Voorschoten verhoogt reinigingsrechten niet Feestelijke opening gerestaureerde Vliet Noord wijkerhout betaalt voor inzamelen batterijen Bromfietser geschept Het is een groot en spannend avontuur" Spinoza wil geen verkoop woningen Oranjecomité Ter Aar valt uiteen door ruzie tussen muziekverenigingen BEIDEN OMGEVING QeidóaOowtant DINSDAG 17 OKTOBER 1989 PAGINA 15 Jenzinestation (reer doelwit an inbrekers [JNSBURG Twee rol- met 1.250 zegels zijn itolen uit een Aviapomp de Floralaan in Rijns- issen zondagmorgen elf Sr en maandagmorgen jen uur werd met een ve trottoirtegel een gat een ruit gemaakt, lardoor konden de ze- Is worden bemachtigd. !t is de derde keer bin- >n twee weken dat zegels de pomp zijn gestolen. Leidenaars collecteren voor hun eigen welzijn LEIDERDORP Twee Leidenaars van 17 en 22 jaar oud zijn gisteravond na een korte achtervolging in Leider dorp aangehouden voor illegaal collec teren. De twee zeiden pennen en pleis ters te verkopen voor gehandicapten, maar staken het verdiende geld in ei gen zak. Bewoners van de Griffioen en Du bloen vertrouwden de collectanten niet en belden de politie. Tijdens de achtervolging wisten de Leidenaars een plastic zak met de opbrengst weg te gooien. Een bedrag van twaalf gulden was het enige dat aan de kopers van de pennen en pleisters kon worden teruggegeven. Brommers botsen NOORDWIJKER- HOUT Twee brom fietsers zijn gistermor gen frontaal op elkaar gebotst in de bocht van de Langevelderweg in Noord wijkerhout. Een 36-jarige Noordwijker kon een 20-jarige Noordwijkerhouter niet meer ontwijken toen deze de bocht wat al te ruim nam. De Noord wijkerhouter liep een botbreuk in de hand en een hersenschudding op. Dieven doen valse aangifte WASSENAAR Twee inwoners van Leidschendam zijn zaterdag in hun woonplaats aangehouden op ver denking van het plegen van twee autokraken en het doen van valse aangifte. Het tweetal, een man van 29 en een vrouw van 24 heeft inmiddels bekend. De twee zouden op 30 september uit een auto die op een parkeerterrein aan de Mansveldlaan in Wasse naar stond,een cd-speler hebben gestolen. Toen ze dat deden ging het alarm af van de betrokken auto. De toegesnelde eigenaar zag hen nog net wegrijden en zette de achtervolging in. Toen hij de Leidschendammers min of meer had klemgereden, gooiden ze de cd-speler uit de auto. Daarna gingen ze er vandoor. Kort daarna bleek dat uit een andere auto op hetzelfde terrein een radio cassetterecorder was gestolen. De twee zouden direct na het incident in Den Haag aangifte hebben gedaan van de diefstal van hun auto om zo de politie op het verkeerde been te zetten. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout wil scholieren van de basisscholen batterijen laten inzamelen tegen 20 cent per kilo. Op de scholen worden dan verzamelboxen neergezet die aan het eind van de maand worden gewogen. Bo vendien wil de gemeente aan de school die in een jaar de mees te kilo's ophaalt een wisselbeker ter beschikking stellen en een attentie van 150 gulden. Uiteraard wordt het totaalgewicht ver rekend naar het aantal leerlingen van een school. Ook ouders van schoolgaande kinderen zouden batterijen kunnen inleve ren bij de ecotainer op de gemeentewerf en daar een bon krij gen met het gewicht dat dan weer opgeteld mag worden bij het aantal batterijen van de school. De actie is gestart naar aanleid ding van dergelijke inzamelingsacties in de Rijnrtiond. De ge meente verwacht door dit competitie-element de jeugd milieu bewuster te maken. Ze verwacht 10.000 kilo per jaar op deze manier binnen te krijgen. Extra hoorzitting over De Rietvink LEIDSCHENDAM De gemeente Leidschen dam houdt maandag 23 oktober om half vier 's middags een extra-hoorzitting voor de be zwaarschriften tegen plan De Rietvink in Leidschendam. Dat heeft wethouder J C. van Erp gistermiddag meegedeeld bij de aanvang van de eerste hoorzitting. Bij de gemeente zijn veel telefoontjes binnen gekomen over de late toezending - afgelopen