Levert CDA alleen bruidegommen? Informateur Lubbers weer met CDA en PvdA om de tafel 'Gewenning rond aids gevaarlijk' bORZITTER VROUWENBERAAD: ilEUWO 4 ok twee vermisten bij bnkbrand zijn omgekomen KONINKLIJK /mus Herstel koppeling hangt af van resultaat najaarsoverleg (NNENLAND CekLeSowtcwii WOENSDAG 18 OKTOBER "abestaande eist >orschot van SLM 1TERDAM „De voorwaarde die de Suri- ,se luchtvaartmaatschappij SLM stelt om •oorschot te geven voor een later te betalen Jevergoeding is vaag". Dat zei de raadsman een nabestaande van een slachtoffer van de ;ramp in Suriname tijdens een kort geding 'msterdam. De vrouw is het niet eens met is van de SLM om niet aan andere bedrij- ïrieen aanvullend voorschot te vragen. Zoals f(jpnd hebben nabestaanden ook in de VS pro- Lires aangespannen tegen de holdingmaat- .ippij van de SLM en het bureau dat de pilo- Stuurde. Volgens advocaat Van den Biesen de vrouw de mogelijkheid behouden om ideren een aanvullend voorschot te vragen |t de 500 gulden die zij maandelijks van de zal ontvangen. Militair verdacht van handel in jongetjes ROERMOND De Koninklijke Mare chaussee. heeft in de Ernst Casimir-kazerne in Roermond een 44-jarige sergeant-majoor aangehouden op verdenking van poging tot handel in minderjarige jongens uit Thailand en de Filipijnen. De militair, werkzaam als administrateur bij de Koninklijke Land macht in Roermond, zou overigens niet ge slaagd zijn in pogingen om de jongens aan de man te brengen. De marechaussee is an derhalf jaar met deze zaak bezig geweest, naar aanleiding van advertenties in de Gay Krant. De arrestatie van de man volgde op een publikatie over de jongenshandel in dit blad. Medewerkers van de Gay Krant had den spoedig na de eerste advertenties lont geroken en de reacties op de advertenties toen niet meer doorgestuurd. UTRECHT Rond de ziekte aids is een proces van gewenning en afstomping ontstaan. Dat men sen moe worden van steeds maar weer voorzichtig moeten zijn, heeft in San Francisco al geleid tot weer meer nieuwe besmettingsgevallen. In zo'n klimaat blijven ook vooroordelen bestaan. Daarom is preventie en voorlichting nog steeds van belang. Gemeenten hebben daarbij een belangrijke taak. Dat zei prof. drs E. Roscam Abbing vandaag in Utrecht op het congres „De gemeente en aids". Omdat de aanvankelijk zeer sombere voorspellin gen over het verloop van de epidemie niet uitkwa men, ontstond geleidelijk aan de gedachte dat al die aandacht overdreven was. De ernst van de si tuatie wordt nu ondergewaardeerd, zo zei Roscam Abbing, voorzitter van de Nationale Commissie Aids-Bestrijding. Dees tegen landelijk onderzoek 'open rug' RIJSWIJK Staatssecretaris Dees van volksgezondheid is tegen een bevolkingsonderzoek naar 'open-neuraalbuisdefecten'. Dat zijn zeer ernstige ontwikkelingsstoornissen van het zenuwstelsel zoals het ontbreken van hersenaanleg of een 'open rug'. Bij dat laatste is het ruggemergkanaal niet gesloten, zodat het ze nuwweefsel misvormd aan de oppervlakte ligt. De Gezondheidsraad had eerder in een meerderheidsadvies wel gepleit voor een bevol kingsonderzoek maar dan in de vorm van een regionale proef. De bewindsman heeft de Tweede Kamer gisteren geschreven dat hii daar tegen is en ook tegen een landelijk onderzoek. Dees vindt wel dat de bestaande mogelijkheden moeten blijven om in individuele gevallen al tijdens de zwangerschap te onderzoeken. Dat is een an der onderzoek dan landelijk van toepassing zou zijn. Jaarlijks worden ongeveer 75 kinderen geboren zonder hersenaan leg. Als zij levend ter wereld komen, overlijden ze vrijwel allemaal binnen enkele dagen. Per jaar worden ongeveer 120 kinderen met een open rug geboren. De helft van hen komt dood ter wereld of sterft binnen enkele weken. Vrijwel altijd zijn ze ernstig lichamelijk en soms ook geestelijk gehandicapt. Genezing is niet mogelijk. Paul Kalma directeur Wiardi Beckmanstichting DEN HAAG Het curatorium van het wetenschappelijke bureau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting, heeft de 41-jarige socioloog drs. Paul Kalma be noemd tot directeur. Hij volgt op 1 no vember dr. J.Th.J. van den Berg op, die