Pijn is toeval IEES TEGEN CRITERIA IARTTRANSPLANTATIES ANAESTHESIST VAN LEERSUM EN HET ANTI-FAKIRLICHAAM Medicijnen-chipkaart kan slachtoffers voorkomen „Nederland voert slecht transplantatie-beleid" Dreigen met gif in drinkwater was „noodkreet" NENLAND ™ÏNË CeidaeSoMotit DINSDAG 17 OKTOBER 1989 PAGINA 3 V breekt met gerenbeweging "^CHT De Federatieraad van MV heeft besloten de overeen- t met de jongerenbeweging met dellijke ingang op te zeggen, rdeeldheid en chaos binnen de enbeweging is zo groot, dat paiicht op voortzetting van de sa- in erking ontbreekt, aldus een ar( woordvoerder. Dit besluit bete- iet definitieve einde van de ze- eiar geleden uit een fusie van 1S* jongerencontact en KWJ ont- no jongerenbeweging. WVC be- n qvrijdag al de jaarlijkse subsidie p 3 miljoen gulden stop te zetten. NV wil zo snel mogelijk een ie jongerenbeweging op poten •er Strafeis na ontucht met gehandicapten ROTTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr W. Hendriks, heeft onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen van respec tievelijk twaalf en zeven maanden geëist tegen twee voormalige werknemers van een instelling voor geestelijk gehandicapten. Ze zouden ja renlang ontucht hebben ge pleegd met een aantal geeste lijk gestoorde vrouwen. De rechtbank doet op 30 oktober uitspraak. Studenten tijdelijk uit geldnood ZOETERMEER Studenten in de leeftijd van 18 tot 21 jaar die in geld nood verkeren doordat hun ouders niet of onvoldoende bijdragen in hun kosten van levensonderhoud, kunnen een beroep gaan doen op een tijdelij ke maatregel. Dat heeft een top-amb- tenaar van het ministerie van onder wijs, dr.ir. B. Okkerse,» toegezegd in het georganiseerd overleg van het departement met de vertegenwoordi gers van studenten. Het ministerie is bereid deze studenten een voorschot te verstrekken, op voorwaarde dat studenten dat terugbetalen als zal blijken dat het parlement niet met een voorstel voor een meer definitie ve maatregel instemt. Braks stopt met bestrijding iepeziekte DEN HAAG Minister Braks van land bouw en visserij heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat hij de campagne ter bestrij ding van de iepeziekte op 1 januari 1991 stopt. De ziekte, die de afgelopen decennia vele tienduizenden iepen heeft geveld, is be heersbaar geworden. Jaarlijks wordt nu nog zo'n 0,6 procent van de iepen in ons land slachtoffer van de agressieve schimmel die de ziekte veroorzaakt. Na 1 januari 1991 kunnen lagere overheden en particulieren de bestrijding overnemen. De sinds 1977 ge voerde campagne heeft het ministerie onge veer 75 miljoen gulden gekost en de lagere overheden ongeveer zestig miljoen gulden. De bestrijding omvatte onder meer het rooi en en vernietigen van door de ziekte aange taste bomen. FLEXAIR VERBIEDT ROKEN AAN BOORD SCHIPHOL Passagiers van de jongste Nederlandse luchtvaart maatschappij, Flexair, moeten het aan boord voortaan zonder sigaar of sigaret stellen. Met ingang van overmorgen is het roken op alle vluchten van deze maatschappij (Rotterdam-London City Airport) niet meer toegestaan. Flexair is de eerste Nederlandse maatschappij die het roken aan boord volledig verbiedt. Het besluit is mede het gevolg van verzoeken van passa giers en volgt de tendens die al in de Verenigde Staten en Scandina vië gaande is. Daar mag op vrijwel alle binnenlandse vluchten niet meer worden gerookt. :t fek is dat toch. Waarom wjeft de een steeds last ij ta hoofdpijn en de an- a t niet? Waarom ge- v jest bij de ene patiënt ;Wond na een operatie rfect en heeft een an- r er constant pijn aan? ab westie van toeval, van zai manier waarop je ge- ïwd bent", meent de Jagse anaesthesist Rut van Leersum. Hij rs'eft zich, in het Rode rb uis ziekenhuis, gespe- ieliseerd in de behande- aqg van chronische pijn hd)ijn die langer duurt een half jaar. Op een 7 igres vandaag en mor- 5 h in Utrecht legt hij uit iarom