Nieuwbouw Smalspoormuseum Jober door gebrek aan geld Komst regionale nilieudiensten b onvermijdelijk" Frits de Vries wint Strontrace COZY-school in april geopend In het Leeuwenhorstbos zitten geen zeehonden Foto-expositie in De Nachtegaal Cor Heemskerk voorzitter van De Bokken IDEN OMGEVING EcicLeSouratit DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 PAGINA 13 bsitieve reacties ip nieuw f ietsplan tNSBURG Het plan voor de aanleg een aantal nieuwe fietstrajecten tussen wijk en Haaswijk in Oegstgeest is gister- i Idag tijdens een presentatie aan belang enden in het Rijnsburgse gemeentehuis itief ontvangen. Het plan gaat 2,5 miljoen den kosten en behelst onder andere het wen van een brug over de Noordwijker- rt in Katwijk en het graven van een nel onder Rijksweg A44. Provinciaal l jectleider B. Schoet deelde na afloop mee vooral de mensen die rechtstreeks be- r bij de aanpassingen hebben hun goed- iring hadden getoond. Met een aantal ïsburgse kwekers, over wiens grond het eet voert moet nog tot overeenstemming den gekomen. Gedeputeerde „bakt" nieuwe keuken open WASSENAAR Met het bak ken van een pannekoek opende gisterenmiddag de gedeputeerde voor Ouderenbeleid J.H. Boone de aangepaste keuken in Huize Willibrord. Volgens de alge meen directeur van Willibrord F. Walta wordt hiermee in het kader van het flankerend oude renbeleid een nieuwe bijdrage geleverd in de gemeente Wasse naar. In de aangepaste keuken die er nu bijgekomen is, leren de ouderen omgaan met de mo derne apparatuur. Actiegroep wil einde aan verkeersproblemen WASSENAAR De actiegroep Oost-West, Thuis Best? gaat zich op haar eerstvolgende vergadering op 26 oktober beraden over ac ties tegen het doorgaande verkeer op de zo genaamde Oost-West route in Wassenaar. Lawaai en stank veroorzaken volgens de ac tiegroep een grote last voor bewoners die langs de route wonen. Initiatiefnemer van de Oost-West buurtver eniging en woordvoerder P. van Selm vindt dat er genoeg gepraat is met de gemeente: ,,A1 meer dan 10 jaar wordt door bewoners aangedrongen op maatregelen tegen het niet Wassenaarse doorgangsverkeer. De gemeente weigert echter om verbeterin gen aan te brengen. We hebben stevige ac ties in gedachte", aldus de woordvoerder. Van Dijken plaatst binnenmuur in flat NOORDWIJKERHOUT De plaatsvervan gend hoofddirecteur van Volkshuisvesting van Zuid-Holland L. van Dijken plaatste gisteren met behulp van een kraan een geprefabriceer de binnenmuur in een flat van 33 woningen in de Noordwijkerhoutse wijk Zeeburg. Maar fei telijk kwam Van Dijken om afscheid te ne men, want dit was zijn laatste daad in Noord- wijkerhout. Van Dijken is jarenlang de man geweest die het financiële contingent voor de woningbouw verzorgde. Dat wil zeggen dat hij bepaalde hoeveel woningen in aanmerking kwamen voor subsidie. Over een week gaat hij met de VUT. De 33 huurflats van woning bouwvereniging St. Anthonius van Padua zul len over een half jaar gereed zijn en een huur op moeten brengen van ongeveer 525 gulden. Aluminium gestolen NOORDWIJKER- HOUT Een partij aluminium is gister nacht gestolen uit een in aanbouw zijnde kas aan de Pilarenlaan in Noordwijkerhout. Het aluminium lag klaar om verwerkt te worden. De kas was weliswaar bijna klaar maar nog niet afgesloten. De waarde van de buit was vanmorgen bij de politie nog niet bekend. Inbreker betrapt WASSENAAR Een in breker is vannacht betrapt terwijl hij uit de slaapka mer van een woning aan de Teijlingerlaan euroche ques en sieraden ont vreemdde. De dief was via de tuin deuren binnengekomen. De slapende bewoonster