hoogleraar wordt aan de Leidse univer- siteit. Kalma werkt sinds 1977 bij de WBS, de laatste jaren als adjunct-direc teur. Hij schreef enkele malen beschou: wingen voor onze krant. Zijn studies waren een toonbeeld van wetenschap- pelijke onafhankelijkheid. Daarin spaarde hij de PvdA allerminst. HetI boek 'Socialisme op sterk water' (1988) 1 maakte hem niet bijzonder geliefd in de j partij. Het partijbestuur heeft vrijdag j positief geadviseerd over de benoeming van Kalma. ■VANDAAGO J INHET W sHAARDINGEN „Die riperking dat het CDA rón bruiden aan het cepwe kabinet levert, is kchelijk. Leveren we - ji alleen maar bruide- pjpmen?" Voorzitter Ag- 1 van Ardenne-van der hjpven van het CDAt- 1(jbuwenberaad windt ner nog hoorbaar over zicht van het concept-regeer akkoord de dans om de stoelen begon. PvdA-leider Kok had al in een eerder stadium ge zegd, dat in het nieuwe kabi net zeker vier vrouwelijke mi nisters zitting moeten hebben. Daarbij rekende hij ongetwij feld op medewerking van het CDA-kamp, maar die is getui ge de uitlating van de woord voerder niet echt te verwach ten. Vanuit het Vrouwenberaad van de christen-democraten wordt Kok gesteund in zijn streven, maar wil men zich niet vastpinnen op het aantal vrouwelijke ministers. „Wij ei sen acht plaatsen in het kabi net", aldus Van Ardenne. „Hoe de verhouding tussen het aantal ministers en staatssecre tarissen zal uitvallen, is nu nog niet te zeggen. Je moet dan eerst weten welke posten bezet moeten worden en voor een aantal posten moet eerst nog een nieuwe omschrijving wor den gegeven". De voorzitter van de CDA- vrouwen, die het afgelopen weekeinde informateur Lub bers een telegram hebben ge stuurd over het aantal door vrouwen te bezetten zetels, gaat ervan uit dat het mogelijk moet zijn het aantal bewinds vrouwen op te trekken van vijf naar minimaal acht. Of daarbij ook vrouwelijke CDA- ministers zullen zijn, laat Van Ardenne in het midden. „De afgelopen drie jaar zaten drie CDA-vrouwen als staatssecre taris in het kabinet. Uit dat aantal is zeker iemand als mi nister te rekruteren". Dat dit geen eenvoudige opga ve zal zijn, is nu echter al dui delijk. De meest voor de hand liggende kandidaat, staatsse cretaris van economische za ken Yvonne de Rooy, wordt geacht de komende periode in de fractie parlementaire erva ring op te doen. Blijven over de staatssecretarissen van bin nenlandse zaken en justitie, De Graaff-Nauta en Korte-Van Hemel. Béiden waren bij de verkiezingen van 6 september schikbaar is voor een i periode in het kabinet. Voor Korte-Van Hemel is dat nog onduidelijk, maar het ligt niet voor de hand dat de CDA-lei- ding haar zal handhaven, na haar moeizame presentatie van het vluchtelingenbeleid. Traag Staatssecretaris Van Rooy foto: dijkstra niet beschikbaar voor een plaats in de Tweede Kamer, maar De Graaff-Nauta heeft al laten weten dat ze wel be- De CD A-top zal' dus naarstig op zoek moeten naar 'nieuwe' vrouwen. Irt dit verband wordt de naam genoemd van de burgemeester van Katwijk en vice-voorzitter van het CDA, W. van Montfrans-Hart- man. Maar wie het ook zullen worden, de emancipatie ver loopt traag bij de christen-de mocraten. „Te traag", aldus Van Ardenne. „Het is als een rivier die opstroomt tegen de helling. En dat ondanks de in spanningen van partijvoorzit ter Van Velzen, die vaak een roepende in de woestijn is. Het zit als het ware ingebakken in Mevrouw Van Montfrans foto: HENK v.d. ENDE de partij. En het zijn straks toch mannen die de benoemin gen moeten doen". LUCAS BOLSIUS jndweerlieden met zuurstofmaskers en gehuld in beschermende kleding staan bij het dak van de jlagtank, dat door de explosie op de wal van de tankgracht terecht is gekomen. foto: anp )TTERDAM De twee Jnteurs die gisteren rden vermist na de ex- 'e»sie en brand in een op- n gtank in het Rotter- mse Botlekgebied blij- g(n te zijn omgekomen, iét dodental is daarmee drie gekomen. Twee leren zijn zwaar ge- nd in het ziekenhuis dgenomen. Een lichtge- ande mocht met een )ck naar huis. Over de •zaak van de ramp is g niets bekend. slachtoffers maakten deel van een onderhoudsploeg bezig was met het verwij- ïn van