „Ik hoorde een diep on deraards gerommel", vertelde later politiesergpant Jesse Cook. „Toen kon ik de beving daadwerkelijk zien aankomen door Washington Street. De hele straat golfde op en neer. Het leek alsof de golven van de oceaan op me af kwamen, als een allesverwoestende vloedgolf." Bailey Millard had zich bijzon der verheugd op het ochtend gloren. Hij had zich voorgeno men een schilderij te maken van de ontwakende stad en had daartoe een vrijwel vol maakte plaats gevonden, op de top van Russian Hill, waar hij een fantastisch uitzicht had. Het was intussen licht gewor den, maar in de stad bewoog zich nog niets. Hij doopte z'n penseel in de verf en wilde de eerste contouren vastleggen. Toen werd zijn ezel aan splin San Francisco na de,aardbeving ters geslagen, het doek aan flarden gerukt en de tubes en de potjes naar alle kanten ge slingerd. De torenklok van Old St. Mary's Church aan de rand van de Chinezenwijk, dicht onder hem, begon als een krankzinnige te luiden. Laatste oordeel

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5