er voor pijn niet h remedie bestaat, zo i al bestaat. (I HAAG Rutger I Leersum tuit de lip- V en blaast zachtjes. ?lt u dat?". De huid itreert een zwoel sje. „Weet u dat er isen zijn die het bij zuchtje uitgillen van lijn in hun hand, maar voelen als je messen rs door ze heen zou 1 hi uibakt een papiertje, tekent a(e doorsnede van een paar op en, aan de rand er- 1 de zenuwen als een kar- |ndje. Bij een longoperatie ten de ribben opzij worden bjwd. Wordt de wond daar- 0j[edicht, dan komt er een ld om de ribben om ze t op hun plaats .te houden, 'lijenuw ligt niet aan de bui- tant van de rib, maar in r soort holletje. Bij de ene jjis ligt de zenuw daar mooi >maal in, bij een ander pt-ie echter iets naar bui- r' Als daar een draad om- gfe wordt gespannen laat het ntt zich raden: de één heeft J pijn, de ander wel, en be- jllijk ook. ger van Leersum: „Hoe die Bw ligt, is dus gewoon een iljstie van geluk of pech, ,U hoe je fysiologisch in el- Er zit. Ja, op den duur kan 'jook psychisch worden en Ide een er meer onder ge- t|t gaan dan de ander. Maar i'ezen kun je er dus niets doen als je pijn krijgt. Je nu eenmaal mensen met ik een anti-fakirlichaam uitzonderlijk gevoelig voor pijn. Dat kan in de hele familie zitten". Hetzelfde toeval, zegt hij, speelt ook een rol bij het ont staan van pijn. Als iemand bij een flinke botsing achterin eeri auto zit zonder hoofd steun, zal na een paar jaar de nek pijn gaan doen. Had-ie voorin gezeten met een gordel en een hoofdsteun, dan was er niets aan de hand geweest. Van Leersum verwijst daarbij naar de recente discussie rond de botssimulator, waaraan di verse testpersonen nekklach- ten overhielden. Wervelkolom Van de ongeveer duizend pa tiënten die Rutger van Leer sum, naast zijn werk als narco- tiseur jaarlijks behandelt in zijn pijnpoli, zijn er hooguit ze ven die pijn lijden door een ernstige ziekte als kanker. Alle andere patiënten hebben de meest uiteenlopende pijnen, soms meerdere tegelijk, door welke oorzaak dan ook. Vaak is het uitstralende pijn doordat er iets fout zit in de wervelko lom - zoals hoofdpijn - dan- wel door verkeerd gebruik van die kolom - lage-rug- klachten. Veelal is het pijn die wordt veroorzaakt door won den als gevolg van doorliggen, spataderen, operatie, suiker ziekte, gordelroos, te weinig bloed in de aderen (afsluitin gen) en aputatie (zogeheten fantoompijn). „Het probleem bij wondpijn is dat pijnstillers bij slechts één type pijn helpen en verder niet. Net zoals bij een rotte kies aspirine niet helpt, maar een stevige borrel wel. Je hebt pijnstillers en pijnstillers". Belangrijk, zo niet essentieel, is voor Rutger van Leersum hoe lang een patiënt pijn heeft. „Als er iemand bij me komt die al dertig jaar pijn heeft, trek ik een bedenkelijk ge zicht. De kans is vrijwel nihil dat je daar nog iets aan kunt doen. Maar als het vijf jaar is, is er toch wel zeventig a tach tig procent kans dat je de pijn kunt verhelpen. Soms is het evenwel fout om pijn te be handelen. Daar kunnen ver- schilende redenen voor zijn. Als de pijn bijvoorbeeld ont staat door een versleten heup, dan doe ik niets, dan is het veel beter een heupprothese in te planten. En je hebt ook mensen voor wie pijn een hou vast is, die aan pijn een be langrijk deel van hun bestaan ontlenen; zo erg dat ze eigen lijk niet meer zonder kunnen. Echt, er zijn mensen die hele maal door het lint gaan als hun pijn weg is. Daartegeno ver heb je mensen die gek worden bij het idee dat ze nog veertig, vijftig jaar met de pijn zouden moeten leven. Elke keer weer gaat het er om: wat is het perspectief voor de pa tiënt en welk persectief kan ik bieden". Huisarts Rutger van Leersum, en nog tien a vijftien collega's in den lande, bestrijden pijnklachten die niet op een normale ma nier te behandelen zijn. Veruit de meeste mensen met pijn, ongeveer zeven van de tien, kunnen door hun huisarts worden