werd wakker van het ge rommel in de slaapkamer en zag een man voor de deur liggen. De vrouw gil de, waardoor de inbreker op de vlucht sloeg. De po litie heeft de omgeving af gezet, maar de inbreker werd echter niet gevon den. Auto in brand gestoken WARMOND Onbekenden heb ben vannacht een auto in brand gestoken op de Herenweg in War mond. Onder het autowrak, een oude Fiat, werden autobanden ge legd, waarna het geheel werd aan gestoken. Dat leverde een behoor lijke rookontwikkeling op. De Warmondse brandweer bluste het vuur en sleepte het wrak weg. Jongens gooien ruiten in WASSENAAR Twee jongens van 17 en 18 jaar uit Wassenaar zijn vannacht aangehouden. Het duo werd op heterdaad betrapt in de wijk Weteringpark. Ze hadden met stenen 17 ruiten ingegooid van in aanbouw zijnde huizen. lLKENBURG De j jinen voor de bouw an een Smalspoormu- jjim in Valkenburg wor- Ai drastisch aangepast. plaats van een nieuw Jestigieus museum en 21 rkplaats, ontworpen Spr een architect, komen standaardloodsen aan rand van het Valken- rgse meer. Oorzaak is niet doorgaan van een ipfcvinciale subsidie van it ton. plannen voor de bouw en ichting van een nationaal q dspoormuseum die in 1988 1 r de Stichting Nationaal Smapspoormuseum werden gepresenteerd, zouden aanvan kelijk een bedrag van twee miljoen gulden kosten. Daar voor zou er een fraai pand worden neergezet aan het Val- kenburgse meer, het museum zou door beroepskrachten worden ingericht en er zouden zes nieuwe rijtuigen worden gebouwd. De bouw van de nieuwe rijtuigen is nu op de lange baan geschoven. In plaats daarvan wordt het be staande materieel aangepast. De inrichting van het museum wordt verder door leden van de Nederlandse Smalspoor Stichting gedaan en het mu seum gaat bestaan uit een aan tal standaardloodsen met een zadeldak. Met het aanbrengen van enkele accenten op de ge EDEPUTEERDE VAN DER VLIST: »E De komst van ijgionale milieudiensten '♦onvermijdelijk. Dat stel- 8? gedeputeerde van- mi- "Ju J. van der Vlist gis- middag in het gemeen- uis van Lisse. De gede- .eerde was naar Lisse tomen om het Milieusa- inwerkingsproject lin- en Bollenstreek of- ïieel te starten. Daar- or onthulde hij samen ?t H. Schaap, plaatsver- ngend hoofd van de in- ectie voor de volksge- tidheid van milieuhy- ine, het embleem van Samenwerkingspro- n der Vlist benadrukte gis- middag dat dit milieupro- t in de Duin- en Bollen- sek slechts een eerste maar 1 belangrijke stap is. Een dere groei naar volledige, t vrijblijvende milieudien- ra is volgens hem onont- >mbaar. „Dat is de conse- van onze verantwoor- ijkheid", hield hij de verte- ïwoordigers van de tien (lnemende gemeenten giste- i voor. t Milieusamenwerkingspro- t Duin- en Bollenstreek is enlijk al op 1 januari 1989 onnen. Inmiddels is geko- voor drie projecten die ge- ïenlijk worden uitgevoerd, wordt op dit moment geïn- ntariseerd waar gevels van ningen geïsoleerd moeten rden in verband met te veel keerslawaai. Aan de hand deze inventarisatie wor- enkele projecten gekozen arvoor subsidie wordt ge- lagd bij het Rijk. Verder is op dit moment een grote itrole op met name de af- !r van klein chemisch afval ir 400 bedrijven uit de re- Tenslotte probeert het B een subsidie te krijgen i het Rijk om de samenwer- 'g op milieugebied te kun- coqtinueren. Dit is moge als de gemeenten structu- 1 samenwerken op een aan gebieden zoals de hinder- de wet bodembescher- ng en de lozingsverorde- 'g P dit moment is de samen ging op milieugebied on- doende gegarandeerd", stel- G. Molenkamp gistermid- J. Hij is projectmanager van TRN/Groep Volder