Voord wijk Space Expo d te klein Valkenburgers willen auto best laten staan" ubilerende bond staat open voor alle Voorhoutse ouderen Discussie over Bavo- terreinen voorbarig Vereniging Haaswijk in actie voor Polen .EIQEN OMGEVING Eaidó&Qowiant WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Westenwind maakt overtocht moeilijk iervolg van voorpagina) IARMOND/WORKUM ,uit Workum vertrokken dopen maandag 24 sche- Hoewel de weersomstan- jeden niet slecht waren od er een harde, ongunstige estenwind die een snelle rertocht moeilijk maakte. n deelnemer verspeelde 1 f ardoor zijn mast en moest al reet op het IJsselmeer chtsomkeert maken. Na de 04 ertocht moest er in Holland rrings de Ringvaart stevig wor- 1-3 n gejaagd met de bemannin- gl! n langs de kant om de vaart j, in te houden. Al deze activi teiten gingen Jelle Talsma het beste af. Dit jaar wordt er in twee klassen gevaren. De skütsjes behoren tot de lichte klasse. De tjalken zitten in de zware klasse. Eerste in die klasse was gisteren Peter Glas met de tjalk Voorwaarts, die om 19.55 uur precies in War mond arriveerde. Het zwaarste schip, de tjalk van Wim Valk, kwam pas vannacht om twee uur aan. De schipper had voor het jagen speciaal een paard uit Friesland meegenomen. Pas in de loop van de avond worden de schepen uit de lich te klasse, nu met een gunstige wind in de rug, in Friesland terugverwacht. Bijbel buit bij inbraak WARMOND Inbre kers hebben gistermor gen hun slag geslagen in een vrijstaand huis aan de Jan Steenlaan in Warmond. De daders kwamen binnen door aan de achterzijde van de woning een gat te boren in het raamkozijn en vervolgens het raam te openen. Meegenomen werden een portemon nee met een aanzienlijk geldbedrag, een verza meling zilveren munten en een fraaie bijbel. Controle levert 515 overtredingen op RIJNSBURG Bij een technische controle op de Noordwijkerweg in Rijnsburg is gistermiddag tegen vier vrachtwagenchauffeurs proces-ver baal opgemaakt voor in totaal 515 kleine overtredingen. De rijtijden waren op grote schaal overtreden, de tachograaf die de snelheid en de rijtijden registreert functioneerde niet of onvoldoende, veel papieren waren onjuist ingevuld en met de wagens was vaak te hard gereden. Bij de controle die gistermiddag werd uitgevoerd waren ook 20 personen wagens betrokken. Drie daarvan moeten naar de garage voor een gro te onderhoudsbeurt. Jongetjes steken glijbaan in brand VOORSCHOTEN Een aantal jeugdige Voorschote naren is gistermiddag door de politie betrapt op het sto ken van een vuurtje op een speelterreintje in de wijk Bijdorp. De jongetjes in de leeftijd tussen de 9 en 13 jaar hadden daarbij ook een glijbaan in brand gestoken. Het is onbekend of het speeltuig expres in brand is gestoken of per ongeluk ook is gaan branden. De politie trof vier jongetjes aan bij het brandje maar sluit niet uit dat er nog meer dader- tjes zijn. Inbrekers verjaagd VOORSCHOTEN Een Voorschotenaar is gisteravond om kwart over tien wakker ge schud door enkele in brekers die probeerden zijn terrasdeur open te breken. Ze trachtten de deur open te breken en het slot te forceren. Van de herrie die ze daarbij maakten ontwaakte de Voorschotenaar. Hij keek uit zijn slaapka merraam en zag vervol gens vijf mannen weg vluchten. Bromfietsster gewond bij botsing met auto LISSE Een 16-jarige bromfietsster heeft gisteren een gekneusde knie schijf opgelopen bij een botsing met een auto op de Heereweg. De auto, bestuurd door een 64-jarige Utrechtenaar, stond geparkeerd aan de kant van de Heereweg ter hoogte van de Agathakerk. De bestuurder wilde wegrijden. De bromfietsster die zonder verlich ting reed, kwam op hetzelfde moment van achteren aan en botste tegen de wagen aan. Ze moest zich onder doktersbehande ling stellen maar kon vervolgens naar huis. De auto werd over de hele lin kerzijde beschadigd. Autospiegels overleven karatetrappen KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een groepje van vier jongens heeft vannacht geprobeerd al fietsend geparkeerde auto's van hun buitenspiegels te ontdoen. Met rake karatetrappen werd bij een aantal auto's langs de Wei- dedreef in Koudekerk de spiegel verbogen, maar de goede con structie daarvan voorkwam dat ze afbraken. Omwonenden die de jongens bezig zagen belden de politie. Die kon na een speur tocht noch daders, noch schade aan de auto's ontdekken. 