geholpen. De anderen komen bij een specialist te recht die ook weer en aantal van hen van de pijn kan be vrijden. De mensen die er dan nog niet van af zijn, de u-zult- ermee-moeten-leren-leven- groep, komt in één van de pijnpoli's terecht. Het idee bestaat dat de artsen daar de hele dag met injectie naalden aan het pijltjes gooien zijn. Rutger van Leersum: „We hebben de naam dat we alleen maar prikken. Terwijl ik dus heel veel doe zonder prikken, en als er eens een prik nodig is, dan is de pijn daarvan goed te verdragen. Je kunt pijn bestrijden door men sen hun houding te laten ver anderen, door ze oefeningen te laten doen, door tegenprikke- ling - ondermeer acupunc tuur -, door geneesmiddelen, door smeerseltjes en door ze- nuwblokkades. Wat je doet hangt enorm af van de patiënt en van de soort pijn. Iemand die dertien operaties achter de rug heeft en nog altijd pijn, die stuur je niet na vijf minuten weer je spreekkamer uit. Zo'n behandeling is een enorme uit- kienerij". „Soms blijkt de ene pijn de an dere te overlappen. Dan komt er bijvoorbeeld iemand voor een tennisarm, die ook nog last van hoofdpijn heeft en ge regeld dingen uit de handen laat vallen. Dan behandel ik die tennisarm. Jaja, bijvoor beeld met een injectie. En dan zie je dat ook die hoofdpijn verdwijnt en dat die patiënt ook niet meer de duurste kop jes, want het zijn altijd de duurste kopjes, uit de handen laat kieperen. Het gebeurt vaak dat een patiënt bij me te rugkomt en roept: dokter u hebt me behandeld voor m'n rugpijn, maar ik ben nu ineens ook van die pijn in m'n kuiten af. Dat lijkt dan misschien een wonderbaarlijke genezing. Maar echt, er is niets wonder baarlijks aan. Het lichaam is een samenstelsel van zenu wen, spieren, botten en geest. Als je op één punt ingrijpt, kan dat ook gevolgen hebben voor de andere punten". Emotie „Wat je niet mag vergeten, is dat pijn ook een emotie is. Je ziet dat in z'n eenvoudigste vorm bij het snoepje op de zere knie van een kind. En in zijn uiterste vorm bij een stam in Zuid-Amerika, waar toegeven aan pijn wordt gestraft, waar door daar alle operaties zonder verdoving worden gedaan. Bij ons is pijn erg belangrijk. Bel maar op naar je werk en zeg dat je van de pijn het ene been niet voor het andere krijgt. Niemand zal er een probleem van maken dat je thuisblijft. Maar zeg dat je zo'n enorme jeuk hebt en liever thuis blijft, dan heb je de poppen aan het dansen. Terwijl jeuk in vele gevallen veel erger kan zijn dan pijn". DICK HOFLAND DEN HAAG De invoe ring van een medicijnen chipkaart kan jaarlijks honderden slachtoffers van een verkeerd gebruik van geneesmiddelen voor komen. Wegens de toene mende vergrijzing van de bevolking en het daarmee gepaard gaande medicijn gebruik, mag de regering daar geen dag langer mee wachten. Dit staat in de brochure ,Kijk op techniek', waarin het Ko ninklijk Instituut van Inge nieurs (KIVI) en de Stichting Maatschappij en Onderneming (SMO) aandacht voor dit on derwerp vraagt. Met de gefa seerde'invoering van een per soonlijke registratiekaart is in eerste instantie een bedrag van vijftig miljoen gulden ge moeid. Elk jaar worden zo'n tiendui zend mensen in het ziekenhuis opgenomen die het slachtoffer zijn van verkeerde medicatie en ongewenste bijwerkingen van geneesmiddelen. Van hen komen er zeshonderd te over lijden. Daarnaast bezetten 8.500 patiënten de beschikbare ziekenhuisbedden als gevolg van vergiftiging door genees middelen. Van hen overlijden jaarlijks negentig mensen. Dit is voornamelijk te wijten aan een onvoldoende of ge brekkige communicatie tussen de verschillende betrokken hulpverleners, zoals de huis arts, apotheker en specialist. Vooral de huisarts en de speci alist houden elkaar slecht op de hoogte van het medicijnge bruik van hun patiënten. De economische schade als gevolg van dit falen bedraagt naar schatting vijfhonderd miljoen gulden per jaar. De