Vis het milieusamenwerkings- 'ject begeleidt. Molenkamp dit aan een structureel ort aan personeel bij de tien lnemende gemeenten en gebrek aan gespecialiseer- deskundigheid op milieuge- d „Wil de samenwerking succes worden dan moeten deze problemen worden opge lost. Anders vindt deze samen werking een vroegtijdig ein de", meende Molenkamp die er op wees dat veel meer za ken samen aangepakt zouden kunnen worden dan op dit moment gebeurt. Hij waar schuwde tevens dat aandacht voor sommige milieuzaken door de beperkte personele ca paciteit nu ten koste kan gaan van andere gemeentelijke mi lieutaken. Autonomie Gedeputeerde Van der Vlist schopte gistermiddag aan het einde van de bijeenkomst nog even flink tegen het heilige huisje van de gemeentelijke autonomie. „Dat is een zwakke kant van het hele milieube leid", stelde de gedeputeerde „We hebben in het nationaal milieubeleidsplan erkend dat alles met elkaar samenhangt. Bij het uitvoeren van de ge stelde taken moeten we reke ning houden met de lokale overheden die vervolgens ei gen prioriteiten gaan stellen. Ik zie daar in de toekomst ze ker een spanningsveld ont staan tussen de provincie en de gemeenten want de uitvoe ring van het milieubeleid moet een zekere uniformiteit krij gen. Dat is zelfs een voorwaar de voor het slagen van het mi lieubeleid". Voorzitter van het Samenwerkingsorgaan F. Jonkman waarschuwde de gedeputeerde de autonomie van de gemeenten niet aan te tasten. „De provincie loopt al vaak veel harder dan de ge meenten. De bezwaren daarte gen nemen toe". Van der Vlist brak ook een lans voor een duidelijke taakafbakening tus sen de verschillende overhe den zodat er geen overlapping plaats heeft. Ook vond hij dat er meer aandacht moest zijn voor het contact tussen het be voegd gezag en de justitie en politie. Streng Gedeputeerde Van der Vlist woonde gisteravond de pre sentatie van de videofilm van de Milieugroep Duin- en Bol lenstreek over diverse aspec ten van de bollenteelt en het milieu bij. Hij verklaarde daar dat de provincie de vervuiling in de Duin- en Bollenstreek strenger gaat aanpakken. Als drie speerpunten noemde Van der Vlist de vervuiling door gewasbeschermi ngsm iddelen en de verspreiding daarvan, de bodemvervuiling door fos faten en de verbranding van riet en restanten bestrijdings middelen. Volgens de gedepu teerde worden er gesprekken gehouden met de betrokken bedrijfstakken aangezien ge probeerd wordt de knelpunten op te lossen zonder dat de pro- duktie er onder lijdt. *n krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, erdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 22.48 en uw krant wordt nog dezeltde avond nabe- rgd. vel moet het uiterlijk van het museum aantrekkelijk worden gemaakt. Bij de bouw wordt veel door de leden van de Smalspoorstichting zelf ge daan. Door deze aanpassingen is voor de bouw en inrichting van het museum maar zes ton nodig. Bijdrage P. van der Ham van de Stich ting Nationaal Smalspoormu seum: „We hadden bij de oor spronkelijke plannen gere kend op een provinciale bij drage van acht ton. Dit ging niet door omdat de provincie voorrang heeft gegeven aan haar eigen projecten. We pra ten nu nog verder over een mogelijke financiële bijdrage". Doordat het nog niet duidelijk is hoeveel geld de overheid in de bouw van het nationaal museum sto'pt, is het voor de Stichting moeilijk om bij een bank of het bedrijfsleven aan te kloppen om een bijdrage. „Men is best bereid geld te ste ken in de bouw van het mu seum. Daarvoor moet eerst wel duidelijk zijn hoeveel over heidsgeld in het museum