vrijdag - van de reactie van B en W op de be zwaarschriften. Enkele reclamanten zeiden gisteren tot in hoogste instantie door te zullen gaan als onvoldoende rekening met hun wen sen zou worden gehouden. Een achttal sprekers herhaalde voor het me rendeel de klachten zoals die gisteren reeds in deze krant zijn vermeld. Uit een opmerking van wethouder Van Erp bleek overigens dat een tachtigal reclamanten zich heeft terugge trokken. JOORSTEL B EN W AFGEWEZEN OORSCHOTEN De ^iinigingsrechten in de -J^meente Voorschoten 8-torden het volgend jaar ^et met 4,65 procent ver- pogd, maar met 1,47 pro- ent. De verhoging van 65 procent, een voorstel ;jan burgemeester en wet houders, werd gisteravond ^por alle fracties afgewe- &n. Deze verhoging was blgens het college onder meer nodig, om de kosten 3an het inzamelen, op slaan en aftappen van ^ude koel- en vrieskasten i financieren. F. ten Have (CDA) zei gisteren dat de kosten die voor de oude koelkasten gemaakt worden niets met reinigingsrechten te maken hebben, maar meer met een milieumaatregel. Bo vendien is de berekening van ruim veertigduizend gulden gebaseerd op achthonderd koel- en vrieskasten en het is volgens ten Have nog maar de vraag, of dat aantal gehaald wordt. Daarnaast zouden de kosten voor het eerste jaar ge haald kunnen worden uit de financiële ruimte van de be groting 1989. „En dan kan de nieuwe raad volgend jaar bepalen wat er met de werkelijke kosten ge daan moet worden", aldus Ten Have. Ook de heer Ayelts Averinck van de VVD zei het niet nodig te vinden de reini gingsrechten nu te verhogen: „Waarschijnlijk gaan door schaalvergroting de komende jaren de kosten omlaag". Wet houder Visser van de PVDA zag daarentegen de kosten van het milieu op zich afkomen en betoogde dat de reinigings rechten alvast verhoogd moeten worden. De wethouder kreeg van geen enkele fractie steun. De verhoging van 1,45 procent betreft een inflatiecor rectie. Bij de behandeling van de Meerjarenbudgetprognose 1990-1992" wilden de fracties een nieuwe gemeenteraad niet opzadelen met een beleidsplan, dat door de oude raad is ge maakt. Toch wil de raad wel iets doen om de voorspelde te korten op de begroting voor 1991 weg te werken. Door een geleidelijke verhouding van de onroerend-goedbelasting voor gebruikers en heroverweging van beleid hopen CDA, VVD en D66 het tekort enigszins weg te werken. In december van dit jaar zal een aparte ver gadering aan de meerjaren budgetprognose gewijd wor den. 4IL JOENENPROJECT VOLTOOID JIJNSBURG De recon- tructie van de Vliet is "iraktisch achter de rug. )p dit moment wordt de patste hand gelegd aan de -«planting van het Ra lenburg maar komende aterdag is het miljoenen- perk voltooid. De Vliet fyordt op die dag officieel jeopend door demissio- (air minister E. Nijpels. (Hoe deze openingshande- ing eruit gaat zien is nog len verrassing", vertelt Wethouder K. Brul. •e eerste plannen om tot een olledige restauratie van de 'liet over te gaan, werden 'ier jaar terug voorzichtig ge- lomen. De Vliet verkeerde pen in een erbarmelijke toe- md, herinnert wethouder K. Irul zich nog. „Vooral wan- *n de zomer de water and laag was, kwamen de beuren en problemen te [oorschijn. Een complete aan- ik van walkanten en brug- is hoogst noodzakelijk", 'iteindelijk werd besloten de iolering en bestrating gelijk het de restauratie mee te ne men. ti eerste instantie zou het om (en totale investering gaan ian 5,5 miljoen gulden. Uitein- lelijk is dit iets meer dan 6 iljoen geworden. Uit allerlei lotjes van zowel het Rijk als Ie provincie werd subsidie verkregen. Ook werd gebruik gemaakt van het werklozen- project van het ministerie van sociale zaken. Bij elkaar lever de dat ruim 3 miljoen op. De bedoeling was om de wal kanten van de Vliet te voor zien van een stalen fundering. Om een en ander technisch uit te voeren, moest in de leeg staande Vliet heien. Al gauw kwam rijen er achter dat deze methode met name in het ou dere gedeelte van de Vliet, het