zogenoemde „smart card", letterlijk vertaald .pientere kaart', is een plastic kaartje ter grootte van een normale cre dit-card met ingebouwde mi crocomputerchip. De chip be vat niet alleen een geheugen, maar ook een processor. Daar door kan de kaart gegevens met elkaar vergelijken en zo nodig alarm slaan, als er met het medicijngebruik iets mis is. De kaart is voorzien van een pin-code. UTRECHT Slechts een goede transplantatiewetge ving kan een einde maken aan de daling van het aan tal orgaandonaties in óns land. Dat heeft drs. B. Cohen, directeur van de stichting Eurotransplant uit Leiden, gezegd in een reactie op het teruglopen van donaties van organen en weefsel. De stichting fungeert als een intermediair tussen patiënt en zie kenhuis en stelt, op niet-commerciële basis, donororganen ter beschikking. In tegenstelling tot andere deelnemende landen aan Eurotransplant als België, de Bondsrepubliek Duitsland en Oostenrijk, is het aantal donordonaties in Nederland gedaald van jaarlijks 28 per miljoen inwoners tot 23 dit jaar. Cohen schrijft dit slechts ten dele toe aan zaken als handel in organen en het afstaan van hersenweefsel aan de farmaceuti sche industrie. „Die hebben slechts een klimaat geschapen dat voor de familie niet optimaal is om toestemming te geven". Het is overigens wel voor het eerst dat Eurotransplant toegeeft dat die zaken van invloed zijn op het aanbod van donororganen. Cohen zoekt de oorzaak echter veel meer in het gebrek aan dui delijkheid in zowel de ziekenhuizen als bij potentiële donoren. Ziekenhuizen weten niet wat zij al dan niet met donororganen en -weefsel mogen en potentiële donoren weten niet wat er alle maal met hun afgestane organen kan gebeuren. De directeur van Eurotransplant wijst de overheid aan als schul dige. „Die voert een laakbaar beleid, of eigenlijk helemaal geen beleid". Hij voelt zich al jaren aan het lijntje gehouden door staatsecretaris Dees van volksgezondheid, die volgens hem steeds wetgeving toezegt, maar er niet mee over de brug komt. Zo'n wet zou handel in organen en weefsel moeten verbieden. Voorts zou de wet een clausule moeten bevatten dat alleen orga nen gebruikt mogen worden van mensen die daar uitdrukkelijk toestemming voor hebben gegeven. Kans op longkanker door radioactiviteit in huis AMSTERDAM Jaarlijks overlijden in Nederland min stens duizend en mogelijk vierduizend mensen aan long kanker, veroorzaakt door de in woningen aanwezige radio actieve stof radon. Dat blijkt uit onderzoek van de Vereni ging Milieudefensie (VMD). Volgens de organisatie kan met een aantal maatregelen het aantal slachtoffers zeker worden gehalveerd. Radon komt overal in de lu^ht voor. Het problematische hierbij is dat huizen als een soort stolp werken en het radioactieve ra don vasthouden. Gevolg hier van is dat binnenshuis de con centratie radon circa zeven maal hoger is dan buitenshuis. 'dRECHT Staatssecre- s Dees van volksge- dheid wijst het hante- van criteria als taal en ojftijd bij het al dan niet oeren van harttrans- itaties volstrekt van de id. Dees vindt dergelij- criteria „maatschappe en ethisch niet te ver- oorden", aldus de itssecretaris. reageerde op de berichten 1 de academische zieken en in Rotterdam en Leiden het St.Antonius-ziekenhuis Nieuwegein. Die zouden ïsen boven de 55 en mensen de Nederlandse taal niet ïhtig zijn voortaan uitsluiten harttransplantaties, s zal de drie ziekenhuizen wijzen dat alleen medi- criteria voor het ministe- aanvaardbaar zijn. Hij ver- :ht dat de ziekenhuizen na erleg en overreding" wel en bijdraaien. Doen ze dat dan kunnen ze hun ver- ining voor het uitvoeren harttransplantaties kwijt i. ncept-protocollen gens sprake van concept-proto collen, die nog niet in de prak tijk worden toegepast. Dat het St.Antonius-ziekenhuis en het AZL ontkennen taal en leeftijd als drempel te gebruiken, is dus op zichzelf niet onjuist, maar de