0ORDWIJK Het ieuw te bouwen Noord- ijk Space Expo in oordwijk is, voordat de ,b rste paal de grond in it, al te klein. Er is in- iddels zo veel ruimte- lartmateriaal aangebo- *>n dat het niet allemaal plaatst kan worden in it nieuwe centrum waar- J lor op 26 oktober de eer- paal de grond in gaat. voorbereidende werk- amheden zijn inmiddels J in start gegaan. I' !r wordt nu gekeken of we g Ikons in de hal kunnen bou- i< in zodat we meer ruimte n", vertelt K. Rubingh n de Stichting Noordwijk ice Expo. Hij vreest echter dit veel te duur wordt. „Bij bouw is rekening gehouden ;t uitbreiding van de Space po. We willen echter eerst een jaar gaan draaien zodat we kunnen zien of onze economi sche calculatie klopt. In een later stadium kunnen we dan alsnog beslissen over een mo gelijke aanbouw", aldus Ru bingh. NASA Een groot deel van het aange boden materiaal dat te zien is op de permanente ruimte vaarttentoonstelling, is Euro pees. Daarnaast zijn er inmid dels afspraken met de NASA over de uitwisseling van mate riaal. Ook zijn er via Piet Smolders contacten gelegd met de Russische ruimtevaartorga nisaties om materiaal te krij gen. De eerste paal voor de Noord- wijk Space Expo gaat op 26 oktober de grond in. Demissio nair minister van economische zaken R. de Korte komt hier voor naar het Estecterrein in Katwijk. Het is de bedoeling dat het gebouw eind mei 1990 wordt opgeleverd. De officiële opening is gepland op 6 juli. Reconstructie Dorpsstraat in volle gang De Dorpsstraat in Oegstgeest wordt momenteel gerecon- laan wordt heringedeeld. Verder wordt de aansluiting van de Al- strueerd. De straat zal van 23 oktober tot 17 november volledig mondeweg op de Dorpsstraat gewijzigd. Tegelijkertijd met de re- afgesloten zijn. Het verkeer wordt omgeleid over de verlengde constructie wordt de riolering vernieuwd. De werkzaamheden Haaswijklaan. Overigens is het de bedoeling dat het doorgaande zullen omstreeks 4 december voltooid zijn. verkeer die route altijd zal volgen. Bij de reconstructie wordt daar op ingespeeld. De onveilige kruising Dorpsstraat/Kennedy- foto: henk van den ende 'ververhit -armatuur jorzaak brand j [DSCHENDAM De mud, die maandagavond de ïenverdieping van een fili- van Radio Modern in win- centrum Leidsenhage in de veroorzaakt door een rerverhit tl-armatuur. De po- lie van Leidschendam schat schade vooralsnog op 2,5 iljoen gulden. T>T> VALKENBURG Veel Valkenburgers willen hun auto best laten staan. Het busvervoer moet dan wel beter geregeld zijn. Dit zei het PvdA-raadslid A. Bre mer gisteren in een verga dering van de commissie van economische, maat schappelijke en sociale za ken. In Valkenburg komt 's avonds om de twee uur een bus. Volgens wethouder M.J. Vos wordt al jaren met de NZH on derhandeld over een betere busregeling. „De NZH is een slechte onderhandelingspart ner. Na een paar jaar gesprek ken te hebben gevoerd wor den die telkens weer door de NZH afgebroken", aldus de wethouder. Het busvervoer kwam gisteren ter sprake tij dens een discussie over het mi lieu met de inspecteur van Volksgezondheid voor de hy giëne van het milieu voor Zuid-Holland, mr. M. E. Bier- man-Beukema toe Water In haar toelichting op het Na tionaal Milieubeleidsplan zei de inspecteur dat verschillen de doelproeven zo snel moge lijk uitgewerkt moeten wor den. „De problemen mogen niet stranden op financiën maar moeten drastisch aange pakt worden. Ook de gemeen ten dienen alert te zijn in het uitvoeren van hun beleid", al dus Bierman. De gemeenten krijgen daarvoor 1,65 subsi die per inwoner, opgevoerd tot 2,50 tot 1994. De achterstand op milieu dient per 1 januari 1994 weggewerkt te worden. Zo dient de gemeente meer aandacht te besteden aan de integratie van milieutaken. Wethouder Vos wees de in specteur op het feit dat vooral de kleinere gemeente in een situatie verkeert als een kind dat moet leren lopen. Theo van Es deelde die mening en drong niet alleen aan op be wustwording van de gemeente maar zo nodig ook op een har de aanpak van de problemen. Mevrouw G. Spiering-Poot wees nog eens op de Valken- burgse problemen op zo'n kor te afstand van het vliegkamp. 