HUISL ■RAADk Magnetron niet voor iedereen interessant .HOE ZIT DAT DAN?' Rech t op ziekengeld f| na einde verzekering? rj Leidse jeugd massaal aanwezig bij Unicum Handige Pritt-zakafdichter DINSDAG 17 OKTOBER 1989 PAGINAl Het doel van de Ziektewet is werknemers en degenen die daarmee volgens de Ziekte wet worden gelijkgesteld, te verzekeren tegen de geldelij ke gevolgen van arbeidsonge schiktheid van korte duur (maximaal één jaar), wegens Onder ziekte wordt in dit ver band mede verstaan zwanger schap en lichamelijke en /of geestelijke gebreken. Onder bepaalde voorwaarden kan een oud-verplicht-verzekerde zich vrijwillig tegen genoemd risico verzekeren. Verzekerd ingevolge de Ziektewet is de gene die in dienstbetrekking werkzaam is, hetzij in pri vaatrechtelijke zin (bijvoor beeld bij een particulièr per soon c.q. bedrijf), hetzij in pu bliekrechtelijke zin (bijvoor beeld bij de overheid), met wettelijk daarmee gelijkge stelde arbeidsverhoudingen. Zo ook Janny Kwaaitaal. Vanaf haar achttiende jaar werkzaam bij een grote inter nationale handelsonderne ming, laatstelijk in de funktie van afdelingssecretaresse. Met veel plezier en gedurende haar ruim veertien jaar dienstverband praktisch zon der verzuim, heeft zij tot volle tevredenheid van haar chef(s) haar werkzaamheden ver- Toch meent Janny er goed aan te doen wat meer aan dacht aan haar twee opgroei ende kinderen te besteden. Na lang wikken en wegen be sluit zij, met de wetenschap met haar spaarcenten het wel enkele jaren te kunnen „uit zingen", te stoppen met wer ken. Ze neemt tot grote spijt van haar baas ontslag. Edoch wat geschiedt? Nog geen twee weken thuis en heerlijk genietende van haar genomen „vrijheid", valt Jan ny tijdens een moment van onachtzaamheid van de huis- houdtrap Gevolg: een gebro ken enkel, met alle pijn en ongemakken vandien! Bij één van de vele ziektebe- zoeken merkt een collega-se cretaresse op dat Janny, hoe wel niet meer werkende, toch nog recht kan doen gelden op een uitkering ingevolge de Ziektewet. Janny meent dat dit echter alleen mogelijk is likl Zl) als men in loondienst werk-ldi, zaam is. lag De vraag is wie in dit gevallnd het gelijk aan haar zijde heeft'per Volgens het hiervoor uiteen gezette doel van de Ziektewet ig en de volgens de Ziektewet primair genoemde „kring" van verzekerden (werkne- mers(sters) en daarmee gelijk- gestelden), lijkt in eerste in stantie de zienswijze van Jan ny de juiste. Immers, Janny als niet meer werkneemster? zijnde, lijkt uitgesloten te zijn van enig recht op ziekengeld, De Ziektewet geeft echter na de beëindiging van een dienstbetrekking in bepaalde&s gevallen nog recht op aan-ev spraken op uitkering. Tegen over de bedrijfsvereniging,mr waarbij de ZW-uitkering hetj laatst heeft bestaan (dus bij de" laatste werkgever), kan een aanspraak bestaan, wan-gc neer de arbeidsongeschiktheidFet is aangevangen: ac a) binnen een maand na hetu einde van een tijdvak van twee maanden, waarin de be-K trokkene op alle dagen ver-K plicht verzekerd is geweest; Pr b) binnen acht dagen na hetP einde van de verzekering,FrI mits de betrokkene in de loop w van de twee maanden vooraf-'"1 gaande aan dat einde, op ten-P*5 minste 16 dagen verzekerd isP geweest (het tijdvak onder?1 „a" genoemd mag eventueelF1 onderbroken zijn geweest ge-ÏK durende maximaal 7 dagen,, waarop hij of zij niet was ver-P1 zekerd). Er Uit deze bepalingen van de"e Ziektewet blijkt duidelijk dat!