Buurtvereniging komt met leefbaarheidsplan voor de Oude Morsch WiHHil Huïïïfll STAD OMGEVING Goed zicht ANTIEKBEURS „Laat die nonnen maar vallen" Baggeren bij Zijloever 'rofessor Van den Broek teemt afscheid van RUL Auto maakt koprol Beslissing over vestiging Albert Heijn uitgesteld j Postcode/plaats: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: Conflict tussen bonden en gemeente over besteding 2,5 ton voor ambtenaren CcidócGouoont LEIDEN Kunstenaar Marinus Boezem heeft zijn keuze al gemaakt: „De Kerkbrug over de Oude Rijn", verklaart hij ver liefd. „Ik zag de foto en kreeg gelijk een idee. De brug moet wel open blij ven staan. Ik ga namelijk onder de beide helften een grote spiegel maken. Als de brug wordt opge haald, spiegelen ze el kaar", legt hij zijn plan nen uit voor de Manifesta tie Overbruggen Leiden 1990 van de Stichting 2, 3 of 24. Dit project, waarin 23 kunstenaars 23 Leidse bruggen verfraaien, werd gistermiddag gepresen teerd. Tijdens een rondlei ding wierpen de kunste naars een blik op de brug gen, maakten plannen en werden soms al verliefd op een brug. Al aan het begin van de tocht ontstaan diverse relaties. Auke de Vries barst los: „Ik wil de Nonnenbrug, ik heb een tijdje bij Poolse nonnen in Noorwe gen doorgebracht. Dat mocht niet, maar ze hebben me toch geadopteerd. Ja, die nonnen spreken wel me aan, maar ik weet het nog niet". Bij het zien van de Lattabrug over de Rijn roept hij: „Laat die nonnen maar vallen, dit vind ik een leuke. Transparant, buizen, daar hou ik van. Verkocht!". „Ja, het is wel een heel helde re brug, hoor Auke", aldus een waarderende Marinus. Auke heeft echter nog geen idee wat hij met „zijn" brug aan moet. Ben Walenkamp, lid van de Stichting 2, 3 of 24, verwachtte tijdens de presentatie dat het nog wel een gevecht zou wor den om de bruggen aan de kunstenaars toe te wijzen. Burgemeester C. Goekoop was dat niet met hem eens: „Het is een apart, uniek project. We hebben schitterende bruggen. Elke kunstenaar zoekt er vast tien uit. De Leidse burgemees ter noemde Overbruggen een prestigeproject: „De oudste bruggen samen met moderne kunstenaars, dat moet veel spanning opleveren". De gemeente Leiden is zeer positief over het project, aldus Walenkamp. Egon Snelders, secretaris van de stichting, wil zo een volwassen manifestatie van hedendaagse moderne kunst in Leiden realiseren: „Leiden is een echte cultuur stad, daarnaast dient het pro ject ook als toeristische trek pleister. Op de route liggen monumenten en musea. Deze instellingen proberen aanpa lende tentoonstellingen te or ganiseren". De kunstwerken komen op, aan, onder of naast de brug gen. Van half juli tot eind sep tember zijn de artistieke uit spattingen van zowel dq Belgi sche als Nederlandse kunste naars te bewonderen. De kos ten van het project bedragen 600.000 gulden. De stichting kreeg al verschillende subsi dies toegewezen, van het Rijk, de provincie en de gemeente. „Ook zijn de gebruikelijke fondsen al aangeschreven. Maar het is de bedoeling dat de bruggen geadopteerd wor den door een bedrijf. Per brug zoeken we dus een tijdelijke sponsor. Maar het is het waard" vindt Snelders, omdat het „een internationale mani festatie wordt". De voorspelling van Ben Wa lenkamp komt niet uit. Tafe relen vanvechtende kunste naars optbreken tijdens de rondleiding. De sfeer is ge moedelijk en iedereen is en thousiast. „Het is een grandi oos project. Dat moet zijn weerklank buiten Holland hebben", vindt Mark Ver- stockt, die niet uit België, maar uit Antwerpen komt. De kunstenaar heeft overigens maar een „banaal" bruggetje uitgekozen: de Karnemelks- brug