wordt gestoken, wat we zelf kunnen betalen en hoeveel er nog nodig is", aldus Van der Ham die stelt dat de verken nende gesprekken over finan ciële bijdragen voorlopig zijn afgekapt na de afwijzing van de provincie. Een tweede probleem waar de Stichting mee te kampen heeft is het feit dat de benodigde grond nog steeds niet in han den is van de provincie Zuid- Holland. Daarover lopen nog steeds onderhandelingen met de firma Van Herwaarden, de huidige eigenaar van de gron den bij het Valkenburgse meer. „We hadden eigenlijk in 1989 willen beginnen met de bouw van het museum. We hebben een jaar achterstand opgelopen en krijgen een ge bouw van veel minder allure. We hopen in 1990 toch de eer ste paal te kunnen slaan want we willen dit museum graag tot stand brengen. Nu kunnen we immers maar negen zater dagen per jaar rijden door de Katwijkse duinen. Bovendien willen we ons materieel graag een keer bij elkaar onder dak krijgen". SLECHTS NEGEN MINUTEN VOORSPRONG WARMOND WORKUM Frits de Vries uit Drachten heeft gister avond de Strontrace Wor- kum-Warmond gewon nen. Met zijn skütsje de Lytske Sypke arriveerde hij als eerste in de haven van Workum om 19.36 uur. De Vries werd op de voet gevolgd door Siep Meijer uit Franeker, die met zijn schip Jonge Jas per negen minuten te kort kwam om de hoofdprijs in de wacht te slepen. Op eerbiedige afstand volgde Pyt Kamstra uit Terkapel- le met zijn Lege Walden: nog net voor middernacht kwam deze schipper bin nen. Jelle Talsma uit Snakkerbu- ren, die eerste was op het keerpunt Warmond en toen nog een behoorlijke voor sprong had, kwam na één uur 's nachts binnen met zijn skütsje Zeldenrust. De schip pers die de de route over Haarlem op de heenweg had den gekozen en over Amster dam teruggingen bleken het goed te hebben gezien. Zij wa ren veel sneller op het IJssel- meer terug dan bijvoorbeeld Jelle Talsma, die veel vertra ging opliep door een ongunsti ge wind bij de moeizame te rugtocht over Haarlem. Derk- Jan Marsman uit Apeldoorn kwam met zijn Hollandse Nieuwe zelfs pas om half vier 's nachts aan. Een uur later arriveerde de eerste tjalk, ook een Zelden rust, met Rudolf Lepoole uit Woerden aan het roer. Hij is de. winnaar van de zware klas se, waarin de tjalken uitko men. Lepoole vocht een hevi ge strijd uit met de schippers Hein van Greevenbroek met de Vlieter uit Amsterdam en Jan Nieuwhof met de Noor derlicht uit Zwartsluis, die slechts enkele minuten na hem arriveerden. De andere tjalken bleven ver achter. Pe ter Glas uit Stavoren volgde met zijn Voorwaarts op een uur. De volgende tjalk, de Goede Verwachting van Henk Oosterhof uit Enkhuizen, was er pas vanmorgen na negenen. De winnaars krijgen vrijdaga vond in Workum hun zilveren brijlepels uitgereikt. De eerste paal wordt geslagen door de twee voorzitters OEGSTGEEST Burge meester mr. S. Scheenstra van Oegstgeest sloeg giste ren in samenwerking met voorzitter drs. H. van Mierlo van het bestuur van de Centrale Opleiding Zieken Verzorgenden (COZV) de eerste paal voor de nieuwbouw van de school. Die nieuwbouw wordt toegevoegd aan de bestaande Oudenhof- school aan de Pieter de Hoochlaan in Oegstgeest. De openbare Oudenhofschool verhuist begin volgend jaar naar een ander gebouw. Het gebouw van deze basisschool wordt daarna verbouwd ten behoeve van de COZV. Deze week wordt gebruik gemaakt van de herfstvakantie om de palen in de grond te slaan. Lesgeven is onder die omstan digheden vrijwel onmogelijk. De COVZ is nu nog verspreid over twee gebouwen: er is een vestiging aan de Leidse Veste- straat en er wordt gebruik ge maakt