Moleneind, schade veroor zaakte aan de muren van de huizen. Om meer schade te voorkomen is gezocht naar een andere methodiek. Er werd overgegaan op het boren voor de heipalen zodat de Amster damse Aannemers Maatschap pij uiteindelijk toch de stalen damwand constructie kon plaatsen. Trottoir Bij de herinrichting van de Vliet heeft men niet alleen oog gehad voor het autoverkeer maar ook voor de voetgangers. Brul: „Er is nu een fatsoenlijk trottoir. De rijstrook is daar door wel wat smaller maar daardoor wordt de snelheid van de auto's ook teruggedron gen". Wat betreft het aantal parkeerplaatsen is vooral ge keken naar de noodzaak maar ook naar de mogelijkheden om parkeerruimte aan te leggen. „In totaliteit is men er niet op achteruit gegaan, alleen de verdeling van de parkeer plaatsen is anders gewórden", aldus wethouder Brul. Bij de herinrichting van de Vliet is ook rekening gehouden met bewoners en gevestigde bedrij ven. Op hun verzoek zijn zes wasplaatsen ingericht zodat de oude tijden aan de Vliet weer lijken te herleven. Om het centrum een eigen ka rakter te geven heeft de ge meenteraad besloten ook de Kerkstraat gelijk her in te richten. Ook het Rapenburg werd aangepakt. Daar moeten in het volgend voorjaar alleen nog bomen worden geplant. Ook het Burgemeester Koom- ansplein werd in dezelfde tijd tot stand gebracht. Met ge kleurd straatwerk werd aan het plein een levendig karak ter gegeven. Feestdag Voor de opening van de Vliet is een speciale werkgroep in het leven geroepen. Om half twee is er een bijeenkomst in het gemeentehuis waar onder andere minister Nijpels de ge nodigden toespreekt. Gelijktij dig start langs de Vliet een zeskamp tussen buurtvereni gingen. In het winkelcentrum vinden schminckwedstrijden plaats en om half drie vindt de officiële opening plaats. In het Kraaienest is er 's middags nog een disco-danswedstrijd terwijl er 's avonds een Vlietdisco is. Om kwart voor acht start de lampionoptocht langs de Vliet met aansluitend vuurwerk op het Burgemeester Koomans- plein om half acht. Afvalstoffenheffing met tientje omhoog NOORDWIJKERHOUT De afvalstoffenheffing in Noord wijkerhout gaat met ipgang van 1 januari met tien gulden omhoog tot 114 gulden. Ook in de daarop volgende jaren moet nog gerekend worden op be hoorlijke stijging van het ta rief omdat dfc gemeente het ophalen en afvoeren van het vuil kostendekkend wil gaan maken. In de commissie finan ciën vtoeg E. Hulspad (D66) gisteravond of er in de toe komst rekening kan worden gehouden met het aantal be woners in een pand zodat bij voorbeeld alleenstaanden min der gaan betalen omdat zij nu eenmaal in hun eentje minder vervuilen. Omdat zoiets de ge meente op hoge inningskosten zou komen te staan, vroeg Hulspas om zo'n systeem dan in te voeren als er geautomati seerd gaat worden. Het hoog heemraadschap houdt al reke ning met het aantal personen in een pand. Zo is daardoor bekend dat er in Noordwijker hout 17 procent alleenstaanden zijn. NOORDWIJKERHOUT Een 16-jarig meisje uit War mond heeft gistermorgen haar been gebroken bij een botsing met een auto. Het ongeluk gebeurde .op de Langevelderweg in Noordwij kerhout toen het meisje zonder om te kijken voor een auto linksaf de weg wilde overste ken. De 28-jarige bestuurder uit Noordwijkerhout van de auto schepte haar op de motor kap waarbij ze haar been brak. De Warmondse is vervoerd naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Liesbeth Caspers (midden) werd vorig jaar gekozen tot Miss Voorhout, nu is ze Miss Word Nederland. NOORDWIJKSE LIESBETH NAAR MISS WORLD VERKIEZING IN HONG KONG VV NOORDWIJK Voor de Noord wijkse Liesbeth Caspers werd afgelopen zaterdag in 't Turfschip in Breda een droom waar. Zij werd, als mooiste van 15 deelneemsters, uitver kozen tot Miss World Ne derland. ,,Ik weet dat ie dereen altijd zoiets zegt, maar in mijn geval is het gewoon echt waar: ik had nooit verwacht te zullen winnen. Mijn ouders moesten naar een diner en ik heb