op de hoek van de Boter markt. „Omdat het zo'h lelijke brug is. Ik vindt het een neu trale leijke eend. Bij een mooie brug weet ik niet wat ik moet doen", meent hij. Ook hij heeft nog geen plannen: „Ik ga er twee dagen bij zitten en kijken wat ik er mee kan doen. Ik schudt het niet uit mijn mouw hoor, 't is niet zo gemakke lijk". Jan van Munster kiest ook voor de Karnemelksburg, maar dan voor de onderkant. „Ik werk met licht en reflec tie. Als je met een boot het zwarte gat in vaart, volgt een verrassing. Het kan me niet schelen dat veel mensen het niet zien. Ze moeten er moeite voor doen, ze huren maar een bootje", meent de Zeeuw. Leidenaar Frans de Wit neemt de Visbrug. „Leiden heeft geen eigen centrum. Ik wil dat met deze brug aangeven". „Oh, de Rembrandtbrug vind ik heel erg mooi, daar zou ik iets mee willen doen", aldus een enthousiaste Arienne van Staveren. Deze brug ligt ech ter niet op de historische brug- genroute. „Die brug is oud ge maakt! Ik vind het stuitend dat je dat zegt", tikt stichtings lid Piet van Veen haar op de vingers. Spookbrug „Bij een oude reflexcamera zie je bij het onscherp stellen dat het beeld eruit komt. Als het scherp is gesteld, vallen de beelden weer samen", legt Belg Eric Colpaert geduldig uit. „Ik wil bij de Sebastiaans- brug een identieke brug ma ken die eruit komt. Een soort spookbrug, een schimachtige oorspronkelijke brug", ver klapt hij zijn plannen, „maar ik moet de brug eerst nog zien". Bij de brug aangekomen vraagt de kunstenaar of de marktkooplieden wat ruimte kunnen maken met de kraampjes. Dat kan niet, waar door Eric besluit af te zien van de Sebastiaansbrug. „Te druk, jammer", luidt zijn oordeel. Op de Dullebrug bij de Dullebak- kersteeg wordt hij wel ver liefd. „Deze is nog beter dan de andere, maar dat wil nog niet zeggen dat ik dit plan daadwerkelijk uitvoer". Hij hoeft het ook nog niet te zeg gen. Begin december moeten de schetsontwerpen worden ingeleverd. KARIN SWIERS ISCHOUWBURG "KUNSTMIN", GOUDAl Vrijdag 20 okt. 19-22 uur, zaterdag 21 okt. 12-19 uur, zondag 22 okt. 11-18 uur. Verenigde Nederlandse Antiquairs (VNA): 085-648181. Meer huwelijken: extra ambtenaar burgerlijke stand LEIDEN In verband met de grote stijging van het aantal huwelijken dat wordt gesloten in Leiden, wtllen burgemeester en wethou ders een vierde ambtenaar van de burgerlijke stand aanstellen, speciaal voor het voltrekken van huwelijken. M. van Eeden-Korte wordt bij de gemeenteraad voorge dragen voor benoeming. In 1976 werden vier ambte naren aangesteld die spe ciaal werden belast met het dagelijks voltrekken van huwelijken. In 1980 vertrok een van de vier en in ver band met de daling van het aantal huwelijken werd be sloten deze vacature niet te vervullen. Het college stelt dat na een „dieptepunt" in 1983, toen 495 paren in de echt werden verbonden, het aantal huwelijken weer is toegenomen. „De verwach ting voor 1989 is dat de 700- grens ruim zal worden overschreden", aldus het raadsvoorstel. Met de be noeming van Van Eeden komt het aantal ambtena ren dat huwelijken kan vol trekken op veertien. DONDERDAG 19 OKTOBER 5IDEN Professor P. van n Broek neemt morgen af- ieid van de Rijksuniversiteit iden (RUL). De 65-jarige n den Broek is vanaf 1954 rbonden aan de Leidse uni- rsiteit. Hij begon als weten- iappelijk medewerker, was .1 1965 tot 1973 lector in de oolpsychologie en vanaf 3 hoogleraar in de schoolp- hológie en schoolpedago- r gelegenheid van zijn eme- aat wordt er tegelijkertijd studiedag over onderwijs psychologie gehouden. Dit ge beurt in het gebouw van socia le wetenschappen aan de Was- senaarseweg 52. Professor