van lokalen in de zus ter flat Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg in Leiden. De COVZ is een samenwer kingsverband van elf ver pleeghuizen in de Leidse regio. Ongeveer 220 vooral vrouwe lijke studenten zullen straks de lessen kunnen volgen in gewone lokalen en speciale praktijklokalen en het diplo ma ziekenverzorgende kunnen behalen. De omwonenden hebben zich aanvankelijk fel verzet tegen de komst van ^ie school. Zij vreesden parkeero verlast. Het schoolbestuur heeft echter de toezegging ge geven dat de leerlingen, overi gens met name tieners die geen auto bezitten, hun auto's bij de sportvelden zullen par keren. Voorzitter Van Mierlo stelde in zijn toespraak dat alle pro blemen nu achter de rug zijn. „Het is goed om de school hier te hebben. Door de vergrijzing van de bevolking wordt de be hoefte aan mensen die zich voor ouderen inzetten steeds groter". Burgemeester Scheen stra stelde verheugd te zijn over de komst van een nieuwe regionale school. „De functie die Oegstgeest op het gebied van regionaal onderwijs heeft is weer versterkt", zo ver klaarde hij. Als de schoolkinderen zijn vertrokken zullen er nog pa len geslagen moeten worden voor een speciaal aulagebouw op palen, dat in het aanzicht van de school een domineren de functie vervult. Eind april zal de COZV-school geopend kunnen worden. De architect is Kruize-Proper-Van Dam Automatisering, Architectuur en Bouwservice BV uit Oegst geest. De bouwer is Van der Wiel uit Noordwijk. deren deed opmerken: „Zo zo, die konijnen poepen wat af zeg". Het tellen van planten soorten en het registreren van geluiden in het bos vonden de meeste deelnemertjes niet echt moeilijk. Het opmeten van een naar schatting 150 jaar oude beuk met een redelijk forse omvang had over het alge meen wat meer voeten in de aarde. Muis „Hé mevrouw", zo word ik toegeroepen, terwijl ik op mijn gemak door het bos slenter, „kan een muis tegen een boom oplopen?" „Tja, zeg ik weife lend, „ik denk het wel". „Zie je wel, zie je wel", juicht het jongetje dat de vraag stelde, „het antwoord is muis, het móet muis zijn". „Welnee, een specht", laat zijn vriendje zich niet uit het veld slaan en loopt gedecideerd door naar de vol gende opdracht, zijn metgezel in twijfel achterlatend. Beide jongens hebben het moeilijk als het erom gaat vogelgelui den te herkennen van een bandje. De houtduif wordt voor een koekoek versleten maar met een specht en een eend hebben ze geen moeite. „Theo, hier ben jij goed in", zo hoor ik even verder op. En dan blijkt het om het tellen van spechtegaten in een boom te gaan. Theo telt en telt en zegt dan met een zeer scherp zinnig snuitje: „Het zijn er vol gens mij 11 of 12 of 13". Het herkennen van dierenspo ren bleek gisteren een echte hoofdbreker te zijn. Het fazan- tespoor werd door een klein meisje voor een spreeuwepoot uitgemaakt en de hoefjes van een ree kwamen volgens een jongen van een wild zwijn. De vos was ook een moeilijke en de pootafdrukken van een hond werd door vrijwel nie mand geraden. Met het oplos sen van de laatste vraag, de letterpuzeel. had niemand moeite: „Het jaar van de vlin der" was de zin die door de meesten gevonden werd. En omdat het dit jaar het jaar van de vlinder is kregen de kinde ren na afloop als beloning een leuke vlinderbouwplaat mee naar huis. MARIJKE DEN HOLLAN DER LISSE De fotograaf Frans Eradus exposeert in de maan den november en december in Galerie De Nachtegaal aan de Heereweg te Lisse. Hij stelt fi guratieve en non-figuratieve foto's tentoon maar ook foto's geest, de LAK-galerie en het van landschappen