™ de collega-secretaresse vanfu Janny Kwaaitaal de juiste vi-P sie had. Immers, Janny werd?r arbeidsongeschikt binnen een Pi maand, na ononderbroken? tenminste twee maanden op?n alle dagen verzekerd te zijnP! geweest in haar laatste dienst-le betrekking. ei Om daadwerkelijk voor een» Ziektewetuitkering in aan-?E merking te komen, dient in?" voorkomend geval de arbeids-?1" ongeschiktheid terstond bij deP voormalige werkgever te!n worden gemeld, welke laatste op de voorgeschreven wijzei van het ziektegeval meldingll doet bij de aangesloten be- drijfsvereniging, teneinde de°' uitkering te bewerkstelligen. r J. RAKERS; LEIDEN De Leidse tennisjeugd benut de herfstvakantie om massaal deel te nemen aan het tra ditionele Jaap Noordman toernooi van Unicum. Perry Paauw en Kim Dirkse voeren de lijsten bij de achttienjarigen aan. In de categorie tot en met 16 jaar zijn Oscar Schoor dijk en Saskia Paauw de getipte favorieten. Ondanks het 'speelverbod', dat de tennisbond in de maanden september en oktober voor hun jeugdselecties hanteert, heeft de Leidse jeugd massaal gehoor gegeven aan de wens van tennisclub Unicum aan het traditionele Jaap Noord- man jeugdtoernooi deel te ne men. Na C-Master Perry Paauw nemen de D-Masters van 1988 en 1989, Walter Ja cobs en Oscar Schoordijk de tweede en derde plaats bij de achttienjarigen in. Schoordijk voert op zijn beurt de 'man nen' in de leeftijdsgroep tot en met 16 jaar aan. gevolgd door LC-D Masterdeelnemer Mark Spigt. Bij de meisjes tot en met 18 jaar wordt Kim Dirkse ge volgd door Inez Batelaan, maar neemt zelf in tot en met 16 jaar de tweede plaats in achter Saskia Paauw. Het toer nooi wordt verder opgeluisterd door een groep jeugdspelers uit Brunssum, en Rogier Eyking uit Utrecht. De laatste lijkt in de klasse tot en met 14 jaar voor favoriet Robbert-Paul Hartwijk een grotere bedrei ging dan Patrick Wijffelman en Sander de Wolf. PETER KLEIN Plaatsing Jaap Noord man-toer nooi TC Unicum JE 18: 1. Perry Paauw, 2, Walter Ja cobs, 3 Oscar Schoordijk. 4 Rudolf Kampers ME 18: 1 Kim Dirkse, 2. Inez Batelaan JD 18: 1 J P Hart wijk'W Jacobs. 2 P Paauw/J. Westdijk MD 18: 1 K. Dirkse/F. Velzel, 2. T. Canter Visscher/M. Pronk GD 18: I. Batelaan/T. de Vries, 2 H Boers/R Froma. JE 16: 1 Oscar Schoordijk, 2 Mark Kim Dirkse JD 16: 1. RP Hart- wijk/J. Leunissen, 2 J van Houwe- lingen A Royen. GD 16: 1. S. Paau- w/O Schoordijk, 2. L. v.d. Mey/R. Fasel. JE 14: 1 Robbert-Paul Hartwijk, 2. Patrick Wijffelman, 3 Sander de Wolf, 4 Rogier Eyking (Utr ME 14: 1 Yvonne Schoordijk, 2 Barbara Kieboom JD 14: 1. R.P. Hartwjk/ S. de Wolf, 2. B v.d. Ven/J. Zandber gen. MD 14: 1. B. Kieboom/Y. Schoordijk. 2. D. Feeleus/A Oh. GD 14: 1 S Paauw/S. de Wolf. 2. C. Fro- ma'R v.d. Bosch JE 12: 1. Wouter Koop, 2 Robbert v.d. Bosch. 2 Rutger de Wolf, 4. Bart Zuydervaart ME 12: 1 1 Julia Knott, 2. Jacqueline Wennekes, 3. lolten/R. de Wolf. MD 12: 1. J Wennekes/M Zonderop, 2. J. Dro- k I Maassen GD 12: 1 I. Maasse- n'E Tromp. 2 L Faas/Ph. Mulders. JE 10: 1 1 Erik Maassen. 