E. - Warries van de Technische Universiteit Twente bijt om 11.00 uur met zijn lezing over Pschychologie, instructietheo rie en instructietechnologie de spits af. Na hem volgen profes sor G. Lang, professor L. de Klerk en Van den Broek. De lezing van Van den Broek heeft de titel De, docent als psychohygiënist meegekregen. Om 16.15 uur begint de af scheidsreceptie. WASSENAAR Een 23-jarige Haagse vrouw is gisteravond op de Rijksstraatweg met haar auto over de kop geslagen. De vrouw reed ter hoogte van Den Deyl en de Rust en Vreugdlaan en wilde een auto in halen. Hierbij raakte ze de vangrail en schrok zo erg dat zij het stuur abrupt om gooide. De auto kwam in de berm terecht en sloeg over de kop. Via de afrastering kwam de wagen tot stilstand in De Horsten. De vrouw en de drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. Concert van Bogaart afgelast LEIDEN Het concert dat Jacob op 20 oktober zou geven in de Kapelzaal van K&O gaat niet door. Pianist Boga; ziek. Het concert maakt deel uit van certserie 3 Kamermuziek. Sieraden gestolen Prinses Juliana opent expositie LEIMUIDEN Sieraden van onbekende waarde en girocheques zijn vannacht gestolen uit een woning aan de Dennenlaan in Lei- muiden. De inbrekers probeerden eerst binnen te komen door een raam aan de ach terzijde van de woning open te breken met een beitel. Toen dit mislukte werd het raam kapot geslagen. Vervolgens werd het huis doorzocht. De bewoners die om kwart voor twee 's nachts thuis kwamen, ontdekten de in braak. LEIDEN Prinses Juliana opent op donderdag 2 novem ber de tentoonstelling „Lijn 65 plus" in het Anatomisch Mu seum. De expositie handelt over veroudering en gezond heid. Het Museum houdt ieder half jaar open huis en doet dat ditmaal met deze ëxpositie. De tentoonstelling is voor het pu bliek te zien op zaterdag 4 no vember van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag 5 november van 11.00 tot 17.00 uur. Beide da gen is de toegang tot het Ana tomisch Museum aan de Was- senaarseweg 62 in Leiden gra tis. Autodief aangehouden WASSENAAR Een 27-jarige autodief uit Alk maar is vannacht aangehouden in Den Haag. De man had eerder op de avond een auto gestolen bij gara gebedrijf Jansen aan de Rijks straatweg in Wassenaar. De dief is over gebracht naar het politiebureau in Wassenaar. DEN HAAG/LEIDEN - Over de vestiging van een supermarkt van Albert Heijn aan de Hooi gracht in Leiden wordt een extra zitting gehouden bij de Raad van State, waar met name het stand punt van het provincie-bestuur moet worden toegelicht. Bij de Raad van State is een spoedpro cedure tegen de plannen aange spannen door de buurtvereniging Pancras-Oost. De vereniging is tegen de komst van Albert Heijn omdat daardoor veel parkeero verlast in de buurt zou ontstaan. Afgelopen maandag werd over de kwestie al een zitting gehou den, waar echter een vertegen woordiger van het provincie-be stuur ontbrak. De waarnemend voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State, mr. J.A.E. van der Does, heeft nu besloten dat er op vrijdag 27 ok tober een extra zitting wordt ge houden. Hij wil daar vooral een toelichting van het provincie-be stuur op het feit dat dit college eerst tegen de vestiging van Al- bert Heijn was, maar later toch vergunning gaf. Na die zitting zal waarschijnlijk binnen enkele da gen uitspraak worden gedaan. r 1 De Kerkbrug tussen Pieterskerk- choorsteeg Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: j Telefoon (voor controle bezorging) maand automatisch betalen f 24,24 J kwartaal per acceptgiro f 72,34 I Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar l^eidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. I j Naam: I Adres: diabeten j oor diabeten die insuline weten spuiten is er maari- eg een voorlichtingsbijeen- omst van 19.30 tot 22.00 uur 11 de aula van het Diacones- 'nhuis aan de Houtlaan. M. 1'ayenberg, diabetesver- leegkundige, geeft dan in- wmatie over het gebruik an nieuwe, sterker gecon- entreerde insulinesoorten. Voordracht tarel van het Reve en Maar- in Biesheuvel dragen maan dag voor uit eigen werk bij e Studentenvereniging SSR an de Hogewoerd 108. Na (loop van de voordrachten unnen brandende vragen 'orden gesteld. De bijeen - omst begint om 20.00 uur. k toegang is twee gulden. olksdansen die geen van beide door de gemeente als spreekbuis wer den gezien. Oplossingen kwa men er wel omtrent het ver trek van de Koets-O-Theek en de afgraving van de ver vuilde grond onder de Stad- stimmerwerf. Nu De Put de slag om de buurtvertegenwoordiging heeft gewonnen, komen an dere problemen in de wijk nu via het leefbaarheidsplan naar voren. De gemeente heeft De Put inmiddels uitge nodigd voor overleg, aange zien het bestemmingsplan van de wijk moet worden aangepast. Het eerste, oriën terende gesprek had vorige week maandag plaats. De verkeérs- en parkeerpro- blematiek houdt De Put het meeste bezig. Scheve paaltjes, overlast van fietsers op wan delpaden en de slechte toe gankelijkheid van sommige delen van de wijk voor brandweer en ambulance. Waarnemers van De Put hebben tevens geconstateerd dat op veel stoepen in de wijk hinderlijk j vertentieborden staan en vuilniszakken op de verkeer de dagen. Verder wordt het veldje naast molen De Put onrechtmatig als uitlaat- strook voor honden gebruikt en zijn ook heroïnespuiten gevonden. Morsstraat Volgens tellingen van De Put kan slecht vijftig procent van de bewoners de auto in de wijk kwijt. Parkeerplaatsen zijn dan ook hard nodig ze ker als de gemeente een par- keerristrictiesysteem gaat in voeren. Het Bomterrein wordt als mogelijkheid aan gedragen. De verkeersinde- ling van de Morsstraat, met de weg in een slingervorm en parkeerplaatsen om en om gesitueerd, vindt de buurt vereniging niet functioneel. Het werkt verwarrend, ver oorzaakt kleine ongelukken en schept een rommelig beeld. Er wordt gepleit voor parkeervakken aan een kant van de straat en verkeers drempels om de snelheid in te dammen. Over een even tuele afsluiting of het invoe ren van eenrichtingsverkeer doet De Put geen uitspraken maar de vereniging wil deze mogelijkheden wel opnieuw ter dicussie stellen. Dat geldt ook voor de soortgelijke situ atie op de Steenstraat. Historische Haven Een andere zaak die de ge moederen van een deel van de wijkbewoners bezig houdt, is de ontwikkelingen op het Galgewater. De schippers in de haven vormen het mid delpunt. Enerzijds zijn de be woners van het Kort Galge water het nog steeds niet eens met de aanwezigheid van de Oud-Hollandse sche pen. Anderzijds maken zij sa men met de schippers be zwaar tegen de komst van een brasserieboot op de Prin- sessekade; de walbewoners vanwege het uitzicht en de schippers vanwege de vaar- ruimte. Buurtvereniging De Put hoopt een bemiddelende rol in dit conflict te kunen spelen. LEIDEN De ambtena renbonden verschillen met de gemeente Leiden van mening over de beste ding van 250.000 gulden. Dit geld is nog over van het bedrag dat de minister van binnenlandse zaken ter beschikking heeft ge steld in het kader van de zogeheten beloningsdiffe- riëntatie. In totaal is daarvoor voor de jaren '89 en '90 3,7 ton toege zegd. Aan het cultuurverande ringsproject FIKS is 72.000 gulden besteed, terwijl voor de medezeggenschapscommissie