isolatiemateriaal het dak van de tank. De k, die op het terrein van ctank stond, was gevuld met het uiterst giftige en zeer brandbare acrylonitril. De monteurs maakten gebruik van slijpmachines. Een van buiten het bedrijf ingehuurde brandwacht hield de zaak in de gaten. Tegen tien uur vond in de tank een geweldige explosie plaats. Het hele dak werd er af gerukt en kwam meters ver der terecht. De bedrijfsbrand weer begon direct met het nat houden van omringende tanks om uitbreiding van de' brand te voorkomen. Meetploegen gingen op pad om in de omge ving na te gaan of er sprake was van de vorming van gifti ge dampen. Uit voorzorg werd omwonenden aangeraden ra men en deuren te sluiten en niet naar büiten te gaan. Aanvankelijk was het plan van de brandweer om de tank volledig te laten uitbranden. Op het moment van de explo sie was de bewuste tank voor eenvijfde gevuld. Door de ver branding konden er nauwe lijks giftige dampen in het mi lieu komen. Bij bluspogingen was de kans daarop veel gro ter geweest, 's Middags begon de tank echter in te zakken en ging men toch blussen met schuim om de zaak onder con trole te krijgen. Rond drie uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Het onderzoek naar de ramp zal beginnen zodra de uitge brande tank is afgekoeld. Daarbij zal men zich in de eer ste plaats richten op het ber gen van de stoffelijke over schotten en daarna op het on derzoek naar de oorzaak van de explosie. Ook de politie zal het terrein om de tank, dat is afgezet, minutieus onderzoe ken op door de explosie weg geslingerde voorwerpen. ilgende week uitspraak over lot Cable One N HAAG De vice-voorzitter van de Raad van State, mr E. Kruijff, bepaalt volgende week woensdag of het Commissari- voor de Media de kabelexploitanten terecht verboden heeft commerciële radiozender Cable One op de kabel door te ge- i. Cable One vroeg gisteren schorsing van het besluit dat het j nmissariaat had genomen, nadat de Raad van State op 30 au- jltus bepaalde dat Cable One een verkapte Nederlandse zender een buitenlands jasje. Door de uitspraak moest het Commis- aat zijn eerdere stellingname dat Cable One via de kabel cht worden doorgegeven, herzien. Cable One verkeert intus- in surséance van betaling. Aan de bijna dertig werknemers eeds ontslag aangezegd. 19 oktober Mr. Pleter van Vollenhoven opent, in zijn functie van voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, in het conferentieoord „De Wlpsel- berg" te Beekbergen een internatio nale Ronde Tafel-bijeenkomst over veiligheid van transportsystemen. KNOLLEN TIENTALLEN WIJZIGINGSVOORSTELLEN INGEDIEND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Informa teur Lubbers hoopt in de loop van vandaag of uiter lijk morgen met de onder handelaars van CDA en PvdA weer aan tafel te kunnen gaan zitten om de vele tientallen wijzigings voorstellen van beide fracties op het ontwerp- regeerakkoord te bespre ken. Gisteravond laat stemde de CDA-fractie in met de hoofd lijnen van het stuk. De fractie van de PvdA had ook vandaag nog tijd nodig om zich te bera den over het concept-akkoord. Verwacht werd dat ook de PvdA het stuk in grote lijnen zou accepteren. Dat neemt echter niet weg dat beide frac ties op een fors aantal onder delen wijzigingen willen aan brengen. CDA-onderhandelaar De Vries liet gisteren na afloop van het overleg met zijn frac tie weten dat er met de PvdA nog „het een en ander moet worden besproken". „We zul len niet met zulke harde eisen komen dat het een zaak van buigen of barsten wordt. Als de gesprekken opnieuw in de zelfde sfeer verlopen als de af gelopen weken, heb ik er ver trouwen in dat we er op een goede manier uitkomen", al dus De Vries. De wijzingsvoorstellen van het CDA betreffen vooral de hard heid van de financiële afspra ken. Onder meer op het punt van de koppeling. Het CDA is bang dat het koppelen van uit keringen en ambtenarensala rissen aan de loonontwikke ling in de marktsector te veel geld gaat kosten. De CDA- fractie wil de garantie dat als de koppeling te duur wordt, de afspraken over de verlaging van het financieringstekort en de collectieve lastendruk over eind blijven. Bij