tegen ze gezegd dat ze rustig konden gaan, omdat ik toch niet zou winnen. Ik ging er echter heen met het idee nieuwe mensen te ontmoeten met misschien de kans er wat leuk werk aan over te houden". Daarom waren alleen haar zusje en haar vriend Bas van Duin in 't Turfschip getuige van het moment dat Liesbeth de Miss-Nederland krooft op het hoofd kreeg gedrukt. Een moment om nooit te vergeten, vindt ze zelf. „Ik heb wel va ker verkiezingen gewonnen, in Callantsoog bijvoorbeeld en in Rotterdam, maar dat was niet te vergelijken met wat in Breda gebeurde. Het was echt fantastisch. Er waren vier scè nes, compleet gechoreogra feerd. In de eerste ronde moesten we opkomen in race overall en allerlei bewegingen uitvoeren bij een raéewagen. In de tweede scène werd ge danst in Batmanpakken op de originele Batmanmuziek. De derde keer kwamen we in badpak in een strandscène te recht en het slot vormde het opkomen in avondtoilet". Grap Voor de Noordwijkse begon het meedoen aan allerlei ver kiezingen met een grap. Vrienden daagden haar uit mee#te doen aan een schoon heidswedstrijd in een plaatse lijke bar. Sinds die tijd heeft ze de smaak goed te pakken en doet ze regelmatig mee met verkiezingen in het hele land. En met succes, al vindt ze zelf dat ze absoluut niet voldoet aan het geijkte beeld dat men over het algemeen heeft van schoonheidsprinsessen. „Ik ben maar 1.70 lang en heb geen blond maar donker haar", lacht ze. „Dat is nu niet typisch Hollands". Het was, zo vertelt ze, over weldigend mee te maken hoe na afloop van de wedstrijd, de fotografen, journalisten en TV-ploegen zich om haar heendrongen. Inmiddels heeft ze ook al haar TV-debuut ge maakt, live op RTL Véroni- que. „Spannend", zegt ze daar van, „het valt niet mee zo voor de camera's allerlei vragen te moeten beantwoorden". Met haar verkiezing tot Miss World Nederland won de Noordwijkse een jaar lang gra tis autorijden, een reischeque ter waarde van tweeduizend gulden, een kleding-geschenk- bon, een leren jas, een horloge, een exclusief ontworpen jurk en ook de beeldschone zwarte avondjapon die ze in 't Turf schip droeg mag ze houden. En die jurk zal ze ook dragen als ze Nederland vertegen woordigt op de Miss World verkiezing in Hong Kong. Donderdag al stapt Liesbeth in het vliegtuig dat haar naar Hong Kong moet brengen. He lemaal alleen. Bang om zich daar ook echt alleen te voelen is ze absoluut niet. „Er zijn daar tachtig andere meisjes die ook allemaal meedoen. Boven dien zijn er een heleboel bege leiders en heeft ieder meisje ook een persoonlijk begeleid ster gedurende die vijf weken voor de verkiezing". Avontuur Liesbeth, in het dagelijks le ven administratief assistente op de afdeling interne zaken van de gemeente Noordwijk, ziet het meedoen aan de Miss World verkiezing als een groot en spannend avontuur. Van de gemeente heeft ze vijf weken onbetaald verlof gekregen en wat er daarna gebeurt? „Ach", zegt ze luchtig, „dat zie ik dan wel weer". Als ze leuke aan biedingen krijgt zal ze haar baan misschien op moeten zeg gen, maar voorlopig gaét ze er vanuit dat ze gewoon zal blij ven werken. Behalve als ze tot Miss World wordt uitgeroepen, maar die kans is zo geeft ze toe, wel erg klein. „Maar", zegt ze lachend, „al wordt ik in Hong Kong tachtigste, dan nog zal alles voor mij heel erg de moeite waard zijn geweest". MARIJKE DEN HOLLAN DER RIJNSBURG Er moeten geen goedkope woningwetwoningen ver kocht worden. Dat con cludeert het bestuur van de Rijnsburgse woning bouwvereniging Spinoza in haar jaarverslag over 1988. Volgens de woning bouwvereniging heeft Rijnsburg een groot tekort aan goedkope huurwonin gen. Er is daarentegen een overschot aan huurwonin gen die meer dan 500 gul den per maand kosten. Het bestuur van de woning bouwvereniging constateert in haar jaarverslag drie nieuwe tendenzen. Zo neemt de vraag naar koopwoningen nog steeds toe. Vooral de premiekoopwo ningen zijn populair. Dertig procent van de potentiële ko pers wil