per jaar 20.000 gulden is uitge trokken. De bonden willen de resterende 250.000 gulden an ders besteden dan het college. De organisaties willen dat alle ambtenaren (met uitzondering van het onderwijzend perso neel, de politie en mogelijk de werknemers van Endegeest) honderd gulden belastingvrij ontvangen. Twintigduizend gulden moet worden gestoken in het personeelsblad QQ en de rest van het bedrag moet worden besteed aan de uitbrei ding van kinderopvang voor het gemeentepersoneel. Voor waarde voor dat laatste is dat het college een even groot be drag voor kinderopvang be schikbaar stelt, aldus het voor stel van de ambtenarenbon den. Het plan van de bonden wijkt af van het voorstel van wet houder P. Bordewijk van fi nanciën, personeel en organi satie. Hij vindt dat een groot gedeelte van het geld moet worden gebruikt voor de uit breiding van de kinderopvang voor ambtenaren. Verder wil hij geld reserveren voor extra uitkeringen voor personeelsle den die van functie verande ren zonder dat daarvoor bete re vooruitzichten zijn, de zoge heten horizontale mobiliteit. De rest van het geld moet worden besteed aan een een malige uitkering voor de amb tenaren, aldus het voorstel van Bordewijk. De vakbonden overléggen 23 oktober met de ambtenaren over het geschil. en Oude Rijn. MANIFESTATIE OVERBRUGGEN LEIDEN 1990 olksdansgroep Misirlou be- iot onder leiding van Ma- ion Nieuwenhuizen een cur- Us Bulgaarse dans. Verschil- inde dansen uit Bulgarije 'dien worden aangeleerd op dinsdagavonden van 0.45-21.45 uur. De eerste les 24 oktober in het Leidse olkshuis aan de Apothe- iïrsdijk 33a. De kosten voor 'e cursus bedragen 20 gulden '°°r niet- leden. Informatie n opgave: 071-149180. LEIDEN Bij het woning bouwproject Zijloever wordt op het ogenblik druk gebag gerd voor de aanleg van een recreatiehaventje. Tegelijk met de uitvoering van dit kar wei wordt de vervuiling van de Zijlbodem gesaneerd. Daar voor wordt de opgezogen bag ger in een scheidingsinstallatie gesplitst in slib en zand en vervolgens gewassen. Om de verdere verwerking te bepa len worden monsters geno men. De werkzaamheden aan de Zijloever zullen ongeveer drie weken duren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. LEIDEN Buurtvereni ging De Put heeft een leefbaarheidsplan opge steld waarin zij voorstel len doet om de proble men in de wijk de Oude Morsch op te lossen. Er zijn in deze kleine buurt vooral parkeer- en ver keersproblemen. Verder zijn er moeilijkheden rond de, aanwezigheid van de schepen op het Galgewater en de komst van een brasserieboot. De Put wil het plan naar voren brengen in de on langs gestarte overlegse- rie met vertegenwoordi gers van de gemeente. De problemen in de Oude Morsch hebben zich de afge lopen jaren opgestapeld. In spraak van bewoners kwam stil te liggen doordat er twee naast elkaar werkende buurtverenigingen bestonden ïxpositie Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Verschillende muziekinstru menten uit het Andes-gebied unnen worden bekeken en itgeprobeerd bij Tuya aan i,e Hogewoerd 75. Zondag ordt daar namelijk van 100 tot 17.00 uur een expo- tie georganiseerd. De megang is gratis. 'en beginnerscursus klassiek diet en een cursus jazz-bal- 't gaan maandag van start i het Leids Volkshuis. Erva- ing met ballet is niet vereist, erwijl het jazz-ballet is be- oeld voor alle leeftijden. De ursussen, die bestaan uit er tig lessen en 120 gulden osten, worden gegeven door e gediplomeerd docente Ni- ole de Jong. Opgeven is mo- elijk bij het Leids Volks- uis, Apothekersdijk 33a of ia tel. 071-149180.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11