uit Bretagne Prentenkabinet van de Rijks- en Toscane. Eradus exposeerde universiteit Leiden. Eradus is eerder onder andere bij galerij geboren in 1933 en werkt op De Bink in Leiden, Kunstcen- dit moment als sleutelbewaar- trum Lange Voort in Oegst- der van het Academiegebouw Een van de foto's die in Lisse te zien zijn. FOTO: FRANS ERADUS van de Rijksuniversiteit Lei den. Hij is op het gebied van fotografie een autodidact Sinds enige tijd werkt hij semi-professioneel in kleur en in zwart-wit. VOORHOUT Cor Heemskerk is gisteren door de Voorhoutse carna valsvereniging De Bok ken uitverkoren als nieu we voorzitter. Voorzitter Sjaak Selier heeft na tien jaar voorzitterschap te kennen gegeven rustiger aan te willen doen en stel de zijn functie beschik baar. Cor Heemskerk is bestuurslid en oud-prins van de Bokken. Hij wordt geïnstalleerd op de elfde van de elfde, dezelfde avond als de nieuwe prins van de Bokken bekend wordt ge maakt. Tijdens deze bijeen komst wordt ook officieel af scheid genomen van Sjaak Se lier. Secretaris Kees van Kam pen: „Hij blijft echter wel voor altijd verbonden aan de Bok ken". Gisteren werd ook het pro gramma van de Bokken ge presenteerd. Nieuw is dat de officiële sleuteloverhandiging niet 's avonds op het gemeen tehuis plaats heeft maar 's middags rond vier uur. „Het is de bedoeling dat alle ambtena ren in polonaise naar de raads zaal gaan waar door burge meester M. van de Wouw de sleutel van Bokkendorp wordt overhandigd", aldus de secre taris van de Bokken. Op de vrijdagavond van het carna val, die de laatste jaren gere serveerd is voor het befaamde kuipzwammen, wordt na tien uur 's avonds een back-to-the- sixties avond gehouden. Ria Valk treedt tijdens deze avond op. Ook wordt dit jaar voor de eerste keer de WAO-groep Voorhout betrokken bij Bokkenactiviteitne. NOORDWIJK „Ha, een zeehond, hoe kan die nou een gat graven. Je hebt hier trouwens helemaal geen zeehonden. Dat moet natuurlijk konijn zijn". En met zijn tong een eindje uit zijn mond van de in spanning, schrijft Tom, 8 jaar oud, en deelnemer aan het jaarlijkse herfst- natuurspel in het bos van Klein Leeuwenhorst, het naar zijn idee enig juiste antwoord op de gestelde vraag op zijn formulier. Bijna 250 kinderen en vol wassenen deden mee aan het door de IVN Noord- wijk georganiseerde eve nement. Het weer was gisteren fantas tisch, de vragen leerzaam maar niet al te moeilijk en het herfstige bos een schitterend decor met ristelende bladeren, vallende takken en kastanjes, snaterende eenden in een rim pelloos meertje en vogels die hun laatste liedje zongen alvo rens af te reizen naar het zui den. „Hé kijk, allemaal heli- koptertjes" en „moet je zien was een mooie paddestoelen", waren veelgehoorde opmer kingen. De kleintjes vonden het schitterend om met hun voetjes lekker door de blader- hopen te „slierten". Het beant woorden van de vragen lieten ze liever over aan grote broer of zus of aan mama. „Welke bomen zie je hier langs het pad en hoeveel tel je er van hier tot aan het vorige paaltje met gele kop", luidde een van de opdrachten. „Tjee, nu moet ik weer terug en daarnet waren we ook al mis gelopen", moppert een jongen. En dat mislopen kwam dan doordat een mededeelnemer aan het spel het kennelijk leuk had gevonden een pijl de ver keerde kant op te laten wijzen. Een moeilijke vraag was die over de konijnen-we's Veel kinderen kwamen niet verder dan zo'n 15 a 20 poepplaatsen op het veldje waar ze geteld moesten worden. Het waren er echter 35, wat een van de kin-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13