gedachten bestaan wel degelijk. Bij de beslissing begin juli om harttransplantaties in het zie kenfondspakket op te nemen, is aan ziekenhuizen de eis ge steld dat zij een protocol opstel len waarin onder meer de vraag van selectie wordt gere geld. De Gezondheidsraad moet die protocollen vervolgens toet sen op medisch-ethische aspec ten. Volgens secretaris mr. W. Kas telein van de artsenorganisatie KNMG heeft een commissie van de Gezondheidsraad gead viseerd om de grens voor hart transplantaties op 59 jaar te zet ten. Hij zei het niet verstandig en onbegrijpelijk te vinden van dè drie ziekenhuizen om de grens van 55 jaar toch te hand haven. „Blijkbaar zijn de zie kenhuizen het niet helemaal eens met ons advies. Wat is dan de grondslag voor het leeftijds criterium?" Kastelein stelde wel dat het stellen van elke grens „arbi trair" is. Wat te doen met een hartpatiënt die wel in een goe de conditie verkeert maar ou der is dan 59 jaar? „Dat blijft Gelijk Inmiddels hebben de ouderen bonden staatssecretaris Dees per brief hun verontwaardi ging kenbaar gemaakt over de plannen van de ziekenhuizen. Leeftijd mag niet als selectie criterium in de gezondheids zorg worden gebruikt, zo stel len de bonden verenigd in COSBO. „De .^gezondheidszorg moet voor iedereen gelijk toe gankelijk zijn ongeacht de leef tijd van patiënten". Het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) heeft staats secretaris Dees om opheldering gevraagd. Het niet spreken van de Nederlandse taal mag geen criterium zijn om geen medi sche hulp te verlenen, vindt het NCB. Als arts en patiënt niet kunnen communiceren, wordt er altijd een tolk inge schakeld. Het NCB begrijpt niet waarom voor de harttrans plantaties nu een uitzondering wordt gemaakt. „Wat doen art sen dan met een doofstomme patiënt of met een klein kind, of met een slachtoffer van een zwaar verkeersongeval of met iemand die heel verlegen is en niet duidelijk kan maken waar hij pijn heeft?", aldus een NCB- woordvoerder. EKNOLLEN 'H'.m MIBfcfeU sr SPRINCT STEEPS ISS6N N|JN KAKEN \/ANI Bang voor vluchtelingen Meer dan duizend men sen waren gisteravond aanwezig op een infor matieavond van de Gro ningse gemeente Marum over de komst van 275 vluchtelingen. Het me rendeel van de 850 in woners van de kern Nuis waar het ministerie van WVC de semi-perma- nente opvang wil realise ren, is bang dat het dorp te klein is voor zoveel asielzoekers. Het gemeentebestuur van het Middenlimburg se Echt is gisteren inge gaan op het verzoek van het ministerie om een leegstaand klooster van de zusters Ursuline tot opvangcentrum te be stemmen. FOTO: ANP DEN HAAG „Via een weliswaar harde en on aangename weg heb ik toch mijn doel bereikt". Zo waardeerde een 21-ja- rige chemiestudent uit Roelofarendsveen achter af zijn poging Oostenrijk miljoenen af te persen, door te dreigen het drink water in dat land met dioxine te vergiftigen. De student werd op 30 septem ber 1988 door de politie gear resteerd toen hij langs de snel weg bij Leiderdorp de ge vraagde afkoopsom van 48 miljoen gulden wilde ophalen. Volgens de rechtbank, die de verdachte in maart tot acht tien maanden had veroor deeld, waarvan zes voorwaar delijk, zou de man uit accute geldnood hebben gehandeld. Dp man kon zijn studie chemie niet meer financieren. De pro cureur-generaal eiste gisteren in het hoger beroep voor het Haagse gerechtshof vijftien maanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zelf verklaarde de jongeman met de twee dreigbrieven, die hij vorig jaar tussen juli en september naar de Oostenrijk se ambassades in Den Haag en Brussel had verstuurd, aan dacht te hebben willen vragen voor zijn psychische en licha melijke problemen. De welbe spraakte verdachte: „Mijn ge zichtsvermogen was dermate aangetast, dat ik nauwelijks meer kon studeren. Ik had al vele instanties afgelopen, maar ze stuurden me telkens van het kastje nahr de