2 Marijn Kuiper. ME 10: 1 Carmen Delsasso, 2 Anneloes Jonker. JD 10: 1. M. Kuiper/W Stoffelen, 2. J.W. Kor- pelshoek/B. Vletter MD 10: poule ELKE DONDERDAG DE LEIDEN Het gaat niet goed met de zaalvoetbalteams uit de Leidse regio. Na het verlies van Bax vorige week, leden de overige twee vertegenwoordi gers in de landelijke klasse gis teravond ook een nederlaag. Kon THB Boys tegen Hermes DVS (8-4) het excuus van een slechte scheidsrechter aanvoe ren, de prestatie van Van der Plas bij De Rozet (1-0) was ronduit blamerend. Omdat de heer Nederlof niet op kwam dagen, werd het duel tussen Hermes DVS en THB Boys geleid door een arbiter uit de tweede klasse. In de ogen van de Lissese ploeg had deze man er duidelijk geen kaas van gegeten. Robert Noya van Delzen en Wim Bouckaert werden het slachtoffer van de Mineurstemming bij THB Boys en Van der Plas man in het zwart en dienden het veld voor twee minuten te verlaten. Bij een 2-1 voor sprong raakte THB Boys daar om het spoor bijster en moest toezien hoe de thuisploeg uit eindelijk met 8-4 zegevierde. De Lissese doelpunten kwa men op naam van Frans Bouc kaert (2x), zijn broer Wim en Ed Griffioen. Het feit dat coach en speleP van Van der Plas na aflodr van het duel weigerden oo|é maar enig commentaar te g|f ven. sprak boekdelen. Deir niet van sportiviteit getuige»' de handelwijze volgde op met 1-0 verloren duel vat' hekkesluiter De Rozet. Rei»' Nuyen zette Van der Plas vroeg in de weinig aantrekkè lijke wedstrijd op een besltfi sende achterstand. De Kaf wijkse ploeg had vervolge* geen antwoord meer op h« defensieve spel van De RozetP! Geen krant ontvangen tussen 18.00 en 19.00 uur, zai£ terdags tussen 14.00 en 15.0fe uur, telefoonnr.071-122248 el uw krant wordt nog dezelfdji avond nabezorgd. f Aanbiedingen geldig t/m 28 okt 1989 of zolang de voorraad strekt. Van links naar rechts: Corduroy Select heren BB3 pantalon Met leuke leer details. In navy, mos-groen lever, t/m 54.49 t/m 53 59- Meisjes twillbroek Katoen, Met riem. In brique, messing en zwart. 134 t/m 176. Vanaf 5935T Vanaf 49.-; Twill damesbroek Katoen. Met lengte kreuk. In zwart, brique en petrol. 38-44 7995 59- 69.- Hi-fever basic black denim broek Katoen. 5-Pocket. 29 t/m 34 (niet afgebeeld, Tricot damesbroek Katoen. In bloemenprint of uni. O.a. zwart en aubergine. ML 3935-45- Corduroy damespantalon Katoen/polyester Met steek- zakken. In o.a. zwart, bordeaux, petrol 38-46 59 Katoenen herenpantalon 100% Cotton twill, in navy, taupe en khaki. Met fancy bandwerking. 46 t/m 54, 49 t/m 53 59.- CONSUMENTENINFORMAT1E/SPORT fieidwlSomailt k Met open armen werd de magnetron ontvangen. Het is immers hét keukenapparaat dat inspeelt op onze super snelle turbotijd. Tweeverdie ners in de jaren tachtig ver doen hun schaarse tijd niet in de keuken. Sinds de door braak in 1983 staat in één op de tien huishoudens een mi crogolf-oven. Maar niet alle beloften van de fabrikanten kwamen uit. De magnetron is een keukenprins met een ge bruiksaanwijzing. Het kenmerk van de magne tron is het inzetten van mi crogolven bij de bereiding van eten. Koken kan op deze manier aanmerkelijk sneller dan op gas of elektriciteit. En in principe kan alles op deze manier worden verwarmd. Van een complete maaltijd tot een kant-en-klare diepvries- hap of een beker melk. Ten minste zo luidt de theo rie. De prèktijk klinkt even genuanceerder. Volgens