130RHOUT „Wij ian open voor alle oude- n van Voorhout". Dat gt Freek Meyer, voorzit- r van de Bond van Ou- ren afdeling Voorhout, eyer is 12V£ jaar voorzit- r van de plaatselijke ou- renbond die gisteren in parochiehuis het ko- ren jubileum op uitbun- ;e wijze vierde. Meyer r erd bij deze gelegenheid derscheiden met de zil- ren bondsspeld. moment is de ouderenclub in Voorhout zeer florerend en iedere dinsdagmiddag gonst het in het parochiehuis van de activiteiten. Er wordt gekaart, de vrouwen handwerken en er wordt volop bingo gespeeld. Ook is er nog het ouderenkoor Golden Harvest dat onder lei ding van Caroline van Dorp enthousiast bezig is en ook kan worden gedanst in de volks dansgroep in huize Agnes. Op moment telt de bond zo'n 350 leden. „Dat is zo'n beetje con stant, er vallen weg en er ko men er weer bij, men mag al lid worden vanaf 50 jaar", zegt Meyer. Toen in het jaar 1976 de eerste plannen ontstonden voor een plaatselijke Bond van Ouderen waren er bij de oprichtings vergadering al zo'n kleine honderd belangstellenden. Van die honderd meldden zich toen al direct zeventig als lid aan, dankzij de groep die zich voor het werven van leden had ingezet, onder leiding van initiatiefnemer J. Datema. Het eerste bestuur bestond uit: voorzitter F. C. Meyer, J. C. Datema (secretaris), mevrouw Floor-Kortekaas (penning meester) en de volgende be stuursleden: mevrouw A. van den Nouland-v.d. Vlugt, Me vrouw W. Marijt-Ruig, L. Zon neveld, J. van Kesteren, F. Jirka en W. Kors. De officiële oprichtingsdatum is 28 december 1976. De werk groep onder aanvoering van de heer Jan Datema had goed werk verricht. Datema: „Ik was eigenlijk op 't idee geko men door de de schoonvader van mijn dochter, Leen Pes- schier uit Noordwijk. Hij was actief in die woonplaats bij de Bond van Ouderen. Ik ben toen eens met wat mensen gaan praten en' later eens bij de soos die bij Kerkvliet werd gehouden, binnengestapt. Daar vertelde ik m'n plannen maar ze gingen gewoon door met kaarten en ik dacht dat ze geen belangstelling hadden. Maar na afloop kwam de een P bestuur van de Bond van Ouderen afdeling Voorhout van links naar rechts: F. Meyer, W. v.d. Nouland, C. v.d. Vlugt, M. Does en G. Kneppers. foto: henk van den ende na de ander erop terug. Er werd een afspraak gemaakt om een middag samen te ko men bij mij thuis". Bij deze bijeenkomst was ook Freek Meyer die uiteindelijk de kar is gaan trekken. Jan Datema werd secretaris, een job die hij met veel inzet en plezier ruim tien jaar lang heeft bekleed. De vereniging startte met een subsidie van zo'n 500 gulden en op de twee de vergadering waren er al 200 leden. De Bond van Oude ren groeide gestaag, veel acti viteiten maakten een groeipro ces door en steeds meer perso nen gingen meehelpen met het organiseren ervan. In 1981 werd de handwerkclub opge richt, iedere dinsdag wordt er gehandwerkt in het parochie huis en jaarlijks wordt er een tentoonstelling gehouden waar de meeste fraaie handwerken te koop zijn. Inmiddels was ook het oude renkoor Herfstklanken onder de zorg van de bond gekomen, een koor dat vele prijzen weg sleept op concoursen in het land. „Met veel spontaniteit gezongen, beschaafd en een duidelijke uitspraak!" zo luid de het juryrapport op een con cours in Apeldoorn waar ook een eerste prijs werd behaald. Later werd de naam van het koor omgedoopt in Golden Harvest een naam die minder somber klinkt en bovendien past in deze streek. Fietsen De laatste jaren is er ook een fietsclub ontstaan en een spe ciale fietscommissie onder lei ding van Willy Marijt zet leu ke tochtjes uit in de zomer en op de dinsdagmiddagen als het officiële seizoen is afgesloten bestijgen de Voorhoutse oude ren het stalen ros om lekker door de streek te peddelen. In 1987 organiseerde de Bond van Ouderen samen, met de direc tie van Huize Agnes voor de eerste keer een tuinfeest in de tuin van de Agnes en vorig jaar was de Bond eveneens