grotere uitga ven voor de koppeling moet dat gaan ten koste van ander beleid, aldus De Vries. Ook de PvdA-fractie wil meer duidelijkheid over de koppe ling. De fractie vindt dat de tekst van Lubbers te veel ruimte laat om af te wijken van de koppeling en staat daarmee lijnrecht tegenover de CDA-opvatting. Hoewel de CDA-fractie de voorstellen tot verlaging van de btw en de sociale premies „wat mager" vindt zullen de onderhandelaars hiervoor aan de onderhandelingstafel geen extra geld claimen. De fractie vindt dat de 250 miljoen die vrijkomt door verhoging van het huurwaardeforfait een grotere verlaging van de btw mogelijk maakt. Het akkoord gaat uit van een daling met één procent, volgens De Vries kan dat wel 2 of 3 procent zijn. „Dat stimuleert mensen dich ter bij hun werk te gaan wo nen". Euthanasie Wat betreft euthanasie en ge lijke behandeling zal het CDA geen wijzigingen bepleiten. Dat betekent volgens de CDA- onderhandelaar niet dat alle fractieleden de bereikte com promissen steunen. Een aantal CDA'ers zou hebben laten we ten bij stemming over een wet gelijke behandeling eventueel van de lijn van de fractie te zullen afwijken. Historicus ligt goed in de arbeidsmarkt LEIDEN Aan de universi teit Leiden afgestudeerde ge schiedkundigen zijn slechts kort werkloos. Drie van de vier vinden binnen twee en een halve maand een werk kring. Van hen was zelfs 56 procent korter dan een maand werkloos. Een en ander is de Leidse uni versiteit gebleken uit een on derzoek dat in mei dit jaar on der bijna 450 historici is ge houden. Zij studeerden tussen september 1986 en maart 1989 in Leiden af. Slechts een op de tien historici vond werk in het onderwijs. In een onderzoek onder stu denten uit de jaren 1978-'84 was dit nog 33,5 procent. Van de afgestudeerden werkt 61 procent op academisch niveau: 24 procent bij de overheid, 26 procent in het bedrijfsleven en 11 procent op de universitei ten. Volgens de universiteit- kan uit het onderzoek worden geconcludeerd dat de maat-, schappij de algemene inzet baarheid van een historicus naar waarde begint te schat ten. Het resultaat van de en quête is vandaag bekendge maakt op een landelijk con gres over de mogelijkheden van geschiedkundigen op de arbeidsmarkt. voor aankomende pabo-student ZOETERMEER Aanko- mende studenten op de lera renopleidingen voor het basis onderwijs (pabo's) kunnen in de zomervakantie van 1990 een wiskundecursus volgen als zij het vak nie^ in hun exa menpakket havo, vwo of mbo," hebben. Gebleken is dat dit nog bij zes van de tien aaanko- mende studenten het geval is. De cursus moet het de betrok-, ken studenten makkelijker maken om in hun propedeuse jaar het inhaalprogramma voor wiskunde te volgen. Van-, af het studiejaar 1992/'93 is het vak verplicht voor toelating tot de pabo. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Eén ding staat vast: hét nieuwe ka binet zal niet ingrijpen (via loonmaatregelen) als de lonen in het komende cao-jaar onverhoopt te fors zouden stijgen. Die zekerheid kon informa teur Lubbers de voorzit ters van de vakcentrales gisteren in ieder geval meegeven. Volgens voor zitter Henk Hofstede van christelijke vakcentrale CNV een „zeer belangrijk signaal". En niet onte recht want de kans op een loongolf, alle discussies over koppelingen ten spijt, is niet ondenkbeeldig. De vraag of de uiteindelijke uitkomst van de cao-onder handelingen die binnenkort van start gaan, een „verant woorde loonstijging" te zien zal geven valt of staat name lijk met de bereidheid van de werkgevers om met de vak centrales in het najaarsoverleg tot afspraken te komen. Komt men een gezamenlijke aanpak van de werkloosheid overeen dan kan een loongolf worden voorkomen. Weigeren werk gevers het met de vakbewe ging op een akkoordje te gooi en dan zullen de bonden in het cao-overleg de hele loonruimte opeisen en omzetten in salaris- verbeteringen. Die kans is zeer groot omdat, met FNV-voor- zitter Stekelenburg te spreken, het concept-regeerakkoord de werkgevers „te weinig onder druk zet en de vakbonden on voldoende steun geeft een krachtig werkgelegenheidsbe leid af te dwingen' Een volledige