£&idóeSoivta/nt-t" Gemeente Leiden heeft onrechtmatig gehandeld STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Groningen doet aan ontwikkelingswerk Geen nieuwe keuken voor het theehuis in de Leidse Hout Slimme EHBO-kit j Stuur als dank de EHBO-kit naar WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 PAGINA 11 Conflict twee bouwers opgelost EIDEN Het slepende conflict tussen De Raad Jeheer en directeur A. Swaak van Erica Beheer en lannemersmaatschappij Erica is opgelost. Erica be- aalt waarschijnlijk deze week nog de lening van 180.000 gulden terug aan De Raad Beheer. Dit zei jirecteur A. Swaak gistermiddag. Jegin juni diende een kort geding tussen de twee louwers. De zaak ging over afspraken die de twee lartijen december 1988 maakten, nadat Swaak het ledrijf De Raad uitkocht als mede-eigenaar van Jrica. Over een lening van 180.000 gulden van De Raad Beheer aan Erica werd geen overeenstemming be reikt. Een onafhankelijk adviseur heeft de zaak in opdracht van de rechter tot op de bodem uitge zocht en onlangs beide partijen gelijk gegeven. De ening blijft volgens het advies van de specialist bij Erica lopen, maar directeur Swaak liet gisteren weten dat hij de lening zo snel mogelijk aan De Raad terugbetaalt. Echtpaar beroofd LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag inge broken in een woning aan de Korte Langestraat. De bewoners, een echtpaar dat slecht ter been is, wa ren thuis. tToen de man wakker 'werd, namen de dieven de benen. Ze lieten daarbij een stereo-installatie ach ter die ze al hadden klaar gezet. Uit de woning werden wel een portemonnee met vijf honderd gulden, een leren jas, een videorecorder, sleutels en een gouden horloge gestolen. Buren moeten binnen week huis verlaten DEN HAAG/LEIDEN De familie Van der Stelt haar woning aan de Roe kenplaats 3 in Leiden binnen een week verla ten. De vice-president van de Haagse recht bank, mr. R. Portheine heeft dat gisteren beslist in vonnis in kort geding. De situatie aan de Roe kenplaats zou onhoud baar zijn. Steeds zijn er strubbelingen met buren, die de familie van der Stelt als de boosdoeners aanwijzen. Op aandringen van de buren spande de woningbouwver eniging De Sleutels vorige week een kort geding aan, waarin de ontruiming van de woning werd geëist. Volgens de aanklacht zou de familie van der Stelt geluidsoverlast veroorzaken, intimidaties ui ten en schade aan eigendom men van omwonenden aan brengen. Hoewel de familie van der Stelt tijdens de zitting aan voerde dat zij was uitgelokt, kwam de president op grond van schriftelijke verklarin gen van derden tot een ande re conclusie. Volgens hem is het optreden van de gedaag den bij herhaling buiten ie dere proportie geweest. Zo werd de buurvrouw met het metalen uiteinde van een stofzuigerslang geslagen en kreeg haar ex-man een ge broken neus. Dit alles leverde volgens het vonnis wanprestatie tegen over de woningbouwvereni ging op. In het huurcontract staat dat men geen overlast of hinder mag veroorzaken. Geluidsoverlast, het in brand steken van een conifeer, het gooien van een emmer water en klappen uitdelen, leiden tot het tegendeel, aldus de president. Manifestatie van Leidse kunstenaar LEIDEN De Leidse kunste naar Jacob Kanbier presenteert deze week zijn werk op een ma nifestatie bij het Stedelijk Mu seum in Amsterdam. Kanbier hield het afgelopen voorjaar een nieuwe kunststroming, het neo- symbolisme, ten doop. Samen met onder anderen prof. J. Bas- tiaans schreef hij een manifest over het neo-symbolisme. Tot en met zondag laat Kanbier dage lijks van 12.00 tot 17.00 uur bij het Stedelijk Museum werken zien die hij in Parijs en Leiden heeft vervaardigd. Het gaat daarbij om schilderijen en aqua rellen. Bovendien geeft hij infor matie over het neo-symbolisme. Fabriek doelwit inbrekers LISSE Een gereedschappen en kantoormachines ter waarde van 2.000 gul den zijn vannacht ge stolen uit een golfkar- tonfabriek aan de Gre- velingstraat in Lisse. De inbrekers forceer den een deur en door zochten het kantoor en de directeurskamer. De inbraak werd vanmor- genontdekt door de werknemers. Vier dozen met kleding gestolen LEIDEN Insluipers hebben maandagmid dag vier dozen met kle ding gestolen. De waarde van de buit is ongeveer zevendui zend gulden. De dozen stonden in een magazijn van kle dingfabrikant Mexx aan de Rooseveltstraat. De insluipers liepen tussen half een en één uur, terwijl het