het jongste onderzoek van de Consumentenbond is de mag netron voor grote gezinnen beslist niet interessant. Want hoe groter de hoeveelheid eten, hoe langzamer het keu kenprinsje werkt. Acht aard appels doen er al twee keer zo lang over om gaar te worden dan vier, terwijl dit op gas nauwelijks uitmaakt. De mag netron wordt zo dus even snel als gas of zelfs langzamer. De conclusie van de Consu mentenbond is dan ook dat de microgolf-oven vooral nuttig is voor kleinere huishoudens en voor gezinnen waarvan de leden op uiteenlopende tijden eten. Aanvulling De meeste mensen gebruiken hun magnetron voor het ont dooien van diepvries-maaltij den en het bereiden van één- pansgerechten. Voor gerech ten met uiteenlopende berei dingstijden is immers geen plaats; die zullen achter el kaar bereid moeten worden, zodat de turbovaart eraf is. In dat verband merkt de Con sumentenbond op dat de mag netron niet meer is dan een aanvulling op de reeds aan wezige keukenapparatuur, want het gasfornuis en de oven kunnen niet worden op gedoekt. En die aanvulling kost dan wel tussen de drie honderd en duizend gulden. Bovendien vallen de energie kosten van een magnetron iets hoger uit dan die van ko ken op gas en iets lager dan koken op elektriciteit. Twee pluspunten van de mag netron zijn de kleine afwas, als de maaltijd tenminste wordt bereid op hetzelfde ser vies als waarvan wordt gege ten, en het makkelijk schoon houden van het apparaat. Bruin korstje Op de kritieken van de con sument spelen de fabrikanten overigens snel in. Zo werd het gemis - van het knapperige bruine korstje goed gemaakt door een speciale bruineer schaal, een grilelement of he- teluchtcirculatie. Ook de jongste verontrusten de berichten uit Engeland werden direct opgepikt. Uit onderzoeken daar bleek na melijk dat de microgolven niet voldoende in het voedsel doordringen. Daardoor wor den bepaalde plekken niet heet genoeg (zogenaamde 'cold spots'), bacteriën blijven in leven en er ontstaat een kans op voedselvergiftiging. De fabrikanten wijzen de Ne derlandse consument er dan ook op dat de nieuwste mag netrons zijn uitgerust met een verdeler van microgolven en/of een plateau waarop het voedsel draait. Zo zijn voedsel en golven nog meer in bewe ging waardoor nog meer warmte wordt bereikt. Gelijkmatig Want hoe gelijkmatiger het voedsel wordt verwarmd, hoe minder cold spots, zo blijkt uit proeven van hét RIVM, het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Drs. J.W. Dorpema van dit in stituut: „Toch zullen er altijd wel hete en minder hete plek ken blijven. Risico's daarvan zijn niet alleen aan de magne tron te wijten, ook de kwali teit van het voedsel dat je erin stopt, speelt mee. Bijvoorbeeld niet goed afgewerkt eten of onvoldoende ingevroren maaltijden. Daarom kan de consument het best het eten wat langer en minder heet verwarmen. Hiermee wordt natuurlijk wel één van de voordelen van de magnetron, z'n snelheid, afgezwakt.' Straling Een ander 'gevaar' schuilt in De turbo magnetron ondergaat steeds aanpassingen. Wat kan mijn magnetron nog meer? Wist u dat u in een magnetron ook bloemen kunt drogen, on rijpe vruchten kunt zacht maken en linnengoed even kunt op warmen zodat het strijken makkelijker gaat? Deze en andere trucs staan in het boekje 