ac tief bij de organisatie van de grote ouderendag in de sport hal De Gaasbak in het kader van de 1000-jarige feesten. Kortom de Voorhoutse Bond van Ouderen is een actieve en florerende vereniging die ab soluut niet meer weg te den ken is uit de dorpsgemeen schap. Ook voor het komend winter seizoen staan er weer tal van gezellige bijeenkomsten en ac tiviteiten op het programma. „Maar door onze vereniging blijven de ouderen ook op de hoogte van de actualiteiten rond huisvesting, gezondheids zorg, verzekeringen, verkeers regels, sociale problemen en al wat dies meer zij", stelt voor zitter Meyer. „Daarbij hebben we bijzonder goede contacten met de stichting Ouderenzorg Voorhout en samen hopen wij dat er ooit nog eens werkelijk een dienstencentrum van de grond zal komen waardoor wij onze activiteiten nog meer kunnen uitbreiden en waar de ouderen elkaar kunnen tref fen". De Voorhoutse Bond is van origine katholiek maar heeft vanaf de oprichting geen on derscheid gemaakt in geloof of milieu. „Wij staan open voor alle ouderen, men mag zich niet gaan afzonderen, daar moeten wij voor waken, want op oudere leeftijd heeft men zorg en contact juist zo hard nodig", aldus Meyer. Jubileumviering Bijzonder gezellig was het gis termiddag in het parochiehuis waar de feestelijke viering plaatsvond rond het koperen jubileum van de club. Ónder de genodigden was ook burge meester M. Th. van de Wouw, de heer H. W. Pullens, voorzit ter van het districtsbestuur Leiden en Bollenstreek en de legaties van Voorhoutse vere nigingen. In zijn toespraak riep de heer J. Dirkse, voorzit ter van de Stichting Óuderen- zorg de .jongeren" vanaf 55 jaar op actief deel te nemen aan het vrijwilligerswerk, zo als bijvoorbeeld bij het Tafeltje dek-je en bij de alarmering. Ook burgemeester van de Wouw zei: „We kunnen in onze gemeenschap niet genoeg mensen hebben die anderen het leven helpen veraangena men". WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT B EN W NOORDWIJKERHOUT: NOORDWIJKERHOUT Een discussie over het door de gemeente hand haven van publieke func ties van het Bavo-terrein is voorbarig. Eerst moet de eigenaresse van de gronden een beslissing ne men over de toekomst van haar eigendommen. Dat antwoorden B en W van Noordwijkerhout op de al gemene beschouwingen van de politieke partijen. Daarin werd door VVD, PvdA en D66 een lans ge broken voor het handha ven van openbare voorzie ningen op het Bavo-ter rein zoals de Engelse tuin, de kinderboerderij en het Bavomuseum. De partijen willen ook het hoofdge bouw van het psychia trisch ziekenhuis St. Bavo handhaven. Het college wijst de Noordwij- kerhoutse politieke partijen op het feit dat de Bavo-terreinen in de nabije toekomst eigen dom worden van het Psychia trisch Ziekenhuis Sancta Ma ria. Pas als de Sancta Maria de terreinen niet meer benut voor de gezondheidszorg is het mogelijk dat men zich tot de gemeente wendt om te onder zoeken of een ander gebruik van de terreinen mogelijk is. De gemeente heeft daar dan alleen mee te maken als er planologische wijzigingen in het geding zijn. Noordwijker hout stelt overigens wel een haalbaarheidsonderzoek in naar de mogelijke toekomstige functiewijzigingen van delen van het terrein. Dit onderzoek wordt voorgelegd aan de poli tieke partijen. Als zij de resul taten onderschrijven dan wordt het onderzoek inge bracht in het overleg tussen gemeente en psychiatrische ziekenhuizen. Het Noordwijkerhouts college legt verder uit dat aankoop van het terrein van garage Noordwijkerhout niet mogelijk was omdat een andere gega digde al eerder een bod had uitgebracht. Bovendien had deze gegadigde planologisch verantwoorde plannen en wa ren de gemeentelijke investe ringen om tot ouderenhuisves ting op dit terrein te komen, zo hoog dat Noordwijkerhout heeft afgezien van aankoop. Milieu Het Noordwijkerhoutse college toont zich verheugd dat alle fracties zich gebogen hebben over de milieuproblematiek. Een discussie over de verschil lende suggesties van de partij en, wil het college uitstellen tot de behandeling van het mi- lieuwerkplanen de eindrap portage van de diverse werk groepen in Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek- verband. Wel stelt het college op voorhand geen bezwaar te hebben gemaakt bij de provin cie over het opnieuw openstel len van de stortplaats aan de Tespellaan. In een provinciale studie over de stortcapaciteit voor niet herbruikbaar en/of verwerkbaar afval wordt de Noordwijkerhoutse stortplaats genoemd als een van de moge lijke lokaties. Noordwijker hout heeft het provinciaal be stuur gevraagd betrokken te Wethouder NOORDWIJKERHOUT Het Noordwijkerhout se college wil in haar be antwoording van de alge mene beschouwingen geen uitspraak doen over het aanstellen van een derde wethouder in de nieuwe zittingsperiode van de ge meenteraad. Een derde wethouder werd door de fractie van D66 voorge steld in de algemene be schouwingen. Noordwij kerhout zou daardoor een echt afspiegelingscollege kunnen krijgen, zo menen de democraten. Volgens het college moet de nieu we gemeenteraad die op 21 maart 1990 wordt geko zen, een beslissing nemen over het aanstellen van een derde wethouder. Daarnaast moeten Gede puteerde Staten goedkeu ring verlenen aan het be sluit om drie wethouders aan te stellen. worden bij de voorstudie naar de stortlokaties. Het idee van het CDA om de norm bij het kwijtschelden van de afvalstoffenheffing te verhogen met tien procent wordt door het Noordwijker houtse college afgewezen. Vol gens B en W betekent dit dat op die manier gezinnen met een inkomen dat twintig pro cent hoger dan het minimum is nog in aanmerking komen voor kwijtschelding. Het is mogelijk dat daardoor 20 pro cent van alle Noordwijker houtse gezinnen geen afval stoffenheffing meer hoeft te betalen. Het college meent" verder dat door het verhogen van de kwijtscheldingsnorm het landelijk inkomensbeleid te veel wordt doorkruist. Bo vendien kan de groep minst draagkrachtigen nu al vol doende profiteren van de kwijtscheldingsregeling. Voor de instelling van een fonds voor minima voelt het college eveneens weinig. Er bestaat een reductieregeling voor het gemeentelijk muziekonderwijs maar voor het seizoen 1989/1990 is daar geen enkel beroep op gedaan, stelt het col lege dat vindt dat elke aan vraag om reductie op zichzelf moet worden bekeken. Fietspaden Noordwijkerhout onderzoekt op dit moment de mogelijk heid van de aanleg van een fietpad langs de Delfweg, in aansluiting op het in de ge meente Lisse in aanleg zijnde fietspad. Verder wordt gepro beerd een fietspad te krijgen langs de Hoogduin weg/Beek- laanin De Zilk, aansluitend op een fietspad in Hillegom. Dat antwoordt het college op de opmerking van de CDA-frac- tie dat veel aandacht moet worden besteed aan fietspaden binnen de gemeente. Volgens B en W beschikt Noordwijker hout reeds over veel fietspa den. Aanpassing van het fiets- voet-paardenpad langs de Schulpweg, zoals de PvdA- fractie wil, is voor het college echter niet aan de orde. Vol gens B en W zijn er alleen pro blemen op een klein deel van dit pad dat buiten de bebouw de kom ligt. De aanleg van een speciaal ruiterpad is daar voor niet noodzakelijk. OEGSTGEEST De Vereni ging Haaswijk Oegstgeest be staat 10 jaar. Dat is de aanlei ding voor inzamelingsactie voor een dorp in Polen. Geko zen is voor Kunice, een dorpje op 60 kilometer van Wroclaw. Pastor Witalis Kucner zal zich aldaar inzetten voor een eerlij ke verdeling van de gaven. Het transport zal worden ver zorgd door de leden van de Vereniging Haaswijk. Een Oegstgeester garagebedrijf heeft opslagruimte beschik baar gesteld. Op zaterdag 21 oktober kan ie dereen goederen brengen naar het postkantoor aan de Lange Voort te Oegstgeest en van 15.00 tot 17.00 uur. Geldelijke bijdragen kunnen worden ge stort op girorekening 3460447 van de vereniging Haaswijk met vermelding „Hulpaktie Polen". De vereniging heeft zelf een bedrag van 800 gulden beschikbaar gesteld en de ge meente Oegstgeest beraadt zich nog over een bijdrage. Veel Oegstgeester winkeliers hebben reeds kleding, schoei sel en levensmiddelen toege zegd. Kleding zoals dames- en herenkleding maar ook kin derkleding, in het bijzonder voor de winter, is welkom.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13