een dergelijke woning hebben. Vooral huurders die meer dan 450 gulden per maand betalen willen graag doorstromen. De woningbouw vereniging is daarom blij dat er nu woningen gebouwd kun nen worden in de St. Barbara's Tuin. De premiekoopwonin gen moeten voor de nodige doorstroming zorgen. De vrije sectorwoningen in dit plan moeten verder geheel ten goe de komen aan Rijnsburgers, meent de woningbouwvereni ging, aangezien er gebouwd wordt op „kostbare Rijnsburg se tuinbouwgrond". De woningbouwvereniging constateert in haar jaarverslag verder dat door de steeds ver der stijgende huren en lagere inkomsten, er regelmatig ver huizingen plaats hebben naar goedkopere huurwoningen. Het aantal kandidaten voor in dividuele huursubsidie stijgt daardoor ondanks de beper kende overheidsmaatregelen. In het jaarverslag wordt ook gesignaleerd dat Rijnsburgers steeds ruimer willen wonen. De vraag naar een- en twee persoonskamers neemt af bij starters en alleenstaanden ter wijl de vraag naar driekamer woningen stijgt. Het jaarverslag wordt bespro ken tijdens de ledenvergade ring van de woningbouwver eniging Spinoza die op 24 ok tober wordt gehouden in De Voorhof aan de Vliet N.Z. in Rijnsburg. Aanvang kwart voor acht. ïwemvierdaagse /an start Iüjna 200 Noordwijker- outers tussen de vijf n de zestig jaar namen isteren een duik in het lokkerbad in het kader an de zwemvierdaagse. Wethouder C. van der Klaauw gaf hiervoor gis termiddag het start schot. De zwemmers legden allemaal een Zelfgekozen afstand af In het bad. Ook van daag, donderdag en Vrijdag moet er ge zwommen worden. En kele kinderen laten zich sponsoren. De op brengst hiervan is be stemd voor Unicef. De eerste 120 gulden voor dit doel werd gisteren al overhandigd aan W. Kikkert, bedrijfsleider van het Kokkerbad. TER AAR De naijver tussen de muziekvereni gingen Arti et Religioni en Dice Musica '83 in Ter Aar heeft ertoe geleid dat er een splitsing is ontstaan in het Ter Aarse Oranje comité. Het dagelijks be stuur is opgestapt. Voorzit ter Jan Voortman heeft bij zijn vertrek in totaal elf leden meegenomen, zodat het comité nog maar voor een derde deel be staat. Volgens het bestuur is de dis criminatie van Dice Musica door het gemeentebestuur van Ter Aar en „concurrent" Arti et Religioni de reden om te vertrekken. Arti stelt de oud ste rechten te hebben en wei gert met de veel jongere vere niging Dice Musica samen te werken. Arti speelt bij tradi tionele gebeurtenissen zoals de aubade en de dodenherden king. Als een muziekfestival door Dice Musica wordt geor ganiseerd weigert Arti daar aan deel te nemen. De uiteindelijke aanleiding tot de splitsing in het Oranjecomi té is de organisatie van de tap toe op Koninginnedag. Het co mité wilde deze taptoe organi seren, maar Arti et Religioni wilde dat ook. Het comité be sloot daarna in zee te gaan met Dice Musica, maar inmiddels had Arti et Religioni al de no dige voorbereidingen getrof fen voor een taptoe op het plein voor de RK Kerk in Langeraar. Het gemeentebe stuur besloot dat Arti het recht had om de taptoe te organise ren. Dat ging het grootste ge deelte van het Oranjecomité te ver. Overleg tussen het afge treden bestuur en gemeentebe stuur leverde geen resultaat op. Daardoor is de organisatie van oranjeactiviteiten in 1990 nu in gevaar gekomen. Vuurwerkbom versplintert glas voordeur KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een vuurwerkbom heeft gisteren de glazen ruit van een voordeur van een wo ning in Koudekerk totaal ver splinterd. De bewoner van de woning aan de Den Tolstraat zat gisteravond televisie te kij ken toen hij werd opgeschrikt door een enorme knal. Toen hij in de gang ging kijken ble ken de glasscherven zich in de schrootjeswand achterin de zes meter lange gang te hebben geboord. In de gang lagen de resten van een zelfgemaakte vuurwerkbom, die vermoede lijk tegen de ruit was geplakt en tot ontploffing gebracht.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15