personeel lunchpauze had, het magazijn binnen en na men de dozen ongezien mee. STICHTING ISLAMITISCHE BASISSCHOLEN: LEIDEN De gemeente Leiden heeft onrechtma tig gehandeld door het verzoek tot oprichting van een islamitische school af te wijzen. Dat betoogde advocate J. Zwartkruis-Verhoeff gis teren bij de Haagse rechtbank waar het door de Stichting Islamitische Basisscholen aangespan nen kort geding tegen de gemeente werd gehou den. „De stichting is keer op keer met een kluitje in het riet gestuurd", al dus Zwartkruis. lamitische basisschool niet op te nemen in het scholenplan voor de jaren '90-'93. Dit om dat de stichting niet zou heb ben voldaan aan de wettelij ke eisen. De raad stelde dat de stichting niet voor 1 april duidelijk heeft gemaakt dat de school per 1 augustus 1990 wordt bezocht door ten min ste vijftig leerlingen. Inmid dels was het college van bur gemeester en wethouders te ruggekomen op de beslissing om het verzoek niet ontvan kelijk te verklaren omdat het was gericht aan het college en niet aan de gemeenteraad. Raadsman R. Lever van de gemeente merkte op dat de ouderverklaringen te laat zijn binnengekomen en dat daaruit alleen blijkt dat de ouders er geen bezwaar tegen hebben om hun kinderen naar de islamitische school te sturen. Het is niet bekend of deze mensen hun kinderen daadwerkelijk naar de nieu we school sturen, met name omdat het zou gaan om een bijzondere islamitische school. De fouten die door de stich ting zijn gemaakt hadden kunnen worden voorkomen als contact was gezocht met de gemeente, maar dat is nooit gebeurd, aldus Lever. Advocate Zwartkruis be streed dat met de opmerking dat de stichting in de eerste brief, daterend van 28 maart 1988, aan de gemeente heeft geschreven in overleg met ambtenaren de plannen na der te willen uitwerken. Van de gemeente werd toen al leen een kort briefje ontvan gen met de mededeling dat het verzoek niet voldoent aan de wettelijke eisen, aldus de raadsvrouw. Ook was Zwartkruis het niet eens met de stelling dat niet duidelijk is dat de school per 1 augustus vijftig leerlingen zal tellen. „Volgens de prog nose van de Vereniging Bij zondere Scholen zijn er 220 leerlingen in 1990". De stichting is tegen de be slissing van de Leidse raad in beroep gegaan bij Gedepu teerde Staten. Het provincie bestuur stelt namelijk het scholenplan vast. Deze be roepsprocedure vergt echter nogal wat tijd. Om ervoor te zorgen dat de school alsnog in augustus kan beginnen in de Merenwijk of in Zuid- West is daarom een kort ge ding aangespannen. Presi dent Wijnholt doet volgende week dinsdag uitspraak. a lamer Rijnland legint vandaag :ampagne voor teroepsonderwijs ..EIDEN De Kamer Van Koophandel Rijnland begint een regionale cam- jagne onder bedrijfsleven tn scholieren om te wijzen ip de mogelijkheden van iet beroepsonderwijs. De Camer wil dat ook op lan gere termijn blijven doen omdat ze anders niet ver wacht dat de campagne j| voldoende effect sorteert. Volgens directeur A. Berkhout van de Kamer hebben bedrijven nog al tijd problemen bij het g werven van vakmensen. n Met name in de industrie, de bouw, de agrarische sector én de dienstverle ning blijkt het vaak moei- 'ijk te zijn aan vakmensen komen. Het startsein voor de regionale ampagne is vanmorgen gege ven met de presentatie van de krant „Kennis in Bedrijf" die n samenwerking met het mi- tisterie van economische za- en is uitgegeven. De krant vordt deze week aan alle bij de Kamer van Koophandel in geschreven bedrijven toege- tuurd. De krant gaat in op al- erlei nieuwe mogelijkheden 'oor beroepsonderwijs, let name het midden- en deinbedrijf wordt gewezen op Ie noodzaak van het voortdu- end scholen van personeel, lerkhout: „Scholing mag niet neer gezien worden als kos- enpost, maar hoort tot de in- esteringen. Dat hangt samen iet de snelle veranderingen i de technologie, de vergrij- ing van de beroepsbevolking 'aardoor het noodzakelijk is ennis op peil te houden en et jaar 1992. Met het open- aan van de grenzen ontstaat jrotere markt met meer Mogelijkheden, maar ook har dere concurrentie". Het uitbrengen van de krant voor bedrijven is volgens ierkhout een eerste stap. De lamer gaat hierna de basis- cholen benaderen om te wij- en op het beroepsonderwijs, «edacht wordt onder andere ön het organiseren van ex- ursies. Jerkhout: „Er wordt nog te aak neergekeken op beroeps- nderwijs. Mensen zijn nogal ens geneigd hun kinderen