muur". De medische en psychische zorg die de man inmiddels geniet, blijkt zo succesvol dat hij zijn studie heeft kunnen hervatten. Van een serieuze bedreiging is nooit sprake geweest, aldus de verdachté en diens raadsman mr. J. Sjöcrona. De giftigheid van dioxine is volgens beiden nooit bewezen. Daartoe citeer de de advocaat verschillende chemici. „Er heerst na de melk-affaire inmiddels een geïnstitutionaliseerde hysterie rond dioxine", aldus Sjöcrona. „Deskundigen zouden de dreigbrieven al vrij snel als een farce hebben kunnen ont maskeren", stelde de student, volgens wie dioxine in melk mogelijk misschien giftig is, maar in water zeker niet. Damesfiets De hele poging was volgens mr Sjöcrona te knullig om se rieus te nemen. Met name het ophalen van het geld noemde de advocaat „potsierlijk". Zijn cliënt zou op 30 september op zijn damesfiets het vijftig kilo wegende pakket in het polder landschap nooit hebben kun nen afvoeren. Het pakket, waarvan de man het gewicht vooraf had berekend, zou on der meer het geld in verschil lende valuta bevatten, maar was in werkelijkheid met foto kopieën gevuld. De student probeerde in de rechtszaal met de fiets en een even zwaar pakket de onmogelijkheid er van aan te tonen. De verdachte: „Achteraf is het een vervelende zaak die veel geld en mankracht heeft ge kost, maar destijds zag ik er geen gat meer in. Het was pompen of verzuipen en ik be sloot te pompen". President mr E. Pieters vroeg de verdachte of hij wellicht niet op twee paarden had ge gokt. „Of het geld incasseren, of als het mis zou gaan hulp krijgen via justitie". De stu dent bleef echter bij zijn nood klok-verklaring. Volgens procureur-generaal mr P. Bos heeft de verdachte niet beseft wat hij allemaal heeft opgeroepen. „Het is rampzalig dat iemand met zo'n hoog IQ zo laag kan vallen. Voor deze zaak zijn flink wat onderzoekingen gedaan. In nauw contact tussen de Neder landse en Oostenrijkse over heid moesten heledraaiboe ken worden opgesteld". Om de jongeman, inmiddels enige tijd op vrije voeten, niet voor kort tijd wéér op te sluiten, eiste Bos een wat lagere straf dan de rechtbank had opgelegd. Advocaat Sjöcrona vroeg om vrijspraak aangezien zijn cliënt nooit het voornemen tot afpersing had gehad. Uitspraak op 30 oktober. GERRIT BAL Ombudsman: verdachte niet direct in boeien DEN HAAG De politie in Nederland moet af van de ge woonte om verdachten die naar het bureau worden ge bracht handboeien om te doen. Een dergelijke vrijheidsbeper king is een inbreuk op de in de grondwet gewaarborgde onaantastbaarheid van het li chaam en mag daarom alleen plaats vinden als daar goede redenen voor zijn. Dat is de rrfening van de Na tionale Ombudsman, M. Oost- ing. De Ombudsman deed deze uitspraak naar aanleiding van een klacht van een man uit Hoorn die de handboeien om kreeg voordat hij naar een po litiebureau werd overgebracht omdat hij zijn naam niet wilde zeggen. De man werd vorig jaar aangehouden. Zijn auto was niet APK-gekeurd. De minister van justitie is het niet eens met de zienswijze van de Ombudsman, zo blijkt uit het dossier over de zaak uit Hoorn. Volgens hem zijn vei ligheidsrisico's niet altijd op het moment van confrontatie in te schatten, zeker niet als de verdachte bij de politie niet bekend is. AMSTERDAM HANDHAAFT DIJKVERBOD AMSTERDAM Amsterdam handhaaft zowel het dijkver- bod van acht uur als dat van veertien dagen. Bij het korte verbod krijgt de politie een nauwkeurige omschrijving van het gedrag waaraan ie mand zich schuldig moet ma ken om hem te kunnen ver wijderen. Over het opleggen van een veertien-dagenverbod beslist vanaf 14 november de burgemeester persoonlijk door ieder geval apart te beoorde len. Een herziening van de praktijk was noodzakelijk ge worden nadat de Raad van State eind juli een verwiide- ringsbevel van twee weken had geschorst.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3