'Wat kan mijn magnetron nog meer?' van Ruth Spear (uitgeverij Bigot en Van Rossum, 17,90). Ruim 250 tips om de magnetron optimaal te gebruiken. de straling van de microgolf oven. De golven verwarmen namelijk alles waarin ze door dringen, mensen zouden daar door brandwonden kunnen oplopen. Volgens P. Dorsman van de Stichting Consument en Vei ligheid zijn er in Nederland nog geen ernstige ongelukken met de magnetron gebeurd. „Oftewel, er zijn nog geen klachten bij ons binnen geko men. De magnetron is een vrij veilig apparaat, de meeste merken slaan af als de deur geopend wordt. Normaal ge sproken is er dan alleen spra ke van wat lekstraling, die volstrekt onschadelijk is. Maar de consument moet na tuurlijk wel goed met z'n keu kenapparaat omgaan, Dus al tijd zorgen dat de deur goed sluit, dan blijft de straling in het apparaat en is er niks aan de hand". Kema, de organisa tie die elektrotechnische ma terialen keurt, let op de mate van lekstraling voor het Ke- makeurmerk wordt gegeven. Begin volgend jaar publiceert de Consumentenbond een nieuw magnetron-onderzoek. Ditmaal worden combi-ovens, dus magnetrons gecombineerd met een oven of gril, beke ken. Voor andere (veilig heidsonderzoeken zien Ne derlandse organisaties geen enkele reden: de magnetron is een nuttig en veilig extraatje in de keuken, mits de consu ment de spelregels kent. Thuismuzikanten en hun buren De Nederandse Stichting Ge luidshinder (NSG) heeft een brochure uitgebracht over ge luidhinder en musiceren. Men sen met een muzikant als buur man kunnen de luidruchtige buur eens een bezoekje brengen met dit boekje in de hand. In het boekje staan handige tips over hoe de geluidhinder van veel muziekinstrumenten valt terug te brengen door goede isolatiemaatregelen. De NSG geeft zelfs bouwvoorbeelden hoe in huis een goede gedempte geluidstudio kan worden ge bouwd. Het boekje is op te vra gen bij de NSG te Delft, tele foon 015 562723 of schrijf naar Postbus 381, 2600 AJ Delft. Nu nog voor velen een er gerniswekken de bezigheid: De plastic zak is alleen te openen door hem open te scheuren. Met de Pritt Sealer is dit verleden tijd. Iedereen kent het probleem van dichtgeplakte plastic zak jes: Ze zijn niet op een nette manier open te maken en het gescheurde zakje valt niet op nieuw te sluiten. Pritt, specia list in plakprodukten, (onder andere de Pritt-stift) heeft een oplossing gevonden voor dit probleem. In plaats van dat de twee uiteinden van het afsluitplakbandje aan elkaar vastplakken, zorgt de Pritt Sealer voor een papieren strookje tussen de uiteinden. Dit zorgt ervoor dat het plak- bandje gemakkelijk weer geo pend kan worden en het plas tic zakje heelhuids uit de strijd komt en dus weer op nieuw kan worden gebruikt. Bovendien kan op het papie ren strookje van alles ge schreven worden, zoals de da tum van invriezen. Het prin cipe van het scheiden van de plakkers is overigens geen nieuwe vinding, zoals Pritt beweerd. Een aantal jaren ge leden werd het al in bakkerij en en andere detailhandelsza ken ingevoerd. Pritt heeft het apparaat nu ook voor thuisge bruik geschikt gemaakt. De Pritt Sealer gaat in de winkel ongeveer 18 gulden kosten en navulsetjes met 400 sluitingen kosten ongeveer 5 gulden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8