toepassing van de koppeling (uitkeringen en ambtenarensalarissen krijgen er net zo veel bij als de werk nemers in het bedrijfsleven) kan de vakbeweging bij een te forse loonstijging wel verge ten. Bij een gemiddelde loon stijging in de marksector van ruim, vijf procent zullen dege nen die voor hun inkomen af hankelijk zijn van de over heid, er hooguit twee procent bijkrijgen. Meer kan de schat kist niet lijden. Huiverig Informateur Lubbers wil, al dus zijn ontwerp-regeerak- koord, een loongolf voorko men door de Sociaal Economi sche Raad jaarlijks vooraf een verantwoorde contractloonstij ging te laten vaststellen. Werkgevers en vakbeweging voelen daar niets voor en ook de fracties van CDA en PvdA zijn huiverig. Vooral de'werk gevers willen niet meer terug naar de tijd dat op centraal ni veau tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid de loonruimte werd vastgesteld. Overigens lukte, dit slechts sporadisch omdat beide partijen elkaar veelal niet konden vinden met als gevolg dat de loonruimte (via een loonmaatregel) door het kabinet werd vastgesteld. Volgens VNO-voorzitter Van Lede is het „ondenkbaar" dat vóór de onderhandelingen pu bliekelijk bekend wordt ge maakt wat een maatschappe lijk verantwoorde loonstijging zal zijn. „Het gevaar is levens groot dat je het gemiddelde daardoor omhoog stuwt", aldus Van Lede. FNV-voorzitter Stekelenburg vindt dat de po litiek maar moet vertrouwen op de eigen verantwoordelijk heid van de sociale partners om de lonen niet te veel te la ten stijgen. Mocht er, aldus Stekelenburg, achteraf toch sprake zijn van een bovenma tige loonontwikkeling, waar door de koppeling te duur wordt, dan kan het kabinet eventueel afwijken van de ge middelde stijging en daarover de SER om advies vragen. In dat geval zal een meerder heid van de SER, bestaande uit werkgevers en kroonleden, de regering adviseren de kop peling niet volledig toe te pas sen. De vertegenwoordigers van de vakbeweging in de SER zullen er tegen proteste ren, maar of grote delen van de achterban hierover echt rouwig zullen zijn? De vakbeweging bepleit mo menteel weliswaar een volle dig herstel van de koppeling als het even kan met terug werkende kracht en meer geld voor het overheidsperso neel, maar niet overal binnen de vakbeweging wordt deze mening volledig gedeeld. Vooral waar het gaat om het gelijk opgaan van de ambtena rensalarissen met de lonen in de marktsector. Solidariteit Een vergelijking met de situa tie in 1983 dringt zich op toen de ambtenarenbonden ver geefs in verzet kwamen tegen een korting van 3 procent op de salarissen en uitkeringen. De solidariteit van de markt- bonden met hun collega's bij de overheid was destijds uiter mate gering en in die houding is vooralsnog weinig verande ring gekomen. De reden is duidelijk: Sinds het begin van de jaren tachtig is het bedrijfs leven fors gesaneerd. Veel mensen verloren hun baan of merkten op een andere manier, de gevolgen van de economi sche recessie. Bij de overheid, daarentegen bleef de werkge legenheid grotendeels over-, eind en werden nauwelijks maatregelen genomen om ook deze 'bedrijfstak' weer renda bel te maken. Nu het weer aanzienlijk beter gaat met het bedrijfsleven en er forse winsten worden ge maakt, willen de werknemers die verbetering ook wel weer eens vertaald zien in hun por temonnee. De ambtenarenbon den, zo redeneren velen, moeten hun eigen boontjes maar doppen. Of, om met Piet Vos, de strateeg van de Indus triebond FNV te spreken, waarom zou iedereen even veel krijgen? Ook in het bedrijfsleven zijn verschillen en waarom zouden al die amb tenaren op het departement van onderwijs eenzelfde loons verhoging moeten krijgen als mensen werkzaam in bijvoor beeld de gezondheidszorg, die het veel harder verdienen? Het najaarsoverleg is bepalend voor de vraag hoe er gekop peld gaat worden. De fracties van CDA en PvdA zijn er op dit punt nog niet uit. De PvdA wil een „ruimere" koppeling, het CDA vindt het voorstel „te ruim". Het is voor de nieuwe coalitie te hopen dat werkge vers en vakbeweging er wèl straks uitkomen. MARGA RIJERSE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3