zo- mogelijk door te laten le ren en deze mogelijkheid over het hoofd te zien, terwijl er juist veel vraag naar vakmen en is. Vergeten wordt ook dat ijvoorbeeld metaalbewerken eel wat anders is dan vroe- er. Daar komt veel geavan- eerde computergestuurde ap- aratuur aan te pas". een krant ontvangen Bel tussen a.OO en 19.00 uur, zaterdags tussen W en 15.00 uur, telefoonnr.071- LI en uw krant wordt nog dezelf- "e avond nabezorgd. Moker De radio-uitzending van het Media Overleg van Kerken in Rijnland en de Bollen streek (MOKER) gaat mor gen over drie onderwerpen: de St. Petruskerk in Leiden, de reis naar Polen van het Regenboogkoor en de Am nesty International-actie te gen de doodstraf. Het pro gramma begint om 19.00 uur op FM 105.7 en via de kabel op FM 88.1. Bingo Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt zondag een bingo-avond. De bijeen komst begint om 20.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden. Studie een gulden. Kinderen en 65- plusser betalen vijftig cent. Jazz Huub en z'n Maatjes treden zaterdag op in de Droom fa briek. De Leidse jazzformatie begint om 21.30 uur in het art-centre op de Oude Singel 56 in Leiden. Wandelen De afdeling Leiden van het IVN gaat zondag met belang stellenden wandelen door de Horsten. Er wordt om 14.00 uur verzameld bij de ingang van het Voorschotense park aan de Papeweg. De toe gangsprijs voor het park is De Stichting Rembrandt houdt zaterdag een studiedag over kunstmatige intelligen tie en menselijk denken. De bijeenkomst in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1 begint om 10.15 uur en is om 17.00 uur afgelopen. De toegang is gra tis. Inlichtingen: 01719-15122. Studiestad Groningen maakt reclame op de bussen in universiteitsstad Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN „Heb ik dan toch verkeerd gekozen", moet de doorsnee verse Leidse student de laatste dagen gedacht hebben als er weer een bus passeer de. De reclametekst „Gro ningen jouw studiestad" die menige streekbus siert gaf daar alle aanleiding toe. Een dergelijke tekst in Leiden dat zichzelf stu diestad bij uitstek vindt. Dat doet denken aan een Groningse coup. Van een coup blijkt, bij na vraag in het Groningse, echter geen sprake. Al houdt het eer ste cbntact met de telefoniste de twijfel levend. Ja, het klopt dat er overal bussen rijden met die tekst erop. Ze wenst trouwens op de mededeling niets af te doen. „Groningen jouw studiestad, dat is gewoon zo", meldt ze, om vervolgens de verantwoordelijke PR- functionaris van de universi teit aan het woord te laten. „We hebben als stad Gronin gen het breedste studieaan bod", stelt A. Bierling direct. Van een minne actie is echter volgens hem geen sprake. Het beeld doemt op van welge meende ontwikkelingshulp aan de mensen in de grote ste den die niet eens weten dat Groningen de meest ideale stad is om te studeren. Ook voor westerlingen. „Het is niet zo dat we de men sen uit Leiden weg willen lok ken. Wie zit mag best blijven zitten. We willen alleen Gro ningen als studiestad bij ieder een onder de aandacht bren gen", vertelt Bierling. Waarop hij direct doorgaat met een verhaal over de charmes van Groningen, waar het zo enorm goed toeven is. Het kan ook niet op: veel studenten, veel „gewone" mensen in de vorm van autochtone Groningers, veel culturele faciliteiten die je in het westen van het land ook veel hebt en bovenal het brede aanbod in de vorm van hoger beroepsonderwijs en weten schappelijk onderwijs. Bierling: „We hebben ons met de campagne gericht op alle grote steden. Bewust hebben we daarbij de universiteitsste den niet uitgesloten. Je moet zien je studenten overal van daan te halen". Dat het bussenproject van de Groningers in de universiteits steden voor gemengde gevoe lens kan zorgen was Bierling zich overigens zeer bewust. „Vlak voordat de wervende campagne van start ging, won Groningen een tweekamp met Leeuwarden over de vestiging van enkele HBO-instellingen. In de week dat de beslissing viel reden de bussen met de tekst Groningen jouw studie stad voor het eerst door Leeu warden. Dat was pas pijnlijk". VOOR HET EERST DICHT IN WINTER Bij de nationale boomfeestdag die in april in de Leidse Hout werd gevierd gaf de beheerder van het theehuis al blijk van zijn ongenoegen over de gang van zaken. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het theehuis in de Leidse Hout krijgt voorlopig geen nieuwe keuken. Volgens beheer der P. van der Graaf is het conflict daarover met de gemeente in een im passe geraakt. Het etablis sement is de komende winter gesloten. In maart gaat het theehuis weer open, maar pannekoeken en dergelijke zullen dan niet te krijgen zijn, aldus Van der Graaf. Ook al hebben buurtbewoners en fervente Leidse-Houtbe- zoekers hevig gepleit voor een nieuwe keuken. Van der Graaf is het niet eens met de gemeente over het feit dat hij de kosten voor een nieuwe keuken moet betalen en tegelijkertijd wordt gecon fronteerd met een huurverho ging. Hij zou dan 7000 gulden huur per jaar moeten gaan be talen, 5000 gulden meer dan nu het geval is. Van der Graaf nam een advocaat in de arm waarop de gemeente de stad sadvocaat inschakelde. De raadsman van de beheerder van het theehuis heeft zich in middels teruggetrokken. „Hij ziet geen mogelijkheden om de gemeente juridisch te dwingen een keuken te bouwen. Het staat namelijk niet in mijn huurcontract dat de gemeente daartoe verplicht is", verklaart De Graaf. De oude keuken van het thee huis is dicht sinds werd gecon stateerd dat deze niet voldoet aan de eisen van de Waren wet. Tevens moet zowel de riolering als de verlichting worden verbeterd. Totaal gaat het om een investeringsbedrag van 115.000 gulden. De ge meente heeft aangeboden de kosten van een betere riole ring en verlichting op zich te nemen. De nieuwe keuken die 60.000 gulden kost zou door Van der Graaf moeten worden betaald. Huurverhoging Wethouder D. Tesselaar van volskhuisvesting verklaarde vorige week dat de gemeente al eerder 60.000 gulden heeft betaald voor een uitbreiding van het theehuis. Daarvoor zou Van der Graaf geen huur verhoging hebben betaald. De beheerder beweert echter dat zijn huur destijds is verhoogd van 1100 naar 2000 gulden. Tussen de beheerder en de ge meente bestaat ook onenigheid over precariorechten. Voor het terras voor het theehuis is vol gens de gemeente ten onrechte nooit belasting betaald. Omdat de beheerder echter meer huur moet gaan betalen, heeft de gemeente voorgesteld dat hij geen precariorechten hoeft te betalen als hij voor de ge meente enige werkzaamheden gaat verrichten. Van der Graaf weigert dat: „Waarom moet ik daar iets voor doen?". De beheerder wijkt niet van zijn standpunt en ook de ge meente geeft niet toe, zo blijkt uit de woorden van Tesselaar. „De gemeente heeft een aantal redelijke prestaties willen le veren, en wil een zeer gema tigde huurverhoging doorvoe ren. Als hij daarmee niet ak koord gaat, dan maar niet. Maar dan kan hij ook geen pannekoeken bakken", zei de wethouder tijdens een com missievergadering. Het theehuis is komende win ter voor het eerst ook in het weekeinde dicht. Volgens Van der Graaf is het niet rendabel om het etablissement te ope nen. „Er komen stookkosten bij en zonder dat ik pannekoe ken of erwtensoep kan verko pen heeft het weinig zin om door te draaien". In maart gaat het theehuis weer open, „maar pannekoeken worden niet verkocht", aldus Van der Graaf. Verhuizing Scylla afhankelijk van geld LEIDEN Tafeltennisvereni ging Scylla neemt een deskun dige in de arm die gaat bere kenen of verhuizing naar de gymzaal aan de Brahmslaan financieel haalbaar is. Dat is besloten na een gesprek met de gemeente gistermiddag. Volgens bestuurslid S. Meijer zijn nog geen definitieve toe zeggingen gedaan. „Maar we kunnen er in principe naar toe als we het kunnen financie ren". Aan de inrichting van de zaal moet een en ander wor den veranderd en waarschijn lijk wordt bij de zaal een kan tine gebouwd. De gemeente heeft daarvoor een bedrag be schikbaar gesteld. De rest moet door de vereniging zelf worden opgebracht. De zaal wordt nog tot april verhuurd maar volgens Meijer kan waarschijnlijk al eerder met de verbouwingswerk zaamheden worden begonnen. Hij verwacht dat Scylla vol gend seizoen of het seizoen daarna in het nieuwe onder komen speelt. De tafeltennisvereniging is al jaren gehuisvest in een ge bouw aan de Catharijnestraat. Dat gebouw verkeert in zeer slechte staat. Al enige tijd is de vereniging op zoek naar een ander onderkomen. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze - krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop postzegel met nodig naa Leidse Courant Antwoordnummer 998,25W VD Den Haag CcicLc (Souoant (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: UNii

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11